PDA

View Full Version : Αδαής....ή Απατεώνας ;



kalampokas
03/01/2017, 10:21
Καλημέρα και Καλή χρονιά να έχουμε. Η ιστορία της παρολίγον πώλησης της μηχανής μου, έχει ως εξής και έληξε πολύ σύντομα και "άδοξα" χθες το βράδυ. Τα συμπεράσματα δικά σας....

Πριν τις γιορτές με παίρνει τηλέφωνο ευγενικότατος νεαρός-πληθυντικός ευγενείας γαρ (και με μουστάκι ρεμπέτη παρακαλώ), για ενδιαφέρον αγοράς.
Πρώτο ραντεβού έξω από τη δουλειά μου στο Χαιδάρι: "Πολύ ωραία μηχανή και δεν κυκλοφορεί πολύ ενδιαφέρομαι σφόδρα" κλπ. κλπ. βγάζει και τις φωτό του είμαστε οκ για έλεγχο σε συνεργείο της αρεσκείας του.
Δεύτερο ραντεβού σε συνεργείο στον Πειραιά (σε ένα στενό που δεν το βλέπεις με την καμία), ενώ αυτός μένει ως φοιτητής κατά τα λεγόμενα του στην Πλατεία Αττικής: Ελέγχει ελάχιστα ο μηχανικός "καθαρό το εργαλείο, πάρτο με κλειστά τα μάτια". Παρατηρώ μια εξοικείωση στους μεταξύ τους διαλόγους, στην οποία δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία εκείνη τη στιγμή. Αποτέλεσμα συνάντησης: ¨είμαστε οκ, αλλά θα μιλήσεις για την τιμή με τον μπαμπά μου, ο οποίος θα αγοράσει την μηχανή στο όνομα του". Ο νεαρός έχει μηχανή άλλης κατηγορίας και θέλει περισσότερα γκάζια βλέπετε...περί ορέξεως...
Συμφωνώ και επειδή θέλει άμεση αγορά, το επόμενο βράδυ δέχομαι τηλέφωνο από τον μπαμπά που μένει Χαλκίδα (;), όπου με παζάρι 1-2 λεπτών, πέφτω 200 ευρώ και συμφωνούμε για μεταβίβαση....

Περνάνε 5 μέρες, περνάνε τα Χριστούγεννα πουθενά οι 2 κύριοι, κάτσε λέω να πάρω τον νεαρό που καίγεται...."έλα τι γίνεται, σας έχασα"-"ναι ξέρεις, αρρωστήσαμε οικογενειακά και δεν μπορούσαμε", με παραπέμπει πάλι στον μπαμπά, αφού με διαβεβαιώνει πως ότι είπαμε ισχύει.....οκ λέω και συμφωνούμε να τα πούμε μετά την Πρωτοχρονιά....όπως και έγινε χθες το βράδυ.

Το ζουμί τώρα:

Με παίρνει χθες ο μπαμπάς, πουθενά πάλι ο νεαρός: "Λοιπόν μεταβίβαση την Τετάρτη, αλλά μου στέλνεις προηγουμένως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και σκαναρισμένα στο μέιλ μου: άδεια κυκλοφορίας, ταυτότητα και ΙΒΑΝ λογαριασμού σου"-"τι την θες την άδεια και την ταυτότητα ;" τον ρωτάω και ΕΠΙΜΕΝΕΙ χωρίς πειστική εξήγηση...(να το ασφαλίσω-ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, να φτιάξω τις υπεύθυνες δηλώσεις-ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τις κάνουμε επιτόπου).
Όσο προχωράει η άνευ σημασίας κουβέντα αρχίζω και "φορτώνω" με τις απίθανες απαιτήσεις του: "μα γιατί εκνευρίζεσαι¨εγώ έκανα υπομονή¨(για ποιο λόγο άραγε;) και άλλα τέτοια.
Στην προτροπή μου δε, να γίνει η μεταβίβαση μέσω γραφείου διεκπεραιώσεων (που έχει φίλη μου) δίπλα από το Υπουργείο Μεταφορών στην Ελευσίνα με δικά μου έξοδα, αφού η μηχανή είναι στο Χαιδάρι (10 λεπτά δρόμος και από εκεί θα την έπαιρνε) και θα ξεμπερδέψουμε λόγω μειωμένης κίνησης σε μισή ώρα, το αποκλείει και αντιδρά έντονα....Κλέινουμε ρωτάω και εγώ τη φίλη μου-η οποία μου αποκλείει κατηγορηματικά, λόγω εμπειρίας-να του στείλω άδεια και ταυτότητα. Μιλάμε πάλι και αφού του λέω ότι δεν θα του στείλω τα παραπάνω, ρωτώντας τον σχετικά με τον πως θα μου δώσει τα χρήματα όσο προχωρά η μεταβίβαση ΟΠΟΥ θέλει ΕΚΕΙΝΟΣ (Υπουργείο) η απάντηση του είναι: "αφού δεν με εμπιστεύεσαι, θα πάρει ο γιος μου την άδεια και θα με δέσεις εκεί μέσα για να μην χάσεις τα χρήματα σου"-χαχα γελάσαμε), μου λέει ότι θα με πάρει τηλέφωνο αφού πάρει έξτρα πληροφορίες σε 5 λεπτά......

Μετά από 1,5 ώρα αναμονής......η σύντομη απάντηση επί λέξει: "Έλα ξέρεις θέλω να το τελειώσουμε εδώ, δεν ενδιαφέρομαι πλέον...".

Και όπως είπα παραπάνω....τα συμπεράσματα δικά σας....

BLiTzER
03/01/2017, 10:47
Μπορεί απλά να ήθελε να είναι εξασφαλισμένος. Είναι δύσκολη η εμπιστοσύνη στις μέρες μας. Όπως και να'χει, αν δε νιώθεις σίγουρος με μια πώληση, δεν την κάνεις. Μην το σκέφτεσαι πολύ.

theofilos888
03/01/2017, 10:54
Δε μπορεις να ξερεις τι εχει παιξει. Παντως μεχρι εκει που εφτασε, δεν εγινε κατι το μεμπτο. Οποτε το ξεπερνας και παμε γι αλλα!

Ζεύκας
03/01/2017, 10:55
Και όπως είπα παραπάνω....τα συμπεράσματα δικά σας....

όχι δεν μπορείς να βγάλεις ένα υποτυπώδες συμπέρασμα άμα ακούς μόνο τη μία πλευρά.

amyroukai
03/01/2017, 10:58
γεγονός και το ότι η φάση "μεταβίβαση και μετά πάμε να πάρεις την μηχανή" δεν θα μου άρεσε σαν αγοραστή (θα προτιμούσα να είναι εκεί απ' έξω) και η φάση "στείλε μου ότι στοιχείο χρειάζεται για να κάνω απατεωνιά αν θέλω" δεν θα μου άρεσε σαν πωλητή.

BLiTzER
03/01/2017, 11:01
γεγονός και το ότι η φάση "μεταβίβαση και μετά πάμε να πάρεις την μηχανή" δεν θα μου άρεσε σαν αγοραστή (θα προτιμούσα να είναι εκεί απ' έξω) και η φάση "στείλε μου ότι στοιχείο χρειάζεται για να κάνω απατεωνιά αν θέλω" δεν θα μου άρεσε σαν πωλητή.

Έτσι ακριβώς είναι. Όποιος καίγεται πιο πολύ, θα κάνει πίσω και θα ελπίζει να μην πέσει σε πραγματικό απατεώνα.

πυξιδας990
03/01/2017, 11:07
εχει γινει μπουρδελο η αγορα με τα capital και το κασερι δεν υπαρχει.απο εκει ξεκινανε ολα...

amyroukai
03/01/2017, 11:08
εχει γινει μπουρδελο η αγορα με τα capital και το κασερι δεν υπαρχει.απο εκει ξεκινανε ολα...

cashier's check δεν παίζει πιά, για το ποσό;

DAYMAN
03/01/2017, 11:17
αυτο που ξερω εγω και αυτο που κανουμε ολοι μας αν μια μηχανη μας ενδιαφερει τοσο παμε οι ιδιοι και σε μικρο χρονικο διαστημα εχει ολοκληρωθει η μεταβιβαση.Ολα τα αλλα ειναι χασιμο χρονου.Καταστασεις τετοιες αντιμετωπιζω αυτη την στιγμη σε αγγελια που εχω στο car.Οι πιο απιθανοι τυποι επικοινωνουν γιατι; Μα φυσικα για τον ημερησιο αυνανισμο τους και οχι για την μηχανη.
Τελειωσε εκει η υποθεση σου αν και κατα την αποψη μου επρεπε να την ειχες τελειωσει εσυ φιλε μου νωριτερα.
Καλη συνεχεια. :beer:

George_M.
03/01/2017, 11:46
Τανασεν δεν ητο γραφτον να πωληθει την εν λογω στιγμη...ισως κ καλυτερα ετσι γιατι μπερδευε συνεχεια το πραμα.
υπομονη κ θα βρεθει ο καταλληλος.

doctoras
03/01/2017, 11:58
πολύ καλα έκανες και δε μετέφερες κανένα προσωπικό στοιχείο, εάν ηθελε τη μηχανή σου θα πηγαίνατε όπου εσύ αισθανόσουν διασφαλισμένος για να κάνετε μεταβίβαση. όπως επίσης το ραντεβού για να το δει θα ήταν σε γνώριμο συνεργείο και ωρα αιχμής μονο, ούτε τύπου να το δω ουτε σάλια αν το θέλεις και αν σου κάνει προχωράμε.

με τόσα που ακούγονται αναρωτιέμαι πως διασφαλίζονται αγοραστής / πωλητής κατά την διαδικασία της επιτόπου μεταβίβασης οτι παρέδωσε / παρέλαβε?

kalampokas
03/01/2017, 12:25
εγώ πάντως παρέθεσα το στόρι, σαν φαγητό για σκέψη περισσότερο και για να πάρω γνώμες....η αλήθεια είναι ότι εμπιστοσύνη δεν υπάρχει, αλλά ρε φίλε μου ζητάς ταυτότητα+άδεια σκαναρισμένα ; άσε που η ατάκα "με δένεις μέσα στο υπουργείο, για να πάρεις τα λεφτά" (από ποιον άραγε ;) είναι τουλάχιστον γελοία.....σημειωτέον ότι για να διασφαλιστείς νομικά (τρέχα στα δικαστήρια δηλαδή) πρέπει επιτόπου να γράψεις στην άδεια κυκλοφορίας για "παρακράτηση κυριότητας", μέχρι να πάρεις το λιλί....τρέχα-γύρευε δηλαδή...
η ουσία είναι ότι ούτε καίγομαι, ούτε το σκοτώνω, αλλά και ούτε θεωρώ ως άνθρωπος-ακόμα και σήμερα ως ¨εν δυνάμει" απατεώνα τον κάθε υποψήφιο αγοραστή...και μάλλον επειδή έτσι θέλω να με αντιμετωπίζουν τσάκισε η δουλειά....
συμπέρασμα: μεταβιβάσεις και πωλήσεις πλέον, μόνο σε συγγενείς, γνωστούς και φίλους χαχαχαχαχααχα

kalampokas
03/01/2017, 12:30
όχι δεν μπορείς να βγάλεις ένα υποτυπώδες συμπέρασμα άμα ακούς μόνο τη μία πλευρά.

όντως ακούς μόνο τη δική μου πλευρά.....όμως για αυτό και εγώ επέμενα για μεταβίβαση μέσω επαγγελματία του χώρου (έστω και δικού μου γνωστού), προκειμένου να είναι αμφότεροι διασφαλισμένοι. αν δεν σου κόβει λιγάκι κύριε αγοραστή να το καταλάβεις, δικό σου πρόβλημα.....

kalampokas
03/01/2017, 13:47
γεγονός και το ότι η φάση "μεταβίβαση και μετά πάμε να πάρεις την μηχανή" δεν θα μου άρεσε σαν αγοραστή (θα προτιμούσα να είναι εκεί απ' έξω) και η φάση "στείλε μου ότι στοιχείο χρειάζεται για να κάνω απατεωνιά αν θέλω" δεν θα μου άρεσε σαν πωλητή.

δίκιο έχεις αλλά δεν τα έγραψα και εγώ σωστά: ραντεβού στο Χαιδάρι του είπα, μετάβαση Ελευσίνα με την μηχανή, μεταβίβαση και όλα οκ. δεν του άρεσε.....:rolleyes:

astrapogiannos7
03/01/2017, 13:52
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετική ( πρώτη αγορά μηχανής ) έστω ότι βλέπω κάποια αγγελία στο car παίρνω τήλ τι ρωτάω ρε παιδιά για να καταλάβω αν αξίζει να κλείσω ραντεβού γιατί πήρα έναν και μου τα μάσαγε και θα δούμε θα σε πάρω εγω κτλ...

BLiTzER
03/01/2017, 13:59
Αν οι πληροφορίες της αγγελίας σου κάνουν, ρωτάς πότε/πού/πώς μπορείς να το δεις από κοντά κι αν μπορεί να το ελέγξει μηχανικός.

SHOOTER045
03/01/2017, 14:07
Εγώ τα βλέπω ύποπτα όλα αυτά.
Θα τσεκαρα τα τηλ και του γιού και του πατέρα αν συμπίπτουν (επίθετο κλπ)
Επίσης το συνεργείο/οικειότητα ,μη σχολαστικός έλεγχος,ορθά σε εβαλαν σε σκέψεις.
Ελπίζω να μην υπάρξει κάτι<άσχημο>
Τώρα στα της αγοράς.
Οποίος έχει τα φράγκα και καίγεται,δεν τον νοιαζει οπου και να γίνει η μεταβίβαση.
Αφού οκ είχε (απο πατέρα και μηχανικό)
Επι τόπου σε ΚΕΠ ,χρήματα και μεταβίβαση.
Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.

Μανολης67
03/01/2017, 18:04
ΠΟΤΕ δεν δίνουμε Ταυτότητα............εγω δεν θα το εκανα. και σωστά δεν το εκανες και εσύ...για τα υπόλοιπα δεν θα πάρω θέση,
πάντως για να ειμαι ειλικρινής οταν ημουν 16-17 ειχα ψήσει τον πατερα μου να μου αγοράσει στο ονομα του φυσικά ενα κόκκινο πανέμορφο XL 250 R... ακόμη το θυμάμαι σαν απωθημένο ερωτα εκείνο το μηχανάκι..και τελευταία στιγμή στραβωσαν όλα....για αυτό ποτέ δεν ξέρεις ....

doctoras
03/01/2017, 18:50
Επι τόπου σε ΚΕΠ ,χρήματα και μεταβίβαση.
Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.

Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει γραπτη διαδικασια στο κεπ σχετικα με την σειρα της μεταβίβασης, οταν εκανα την τελευταια μεταβιβαση πριν 7 χρονια τα λεφτα τα εδωσα στο χερι του πωλητη χρονικα καπου στο περιπου
Και λεω τωρα, πες οτι πεφτεις στην περιπτωση μεταβιβαζεις και την ιδια ωρα σου λεει σου εγω σου τα εδωσα πως διασφαλίζεσαι μιας και δε παιρνει θεση το κεπ
Και σε αστυνομικό τμημα να γινόταν με το γνησιο της υπογραφής οπως παλια παλι δε διασφαλιζεσαι

leftos
03/01/2017, 19:02
Επειδη και εγω ειχα αγγελια για να πουλησω κατι πριν μερες.
Γενικα υπηρξαν πολλα τηλ απο επαρχια αρκετα απο αυτα μου εβαζαν αμεσα σε λογαριασμο προκαταβολη για μηχανακι που δεν ειχαν δει καν.
Οταν γραφει ρητα το εν λογω site μην δινεται προκαταβολη αν δεν εχετε δει το οχημα και ο αλλος επιμενει να σου βαλει λεφτα εμενα κατι δεν μ'αρεσει.
Και επειδη απο ebanking εχει δυνατοτητα να κανει ακυρωση συναλλαγης μεσα σε λιγες ωρες και εσυ δεν προλαβαινεις να τραβηξεις πανω απο 840 ειναι γενικα τα πραγματα περιεργα πλεον.
Θελει προσοχη και αν ειναι να παει θα παει δεν χρειαζεται να το κυνηγας.

Μανολης67
03/01/2017, 20:07
leftos
ebanking εχει δυνατοτητα να κανει ακυρωση συναλλαγης μεσα σε λιγες ωρες και εσυ δεν προλαβαινεις να τραβηξεις πανω απο 840 ειναι γενικα τα πραγματα περιεργα πλεον.

Για το συγκεκριμένο δεν παίρνω όρκο γιατί για προσωπική μου υπόθεση πήγαμε σε 2 κεντρικές τραπέζες και κάθε υπάλληλος και διευθυντής μας έλεγε αλλα!!! :(
αυτό που ειναι σίγουρο 100% ότι ανακαλείται εντός 24 ωρών πληρωμή ΔΕΚΟ κινητής κτλ
Για εμβασμα υπέρ τρίτου ιδιώτη επαναλαμβάνω δεν παίρνω όρκο αλλα μεταξύ λογαριασμού της ίδιας τράπεζας σιγουρα χλωμό γιατί η μεταφορά γίνεται αμεσα, και εσύ απ ευθείας τα μεταβιβαζεις σε άλλο λογαρισμό χωρίς περιορισμό (4.000 ευρω την ημερα με WEB Bankink)

atom_smasher
03/01/2017, 20:30
Εγώ τα βλέπω ύποπτα όλα αυτά.
Θα τσεκαρα τα τηλ και του γιού και του πατέρα αν συμπίπτουν (επίθετο κλπ)
Επίσης το συνεργείο/οικειότητα ,μη σχολαστικός έλεγχος,ορθά σε εβαλαν σε σκέψεις.
Ελπίζω να μην υπάρξει κάτι<άσχημο>
Τώρα στα της αγοράς.
Οποίος έχει τα φράγκα και καίγεται,δεν τον νοιαζει οπου και να γίνει η μεταβίβαση.
Αφού οκ είχε (απο πατέρα και μηχανικό)
Επι τόπου σε ΚΕΠ ,χρήματα και μεταβίβαση.
Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.

έτσι από περιέργεια, δεν είναι υποχρεωτικές οι συναλλαγές μέσω τραπέζης για κάποιο πόσο μεγαλύτερο από χ ευρώ;

amyroukai
03/01/2017, 20:37
υποτίθεται από φέτος άνω των 500 ευρώ και μεταξύ ιδιωτών

SHOOTER045
03/01/2017, 22:57
έτσι από περιέργεια, δεν είναι υποχρεωτικές οι συναλλαγές μέσω τραπέζης για κάποιο πόσο μεγαλύτερο από χ ευρώ;

Αυτό που λέει ο αμυρου απο κάτω σού.
Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα με τα νέα δεδομένα.
Λέτε να χρειαστεί να πάρουμε pos για να πουλησουμε η να αγοράσουμε μηχανάκι???





Πέρα απο την πλάκα
Οποίος πουλησει η αγοράσει μηχανάκι απο δω και στο εξής.
Ας πει τι έκανε.
Δηλαδή
Αυτοι λένε οριο 500€ απο ιδιώτη σε ιδιώτη.
Λέω εγώ τωραυ ενα υποθετικό σενάριο
Εγώ(α)θέλω να αγοράσω απο τον (β)ενα μηχανάκι που έχει 4.500 €
Και τα έχω τα φράγκα στην τράπεζα.
Το όριο είναι 500€ μετρητά
Σωστα ως εδώ?
Τα υπόλοιπα?
Αφού πάρω τα χαρτιά στο χέρι, κάνουμε μεταβίβαση σε ΚΕΠ η αστυνομικό τμήμα και πάμε τράπεζα για να του βάλω σε λογαριασμό τα υπόλοιπα???



Γιατί νομιζω οτι θα πέσουν πολλά <πιστόλια> έτσι.... :a016::a016::a016:

kalampokas
03/01/2017, 23:01
Μεταξύ ιδιωτων και επιτηδευματιων ειναι παιδες το εν λογω όριο....σε ιδιωτικές συναλλαγές δεν ισχύει

DAYMAN
03/01/2017, 23:59
Αυτό που λέει ο αμυρου απο κάτω σού.
Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα με τα νέα δεδομένα.
Λέτε να χρειαστεί να πάρουμε pos για να πουλησουμε η να αγοράσουμε μηχανάκι???





Πέρα απο την πλάκα
Οποίος πουλησει η αγοράσει μηχανάκι απο δω και στο εξής.
Ας πει τι έκανε.
Δηλαδή
Αυτοι λένε οριο 500€ απο ιδιώτη σε ιδιώτη.
Λέω εγώ τωραυ ενα υποθετικό σενάριο
Εγώ(α)θέλω να αγοράσω απο τον (β)ενα μηχανάκι που έχει 4.500 €
Και τα έχω τα φράγκα στην τράπεζα.
Το όριο είναι 500€ μετρητά
Σωστα ως εδώ?
Τα υπόλοιπα?
Αφού πάρω τα χαρτιά στο χέρι, κάνουμε μεταβίβαση σε ΚΕΠ η αστυνομικό τμήμα και πάμε τράπεζα για να του βάλω σε λογαριασμό τα υπόλοιπα???



Γιατί νομιζω οτι θα πέσουν πολλά <πιστόλια> έτσι.... :a016::a016::a016:

επιταγη η μεταφορα σε λογαριασμο.Αν αγοραστης και πωλητης εχουν την ιδια τραπεζα τοτε ειναι ευκολα τα πραγματα γιατι η χρεωση-πιστωση φαινεται την ιδια μερα αν ειναι απο διαφορετικη τραπεζα ισως μια εως δυο μερες εμφανιζεται η πραξη.
υγ.Υπαρχει πολυς κοσμος που πραγματοποιει αγορες με μετρητα παντως.Απο που; Απο θυριδες ,χρηματοκιβωτια σπιτιου,στρωματα αλλα και μεταξυ επιχειρηματιων που δραστηροποιουνται στο εξωτερικο και διακινουν μεγαλα ποσα απο τσεπη σε τσεπη.

astroman76
04/01/2017, 01:17
στο συνεργειο ελπιζω να ησουν παρων σε ολλη την διαδικασια... παντος το ολλο σκηνικο ψιλομυρηζει

devil's animal
04/01/2017, 06:54
μαγκες μην τρελαινεστε...υπαρχουν αγγελιες πλεον που λενε π.χ. 9000€ στο χερι ή αν ειναι να γινει μεταφορα του ποσου σε τραπεζικο λογαριασμο γινεται 9500€ (https://www.car.gr/8657718-suzuki-gsx-r-1000-k9)...

doctoras
04/01/2017, 08:13
εγώ νομίζω με την εγκληματικότητα σε ισχύ και με τις οικονομικές διατάξεις θα παγώσουν αγοροπωλησίες άνω των 2000 επειδή θα φοβούνται τόσο οι μεν όσο και οι δε την εξαπάτηση
ή τουλάχιστο μέχρι να βρεθεί ένας μπούσουλας που να διασφαλίζει τις δύο πλευρές

devil's animal
04/01/2017, 08:46
εγώ νομίζω με την εγκληματικότητα σε ισχύ και με τις οικονομικές διατάξεις θα παγώσουν αγοροπωλησίες άνω των 2000 επειδή θα φοβούνται τόσο οι μεν όσο και οι δε την εξαπάτηση
ή τουλάχιστο μέχρι να βρεθεί ένας μπούσουλας που να διασφαλίζει τις δύο πλευρές



γιατι να παγωσουν ρε σεις?
οπως εισαι στο ΚΕΠ ή στο Υπουργειο Μεταφορων με το που καταθεσεις τα χαρτια, απαιτεις ή δινεις το χρημα...
αν καποιος αρνηθει ή κατι τετοιο φωναζεις μια τους τσεους και λυνει η υποθεση...
αλλωστε ειναι τοσο φρεσκο αν ερθουν εκεινη την στιγμη που ή ο ενας θα εχει πανω του τα λεφτα και θα λεει αρλουμπες οτι δεν τα πηρε...ή αν αρνηθει να τα δωσει, λες στον υπαλληλο που καταθεσατε τα χαρτια να στα δωσει πισω και να μην προχωρησει η διαδικασια...

με καταθεση σε λογαριασμο ειναι ακομα πιο ευκολο...
θα πας που θα πας σε τραπεζα να παρεις το παραβολο για την μεταβιβαση...εκει απανω κανεις και την καταθεση...το παραβολο εν τω μεταξυ εχει και τον αρ. κυκλοφοριας του οχηματος..αρα αν γινει στραβη φαινεται η συναλλαγη και της καταθεσης και της εκδοσης του παραβολου...

yannis24
04/01/2017, 08:58
: Ελέγχει ελάχιστα ο μηχανικός "καθαρό το εργαλείο, πάρτο με κλειστά τα μάτια". Παρατηρώ μια εξοικείωση στους μεταξύ τους διαλόγους, στην οποία δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία εκείνη τη στιγμή.....

κοιτα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.........και εμενα ο μηχανικος μου ειναι και ο κουμπαρος μου...οποτε λογικα θα υπάρχει μια οικοιοτητα μεταξύ μας όταν του παω ενα μηχανάκι για έλεγχο !!!

Τώρα κατι αλλο......
Καλό ειναι οι μεταβιβάσεις και τα σχετικα να γίνονται πάντα σε καποιο Υπουργειο συγκοινωνιών.....και αυτό γιατι γίνονται ΑΜΕΣΑ ....
Στα ΚΕΠ, κανεις την μεταβιβαση, υπογράφεις τις υπεύθυνες δηλώσεις, αλλα για τουλάχιστον 4-5 μέρες, όσες κάνουν τα ΚΕΠ να στείλουν τα χαρτιά στο Υπουργείο, η άδεια της μηχανής που πούλησες ( ή αγόρασες ), ειναι στο όνομα του άλλου.....Στα ΚΕΠ δεν κάνεις την μεταβίβαση απευθείας.....γι αυτό θέλει προσοχή.......
Προσωπικά, πάω πάντα Υπουργείο, ή με ένα €30 σε κάποιο διαικπειραιωτή και ξεμπερδεύεις.....

πυξιδας990
04/01/2017, 09:00
συνηθως οι μπινιες γινονται οταν ειναι διαφορετικες τραπεζες,γιατι κανουν 2 μερες να φανουν.

AristidisZ
04/01/2017, 09:01
Ρε σεις τραπεζική επιταγή το λένε, 1000 φορές το έχουμε πει

Πάει ο αγοραστής με τον πωλητή στη τράπεζα, κόβει μια επιταγή στο όνομά του, την οπισθογραφεί και τη δίνει

Απλά τα πράματα

kalampokas
04/01/2017, 11:09
στο συνεργειο ελπιζω να ησουν παρων σε ολλη την διαδικασια... παντος το ολλο σκηνικο ψιλομυρηζει
Φυσικά και ήμουν παρών.....και επειδή ψιλομυριζε είχα και έχω λάβει τα μέτρα μου. Εξάλλου χθες έστειλα ενα μήνυμα στον γιό όπου του άφησα ενα υπονοουμενο ότι παίζει να είναι και απατεωνες.......απάντηση ΚΑΜΙΑ......

BLiTzER
04/01/2017, 11:12
Εξάλλου χθες έστειλα ενα μήνυμα στον γιό όπου του άφησα ενα υπονοουμενο ότι παίζει να είναι και απατεωνες.......απάντηση ΚΑΜΙΑ......

Δηλαδή βρεθήκατε 1-2 φορές με έναν τυχαίο, πιθανό αγοραστή, στράβωσε η αγοραπωλησία, πήρατε ο καθένας τον δρόμο του κι εσύ συνεχίζεις να επικοινωνείς-ενοχλείς. Για να καταφέρεις τι;

amyroukai
04/01/2017, 11:16
τι περίμενες να σου απαντήσει; ότι δεν είναι απατεώνας αλλά δεν θέλει το μηχανάκι σου; ότι είναι απατεώνας και δεν θέλει το μηχανάκι σου; "αγάπη μου δεν είναι αυτό που νομίζεις";

"πες μου ξεκάθαρα αλήτη, μίλα επιτέλους, φτύστο, τι εννοείς δεν θα γίνει μεταβίβαση παλιοσκουλήκι;" και μετά πετάς και μια βιβλιοθήκη κάτω. :lol:

nikma
04/01/2017, 13:20
Να δεις που θα του το πουλήσεις στο τέλος το μηχανάκι και θα γίνετε και φιλαράκια:P
Να σε ρωτήσω κάτι πέρα από τη πλάκα, το μηχανάκι το έκανε κάποια βόλτα αυτός ή ο μηχανικός; Αυτός τι μηχανάκι έχει σου είπε;

paramedic
04/01/2017, 13:27
Επειδή είδα οτι έδωσες ραντεβού για να δεί την μηχανή στην δουλειά σου(μεγάλο φάουλ κατ'εμέ) φρόντισε να την βλέπεις οταν την παρκάρεις εκεί απ'έξω και να την κλειδώσεις με καλή κλειδαριά για λίγο καιρό. Ακόμα καλύτερα μην ην παίρνεις καν στην δουλειά και πήγαινε αλλιώς. Δεν λέω οτι είναι απατεώνας ο παρολίγον αγοραστής αλλά είμαι της άποψης να φυλάς τα ρούχα σου για να τα έχεις όλα.
Εχω κάνει 5-6 αγοραπωλησίες. Σε όλες τους έλεγα(παλιά μετρητά, τώρα με επιταγή θα το έκανα): Μπαίνουμε στα ΚΕΠ-Υπουργείο. Πάμε στον υπαλληλο που πρέπει. Δείχνουμε λεφτά-κλειδιά ο ένας στον άλλο (όλα και εννοείται έχουμε πάει με το όχημα εκεί και το έχουμε ελέγξει αμφότεροι πριν). Οταν δώσουμε άδειες και στοιχεία στον υπαλληλο παίρνεις κλειδιά-λεφτά δίνεις κλειδιά-λεφτά. Μετράμε λεφτά μπροστά στον άλλο. Όταν μας δώσει ο υπαλληλος τα χαρτιά πίσω όλα έχουν τελείωσει και είναι όλοι καλυμμένοι και ευχαριστημένοι οτι η διαδικασία έγινε άψογα. Αν δεν δεχτούν δεν γίνεται τίποτα και σημαίνει οτι κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει να πει καποιος όχι ή να δυσαρεστηθεί.
Μόνο μια φορά έτυχε σε παλικάρι να μου δώσει κλειδιά κλπ, το μηχανάκι ήταν σε ελεγμένο μαγαζί απο πριν, πήγαμε με την έγκυο συζυγό του ΚΕΠ, μου έκανε μεταβίβαση,μου έδωσε κλειδιά, με πήγε να το παρουμε, βούρκωσε που το έδινε και μου έδωσε συμβουλες για το μηχανάκι και αφου χαιρετηθήκαμε ξεκίνησε και έφυγε με τα πόδια προς το σπίτι του. Μπάμπη...του φωνάζω....τα λεφτά τα θες ή μου το χαρίζεις το μηχανάκι?
Αφού έκανε έναν μορφασμό του στυλ "μαλακία έκανα ρε" μου είπε ε εντάξει είσαι καλό παιδί και σε εμπιστέυτηκα τυφλά. Του απάντησα : Τα καλά παιδιά σαν εμένα να φοβάσαι....

a.touristas
04/01/2017, 19:58
δλδ, τη μηχανη την έχεις κλειδωμένη κάπου ή ...(κούφια η ώρα) θα την ψάχνεις μία των ημερών?
Βρωμούσε το πράγμα απ' την αρχή.

AXL954
04/01/2017, 20:44
Καλησπέρα και καλή χρονιά

Όπως έλεγαν στον Asterix "o tempora o mores", Ω καιροί ώ ήθη.

Επειδή έχει αλλάξει άρδην ο τρόπος που ζούμε τα τελευταία χρόνια, και συνοψίζοντας όλα τα παραπάνω σε δυο απλά βήματα:

- Αν η μοτοσυκλέτα μας κάνει, ή αν συμφωνήσουμε με τον αγοραστη, δίνουμε/παίρνουμε ενα συμβολικό "καπάρο" για να το κρατήσει/κρατήσουμε, και πηγαίνουμε στην τραπεζα όπου τηρούμε λογαριασμό και ζητάμε και λαμβάνουμε τραπεζική επιταγή εις διαταγήν του πωλητή.

- Πάμε σε ενα ΚΕΠ, και λίγο πριν πέσουν υπογραφες, δίνουμε-παίρνουμε την επιταγή, δινουμε τα χερια σαν κύριοι και πάει ο καθενας στην ευχη του Θεου.

BLiTzER
04/01/2017, 20:49
Και ποιος θα εμπιστευτεί ένα χαρτί αντί ζεστών μετρητών; Το ζήτημα έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις. Αν θέλεις πολύ να πουλήσεις/αγοράσεις, υποχωρείς και κάνεις την πρώτη κίνηση. Αν δε θέλεις, δεν την κάνεις. Τόσο απλά.

AXL954
04/01/2017, 21:02
Και ποιος θα εμπιστευτεί ένα χαρτί αντί ζεστών μετρητών; Το ζήτημα έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις. Αν θέλεις πολύ να πουλήσεις/αγοράσεις, υποχωρείς και κάνεις την πρώτη κίνηση. Αν δε θέλεις, δεν την κάνεις. Τόσο απλά.

Γιατί σε λίγο δεν θα κυκλοφορεί ζεστό μετρητό

buckley
04/01/2017, 21:07
Δηλαδή βρεθήκατε 1-2 φορές με έναν τυχαίο, πιθανό αγοραστή, στράβωσε η αγοραπωλησία, πήρατε ο καθένας τον δρόμο του κι εσύ συνεχίζεις να επικοινωνείς-ενοχλείς. Για να καταφέρεις τι;

+++

BLiTzER
04/01/2017, 21:14
Γιατί σε λίγο δεν θα κυκλοφορεί ζεστό μετρητό

Τότε θα γίνεται κατάθεση σε τράπεζα. Εγώ μηχανάκι πριν πληρωθώ, δε δίνω. :p

honda_cub
04/01/2017, 21:19
Και ποιος θα εμπιστευτεί ένα χαρτί αντί ζεστών μετρητών; Το ζήτημα έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις. Αν θέλεις πολύ να πουλήσεις/αγοράσεις, υποχωρείς και κάνεις την πρώτη κίνηση. Αν δε θέλεις, δεν την κάνεις. Τόσο απλά.

ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ επιταγή, άλλο η προσωπική άλλο η τραπεζική επιταγή.

Είχα μπλέξει με έναν πωλητή που δεν σκάμπαζε. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου, γκαραντί πράγμα, επιταγή με 2 τζίφρες της τράπεζας, τίποτα.
Στο τέλος πήγαμε με τα ποδάρια στην τράπεζα του και ρώτησε τον (γνωστό) του διευθυντή, που τον κοίταξε με ένα βλέμμα "καλά, μ@λ@κας είσαι, το πιό σίγουρο πράγμα"

Το μετρητό τέλος, πλέον αν δεν δέχεται κατάθεση σε λογαριασμό ο αγοραστής δεν το συζητάω καν.

BLiTzER
04/01/2017, 21:21
Εκτός αν είσαι τραπεζικός/λογιστής, ώστε να γνωρίζεις ακριβώς πώς δουλεύουν οι επιταγές, πότε ισχύουν, πότε όχι, ποιες παγίδες κρύβουν, δύσκολο να τις εμπιστευτείς, δίνοντας το μηχανάκι σου. Αν και σίγουρα αποτελούν την καλύτερη λύση στο συγκεκριμένο θέμα. Όπως είπα στην αρχή, δύσκολη η εμπιστοσύνη στις μέρες μας...

Μανολης67
04/01/2017, 21:30
Εκτός αν είσαι τραπεζικός/λογιστής, ώστε να γνωρίζεις ακριβώς πώς δουλεύουν οι επιταγές, πότε ισχύουν, πότε όχι, ποιες παγίδες κρύβουν, δύσκολο να τις εμπιστευτείς, δίνοντας το μηχανάκι σου. Αν και σίγουρα αποτελούν την καλύτερη λύση στο συγκεκριμένο θέμα. Όπως είπα στην αρχή, δύσκολη η εμπιστοσύνη στις μέρες μας...


Το καλύτερο νομίζω να πάτε μαζί στο ταμείο της τράπεζας και ο αγοραστής επιτόπου να κανει επιταγή με χρεωση απο το βιβλίαριο του.,,.ετσι λογικά ο πωλητής καταλαβαίνει οτι η επιταγή ισχύει..φυσικά η δοσοληψία γίνεται στα ΚΕΠ οπως είπαμε.....

blackbusa
04/01/2017, 21:36
Το καλύτερο νομίζω να πάτε μαζί στο ταμείο της τράπεζας και ο αγοραστής επιτόπου να κανει επιταγή με χρεωση απο το βιβλίαριο του i me plirwmis metritwn gia na ekdothei .,,.ετσι λογικά ο πωλητής καταλαβαίνει οτι η επιταγή ισχύει..φυσικά η δοσοληψία γίνεται στα ΚΕΠ οπως είπαμε.....

ayto einai ousiastika i trapeziki epitagi...kai vasika einai kai amesa plirwtees afou exoun imeromia plirwmis tin idia mera...

kalampokas
04/01/2017, 23:14
τι περίμενες να σου απαντήσει; ότι δεν είναι απατεώνας αλλά δεν θέλει το μηχανάκι σου; ότι είναι απατεώνας και δεν θέλει το μηχανάκι σου; "αγάπη μου δεν είναι αυτό που νομίζεις";

"πες μου ξεκάθαρα αλήτη, μίλα επιτέλους, φτύστο, τι εννοείς δεν θα γίνει μεταβίβαση παλιοσκουλήκι;" και μετά πετάς και μια βιβλιοθήκη κάτω. :lol:

Κοιταξε να δεις..στην ειρωνεια ειμαι και εγω πρωτος αν χρειαστεί και για σενα και για τον αλλο μοντερατορα.
Οχι δεν εχω ψυχολογικα να λυσω και εγραψα την ιστορια και τις παραμέτρους της για αυτον τον λογο, αλλα οπως καταλαβαινουν φανταζομαι οι περισσοτεροι μηπως και οι τυποι ειναι οντως απατεωνες και γλυτωσει κανας ανθρωπος. Και εσυ δεν ξερεις γρι απο φορολογικα-βλεπε οριο συναλλαγων-αλλα πιστευω οτι σου αρεσε πως δεν σε περιμενε καποιος στην γωνια για εξυπνακιστικο σχολιο.
Τώρα αν ενοχλησα η κουρασα με την δημοσιευση ας μην μπαινατε στον κοπο να σχολιασετε.

BLiTzER
04/01/2017, 23:29
Αν εννοείς εμένα, δεν υπήρξε ίχνος ειρωνείας. Η ερώτηση ήταν απλή, ξεκάθαρη και απολύτως λογική, αλλά όταν δεν έχεις απάντηση, μπορείς να τα βάλεις με την εξουσία για μπόνους πόιντς.

kalampokas
04/01/2017, 23:35
Μπονους ποιντς μαλιστα κυριε εξουσια, πανεξυπνη σκεψη γιατι αλλες δουλειες δεν ειχα. Ωστοσο αν δεν καταλαβαινεις το πνευμα των γραφομενων μου και τραβας αυτακια σαν δασκαλακος που δεν σου απαντησαν ικανοποιητικα στις ερωτησεις σου δεν θελω να σας κουραζω αλλο.
Για να μην συνεχιστει λοιπον η αναζητηση ποντων εκ μερους μου αυτομπαναρομαι για να τελειωνουμε.....

BLiTzER
04/01/2017, 23:39
Δε δίνω δεκάρα αν απαντήσεις ή όχι, όσο δεν αναφέρεσαι σε εμένα. Αν δε θέλετε να ακούτε διαφορετικές γνώμες, μην ποστάρετε.

vaska
05/01/2017, 01:52
Τραπεζική επιταγή σημαίνει απλά ότι ο λογαριασμός του κατόχου που επιθυμεί την έκδοση τέτοιας έχει τουλάχιστον το ποσό αυτό (που αναγράφεται στην επιταγή) το οποίο και δεσμεύεται (χρεώνεται) από την τράπεζα μέχρι την είσπραξή της (δεν μπορεί δλδ ο κάτοχος του λογαριασμού να κάνει ανάληψη το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο από την έκδοση της επιταγής ποσό τέτοιο που να μειώσει το διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμό κάτω από το ύψος της επιταγής). Είναι ονομαστική και νομίζω δεν μεταβιβάζεται με οπισθογράφηση όπως οι κοινές κλασικές επιταγές.

"Τραπεζική επιταγή: Επιταγή που εκδίδεται από μια τράπεζα επί αυτής της ίδιας μετά από αίτημα του πελάτη της για την πληρωμή του δικαιούχου. Ο δικαιούχος στην περίπτωση αυτή μπορεί να είναι βέβαιος ότι το ποσό είναι διαθέσιμο και ότι θα πληρωθεί, διότι στην ουσία η τράπεζα όταν εκδίδει την επιταγή αυτή έχει ήδη χρεώσει τον λογαριασμό του πελάτη της με το αντίστοιχο ποσό και το έχει αφαιρέσει λογιστικά από το λογαριασμό του. Απλώς, αντί να του παραδώσει τα χρήματα σε μετρητά, του παραδίδει για λόγους διευκόλυνσης, ταχύτητας και ασφάλειας την επιταγή."

από εδώ http://www.taxlaw.gr/el/practice-areas/commercial-law/122-securities-exchange-cheques

Οπότε νομίζω ότι έτσι περιορίζεις όλους τους κινδύνους, δεν κουβαλάς μετρητό, αν χάσεις την επιταγή δεν τρέχει κάστανο και ο εισπράτων την επιταγή είναι απολύτως σίγουρος ότι θα υπάρχει διαθέσιμο προς είσπραξη το αναγραφόμενο ποσό.

Acacius
05/01/2017, 03:23
Μπονους ποιντς μαλιστα κυριε εξουσια, πανεξυπνη σκεψη γιατι αλλες δουλειες δεν ειχα. Ωστοσο αν δεν καταλαβαινεις το πνευμα των γραφομενων μου και τραβας αυτακια σαν δασκαλακος που δεν σου απαντησαν ικανοποιητικα στις ερωτησεις σου δεν θελω να σας κουραζω αλλο.
Για να μην συνεχιστει λοιπον η αναζητηση ποντων εκ μερους μου αυτομπαναρομαι για να τελειωνουμε.....

Χωρίς παρεξήγηση, αν θίγεσαι έτσι εύκολα και εκτός ίντερνετ, μάλλον δεν ήταν απατεώνες οι άνθρωποι...

amyroukai
05/01/2017, 08:49
Μπονους ποιντς μαλιστα κυριε εξουσια, πανεξυπνη σκεψη γιατι αλλες δουλειες δεν ειχα. Ωστοσο αν δεν καταλαβαινεις το πνευμα των γραφομενων μου και τραβας αυτακια σαν δασκαλακος που δεν σου απαντησαν ικανοποιητικα στις ερωτησεις σου δεν θελω να σας κουραζω αλλο.
Για να μην συνεχιστει λοιπον η αναζητηση ποντων εκ μερους μου αυτομπαναρομαι για να τελειωνουμε.....

E, δασκαλάκους και μάλιστα ιδιαίτερα εύθικτους έχουμε στο φόρουμ, δεν είμ' εγώ πάντως.

Η απορία, καίτοι εκπεφρασμένη ειρωνικά, είναι λογική. Σε εμάς καλά έκανες και το είπες ακόμα και αν είναι απλά ένα αστείο συμβάν. Σε εκείνον, αφού δεν θέλει το μηχανάκι σου τελικά, ότι και να πεις, τι νόημα έχει; Δηλαδή του έστειλες ένα μήνυμα που έμμεσα έγραφε "πιστεύω πως είσαι απατεώνας" και περίμενες ποιά απάντηση; Κανείς άνθρωπος δεν θα απαντούσε, είτε είναι είτε δεν είναι απατεώνας και πιθανότατα αν δεν είναι απατεώνας και είναι απλά παράξενος/ιδιότροπος δεν μπορεί να σκέφτεται κάτι καλό, εφ' όσον σου λέει δεν το θέλει και τον κυνηγάς.

Προφανώς δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις (και η επιθετική υπεκφυγή έχει και αυτή το νόημά της) αλλά κουβέντα κάνουμε. Αν η εύκολη απάντηση στην συζήτηση είναι "φεύγω", μάλλον δεν ήθελες να κάνεις κουβέντα ποτέ.

STOYBI
05/01/2017, 09:57
Τραπεζική επιταγή σημαίνει απλά ότι ο λογαριασμός του κατόχου που επιθυμεί την έκδοση τέτοιας έχει τουλάχιστον το ποσό αυτό (που αναγράφεται στην επιταγή) το οποίο και δεσμεύεται (χρεώνεται) από την τράπεζα μέχρι την είσπραξή της (δεν μπορεί δλδ ο κάτοχος του λογαριασμού να κάνει ανάληψη το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο από την έκδοση της επιταγής ποσό τέτοιο που να μειώσει το διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμό κάτω από το ύψος της επιταγής). Είναι ονομαστική και νομίζω δεν μεταβιβάζεται με οπισθογράφηση όπως οι κοινές κλασικές επιταγές.

"Τραπεζική επιταγή: Επιταγή που εκδίδεται από μια τράπεζα επί αυτής της ίδιας μετά από αίτημα του πελάτη της για την πληρωμή του δικαιούχου. Ο δικαιούχος στην περίπτωση αυτή μπορεί να είναι βέβαιος ότι το ποσό είναι διαθέσιμο και ότι θα πληρωθεί, διότι στην ουσία η τράπεζα όταν εκδίδει την επιταγή αυτή έχει ήδη χρεώσει τον λογαριασμό του πελάτη της με το αντίστοιχο ποσό και το έχει αφαιρέσει λογιστικά από το λογαριασμό του. Απλώς, αντί να του παραδώσει τα χρήματα σε μετρητά, του παραδίδει για λόγους διευκόλυνσης, ταχύτητας και ασφάλειας την επιταγή."

από εδώ http://www.taxlaw.gr/el/practice-areas/commercial-law/122-securities-exchange-cheques

Οπότε νομίζω ότι έτσι περιορίζεις όλους τους κινδύνους, δεν κουβαλάς μετρητό, αν χάσεις την επιταγή δεν τρέχει κάστανο και ο εισπράτων την επιταγή είναι απολύτως σίγουρος ότι θα υπάρχει διαθέσιμο προς είσπραξη το αναγραφόμενο ποσό.


Aκριβως αυτο...!! Φροντιστε ολοι να μαθετε την χρηση της σημερα ......


Γιατι εκτος οτι ειναι ο ποιος σιγουρος τροπος πληρωμης ( και απο τα μετρητα.....)

Ειναι και ο ποιος διαφανεις τροπος ( φορολογικα ) να αγορασεις μηχανη μετα......;)

amyroukai
05/01/2017, 10:01
πόσο την χρεώνουν την έκδοση, ξέρει κανείς;

Sapadak
05/01/2017, 10:09
πόσο την χρεώνουν την έκδοση, ξέρει κανείς;

A εχει και τέτοιο νταλαβέρι?

Καταλαβα....

Mariner
05/01/2017, 10:22
πόσο την χρεώνουν την έκδοση, ξέρει κανείς;

Παλιότερα που είχα βγάλει κανα 2 δεν χρεώνανε τιποτα

amyroukai
05/01/2017, 10:26
Εγώ πάλι θυμάμαι ποσοστό επί του ποσού με μέγιστο "κάτι" που δεν θυμάμαι πόσο ήταν.

vaska
05/01/2017, 10:29
πόσο την χρεώνουν την έκδοση, ξέρει κανείς;μεχρι προ κάπιταλ που είχα πακτωλό χρημάτων κι εξέδιδα 6-7 την ημέρα δεν με χρέωσαν ποτέ.:cry: Πέραν της πλάκας δεν με έχει χρεώσει καμία τράπεζα όταν ζήτησα τραπεζική επιταγή. Βασική προϋπόθεση είναι να τηρείς λογαριασμό σε αυτούς, οπότε θεωρώ το βλέπουν σαν εξυπηρέτηση του πελάτη τους.

teogtp
05/01/2017, 11:15
Εγώ πάλι θυμάμαι ποσοστό επί του ποσού με μέγιστο "κάτι" που δεν θυμάμαι πόσο ήταν.

Ήσουν σαφέστατος!
:lol:

Τουλάχιστον προ καπιταλ, δεν υπήρχε χρέωση έκδοση επιταγης,παρά μόνο στην είσπραξη της.

vaska
05/01/2017, 11:21
Ήσουν σαφέστατος!
:lol:

Τουλάχιστον προ καπιταλ, δεν υπήρχε χρέωση έκδοση επιταγης,παρά μόνο στην είσπραξη της.τα ονόμαζαν έξοδα τραπέζης κι έβαζε η κάθε μία όσο ήθελε. Βέβαια αν στο ταμείο κοίταγες τον ταμεία με ύφος τρελού κι έλεγες την μαγική φράση "τα έξοδα να τα χρεωθεί ο πελάτης σας", τότε ήταν ατελώς η συναλλαγή.

labrosDR800
05/01/2017, 11:40
Τραπεζική επιταγή στην ιδια τραπεζα( εσύ εκδωσες τραπεζική επιταγή στην τραπεζα σου και ο άλλος παει να την εξεργυρώσει στην ιδια τραπεζα, δηλ στην ουσια μεταφορά απο σε λογ/σμο μεσα στην ιδια τραπεζα) δεν έχει καμία χρέωση.

Ο καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος αγοροπωλησιών.
Μεταβιβασέ μου τη μηχανή να σου δώσω το μαγικό χαρτάκι επιτόπου :bawl:

o teos
05/01/2017, 11:45
Ρε βαρβαροι και απολίτιστοι μοντερατορες εξουσιαστές μεγα καπιταλες και...εεεε δασκαλακοι του φορουμ τον διωξατε τον ανθρωπο..ντροπη αισχος μεχρι και τη φωτο του κατεβασε:facepalm:...........που να τον πιαναμε ζεστα ζεστα και με κεφι θα ψαχναμε legal advice που λενε στα ξενα..:tooth:

DAYMAN
05/01/2017, 11:50
μεχρι προ κάπιταλ που είχα πακτωλό χρημάτων κι εξέδιδα 6-7 την ημέρα δεν με χρέωσαν ποτέ.:cry: Πέραν της πλάκας δεν με έχει χρεώσει καμία τράπεζα όταν ζήτησα τραπεζική επιταγή. Βασική προϋπόθεση είναι να τηρείς λογαριασμό σε αυτούς, οπότε θεωρώ το βλέπουν σαν εξυπηρέτηση του πελάτη τους.

σωστος.Ισχυει και τωρα.

BLiTzER
05/01/2017, 11:53
Ρε βαρβαροι και απολίτιστοι μοντερατορες εξουσιαστές μεγα καπιταλες και...εεεε δασκαλακοι του φορουμ τον διωξατε τον ανθρωπο..ντροπη αισχος μεχρι και τη φωτο του κατεβασε:facepalm:...........

Και αφού λύσαμε το θέμα του "απατεώνα", που τόλμησε να μην αγοράσει το μηχανάκι του φίλου, πάμε παρακάτω.