PDA

View Full Version : Varadero - χρειάζεται αντλία νερού στις 100,000χλμ



zopas
03/01/2017, 17:29
Για πρωτη φορα ειδα αλλαγη δισκων συμπλεκτη...μια ψιλο-χρονοβορα διαδικασια τουλάχιστον στα μοντελα Χοντα οπου για να βγαλεις το καπακι πρεπει να λυσεις αρκετα περιφεριακα( μερικα εχουν και τις ιδιομορφιες τους και μπορει να σου σπασουν και τα ουμπαλα μεχρι να βγουν) και φυσικα την τρομπα νερου...

Τέσσερις γεματες ωρες από δυο μαστορια ο ενας ελυνε προσεκτικα ο άλλος για 2 ωρες μου επλενε το καπακι με βενζινη και βουρτσα προσπαθώντας να το επαναφερει οσο γινεται πιο κοντα στην εργοστασιακη του κατασταση...ότι εβγαινε..πλενοντανε..μιλαμε η τελειοτητα που σου σπαει τα ουμπαλα της υπομονης να το βλέπεις...Μετα σειρα ειχε το νυστερακι και το συρματακι που επι μιση ωρα ο μαστορας εξυνε προσεχτικα και καθαριζε κάθε λεπτομερεια από την αποκολημμενη φλαντζα στο καπακι...

Στα θετικα είναι ότι όλα τα μηχανικα μερη μεσα στο κιβωτιο είναι σε αψογη κατασταση παρα τα 100χιλ. χιλμ που σημαινει ότι το προηγουμενο μαστορας εστω και ψιλολαμογιο εκανε καλη συντηρηση σε γενικες γραμμες όλα αυτά τα χρονια....το μονο αρνητικο είναι οτι η τρομπα νερου αν και τα περισσοτερα απαρτια της είναι σε αριστη κατασταση στο τεστ με τη φτερωτη να γυριζει ψιλογρατζουνιζε που σημαινει ότι εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση...ο μαστορας εξηγησε ότι οφείλεται στη ελαττωματικη τσιμουχα βαθια μεσα στο ιμπελερ που να για να αλλαξει πρεπει να αλλαξει ολο το απαρτιο κοινως μια 100αρα εκτρα ευρω...Μαλλον χαζομαρα μου που δεν μεριμνησα να το κανω αλλα αν δεν την βγαζαμε δεν μπορούσαμε να ξερουμε..

Τα ανταλλακτικα 8 δισκοι, 5 ελαττηρια, φλαντζα συμπλεκτη και μια τσιμουχα καπακιού τρομπας νερου στα 126 ευρω συν 15 ευρω παραφλου Valeo αφου επρεπε να αδειασουμε και το δοχείου του..κοστος εργατικων 70 ευρω..το κακο με τον Σαρακακη πλεον είναι η αναμονη για την ανευρεση των ανταλλακτικών...για τρομπα νερου μαλλον θα ηθελα κατι βδομάδες, το γραφω γιατι φιλος ειχε ακινητη την μοτο του 3 μηνες πριν ερθει το ανταλλακτικο της χοντας του...εναλλακτικη λυση βρίσκουμε κωδικο ανταλλακτικου και παραγγελια από ebay η τον david spares από αγγλια..

εννοείται ότι οι δικοι μου δισκοι ειχαν ισιωσει, αχρηστοι τελειως τωρα πλεον παμε για αλλα αλλα χαζομαρα μου που δεν ειχα παραγγειλει και την τρομπα να ξεγνοιαζα, ας το εχουν υποψιν τους οι φιλοι χοντα που θα βρεθουν καποια στιγμη στην ιδια κατασταση...

Φυσικα απολυτος ικανοποιημένος από τον επαγγελματισμο των υπευθυνων, τεσσερις γεματες ωρες εμπειριας για εμενα και μια ευκαιρια για ποιοτικη αναβαθμιση της χοντρουλας μου...να ειμαστε παντα καλα να τις φροντιζουμε..

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
03/01/2017, 17:39
Σε ολη αυτη την διαδικασια, εισουν μπροστα?:confused:

zopas
03/01/2017, 18:11
Σε ολη αυτη την διαδικασια, εισουν μπροστα?:confused:

εννοείτε ότι ημουν μπροστα..αλλιως δεν θα ειχα κατι να πω...απλα ακομια μια εμπειρια που δεν την ειχα..

telegonos
03/01/2017, 19:05
Με μικρό καδενάκι, μέσα από την καμπάνα του συμπλέκτη δίνει κίνηση στην αντλία λαδιού το μοτέρ αυτό;

KAGOURO
03/01/2017, 20:39
Τι σου παρουσίαζε κι άλλαξες δίσκους ?

Coyote.V
04/01/2017, 07:35
Καλημέρα zopa και καλή χρονιά να έχουμε.
Εμένα όταν έρθει η ώρα για δίσκους θα έχω προνοήσει να αλλάξω και plus generator... έτυχε να είναι από τις προβληματικές. Την αντλία θα την επιθεωρήσω πρώτα. Αν είναι προβληματική... θα περιμένω καινούργια.
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

zopas
04/01/2017, 07:41
Ναι ειδα την καδενα, υποθετω οτι αυτη δινει την κινηση..οταν σου τρωγονται οι δικοι συμπλεκτη αρχιζει να νιωθεις οτι η μηχανη πατιναρει...στο γκαζι δεν ανταποκρινεται σωστα ..το προβλημα το εχουμε παντως ολοι εμεις που δεν εχουμε γκαραζ..εκτεθειμενες μηχανες στο δρομο γινονται αργα η γρηγορα ερμαια των θερμοκρασιων χειμωνα-καλοκαιρι..αυτο σημαινει οτι δεν ειναι μεταλλικο υποφερει ειδικα τσιμουχες και τα λαστιχα και αντε να τα αντικαταστησεις..θελεις φραγκα και μπλεκεις..

Παντως σε τοσο κρισιμα ανταλλακτικα μονο μαμισια..αλλιως μπλεκεις ασχημα..

zopas
04/01/2017, 07:53
Παντως οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες να του στειλω π.μ...δεν εχω καμια διαθεση να μπαινω σε διαδικασιες να προσπαθω να αποδεικνυω οτι δεν ειμαι ελεφαντας κοινως οτι προμοταρω καποιον η κατι αλλο..οτι γραφω μονο για καλο..

alex14
04/01/2017, 09:27
Ναι ειδα την καδενα, υποθετω οτι αυτη δινει την κινηση..οταν σου τρωγονται οι δικοι συμπλεκτη αρχιζει να νιωθεις οτι η μηχανη πατιναρει...στο γκαζι δεν ανταποκρινεται σωστα ..το προβλημα το εχουμε παντως ολοι εμεις που δεν εχουμε γκαραζ..εκτεθειμενες μηχανες στο δρομο γινονται αργα η γρηγορα ερμαια των θερμοκρασιων χειμωνα-καλοκαιρι..αυτο σημαινει οτι δεν ειναι μεταλλικο υποφερει ειδικα τσιμουχες και τα λαστιχα και αντε να τα αντικαταστησεις..θελεις φραγκα και μπλεκεις..



Sorry κιολας αλλα το οτι η μηχανη δεν παρκαρει σε γκαραζ δεν εχει απολυτως καμια σχεση με την φθορα των δισκων

ggs
04/01/2017, 09:31
Sorry κιολας αλλα το οτι η μηχανη δεν παρκαρει σε γκαραζ δεν εχει απολυτως καμια σχεση με την φθορα των δισκων

+1000

τωρα , δεν ειναι και κανενα μεγαλο θεμα να αλλαξει μια μηχανη δισκους συμπλεκτη στα 100.000 χλμ , ειδικα αμα δουλευει και σε κινηση. πρωτη φορα αλλαξε?

amyroukai
04/01/2017, 09:33
Να μην πω δηλαδή ότι το fazer στις 160,000 και δεν έχει αλλάξει και δεν πατινάρει. :bawl:

alex14
04/01/2017, 09:48
Να μην πω δηλαδή ότι το fazer στις 160,000 και δεν έχει αλλάξει και δεν πατινάρει. :bawl:

Πεσμου οτι δεν εχεις κανει και ρυθμιση βαλβιδων , μονο αυτο ...

:lol:

MG-KTiNoS
04/01/2017, 10:00
Σε ολη αυτη την διαδικασια, εισουν μπροστα?:confused:

με τη βοιδόπ... παρά πόδας.....
:lol:

pektis
04/01/2017, 12:13
Πεσμου οτι δεν εχεις κανει και ρυθμιση βαλβιδων , μονο αυτο ...

:lol:

Αυτο μου θυμισε το άλλο...<<πες μου που εισαι και τι κανεις τωρα...>>:bawl::bawl:

zopas
04/01/2017, 13:44
Μιλησα για τσιμουχες, ελαστικα σε σχεση με τον καιρο και αναφερομουνα στην τσιμουχα του ιμπελερ και οχι στους δισκους..απορω γιατι επρεπε να το διευκρινησω..

Οσο για ρυθμιση βαλβιδων φιλε μου στις 95.000 χλμ που την ανοιξε ο μαστορας οχι δεν χρειαστηκαν αλλαγη τα κσπελοτα, ηταν μια χαρα..ποιοτητα χοντα..

Και αλλο να πηδας την 1000αρα σου στην αθηνα και αλλο να την χρησιμοποιεις μονο για ταξιδια..η διαφορα στο κοστος συντηρησης ειναι αναμεσα στις δυο περιπτωσεις ειναι τεραστιο..οποτε η χρηση της μηχανης ειναι σημαντικη οχι τα χιλιομετρα..

sapila racing
04/01/2017, 14:01
Μιλησα για τσιμουχες, ελαστικα σε σχεση με τον καιρο και αναφερομουνα στην τσιμουχα του ιμπελερ και οχι στους δισκους..απορω γιατι επρεπε να το διευκρινησω..

Οσο για ρυθμιση βαλβιδων φιλε μου στις 95.000 χλμ που την ανοιξε ο μαστορας οχι δεν χρειαστηκαν αλλαγη τα κσπελοτα, ηταν μια χαρα..ποιοτητα χοντα..

Και αλλο να πηδας την 1000αρα σου στην αθηνα και αλλο να την χρησιμοποιεις μονο για ταξιδια..η διαφορα στο κοστος συντηρησης ειναι αναμεσα στις δυο περιπτωσεις ειναι τεραστιο..οποτε η χρηση της μηχανης ειναι σημαντικη οχι τα χιλιομετρα..

Πραγματικά πιστεύεις οτι η τσιμούχα του impeller δεν θα είχε χρειαστεί αλλαγή αν η μοτο σου ηταν σε γκαραζ ?
Δηλαδή η φθορά της τσιμούχας που δεν έχει επαφή με την ατμόσφαιρα δεν προέρχεται απο τα 100.000 χλμ αλλά απ το οτι η μοτο ηταν εξω κι οχι μέσα σε γκαραζ?
:confused:

zopas
04/01/2017, 14:12
Εκεινο που πιστευω ειναι οτι τα τμηματα της μηχανης ταλαιπωρουνται πολυ περισσοτερο οταν περνας απο ακραια ζεστη σε ψυχος και αναποδα..οι διαφορες αυτες βουλκανιζουν τα λαστιχα, τα πετρωνουν σιγα σιγα, στη
δικια μου εχει σκασει και το χρωμα σε ενα σημειο στο ρεζερβουαρ μετα απο 9 χρονια ...πολυ λογικο μου ακουγεται οτι ειναι εκτεθειμενο σε καιρο να εχει πιο γρηγορη φθορα..

amyroukai
04/01/2017, 14:16
"ακραία ζέστη σε ψύχος".

Μάιστα κύριε. Αυτό μας το εξηγείτε, παρακαλώ; Ένα "παγωμένο" γκαράζ στους 10 βαθμούς στην Αθήνα είναι τραγικά χειρότερο από υπαίθριο πάρκινγκ στους 5 βαθμούς, ας πούμε, αυτές τις μέρες;

Ή αντίστοιχα, οι 20 που θα έχει το καλοκαίρι, είναι προτιμότεροι από τους 35 που θα έχει έξω;


η φθορά από τις ακτίνες του ήλιου στα πλαστικά είναι μη αμφισβητήσιμη, για να μην παρεξηγηθώ. αυτό με την θερμοκρασία δεν καταλαβαίνω.

sapila racing
04/01/2017, 14:18
Εκεινο που πιστευω ειναι οτι τα τμηματα της μηχανης ταλαιπωρουνται πολυ περισσοτερο οταν περνας απο ακραια ζεστη σε ψυχος και αναποδα..οι διαφορες αυτες βουλκανιζουν τα λαστιχα, τα πετρωνουν σιγα σιγα, στη
δικια μου εχει σκασει και το χρωμα σε ενα σημειο στο ρεζερβουαρ μετα απο 9 χρονια ...πολυ λογικο μου ακουγεται οτι ειναι εκτεθειμενο σε καιρο να εχει πιο γρηγορη φθορα..

Αυτα που λες ισχύουν φυσικά, αλλά για τα ελαστικά μέρη που είναι εκτεθειμένα στην ατμόσφαιρα.
Η τσιμούχα που οταν δουλευει ο κινητηρας ειναι στους 100+ Κελσίου και δεν επικοινωνεί με την ατμόσφαιρα δεν πέφτει σε αυτην την κατηγορία.

zopas
04/01/2017, 14:38
Παιδες προσωπικα πιστευω οτι ταλαιπωρουνται..αλλο να κρυωνει ο κινητηρας σε θερμοκρασιες δωματιου και πιστευω αλλο σε θερμοκρασιες χειμωνα...εδω δεν πλενουμε την μηχανη μας αν δεν κρυωσει πρωτα το καρτερ..τελος παντων αυτη ειναι η γνωμη μου και ο καθενας κρινει το τι μπορει να ισχυει..

Βασικα το ποστ το εγραψα γιατι και αλλες γιαπωνεζικες μηχανες -οπως μου ειπε ο μαστορας- εχουν δισκους και τρομπες νερου κοντα, οποτε οποιος εχει πολλα χλμ και αποφασισει να αλλαξει δισκους ας το συζητησει με το μηχανικο του μιας και ανοιγει το καπακι αν θα ηταν σωστο να αλλαξει και την τρομπα..εγω μαλλον το μετανιωσα που δεν το εκανα αλλα ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του. ..

Παντως σε ενα απριλλια που ειχε διπλα μου εξηγησε οτι η διαδικασια αλλαγης δισκων ειναι πιο απλη υποθεση χωρις να χρειαζεται να βγαζεις και τη τρομπα νερου..

daz
04/01/2017, 15:45
Παιδες προσωπικα πιστευω οτι ταλαιπωρουνται.

Zopa δεν έχει σημασία τι πιστεύει ο καθένας μας για ένα τέτοιο θέμα! Δεν υπάρχει υποκειμενικότητα σε κάτι τέτοιο!

Ισχύει αυτό που είπε ο σαπίλας και τέλος! Ανεξάρτητα από το τι νομίζω εγώ και τι πιστεύεις εσύ.

Και δεν ισχύει ούτε επειδή το είπε ο σαπίλας που είναι γαμάτος, ισχύει για τους λόγους που ανέφερε. Όταν κάτι δεν είναι εκτεθειμένο στην ατμόσφαιρα, δεν επηρεάζεται από αυτή.

Οι λόγοι που χάλασε η τσιμούχα, αφορούν αποκλειστικά την λειτουργία του κινητήρα και τις συνθήκες εντός αυτού και καμία σχέση δεν έχουν με οτιδήποτε άλλο εκτός αυτού.

KAGOURO
04/01/2017, 23:59
πριν αλλάξεις δίσκους μήπως άλλαξες τύπο λαδιού ? ..μου φαίνονται λίγα τα χλμ για αλλαγή δίσκων......αν βέβαια τα χεις γράψει όλα πόλη!!!!!!......μάλλον δεν έπρεπε να πάρεις βαραντερο ! περί ορεξεως όμως.....you know

MG-KTiNoS
05/01/2017, 00:08
αν βέβαια τα χεις γράψει όλα πόλη!!!!!!......μάλλον δεν έπρεπε να πάρεις βαραντερο ! περί ορεξεως όμως.....you know

και τι θες ρε φίλε να πάρει άλλο μηχανάκι και να ρυθμίζει βαλβίδες καθε τρις και λίγο?

toyar
05/01/2017, 05:32
σε αλλες περιπτωσεις για να βγαλει καποιος 100000χλμ εχει αλλαξει 3 μηχανακια κι εδω ψαχνουμε να βρουμε γιατι γερασε μια τσιμουχα:bawl:

zopas
05/01/2017, 08:46
Δεν θα υμνησω εγω το βαραντερο, λιγο πολυ ολοι ξερουμε οτι η ποιοτητα και η αξιοπιστια χοντα ειναι παριμοιωδης...
Ομως εκεινο που υπογραμμιζω ειναι το ποσο ταλαιπωρπυνται και κοστιζουν στην τσεπη μεγαλες μηχανες στην πολη..Η δικια μου εβγαλε το 70% των χλμ της στην αθηνα..αν πηγαινα μονο εθνικη θα αλλαζα δισκους στα διπλασια χλμ η και παραπανω...το ιδιο και με ντιζες, δισκιφρενα, φρενα κλπ..

Στατιστικα στην καθημερινοτητα στην πολη παταμε πανω απο 100 φορες τον συμπλεκτη στη διαρκεια των διαδρομων και αυτο στην κυριολεξια εξουθενωνει ακομα κσι τα χοντα που παρα την ταλαιπωρια του στα 100 χλμ δεν θελει ρυθμιση βαλβιδων..

Φιλοι μου με βαραντερο στα 130 χιλαδες χλμ δεν θελουν αλλαγη δισκοφρενων οταν εγω τους εφαγα στις 65 χιλιαδες...με τα φρενα με το ζορι 8 χιλιαδες βγαζω οταν οι αντιστοιχοι αναβατες που πανε μονο εθνικη διπλασιαζουν την χθλιομετρικη αποδοση...και παει λεγοντας..αυτο ομως κοστιζει πολυ..

Διαβαζα σε παρουσιαση του στελβιο οτι στις 30 χιλαδες η εταιρια συσρηνει αλλαγη δισκων συμπλεκτη και με χιομετρα οχι στην πολη..

Βεβαια ενα καλοσυντηρημενο μοτορι-ετσι θεωρω και το δικο μου- δεν εχει προβλημα στην κακομεταχειριση αλλα απλα κοστιζει στην τσεπη και για αυτο θεωρω οτι η αποκτηση μηχανης μικρου κυβισμου ειναι μονοδρομος απο οικονομικη αποψη..

Και φανταζομαι ποσο θα κοστιζουν στην χρηση ΚΤΜ, ducati με τοσα χιλιομετρα σε πολη οπως η δικια μου, που θελουν ρυθμιση βαλβιδων κσι τρομπες καθε τοσο και βενζινες που σιγουρα καινε περισσοτερο σε συνθηκες αθηνας..

Οσο για την τσιμουχα δεν εχω πειστει..τα γκλανγκ γκλουνγκ που ακουμε απο τα μεταλλα που διαστελλονται κατα την προθερμανσξ του κινητηρα μου μοιαζει δυσκολο να μην επηρεαζει και τα μη μεταλλικα μερη του κινητηρα αλλα τελος παντων αυτη εινσι μια αποψη..

KAGOURO
05/01/2017, 14:57
και τι θες ρε φίλε να πάρει άλλο μηχανάκι και να ρυθμίζει βαλβίδες καθε τρις και λίγο?

Φίλε μου και νταλίκα μπορείς να πάρεις ! Είπαμε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Το να πάρεις όμως Varadero και να κάνεις χρήση παπιού κάτι δεν κολλάει. Εκτός κι αν το περί ρύθμισης βαλβίδων το έγραψες με χιουμοριστική διάθεση ...οπότε πάσο :beer:! Όσο για την επίδραση θερμοκρασιών περιβάλλοντος σε τσιμούχες εντός κινητήρα δεν επιδέχεται περαιτέρω σχολιασμού όπερ άτοπον. Πλαστικά γενικά ταμπλώ κλπ, ζελατίνα, σέλα σαφώς καταστρέφονται από τις ακτίνες του ήλιου και ιδίως από την αντίθετη πλευρά του σταντ . Τέλος πάντων..... κουβέντα να γίνεται :D:!