PDA

View Full Version : Mοτο για Χώμα



macgyver60
04/01/2017, 16:18
Ως παλιος εντουρας , 56ετων , και νεο μελος , θελω να ξαναπαρω μια εντουρο , που να πηγαινεις στον εντουροτοπο , να κανεις οτι κανεις , και να γυρνας ανθρωπινως , οχι ξεπατωμενος ..............ειχα την ΚΤΜ 690 εντουρο 2008 , εκανα gel την σελλα , και παλι ηταν κουραστικη για να πας στον εντουροτοπο , πολλοι κραδασμοι , δεν ξερω τι κανει η 690 εντουρο R ...............εκανα test drive την bmw scrambler 1200 , αλλα η μηχανη ειναι πολυ βαρια , εκανα επισης τεστ την ducati urban enduro , καλη ηταν , αλλα δεν μου φανηκε ιδαιτερα για χωμα , περιμενω πως και πως την ducati desert sled , δεν μενδιαφερει τοσο η τιμη , οσο να μου κανει η μηχανη ...............τρεηλερ δεν θελω ........καμμια προταση ?

ggs
04/01/2017, 16:22
Ως παλιος εντουρας , 56ετων , και νεο μελος , θελω να ξαναπαρω μια εντουρο , που να πηγαινεις στον εντουροτοπο , να κανεις οτι κανεις , και να γυρνας ανθρωπινως , οχι ξεπατωμενος ..............ειχα την ΚΤΜ 690 εντουρο 2008 , εκανα gel την σελλα , και παλι ηταν κουραστικη για να πας στον εντουροτοπο , πολλοι κραδασμοι , δεν ξερω τι κανει η 690 εντουρο R ...............εκανα test drive την bmw scrambler 1200 , αλλα η μηχανη ειναι πολυ βαρια , εκανα επισης τεστ την ducati urban enduro , καλη ηταν , αλλα δεν μου φανηκε ιδαιτερα για χωμα , περιμενω πως και πως την ducati desert sled , δεν μενδιαφερει τοσο η τιμη , οσο να μου κανει η μηχανη ...............τρεηλερ δεν θελω ........καμμια προταση ?

Συγνώμη... Δοκίμασες την bmw scrambler, Ducati urban enduro για να πηγαίνεις σε... Εντούροτοπο :confused:

Παλιός... Εντούρας :confused:


Στηβ Μακουίν εσύ;

macgyver60
04/01/2017, 17:01
Συγνώμη... Δοκίμασες την bmw scrambler, Ducati urban enduro για να πηγαίνεις σε... Εντούροτοπο :confused:

Παλιός... Εντούρας :confused:


Στηβ Μακουίν εσύ;

Oxi τοσο παλιος !! εννοω να πηγαιω σε φλαταδουρες , οχι σαν την yamaha wr500 , η τελευταια που ειχα , κατι πιο ενδιαμεσο ..............παλιος εντουράς , εννοω εποχη αρχες 80s , bultaco frontera 370 , husqvarna 390 , 510 , τετοιο στυλ , ε , τωρα μεγαλωσα ,
και δεν με βλεπω για αλματα και σκαρφαλωματα !!! κατι πιο medium θελω .............να πηγαινει στο χωμα σε ' νορμαλ ' ρυθμους ......

SHOOTER045
04/01/2017, 17:04
XR 400
DRz 400
KTM 400

DrBig
04/01/2017, 17:10
Swm 650
Ajp pr7
Husqvarna 701 2017( με το νεο μοτερ)

amyroukai
04/01/2017, 18:02
το PR7 αν ισχύει το 157 κιλά με βενζίνη είναι... :D

ggs
04/01/2017, 18:24
Oxi τοσο παλιος !! εννοω να πηγαιω σε φλαταδουρες , οχι σαν την yamaha wr500 , η τελευταια που ειχα , κατι πιο ενδιαμεσο ..............παλιος εντουράς , εννοω εποχη αρχες 80s , bultaco frontera 370 , husqvarna 390 , 510 , τετοιο στυλ , ε , τωρα μεγαλωσα ,
και δεν με βλεπω για αλματα και σκαρφαλωματα !!! κατι πιο medium θελω .............να πηγαινει στο χωμα σε ' νορμαλ ' ρυθμους ......

Α, οκ. Αν σου αρέσουν τα scrambler (όπως φαίνεται) το Ducati desert δείχνει πιο "χωματινο" αλλά το bmw scrambler είναι πολύ ωραία μηχανή. Βέβαια, εγώ κανένα απ αυτα δεν θα έβαζα σε χώμα.

Γιατί δεν βάζεις ένα ζευγάρι χωμάτινα λάστιχα στο 1200gs που λέει το προφίλ σου;

macgyver60
04/01/2017, 19:44
Οχι βρε παιδια , ξερω απο εντουρο , δεν παρεξηγω την λεξη , αλλα θελω κατι πιο soft ................το ΚΤΜ , ειχε στα πλην του , την σκληρη σελλα , ολα τα τεστ το επισημαιναν , και εχω μαθει στην διχρονιλα , χωρις κραδασμους .............αυτα τα SWM , τα ξερω μονο καθ ονομα , αν εχει κανεις , και ειναι ευχαριστημενος ( και απο service ) , ας το πει , παντα εξασφαλιζω το service προτου προβω σε αγορα ......το XR 400 ., καλο , αγνοοουσα την υπαρξη του , ευχαριστω για την ενημερωση .........το 1200gs , δεν παει στο χωμα , αν και του 04 , αρα 200 κιλα , ειναι ατσουμπαλο , για ταξιδια , καλο ειναι , εχω σκουτερ για την πολη , Αθηναιος γαρ , αν αυτο το PR 7 ειναι 157 κιλα ( και γεματο ) , ειναι ενδιαφερον , αν και , λογω προιστοριας , καλοβλεπω το husqvarna 701 enduro , αλλα εχει τον κινητηρα του ΚΤΜ , εχει αγορασει η ΚΤΜ την χασκυ , οποπτε παιρνεις ενα μεταχειρω ΚΤΜ 690 enduro R , το δικο μου το 690 , που πουλησα δενειχε ABS , και ειναι χρησιμο σε ενα τετοιο μηχανακι ,που πιανει 200 ....αλλο ομως το δικυλινδρο ( ducati desert sled , αν και δεν εχει ερθει Ελλαδα ) , δεν ειχε κραδασμους το urban enduro που τεσταρα , στα 20-30 μου χρονια , δεν με πειραζαν οι κραδασμοι , τωρα με πειραζουν !!!! με την ηλικια βαραινεις ............αν και γυμνασμενος ....
παντως ευχαριστω για την ενημερωση , χρησιμη η πληροφορια για το SWM , kai to XR 400 ........

amyroukai
04/01/2017, 20:03
το 701 αν φοράει το νέο μοτέρ όπως λέει ο DrBig τότε έχει πλέον άξονα εξισορρόπησης για τους κραδασμούς άρα δεν έχει σχέση με ότι θυμάσαι.

το AJP φοράει το μοτέρ της SWM που είναι ουσιαστικά Husqvarna TE630 άρα τεχνογνωσία υπάρχει στην Hellinmoto.

kordix
04/01/2017, 20:30
Αμα τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα τότε husqvarna 701 enduro, δεν υπάρχει πιο κατάλληλο από αυτό για soft χωμάτινη χρήση.

SHOOTER045
04/01/2017, 21:00
Οχι βρε παιδια , ξερω απο εντουρο , δεν παρεξηγω την λεξη , αλλα θελω κατι πιο soft ................το ΚΤΜ , ειχε στα πλην του , την σκληρη σελλα , ολα τα τεστ το επισημαιναν , και εχω μαθει στην διχρονιλα , χωρις κραδασμους .............αυτα τα SWM , τα ξερω μονο καθ ονομα , αν εχει κανεις , και ειναι ευχαριστημενος ( και απο service ) , ας το πει , παντα εξασφαλιζω το service προτου προβω σε αγορα ......το XR 400 ., καλο , αγνοοουσα την υπαρξη του , ευχαριστω για την ενημερωση .........το 1200gs , δεν παει στο χωμα , αν και του 04 , αρα 200 κιλα , ειναι ατσουμπαλο , για ταξιδια , καλο ειναι , εχω σκουτερ για την πολη , Αθηναιος γαρ , αν αυτο το PR 7 ειναι 157 κιλα ( και γεματο ) , ειναι ενδιαφερον , αν και , λογω προιστοριας , καλοβλεπω το husqvarna 701 enduro , αλλα εχει τον κινητηρα του ΚΤΜ , εχει αγορασει η ΚΤΜ την χασκυ , οποπτε παιρνεις ενα μεταχειρω ΚΤΜ 690 enduro R , το δικο μου το 690 , που πουλησα δενειχε ABS , και ειναι χρησιμο σε ενα τετοιο μηχανακι ,που πιανει 200 ....αλλο ομως το δικυλινδρο ( ducati desert sled , αν και δεν εχει ερθει Ελλαδα ) , δεν ειχε κραδασμους το urban enduro που τεσταρα , στα 20-30 μου χρονια , δεν με πειραζαν οι κραδασμοι , τωρα με πειραζουν !!!! με την ηλικια βαραινεις ............αν και γυμνασμενος ....
παντως ευχαριστω για την ενημερωση , χρησιμη η πληροφορια για το SWM , kai to XR 400 ........

Περί SWM

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149655&highlight=SWM

Λευκάδιος
04/01/2017, 21:21
το 701 αν φοράει το νέο μοτέρ όπως λέει ο DrBig τότε έχει πλέον άξονα εξισορρόπησης για τους κραδασμούς άρα δεν έχει σχέση με ότι θυμάσαι.

Όντως για το 2017 το 701 έχει το νέο μοτέρ



Αμα τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα τότε husqvarna 701 enduro, δεν υπάρχει πιο κατάλληλο από αυτό για soft χωμάτινη χρήση.
Το PR7 όμως (οπτικά αλλά και σύμφωνα με όσους το έχουν οδηγήσει) έχει πολύ άνετη σέλα+προστασία απο τον αέρα.
Και τα 2 πάντως είναι στο top2 των δικών μου θέλω
377147
377148


Το ducati sled δείχνει αρκετά υποσχόμενο,έχει αρκετές διαφορές για χωμάτινη χρήση(όχι enduro ε) σε σχέση με την υπόλοιπη σειρά scrambler και (στα μάτια μου τουλάχιστον) είναι κούκλα και ας θυμίζει λίγο xt500

Μανολης67
04/01/2017, 21:23
.
ειχα την ΚΤΜ 690 εντουρο 2008 , εκανα gel την σελλα , και παλι ηταν κουραστικη για να πας στον εντουροτοπο , πολλοι κραδασμοι , δεν ξερω τι κανει η 690 εντουρο R ...............εκανα test drive την bmw scrambler 1200 ,

Και να σκεφθεις ότι έμενα μου την ειπανε για την ΧΤ οτι ειναι βαρίδι........

Μανολης67
04/01/2017, 21:37
καλύτερη λύση δυστυχώς η ευτυχώς για μας μια κάποιας ηλικιάς δυο μοτοσυκλέτες δηλαδή έναν ελέφαντα Gs varkadero Οπως θες πέστο για καθημερινή χρήση και ένα ελαφρύ ,μεταχειρισμένο εντουράκι κατι σε ΧR h WR h DT.....το λεώ γιατί μετά τα ηντα δεν σε πειράζει η σέλα αλλά το βάρος...ειδικά αυτην την εποχή τωρα με την λασπη....ουφ........

Bob_o_mastoras
05/01/2017, 00:01
Ως παλιος εντουρας , 56ετων , και νεο μελος , θελω να ξαναπαρω μια εντουρο , που να πηγαινεις στον εντουροτοπο , να κανεις οτι κανεις , και να γυρνας ανθρωπινως , οχι ξεπατωμενος ..............ειχα την ΚΤΜ 690 εντουρο 2008 , εκανα gel την σελλα , και παλι ηταν κουραστικη για να πας στον εντουροτοπο , πολλοι κραδασμοι , δεν ξερω τι κανει η 690 εντουρο R ...............εκανα test drive την bmw scrambler 1200 , αλλα η μηχανη ειναι πολυ βαρια , εκανα επισης τεστ την ducati urban enduro , καλη ηταν , αλλα δεν μου φανηκε ιδαιτερα για χωμα , περιμενω πως και πως την ducati desert sled , δεν μενδιαφερει τοσο η τιμη , οσο να μου κανει η μηχανη ...............τρεηλερ δεν θελω ........καμμια προταση ?

Honda X-ADV..

377154

...πΩτανα ΧονΔα ποσο μπροστα εισαι...;;;

macgyver60
05/01/2017, 07:14
Περί SWM

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149655&highlight=SWM


Ευχαριστω πολυ για το λινκ , ενδιαφερον .........

macgyver60
05/01/2017, 07:15
Honda X-ADV..


...πΩτανα ΧονΔα ποσο μπροστα εισαι...;;;

Ειναι μπροστα η Χοντα , οντως , δεν τοχω ξαναδει το μοντελο .........

macgyver60
05/01/2017, 07:23
Όντως για το 2017 το 701 έχει το νέο μοτέρ

Το ducati sled δείχνει αρκετά υποσχόμενο,έχει αρκετές διαφορές για χωμάτινη χρήση(όχι enduro ε) σε σχέση με την υπόλοιπη σειρά scrambler και (στα μάτια μου τουλάχιστον) είναι κούκλα και ας θυμίζει λίγο xt500

Πολυ ενδιαφερον αυτο για το Husky , δεν το ηξερα ...ευχαριστω ...........
Στο ducati , εχω ερωτευτει την εμφανιση περισοτερο , διοτι κατι λεγεται για 192 κιλα dry ............ενω το urban το τωρινο ειναι ( υποτιθεται ) 178 , τωρα κι οι Ιταλοι , λενε παντα ψεμματα για το βαρος , αλλα η βολτα πουκανα το urban , δεν ειχε καμμια σχεση με το bmw nine t scrambler , των 200 dry κιλων, το ducati ηταν πολυ πιο ευκινητο ..................εις αναμονην του βαρους του desert sled λοιπον ......

DrBig
05/01/2017, 08:01
Πολυ ενδιαφερον αυτο για το Husky , δεν το ηξερα ...ευχαριστω ...........
Στο ducati , εχω ερωτευτει την εμφανιση περισοτερο , διοτι κατι λεγεται για 192 κιλα dry ............ενω το urban το τωρινο ειναι ( υποτιθεται ) 178 , τωρα κι οι Ιταλοι , λενε παντα ψεμματα για το βαρος , αλλα η βολτα πουκανα το urban , δεν ειχε καμμια σχεση με το bmw nine t scrambler , των 200 dry κιλων, το ducati ηταν πολυ πιο ευκινητο ..................εις αναμονην του βαρους του desert sled λοιπον ......

...205 πληρες υγρων

nikosk2
05/01/2017, 08:12
κοίταξε ,,,,,

επειδή είμαστε ίδια ηλικία σε καταλαβαίνω λίγο
το παρελθόν και οι εμπειρίες είναι μόνο για να θυμάσαι

προσωπικά βρήκα λύση αλλά όχι με ένα μηχανάκι
για βόλτα 1000 km = dominator
για κοντινές με παρέα = DT2003et ΠΟΥΠΟΥΛΟ

πρόσθεσε και την χαρά της επισκευής και όλο τον χαβαλέ που έχει με την ανάλογη παρέα και έχεις μπροστά μια γεμάτη διετία

στα χρήματα είσαι κοντά με την αγορά ενός DUCATI αλλά χωρίς την χαρά της παρέας και της δημιουργίας

Υ.Γ
το καινούργιο δεν λέει , ότι σου δώσουν και θα έχει σίγουρα κουσούρια που θα βρεις στην πορεία ,

του καινούργιου η αγορά είναι για λίγο η χαρά του και δεν έχεις κάτι να ασχολησε ,,ΟΥΓΚ!

STOYBI
05/01/2017, 09:36
Οχι βρε παιδια , ξερω απο εντουρο , δεν παρεξηγω την λεξη , αλλα θελω κατι πιο soft ................το ΚΤΜ , ειχε στα πλην του , την σκληρη σελλα , ολα τα τεστ το επισημαιναν , και εχω μαθει στην διχρονιλα , χωρις κραδασμους .............αυτα τα SWM , τα ξερω μονο καθ ονομα , αν εχει κανεις , και ειναι ευχαριστημενος ( και απο service ) , ας το πει , παντα εξασφαλιζω το service προτου προβω σε αγορα ......το XR 400 ., καλο , αγνοοουσα την υπαρξη του , ευχαριστω για την ενημερωση .........το 1200gs , δεν παει στο χωμα , αν και του 04 , αρα 200 κιλα , ειναι ατσουμπαλο , για ταξιδια , καλο ειναι , εχω σκουτερ για την πολη , Αθηναιος γαρ , αν αυτο το PR 7 ειναι 157 κιλα ( και γεματο ) , ειναι ενδιαφερον , αν και , λογω προιστοριας , καλοβλεπω το husqvarna 701 enduro , αλλα εχει τον κινητηρα του ΚΤΜ , εχει αγορασει η ΚΤΜ την χασκυ , οποπτε παιρνεις ενα μεταχειρω ΚΤΜ 690 enduro R , το δικο μου το 690 , που πουλησα δενειχε ABS , και ειναι χρησιμο σε ενα τετοιο μηχανακι ,που πιανει 200 ....αλλο ομως το δικυλινδρο ( ducati desert sled , αν και δεν εχει ερθει Ελλαδα ) , δεν ειχε κραδασμους το urban enduro που τεσταρα , στα 20-30 μου χρονια , δεν με πειραζαν οι κραδασμοι , τωρα με πειραζουν !!!! με την ηλικια βαραινεις ............αν και γυμνασμενος ....
παντως ευχαριστω για την ενημερωση , χρησιμη η πληροφορια για το SWM , kai to XR 400 ........


Τα εχεις μπερδεψει πολυ ( οχι απλα λιγο....)



abs .... Axρηστο...!

Wr 500 και τα διαφορα τερατα των 80 που αναφερεις χωρις κραδασμους..???:lol: Που η δονηση της καθε πιστονιας σε χτυπαγε στο δοξα πατρι...??

Απο το 690 πεταγεσε στο 1200gs και μετα στην ντουκατι...???

Ξερεις κατι...εαν σε ενοχλουσε η σελα του 690 .... Αστο...

Οι σελλες μπορουν να γινουν πολυθρονες σε οποιοδηποτε μηχανακι και..... Εχεις ξεχασεις ενα βασικο πραγμα σε ολα τα μηχανακια που ανφερεις ..γΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....


Αναρτησεις.....!! Και εφοσον το 690 σου επεσε αβολο.... Τοτε μηχανακι για την δουλεια που ζητας ( γιατι εγω δεν εχω καταλαβει ακομα ) δεν υπαρχει...!!!

DrBig
05/01/2017, 10:34
Μονο εγω καταλαβαινω τι θελει ο ανθρωπος;
Ενα πολιτισμενο μηχανακι που να κανει και χωμα και ασφαλτο.
Εγω πιστευω πως το desert sled θα ειναι ταμαμ σε δικυλινδρο και τα swm και 701 σε μονοκυλινδρα. Το πρωτο με εμφαση στο δρομο τα δευτερα στο χωμα.
Ειδικα αυτο το σατανικο ντουκατι μου φαινεται οτι ειναι εξαιρετικη υλοποιηση πολυχρηστικης μηχανης και αυτο που προσωπικα θα επελεγα.

DAYMAN
05/01/2017, 12:07
Swm 650
Ajp pr7
Husqvarna 701 2017( με το νεο μοτερ)

το SWM ειναι κοντα σε αυτο που ζητας.Το δοκιμασα-ασφαλτο μονο- και υπαρχει τροπος να το κανεις και εσυ και αφησε παραπανω απο καλες εντυπωσεις.

macgyver60
05/01/2017, 14:40
Μονο εγω καταλαβαινω τι θελει ο ανθρωπος;
Ενα πολιτισμενο μηχανακι που να κανει και χωμα και ασφαλτο.
Εγω πιστευω πως το desert sled θα ειναι ταμαμ σε δικυλινδρο και τα swm και 701 σε μονοκυλινδρα. Το πρωτο με εμφαση στο δρομο τα δευτερα στο χωμα.
Ειδικα αυτο το σατανικο ντουκατι μου φαινεται οτι ειναι εξαιρετικη υλοποιηση πολυχρηστικης μηχανης και αυτο που προσωπικα θα επελεγα.

Πως με καταλαβαινεις , αυτο ψαχνω, ακριβως , κατι με εμφαση στο δρομο , αλλα να πηγαινει χωρις δυσκολια σε ενα χωματοδρομο ...............ναι , το ' σατανικο ' ducati ' μαλλον θα μου κανει , δεν εχω και πλεον την παρεα για εντουρακια , αλλοι παντρευτηκαν , αλλοι χρεοκοπησαν , δεν λεει να παω σε καμμια ερημια , του σκοτωμου , και πεσω .....ποιος θα με μαζεψει ? το μονο μονοκυλινδρο που ειχα , ψευτοεντουρο , ηταν το 1978 το suzuki ts 400 , 124 κιλα , διχρονο , κατι τετοιο θα μουκανε , μαλακη σελλα , πηγαινες το εντουρακι το σοφτ , πηγαινα και στην σχολη μου , ακομη και με το bultaco frontera mk11 370 , τακανες αυτα , ανετη σελλα , εβαζα και την κοπελα μου , για κοντινες βολτες , οι σημερινες σελλες ειναι πολυ σκληρες , ξερουν οι παλιοι ...........ισως τωρα το bultaco να μου φαινοταν hardcore , τοτε ημουν 20 ετων , τωα 56 .......
και το SWM , θα παω να το κανω μια βολτιτσα , τι εχω να χασω ........

BLiTzER
05/01/2017, 14:47
Φίλε, χωρίς παρεξήγηση, αλλά ξεκίνησες ένα thread με τίτλο "μοτό για χώμα", ανέφερες στο ποστ σου 7 φορές τη λέξη "enduro" και, επειδή εμείς καταλάβαμε ότι κάθε άλλο παρά εντούρο μηχανάκι θέλεις, ξεκίνησε ένα κύμα από ποστ και παρεξηγήσεις, τα οποία ούτε εσένα βοηθούσαν, ούτε οποιονδήποτε άλλον. Τελικά, 30 ποστ μετά, μας λες ότι θες ένα μηχανάκι ΔΡΟΜΟΥ, με όλες τις ανέσεις του, το οποίο μπορεί να οδηγηθεί και σε χωματόδρομο.

ΤΩΡΑ, λοιπόν, μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Και αφού το λύσαμε αυτό, θα διαγραφούν τα άσχετα για να γίνει κουβέντα.

macgyver60
05/01/2017, 15:39
Φίλε, χωρίς παρεξήγηση, αλλά ξεκίνησες ένα thread με τίτλο "μοτό για χώμα", ανέφερες στο ποστ σου 7 φορές τη λέξη "enduro" και, επειδή εμείς καταλάβαμε ότι κάθε άλλο παρά εντούρο μηχανάκι θέλεις, ξεκίνησε ένα κύμα από ποστ και παρεξηγήσεις, τα οποία ούτε εσένα βοηθούσαν, ούτε οποιονδήποτε άλλον. Τελικά, 30 ποστ μετά, μας λες ότι θες ένα μηχανάκι ΔΡΟΜΟΥ, με όλες τις ανέσεις του, το οποίο μπορεί να οδηγηθεί και σε χωματόδρομο.

ΤΩΡΑ, λοιπόν, μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Και αφού το λύσαμε αυτό, θα διαγραφούν τα άσχετα για να γίνει κουβέντα.

Ζητω συγγνωμη αν σας μπερδεψα , ειχα κανει μια ερευνα αγορας , δεν εβρισκα αυτο που ηθελα , εξ ου και το θρεντ μου , και δεν ξερω αν κανοντας τεστ -ντραιβ το ducati desert , θα με ικανοποιησει .................μπορει και οχι , οποτε σε αυτη την περιπτωση στρεφομαι σε κατι μονοκυλινδρο , σαν to husky 701 , η το SWM ..........μου φανηκαν χρησιμες οι πληροφοριες /εντυπωσεις που μου μετεφεραν τα αγαπητα μελη για τα SWM , οπως και για την μη υπαρξη κραδασμων για το 701 ........ισως λογω ηλικιας , μουχει μεινει η ορολογια ' ψευτοεντουρο ' , κατι τετοιο ψαχνω , αλλα ο ορος αυτος , δεν υπαρχει πια ........ουτε κι οι αναλογες μοτο , εχουν εξειδικευτει πολυ οι μοτοσυκλεττες ...........

BLiTzER
05/01/2017, 15:44
Προφανώς δεν το έγραψα για να ζητήσεις συγγνώμη, αλλά για να είσαι πιο ξεκάθαρος την επόμενη φορά. :p

Δεν ξέρω τι κάνει το 701, αλλά αν οι κραδασμοί του 690 σε ενοχλούσαν, δεν πιστεύω ότι θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Ίσως είναι καλή ιδέα να ξεγράψεις τα μονοκύλινδρα, εφόσον ζητάς και άνεση.

macgyver60
05/01/2017, 15:56
Wr 500 και τα διαφορα τερατα των 80 που αναφερεις χωρις κραδασμους..???:lol: Που η δονηση της καθε πιστονιας σε χτυπαγε στο δοξα πατρι...??

Αναρτησεις.....!! Και εφοσον το 690 σου επεσε αβολο.... Τοτε μηχανακι για την δουλεια που ζητας ( γιατι εγω δεν εχω καταλαβει ακομα ) δεν υπαρχει...!!!

Αλλοι οι κραδασμοι ενος τετραχρονου 650 cc. και αλλοι ενος διχρονου 500 cc. το οποιο ειχα μονιμως στο Πορτο Ραφτη, στο εξοχικο μου πηγαινα κει με ταυτοκινητο , καβαλαγα το μηχανακι , και μεταμε ταυτοκινητο σπιτι , τοδωσα ομως , γιατι δεν εβγαζε αριθμο ................μαλλον πρεπει να συμβιβαστω σε μεγαλο βαθμο , ισως δεν υπαρχει αυτο που θελω ,...........μονο το SWM , εχει καλη σχεση τιμης/ποιοτητα ........................το husky , υποψιαζομαι οτι θαναι κουραστικο στην ασφλτο , αλλα ας το κανω ενα τεστακι , να παρω μια ιδεα ..........................

macgyver60
05/01/2017, 16:00
Προφανώς δεν το έγραψα για να ζητήσεις συγγνώμη, αλλά για να είσαι πιο ξεκάθαρος την επόμενη φορά. :p

Δεν ξέρω τι κάνει το 701, αλλά αν οι κραδασμοί του 690 σε ενοχλούσαν, δεν πιστεύω ότι θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Ίσως είναι καλή ιδέα να ξεγράψεις τα μονοκύλινδρα, εφόσον ζητάς και άνεση.

Μα αν ηξερα τι ηθελα , δεν θανοιγα το θεμα , εντυπωσεις /γνωμες ηθελα , τις οποιες πηρα , καιαυτο μου αρκει ...........τρια test drive , 701 , SWM , ducati desert , και παιρνω την αποφαση μου ................ευχαριστω ...

STOYBI
05/01/2017, 19:03
Κοιτα και το τενερε το 660....Εχει αρκετες δυνατοτητες εκτος δρομου και σιγουρα καλλυτερο περπατημα απο τα παραπανω στην ασφαλτο...

Και με λιγο σχετικα χρημα παραπανω, το φερνεις στα μετρα σου ( και σε βαρος και σε συμπεριφορα)με την πληθωρα after market που κυκλοφορουν στο εμποριο.....!

macgyver60
05/01/2017, 20:49
Κοιτα και το τενερε το 660....Εχει αρκετες δυνατοτητες εκτος δρομου και σιγουρα καλλυτερο περπατημα απο τα παραπανω στην ασφαλτο...

Και με λιγο σχετικα χρημα παραπανω, το φερνεις στα μετρα σου ( και σε βαρος και σε συμπεριφορα)με την πληθωρα after market που κυκλοφορουν στο εμποριο.....!

Σευχαριστω, αλλα ποτε δεν ' χωνεψα ' τα ΧΤ , πολλοι κραδασμοι ..............

Μανολης67
05/01/2017, 20:57
Σευχαριστω, αλλα ποτε δεν ' χωνεψα ' τα ΧΤ , πολλοι κραδασμοι ..............

Το 660 εχει τους λιγότερους καραδασμούς απο ολα τα ΧΤ..αλλα δυστυχώς τα περισσότερα σκορτσαρίσματα.......

daz
05/01/2017, 21:12
Το 660 εχει τους λιγότερους καραδασμούς απο ολα τα ΧΤ..αλλα δυστυχώς τα περισσότερα σκορτσαρίσματα.......

Σκορτσάρει γιατί είναι φιμωμένο και γιατί έχει μακριά μετάδωση. Αλλάζεις το ένα απ' τα δύο και διορθώνεται αρκετά.

Ενοχλητικοί κραδασμοί μόνο πάνω από 5.500rpm και μόνο χωρίς γάντι. Σε σχέση με το 690 είναι αρνάκι από θέμα κραδασμών.

DrBig
05/01/2017, 21:28
Κοιτα και το τενερε το 660....Εχει αρκετες δυνατοτητες εκτος δρομου και σιγουρα καλλυτερο περπατημα απο τα παραπανω στην ασφαλτο...

Δεν παιζει αυτο σε σχεση με το sled, το οποιο μαλιστα ειναι και στα ιδια κιλα και σιγουρα με καλλιτερα μοιρασμενο βαρος.