PDA

View Full Version : μπορώ να κάνω μετατροπή σε μανέτες;



noobas27
06/01/2017, 14:32
Καλη χρονια σε ολους!
Ειμαι κατοχος ενος Wolf 250 και θελω τα φωτα σας.Οι μανετες του συμπλεκτη και του φρενου μου φαινονται οτι ειναι λιγο μακρυα απο τα χερουλια και το αποτελεσμα ειναι να πιανονται τα χερια μου μετα απο καποια ωρα στην οδηγηση.(μαλλον εχω μικρα δαχτυλα:()
Το ερωτημα μου ειναι μπορω να μικρυνω την αποσταση μανετας-χερουλιου με καποιο τροπο?Και αν ναι αυτο επηρεαζει την λειτουργια τους?

BLiTzER
06/01/2017, 14:34
Αν οι συγκεκριμένες δε μπορούν να ρυθμιστούν, μπορείς να αγοράσεις ρυθμιζόμενες και να τις αντικαταστήσεις.

telegonos
06/01/2017, 14:38
Ίσως επίσης να γίνεται πατεντούλα με φάγωμα σε τροχό της κατάλληλης επιφάνειας στην μανέτα φρένου, ώστε να έρθει πιο κοντά το πατημά της.

o teos
06/01/2017, 14:44
Ίσως επίσης να γίνεται πατεντούλα με φάγωμα σε τροχό της κατάλληλης επιφάνειας στην μανέτα φρένου, ώστε να έρθει πιο κοντά το πατημά της.

Για αναλυσε ρο αυτό γιατί εμένα δε μου κολλάει κάπως...Όταν αφήσεις τη "φαγωμενη" μανετα θα χει μεγαλώσει η διαδρομή αφού θα χεις αφαιρέσει υλικό και θα ναι ακόμα πιο μακρυά....λέω εγώ τώρα...

Φίλε μου με τα φρένα δεν κάνουμε πατεντες όπως είπε ο blitz ρυθμιζομενες μανετουλες και τέλος έχει στο bay με 20-30 ευρώ το πολύ..

teogtp
06/01/2017, 14:53
Ίσως επίσης να γίνεται πατεντούλα με φάγωμα σε τροχό της κατάλληλης επιφάνειας στην μανέτα φρένου, ώστε να έρθει πιο κοντά το πατημά της.

Και μπορεί να βγάλει ένα" σκαλί" ΝΑ με το συμπάθιο με άσχημα αποτελέσματα για τον αναβάτη. ....

telegonos
06/01/2017, 16:14
Τι ακριβώς να αναλύσω;

Οι περισσότερες κλασσικές μανέτες έχουν σχήμα Γ, όπου ο άξονας στροφής είναι σχεδόν στην μύτη του Γ, το κοντό σκέλος του Γ είναι αυτό που πατάει το έμβολο της τρόμπας, και το μακρύ σκέλος του Γ είναι αυτό που πατάμε με το χέρι.

Ε αν είναι τέτοιας διάταξης, τρως λίγο το μέταλο στο κοντό σκέλος του Γ, εκει που ακουμπάει το έμβολο, και έρχεται όλη η μανέτα πιο μέσα, όπως θέλει ο φίλος. Ούτε διαδρομές αλλάζουν, ούτε μοχλισμοί, ούτε τπτ, με την προυπόθεση να μην το παρακάνεις σαν κανίβαλος και πάει τόσο μέσα η μανέτα που βρήσκει μετά στο πάτημα στο γκριπ.

Και οι ρυθμιζόμενες ουσιαστικά αυτό κάνουν, με κάποιο μηχανισμό που συνήθως έχει ένα έκκεντρο με ''σκάλα'', ο οποίος αλλάζει την γωνία του Γ.

o teos
06/01/2017, 16:23
Χμμμμμ ναι έχει μια βάση αυτό ....πραγματικά ομως....το βλέπω λίγο έως πολύ επίφοβο αυτό που λες για πολλούς λόγους..καλύτερα after market μανετα και τέλος..:rolleyes:

Bladerunner
06/01/2017, 16:42
Οι μανέτες είναι ρυθμισμένες σε σωστή γωνία;

Και οι δύο πρέπει να είναι σε τέτοια γωνία ώστε να είναι στην ευθεία των χεριών.

Μήπως οι δικές σου είναι πιο ψηλά ή πιο χαμηλά; Αν ναι, τις ξεβιδώνεις ώστε να χαλαρώσουν, περιστρέφεις να τις φέρεις εκεί που θέλεις και ξαναβιδώνεις.

DoctoR_k6
06/01/2017, 17:29
Ξερεις οτι υπαρχει κ μια καθετή βίδα στην μανέτα σωστά? Αν εσύ φας μέρος του εμβόλου πως θα την φέρεις πιο κοντά??
Αφτερμαρκετ φίλε μου κ μην παίζεις με φαγωματα κλπ κλπ.

noodles
11/01/2017, 12:27
μη πειραξεις τιποτα με τροχο και αλλα τετοια. οποιαδηποτε πατεντα κανεις μπορει να εχει ασχημα αποτελεσματα...

αν δε βρεις ελλαδα, στο ebay υπαρχουν ρυθμιζομενες σε πολλα χρωματα γυρω στα 20 ευρω.
δε βρησκω αποκλειστικα για το μηχανακι σου. πιθανων να ειναι ιδιες με cbr 250, ybr 250.