PDA

View Full Version : μεγάλο μέγεθος κράνος



blackharry
07/01/2017, 17:38
Καλησπέρα,
σκέφτομαι να αλλάξω κράνος και λόγω μεγέθους (xxxl) δεν γίνεται να δοκιμάσω για να βρω το κατάλληλο... Μπορεί κάποιος να μου πει κάποια κράνη με μεγάλη φόρμα ; Σκεφτόμουν για το x-lite x-1003 ....
Ευχαριστώ

Specialized
08/01/2017, 16:49
Κανε μετρηση στι κεγαλι σου και δες τα μεγεθη στα site των καυασκευαστων. Ετσι θα εχεις ενα μπουσουλα.

VANDA
08/01/2017, 18:51
Να μερικά (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectID=135157076&ViewAction=ViewFaceted&PageSize=30&OrderBy=ListPrice&FacetValue_CategoryID=135157076&FacetValue_PreDefMultiLocalizedString_en_2577441=3XL&CurrencyID=EUR&CurrencyID=EUR&FacetRange_ListPrice=&FacetRange_ListPrice=)..

amyroukai
08/01/2017, 19:15
Το Helmetcity έχει ειδική κατηγορία και δεν το είχα προσέξει ποτέ...

http://www.helmetcity.co.uk/categories/Helmets/XXXL-Helmets/

blackharry
08/01/2017, 20:12
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις αλλα ξερω και να μετρησω το μεγεθος μου και που να βρω στο εξωτερικο μεγαλα μεγεθη....εκει που θελω την βοηθεια σας ειναι να μου πειτε απο την εμπειρια σας και απο δοκιμες που εχετε κανει ποιες εταιριες ειναι πιο ανετες π.χ δοκιμασατε ενα arai μεγεθος large και σας φανηκε στενο ενω ενα shoei στο ιδιο μεγεθος φαρδυτερο....γιατι απο μαρκα σε μαρκα υπαρχουν διαφορες στο ιδιο μεγεθος....

sapila racing
08/01/2017, 20:35
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις αλλα ξερω και να μετρησω το μεγεθος μου και που να βρω στο εξωτερικο μεγαλα μεγεθη....εκει που θελω την βοηθεια σας ειναι να μου πειτε απο την εμπειρια σας και απο δοκιμες που εχετε κανει ποιες εταιριες ειναι πιο ανετες π.χ δοκιμασατε ενα arai μεγεθος large και σας φανηκε στενο ενω ενα shoei στο ιδιο μεγεθος φαρδυτερο....γιατι απο μαρκα σε μαρκα υπαρχουν διαφορες στο ιδιο μεγεθος....

Δεν μπορείς να στηριχτείς σε τέτοιο κριτήριο γιατί ενα μοντέλο πχ Arai εχει άλλο σχήμα απο αλλο μοντέλο ίδιας μάρκας.
Το κράνος θα πρέπει να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις κατα την γνώμη μου.

ggs
09/01/2017, 14:07
Καλησπέρα,
σκέφτομαι να αλλάξω κράνος και λόγω μεγέθους (xxxl) δεν γίνεται να δοκιμάσω για να βρω το κατάλληλο... Μπορεί κάποιος να μου πει κάποια κράνη με μεγάλη φόρμα ; Σκεφτόμουν για το x-lite x-1003 ....
Ευχαριστώ

γιατι δεν γινετια να το δοκιμασεις?

αν πας πχ μια βόλτα στην Καλλιρρόης που εχει καμια 20ρια μαγαζιά που πουλάνε κρανη , δεν έχει κανείς χχχl μέγεθος? (είσαι αθηνα ή επαρχία)?

οτι σου ειπε κι ο sapilas.ειδικά από την στιγμη που δεν θες συνηθισμένο μέγεθος , σιγουρα θα πρέπει να βρεις να το δοκιμάσεις.

τι περίμετρο κεφαλιού έχεις?

blackharry
09/01/2017, 14:28
παιδιά όλα αυτά που είπατε τα ξέρω και ευχαριστώ....δυστυχώς όμως μένω επαρχία....και στην περίμετρο του κεφαλιού δεν μπορείς να βασιστείς απόλυτα .....γι'αυτό ζήτησα και μερικές γνώμες-εμπειρίες κάποιων άλλων...

ggs
09/01/2017, 14:37
παιδιά όλα αυτά που είπατε τα ξέρω και ευχαριστώ....δυστυχώς όμως μένω επαρχία....και στην περίμετρο του κεφαλιού δεν μπορείς να βασιστείς απόλυτα .....γι'αυτό ζήτησα και μερικές γνώμες-εμπειρίες κάποιων άλλων...

επαρχία ειναι θεμα.
νομίζω , οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κατέβεις αθηνα μια μερα (δεν ξέρω ποσο εύκολο σου ειναι ).
θα δεις πολλα κρανη σε λιγο χρονο και θα βρεις και καλες τιμες.