PDA

View Full Version : ΠροσοΧη!!!!!!



bikersonly
09/03/2004, 14:51
Τον τελευταίο καιρό έχει παρατηρηθεί να στέλνονται μέσω e-mail πολλοί virus!!! Συνήθως ο αποστολέας έχει όνομα ελληνικό και το στέλνει από Ελλάδα. ΜΗΝ ΤΑ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ!!!! Συνήθως φαίνονται από τον τίτλο του e-mail που είναι Re : Hello, ή άσχετοι τίτλοι!!!!

Η πλάκα της υπόθεσης είναι ότι γνωστά σε εμάς e-mail από γνωστά μας άτομα δηλαδή έρχονται και έχουν μέσα virus. ΧΩΡΙΣ να το έχει στείλει το άτομο αυτό!Τώρα πως μπορεί να γίνεται δεν ξέρω ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!


Αυτό το μήνυμα ήρθε σήμερα σε μένα και με δείχνει ότι έστειλα ΕΓΩ το e-mail με τον virus πράγμα που ΔΕΝ έγινε ποτέ!!!Ούτε καν ξέρω αυτό το e-mail!!!!

Ιδού το e-mail από Hotmail που μου λέει ότι το e-mail Που έστειλα δεν πέρασε τον server και κόπηκε από το Antivirus!!! :


This is an informative message sent by Kerio MailServer 5.6.2 at
mail2.nestnet.gr.

Your mail message did not pass the server content filter:

From: <bikersonly@hotmail.com>
To: <dalia@kazis.gr>
Subject: fake
Date: Thu, 4 Mar 2004 10:35:08 +0200

Problem: Virus found
MIME type: application/x-zip-compressed
File name: misc.zip
Virus name: W32/Netsky.b@MM!zip
Antivirus: McAfee Scanning Engine (4333/4.2.40)



All invalid attachments of the message were deleted and the message was
delivered to the recipient.

almalibera
09/03/2004, 15:14
...too late for me...:sad: καθώς ελαβα mail απο φίλο και το ανοιξα...και τώρα ο υπολογιστής εχει αρχίσει τα τρελα του..:dizzy:


ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ!!!!!!!!
ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΙ ΑΝΟΙΓΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ (χωρίς να το χουν στειλει οι ίδιοι φυσικά:eek: )!!!!!!!!!

NLS
09/03/2004, 15:35
γιατί ρε παίδες δεν έχετε ενημερωμένα antivirus;

Θάνος
09/03/2004, 15:39
Αφού κάνουν μπαμ από χιλιόμετρα τα περισσότερα mail με ιό... μην ανοίγετε mail που σας φαίνονται γενικώς περίεργα ή άγνωστα και με τίποτα mail με εκτελέσιμα αρχεία γιατί από εκεί κολλάς.

Τα συγκεκριμένα mail έχουν attachment με κατάληξη pif που είναι εκτελέσιμη... Μου έρχονται τρία τρία εδώ και μερικές μέρες...

periklisk
09/03/2004, 15:39
Σας ενημερώνουμε ότι τις τελευταίες ημέρες παρουσιάστηκε ένας καινούργιος ιός που μεταδίδεται μέσω email,
με την ονομασία W32.Beagle.K.
Τα μηνύματα (emails) αυτά θα πρέπει να διαγράφονται άμεσα, χωρίς άνοιγμα του επισυναπτόμενου αρχείου τους.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΥΤΑ

Εισερχόμενα emails που φέρουν ηλεκτρονική διεύθυνση (μια από τις παρακάτω):
management@<recipient domain.>, για παράδειγμα management@otenet.gr
administration@<recipient domain>, για παράδειγμα administration@otenet.gr
staff@<recipient domain>, για παράδειγμα staff@otenet.gr
noreply@<recipient domain>, για παράδειγμα noreply@otenet.gr
support@<recipient domain>, για παράδειγμα, support@otenet.gr

και θέμα (ένα από τα παρακάτω):
E-mail account disabling warning,
E-mail account security warning,
Email account utilization warning,
Important notify about your e-mail account,
Notify about using the e-mail account,
Notify about your e-mail account utilization,
Warning about your e-mail account,

Περισσότερες πληροφορίες για τον ιό θα βρείτε στην:
http://www.otenet.gr/hd/html/abuse_prosfatoi_beagle.htm

Προσοχή με τα email! Το κόλπο με τις γνωστές διευθύνσεις έχει καταντήσει κλασσικό, δεν είναι τόσο καινούργιο!!!

cityfly
09/03/2004, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Σας ενημερώνουμε ότι τις τελευταίες ημέρες παρουσιάστηκε ένας καινούργιος ιός που μεταδίδεται μέσω email,
με την ονομασία W32.Beagle.K.
Τα μηνύματα (emails) αυτά θα πρέπει να διαγράφονται άμεσα, χωρίς άνοιγμα του επισυναπτόμενου αρχείου τους.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΥΤΑ

Εισερχόμενα emails που φέρουν ηλεκτρονική διεύθυνση (μια από τις παρακάτω):
management@<recipient domain.>, για παράδειγμα management@otenet.gr
administration@<recipient domain>, για παράδειγμα administration@otenet.gr
staff@<recipient domain>, για παράδειγμα staff@otenet.gr
noreply@<recipient domain>, για παράδειγμα noreply@otenet.gr
support@<recipient domain>, για παράδειγμα, support@otenet.gr

και θέμα (ένα από τα παρακάτω):
E-mail account disabling warning,
E-mail account security warning,
Email account utilization warning,
Important notify about your e-mail account,
Notify about using the e-mail account,
Notify about your e-mail account utilization,
Warning about your e-mail account,

Περισσότερες πληροφορίες για τον ιό θα βρείτε στην:
http://www.otenet.gr/hd/html/abuse_prosfatoi_beagle.htm

Προσοχή με τα email! Το κόλπο με τις γνωστές διευθύνσεις έχει καταντήσει κλασσικό, δεν είναι τόσο καινούργιο!!!


με το ίδιο σκεπτικό και ίδιο στυλ έρχονται συνέχεια (τους τελευταίους δύο μήνες και σε μένα στο yahoo φαίνεται πως έρχεται στο ίδιο στυλ σε όλους τους provider

periklisk
09/03/2004, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
με το ίδιο σκεπτικό και ίδιο στυλ έρχονται συνέχεια (τους τελευταίους δύο μήνες και σε μένα στο yahoo φαίνεται πως έρχεται στο ίδιο στυλ σε όλους τους provider

Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια! Δεν μπορούν όμως να τα κόψουν γιατί θα κοπούν και τα χρήσιμα!!!! Και αυτό είναι χειρότερο!

Αν προσέχουμε πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα..... Τουλάχιστον προς το παρών......

Electra
09/03/2004, 18:04
... που ο "επαγγελματίας" Nortonας κάνει τη δουλειά του στο pc μου...
:look:

periklisk
09/03/2004, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
... που ο "επαγγελματίας" Nortonας κάνει τη δουλειά του στο pc μου...
:look:

Οχι πάντα!! By the way ώραια η τάπα!!! με γεια!!

Electra
09/03/2004, 18:24
Ας πούμε τα πρωτόκολλα TCP/IP έχουν καταστραφεί, δέ μπορώ να ανοίξω 2ο explorer, δεν μπορώ να ανοίξω διάφορα links και τέτοια πράγματα.

Κατά τα άλλα ο norton να είναι καλά (που τον έβαλα μετά απ' όλα τα παραπάνω):smilea:



:smokin: :smokin: :p

periklisk
09/03/2004, 18:30
Πριν δεν είχες τίποτα???? Εγκληματικό!!

Electra
09/03/2004, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Πριν δεν είχες τίποτα???? Εγκληματικό!!

Είχα ένα "εγκληματικό" McAfee:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

periklisk
09/03/2004, 18:52
Οι απόψεις για το McAfee διίστανται!!!!

Εγώ στο σπίτι έχω AVX και στη δουλειά Symantec (Norton) Antivirus για επιχειρήσεις......

Δεν μπορώ να πω πως έχω ιδιαίτερα παράπονα......

takiskan
11/03/2004, 09:17
Ρε παιδιά εγώ παίρνω 4-5 την ημέρα !
Ευτυχώς υπάρχει antivirus !
Όμως ένα από όλα έγραφε
I have your password!
Τι λέτε ?

periklisk
11/03/2004, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από takiskan
Ρε παιδιά εγώ παίρνω 4-5 την ημέρα !
Ευτυχώς υπάρχει antivirus !
Όμως ένα από όλα έγραφε
I have your password!
Τι λέτε ?

Αν δεν τρέξεις το attachment δεν παθαίνεις τίποτα.....

tifozif1
11/03/2004, 16:54
Δοκιμάστε http://Housecal.trendmicro.com, on-line scanning και το Τrendmicro PC-cillin.

Τα χρησιμοποιώ στην δουλειά και στο σπιτι και δεν καθυστερούν και το PC. Πιστέυω ότι είναι το καλύτερο.

milaber
11/03/2004, 22:00
Εμένα ρε παιδιά φίλος έστειλε εργασία για το πανεπιστήμιο και το Hotmail (έχει καλό anti-virus) δεν το άφησε να περάσει...

Πάντως ειδικά εμένα με έχουν εκνευρίσει και τα spam mail (έκανα το λάθος να δώσω το mail σε αμφιβόλου ποιότητας site)! Ήταν ένας από τους λόγους που άλλαξα mail, αφού έρχονταν 40+ την ημέρα! Και πολλά από αυτά (που τα έσβηνα ομαδικά) μπορεί να είχαν και κανά δωράκι μέσα!

Απο ότι γνωρίζω πάντως αν δεν κένεις κάτι (δηλαδή να κατεβάσεις το συνημένο αρχείο από το e-mail) δεν τρέχει τίποτα αν το ανοίξεις.
Κάνω λάθος;

cityfly
11/03/2004, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Εμένα ρε παιδιά φίλος έστειλε εργασία για το πανεπιστήμιο και το Hotmail (έχει καλό anti-virus) δεν το άφησε να περάσει...




κάτι τέτοιες μαλακίες κάνουν μερικά antivirus και μετά τσαντίζονται μερικοί τα κλείνουν και περνάνε όλα

Πάντως σε αυτήν την περίπτωση η πατέντα είναι να αλλάζεις το extention του αρχείου σε κάτι ακίνδυνο (πχ doc, jpg) το στέλνεις και ο παραλήπτης το ξανακάνει ό,τι ήτανε κι άσε το antivirus να ψάχνετε


και ναι αν δεν εκτελέσεις το πρόγραμμα που είναι συννημένο κι ακόμα περισσότερο αν το σβήσεις χωρίς καν να το ανοίξεις δεν τρέχει τίποτα, αλλά να το σβήνεις τελείως μην το πας στο trash folder δεν ξέρεις καμιά φορά

milaber
11/03/2004, 23:01
Να σου πω την αλήθεια και εγώ εκείνη την ώρα βιαζόμουν, τον έβαλα να στείλει το ίδιο αρχείο ακριβώς στο e-mail του yahoo που δημιούργησα εκείνη την στιγμή και αφού το έλαβα, το κατέβασα χωρίς κανένα πρόβλημα!
Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα γιατί το μπλόκαρε το hotmail!

cityfly
11/03/2004, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Να σου πω την αλήθεια και εγώ εκείνη την ώρα βιαζόμουν, τον έβαλα να στείλει το ίδιο αρχείο ακριβώς στο e-mail του yahoo που δημιούργησα εκείνη την στιγμή και αφού το έλαβα, το κατέβασα χωρίς κανένα πρόβλημα!
Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα γιατί το μπλόκαρε το hotmail!

ίσως να μην το μπλόκαρε λόγω ιού αλλά λόγω μεγέθους, μην ξεχνάς ότι το yahoo δίνει 4ΜΒ χώρο ενώ το hotmail μόνο 1 ΜΒ

periklisk
11/03/2004, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ίσως να μην το μπλόκαρε λόγω ιού αλλά λόγω μεγέθους, μην ξεχνάς ότι το yahoo δίνει 4ΜΒ χώρο ενώ το hotmail μόνο 1 ΜΒ

To yahoo.gr δίνει 6 mb kai to hotmail 2 mb......


exoun anebei.....

milaber
11/03/2004, 23:09
Aυτό που ρώτησα ισχύει ρε παιδιά;
Δηλαδή το αν ο ιός θα αρχίσει να σε γ****ι μόνο αν ανοίξεις το επισυναπτόμενο αρχείο;

cityfly
11/03/2004, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
To yahoo.gr δίνει 6 mb kai to hotmail 2 mb......


exoun anebei.....

γιατί έχω την αίσθηση ότι ισχύει το ανάποδο

έχω ένα λογαριασμό στο yahoo από το 1998 και έναν δεύτερο που τον δημιούργησα αρχές του 2002 αν θυμάμαι καλά και στο πρώτο έχω χώρο 6ΜΒ ενώ στο δεύτερο 4ΜΒ

για hotmail μάλλον έχεις δικιο

cityfly
11/03/2004, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly


και ναι αν δεν εκτελέσεις το πρόγραμμα που είναι συννημένο κι ακόμα περισσότερο αν το σβήσεις χωρίς καν να το ανοίξεις δεν τρέχει τίποτα, αλλά να το σβήνεις τελείως μην το πας στο trash folder δεν ξέρεις καμιά φορά

απαντήθηκε

milaber
11/03/2004, 23:17
ΟΚ!!!
THANK YOU!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

periklisk
11/03/2004, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
γιατί έχω την αίσθηση ότι ισχύει το ανάποδο

έχω ένα λογαριασμό στο yahoo από το 1998 και έναν δεύτερο που τον δημιούργησα αρχές του 2002 αν θυμάμαι καλά και στο πρώτο έχω χώρο 6ΜΒ ενώ στο δεύτερο 4ΜΒ

για hotmail μάλλον έχεις δικιο

Den kserw man!!!! Ena yahoo.gr pou exw exei 6......