PDA

View Full Version : Νέος και άπειρος



arisgoku
10/01/2017, 20:06
Λοιπόν παιδιά γεια σας από εμένα μιας και είναι το πρώτο μου θέμα και η εμπειρία σας θα μου είναι πολύτιμη.
Ας κάνω μια κατατοπιστική εισαγωγή για τον εαυτό μου. Είμαι 28 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει πιάσει ένα κόλλημα. Θέλω να αποκτήσω μηχανή για να κάνω τις αποδράσεις μου στον ελεύθερο μου χρόνο. Τι εννοώ. Η δουλειά μου μου επιτρέπει μια με δύο μέρες την βδομάδα να την κάνω. Σκυλιά παιδιά δεν υπάρχουν. Αντιθέτως υπάρχει το χωριό του πατέρα μου στο ορεινό Τρόοδος με πολύ γραφικές διαδρομές.
Βέβαια υπάρχει και ένα μοντέλο μηχανής που μου έχει κάνει κλικ εμφανισιακά αλλά φαντάζει λίγο αλμυρό για τον προϋπολογισμό μου. Και αναφέρομαι σε BMW GS.
Το θέμα μου ποιο είναι; Θα είναι η πρώτη μου μηχανή μιας και το σκουτερακι που οδηγούσα στο Λύκειο δεν νομίζω να μετράει.
Πρώτη του Φλεβάρη ξεκινάω μαθήματα με δάσκαλο για να βγάλω την άδεια ελπίζω σε κανένα δίμηνο.
Την βοήθεια σας την χρειάζομαι για τις εξής απορίες. Με ένα προϋπολογισμό γύρο στα 7 χιλιάρικα για μηχανή και εξοπλισμό τι μου προτείνεται να ψάξω; Μεταχειρισμένη εννοείται γιατί αποκλείεται να πάρω καινούργια για πρώτη μου. Στην Κύπρο απ'το λίγο που έχω δει στις GS σε αυτά τα λεφτά πάω σε μοντέλα του 03-05 που δεν ξέρω αν αξίζει.
Υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο εμφανισιακά για ορεινές βόλτες, σε άσφαλτο που θα προσφέρει αξιοπιστία και άνεση σε δίωρες διαδρομές; Τι κυβισμού μου προτείνετε, μιας και λόγο ηλικίας μπορώ να βγάλω άδεια για απεριόριστου.
Τέλος να ξεκαθαρίσω πως δεν την θέλω για μόστρα ή από νεανικό ενθουσιασμό, θέλω μια μηχανή για να κάνω τις βόλτες μου και να ξεφεύγω από την ρουτίνα. Αρχικά γιατί μετά όταν ανοίξει λίγο ο καιρός θα την βγάζω και αυτοκινητόδρομο για να πηγαίνω δουλειά, μπορεί και καθημερινά(70 χιλιόμετρα απόσταση).
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα!

SHOOTER045
10/01/2017, 20:16
Λοιπόν παιδιά γεια σας από εμένα μιας και είναι το πρώτο μου θέμα και η εμπειρία σας θα μου είναι πολύτιμη. Ας κάνω μια κατατοπιστική εισαγωγή για τον εαυτό μου. Είμαι 28 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει πιάσει ένα κόλλημα. Θέλω να αποκτήσω μηχανή για να κάνω τις αποδράσεις μου στον ελεύθερο μου χρόνο. Τι εννοώ. Η δουλειά μου μου επιτρέπει μια με δύο μέρες την βδομάδα να την κάνω. Σκυλιά παιδιά δεν υπάρχουν. Αντιθέτως υπάρχει το χωριό του πατέρα μου στο ορεινό Τρόοδος με πολύ γραφικές διαδρομές. Βέβαια υπάρχει και ένα μοντέλο μηχανής που μου έχει κάνει κλικ εμφανισιακά αλλά φαντάζει λίγο αλμυρό για τον προϋπολογισμό μου. Και αναφέρομαι σε BMW GS. Το θέμα μου ποιο είναι; Θα είναι η πρώτη μου μηχανή μιας και το σκουτερακι που οδηγούσα στο Λύκειο δεν νομίζω να μετράει. Πρώτη του Φλεβάρη ξεκινάω μαθήματα με δάσκαλο για να βγάλω την άδεια ελπίζω σε κανένα δίμηνο. Την βοήθεια σας την χρειάζομαι για τις εξής απορίες. Με ένα προϋπολογισμό γύρο στα 7 χιλιάρικα για μηχανή και εξοπλισμό τι μου προτείνεται να ψάξω; Μεταχειρισμένη εννοείται γιατί αποκλείεται να πάρω καινούργια για πρώτη μου. Στην Κύπρο απ'το λίγο που έχω δει στις GS σε αυτά τα λεφτά πάω σε μοντέλα του 03-05 που δεν ξέρω αν αξίζει. Υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο εμφανισιακά για ορεινές βόλτες, σε άσφαλτο που θα προσφέρει αξιοπιστία και άνεση σε δίωρες διαδρομές; Τι κυβισμού μου προτείνετε, μιας και λόγο ηλικίας μπορώ να βγάλω άδεια για απεριόριστου. Τέλος να ξεκαθαρίσω πως δεν την θέλω για μόστρα ή από νεανικό ενθουσιασμό, θέλω μια μηχανή για να κάνω τις βόλτες μου και να ξεφεύγω από την ρουτίνα. Αρχικά γιατί μετά όταν ανοίξει λίγο ο καιρός θα την βγάζω και αυτοκινητόδρομο για να πηγαίνω δουλειά, μπορεί και καθημερινά(70 χιλιόμετρα απόσταση). Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα!

Ποιο gs?
Κυβικά?

ptc
10/01/2017, 20:19
Καλως ηρθες Αρη! Ενδιαφερεσαι και για χωμα ή μονο ασφαλτο; Οταν λες GS σε ποιο ακριβως αναφερεσαι; Κυβισμο;

Αν και τζαμπα μιλαμε, αφου V-Strom θα παρεις. :lol:

karellen
10/01/2017, 20:24
Για να λέει 7000 μάλλον το 1200 εννοεί,όμως δεν υπάρχει 03 μοντέλο,τα 1200ρια ξεκινάνε από το 2004
Μην κοιτάς 05 & 06,αρκετά προβλήματα με τα φρένα,καλύτερα από 07 κι ύστερα.

ptc
10/01/2017, 21:02
Για να λέει 7000 μάλλον το 1200 εννοεί,όμως δεν υπάρχει 03 μοντέλο,τα 1200ρια ξεκινάνε από το 2004
Μην κοιτάς 05 & 06,αρκετά προβλήματα με τα φρένα,καλύτερα από 07 κι ύστερα.

Κι εγω αυτο καταλαβα δυστυχως. Και λεω δυστυχως γιατι δεν τη λες και starter bike την αγελαδα. Οχι πως ειναι αδυνατο, αλλα θα τον παιδεψει πολυ τοσο βαρος.

sapila racing
11/01/2017, 10:01
Καλώς ήλθες.
Αν λέγοντας BMW GS εννοείς το 1200 σίγουρα πρέπει να αναθεωρήσεις.
Για πρώτη μοτο χρειάζεσαι μια ελαφριά και μανιτζέβελη που να σε μάθει να την χειρίζεσαι.

Billymuse
11/01/2017, 11:04
Οτι λεει ο Αρης. Βαλε και οτι σε αυτο το μηχανακι και πτωση απο σταντ ισοδυναμει με αρκετα € ζημια..

nikma
11/01/2017, 11:33
Το σκουτεράκι μια χαρά μετράει σαν εμπειρία. Μάθε ποιο μοντέλο Gs έχει βγει καλό και χτύπα το! Μη μπεις στη διαδικασία να πάρεις κάποιο μικρότερο μηχανάκι για να μάθεις και καλά και μετά να ψάχνεις να το πουλάς χάνοντας χρήματα και χρόνο από το να απολαύσεις το μηχανάκι που πραγματικά γουστάρεις. Αφού θα κάνεις και πολλά χιλιόμετρα καθημερινά όπως λες θα το μάθεις γρήγορα.
Εμένα μου αρέσει εκτός από το Gs, το καινούργιο Africa και το καινούργιο Transalp. Έχεις χρόνο να το ψάξεις όπως λες, οπότε δες το. :)

Cpt. Haddock
11/01/2017, 12:13
Το σκουτεράκι μια χαρά μετράει σαν εμπειρία.

Ναι, φοβερή εμπειρια. Ειναι 28 και οδηγουσε σκουτερακι στο Λυκειο.

Τι γράφετε ρε σεις;

nikma
11/01/2017, 13:34
Κατά τη γνώμη μου έχει σημασία σε ποια ηλικία πρωτοέκατσες σε δίτροχο. Επίσης έχει σημασία και τα χιλιόμετρα που κάνεις καθημερινά σε αυτό. Όπως επίσης και ο λόγος που αγοράζεις ένα δίτροχο.
Προσωπικά κρίνω πως ο φίλος με βάση αυτά που έγραψε στο πρώτο ποστ βαδίζει σωστά και γιαυτό κι η συγκεκριμένη τοποθέτηση από μένα.
Δεν θα απαντούσα έτσι αν έλεγε πχ ότι δεν έχει ξανακάτσει σε μηχανή και θέλει να πάρει κάποιο τώρα στα 28 για οικονομικούς λόγους, για το εύκολο παρκάρισμα, για να πηγαίνει πιο γρήγορα στη δουλειά κλπ.
Το ότι είχε μηχανάκι στα νεανικά του χρόνια κι δεν αισθάνεται ρόσσι εγώ το θεωρώ προσόν.

sniper
11/01/2017, 14:19
Το σκουτεράκι μια χαρά μετράει σαν εμπειρία.Μάθε ποιο μοντέλο Gs έχει βγει καλό και χτύπα το! Μη μπεις στη διαδικασία να πάρεις κάποιο μικρότερο μηχανάκι για να μάθεις και καλά και μετά να ψάχνεις να το πουλάς χάνοντας χρήματα και χρόνο από το να απολαύσεις το μηχανάκι που πραγματικά γουστάρεις. Αφού θα κάνεις και πολλά χιλιόμετρα καθημερινά όπως λες θα το μάθεις γρήγορα.
Εμένα μου αρέσει εκτός από το Gs, το καινούργιο Africa και το καινούργιο Transalp. Έχεις χρόνο να το ψάξεις όπως λες, οπότε δες το. :)


Το Varadero ή το Capo γιατί όχι;

ggs
11/01/2017, 14:23
Λοιπόν παιδιά γεια σας από εμένα μιας και είναι το πρώτο μου θέμα και η εμπειρία σας θα μου είναι πολύτιμη. Ας κάνω μια κατατοπιστική εισαγωγή για τον εαυτό μου. Είμαι 28 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει πιάσει ένα κόλλημα. Θέλω να αποκτήσω μηχανή για να κάνω τις αποδράσεις μου στον ελεύθερο μου χρόνο. Τι εννοώ. Η δουλειά μου μου επιτρέπει μια με δύο μέρες την βδομάδα να την κάνω. Σκυλιά παιδιά δεν υπάρχουν. Αντιθέτως υπάρχει το χωριό του πατέρα μου στο ορεινό Τρόοδος με πολύ γραφικές διαδρομές. Βέβαια υπάρχει και ένα μοντέλο μηχανής που μου έχει κάνει κλικ εμφανισιακά αλλά φαντάζει λίγο αλμυρό για τον προϋπολογισμό μου. Και αναφέρομαι σε BMW GS. Το θέμα μου ποιο είναι; Θα είναι η πρώτη μου μηχανή μιας και το σκουτερακι που οδηγούσα στο Λύκειο δεν νομίζω να μετράει. Πρώτη του Φλεβάρη ξεκινάω μαθήματα με δάσκαλο για να βγάλω την άδεια ελπίζω σε κανένα δίμηνο. Την βοήθεια σας την χρειάζομαι για τις εξής απορίες. Με ένα προϋπολογισμό γύρο στα 7 χιλιάρικα για μηχανή και εξοπλισμό τι μου προτείνεται να ψάξω; Μεταχειρισμένη εννοείται γιατί αποκλείεται να πάρω καινούργια για πρώτη μου. Στην Κύπρο απ'το λίγο που έχω δει στις GS σε αυτά τα λεφτά πάω σε μοντέλα του 03-05 που δεν ξέρω αν αξίζει. Υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο εμφανισιακά για ορεινές βόλτες, σε άσφαλτο που θα προσφέρει αξιοπιστία και άνεση σε δίωρες διαδρομές; Τι κυβισμού μου προτείνετε, μιας και λόγο ηλικίας μπορώ να βγάλω άδεια για απεριόριστου. Τέλος να ξεκαθαρίσω πως δεν την θέλω για μόστρα ή από νεανικό ενθουσιασμό, θέλω μια μηχανή για να κάνω τις βόλτες μου και να ξεφεύγω από την ρουτίνα. Αρχικά γιατί μετά όταν ανοίξει λίγο ο καιρός θα την βγάζω και αυτοκινητόδρομο για να πηγαίνω δουλειά, μπορεί και καθημερινά(70 χιλιόμετρα απόσταση). Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα!

από την στιγμή που θες να κάνεις βόλτες και ταξιδάκια , θες μια σχετικα μεγαλη μηχανή .
δεν ξερω ποσα χλμ θα κανεις (δεν ξέρω καθόλου αποστάσεις στην κυπρο) ουτε αν θα πας σε χωματοδρομους.

γενικα , οι ον - οφ μοτοσυκλέτες ειναι σχετικά φιλικές και κάνουν τα πάντα.

το gs1200 που σου αρεσει , ειναι πολυ ευκολοδηγητο ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΝ-ΟΦ ,αλλα δεν παυει να ειναι μια βαρια ,δυνατή ,ακριβη μηχανή και ίσως οχι τοσο καλή επιλογή για πρωτη μηχανη.

μια κατηγορία παρακάτω είναι το BMW800GS και TRIUMPH800Tiger . πολυ καλα μηχανακια,κανουν οτι θες ,πιο φτηνα και πιο μανιτζεβελα.

λιγο πιο κατω ειναι τα Suzuki Vstrom650 & Kawasaki Versys 650. Επισης , πολυ καλα και ακομα πιο οικονομικά.

και τελος , υπαρχει η επιλογη των μονοκυλινδρων ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ660 και ΧΤ660Ζ. πανε παντου , ειναι ευκολα και οικονομικα.


τωρα , τιμες ,διαθεσημοτητα κλπ δεν ξρω για την κυπριακη αγορα .
επισης , να εχεις στον νου σου πως οτι παρεις θα πρπει να εχει και καλη καλυψη απο συνεργεια και ανταλακτικα στην κυπρο .

ριξε μια ματια , και εδω ειμαστε.

Tedvj23
11/01/2017, 14:58
Παρε κατι μεχρι 750 με λιγοτερα χρηματα και φυσικα για πρώτη μοτο χρειάζεσαι μια ελαφριά και μανιτζέβελη που να σε μάθει να την χειρίζεσαι όπως ειπε και ο sapilas..

nikma
11/01/2017, 15:33
Το varadero όπως και το vstrom τα θεωρώ αδιάφορα εμφανισιακά (ειδικά το vstrom). Το aprilia δεν το έχω δει από κοντά. Τέλος πάντων, οι προτιμήσεις μου αφορούν την εξωτερική εμφάνιση αλλά και την αίσθηση που σου δίνουν όταν τα βλέπεις να κινούνται στο δρόμο. Δεν έχω οδηγήσει κάποιο. Πέρα από τη φιγούρα καλό θα είναι βέβαια ο αγοραστής να ψάξει τις χρονολογίες με τα τυχών προβλήματα που μπορεί να κουβαλάει το κάθε μοντέλο και να αποφασίσει ανάλογα.

arisgoku@ αν θες γράψε πιο λεπτομερειακά την εμπειρία από τα μηχανάκια γιατί πιστεύω ότι η εμπειρία σου είναι περισσότερη από αυτή που λόγω μετριοφροσύνης πιστεύω, μας είπες:)

sniper
11/01/2017, 15:35
Το varadero όπως και το vstrom τα θεωρώ αδιάφορα εμφανισιακά (ειδικά το vstrom). Το aprilia δεν το έχω δει από κοντά. Τέλος πάντων, οι προτιμήσεις μου αφορούν την εξωτερική εμφάνιση αλλά και την αίσθηση που σου δίνουν όταν τα βλέπεις να κινούνται στο δρόμο. Δεν έχω οδηγήσει κάποιο. Πέρα από τη φιγούρα καλό θα είναι βέβαια ο αγοραστής να ψάξει τις χρονολογίες με τα τυχών προβλήματα που μπορεί να κουβαλάει το κάθε μοντέλο και να αποφασίσει ανάλογα.

arisgoku@ αν θες γράψε πιο λεπτομερειακά την εμπειρία από τα μηχανάκια γιατί πιστεύω ότι η εμπειρία σου είναι περισσότερη από αυτή που λόγω μετριοφροσύνης πιστεύω, μας είπες:)

Εγώ ειρωνικά το είπα. Δεν θα έλεγα σε κανένα νέο αναβάτη η πρώτη του μηχανή με ταχυτητες συμπλέκτη να είναι μαστόδοντο 250+κιλών.

nikma
11/01/2017, 16:22
Τα πάχη μου τα κάλλη μου :P
Άμα θες ταξίδια θα πρέπει να έχεις άλογο που να αντέχει. Έπειτα ο arisgoku δεν μας έγραψε σωματότυπο, μπορεί να είναι 130-150 κιλά και να χρειάζεται γερό σασί;)

Cpt. Haddock
11/01/2017, 16:36
Τα πάχη μου τα κάλλη μου :P
Άμα θες ταξίδια θα πρέπει να έχεις άλογο που να αντέχει. Έπειτα ο arisgoku δεν μας έγραψε σωματότυπο, μπορεί να είναι 130-150 κιλά και να χρειάζεται γερό σασί;)

Στην Κυπρον ειναι, τι ταξιδια να κανει; Αντε με την ενοποιηση να κερδισει και 50 χλμ αποσταση...

nikma
11/01/2017, 16:44
Το παλικάρι έγραψε: " Είμαι 28 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει πιάσει ένα κόλλημα. Θέλω να αποκτήσω μηχανή για να κάνω τις αποδράσεις μου στον ελεύθερο μου χρόνο. Τι εννοώ. Η δουλειά μου μου επιτρέπει μια με δύο μέρες την βδομάδα να την κάνω. Σκυλιά παιδιά δεν υπάρχουν. Αντιθέτως υπάρχει το χωριό του πατέρα μου στο ορεινό Τρόοδος με πολύ γραφικές διαδρομές"
Γιαυτό σου λέω μπικ ατβεντούρε! :P

sniper
11/01/2017, 17:04
Το παλικάρι έγραψε: " Είμαι 28 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει πιάσει ένα κόλλημα. Θέλω να αποκτήσω μηχανή για να κάνω τις αποδράσεις μου στον ελεύθερο μου χρόνο. Τι εννοώ. Η δουλειά μου μου επιτρέπει μια με δύο μέρες την βδομάδα να την κάνω. Σκυλιά παιδιά δεν υπάρχουν. Αντιθέτως υπάρχει το χωριό του πατέρα μου στο ορεινό Τρόοδος με πολύ γραφικές διαδρομές"
Γιαυτό σου λέω μπικ ατβεντούρε! :P


Αν συνεχίσεις έτσι, θα πεισθώ ότι τρολλάρεις και θα γράφεις στον τοίχο με κιμωλία.

arisgoku
13/01/2017, 13:03
Γεια σας και πάλι παιδιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πολύτιμες συμβουλές. Συγγνώμη αν φαίνομαι αφελής αλλά όπως σας έχω πει είναι τα πρώτα μου βήματα στο χώρο και οι γνώσεις μου είναι από μηδενικές έως πολύ περιορισμένες. Να σας δώσω μερικές επιπλέον πληροφορίες για τα θέματα που θίξατε, για να με βοηθήσετε εμένα στην τελική να βρω που πρέπει να βαδίσω.
Εκτός από το σκουτεράκι στο λύκειο, το 2014-2015 δούλευα σαν ντελιβεράς πάλι με σκούτερ 1,25 αλλά ούτε αυτό το θεωρώ σαν εμπειρία με μηχανές τις κατηγορίας που ψάχνω. Δεν με ενδιαφέρουν χωμάτινες διαδρομές, απλά αν χρειαστεί να περάσω από ένα χωμάτινο κομμάτι 300-500 μέτρα να μπορέσω να το κάνω με χαμηλή ταχύτητα αλλά χωρίς να χρειαστεί να κατέβω και να την σπρώχνω.
Σωματικά είμαι 1,80+ και 90 κιλά, λίγο προς το γυμνασμένο οπότε δεν πιστεύω να με δυσκολέψει τόσο το βάρος κάποιας μηχανής που μπορεί να χειριστεί ένας μέσος άνθρωπος. Έχω αναφέρει την GS γιατί είναι από τις μόνες που πάντα πέφτει το μάτι μου πάνω τους όπου τις βλέπω.
Τώρα για τον κυβισμό το νόμιζα πως βγαίνουν μοντέλα και σε 800άρες και σε 1200άρες. Εμένα με απασχολεί να μπορεί να βγάλει ασφάλτινη ανηφορική ορεινή διαδρομή, με στροφές χωρίς να δυσκολεύεται ούτε η μηχανή ούτε ο αναβάτης. Για το μετά που θα την βγάζω αυτοκινητόδρομο να κάνω καμιά 70αρια χιλιόμετρα σε ευθεία δε νομίζω να υπάρχει κάποια μηχανή οποιασδήποτε κατηγορίας που να δυσκολεύεται να το κάνει. Εσείς σαν πιο έμπειροι προτείνετε να κοιτάζω σε κατηγορίες 1000+ κυβικών ή και με 800 θα είμαι εντάξει; (Για ποιο κάτω δε νομίζω). Ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές μιας 800αρας από μια 1000+;
Και εσείς τι πιστεύεται να προτιμήσω με το budget μου και έχοντας υπόψη πως δε με ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία αυτής που τελικά θα πάρω. Απλά με απασχολεί να είναι μηχανικά αξιόπιστη και να μου προσφέρει ευχαρίστηση στις βόλτες μου. Μια GS του 07 πχ (δηλαδή μια που μου άρεσε εμφανισιακά, αλλά πιο μεγάλη σε ηλικία) ή κάποια άλλη πιο "χαμηλής" κατηγορίας αλλά σε πιο νέο ηλικιακά μοντέλο;

Πληροφοριακά σήμερα είδα αυτή παρκαρισμένη και μου άρεσε εμφανισιακά επίσης http://www.honda.co.uk/content/dam/central/motorcycles/adventure/cb500x/cb500x2016/honda-bikes-2016-adventure-cb500x-004-16x9.jpg/_jcr_content/renditions/c4.jpg

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

sniper
13/01/2017, 13:13
Γεια σας και πάλι παιδιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πολύτιμες συμβουλές. Συγγνώμη αν φαίνομαι αφελής αλλά όπως σας έχω πει είναι τα πρώτα μου βήματα στο χώρο και οι γνώσεις μου είναι από μηδενικές έως πολύ περιορισμένες. Να σας δώσω μερικές επιπλέον πληροφορίες για τα θέματα που θίξατε, για να με βοηθήσετε εμένα στην τελική να βρω που πρέπει να βαδίσω. Εκτός από το σκουτεράκι στο λύκειο, το 2014-2015 δούλευα σαν ντελιβεράς πάλι με σκούτερ 1,25 αλλά ούτε αυτό το θεωρήσω σαν εμπειρία με μηχανές τις κατηγορίας που ψάχνω. Δεν με ενδιαφέρουν χωμάτινες διαδρομές, απλά αν χρειαστεί να περάσω από ένα χωμάτινο κομμάτι 300-500 μέτρα να μπορέσω να το κάνω με χαμηλή ταχύτητα αλλά χωρίς να χρειαστεί να κατέβω και να την σπρώχνω. Σωματικά είμαι 1,80+ και 90 κιλά, λίγο προς το γυμνασμένο οπότε δεν πιστεύω να με δυσκολέψει τόσο το βάρος κάποιας μηχανής που μπορεί να χειριστεί ένας μέσος άνθρωπος. Έχω αναφέρει την GS γιατί είναι από τις μόνες που πάντα πέφτει το μάτι μου πάνω τους όπου τις βλέπω. Τώρα για τον κυβισμό το νόμιζα πως βγαίνουν μοντέλα και σε 800άρες και σε 1200άρες. Εμένα με απασχολεί να μπορεί να βγάλει ασφάλτινη ανηφορική ορεινή διαδρομή, με στροφές χωρίς να δυσκολεύεται ούτε η μηχανή ούτε ο αναβάτης. Για το μετά που θα την βγάζω αυτοκινητόδρομο να κάνω καμιά 70αρια χιλιόμετρα σε ευθεία δε νομίζω να υπάρχει κάποια μηχανή οποιασδήποτε κατηγορίας που να δυσκολεύεται να το κάνει. Εσείς σαν ποιο έμπειροι προτείνετε να κοιτάζω σε κατηγορίες 1000+ κυβικών ή και με 800 θα είμαι εντάξει; (Για ποιο κάτω δε νομίζω). Ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές μιας 800αρας από μια 1000+; Και εσείς τι πιστεύεται να προτιμήσω με το budget μου και έχοντας υπόψη πως δε με ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία αυτής που τελικά θα πάρω. Απλά με απασχολεί να είναι μηχανικά αξιόπιστη και να μου προσφέρει ευχαρίστηση στις βόλτες μου. Μια GS του 07 πχ (δηλαδή μια που μου άρεσε εμφανισιακά, αλλά πιο μεγάλη σε ηλικία) ή κάποια άλλη πιο "χαμηλής" κατηγορίας αλλά σε πιο νέο ηλικιακά μοντέλο; Πληροφοριακά σήμερα είδα αυτή παρκαρισμένη και μου άρεσε εμφανισιακά επίσης http://www.honda.co.uk/content/dam/central/motorcycles/adventure/cb500x/cb500x2016/honda-bikes-2016-adventure-cb500x-004-16x9.jpg/_jcr_content/renditions/c4.jpg
Και πάλι σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Δεν υπάρχει μηχανή που να δυσκολεύεται να βγάλει καμία διαδρομή. Εσύ αν μπορείς να την πας, αν θα σε κουράσει κλπ είναι δικό σου θέμα. Και φυσικής κατάστασης και οδηγικής εμπειρίας και μυαλού.

Υ.Γ. Μετά τις ανηφόρες έρχονται και οι κατηφόρες πάντως ;)

pipe_smoker
13/01/2017, 14:20
Όπως σου το είπε ο sniper, δεν υπάρχουν μηχανές που να ζορίζονται έτσι όπως το γράφεις.
Και στο φινάλε δεν είπε κανείς να πας σε 250άρι (που ούτε κι αυτά ζορίζονται απαραίτητα αλλά τέσπα).

Δες CB500X που λες ότι σου αρέσει κιόλας, δες κανά versys, κανά gs μικρό, και γενικότερα δεν έχεις λόγο να πας πάνω από 800 κυβικά.

Αν έχεις συνολικό μπάτζετ τα 7 χιλιάρικα, υπολόγισε περίπου ότι το 1 θα σου φύγει σε εξοπλισμό, γιατί μιας και τη θες για ταξίδια κι εκδρομές δε νομίζω να έχεις όρεξη για εκπτώσεις του στυλ "Έλα μωρέ ποιός τις χέζει τις μπότες, εδώ δίπλα μέχρι τη δουλειά πετάγομαι" κλπ.

*που τέτοιες εκπτώσεις δε θα έπρεπε να γίνονται ούτως ή άλλως, παράδειγμα φέρνω.

nikma
13/01/2017, 17:40
Προτίμησε μεταχειρισμένο αν υπάρχει μεγάλη προσφορά εκεί στη Κύπρο, θα πάρεις καλύτερο μηχανάκι έτσι από το να αρχίσεις να ψάχνεις σε καινούργιο και μη πέσεις πολύ σε κυβικά. Γύρω στα 800 μια χαρά είσαι;)

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο με το ψάξιμο που κάνεις: Όταν λες ότι είχες σκουτεράκι στο Λύκειο εννοείς 3 χρόνια; Και σαν ντελιβεράς θα έγραψες αρκετά χιλιόμετρα να φανταστώ. Μηχανή από κάποιο φίλο ή ενοικίαση κλπ δεν έτυχε να οδηγήσεις ποτέ;
Πάντως το ότι δεν θεωρείς ότι είσαι οδηγάρα είναι πολύ θετικό, από εμένα προχώρα! :)