PDA

View Full Version : Ένα απλό μπατζετ κράνος Θεσσαλονίκη



Costacurta
11/01/2017, 17:12
Καλησπέρα παιδιά πρώτη φορά πήρα ένα παπάκι, θα κάνω δρομολόγια εντός πόλεως. Θέλω ένα κράνος μπατζετ κατάσταση ίσα ίσα να μην με γράφουν. Είδα από αλλά θέματα προτείνουν το κατάστημα motomarket στην Θεσσαλονίκη . Βλέπω έχει 5 ως 10 μοντέλα ανάμεσα στα 50-70 ευρώ. 1)Ποιο μου προτείνετε?
2)Κάποιο άλλο κατάστημα Θεσσαλονίκη?
3)Από τα lidl κάτι κράνη των 50 ε που Χαν προσφορά αξίζουν?

basilis_k6
11/01/2017, 17:19
αμα το θες μονο να μην σε γράφουν πάρε το πιο φθηνο. Τι εννοεις αξιζουν? σαν κρανη οχι, ειναι για πεταμα αλλα εσυ δεν θες κρανος θες προστασια απο τις κλησεις.

Costacurta
11/01/2017, 17:24
Ναι περισσότερο για γράψιμο αλλά να έχει και μια τυπική προστασία. Έχει στα κινέζικα με 20 ευρώ νταξει αυτό θέλω να αποφύγω. Αυτά στο εύρος των 50-70 έχουν και προδιαγραφές τόσο χάλια είναι?

Nostradamus
11/01/2017, 17:35
Κοιτα, ο καθενας κοστολογει την κεφαλα του οσο θελει..

Παρε το καλυτερο δυνατο που μπορεις να αγορασεις.. κανε μια ερευνα εδω μεσα με την λεξη κρανος στην αναζητηση..θα βρεις ενα σωρο θεματα...

Καλη τυχη... :wave2:

ggs
11/01/2017, 17:42
Καλησπέρα παιδιά πρώτη φορά πήρα ένα παπάκι, θα κάνω δρομολόγια εντός πόλεως. Θέλω ένα κράνος μπατζετ κατάσταση ίσα ίσα να μην με γράφουν. Είδα από αλλά θέματα προτείνουν το κατάστημα motomarket στην Θεσσαλονίκη . Βλέπω έχει 5 ως 10 μοντέλα ανάμεσα στα 50-70 ευρώ. 1)Ποιο μου προτείνετε?
2)Κάποιο άλλο κατάστημα Θεσσαλονίκη?
3)Από τα lidl κάτι κράνη των 50 ε που Χαν προσφορά αξίζουν?

Το moto market έχει και MT. Φτηνά και αξιόπιστα γύρω στα 70-80.

basilis_k6
11/01/2017, 17:43
τοτε δωσε 70 και παρε κατι ψιλοεπωνυμο να βρεις και κανενα ανταλλακτικο αν χρειαστει. παιζουν κατι mt.

Manalishi
11/01/2017, 18:07
Τσάμπα λεφτά θες να δίνεις???

Πάρε το πιο φτηνό και τα ρέστα επιδέσμους.

georgenik
11/01/2017, 19:05
Καλησπέρα είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι και ψάχνω για κράνος λοιπόν έχω βρει 3 μέχρι στιγμής 1 Mt revenge μπορείς να το βρεις από 75ευρώ και θεωρείτε πολύ καλό για τα λεφτά του 1pilot fr3 το οποίο μπορείς να το βρεις με ένα 60αρικο στη Θεσσαλονίκη (έχει και γυαλιά ηλίου) αυτά είναι τα καλύτερα που βρήκα εγώ σε αυτά τα λεφτά φυσικά υπάρχουν και ποιο οικονομικά πχ Nova στα 50 ευρώ κ.α αλλά προτιμώ κάποιο από τα παραπάνω. Όποιος έχει να προτείνει κάτι ας ή κάποια εντύπωση από ή κάποια ενναλακτική αυτά ας γράψει

astroman76
11/01/2017, 19:16
. Θέλω ένα κράνος μπατζετ κατάσταση ίσα ίσα να μην με γράφουν.



3)Από τα lidl κάτι κράνη των 50 ε που Χαν προσφορά αξίζουν?

αν θες να μην σε γραφουν περνεις ενα κρανος παιδικο απο τα jumbo...
το αλλο ειναι αντιφαση στο πρωτο.... φυσικα και ειναι μαπα...

astroman76
11/01/2017, 19:17
Καλησπέρα είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι και ψάχνω για κράνος λοιπόν έχω βρει 3 μέχρι στιγμής 1 Mt revenge μπορείς να το βρεις από 75ευρώ και θεωρείτε πολύ καλό για τα λεφτά του 1pilot fr3 το οποίο μπορείς να το βρεις με ένα 60αρικο στη Θεσσαλονίκη (έχει και γυαλιά ηλίου) αυτά είναι τα καλύτερα που βρήκα εγώ σε αυτά τα λεφτά φυσικά υπάρχουν και ποιο οικονομικά πχ Nova στα 50 ευρώ κ.α αλλά προτιμώ κάποιο από τα παραπάνω. Όποιος έχει να προτείνει κάτι ας ή κάποια εντύπωση από ή κάποια ενναλακτική αυτά ας γράψει

αρα οδηγας χωρις κρανος η το εχεις παρκαρει και με το που παρεις κρανος θα βγεις βολτες?

ggs
11/01/2017, 19:30
Παίδες, αν δεν έχετε κράνος και κυκλοφόρειτε, κάνετε μεγάλη μ@λ@κια.

Πηγαίνετε αύριο το πρωί και πάρτε ένα κράνος φτηνό και αξιόπιστο όπως τα ΜΤ στα 70-80 κσι μην το ψάχνετε άλλο. Κάθε μέρα χωρίς κράνος, είναι μια ακόμα μέρα ηλιθιότητας.

georgenik
11/01/2017, 20:01
Παίδες, αν δεν έχετε κράνος και κυκλοφόρειτε, κάνετε μεγάλη μ@λ@κια.

Πηγαίνετε αύριο το πρωί και πάρτε ένα κράνος φτηνό και αξιόπιστο όπως τα ΜΤ στα 70-80 κσι μην το ψάχνετε άλλο. Κάθε μέρα χωρίς κράνος, είναι μια ακόμα μέρα ηλιθιότητας.

+1000
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα εγώ δεν το κυκλοφορώ ακόμα οπότε έχω περιθώρια χρόνου για να ψάξω αν δεν έχεις πολύ χρόνο καλύτερα αγόρασε ένα Mt revenge με 75ευρω (το μονόχρομο) και είσαι κομπλέ ,αααα και καλές βόλτες πάντα όρθιος

georgenik
11/01/2017, 20:04
αρα οδηγας χωρις κρανος η το εχεις παρκαρει και με το που παρεις κρανος θα βγεις βολτες?

Στο πάρκινγκ φίλε μου μέχρι να πάρω κράνος και να βγάλω δίπλωμα απλά βρήκα το μηχανάκι μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και έπρεπε να το πάρω

georgenik
11/01/2017, 20:05
Και επειδή βγήκαμε λίγο off topic για τα pilot έχει κανείς κάποια άποψη επίσης τα Airoh πως σας φαίνονται???

ggs
11/01/2017, 20:06
Και επειδή βγήκαμε λίγο off topic για τα pilot έχει κανείς κάποια άποψη επίσης τα Airoh πως σας φαίνονται???

Για δες εδω

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151811

georgenik
11/01/2017, 20:23
Για δες εδω

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151811

έγω το άνοιξα το θέμα για το pilot γτ έκατσε ωραία στο κεφάλι μου μου άρεσε η ύπαρξη των γυαλιών ηλίου ΑΛΛΑ δεν την ξέρει κανείς την μάρκα site δεν βρήκα και σκέφτομαι μήπως κάνω βλακεία αν το πάρω και δεν πάρω το Mt με 15 ευρώ εξτρά το οποίο είναι γνωστο

Costacurta
11/01/2017, 20:31
Ok γκαις θενκς. Θα χτυπήσω αυτά τα μτ. Καλή συνέχεια

ggs
11/01/2017, 20:31
έγω το άνοιξα το θέμα για το pilot γτ έκατσε ωραία στο κεφάλι μου μου άρεσε η ύπαρξη των γυαλιών ηλίου ΑΛΛΑ δεν την ξέρει κανείς την μάρκα site δεν βρήκα και σκέφτομαι μήπως κάνω βλακεία αν το πάρω και δεν πάρω το Mt με 15 ευρώ εξτρά το οποίο είναι γνωστο

Ρε, μην ρωτάτε πέρα δώθε.. Μπερδευομαστε.. Είμαστε κσι μεγάλοι άνθρωποι.. :lol:

Κοίτα, για 15 ευρω δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν το pilot είναι καλύτερο ή χειρότερο. Αυτό όμως που ξέρουμε σίγουρα μετά από τόσα θέματα που έχουν ανοιχτεί είναι ότι τα MT είναι πολύ καλά μπάτζετ κράνη.

Το ότι τα pilot δεν έχουν καμία αναφορά στο www θα με προβλημάτιζε πάρα πολύ.

paramedic
12/01/2017, 00:50
O POLS φέρνει και τα ΝΖΙ που έχουν και μια ιστορία στα κράνη σε σχέση με τα ΜΤ και σε ίδιες τιμές με αυτά τα entry level κράνη τους. Για δείτε:
https://www.pols.gr/nzi-kranos-symbio-duo-dart-red-green.html/

http://www.nzi.es/producto/cascos-integrales/city-road/symbio-duo/

astroman76
12/01/2017, 14:38
ωραιο σχεδιακι αυτο τα NZI τα φοραγανε πολλοι Ισπανοι οδηγοι στην αρχη της καριερας τους Criville Lorenzo εγω αυτο θα επερνα...

https://www.pols.gr/nzi-kranos-symbio-duo-aresone-white-red.html/

thalasinos
13/01/2017, 12:56
Καλησπέρα παιδιά πρώτη φορά πήρα ένα παπάκι, θα κάνω δρομολόγια εντός πόλεως. Θέλω ένα κράνος μπατζετ κατάσταση ίσα ίσα να μην με γράφουν. Είδα από αλλά θέματα προτείνουν το κατάστημα motomarket στην Θεσσαλονίκη . Βλέπω έχει 5 ως 10 μοντέλα ανάμεσα στα 50-70 ευρώ. 1)Ποιο μου προτείνετε?
2)Κάποιο άλλο κατάστημα Θεσσαλονίκη?
3)Από τα lidl κάτι κράνη των 50 ε που Χαν προσφορά αξίζουν?

Μπορεις να δεις και στο megastock bazar στην καλαμαρια, εχει αφθονια σε κρανη και σε τιμές!!

Δες εδω εναν πινακα απο το Motorrad σε τεστ που εχει κάνει σε κρανη μεχρι 100ευρω

377587

Δες αναλυτικα χαρακτηριστικα για το καθε κρανος

http://www.motorradonline.de/motorradhelme/integralhelme-bis-100-euro-im-vergleichstest.768087.html

montechristo
13/01/2017, 14:15
Παντως τα ΜΤ δεν απεχουν πολυ απο τα κινεζικα.

Ξερω απο δικη μου ερευνα οτι τουλαχιστον 2 μοντελα (ενα flip-up κι ενα jet) της ΜΤ, φτιαχνονται στην Ασιατικη ηπειρο κι απλα μπαινει η φιρμα της ΜΤ (οπως και καμποσων αλλων γνωστων μαρκων).

georgenik
13/01/2017, 15:57
μόλις αγόρασα τελικά μετά από πολύ ψάξιμο ένα Mt revenge μαύρο με 75 ευρώ με αυτά τα λεφτά οι εναλλακτικές ήταν pilot,g2s,nova,airoh,nzi κτλ οπότε λόγω sharp και καλής εφαρμογής στο κεφάλι μου (large) τσίμπησα το mt