PDA

View Full Version : Ατύχημα με αδήλωτο οδηγό, οι συνέπειες...



Θοδωρής Κ.
12/01/2017, 22:25
Κυριοι κλησπερα σας.
Ειμαι καινουριος οδηγος εχω το διπλωμα απο το καλοκαιρι και ετυχε λιγο καιρο πριν να τρακαρω.Το θεμα ηταν οτι οχι μονο η τροχαια δεν ηρθε μετα απο δυο τηλεφωνηματα αλλα μας ειπαν οτι ειχαν στειλει ηδη οχημα καθ'οδον.. Για κακη μου τυχη ομως ο μπαμπας μου δεν με ειχε συμπεριλαβει στην ασφαλεια του αυτοκινητου και ετσι επρεπε εκεινος να δωσει τα στοιχεια του ετσι ωστε να μας καλυψει η ασφαλιστικη.. Για να μη τα παω περα δοθε τα πραγματα θελω να καταληξω στο οτι ο πατερας μου εχει κανει ηδη τρεις δηλωσεις σε τρια τρακαρισματα και αυτα απο γκαφες.Θελω να μαθω σις ποσες δηλωσεις σου παιρνουν το διπλωμα και για ποσο καιρο? υπαρχει καποιο αντιτιμο του προστιμου για να ξαναπαρει πισω το διπλωμα του η πρεπει να τα βαψει μαυρα ολα?:):)

amyroukai
12/01/2017, 22:29
για κακή τύχη όλων μας, το δίπλωμα δεν στο παίρνουν αν κάνεις πολλά ατυχήματα.

ptc
12/01/2017, 22:45
Το μονο που θα γινει ειναι οτι θα ανεβουν τα ασφαλιστρα του πατερα σου στο επομενο συμβολαιο λογω bonus malus.

mikes
13/01/2017, 07:20
το διπλωμα δεν στο παιρνουν λογο ατυχημάτων.. η θα ερθει η ασφαλεια κατά πολύ αυξημενη λογο ζημιων και επασφαλιστρου, η θα σας διακοψουν το συμβολαιο επειδή ειστε ζημιάρηδες και ασυμφοροι..

Bowleno
13/01/2017, 08:18
Ότι είπαν οι από πάνω.... αλλά, φιλικά, τώρα, μήπως να αφήνατε το σπορ;
Θα είναι κρίμα να πάρετε κανέναν αθώο στον λαιμό σας.....:wave2:

vaska
13/01/2017, 09:40
το διπλωμα δεν στο παιρνουν λογο ατυχημάτων.. η θα ερθει η ασφαλεια κατά πολύ αυξημενη λογο ζημιων και επασφαλιστρου, η θα σας διακοψουν το συμβολαιο επειδή ειστε ζημιάρηδες και ασυμφοροι..Έχει δικαίωμα να διακόψει μονομερώς η ασφαλιστική το συμβόλαιο?? Να πει δλδ "δεν πουλάω" που νομικά απαγορεύεται?? Ίσως με διάφορους τρόπους να προπσαθήσει να σε διώξει από πελάτη της πχ με τραγικά υψηλό ασφάλιστρο αλλά νομίζω από την στιγμή που δηλώνει "ασφαλιστική εταιρία" δεν έχει νομίζω δικαίωμα να αρνηθεί να καλύψει ακόμα και αυτόν που κάνει 2-3 τράκα την ημέρα.

BLiTzER
13/01/2017, 10:14
Αν είχαν επιλογή, δε θα υπήρχε ασφαλιστική οχημάτων.

GFawkes
13/01/2017, 10:32
Το ταξί τελικά δεν ειναι άσχημη ιδέα-πρόκειται δε για μια άκρως οικονομική λύση, αν αναλογιστεί κανείς τα "κρυφά" έξοδα της ιδιοκτησίας...

vaska
13/01/2017, 10:59
Αν είχαν επιλογή, δε θα υπήρχε ασφαλιστική οχημάτων.έτσι νομίζω κι εγώ

ptc
13/01/2017, 11:17
Αν είχαν επιλογή, δε θα υπήρχε ασφαλιστική οχημάτων.


έτσι νομίζω κι εγώ

Γιατι το πιστευετε αυτο; Τα ασφαλιστρα δεν τα βγαζουν με βαση το πραγματικο μεσος κοστος ανα πχημα με ενα ευλογο επιπλεον κερδος δλδ; Υπαρχει περιπτωση να μπαινουν μεσα;

Ειναι τεραστιο μερος του τζιρου τους οι ασφαλειες οχηματων. Επιπλεον ειναι ενας τροπος να ερθει ο καθενας μας στην πορτα τους ωστε να εχουν την ευκαιρια να προυλησουν και οποιοδηποτε αλλο προϊον τους. Αν δεν υπηρχαν οι ασφαλειες οχηματων δε νομιζω να ειχε ο καθενας μας τον ασφαλιστη του.

sniper
13/01/2017, 11:20
Γιατί έχω την εντύπωση ότι η ασφάλεια καλύπτει το όχημα κι όχι τον ιδιοκτήτη/οδηγό;

BLiTzER
13/01/2017, 11:21
Γιατι το πιστευετε αυτο; Τα ασφαλιστρα δεν τα βγαζουν με βαση το πραγματικο μεσος κοστος ανα πχημα με ενα ευλογο επιπλεον κερδος δλδ; Υπαρχει περιπτωση να μπαινουν μεσα;

O ασφαλιστικός κλάδος αυτοκινήτου είναι ζημιογόνος. Τελεία.

Σκέψου απλά ότι τα ασφάλιστρα που πληρώνεις εσύ για 10 χρόνια, τα ξοδεύει κάποιος σε ένα ατύχημα μέσα σε 1 δευτερόλεπτο.


Ειναι τεραστιο μερος του τζιρου τους οι ασφαλειες οχηματων.

Είναι επίσης ακόμα πιο τεράστιο μέρος των εξόδων τους. :p


Γιατί έχω την εντύπωση ότι η ασφάλεια καλύπτει το όχημα κι όχι τον ιδιοκτήτη/οδηγό;

Το ασφαλιστήριο συμβόλαιο καλύπτει πάντα το όχημα. Ενδέχεται να μην καλύπτει οδηγό που δεν πληροί κάποιες προϋποθέσεις όμως.

ptc
13/01/2017, 11:25
Ασφαλιστης δεν ειμαι σιγουρα, μια ερωτηση εκανα. Επειδη βλεπω τον mod να εχει ιδιαιτερως δημοκρατικες διαθεσεις λεω να παω πασο. :lol:

:ufo:








edit: Οταν απαντησα στον Blitzer το σχολιο του ηταν μονο
O ασφαλιστικός κλάδος αυτοκινήτου είναι ζημιογόνος. Τελεία.
Γι'αυτο και η πλακα που εκανα για τις "δημοκρατικες διαθεσεις". Τα υπολοιπα προστεθηκαν μεταγενεστερα. Το αναφερω απλα επειδη μετα την αλλαγη του αρχικου σχολιου στο οποιο απαντησα πλεον το χιουμορ της απαντησης δεν εχει βαση και μπορει να παρεξηγηθει. :p

BLiTzER
13/01/2017, 11:27
Χαχα φουλ δημοκρατία είμαι! Εννοούσα ότι δεν είναι κάτι που "πιστεύω". Είναι γεγονός.

nic mor
13/01/2017, 11:59
Γιατί έχω την εντύπωση ότι η ασφάλεια καλύπτει το όχημα κι όχι τον ιδιοκτήτη/οδηγό;


Σε ρωτάνε ακόμα και ον λάιν,
αν θα οδηγήσει κάποιος κάτω των 23 ή με δίπλωμα λιγότερο
από ένα χρόνο,προφανώς ο φαδερ του παλικαριου απλά δεν ήθελε να
πληρώσει το επασφαλιστρο.

Μικρή η ζημιά και προτιμοτεροι αυτοί
από τους ανασφαλιστους.

vaska
13/01/2017, 12:40
Γιατι το πιστευετε αυτο; Τα ασφαλιστρα δεν τα βγαζουν με βαση το πραγματικο μεσος κοστος ανα πχημα με ενα ευλογο επιπλεον κερδος δλδ; Υπαρχει περιπτωση να μπαινουν μεσα;

Ειναι τεραστιο μερος του τζιρου τους οι ασφαλειες οχηματων. Επιπλεον ειναι ενας τροπος να ερθει ο καθενας μας στην πορτα τους ωστε να εχουν την ευκαιρια να προυλησουν και οποιοδηποτε αλλο προϊον τους. Αν δεν υπηρχαν οι ασφαλειες οχηματων δε νομιζω να ειχε ο καθενας μας τον ασφαλιστη του.είναι όπως το λέει ο Μπλιτζ, καμία ασφαλιστική δεν θέλει τον κλάδο ζημιών αυτοκινήτου

Bladerunner
13/01/2017, 12:54
O ασφαλιστικός κλάδος αυτοκινήτου είναι ζημιογόνος. Τελεία.

Από πού προκύπτει αυτό;

Σύμφωνα με την Ένωση Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος (http://www.eaee.gr/cms/sites/default/files/oikmel-companies2015gr.pdf), ο κλάδος είχε κέρδη 332,10 εκατ.€

377586

BLiTzER
13/01/2017, 13:05
Δεν είμαι ούτε οικονομολόγος, ούτε ασφαλιστής και σίγουρα δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για να το ψάξω παραπάνω, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι ασφαλιστικές δεν κερδοφορούν από τον κλάδο του αυτοκινήτου. Κάποιο λάκκο έχει το παραπάνω, πιστεύω. Αυτό που έχει συμβεί σίγουρα, τα τελευταία χρόνια, είναι ότι έχουν περιοριστεί κάπως οι ζημιές, λόγω μειωμένης κυκλοφορίας οχημάτων.

Μπορεί πάντα απλά να κάνω λάθος, βέβαια.

Panos76
13/01/2017, 13:17
Ένα φεγγάρι, πριν μπω φαντάρος, την είχα κάνει αυτή τη δουλειά (σε μεγάλη πολυεθνική) και τα συμβόλαια αυτοκινήτου δεν μας παρότρυναν να τα κάνουμε.

Μας έλεγαν ότι δεν τα θέλουν διότι αφήνουν μεγαλήτερη ζημιά και μηδαμηνά κέρδη. Λειτουργούσαν μάλλον ως κράχτης. (ωραίο συμβόλαιο αυτοκινήτου έχεις, έλα να σου κάνω και ένα συνταξιοδοτικό / νοσοκομειακό τώρα που σε βρήκα).

BLiTzER
13/01/2017, 13:19
Όσο το ψάχνω, βέβαια, φαίνεται να έχει δίκιο ο Blade. Ή κάτι κρύβεται στα παραπάνω στατιστικά (και δε γνωρίζω οικονομικά) ή απλά έχω outdated στοιχεία και έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Sapadak
13/01/2017, 13:38
Δεν είμαι ούτε οικονομολόγος, ούτε ασφαλιστής και σίγουρα δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για να το ψάξω παραπάνω, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι ασφαλιστικές δεν κερδοφορούν από τον κλάδο του αυτοκινήτου. Κάποιο λάκκο έχει το παραπάνω, πιστεύω. Αυτό που έχει συμβεί σίγουρα, τα τελευταία χρόνια, είναι ότι έχουν περιοριστεί κάπως οι ζημιές, λόγω μειωμένης κυκλοφορίας οχημάτων.

Μπορεί πάντα απλά να κάνω λάθος, βέβαια.

Και εγώ πιστεύω οτι δε κερδοφορούν απο το κλάδο των οχημάτων

Bladerunner
13/01/2017, 13:48
Συνεχίζω να είμαι εκτός θέματος αλλά, έτσι για την ιστορία:

O κλάδος ζημιών της Interamerican είχε καθαρά κέρδη το 2015 19,4 εκατ.€ (http://www.interamerican.gr/files/downloadables/financial_data/2015/311215_zhmiwn_synopt.pdf)

Ο αντίστοιχος κλάδος της Εθνικής Ασφαλιστικής είχε μικτά κέρδη 113,41 εκατ.€ (https://www.ethniki-asfalistiki.gr/files/Documents/Financials/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD.%CE%A3%CF%84%CE %BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%822 015.pdf)

Δεν ξέρω ποιες είναι οι πηγές σας, οι δημοσιευμένοι ισολογισμοί πάντως δείχνουν τα παραπάνω στοιχεία.

Cpt. Haddock
13/01/2017, 14:10
Κυριοι κλησπερα σας.
Ειμαι καινουριος οδηγος εχω το διπλωμα απο το καλοκαιρι και ετυχε λιγο καιρο πριν να τρακαρω.Το θεμα ηταν οτι οχι μονο η τροχαια δεν ηρθε μετα απο δυο τηλεφωνηματα αλλα μας ειπαν οτι ειχαν στειλει ηδη οχημα καθ'οδον.. Για κακη μου τυχη ομως ο μπαμπας μου δεν με ειχε συμπεριλαβει στην ασφαλεια του αυτοκινητου και ετσι επρεπε εκεινος να δωσει τα στοιχεια του ετσι ωστε να μας καλυψει η ασφαλιστικη.. Για να μη τα παω περα δοθε τα πραγματα θελω να καταληξω στο οτι ο πατερας μου εχει κανει ηδη τρεις δηλωσεις σε τρια τρακαρισματα και αυτα απο γκαφες.Θελω να μαθω σις ποσες δηλωσεις σου παιρνουν το διπλωμα και για ποσο καιρο? υπαρχει καποιο αντιτιμο του προστιμου για να ξαναπαρει πισω το διπλωμα του η πρεπει να τα βαψει μαυρα ολα?:):)

Σε ποιά πόλη/πριοχη μένεις;

(εγκυκλοπαιδικα ρωτάω...)

Panos76
13/01/2017, 14:27
Συμπληρωματικά να πω και εγώ (ας επιβεβαιώσει ο Μήτσος), πως το δίπλωμα σου το παίρνουν με τη συμπλήρωση 25 βαθμών ποινής και το ξαναπαίρνεις με επανεξέταση.

Το φεκ (http://www.yme.gov.gr/imagebank/categories/ctg250_9_1184048454.pdf) είναι αρκετά κατατοπιστικό.

Bowleno
13/01/2017, 19:36
Συμπληρωματικά να πω και εγώ (ας επιβεβαιώσει ο Μήτσος), πως το δίπλωμα σου το παίρνουν με τη συμπλήρωση 25 βαθμών ποινής και το ξαναπαίρνεις με επανεξέταση.

Το φεκ (http://www.yme.gov.gr/imagebank/categories/ctg250_9_1184048454.pdf) είναι αρκετά κατατοπιστικό.

Τι σχέση έχουν οι πόντοι ποινής με τις όποιες στούκες και ασφάλειες που συζητάμε εδώ; :confused:

Οι πόντοι ποινής "αποκτώνται" με τις όποιες παραβάσεις του Κ.Ο.Κ υποπίπτει ο καθείς μας (και μας πιάνουν να τις κάνουμε :D ) η στούκα δεν θεωρείται παράβαση, θεωρείται γκάφα, βλακεία, ανοησία, αβλεψία εκ μέρους του όποιου υπαιτίου ;)

buckley
13/01/2017, 19:45
Σε ποιά πόλη/πριοχη μένεις;

(εγκυκλοπαιδικα ρωτάω...)

Γιατί ρε για να κανονίζεις τις διακοπές σου με ασφάλεια ???

Cpt. Haddock
13/01/2017, 19:53
Τι σχέση έχουν οι πόντοι ποινής με τις όποιες στούκες και ασφάλειες που συζητάμε εδώ; :confused:

Οι πόντοι ποινής "αποκτώνται" με τις όποιες παραβάσεις του Κ.Ο.Κ υποπίπτει ο καθείς μας (και μας πιάνουν να τις κάνουμε :D ) η στούκα δεν θεωρείται παράβαση, θεωρείται γκάφα, βλακεία, ανοησία, αβλεψία εκ μέρους του όποιου υπαιτίου ;)

Ναι. Αν βεβαια η στουκα/γκαφα/βλακεια γινεται επειδη περάσαμε με κοκκινο ή φαγαμε ενα στοπ ή πατησαμε διπλη γραμμη, τοτε το πραγμα αλλαζει.

Ειναι δυο διαφορετικα θεματα, αυτο που λέει ο Πανος ειναι οτι η αδεια οδηγησης αφαιρειται απο τους βαθμους ποινης και οχι απο τα ασφαλιστικα ατυχηματα.

Ακομα και σε περιπτώσεις όπου το κληρονομικο χάρισμα ειναι εμφανες...

bulmont
13/01/2017, 19:59
Υπαρχει ακόμα το πόιντ σύστεμ (ή ορθότερα: ασχολούνται κάποιοι υπάλληλοι με την ενημέρωσή του κλπ)
ή έχει καταντήσει σαν την κάρτα καυσαερίων;;;;;;;;;;;;;;;;;;

vaska
13/01/2017, 20:47
Συνεχίζω να είμαι εκτός θέματος αλλά, έτσι για την ιστορία:

O κλάδος ζημιών της Interamerican είχε καθαρά κέρδη το 2015 19,4 εκατ.€ (http://www.interamerican.gr/files/downloadables/financial_data/2015/311215_zhmiwn_synopt.pdf)

Ο αντίστοιχος κλάδος της Εθνικής Ασφαλιστικής είχε μικτά κέρδη 113,41 εκατ.€ (https://www.ethniki-asfalistiki.gr/files/Documents/Financials/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD.%CE%A3%CF%84%CE %BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%822 015.pdf)

Δεν ξέρω ποιες είναι οι πηγές σας, οι δημοσιευμένοι ισολογισμοί πάντως δείχνουν τα παραπάνω στοιχεία.με τους ισολογισμούς έχω θέματα α) δεν είμαι οικονομολόγος να τους καταλαβαίνω β) παίζονται από πίσω παιχνίδια με τα νουμεράκια που ενώ είσαι ζημιογόνος εύκολα εμφανίζεσαι κερδοφόρος. Από προσωπικές κουβέντες με φίλους ασφαλιστές προκύπτει το δικό μου συμπέρασμα. Από τα λεγόμενά τους καταλαβαίνεις πως όλοι θέλουν τον κλάδο ζωής και αν ήταν δυνατόν να μην έχουν τα αυτοκίνητα.
Υπάρχει πάντα βέβαια η πιθανότητα να λέω αρλούμπες και να ισχύουν οι δημοσιευμένοι ισολογισμοί αλλά αυτό έχω καταλάβει.

mikes
13/01/2017, 21:40
Έχει δικαίωμα να διακόψει μονομερώς η ασφαλιστική το συμβόλαιο?? Να πει δλδ "δεν πουλάω" που νομικά απαγορεύεται?? Ίσως με διάφορους τρόπους να προπσαθήσει να σε διώξει από πελάτη της πχ με τραγικά υψηλό ασφάλιστρο αλλά νομίζω από την στιγμή που δηλώνει "ασφαλιστική εταιρία" δεν έχει νομίζω δικαίωμα να αρνηθεί να καλύψει ακόμα και αυτόν που κάνει 2-3 τράκα την ημέρα.σορυ το εξεφρασα λαθος.. να μην ανανεωσουν εννοουσα, όχι να κοψουν το ηδη τρεχον

vaska
13/01/2017, 21:49
σορυ το εξεφρασα λαθος.. να μην ανανεωσουν εννοουσα, όχι να κοψουν το ηδη τρεχονΟύτε αυτό έχουν δικαίωμα να κάνουν όπως εγώ που έχω κατάστημα λιανικής δεν έχω δικαίωμα να αρνηθώ πώληση. Μπορεί να είσαι ο χειρότερος να μην μου γουστάρει η φάτσα σου αλλά αν έρθεις και ζητήσεις το τάδε πράγμα που έχω μέσα στο μαγαζί και με πληρώσεις, δεν έχω δικαίωμα να αρνηθώ την πώληση για τον όποιο λόγο (εκτός αντικειμένων που χρειάζονται ειδική άδεια πχ όπλα).
Το κλασσικό κόλπο είναι ιδιαίτερα υψηλό ασφάλιστρο με το πρόσχημα των επαναλαμβανόμενων ζημιών, οπότε την κάνεις μόνος σου.