PDA

View Full Version : Περι κατοικίας



wthanasis
13/01/2017, 09:15
Η ιδέα ενός ενεργειακού ή βιοκλιματικού σπιτιού είναι πολλά χρόνια στο μυαλό μου και φαντάζει η πιο λογική επιλογή με τα σημερινά δεδομένα για λόγους υγείας, οικολογίας, ενεργειακής αυτονομίας και οικονομίας.

Βλέποντας τις τελευταίες μέρες τον πανικό στη Θεσσαλονίκη από το ''εξωφρενικό'' ( εδώ γελάμε..) ψύχος των -5, όπου έσπασαν χιλιάδες σωλήνες καλοριφέρ, κόλλησαν καυστήρες, σταμάτησαν κλιματιστικά και άλλα τέτοια τραγικά, σκέφτομαι μια ακόμη φορά, ότι σε βορειότερες χώρες, ουδέποτε δημιουργείται τέτοιο θέμα, σε πολύ πιο ακραίες συνθήκες, προφανώς επειδή οι υποδομές των σπιτιών τους είναι κατάλληλες.
Είμαι βέβαιος επίσης οτι για το σπίτι ενός μέσου πολωνού π.χ. δεν εκπονήθηκε καμία δαπανηρή μελέτη ενεργειακής απόδοσης, ούτε χρησιμοποιήθηκαν μονωτικά υλικά από τη NASA, κι όμως το κόστος θέρμανσης στα πολώνικά σπίτια είναι αστείο μπροστά στο δικό μας.
Δεν μπαίνων στο κομμάτι ψύξης κτλ, γιατί μιλάμε για πολύ διαφορετικές συνθήκες, αλλά η λογική παραμένει ίδια.

Θέλω να καταλήξω στο ότι η τεχνογνωσία υπάρχει εδώ και έτη.
Στην Κοπεγχάγη, έχουν αναγάγει σε επιστήμη τα βιοκλιματικά κτίρια και αξίζει πραγματικά τον κόπο να διαβάσει κανείς σχετικά.

Εν κατακλείδι.

Στα μελλοντικά μου σχέδια (ίσως και απατηλά όνειρα...) είναι η αγορά-κατασκευή ενός σπιτιού. Ίσως ενός βιοκλιματικού σπιτιού.
Ίσως ενός ξύλινου σπιτιού, φινλανδικής κατοικίας ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Έχει κανείς σας τέτοιο σπίτι ? Μένει κανείς σας σε κάτι παρόμοιο έστω να μας πει κάποια πράγματα και αν αξίζει το κόστος ?

***Μην μου πει κανένας ''που΄σαι ψηλέ, εγώ έβαλα διπλό ντάου στη σκεπή μου και είδα 53 βαθμούς ζέστη διαφορά το χειμώνα''.
Δεν μιλάμε για ελληνικές πατέντες-π@π@ριές, αλλά για μελετημένες-ολοκληρωμένες λύσεις.

teogtp
13/01/2017, 10:13
Ψάξε για "Παθητικό σπίτι "

devil's animal
13/01/2017, 10:28
εχεις δικιο σ'αυτα που λες αλλα παντα και παντου πρεπει να εξεταζεται το κοστος και το οφελος...
π.χ. αν το κοστος για ενα τετοιο σπιτι ειναι x1,5 του κοστους ενος "συμβατικου" σπιτιου και το οφελος θα ειναι να σε προφυλαξει απο τετοιες συνθηκες που ερχονται καθε 5-10 χρονια, τοτε ουσιαστικα πετας τα λεφτα σου...

δεν ειχα και εγω νερο απο την Κυριακη το πρωϊ και ηρθε χθες το μεσημερι...αν ειχα προβλεψει να εχω λιγο ανοιχτη μια βρυση δεν θα συνεβαινε αυτο...δεν ειναι τρελη επιστημη...
επισης επειδη το σπιτι ειναι διπλοκατοικια, το ακριβως απο κατω σπιτι, ειχε νερο...γιατι? γιατι απο το ρολοϊ πηγαινε κατευθειαν στο κολεκτερ και εμπαινε μεσα...στο δικο μου μετα το ρολοϊ διενυε μια αποσταση περιπου 2,5 μετρα μεσα σε αποθηκακι και μετα μεσα σε γυψοσανιδα εξωτερικα...εκανα τα παντα σ'αυτα τα 2,5 μετρα απο την Κυριακη...μαλλον το θεμα ηταν στο κομματι με την γυψοσανιδα...

μετα εχει να κανει και με το μικροκλιμα της περιοχης...
υπαρχουν συγκεκριμενες συνθηκες σε καθε περιοχη και πρεπει οι μηχανικοι να το λαβαινουν υπ'οψιν τους αυτο...
μην ξεχνας οτι επειδη η Ελλαδα ειναι σεισμογενης χωρα, ηδη τα σπιτια εχουν ενα επιπλεον κοστος λογω οπλισμου τους στους σεισμους...

αν θες οντως να ασχοληθεις με κατι τετοιο, πρεπει να το φτιαξεις ουσιαστικα μονος σου και να μην το αφησεις σε μηχανικους και αρχιτεκτονες...οχι επειδη δεν ξερουν..αλλα επειδη θα κοιταξουν να σε κλεψουν στα υλικα και στο τελος να το πληρωσεις τριδιπλο το σπιτι...
ηδη πουλαγαν ενα 150αρι ενα σπιτι που τους κοστιζε 50-60 χιλιαδες...το κερδος τους ηταν υπερογκο...και 100 να το εδιναν παλι θα ειχαν κερδος αλλα το παρακαναν (φυσικα) οπως πολλοι αλλοι σε διαφορους τομεις...αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα...
και εννοειται να μην κοιταξεις να παρεις κατι ετοιμο και μετα να το "θωρακισεις"...


συνηθως στην Ελλαδα τα σπιτια πασχουν απο σωστη μονωση...δεν ξερω γιατι...ειναι ακριβη? δεν το εβαζαν ποτε στο μυαλο τους οι κατασκευαστες οτι θα χρειαστει λογω του κλιματος (και καλα ζεστη)...αλλα η μονωση παιζει τεραστιο ρολο...ουσιαστικα οι κυριοτερες απωλειες θερμοκρασιας ειναι λογω μονωσης...

ggs
13/01/2017, 10:32
***Μην μου πει κανένας ''που΄σαι ψηλέ, εγώ έβαλα διπλό ντάου στη σκεπή μου και είδα 53 βαθμούς ζέστη διαφορά το χειμώνα''.
Δεν μιλάμε για ελληνικές πατέντες-π@π@ριές, αλλά για μελετημένες-ολοκληρωμένες λύσεις.



είναι πολυ εξειδικευμένο αυτό που ψάχνεις (και σπάνιο στην ελλαδα).
Θα πρέπει να απευθυνθείς σε σοβαρούς επαγγελματίες (που πρέπει να είναι και ελάχιστοι που ασχολούνται εξ ολοκλήρου με αυτό)

Οποίος εχει κάποια πληροφορία , ας στείλει με πμ στον φίλο.