PDA

View Full Version : Τα σχολεία δεν μου προσφέρουν τίποτα!



Bladerunner
13/01/2017, 19:44
Πολλές φορές έχει ειπωθεί:

"Τα σχολεία δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι"...

Επίσης, "σιγά μην έχει να μου μάθει κάτι ο εκπαιδευτής που γυρνάει 1.30 Σέρρες.... εγώ γυρνάω πιο γρήγορα!"

Ο Rossi προσέλαβε προπονητή. Ποιόν; Τον Cadalora!

Γιατί;

Διότι μόνο η τηλεμετρία δεν αρκεί. Το έμπειρο μάτι ίσως βοηθήσει να βρεθούν κάποια χιλιοστά του δευτερολέπτου. Και πολλές φορές το αποτέλεσμα έχει κριθεί για μερικά χιλιοστά...

Teaching an old goat new tricks (http://www.motorsportmagazine.com/archive/article/august-2016/42/mat-oxley)

MG-KTiNoS
13/01/2017, 22:16
Κατ αρχήν για να ξέρεις αν σου προσφέρει κάτι ή όχι πρέπει να το κάνεις και ΜΕΤΑ να πεις.
Το παράδειγμα του εκπαιδευτή είναι άκυρο 100%
Είναι σαν να περιμένεις από τον προπονητή να παίζει πιο καλό μπάσκετ πχ από τους παίκτες.

Εγώ έχω κάνει 3 σχολεία
-Το βασικό το 1 και 2.
Πιο κει θα ήθελα να πάω αλλά δεν βρήκα και πολύ νόημα, αφού δεν κάνω πίστα (άσε που τα λεφτά ήταν θέμα)

Τι κέρδισα.
1. Γλίτωσα 2 3 γερές τούμπες και αυτό από μόνο του άξιζε κάθε σεντς που έδωσα. (φαντάσου να είχα πληρώσει τις ζημιές πχ)
2 Έγινα αρκετά πιο γρήγορος γιατί ήξερα τι να κάνω (αλλά αυτό δεν ήταν και πολύ σημαντικό για μένα)
3 Έγινα όμως πολύ πιο ανθεκτικός στα χλμ γιατί δεν πάλευα πια με το μηχανάκι και είμαι χαλαρός.
Παλιά στα 500 600 χλμ ήμουν πτώμα ενώ τώρα μπορώ να κάνω τα διπλάσια χωρίς να τα.... παίξω.
Σ αυτό υπολογίστε ότι η ηλικία μου (51) δεν βοηθάει καθόλου και η βελτίωση αποτελεί ... παράδοξο.

Ειδικά για νέους που αρχίζουν την καριέρα τους, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Μπορεί αν σημαίνει και τη ζωή τους την ίδια.
Όσο για τους παλιούς?
Έχουν κι αυτοί πολλά να μάθουν.

Coyote.V
14/01/2017, 09:21
3 Έγινα όμως πολύ πιο ανθεκτικός στα χλμ γιατί δεν πάλευα πια με το μηχανάκι και είμαι χαλαρός.
Παλιά στα 500 600 χλμ ήμουν πτώμα ενώ τώρα μπορώ να κάνω τα διπλάσια χωρίς να τα.... παίξω.
Σ αυτό υπολογίστε ότι η ηλικία μου (51) δεν βοηθάει καθόλου και η βελτίωση αποτελεί ... παράδοξο.


Όλα τα υπόλοιπα τα δέχομαι... αλλά αυτό πως μπορεί να γίνει;

daz
14/01/2017, 09:30
Όπως ακριβώς το λέει! Χειρίζεσαι το μηχανάκι πολύ πιο χαλαρός γιατί το χειρίζεσαι με το σωστό τρόπο!

devil's animal
14/01/2017, 09:44
ωραια ολα αυτα αλλα ο τιτλος ειναι λιγο παραπλανητικος...
αυτο που κανει ο Rossi δεν ειναι σχολειο...προσελαβε εναν εμπειρο ανθρωπο/πρωην αγωνιζομενο για να του πει καποια πραγματα που ο ιδιος δεν βλεπει οντας πανω στο μηχανακι...
επ'ουδενι καμια σχεση με το "σχολειο ασφαλους και γρηγορης οδηγησης" που εμεις κανουμε για να βελτιωθουμε σαν αναβατες...
ακομα και το 4ο level του css που εχεις εναν προσωπικο δασκαλο και του λες εσυ που νομιζεις οτι υστερεις και σε βλεπει και αυτος μεσα στην πιστα και δουλευετε πανω σε δικες σου αδυναμιες, δεν ειναι το ιδιο...

δεν θελω να παρεξηγηθω...εχω κανει μεχρι το 3ο level του css (και αν μου δωθει η ευκαιρια θα κανω και το 4ο) και πραγματικα πιστευω οτι τα σχολεια βοηθανε πολυ ολους και οποιος δεν εχει κανει ΠΡΕΠΕΙ να κανει...


συμφωνα με τα γραφομενα του Δαλλα, ο ιδιος Μπουστας μεχρι και πριν λιγα χρονια δεν ειχε κανει css, και ομως επαιρνε τα πανελληνια το ενα πισω απ'το αλλο... προφανως λογω ταλεντου και γενικοτερης ενασχολησης και τριβης με το αντικειμενο..αλλα μολις εκανε το σχολειο, απο εκπαιδευτες πιο αργους απο αυτον, βελτιωθηκε σε καποια πραγματα...


εν κατακλειδι, ολοι, ακομα και οι εννιακις παγκοσμιοι πρωταθλητες gp, μαθαινουμε συνεχως και κανενας και ποτε δεν μπορει να πει "εγω ξερω τα παντα για το αντικειμενο και δεν χρειαζομαι κανεναν και τιποτα"...
:beer:

nassosxlvbros
14/01/2017, 10:15
Πολύ απλά η οδήγηση δεν είναι παπαγαλία,τύπου έμαθα ότι έμαθα κουτσά στραβά και βγήκα στο δρόμο.Η οδήγηση είναι ΤΕΧΝΗ! Εξελίσσεται,αλλάδει διαμορφώνεται από άνθρωπο σε άνθρωπο.Όπως συμβαίνει με όλες τις τέχνες δηλαδή....,όλο και κάτι καινούργιο θα βρεθεί,από βελτίωση μέχρι επανάσταση!
.Η στασιμότητα είναι ο κίνδυνος....και όχι μόνο στην τέχνη....;)

DAYMAN
14/01/2017, 10:24
συμφωνω απολυτα. ΣΧΟΛΕΙΑ. Ευχομαι να γινει κατανοητο το ποσο σημαντικο ειναι το 3ο ματι που βλεπει και μπορει να επισημανει πολλα πραγματα που θα βοηθησουν καποιον να γινει καλυτερος.

nassosxlvbros
14/01/2017, 10:42
Συμφωνώ ακόμα πιο απόλυτα αν και ποτέ δεν είμαι απόλυτος .....: ΠΑΙΔΕΙΑ!

doctoras
14/01/2017, 10:55
Η οδικη συμπεριφορα του καθενος ειναι παραγωγο των χαρακτηριστικων και των αξιων που εμπεριέχεται και η ελλιπής παιδεια μέσα
Το σχολειο και οποιοδήποτε σχολειο κανει καλο αφου εξηγει άμεσα στον εγγεφαλο σου πως κανει και γιατι
Ομως ο αναβατης που θα ρισκαρει με επικίνδυνη οδήγηση σε δημοσιο οδο ειτε με σχολειο ειτε χωρίς το ενδεχωμενο να τραυματιστεί θα παραμενει μεγαλο
Γιαυτο πανω απο ολα αυτα υπαρχει η συνείδηση

Το σχολειο ειναι τεχνικη χωρις την τεχνικη οι αρχαριοι με αμυντική συμπεριφορά δε μπορούν να απολαύσουν την μηχανη τους ενω για τους αρχαριους με επιθετικη συμπεριφορά ειναι δεδομένο οτι θα εχουν εξοδους με αγνωστα αποτελέσματα

nik69
14/01/2017, 15:51
ωραια ολα αυτα αλλα ο τιτλος ειναι λιγο παραπλανητικος...
αυτο που κανει ο Rossi δεν ειναι σχολειο...προσελαβε εναν εμπειρο ανθρωπο/πρωην αγωνιζομενο για να του πει καποια πραγματα που ο ιδιος δεν βλεπει οντας πανω στο μηχανακι...
επ'ουδενι καμια σχεση με το "σχολειο ασφαλους και γρηγορης οδηγησης" που εμεις κανουμε για να βελτιωθουμε σαν αναβατες...
ακομα και το 4ο level του css που εχεις εναν προσωπικο δασκαλο και του λες εσυ που νομιζεις οτι υστερεις και σε βλεπει και αυτος μεσα στην πιστα και δουλευετε πανω σε δικες σου αδυναμιες, δεν ειναι το ιδιο...

δεν θελω να παρεξηγηθω...εχω κανει μεχρι το 3ο level του css (και αν μου δωθει η ευκαιρια θα κανω και το 4ο) και πραγματικα πιστευω οτι τα σχολεια βοηθανε πολυ ολους και οποιος δεν εχει κανει ΠΡΕΠΕΙ να κανει...


συμφωνα με τα γραφομενα του Δαλλα, ο ιδιος Μπουστας μεχρι και πριν λιγα χρονια δεν ειχε κανει css, και ομως επαιρνε τα πανελληνια το ενα πισω απ'το αλλο... προφανως λογω ταλεντου και γενικοτερης ενασχολησης και τριβης με το αντικειμενο..αλλα μολις εκανε το σχολειο, απο εκπαιδευτες πιο αργους απο αυτον, βελτιωθηκε σε καποια πραγματα...


εν κατακλειδι, ολοι, ακομα και οι εννιακις παγκοσμιοι πρωταθλητες gp, μαθαινουμε συνεχως και κανενας και ποτε δεν μπορει να πει "εγω ξερω τα παντα για το αντικειμενο και δεν χρειαζομαι κανεναν και τιποτα"...
:beer:

Ο Μπούστας κάποτε είχε περάσει από την αγωνιστική σχολή του Roberts μάλλον στην Ισπανία μαζί με τύπους σαν τον Sete Gibernau (αρχές του 90).
Βέβαια ο προσανατολισμός μια απλής σχολής οδήγησης μάλλον είναι διαφορετικός σε σχέση με μια αγωνιστική .

devil's animal
14/01/2017, 17:12
Ο Μπούστας κάποτε είχε περάσει από την αγωνιστική σχολή του Roberts μάλλον στην Ισπανία μαζί με τύπους σαν τον Sete Gibernau (αρχές του 90).
Βέβαια ο προσανατολισμός μια απλής σχολής οδήγησης μάλλον είναι διαφορετικός σε σχέση με μια αγωνιστική .



ναι, ειναι γνωστο αυτο...οπως και το οτι ειχε παρει μερος στο wsbk το 1996...
αλλα οπως ειπες και εσυ, δεν νομιζω στην σχολη του roberts να διδασκονταν countersteering...

astroman76
14/01/2017, 17:46
ναι, ειναι γνωστο αυτο...οπως και το οτι ειχε παρει μερος στο wsbk το 1996...
αλλα οπως ειπες και εσυ, δεν νομιζω στην σχολη του roberts να διδασκονταν countersteering...

μαθεναν back it in...

anavatis19
16/01/2017, 23:52
εγω περασα το riding 1 του χουντρα και μονο καλα λογια εχω να λεω. θα κανω και το 2ο καποια στιγμη. εκει ηταν ατομα που οδηγουσαν μηχανες χρονια και ελεγαν οτι τοσα χρονια εκαναν πραματα λαθος. και ημουν μολις 10 μηνων οδηγος τοτε

mariza
17/01/2017, 13:20
εγω περασα το riding 1 του χουντρα και μονο καλα λογια εχω να λεω. θα κανω και το 2ο καποια στιγμη. εκει ηταν ατομα που οδηγουσαν μηχανες χρονια και ελεγαν οτι τοσα χρονια εκαναν πραματα λαθος. και ημουν μολις 10 μηνων οδηγος τοτε

+1 και απο μένα..
Εγω οταν πήγα οδηγούσα μόνο 1 μήνα!
Σε καμία περίπτωση δεν θα τα μάθαινα αυτα μόνη μου.
Αλλά και φίλους που έστειλα οι οποίοι οδηγούν χρόνια και είναι καλά τιμόνια...είδανε διαφορά.

SHOOTER045
17/01/2017, 13:25
Όπως ακριβώς το λέει! Χειρίζεσαι το μηχανάκι πολύ πιο χαλαρός γιατί το χειρίζεσαι με το σωστό τρόπο!

Το αυτό + όλα τα υπόλοιπα

H.A.Balafoutre
17/01/2017, 13:54
Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει σχολεία για ασφαλή οδήγηση μοτοσικλέτας (από τα γνωστά). Είμαι ένας από τους πολλούς όπου απλά ήθελα να καβαλήσω μηχανή. Όμως....όσο περνάνε τα χιλιόμετρα και χτίζεται μια στοιχειώδης εμπειρία...είναι αναπόφευκτο...πως πρέπει να προσεγγίσω τη μηχανή με τρόπο συστηματικό, συνεπή και προσεκτικό...με την επανάληψη μήτηρ μαθήσεως, ώστε να καβαλάω με τη μεγαλήτερη δυνατή ασφάλεια, καταρχήν στο δρόμο και κατά δεύτερον στην πίστα αν το επιθυμώ. Είτε διαβάζοντας, είτε παρακολουθόντας άλλους πιο έμπειρους να κάνουνε και να λένε πράγματα και φυσικά επαναλαμβάνοντας κάτι καινούριο σε κάθε βόλτα κάθε φορά. Άρα...η όλη διαδικασία είναι ακριβώς αυτή που ακολουθούνε τα σχολεία. Εκ των πραγμάτων λοιπόν...η μηχανή, όπως και πολλά πράγματα...εκτός του ταλέντου εμπεριέχουνε και τη διαδικασία της παίδευσης. Δεν είναι θέμα μαγκιάς, είναι θέμα τι ζητάει ο καθένας μέσα σε ένα δύσκολο κι επικίνδυνο περιβάλλον. Έχω κάνει τελευταία όμως, 1-2 σεμηνάρια με την ΜΟΤΟΕ και την ΜΟΤΟΘΕΣΗΣ...και σίγουρα πρέπει να κάνω κι άλλα. Αυτά.

Hayate
17/01/2017, 14:32
Ακόμη θυμάμαι τη συζήτηση με φίλους πριν πάρω το μηχανάκι και το πόσο απόλυτος ήμουν οτι ξέχωρα απο τον εξοπλισμό που τότε θα αγόραζα είχα πέι: "Εγώ αν δεν έχω τα λεφτά για το σχολείο,μηχανάκι ακόμα δεν παίρνω".Και έτσι και έγινε και μάλιστα μου προέκυψε τράκος ευτυχώς χωρίς τρομερές συνέπειες για τη μετέπειτα ζωή μου και τότε σκύλιασα πιο πολύ και λέω μολις γίνω καλά θα πάω να κάνω το σχολείο.Ακόμα θυμάμαι το πιο απλό που μου είπαν μέσα στην πίστα : Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις ελιγμούς (8άρια) ως τη γραμμή της εκκίνησης με 4η και περίπου 40 χλμ στο κοντέρ σου χωρίς να κοιτάς όμως όργανα απλά να ακούς το μηχανάκι και να ασκείς μοχλικό και όχι το κορμί σου; Και απογοήτευση ο δικός σου γιατί κόντεψα να πέσω 2-3 φορές μέχρι που τους λέω δε θα τα καταφέρω σήμερα παιδιά έχω απογοητευτεί και μήπως να πάρω τα λεφτά πίσω και να φύγω απο τα Μέγαρα;Ε τελικά την ίδια μέρα πήρα βραβείο καλύτερου μαθητή στο Level 1.Προσωπικά το βραβείο δε μου λέει κάτι αυτό που έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην μετέπειτα οδηγική μου ζωή είναι το πόσο αυτοπεποίθηση ανέκτησα,πως έχω γλυτώσει ακόμα και στην καθημερινότητα απο πολλές άσχημες φάσεις και κυρίως πλέον ξέρει το μυαλό μου να αναλύει το κάθε τί που συμβαίνει και τι λάθος πρέπει να διορθώσω για να γίνω ακόμη καλύτερος,ακόμα και ο στούκος που είχα ξέρω πόσο ευθύνη φέρω εγώ και πως θα μπορούσα να αποφύγω τις κωλοτούμπες και το high που μου μοίρασε το μηχανάκι.

Δεν έχω στόχο να γίνω ούτε VR ουτε MM,αλλά είμαι κάθετος σε 1 πράγμα : Απο την μλκια που θεωρούν υπεραρκετή για δίπλωμα αυτή στιγμή στην Ελλάδα (και ίσως και σε άλλες χώρες) 100 φορές να σκας αντί για 300 ευρώ 400-450 και να σου κάνουν τέτοια ολοκληρωμένα μαθήματα με ουσία παρά το περισσότερο απο 15" σε ευθεία 3 φορές τα 8αρια και άλλα τέτοια.

Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι δάσκαλοι με μεράκι και με όρεξη για πληροφορία,το θέμα είναι τι τον αγγίζει τον καθένα ξεχωριστά.Σίγουρα όμως απο τη στιγμή που θες να πορευτείς σε 2 τροχούς πρέπει πάντα να είσαι σε "εξέλιξη" και να μαθαίνεις,εγώ το βλέπω και ηλικιακά,δεν είμαι 18 χρονών πιτσιρίκος που έφαγα μια σούπα με την πάπια και όλα καλά.Όλα έχουν τις συνέπειες τους αργά ή γρήγορα.

Το αν θέλει κάποιος να κάνει το CSS ή το Riding Day πάλι είναι απόφαση το καθενός ξεχωριστά (προσωπικά δεν θεωρώ οτι το CSS είναι ΜΟΝΟ πίστα ακόμα και σε μία "γρήγορη" Επίδαυρο αλλάζει το πως διαβάζεις το δρόμο αλλά σίγουρα έχει πιο πολύ έμφαση στην πίστα) και οι δάσκαλοι και στα 2 σχολεία είναι επαγγελματίες.

Εφαρμογή εννοείται οτι το κυνηγάω να κάνω μέσα στην πίστα και όχι στους δρόμους αλλά πολλές φορές βλέπεις οτι υπάρχουν τεχνικές που εφαρμόζονται και στην καθημερινότητα και γλυτώνεις απο περιττά πονάκια.

astroman76
17/01/2017, 15:09
δεν ειμαι εξπερτ αλλα νομιζω ο Κανταλορα δεν παει εκει για να μαθει στον Ροσσι πως να οδηγει.. απλα θα ειναι ενας συμβουλος στον αγωνα... ανεκαθεν οδηγοι ειχανε διπλα τους παλαιοτερους οδηγους για συμβουλες για παραδηγμα ο Kenny Roberts σε Lawson, Rainey, Kosinki κτλ κτλ αν και τεαμ Μανατζερ παντα εδηνε συμβουλες και το αποτελεσμα φανηκε.

harris_x
17/01/2017, 15:59
παλικάρια, δεν είναι το θέμα μας ο Κανταλορα.

Ως παράδειγμα αναφέρθηκε.

sniper
17/01/2017, 16:22
Στα σχολεια μαθαίνουν αυτοί που θέλουν να μάθουν.

Οι υπόλοιποι δεν μαθαίνουν, κι απλά σχολιάζουν, απ' έξω.

amyroukai
18/01/2017, 11:14
Με αφορμή αυτό που έγραψε ο αρκούδος αποπάνω.

Το πρώτο σχολείο που έκανα ήταν το 0-300 στα Μέγαρα. Ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι ο Κώστας Δάλλας ήθελε να με σκοτώσει γιατί λογικά λέμε τώρα, αν είχε λίγο μυαλό δεν θα μου ζήταγε να κάνω ότι έλεγε μέσα στην πίστα, ποιός οδηγεί έτσι; Οταν κάποια στιγμή είπα "δεν γαμιέται, όλοι θα πεθάνουμε κάποτε" και αφέθηκα απολύτως στις οδηγίες, ήρθε η αποκάλυψη. Σε όλα τα σχολεία που έκανα στα επόμενα χρόνια η αίσθηση του ότι πρέπει να πάω κόντρα στο ένστικτο ήταν πάντα εκεί, αυτό με τις "αντιδράσεις επιβίωσης" δεν το ξεπέρασα ποτέ εντελώς. Αλλά είχα εμπιστοσύνη πλέον.


fast forward ένα χρόνο μετά το πρώτο σχολείο; Δύο; Το συζητάμε με έναν φίλο, του λέω να πας, θα ακούσεις πράγματα που θα είσαι σίγουρος ότι είναι λάθος, απλά εμπιστέψου τους και δες. Πήγε. Γύρισε. "Πεταμένα λεφτά, δεν είδα καμμία διαφορά". Αν δεν θέλεις να μάθεις, δεν θα μάθεις.

noodles
18/01/2017, 21:16
πιστευω πως οτι μαθαινεις κακο δεν κανει.

μαθητης σε σχολεια δεν υπηρξα μεχρι σημερα (καθαρα λογο κοστους. δε μπορω να δωσω το μισθο ενος μηνα σε λιγες ωρες), αλλα τα ειδα λιγακι απ εξω απο φιλους και γνωστους.

οι πληροφοριες που σου μαθαινουν δεν ειναι απορητες, υπαρχουν ελευθερες σε πολλα σημεια. το μεγαλο τους ατου ειναι οτι σου τα εξηγουνε τοσο απλα (και τα αναλυουν οσο χρειαζεσαι) για να καταλαβεις τι ειναι αυτο που κανεις οταν οδηγας και γιατι το κανεις.

πιθανων οσα θα μαθεις σε μια μερα σχολειου θα τα μαθαινες μονος σου σε 3-6-9 μηνες οδηγησης.
το θεμα ειναι ποσο θελει να μαθει ο καθενας μας. αν πας με προκαταλειψη "α τι να μου μαθουν αυτοι, εγω τελειωνω το 190 λαστιχο στο δρομο" ε προφανως και θα πεταξεις τα λεφτα σου...

harris_x
19/01/2017, 08:48
πιστευω πως οτι μαθαινεις κακο δεν κανει.

μαθητης σε σχολεια δεν υπηρξα μεχρι σημερα (καθαρα λογο κοστους. δε μπορω να δωσω το μισθο ενος μηνα σε λιγες ωρες), αλλα τα ειδα λιγακι απ εξω απο φιλους και γνωστους.

οι πληροφοριες που σου μαθαινουν δεν ειναι απορητες, υπαρχουν ελευθερες σε πολλα σημεια. το μεγαλο τους ατου ειναι οτι σου τα εξηγουνε τοσο απλα (και τα αναλυουν οσο χρειαζεσαι) για να καταλαβεις τι ειναι αυτο που κανεις οταν οδηγας και γιατι το κανεις.

πιθανων οσα θα μαθεις σε μια μερα σχολειου θα τα μαθαινες μονος σου σε 3-6-9 μηνες οδηγησης.
το θεμα ειναι ποσο θελει να μαθει ο καθενας μας. αν πας με προκαταλειψη "α τι να μου μαθουν αυτοι, εγω τελειωνω το 190 λαστιχο στο δρομο" ε προφανως και θα πεταξεις τα λεφτα σου...

καλά τα όσα γράφεις όμως οτι μπορείς να τα μάθεις μόνος σε 3-6-9 μηνες οδηγησης είναι λάθος.

οι 3-9 μήνες δεν είναι αρκετοί ούτε για να εξασκήσεις και αφομοιώσεις όσα σου έδειξαν την ημέρα του μαθήματος.

αν κάνεις κάποιο σχολείο (που δεν είναι όλα ενός μισθού κόστος) θα το καταλάβεις ;)

nikma
20/01/2017, 13:39
Το σχολείο έχει το εξής καλό, εφόσον έχει εκπαιδευτές που μπορούν να σου μεταδώσουν τη γνώση, αυτό που μαθαίνεις ξέρεις ότι είναι σωστό και δεν ψάχνεσαι χάνοντας χρόνο ή ρισκάροντας, αλλά συγκεντρώνεσαι και δουλεύεις αυτό. Επίσης μπορούν να σου ρυθμίσουν σωστά τις αναρτήσεις, κάτι το οποίο έχει πολύ ψάξιμο αν το κάνεις μόνος σου με αβέβαιο αποτέλεσμα.
Μακάρι να βρω λεφτά για σχολείο το 2017 ;)

sniper
20/01/2017, 13:40
Το σχολείο έχει το εξής καλό, εφόσον έχει εκπαιδευτές που μπορούν να σου μεταδώσουν τη γνώση, αυτό που μαθαίνεις ξέρεις ότι είναι σωστό και δεν ψάχνεσαι χάνοντας χρόνο ή ρισκάροντας, αλλά συγκεντρώνεσαι και δουλεύεις αυτό. Επίσης μπορούν να σου ρυθμίσουν σωστά τις αναρτήσεις, κάτι το οποίο έχει πολύ ψάξιμο αν το κάνεις μόνος σου με αβέβαιο αποτέλεσμα.
Μακάρι να βρω λεφτά για σχολείο το 2017 ;)

Δεν στα είπανε καλά.

nikma
20/01/2017, 13:46
sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.

sapila racing
20/01/2017, 13:54
sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.

Tα ελαστικά τα κοιτάνε και βαζουν πιέσεις 32 εμπρός 30 πίσω κρύα. Αναρτήσεις όχι και δεν είναι τόσο απλό.

BLiTzER
20/01/2017, 13:54
sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.

Μάλλον εννοεί ότι δεν ξέρει ο καθένας να ρυθμίζει ΣΩΣΤΑ αναρτήσεις. Ούτε θα ασχοληθούν οι περισσότεροι. Και, επιπλέον, είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης/τρόπου οδήγησης.

Αν και είμαι του δρόμου και όχι της πίστας, ομολογώ ότι η διαφορά στην οδήγησή μου, μια μέρα πριν και μια μέρα μετά το CSS, ήταν τουλάχιστον χαώδης. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν γι'αυτό ευθύνεται το μάθημα καθαυτό ή η υψηλή αυτοπεποίθηση που σου δημιουργεί η οδήγηση στην πίστα, πιθανότατα ένας συνδυασμός των 2. Πάντως άξιζε τα 300€ και κάποια στιγμή θα ήθελα να κάνω και τα επόμενα levels.

Όσον αφορά δασκάλους και γρήγορους, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα το "διδάσκω" από το "κάνω". Δεν είναι απίθανο ένας οδηγός επιπέδου Rossi (λέμε τώρα) να μην έχει καθόλου μεταδοτικότητα ή κάποιος, που είναι εκπληκτικός δάσκαλος, να γυρνάει πιο αργά κι από παπί. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

panos_zip
20/01/2017, 14:02
sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.

Έχω κάνει Level 1 CSS, αέρα στα λάστιχα ναι, αναρτήσεις δεν ρύθμισαν.

Γενικότερα είμαι υπέρ των σχολείων. Κανένας δεν τα ξέρει όλα και φυσικά πάντα υπάρχει χώρος για βελτίωση. Κάποια στιγμή θα κάνω το level 2 σίγουρα.
Μέγαρα είχα ξαναμπεί με το tiger, όταν πήρα το 675 η πρώτη μου επαφή με τα μέγαρα ήταν στο css. Και έπρεπε εκείνη την ημερα εκτός από τα μαθηματα του σχολείου, να συνηθήσω και την δυσκολη θέση οδήγησης ενός ss και το γκάζι του, ενω είχα κάνει πολύ λιγα χιλιόμετρα με το μηχανακι πριν την πίστα (λιγότερα από 200). Επίσης ήταν και το πρώτο μου ss.
Θέλω να πώ πως ίσως να αφομοίωνα καλύτερα το μάθημα αν ημουν πιο άνετος πάνω στο μηχανάκι. Πάντως μετά το μάθημα είχα μεγάλη βελτίωση.

nikma
20/01/2017, 14:18
Οκ γράψε λάθος. Το ότι δεν είναι απλό η σωστή ρύθμιση της ανάρτησης το έχω καταλάβει. Κρίμα όμως να μην υπάρχει κι αυτή η υπηρεσία στο πακέτο. Να φανταστώ ότι ούτε κουβέρτες υπάρχουν έξτρα.

sniper
20/01/2017, 14:26
sniper@ Για λέγε, κάτι τέτοιο είχα διαβάσει, ότι το πρωί πριν από όλα μετρούν πιέσεις ελαστικών και ρυθμίζουν αναρτήσεις. Στο CSS αναφέρομαι. Αν έχω καταλάβει λάθος ζητώ συγνώμη.


Για να ρυθμίσεις αναρτήσεις, θα πρέπει να ξέρεις τι θες, κάτι που σου είναι άγνωστο, απ' ό,τι καταλαβαίνω.
Κυρίως δε, ο εκπαιδευτής σου, δεν ξέρει ποιος είσαι και τι μπορείς/θες να κάνεις, ειδικά το πρωί που δεν έχεις ακούσει ούτε το καλώς ήλθατε.

Θέλει αρκετή ώρα(ες) το ρυθμισμα, και δεν φτάνει ο χρόνος, ασε που δεν ειναι κι αυτός ο σκοπος του σχολείου.

Πιθανώς άκουσες ότι κατεβάζουν πιέσεις (σωστά) και ρυθμίζουν αναρτήσεις όσοι μαθητές νομίζουν ότι ξέρουν τι πρέπει να ρυθμίσουν (αμφίβολο).

sniper
20/01/2017, 14:26
Οκ γράψε λάθος. Το ότι δεν είναι απλό η σωστή ρύθμιση της ανάρτησης το έχω καταλάβει. Κρίμα όμως να μην υπάρχει κι αυτή η υπηρεσία στο πακέτο. Να φανταστώ ότι ούτε κουβέρτες υπάρχουν έξτρα.


Γιατί; Θα πας με σλικ;

7Tolis
20/01/2017, 14:50
Πάντως άξιζε τα 300€ και κάποια στιγμή θα ήθελα να κάνω και τα επόμενα levels.

Όσον αφορά δασκάλους και γρήγορους, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα το "διδάσκω" από το "κάνω". Δεν είναι απίθανο ένας οδηγός επιπέδου Rossi (λέμε τώρα) να μην έχει καθόλου μεταδοτικότητα ή κάποιος, που είναι εκπληκτικός δάσκαλος, να γυρνάει πιο αργά κι από παπί. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

ΟΧΙ
Όποιος δε μπορεί να κάνει,διδάσκει.Όλος ο κόσμος το ξέρει αυτό.

Θετικά είναι τα σχολεία πάντως ειδικά,αν οι δάσκαλοι έχουν υπάρξει αγωνιζόμενοι ή πρωταθλητές,τοτε ακόμη καλύτερα.

sniper
20/01/2017, 14:58
ΟΧΙ
Όποιος δε μπορεί να κάνει,διδάσκει.Όλος ο κόσμος το ξέρει αυτό.

Θετικά είναι τα σχολεία πάντως ειδικά,αν οι δάσκαλοι έχουν υπάρξει αγωνιζόμενοι ή πρωταθλητές,τοτε ακόμη καλύτερα.

Αστειεύεσαι τώρα ναι;

Ασχετα με τους εκπαιδευτές του CSS κλπ ο Συνιώρης δλδ είναι αργός; OMG & 3LOL

anavatis19
20/01/2017, 17:11
στο CSS μπορεις να πας και με κατι εκτος σουπερσπορτ? πχ με το βερσυς μου..επειδη εχω παει μονο στο riding και το CSS μου φαινεται λιγο πιο αγωνιαρικο ρωταω

BLiTzER
20/01/2017, 17:28
Με ό,τι θες μπορείς να πας. Αρκεί να έχεις δέρματα.

sapila racing
20/01/2017, 17:29
στο CSS μπορεις να πας και με κατι εκτος σουπερσπορτ? πχ με το βερσυς μου..επειδη εχω παει μονο στο riding και το CSS μου φαινεται λιγο πιο αγωνιαρικο ρωταω

Φυσικά και μπορείς και το CSS δεν είναι καθόλου αγωνιάρικο, ειδικά στα Levels 1 και 2.

7Tolis
20/01/2017, 17:30
Με ό,τι θες μπορείς να πας. Αρκεί να έχεις δέρματα.
και λεφτά.

anavatis19
20/01/2017, 17:53
με κορντουρα δεν σε αφηνουν? αν δεν εχω μπορω να παρω, εχουν σε στυλ ενοικιασης εκει?

Hayate
20/01/2017, 17:55
Με ό,τι θες μπορείς να πας. Αρκεί να έχεις δέρματα.

Δεν ισχύει το 2ο σκέλος της απάντησης σου.Επειδή είναι σχολείο κάνεις ΚΑΙ με κορντούρα!

BLiTzER
20/01/2017, 17:55
Ναι, νοικιάζουν στολές εκεί. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, όχι, δε μπορείς να μπεις με cordura.


Δεν ισχύει το 2ο σκέλος της απάντησης σου.Επειδή είναι σχολείο κάνεις ΚΑΙ με κορντούρα!

Όταν έκανα εγώ, σίγουρα δε μπορούσες χωρίς δέρματα. Αν ξέρεις σίγουρα ότι πλέον μπορείς, το δέχομαι.

Hayate
20/01/2017, 17:59
Ναι, νοικιάζουν στολές εκεί. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, όχι, δε μπορείς να μπεις με cordura.



Όταν έκανα εγώ, σίγουρα δε μπορούσες χωρίς δέρματα. Αν ξέρεις σίγουρα ότι πλέον μπορείς, το δέχομαι.

Εεεεε τι; λόγια του αέρα θα σου πώ;Αφού με ξέρεις μιλάω με στοιχεία :D

panos_zip
20/01/2017, 18:37
Από τη σελίδα του CSS
http://www.superbikeschool.gr/

Τι χρειάζεται να έχεις μαζί σου:
- Ενδιαφέρον για να μάθεις
- Τον εξοπλισμό σου: δερμάτινη/cordura φόρμα (ολόσωμη ή διαιρούμενη που να «δένει» στη μέση), full face κράνος, δερμάτινα γάντια (supersport) και μπότες μοτοσυκλέτας.
- Το δίπλωμα οδήγησης κατάλληλο για την μοτοσυκλέτα που οδηγείς
- Την μοτοσυκλέτα σου σε καλή κατάσταση. Εάν στην διάρκεια του τεχνικού ελέγχου που θα γίνει το πρωί από τη Ομάδα του Σχολείου, διαπιστωθεί ότι η μοτοσυκλέτα σου δεν είναι σε καλή κατάσταση, τότε η συμμετοχή σου στο σχολείο μπορεί να μην γίνει δεκτή.

harris_x
20/01/2017, 20:29
και λεφτά.

Ρε δικέ μου, για ο,τι και να κάνεις θες λεφτά.
Αν εννοείς με αυτο οτι είναι πολλά, γνώμη μου ειναι πως δεν είναι.
Επιπλέον, εκτός των 280 του css υπάρχει και 150 του RS.

harris_x
20/01/2017, 20:34
με κορντουρα δεν σε αφηνουν? αν δεν εχω μπορω να παρω, εχουν σε στυλ ενοικιασης εκει?

Μπορείς, κατόπιν συνεννόησης, να νοικιάσεις αν δεν έχεις

TokTok
05/02/2017, 23:14
Ρε παιδιά όταν πάει κάποιος να κάνει CSS LEVEL 1 ή 2 .... τι αναρτήσεις να ρυθμίσουν οι άνθρωποι??

Το πρόβλημα είναι ο αναβάτης ΟΧΙ το μηχανάκι !!!

Όταν φτάσει ο αναβάτης να κάνει σωστά τα πράγματα τότε ας αρχισει να ψάχνετε για τις αναρτήσεις.

Ας δούμε τα πράγματα ρεαλιστικά.

power hornet
07/02/2017, 11:00
καλημερα παιδια.
να πω και εγω την εμπερια μου.
πιστευω τα σχολεια ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις.
εγω εχω κανει τα 0-300 με τον χουντρα δεν εχω κανει τα css
απο τοτε που τα εκανα αλλαξα εντελως τροπο οδηγησης προς το καλυτερο.
μονο και μονο που μαθαινεις απο το ποιο απλο το καθεσε σωστα στην μοτοσυκλετα σου και ποσο χαλαρα πρεπει να πιανεις το τιμονι και οχι να σφιγγεις πιστευω ειναι απο τα ποιο σημαντικα.

οπως ειναι σημαντικο να μαθεις το γυροσκοπικο και πως να στριβεις.
βεβεια κατα εμου αφου τελειωσεις τα μαθηματα θελεις τριβη σε πιστα τρακ ντει για κανεις οσο ποιο πολυ εξασκηση και βελτιωνεις συνεχως τα λαθη σου.

εγω σε οποιους ξερω τα εχω προτινει τα μαθηματα στην γυναικα μου που οδηγει μοτοσυκλετα αδερφο μου και φιλους.
τα συνιστω ανεπιφυλαχτα.τωρα οταν ανοιξει ο καιρος θα ξαναρχισω τα τρακ ντει,αλλα καθημερινα κυριακη ειναι πλεον απαγορευτικο σε λεφτα,60ευρω απλα ελεος.