PDA

View Full Version : Χάρτες-Οδηγοί-gps



ixnilatis
14/06/2005, 19:29
Το ποστ πιο πολύ ενδιαφέρει του κάτοικους της Θεσσαλονίκης και τους Βορειοελλαδίτες γενικότερα.
Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζουνε κάποιοι η πόλη μας διαθέτει εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο (Traveler) το οποίο απευθήνετε σε επίδοξους ταξιδιώτες.
Διαθέτει χάρτες (οδικούς κυρίως σε πάρα πολύ μεγάλη γκάμα από κλίμακες) συσκευές GPS (δορυφορικό σύστημα εντοπισμού θέσεως) και ταξιδιωτικούς οδηγούς από τους πιο πολλούς δημοφιλής προορισμούς της Ευρώπης και του κόσμου.


http://www.traveler.gr/

Τηλ: 2310-275215
Fax:2310-330027
e-mail: info@traveler.gr
Διεύθυνση: Προξένου Κορομηλά 41 (στο κέντρο της πόλης)

Προμηθεύτικα ένα χάρτη της Ευρώπης της Road σε κλίμακα 1:2.500.000 και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

crs-k
19/11/2005, 09:43
Με αφορμη παλιοτερο ποστ του Ixnilati, το οποιο και συνδεσα στο παρον thread, να δωσω και το αντιστοιχο καταστημα στην Αθηνα, που εχει, κατα την γνωμη μου, την καλυτερη ενημερωση, Πανελληνιως. :cool:


Αναβαση (http://www.mountains.gr/index/)


Και γι' αυτους που βαριουνται ν' ανοιξουν το link ... :D


Στοά Αρσακείου 6α, 10564 Αθήνα, τηλ/fax: 210.3218104

BMW1150
24/01/2006, 02:54
αλλο ενα στη Αθηνα πολυ καλο....Road.gr

Vstrommer71
07/02/2006, 01:09
'Οντως το βιβιλιοπωλείο της Ανάβασης είναι πολύ καλό και ενημερωμένο.Απο εκεί πήρα και το προγραμματάκι που έχω στο GPS.Μελλοντικά ετοιμάζω ένα προτζεκτάκι για να βάλω οθόνη 7-10" στο μηχανάκι με GPS επάνω και να το κάνω κινητό media center δηλ. να έχω τον χάρτη της διαδρομής,να ακούω την μουσικούλα μου και να έχω και κανά κινητό συνδεμένο.Όταν έχω νεώτερα θα επανέλθω:)

dimperd7
23/02/2006, 17:09
Ρε παιδιά ασχολείτε κανείς με GPS και PDA
:confused:

crs-k
23/02/2006, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimperd7
Ρε παιδιά ασχολείτε κανείς με GPS και PDA
:confused:


Με GPS ναι, με PDA οχι και τοσο ...

Ρωτα ομως αυτο που θες να ρωτησεις και βλεπουμε ... :wacko:

WWW
04/03/2006, 08:31
Να κι ένας καλός χάρτης για GPS της Garmin. Τώρα πιστεύω να έκανα post σε ποιο σωστή θέση.

Happy downloading

http://www.elsinga.org/map_greece.html
:wave2:

Anritsu
09/05/2006, 21:50
Καλα και ωραια όλα τα παραπάνω , αλλα ξερουμε κανα σαιτ με χάρτες για κατέβασμα τσαμπέ ? ΚΑτι σαν αυτον που υπάρχει στο θρεντ για την εκδρομη που έγινε .Έχω παρει μια συλλογή της Ροαδ άλλα δεν μπορώ να πω πως ενθουσιαστήκα κιόλας .Επίσης επειδή το μοτορίνο μου έχει και μικρο ρεζερβούαρ θα ήταν πολύ βολικο αν έδειχνε και βενζινάδικα .... Γνωρίζουμε κάτι ? Η αν έχετε να ζιπαρετε κάποιο χαρτη σκαναριζμενο δικό σας .


:wave2: :D

crs-k
09/05/2006, 21:56
Οσο και να ζιπαριστει ΔΕΝ μπορει να κατεβει κατω απο το οριο ενας χαρτης, στις διαστασεις που θελεις.

Προτεινω να επισκεφτεις και την Ανάβαση (http://www.mountains.gr/) που ειναι πιο χαρτογραφικη εταιρεια απο την Road. :smilea:

Anritsu
10/05/2006, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οσο και να ζιπαριστει ΔΕΝ μπορει να κατεβει κατω απο το οριο ενας χαρτης, στις διαστασεις που θελεις.



Βασικά ζιπ ενοούσα αν υπάρχει κάποιος χάρτης ελληνικός ψηφιακός , να τον ζιπαρετέ και να τον δώσετε για download. Οχι να συμπιεστεί ο ίδιος ο χάρτης. Θα ήταν χρήσιμο σε πολλούς υποθέτω.... Σε μένα σιγουρα τουλάχιστον σίγουρα
:wave2: :wave2:

crs-k
10/05/2006, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Βασικά ζιπ ενοούσα αν υπάρχει κάποιος χάρτης ελληνικός ψηφιακός , να τον ζιπαρετέ και να τον δώσετε για download. Οχι να συμπιεστεί ο ίδιος ο χάρτης. Θα ήταν χρήσιμο σε πολλούς υποθέτω.... Σε μένα σιγουρα τουλάχιστον σίγουρα
:wave2: :wave2:


Για το ιδιο λεω κι εγω, αλλα ειναι τεραστιος ο ογκος ... :sick:

ashton
10/05/2006, 14:23
Τα μεγέθη των χαρτών είναι ουσιαστικά τεράστια και δεν ζιπάρονται σε ευκολοκατέβατα αρχεία.

Anritsu
10/05/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Για το ιδιο λεω κι εγω, αλλα ειναι τεραστιος ο ογκος ... :sick:

Κατάλαβα Αν σου βρίσκεται τότε κανας χάρτης ευκαιρος και μπορεις να κάνεις μια κόπια , κάνε το καλό , και όταν μοιραστούνε μπλουζάκια στο Δέλεαρ σε κερνάω ενα μπιρόνι να δροσιστείς για τον κόπο σου .

Θάνξ :beer: :wave2:

Vstrommer71
11/05/2006, 01:47
Μη βιαζεστε να καταδικασετε κατι αμα ΔΕΝ το δειτε πρωτα.Η σκεψη αρχικα ξεκιναει ως εξης:
Μας αρεσει το GPS?Φανταζομαι ναι.Αλλα οι
3.5" οθονες που εχουν δεν ειναι πολυ μικρες??Εκτος αυτου τα PDA δεν ειναι και παρα πολυ συμβατα με ολες τις λειτουργιες ενος κανονικου PC.Tι κανουμε?..
Η απαντηση ειναι μια!Παμε στην Τουρατεκ και ψωνιζουμε ενα Cacom tablet pc,πληρως λειτουργικο με Pentium Celeron
ULV,πληρως αδιαβροχο και με πολυ ωραια οθονη 8"!Ωραια?ΟΧΙ,γιατι-φευ-κοστιζει...1800ευρω:bigcry:
Εναλλακτικη προταση:Ψαχνουμε-πχ στο Ebay-να βρουμε ενα παλιο Tablet pc με εναν αξιοπρεπη επεξεργαστη(πχ Ρ4).Ενδιαφερουσες προτασεις ειναι αυτα της Toshiba που παιζουν στα 200 περιπου ευρα.Αυτα εχουν Ρ4 στα 400-500Μhz (αρκετα ικανοποιητικα),σχετικα κομπακτ διαστασεις,και βαρος λιγο παραπανω απο ενα κιλο.Αν παρουμε λοιπον ενα τετοιο τι μπορουμε να κανουμε?
*Με μια Pc Card με GPS εχουμε πλοηγηση και ολα τα καλα του δορυφορικου εντοπισμου
*Μεσω Bluetooth μπρουμε να ακουμε μουσικουλα ή να συνδεσουμε την καρτα και να απανταμε στο κινητο μας on board
*Kαι βεβαια εχουμε ενα μικρο απολυτα λειτουργικο(οχι τελευταια λεξη της τεχνολογιας βεβαια!) PC οποιο μπορουμε να το παρουμε μαζι μας και πχ να το συνδεσουμε στο internet με μια τηλεφωνικη γραμμη,να αποθηκευσουμε τις φωτο μας στον σκληρο δισκο κλπ
Τα μειονεκτηματα ειναι οτι αυτα δεν ειναι αδιαβροχα και οτι πρεπει να γινει καποια πατεντα για να φτιαχτει μια βαση για να στηριχτει το ολο συστημα.Ετσι εχει το προτζεκτακι που θελω να κανω κι οταν τα οικονομικα το επιτρεψουν θα το βαλω μπρος.Μεχρι τοτε...υπομονη :beer:

crs-k
11/05/2006, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Κατάλαβα Αν σου βρίσκεται τότε κανας χάρτης ευκαιρος και μπορεις να κάνεις μια κόπια , κάνε το καλό , και όταν μοιραστούνε μπλουζάκια στο Δέλεαρ σε κερνάω ενα μπιρόνι να δροσιστείς για τον κόπο σου .

Θάνξ :beer: :wave2:


Μακαρι να μπορουσα να το κανω ...

Οταν λεω οτι ο ογκος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ, εννοω οτι ειναι ταυτοχρονα και ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟΣ μιας και θα ειναι δουλεια ενος μηνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, που σιγουρα κανεις μας ΔΕΝ μπορει να διαθεσει ... :sick:

Anritsu
11/05/2006, 11:05
OK :a10: κατάλαβα .
Νόμιζα πως υπήρχε κάτι έτοιμο .Σχετικά χρήσιμο λινκ για οδικούς χάρτες ειναι αυτό εδώ (http://www.multimap.com/map/browse.cgi?client=public&X=2500000&Y=4500000&width=500&height=300&gride=&gridn=&srec=0&coordsys=mercator&db=GR&addr1=&addr2=&addr3=&pc=&advanced=&local=&localinfosel=&kw=&inmap=&table=&ovtype=&keepicon=&zm=0&scale=4000000&out.x=11&out.y=11)
.Επάνω αριστερά εχει search για χώρα αλλά και συγκεκριμένη πόλη .Βέβαια μην περιμένετε οδικό χάρτη τής πόλης . Απλά θα σας μεταφέρει στο συγκεκριμένο σημείο του χαρτη οπού αυτη βρίσκεται .

geraneia
16/05/2006, 17:08
αν θες χαρτες για pda στειλε μου πμ.:D

kostisthegreek
25/05/2006, 21:21
Αν έχεις επιλέξει κάποια συγκεκριμένη τοποθεσία να πας βρίσκεις χάρτες από το internet με τη βοήθεια κάποιας μηχανής αναζήτησης.;)

crs-k
21/06/2006, 11:28
Για αυτους που ενδιαφερονται για χαρτες και GPS, να πω οτι λειτουργει ΝΕΟ forum (http://www.mapforum.gr/index.php) με σχετικα θεματα απο την Αναβαση (http://www.mountains.gr) ! :smilea:

crs-k
21/06/2006, 11:58
Εχω ηδη ξετρελαθει με τις ΝΕΕΣ δυνατοτητες του TopoNavigator 3.1 πριν το παρω στα χερια μου (το εχω παραγγειλει ηδη)!

Ειναι πλεον με ΔΙΑΝΥΣΜΑΤΙΚΟΥΣ χαρτες !!! :eek:

ΤΕΛΟΣ τα "μετρηματα" πανω στον χαρτη! :a25:

Επιπλεον θα μπορει (ΦΥΣΙΚΑ) να μας δινει και ΥΨΟΜΕΤΡΙΚΟ προφιλ της οποιας διαδρομης επιλεξουμε, εκτος απο την χιλιομετρηση που θα γινεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ !!! :a54:

Εχει και χαρακτηρισμους των διαδρομων!
Αναμεσα σε δυο προεπιλεγμενα σημεια, μπορει να σου δωσει:

1. Ταχύτερη διαδρομή
2. Συντομότερη διαδρομή
3. Διαδρομη για SUV
4. Διαδρομη για Jeep
5. Διαδρομη για Extreme 4x4 :winka:


Περισσοτερα θα βρειτε στο site και το forum της Αναβασης που εχω βαλει στο προηγουμενο ποστ μου! :a30:




:smokin: :beer: :wave2:

crs-k
19/07/2006, 00:45
Μεσα απ' το φορουμ τις Αναβασης, ανταλλασονται και πληροφοριες, σχετικες μετην κατασταση δρομων και οτιδηποτε σχετικο με την χαρτογραφια ή την λειτουργια του προγραμματος.

Στην εκδοση 3.1.3 του TopoNavigator που εχω κατεβασει υπαρχουν ενσωματωμενες αρκετες διορθωσεις, καποιες απο τις οποιες, εχω την χαρα να ειναι δικες μου ... :D :a09:

Οπως η παρακατω διορθωση σε χαρτη πχ ... :smilea:


55782

OldMan
19/07/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
υπαρχουν ενσωματωμενες αρκετες διορθωσεις, καποιες απο τις οποιες, εχω την χαρα να ειναι δικες μου ...

Αφού υπάρχουν @#$%& που σε πιστεύουν.... :sad:



Σβύνε, γιατί θα εκτεθούμε !!! :beer:

crs-k
19/07/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού υπάρχουν @#$%& που σε πιστεύουν.... :sad:



Σβύνε, γιατί θα εκτεθούμε !!! :beer:



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Οχι ρε!

Θα σ' αφησω εκτεθημενο! :evil:


:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
19/07/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Στην εκδοση 3.1.3 του TopoNavigator που εχω κατεβασει υπαρχουν ενσωματωμενες αρκετες διορθωσεις, καποιες απο τις οποιες, εχω την χαρα να ειναι δικες μου ... :D :a09:


Δε διορθώνουμε κι εκείνη την "ασφαλτούλα" πάνω απ' τη Μακρακώμη; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

:D

crs-k
19/07/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε διορθώνουμε κι εκείνη την "ασφαλτούλα" πάνω απ' τη Μακρακώμη; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

:D


Τους ειπα πριν το "διορθωσουν" εκεινο, να το διασταυρωσουν, μιας και γινονται χωματουργικα εργα ωστε να γινει ασφαλτος ... :winka:




Επισης ...

ΔΕΝ ειναι "πανω απ' την Μακρακώμη", αλλα ΝΟΤΙΑ και συγκεκριμενα μεταξυ Πλατάνου και Κυριακοχωρίου! :mad:




Τουβλα τους παιρνω, τουβλα τους γυριζω ρε μπ@#στη μου ... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
19/07/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΔΕΝ ειναι "πανω απ' την Μακρακώμη", αλλα ΝΟΤΙΑ και συγκεκριμενα μεταξυ Πλατάνου και Κυριακοχωρίου! :mad:


ΠΑΝΩ είναι (υψομετρικά)

δεν εννοώ όπως κοιτάς το χάρτη...

:rolleyes: :rolleyes:



δεν πρέπει να τον συγχίζω κιόλας :look:

OldMan
19/07/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε διορθώνουμε κι εκείνη την "ασφαλτούλα" πάνω απ' τη Μακρακώμη;

Με την σειρά σας, Κύριε.... :smokin:


Εκκρεμεί ένα ασφαλτοστρωμένο highway από Κώτα προς Οξυά !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
19/07/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ΠΑΝΩ είναι (υψομετρικά)

δεν εννοώ όπως κοιτάς το χάρτη...

:rolleyes: :rolleyes:

δεν πρέπει να τον συγχίζω κιόλας :look:


Υψομετρα ΤΩΡΑ, μπας και το σωσεις ... :p


:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
19/07/2006, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με την σειρά σας, Κύριε.... :smokin:


Εκκρεμεί ένα ασφαλτοστρωμένο highway από Κώτα προς Οξυά !!!

:lol: :rotflmao: :lol:


Αυτο ηταν διορθωμενο απο την 3.1.0 κυριε μου ... :smilea:

Λες να ΜΗΝ το ειχα τσεκαρει? :D


Επιπλεον να πω, οτι απο δω και περα οι εκδοσεις του GreeceXX, για GPS θα βγαινουν απο τις διορθωσεις που θα γινοντα στο TopoNavigator! :a54:

Tropeas
19/07/2006, 14:42
Χρήστο μιας και παρακολουθείς σίγουρα το φόρουμ τους περισσότερο απο εμένα,
έχουν βγάλει "αξιόλογη" έκδοση αυτού του προγράμματος και για Symbian ? οι χρήστες τι λένε? ή το καλύτερο portable λειτουργικό που δουλεύουν είναι το Windows Mobile...?

crs-k
19/07/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Χρήστο μιας και παρακολουθείς σίγουρα το φόρουμ τους περισσότερο απο εμένα,
έχουν βγάλει "αξιόλογη" έκδοση αυτού του προγράμματος και για Symbian ? οι χρήστες τι λένε? ή το καλύτερο portable λειτουργικό που δουλεύουν είναι το Windows Mobile...?


Μονο κατω απο Windows δουλευει! :wacko:

valam
03/09/2006, 01:52
Γεια χαρα σε όλους.

Ξέρει κανεις φιλος καποιο software τηλεμετριας που να συνεργαζεται με GPS ? Για windows ce κατα προτιμηση αφου
τα GPS που χρησημοπιουν οι ταξιδευτες συνεργαζονται με PDA
η κανα κινητο με CE το πολυ. (εκτος αν καποιος καραφερε να στριμωξει κανενα Ν/Β κατω απο την ζελατινα της μοτοσυκλέτας
του).

Δε θα ηταν χαρμα ενα προγραμματακι "freeware" κατα προτιμηση
που θα σου εδινε καποια στατιστικά, χρονους, lap times κτλ.

Υ.Γ. , αν καποιος φιλος εχει προβλημα να ενεργοποιήσει το DESTINATOR PN που έχει ΝΟΜΙΜΑ αγοράσει, μπορω μα του δώσω οδηγίες.

kostasnaoum
04/01/2007, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
OK :a10: κατάλαβα .
Νόμιζα πως υπήρχε κάτι έτοιμο .Σχετικά χρήσιμο λινκ για οδικούς χάρτες ειναι αυτό εδώ (http://www.multimap.com/map/browse.cgi?client=public&X=2500000&Y=4500000&width=500&height=300&gride=&gridn=&srec=0&coordsys=mercator&db=GR&addr1=&addr2=&addr3=&pc=&advanced=&local=&localinfosel=&kw=&inmap=&table=&ovtype=&keepicon=&zm=0&scale=4000000&out.x=11&out.y=11)
.Επάνω αριστερά εχει search για χώρα αλλά και συγκεκριμένη πόλη .Βέβαια μην περιμένετε οδικό χάρτη τής πόλης . Απλά θα σας μεταφέρει στο συγκεκριμένο σημείο του χαρτη οπού αυτη βρίσκεται .





Ξερεις αν αυτοι οι χαρτες μπορουν να δουλεψουν με καποιο GPS της GARMIN
για παραδειγμα.
Αν οχι ξερει κανεις που μπορω να βρω χαρτες Ασιας και Αφρικης για GPS?
Μου ειπανε οτι Συρια,Ιορδανια,Αιγυπτο,Λιβυη ολες οι πινακιδες των δρομων
ειναι στα αραβικα και θα αναγκαστω να παρω GPS ή να μαθω αραβικα.
Θεου θελοντος θα παω το καλοκαιρι.





:) :) :)

Nostra
04/01/2007, 18:09
.

deus_cide
17/01/2007, 10:45
Ίσως αυτη η ερώτηση να μην ανήκει στο μοτο φορουμ,αλλα την κάνω.
Έχω ένα gpr Garmin etrex legend.Χειρός.Όταν το πήρα είχε παγκοσμιο χάρτη,αλλα οχι με
δρόμους.’ραγε μπορω να βάλω μέσα χαρτη ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ με όλους τους δρόμους κ τις οδους?
Κ να κάνω ενα route κ να βλέπω πανε δεξια πανε αριστερα?
Και αν οχι παγκοσμιο,πανερωπαικο ομως?κ αν υπαρχει,θα πρέπει να σβήσω αυτόν που έχω μέσα?

και τελος,βρισκεται στο νετ τζαμπα?ή τουλαχιστον οικονομικα? ευχαριστω...

crs-k
17/01/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από deus_cide
Ίσως αυτη η ερώτηση να μην ανήκει στο μοτο φορουμ,αλλα την κάνω.
Έχω ένα gpr Garmin etrex legend.Χειρός.Όταν το πήρα είχε παγκοσμιο χάρτη,αλλα οχι με
δρόμους.’ραγε μπορω να βάλω μέσα χαρτη ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ με όλους τους δρόμους κ τις οδους?
Κ να κάνω ενα route κ να βλέπω πανε δεξια πανε αριστερα?
Και αν οχι παγκοσμιο,πανερωπαικο ομως?κ αν υπαρχει,θα πρέπει να σβήσω αυτόν που έχω μέσα?

και τελος,βρισκεται στο νετ τζαμπα?ή τουλαχιστον οικονομικα? ευχαριστω...


To Legend εχει "περιορισμενες" δυνατοτητες, λογω της μικρης του μνημης.

Παγκοσμιο οδικο χαρτη ΔΕΝ ειχε ΠΟΤΕ, μιας και γενικα πουλιουνται με τον (οδικο) χαρτη της Ηπειρου, απο την Garmin.
Ευρωπαϊκο λοιπον εχει, αλλα ΜΗΝ φανταστεις τιποτα φοβερο ... :smilea:

Για την Ελλαδα υπηρχε (πιθανον και να τον ειχε, αν το πηρες απο 'κει) ο Greece13 της Ανάβασης (http://www.anavasi.gr) και τωρα υπαρχει ο Greece14 που ειναι ΠΟΛΥ ενημερωμενος, ακομα και σε (πολλους) χωματοδρομους.

Οπως προειπα, ΔΕΝ εχει και πολλες δυνατοτητες, αλλα για καλυτερη ενημερωση σου, μπορεις να απευθυνεις καποια ερωτηση στο Forum (http://www.mapforum.gr) που εχει δημιουργησει η Αναβαση και ειναι ΠΟΛΥ πιο σχετικοι και γνωστες των θεματων αυτων.


Ελπιζω να βοηθησα ... :cool:

deus_cide
17/01/2007, 11:29
Ευχαριστώ συνάδελφε,αν και κατι είδα για Mapsource Metroguide Europe v.8
Πολύ ακριβο και δύσκολα να το εγκαταστησει κανεις στο οργανο αν δεν τα έχει σταξει.

kostasnaoum
17/01/2007, 22:58
Υπαρχει παγκοσμιος χαρτης (Mapsource world map) αλλα εχει μονο τους κυριους
δρομους και οχι μεσα στις πολεις.
Αν τον εχει καποιος θα εκτιμουσα ιδιαιτερα μια κοπια του CD.




:wave2: :wave2: :wave2:

MikeG
01/11/2007, 18:36
Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Φίλος ενδιαφέρεται για το Garmin Streetpilot 2820. Το οποίο είναι στη φωτογραφία που βάζω.
Στο επόμενο post θα δείτε. :winka:


110803

MikeG
01/11/2007, 18:38
Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτό το extra που φαίνεται και σε τι χρησιμεύει?
Ευχαριστώ.

:wave2:


110804

Stergios69
01/11/2007, 18:40
Αν λες για το βύσμα μάλλον είναι για ακουστικά ή για να συνδέεις ηχείο...
Αν λες για τα κουμπιά, είναι μάλλον για να ελέχγεις το gps αντι να πατάς την touchscreen.

MikeG
01/11/2007, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αν λες για το βύσμα μάλλον είναι για ακουστικά ή για να συνδέεις ηχείο...

Όχι το βύσμα. Το χειριστήριο που έχει στα αριστερά η 2η photo δε μπορούμε να βρούμε τι κάνει..
:wave2:

OldMan
01/11/2007, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αν λες για το βύσμα μάλλον είναι για ακουστικά ή για να συνδέεις ηχείο...
:lol: :rotflmao: :lol:

Για το χειριστήριο του Xbox 360 λέει Στέργ(κ)ιο ...:wave2:

Stergios69
01/11/2007, 18:42
εκανα edit... δες πιο πάνω.

Stergios69
01/11/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Για το χειριστήριο του Xbox 360 λέει Στέργ(κ)ιο ...:wave2:
Εντάξει, η νεολαία να βιάζεται να απαντήσει το καταλαβαίνω, αλλά και συ; ...
:D :wave2:

MikeG
01/11/2007, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Εντάξει, η νεολαία να βιάζεται να απαντήσει το καταλαβαίνω, αλλά και συ; ...
:D :wave2:

& γιατί δε το βρίσκω στο επίσημο site της garmin παρά μόνο εδώ? (http://www.gps.nl/streetpilot_2820.html)

Stergios69
01/11/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& γιατί δε το βρίσκω στο επίσημο site της garmin παρά μόνο εδώ? (http://www.gps.nl/streetpilot_2820.html)
ΙΣΩΣ.. να έχει σταματήσει η παραγωγή του, μια και στα gps είναι η κατάσταση όπως με τους υπολογιστές, τα περσινα είναι αρχαία και τα προπέρσινα παλαιολιθικά...
Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό, μια και τα μαγαζιά βγάζουν κάτι καλές προσφορές σε παλιά μοντέλα...
Δείτε και στο http://www.gpsw.co.uk/ έχω ψωνίσει και έμεινα ευχαριστημένος.

MikeG
06/01/2008, 13:14
Ερώτηση :
Ποια προγράμματα μπορούν να χρησιμοποιήσουν χάρτες της ανάβασης πέρα από το TopoNavigator?
Σε ποιες συσκευές μπορούν να μπουν? Ας πούμε στα pda που τρέχουν το destinator μπορείς να τους φορτώσεις? Το Zumo ακόμα δε διαβάζει χάρτες ανάβασης.Σωστά?
Θέλω να αγοράσω gps (είτε αυτόνομο είτε pda), στο οποίο όμως να μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης. Εξού & οι παραπάνω ερωτήσεις. Γενικότερα με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν επακριβέστερους χάρτες & για χώμα. Θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα MIO ή κάτι αντίστοιχο? Διαφορετικά ποιο αυτόνομο gps προτείνετε?
Δώστε μου γνώση!:winka:

Stergios69
06/01/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ερώτηση :
Ποια προγράμματα μπορούν να χρησιμοποιήσουν χάρτες της ανάβασης πέρα από το TopoNavigator?ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΝΑ...
Σε ποιες συσκευές μπορούν να μπουν? GARMIN
Ας πούμε στα pda που τρέχουν το destinator μπορείς να τους φορτώσεις? OXI
Το Zumo ακόμα δε διαβάζει χάρτες ανάβασης.Σωστά? ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ
Θέλω να αγοράσω gps (είτε αυτόνομο είτε pda), στο οποίο όμως να μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης. ΠΑΡE GARMIN
Θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα MIO ή κάτι αντίστοιχο? ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ
Διαφορετικά ποιο αυτόνομο gps προτείνετε? ΑΝΑΒΑΣΗ RULES ΛΕΜΕ!

crs-k
06/01/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ερώτηση :
Ποια προγράμματα μπορούν να χρησιμοποιήσουν χάρτες της ανάβασης πέρα από το TopoNavigator?
Σε ποιες συσκευές μπορούν να μπουν? Ας πούμε στα pda που τρέχουν το destinator μπορείς να τους φορτώσεις? Το Zumo ακόμα δε διαβάζει χάρτες ανάβασης.Σωστά?
Θέλω να αγοράσω gps (είτε αυτόνομο είτε pda), στο οποίο όμως να μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης. Εξού & οι παραπάνω ερωτήσεις. Γενικότερα με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν επακριβέστερους χάρτες & για χώμα. Θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα MIO ή κάτι αντίστοιχο? Διαφορετικά ποιο αυτόνομο gps προτείνετε?
Δώστε μου γνώση!:winka:


Οι χαρτες της Αναβασης ειναι οι πιο πληρεις που υπαρχουν αυτην την στιγμη.

Η Αναβαση τεσταρει κατα κανονα πανω στα προϊοντα της Garmin που ειναι και τα πιο διαδεδομενα στον ορειβατικο κοσμο, μιας κι απο ξεκινησε η εταιρεια.

Απο 'κει και μετα οι χαρτες της κανονικα θα πρεπει να φορτωνονται σε ολα τα GPS, αλλα επειδη η καθε εταιρεια χρησιμοποιει διαφορετικα λογισμικα, υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας.

Για περισσοτερες λεπτομερειες πανω σε μοντελα κλπ μπορειτε να ρωτησετε τους ιδιους τους ανθρωπους της Αναβασης που θα σας απαντησουν και σωστοτερα, στο φορουμ (http://www.mapforum.gr) που εχουν ανοιξει ακριβως γι' αυτους τους λογους! :smilea:

MikeG
06/01/2008, 13:32
Είπα να ρωτήσω πρώτα τους δικούς μου ανθρώπους.
Ας συνεχίσω λοιπόν.:D
Ας πούμε στο συγκεκριμένο Garmin (http://www.gpsw.co.uk/details/prod2916.html) αναφέρεται ότι χρησιμοποιεί το City Navigator NT. Αν εγώ θέλω να αλλάξω το πρόγραμμα πλοήγησης , μπορώ? Τα αυτόνομα GPS δηλαδή τρέχουν από πίσω windows, κάποιο Linux ή κάτι τέτοιο?
Επίσης, αυτός ο χάρτης πχ Κρήτη (http://www.anavasi.gr/digitalp.php?id=52) αναφέρεται ότι παίζει με TopoView, Pathaway, TTQV και OziExplorer. Άρα με το City Navigator NT δεν? & αν δε μπορείς στο συγκεκριμένο GPS να αλλάξεις πρόγραμμα πλοήγησης δε παίζουν οι χάρτες ?
Επίσης, :D , αν σε ένα pda βάλω το Pathaway για παράδειγμα, μετά παίζουν οι χάρτες της Ανάβασης?
Πολλές ερωτήσεις, αλλά επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι τα "κριτήρια" που πρέπει να τσεκάρω, γι'αυτό ρωτάω :wave2:

Stergios69
06/01/2008, 13:38
Αυτο ειναι μαλλον απο την σειρα του Zumo, οπότε μάλον ισχύει ότι και για εκεινο...
Οπότε ρώτα καλύτερα στην αναβαση να σε πουν. Ειναι πολύ εξυπηρετικοί.
Με μια γρήγορη ματια πάντως, είναι καλό για ασφάλτινα ταξίδια.
Για offroading δες κάτι από την σειρα 60c ή 76c.

MikeG
06/01/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αυτο ειναι μαλλον απο την σειρα του Zumo, οπότε μάλον ισχύει ότι και για εκεινο...
Οπότε ρώτα καλύτερα στην αναβαση να σε πουν. Ειναι πολύ εξυπηρετικοί.
Με μια γρήγορη ματια πάντως, είναι καλό για ασφάλτινα ταξίδια.
Για offroading δες κάτι από την σειρα 60c ή 76c.

Πολύ μικρά δεν είναι τα 60c & 76c? Το nuvi δεν είναι στη σειρά του ZUMO. Τα nuvi τα δίνουν κυρίως για incar. Με μια θήκη αδιαβροχοποίησης όμως..:winka:

Stergios69
06/01/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πολύ μικρά δεν είναι τα 60c & 76c? Το nuvi δεν είναι στη σειρά του ZUMO. Τα nuvi τα δίνουν κυρίως για incar. Με μια θήκη αδιαβροχοποίησης όμως..:winka:
Τα incar ισως έχουν πρόβλημα με κραδασμούς και σίγουρα δεν είναι ''σκληραγωγημένα'' όπως τα 60 και 76.

MikeG
06/01/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Τα incar ισως έχουν πρόβλημα με κραδασμούς και σίγουρα δεν είναι ''σκληραγωγημένα'' όπως τα 60 και 76.

& άλλη μια ερωτησούλα:D
Εσύ ποιο θα πρότεινες? Ξέρεις τη χρήση κάνω & σε τι δρόμους πηγαίνω. Απλά θέλω να μπορώ να βγω & εξωτερικό με αυτό, να βάλω δηλαδή τους αντίστοιχους χάρτες, & να μπορώ να γράφω διαδρομές & να τις αποθηκεύω μετά στο pc ή το GPS. & τέλος. Με τους χάρτες για εξωτερικό τι γίνεται? Πρέπει να τους αγοράσεις & αυτούς? :wave2:

Xristos67
06/01/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Με GPS ναι, με PDA οχι και τοσο ...

Ρωτα ομως αυτο που θες να ρωτησεις και βλεπουμε ... :wacko:



Para polla gps leitourgoun me tin xrish PDA.
H erotisi mou einai an mporei na ginei xrish MDA anti gia PDA ? (exo MDA T-mobile )

Stergios69
06/01/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
& άλλη μια ερωτησούλα:D
Εσύ ποιο θα πρότεινες? Ξέρεις τη χρήση κάνω & σε τι δρόμους πηγαίνω. Απλά θέλω να μπορώ να βγω & εξωτερικό με αυτό, να βάλω δηλαδή τους αντίστοιχους χάρτες, & να μπορώ να γράφω διαδρομές & να τις αποθηκεύω μετά στο pc ή το GPS. & τέλος. Με τους χάρτες για εξωτερικό τι γίνεται? Πρέπει να τους αγοράσεις & αυτούς? :wave2:
Αμα θες Ευρώπη και turn by turn directions, δες για κανα ΜΙΟ με χαρτες destinator PN ή 7.
Μπορείς να δίνεις τελικό προορισμό με ενδιάμεσες στάσεις και επιλογή διαδρομής ταχύτερη-συντομοτερη συν πολλά άλλα και έχεις και PDA...
Mio 501 ή ΜΙΟ 168 (παλιό μοντέλο, το έχω) ή 701 και 702(καινούργιο PDA PHONE GPS)
Δες και άλλα PDA με ενσωματομένο gps που να τρεχουν το destinator
Kαι για χωμα στήσε καραούλι στο ebay για κανα new old stock 60αρι
Για χαρτες εξωτερικού απ' οσο ξέρω για το destinator τους αγοράζεις εξτρα.

road spirit
06/01/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
[B] Θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα MIO ή κάτι αντίστοιχο? B] τα pda της MIO τρέχουν χάρτες της ανάβασης, το ξέρω γιατί έχω άτομο στην αντιπροσωπεία τους! :)

MikeG
06/01/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τα pda της MIO τρέχουν χάρτες της ανάβασης, το ξέρω γιατί έχω άτομο στην αντιπροσωπεία τους! :)

Άρα οποιοδοίποτε PDA τρέχει τους χάρτες τους. Το ζήτημα είναι με ποιο πρόγραμμα.:winka:

road spirit
06/01/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άρα οποιοδοίποτε PDA τρέχει τους χάρτες τους. Το ζήτημα είναι με ποιο πρόγραμμα.:winka: φαντάζομαι με το πρόγραμμα που δίνει η ανάβαση, το toponavigator... :confused:

crs-k
06/01/2008, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
φαντάζομαι με το πρόγραμμα που δίνει η ανάβαση, το toponavigator... :confused:


Λαθος! :nono:

Τρεχουν ΑΥΤΟΝΟΜΑ!
Κατι σαν Background δηλαδης, πανω στο οποιο εμφανιζεται το στιγμα του GPS!

To TopoNavigator ειναι αυτονομο και ολοκληρωμενο προγραμμα για PC (ή και PDA νομιζω) που κανει και ΠΟΛΛΑ αλλα εκτος απ' το να σου δειχνει απλα που εισαι...


Αλλα ρωτησε στην Αναβαση ρε Μιχαλιο (MikeG) για να σου λυθουν ΟΛΕΣ οι αποριες ΠΟΛΥ σωστοτερα... :smilea:

MikeG
06/01/2008, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
φαντάζομαι με το πρόγραμμα που δίνει η ανάβαση, το toponavigator... :confused:


Από ότι έχω καταλάβει το TopoNavigator δεν είναι για live πλοήγηση, αλλά για χάραγμα της διαδρομής από πριν σε ένα pc στο σπίτι. Μετά υπάρχει το TopoView που βλέπει τη διαδρομή στο GPS αλλά δεν κάνει πλοήγηση. Επίσης το TopoNavigator κοστίζει 350 euros....:rolleyes: :( Too much for me Αυτό που ψάχνω είναι να δω με ποια προγράμματα μπορείς να κάνεις πλοήγηση σε χάρτες της ανάβασης. :winka:

MikeG
06/01/2008, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Λαθος! :nono:

Τρεχουν ΑΥΤΟΝΟΜΑ!
Κατι σαν Background δηλαδης, πανω στο οποιο εμφανιζεται το στιγμα του GPS!

To TopoNavigator ειναι αυτονομο και ολοκληρωμενο προγραμμα για PC (ή και PDA νομιζω) που κανει και ΠΟΛΛΑ αλλα εκτος απ' το να σου δειχνει απλα που εισαι...


Αλλα ρωτησε στην Αναβαση ρε Μιχαλιο (MikeG) για να σου λυθουν ΟΛΕΣ οι αποριες ΠΟΛΥ σωστοτερα... :smilea:

'Εκανα ένα post στο forum τους και βλέπουμε. Απλά όπως διαπιστώνεις έχω πολλές απορίες:winka: :wave2:

road spirit
06/01/2008, 19:26
στο φορουμ (http://www.mapforum.gr/) της ανάβασης έψαξες?

edit: οκ, με προλάβατε και οι δυο (crs-k, mikeG) :)

crs-k
06/01/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
'Εκανα ένα post στο forum τους και βλέπουμε. Απλά όπως διαπιστώνεις έχω πολλές απορίες:winka: :wave2:


..............
να μπορώ να πλοηγούμε παντού θα έλεγα
.................


Να πλοηγουμαι γαμωτ' !!! :mad:

Προφανως και το ειδα... :D

prismagr
13/01/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimperd7
Ρε παιδιά ασχολείτε κανείς με GPS και PDA
:confused:
file exw asxolithei egw, telika ta kalytera einai ta kathara gps , oxi ta pda,agorasa ena propersy , ena apo ta dyo adiavroxa poy ypirxan stin agora , ena tis bmw (1800) kai ena tomtom rider peripoy 600 eyrw to tomtom einai aristo se oli tin eyrwpi, mono poy den exei xartes tis Elladas, an theleis kamia alli liroforia prismagr@hotmail.com

prismagr
13/01/2008, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αμα θες Ευρώπη και turn by turn directions, δες για κανα ΜΙΟ με χαρτες destinator PN ή 7.
Μπορείς να δίνεις τελικό προορισμό με ενδιάμεσες στάσεις και επιλογή διαδρομής ταχύτερη-συντομοτερη συν πολλά άλλα και έχεις και PDA...
Mio 501 ή ΜΙΟ 168 (παλιό μοντέλο, το έχω) ή 701 και 702(καινούργιο PDA PHONE GPS)
Δες και άλλα PDA με ενσωματομένο gps που να τρεχουν το destinator
Kαι για χωμα στήσε καραούλι στο ebay για κανα new old stock 60αρι
Για χαρτες εξωτερικού απ' οσο ξέρω για το destinator τους αγοράζεις εξτρα.
episis einai poly kalo kai to tomtom gia eyrwpi MONO

mhtsorodas
15/01/2008, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το Zumo ακόμα δε διαβάζει χάρτες ανάβασης.Σωστά?
Θέλω να αγοράσω gps (είτε αυτόνομο είτε pda), στο οποίο όμως να μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης.

Κοιτα εδω μηπως και σε ενδιαφερει αφου "ψηνεσαι" για Zumo: http://www.e-galaxy.eu/garmin_greek_map.htm

Tigas
27/01/2008, 22:11
Ορίστε κάποια site για να προγραμματίζουμε τον προορισμό μας


http://www.lib.utexas.edu/maps/europe.html


http://www.greeklandscapes.com/maps.html


http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/tpl/hme/MaHomePage.htm


http://www.multimap.com/maps/?&t=l&map=37.6214467535722,22.457882102988|8|4&loc=GR:37.6214467535722:22.457882102988:8


http://www.eot.gr/pages.php?pageID=805&langID=1


http://www.navigation.gr/



http://www.forthnet.gr/templates/driveme.aspx?c=10008226

prismagr
28/01/2008, 12:57
s'eyxaristw file

Corvo
17/09/2008, 16:46
φιλε πολυ καλο το post με τα site μπραβο και σε ευχαριστω

trazaka
26/10/2008, 00:37
Δεν ξερω αν ειναι το κατάλληλο μερος αλλα θελω να ρωτήσω για τροπους αυξησης της αυτονομίας ενός PDA. Έχω ένα Mio P350 και κάπου στο δίωρο έχει τελειώσει. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως θα μπορέσει να λειτουργεί η συσκευή τουλάχιστον για 6-7 ώρες, χωρίς να χρειάζεται να βρεθώ σε καφετέρια π.χ. για να το φορτίσω?

gmeles
26/10/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από trazaka
Δεν ξερω αν ειναι το κατάλληλο μερος αλλα θελω να ρωτήσω για τροπους αυξησης της αυτονομίας ενός PDA. Έχω ένα Mio P350 και κάπου στο δίωρο έχει τελειώσει. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως θα μπορέσει να λειτουργεί η συσκευή τουλάχιστον για 6-7 ώρες, χωρίς να χρειάζεται να βρεθώ σε καφετέρια π.χ. για να το φορτίσω?

1η λυση ειναι να κατεβασεις την φωτεινοτητα της οθονης στο ελαχιστο που σου επιτρεεπει και να βλεπεις. Αυτο θα σου αυξησει την αυτονομια κοντα στο 4ωρο.

2 λυση και κατα πολυ καλυτερη ειναι ο αναπτηρας! Οχι μην χρησιμοποιεις αναπτηρα για να βλεπεις την οθονη ουτε και για να του βαλεις φωτια που τελειωσε ξανα η κ#%μπαταρια :rotflmao: :rotflmao:
απλα θα το φορτιζεις πανω στην μοτοσυκλετα!!

Προγραμματα της garmin και χαρτες της αναβασης πλεον ειναι ΠΛΗΡΩΣ λειτουργικα και στα PDA εδω και μερικους μηνες. Αυτο σημαινει οτι μπορειτε να εχετε χαρτες της NGI για τις "πολιτισμενες" βολτες σας και της Αναβασης για τις "εκτος πολιτισμου" στην ιδια συσκευη. :beer:

trazaka
28/10/2008, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
1η λυση ειναι να κατεβασεις την φωτεινοτητα της οθονης στο ελαχιστο που σου επιτρεεπει και να βλεπεις. Αυτο θα σου αυξησει την αυτονομια κοντα στο 4ωρο.

2 λυση και κατα πολυ καλυτερη ειναι ο αναπτηρας! Οχι μην χρησιμοποιεις αναπτηρα για να βλεπεις την οθονη ουτε και για να του βαλεις φωτια που τελειωσε ξανα η κ#%μπαταρια :rotflmao: :rotflmao:
απλα θα το φορτιζεις πανω στην μοτοσυκλετα!!

Προγραμματα της garmin και χαρτες της αναβασης πλεον ειναι ΠΛΗΡΩΣ λειτουργικα και στα PDA εδω και μερικους μηνες. Αυτο σημαινει οτι μπορειτε να εχετε χαρτες της NGI για τις "πολιτισμενες" βολτες σας και της Αναβασης για τις "εκτος πολιτισμου" στην ιδια συσκευη. :beer:



Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Αυτό με τον αναπτήρα δεν το έψαχνα λόγω βροχών αλλά από ότι είδα υπάρχουν και κάποιοι αδιάβροχοι με καπάκι. Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς ηλιακούς φορτιστές αν αποδίδουν?

objecto
22/07/2009, 10:54
Καλως σας βρήκα παιδια, μολις εκανα εγγραφή.

Προγραμματίζω ένα ταξίδι Βορεια Ιταλία / Αυστρία και ψάχνω ενα GPS με αντιστοιχα εξαρτήματα για στήριξη/τροφοδοσία. Η μοτό είναι Hayabusa K8.

Ξέρει κανείς μια ολοκληρωμένη λύση για την συγκεκριμένη μηχανή? Θα προτιμούσα να
αποφύγω την τοποθέτηση γιατι δεν είναι να παιζεις με τα ηλεκτρολογικά αμα δεν το έχεις και δεν θέλω να με πουλήσει ηλεκτρολογικά πάνω στις Αλπεις.

Οποτε αν γνωρίζετε καποιον που μπορεί να έχει το καταληλλο (οπωσδηποτε αδιαβροχο) GPS/βαση/τροφοδοσία με φωτεινή οθόνη και να τα τοποθετήσει ολα αυτα δωστε μου τα φωτα σας.

Ευχαριστω Νίκος
(υποσχομαι πολλές φωτογραφίες απο το ταξιδι)

G/S
22/05/2010, 08:38
Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρώ οδικούς χάρτες τής michelin στήν Αθήνα?????:look:

road spirit
22/05/2010, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από G/S
Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρώ οδικούς χάρτες τής michelin στήν Αθήνα?????:look:

σίγουρα έχει το μαγαζί της Road, Σόλωνος 71

G/S
22/05/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
σίγουρα έχει το μαγαζί της Road, Σόλωνος 71

Eυχαριστώ φίλε γιά τήν πληροφορία:a10: :beer:

astaroth2
24/05/2010, 14:04
Να πω κι εγω για οποιον ψαχνει οτι για PDA στο Mio 350 (πολυ ακριβες νομιζω στιγμα, ισως λογο Sirf Star III) μπορεις να βαλεις το PathAway.

Ενα προγραματακι που κανει πολλα,

αλλα και με αυτο να βλεπεις χαρτες ψηφιακους της Αναβασης (αγορασμενους σε cd)

Δηλαδη προβαλει το στιγμα σου πανω σ'ενα ψηφιακο χαρτη.

Ειδικα για χωματοδρομους, που θελεις να ξερεις τι υπαρχει γυρω σου, ειναι μια χαρα..

Μειον σε αυτο:

Το P350 ΔΕΝ ειναι αδιαβροχο.

Το PathAway ΔΕΝ κανει rooting.
Δηλ δεν σου λεει που να στριψεις,ποτε θα φτασεις κτλ. Πρεπει να βαζεις το μυαλουδακι σου να σκεφτεται λιγο. (αυτο δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι μειονεκτημα αλλα..anyway. Σε λιγο θα περιμενουμε το Gps να μας πει κ που να...)

:) αυτα. Ελπιζω να βοηθησα.

Xrider
29/05/2010, 05:46
Garmin 1690...Το τελειοτερο gps μεχρι σημερα!!

prismagr
16/06/2010, 21:05
TOMTOM RIDER VS GARMIN ZUMO 660
Εχω το ΤΟΜΤΟΜ rider από τότε που παρουσιάστηκε , το αγόρασα περίπου 3-4 χρόνια πριν.
Εκείνο τον καιρό είχε μόνο χάρτες της δυτικής Ευρώπης, για εκεί που ήθελα να το χρησιμοποιήσω.
Για δυτική Ευρώπη ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, για Ελλάδα όμως δεν είχε χάρτες , μικρο το κακό τότε.
Έχει πολύ καλό λογισμικό , είναι πολύ γρήγορο στον επαναυπολογισμο μπορείς να προσθέσεις φωνές διάφορες , να αλλάξεις την οθόνη και πολλά αλλα με την βοήθεια του προγράμματος της εταιρείας,
Επίσης οι χάρτες που τυχόν θα αγοράσεις , εγώ αγόρασα Ελλάδα , Τουρκία , και ανατολική Ευρώπη, είναι σε πολύ λογική τιμή. Μάνο που δεν υπάρχουν αρκετοί, επίσης τα fonts είναι λατινικά.
Όλα ήταν καλά μέχρι που πέρσι αποφασια να παω μια εκδρομή Συρία Ιορδανία Γεωργία Αρμενία , εκεί το ΤΟΜΤΟΜ παραδίνεται , δεν παίζει , νουκου.
Έτσι σε συνδυασμό με το ταξίδι που σκόπευα να κάνω φέτος αγόρασα ένα ZUMO 660, παρασυρόμενος και από τη διαφήμισή << φτιαγμένο από μοτοσυκλετιστές για μοτοσυκλετιστές>>
Η συσκευασία έχει μέσα βάση για μοτο, με ένα μάτσο καλώδια (μια τροφοδοσία θέλει μόνο , τα υπόλοιπα καλώδια σήμερα με τα blouetooth δεν χρειάζονται) η βάση είναι καλή της RAM MOUNTS και το μηχάνημα πιάνει αρκετά καλά πάνω της.
Ενα ΜΕΓΙΣΤΟ μείον είναι ότι δεν έχει προβλεφτεί από τον κατασκευαστή, ένα γαντζακι για να το δένεις και με ιμάντακι, σε περίπτωση λακουβοδρομιων, και μην πει κανείς ότι είναι η βάση πολύ καλή, και δεν πρόκειται να φυγη.
Αν <ξεπιαση> έχασες περίπου 585 Εuro. Πάρα πολύ κακό.
Η συσκευασία έχει τα διάφορα χαρτιά (ελλειπέστατο) το τροφοδοτικό, και ΔΕΝ έχει , επαναλαμβάνω , ΔΕΝ έχει blouetooth το το οποίο πρέπει να αγοράσεις εξτρά.
Πολύ τσιπικη αντίληψη κατά τη γνώμη μου .
Επίσης στη συσκευασία υπάρχει και μια βάση για αυτοκίνητο.
Φαντάστηκα όμως ότι θα αποζημιωνόμουν από την λειτουργικότητα, GARMIN γαρ.
Αμ δεν ήταν έτσι, λειτουργικά το ZUMO υπολείπεται κατά πολύ, από το ΤΟΜΤΟΜ, και δεν είναι τόσο φιλικό όσο θα έπρεπε προς τον χρήστη.
Ένα μεγάλο δέλεαρ είναι ότι έχει Ελληνικά fonts, τα οποία όμως δεν αναγνωρίζει.
Τέλος πάντων μα μην σας πολυζαλίζω.

ΤΟΜ ΤΟΜ
Υπέρ
Πληρεστρη συσκευασια
Περιλαμβανεται το blouetooth, δεν έχει βάση για αυτοκίνητο
Εξαιρετικό λογισμικό
Πολύ καλά και πλήρη εργαλεία συστήματος.
Πολες ρυθμίσεις αλλά εύκολες.
Χάρτες σε λογικότατη τιμή.
Πολύ καλό πρόγραμμα επικοινωνίας με το pc , και με πολλές επιλογές.
Εύχρηστο σαν μηχανημα.
ΚΑΤΑ
ΟΧΙ < LONG LIFE >Βάση (το ξέρουν και αυτοί και την αλλάζουν χωρίς επιβάρυνση)
Μικρή κάλυψη από χάρτες, δηλαδή δεν έχει Ασία , η έχει πολύ περιορισμένους.

Zumo 660
Υπέρ
Πληρέστατη κάλυψη από χάρτες, μιλάμε για τρελή κάλυψη, οι οποίοι είναι ακριβοί, αλλά επιδη η GARMIN είναι GARMIN και έχουνε ασχοληθεί πολλοί , μπορείς να τους βρεις και με ελάχιστα χρήματα.
Μεγαλύτερη οθόνη.
ΚΑΤΑ
Λογισμικό και ότι έχει σχέση με αυτό.
Εμφάνιση οθονης.
Έλλειψη θέσης για ιμάντα ασφαλείας.
Όχι φιλικό στο χρήστη.
Γενικά είναι ξενέρωτο μηχάνημα, με πολύ καλή κάλυψη στους χάρτες.

Xrider
10/01/2012, 12:01
Αναφορικα με τους GARMIN.
Στην σελλιδα της εταιριας δινουν ανανεωσεις που αξιζει να γινουν για οποιον εχει παλιους χαρτες -ειδικα της Ελλαδας-
Με 30ευρω ανανεωση των χαρτων που ηδη εχει στην μνημη
Με 90ευρω ανανεωση μεχρι και 3 φορες τον χρονο για παντα,δλδ οσο εχει κανεις το ιδιο GPS.
και ολα αυτα online απο το site της garmin.
Επειδη εχω αγορασει καινουριο και το τεσταρα στην Ελλαδα...εχει σωστες διευθυνσεις που δεν υπαρχουν ουτε στο google maps

pepes1gr
13/03/2013, 12:38
Παιδιά μπορεί να μου πει - δώσει κάποιος χάρτες ευρώπης για destinator.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Pattaya boy
29/12/2015, 01:09
ΔΩΡΕΑΝ ΤΟ ΝΕΟ NAVIGON EUROPE ΑΠΟ ΤΟ AMAZON!!!
(μεχρι 1/1/2016 )

http://www.amazon.de/gp/product/B019C5LZX4

amyroukai
29/12/2015, 11:31
Οκ, πάμε να δούμε...

Μπαινεις στο site, κατεβαζεις το app της αμαζον, πας στην αναζητηση, βρισκεις το δωρεαν navigon in underground apps, πας να το παρεις αλλα σου ζηταει να κανεις λογαριασμό amazon, τον φτιαχνεις, μετά λεει οτι μονο απο το αμαζον underground μπορεις να το λαβεις... και ενω εχεις ηδη το αμαζον underground δεν το.βλεπει και μενεις να κοιτας την προσφορα...:)

7Tolis
29/12/2015, 13:13
Σιγά το app..

Pattaya boy
29/12/2015, 13:14
1.Πρεπει να εχεις ενεργο λογαριασμο στο Amazon, 2.βαζεις γερμανικη διευθυνση κατοικιας 3.Κατεβαζεις το Amazon Undergroung app 4. κ τελος το Navigon Europe