PDA

View Full Version : Η βλακεία υπάρχει παντού...!



startengine
19/11/2005, 12:08
Πολλές φορές έχει συζητηθεί εδώ μέσα το θέμα της κακής και ηλίθιας συμπεριφοράς των οδηγών κουτακίων και ειδικά σε σχέση με τους δίτροχους. Έχω λάβει κι εγώ θέση και έχω μάλιστα αναφέρει προσωπικές εμπειρίες.
Θα πρέπει να παραδεχθούμε πως τα λάθη των τετράτροχων είναι αμέτρητα κι αυτό - μάλλον - πηγάζει από την ασφάλεια που δίνει η ...καμπίνα του αυτοκινήτου.....:mad:

Όμως....

Η βλακεία δεν είναι προνόμιο μόνο των κουτιών!!!

Χθες βράδυ στην Ιπποκράτους, είχα την..."ατυχία" να κινούμαι με αυτοκίνητο (που οδηγούσα) μέσα στην κίνηση, αναγκαστικά αφού για σοβαρό λόγο δε μπορούσα να είμαι με την αγαπημένη μου μηχανή.
Είμαι στη δεξιά λωρίδα και καθώς "σέρνομαι" (λόγω κίνησης) προς το πορτοκαλί φανάρι, αυτό γίνεται κόκκινο και σταματώ αφού και μπροστά μου όλα ήταν κλεισμένα. Κοιτώντας μηχανικά τον εσωτερικό καθρέπτη μου βλέπω μια μηχανή να έρχεται με γκάζι καταπάνω μου στο κενό που είχε δημιουργηθεί πίσω μου από άλλα αργά κινούμενα οχήματα. Βεβαίως το γκάζι ήταν σχετικό αφού δεν είχε και πολύ χώρο για να αναπτύξει... Ευτυχώς!
Ο τυπάκος περνάει δίπλα μου και σταματά κάνοντας διάφορα και χτυπωντας το κράνος του αφηνιασμένος...
:confused: :confused: :confused:
Και ερωτώ:
Τι διαφορετικό θα μπορούσα να είχα κάνει???
Να περάσω με κόκκινο, έστω, όμως που να πάω? Μπροστά μου ήταν όλα ακινητοποιημένα. Θα έκλεινα απλά τη διασταύρωση.
Εγώ του φταίω του ανόητου που χαζογκαζώνει στην Ιπποκράτους και μάλιστα μέσα στην κίνηση, όπου απλά μπορεί να περάσει χαλαρά - και με ασφάλεια - από την παράταξη των ακινητοποιημένων κουτιών???

Πολλά θα ήθελα να του πω του φίλου που παρεμπιπτόντως ντρόπιασε και τη μηχανή που οδηγούσε...:wave2:

Τελικά η βλακεία υπάχει παντού!!!

FestoNero
19/11/2005, 13:03
Δηλαδη τι;
Επιβραδυνες επικινδυνα;
οχι!
οπως λες "σέρνομαι"..
πηγαινες αργα..
Δ φταις σε τιποτα που ο αλλος δεν μπορει να αναλυσει το δρομο μπροστα του κ να δει πχ το αμαξι που παει αργα, ΛΟΓΩ ΚΙΝΗΣΗΣ..
Η το φαναρι που παει για κοκκινο.. :nono:

startengine
19/11/2005, 13:16
Σερνόμουν festo, σερνόμουν όπως όλοι στα τουτού με τέτοια αναθεματισμένη κίνηση...:yuck:

Αυτό είναι που με τσατίζει. Βλέπεις πάντα μα πάντα (λόγω συναδελφικότητας αν θέλεις) προσέχω πρώτα τους δίτροχους και μετά κάθε τι άλλο όταν :sick: οδηγώ αυτοκίνητο.

Anyway, το θέμα είναι να προσέχουμε τους εαυτούς μας πάνω στις καλές μας και όχι να κάνουμε ...... βλακείες και να προσπαθούμε να ρίχνουμε στους άλλους την ευθύνη.
Αν μη τι άλλο, δεν διορθωνόμαστε έτσι.

nimbus
19/11/2005, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Σερνόμουν festo, σερνόμουν όπως όλοι στα τουτού με τέτοια αναθεματισμένη κίνηση...:yuck:

Αυτό είναι που με τσατίζει. Βλέπεις πάντα μα πάντα (λόγω συναδελφικότητας αν θέλεις) προσέχω πρώτα τους δίτροχους και μετά κάθε τι άλλο όταν :sick: οδηγώ αυτοκίνητο.

Anyway, το θέμα είναι να προσέχουμε τους εαυτούς μας πάνω στις καλές μας και όχι να κάνουμε ...... βλακείες και να προσπαθούμε να ρίχνουμε στους άλλους την ευθύνη.
Αν μη τι άλλο, δεν διορθωνόμαστε έτσι.


δεν φταίς εσύ, αν ο άλλος σκέφτεται και πράττει χαζά...
εσύ καλά έκανες και σταμάτησες...παρόμοια κατάσταση μου έχει τύχει και τσακώθηκα με έναν πάπια...
Κι ο άνθρωπος το μόνο πράγμα που κάνει, είναι να ρίχνει ευθύνες στους άλλους...άσχετα αν τα πράγματα δεν ανταποκρίνονται στην αντικειμενικότητα......τι να πώ...υπομονή μόνο μπορούμε να κάνουμε..

:wave2:

startengine
20/11/2005, 09:24
...και να είμαστε όσο μπορούμε πιο... ψύχραιμοι παιδιά!
Πρώτα πρώτα για τη δική μας ψυχική υγεία.

Πως το έλεγε ρε παιδιά η Βουγιουκλάκη σ΄εκείνη την ταινία?
όποιος πιάνει το τιμόνι, εύκολα να μη θυμώνει...
:D :D :D

Που να ήξεραν οι άνθρωποι τότε πόσοι μ.......ς θα κυκλοφορούσαν μετά από 50 (?) χρόνια στους δρόμους!!!

Akefalos
21/11/2005, 02:54
Tha prepe na ntrepesai re file!!!Poios sou dinei to dikaioma epeidi odigas kai aftokinito kai mixani na kleineis ton diasimo rallista pou sou ekane tin timi na se prosperasei!!!Oxi mono den eprepe na thymoseis i na diamartyritheis,alla afou akinitopoiiseis prota to amaksi sou se asfali thesi sta deksia oste na xoraei na perasei aneta,na kateveis kato ,na peraseis to fanari me ta podia,na kopseis oti aftokinito pernaei gia na mporesei na perasei o diasimos ralistas mas!!Episis kalo tha itan na kouvalas pantote mazi sou mia seirina asthenoforou i peripolikou oste na ti vazeis mprosta kai na anoigeis dromo gia olous tous gkaziarides odigous!!Akou na diamrtyresai ki olas....Timi sou kai kamari sou!!
Ego prosopika tha ton parakalaga na mou gdarei kai ligo to amaksi pernontas i na mou faei kana kathrefti gia na exo na deixno meta sta paidia mou afto to polytimo anamnistiko!:D :D :D :D :D :D

startengine
22/11/2005, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Tha prepe na ntrepesai re file!!!Poios sou dinei to dikaioma epeidi odigas kai aftokinito kai mixani na kleineis ton diasimo rallista pou sou ekane tin timi na se prosperasei!!!Oxi mono den eprepe na thymoseis i na diamartyritheis,alla afou akinitopoiiseis prota to amaksi sou se asfali thesi sta deksia oste na xoraei na perasei aneta,na kateveis kato ,na peraseis to fanari me ta podia,na kopseis oti aftokinito pernaei gia na mporesei na perasei o diasimos ralistas mas!!Episis kalo tha itan na kouvalas pantote mazi sou mia seirina asthenoforou i peripolikou oste na ti vazeis mprosta kai na anoigeis dromo gia olous tous gkaziarides odigous!!Akou na diamrtyresai ki olas....Timi sou kai kamari sou!!
Ego prosopika tha ton parakalaga na mou gdarei kai ligo to amaksi pernontas i na mou faei kana kathrefti gia na exo na deixno meta sta paidia mou afto to polytimo anamnistiko!:D :D :D :D :D :D


:a013: :a013: :a013:
:a09:
Έχεις δίκιο φίλε μου!
Απλά δεν το είχα δει απο αυτή την οπτική γωνία...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

veletzas
03/12/2005, 21:12
to thema me tous tetratroxous oti oti tha sou kanoun zhmia..megaliterh apo ena zro 2kiklisth

allla to kako onoma gia tous motosiklitistes ektos apo tous tsantakides (pragma pou egine moda apo mia tainia)
mas to evgale o kir thanashs pou gia na kanei eykoloterh thn zoi tou pire ena papi gia tis douleies sto kentro ths polis ...eno eixe ksanaodhghsei 2troxo ptin apo 40 xronia san paidi kai aytos...
kai tora katevenei thn pathsion koitazontas tin arithmish kai iglinei pros ta aristera h ta deksia xoris flash/girisma kefaliou i genikotera ipopsia oti iparxoun kai alloi ston dromo....



se sxesi me enan vlaka odigo mixanis kai ena aytokinhtou protimo ton aytokinhtou ....giati kai poli arga otan einai exei tin ennoia oti exeis dikiklo


ayta

panta laspomenoi