PDA

View Full Version : Πιστόλι θερμοκόλλησης (θερμόκολλας)



foogr01
19/01/2017, 22:53
Ψάχνω για ένα πιστόλι θερμοκόλλησης. Κάτι value for money για χομπίστικη χρήση. Θέλω τώρα να κάνω κάτι κατασκευές που απαιτούν κόλλα. Θα χρησιμοποιήσω πολύ πλαστικό σ' αυτήν τη φάση. Πάντως γενικότερα χρειάζεται αυτό το μαραφέτι και ήρθε η ώρα με αφορμή την κατασκευή να το αποκτήσω. Απ' ότι είδα δεν είναι πολύ ακριβά αυτά. Υπάρχει βέβαια ένα Bosch που άγγιζε το 50άρικο αλλά το θεωρώ υπερβολικό. Μετά έπεσε το μάτι μου σ'αυτό (Steinel (http://www.skroutz.gr/s/2560401/Steinel-3002.html)) που μου φάνηκε ακριβώς το ίδιο με το Bosch, κατασκευάζεται και αυτό στη Ρουμανία όπως το Bosch και έχει μισή τιμή. Μήπως όμως και αυτή η τιμή είναι υπερβολική και με ένα του 10άρικου ( ποιο όμως; Stanley; Bison; ;;; ) θα κάνω πάλι τη δουλειά μου; Ή αυτό του 10άρικου θα μου σπάσει τα νεύρα;
Κάπου διάβασα και για ένα του Lidl; (ου ου ου, 666 κτλ :lol:)
Enlighten me please.

daz
19/01/2017, 22:59
Είχα ρωτήσει και εγώ το μισκιν και μου είχε πει γι' αυτό!

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5565

MISKIN
19/01/2017, 23:02
Είχα ρωτήσει και εγώ το μισκιν και μου είχε πει γι' αυτό!

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5565

Αυτό έχω εγώ, αλλά νομίζω ότι το Steinel είναι πιο ασφαλής επιλογή. Έχω θερμοπίστολο Steinel και είναι σούπερ.

foogr01
19/01/2017, 23:19
Καλά, είστε πιο γρήγοροι κι από τη σκιά σας !
Στην ίδια κατηγορία τιμής παίζει κι αυτό το Stanley (https://www.pavlatos-tools.gr/thermokollitiko-pistoli-silikonis-stanley-stht6-70416-p-4529-html) με χαρακτηριστικά που μου φαίνονται καλά.

MISKIN
19/01/2017, 23:28
Καλά, είστε πιο γρήγοροι κι από τη σκιά σας !
Στην ίδια κατηγορία τιμής παίζει κι αυτό το Stanley (https://www.pavlatos-tools.gr/thermokollitiko-pistoli-silikonis-stanley-stht6-70416-p-4529-html) με χαρακτηριστικά που μου φαίνονται καλά.
Πάρε αυτό, αν είναι για επαγγελματική εργασία.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=3781#texnika

Leon67
20/01/2017, 02:25
Πάρε αυτό, αν είναι για επαγγελματική εργασία.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=3781#texnika

Βρήσκουμε ακόμα το Reka TR-505: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147279&page=16&p=2820935&viewfull=1#post2820935

max κανα 30αρι Ελλάδα-Αθήνα και είναι made in Germany.

vaska
20/01/2017, 08:31
Αυτά όλα είναι μικρά παίρνουν 7mm ράβδους. Δεν ξέρω αν θέλεις τέτοιο ή από τα μεγαλύτερα που παίρνουν τις πιο χοντρές ράβδους. Έχω και τους 2 τύπους. Το μεγάλο είναι ένα νονέιμ Ιταλικό,, το έχω 25 χρόνια και του έχω αλλάξει τα φώτα. Κιχ δεν έχει κάνει. Στα μικρά έχω το bosch. Είναι για λεπτομέρειες και βολεύει που δεν έχει καλώδιο. Από την αρχή είχε προβληματάκια στην προώθηση της ράβδου. Πήρα στο σέρβις και μου είπαν να το στείλω να μου το αλλάξουν. Το έλυσα μόνος μου γιατί βαριόμουνα να περιμένω, βρήκα μία ατέλεια από το καλούπι στο πλαστικό ποδαράκι που σπρώχνει την ράβδο, την διόρθωσα και όλα οκ. Οι κόλλες που χρησιμοποιώ είναι της BISON και είναι άριστες. Ανοίγω με το dremel κι επισκευάζω τροφοδοτικά από Ν/Β και τα κλείνω με την θερμόκολλα. Δεν επέστρεψε ποτέ κανένας με παράπονο ότι άνοιξε ξανά το τροφοδοτικό.

foogr01
20/01/2017, 20:36
To Steinel παίρνει 11mm, όπως και το DREMEL 940 που έβαλε τελευταία ο MISKIN.

@Leon67: παίζει link για το REKA (γιατί εγώ δεν βρίσκομαι Αθήνα) ;

Leon67
20/01/2017, 20:40
[QUOTE=@Leon67: παίζει link για το REKA (γιατί εγώ δεν βρίσκομαι Αθήνα) ;[/QUOTE]

Oχι δεν υπάρχουν σε μαγαζι, κάποια-ος ασχετη εταιρία τα έχει. Στείλε πμ να σου πώ λεπτομέρειες.

foogr01
29/01/2017, 21:43
Να ευχαριστήσω πάρα πολύ τους Leon67 και daz, αφού έγινα κι εγώ κάτοχος του REKA TR505 ! :)

Για φωτό click εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147279&p=2820935&viewfull=1#post2820935), να μην επαναλαμβανόμαστε, μιας και είναι το ίδιο εργαλείο.

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ ποιοτικό, σε σχέση πάντα με τα δύο των 10 € που είχα μέχρι τώρα*. Μ' αρέσει πολύ η σκανδάλη του και τα specs φαίνονται πολύ καλά. Θα ξαναποστάρω μόλις το χρησιμοποιήσω εντατικά.

Και πάλι ευχαριστώ παίδες :beer:








(*) και τα οποία μετά από δυο χρήσεις το καθένα τα πέταξα στα σκουπίδια, αφού δουλεύανε όπως να 'ναι -ή μάλλον δεν δουλεύανε- και μου σπάγανε τα νεύρα.

zannisvel
30/01/2017, 14:44
Εχω το dremel 940 εδω και 3 χρονια και δεν εχει κανει κιχ. Ερασιτεχνική χρηση μεν αλλα πρεπει να εχουν περασει τουλαχιστον 2 kg σιλικονες απο μεσα του.

vaska
13/05/2020, 20:14
Συνεχίζουν να γίνονται πραγματάκια

418181

418182

daz
13/05/2020, 21:26
Ωραίο μπιλ.

Το κουτί έχει τρύπα πίσω απ' το εργαλείο? :lol:
Γιατί αν του βάλεις την κόλλα δε νομίζω να κλείνει το κουτί!
Και εγώ έτσι το έχω, με το τσουτσούνι από πίσω να κρέμεται και δεν ξέρω που να το βάλω!

vaska
13/05/2020, 21:51
Ωραίο μπιλ.

Το κουτί έχει τρύπα πίσω απ' το εργαλείο? :lol:
Γιατί αν του βάλεις την κόλλα δε νομίζω να κλείνει το κουτί!
Και εγώ έτσι το έχω, με το τσουτσούνι από πίσω να κρέμεται και δεν ξέρω που να το βάλω!

Με τις δικές του κλείνει μια χαρά και με αυτές του εμπορίου κλείνει αρκεί να έχεις φάει μπόλικη από την προηγούμενη που έχει μέσα έτσι ώστε η επόμενη να μπει βαθιά (ακούστηκε κάπως αυτό).
Μια καλή αναβάθμιση έκανα σε αυτό που έχω ήδη 30 χρόνια και δεν είναι κάτι σπουδαίο αλλά με έχει βγάλει παλικάρι. Δλδ περίσσευαν κάτι ψιλά και τα ακούμπησα στους Γερμαναράδες. Καλή πατέντα είναι η βάση "φόρτισης" που έχει για κείνους που το χρησιμοποιούν χωρίς καλώδιο μιας και το ίδιο το μηχάνημα αποθηκεύει αρκετή ενέργεια για εργασίες χωρίς καλώδιο κι επίσης εξαιρετικό το σύστημα περιορισμού διαρροής υγρής κόλλας που έχουν τα ακροφύσια. Η βάση έχει κανένα τριαντάρι με τα αποστολικά, δεν ξέρω αν θα την πάρω, προς το παρόν δεν μου χρειάζεται

418183
418184

losvre
13/05/2020, 22:44
Πολύ ωραίο αυτό το πιστόλι κόλλας, ψάχνομαι και εγώ για κάτι τέτοιο.

Για πες από εμπειρία ποσο δυνατά κολάει σε σχέση ας πούμε με τις εποξεικες δυο συστατικών κλπ.

ευχαριστώ και καλοριζικο

vaska
14/05/2020, 08:30
Το πιστόλι δεν έχει σχέση με την δύναμη συγκόλλησης, οι ραβδοι σιλικόνης είναι εκείνοι που είναι υπεύθυνοι για την καλή ή όχι συγκόλληση. Υπάρχουν στο εμπόριο πολλές διαφορετικές από πολλούς κατασκευαστές. Εγώ έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος από κάποιες χύμα που όμως δεν έχουν σταθερή ποιότητα και από τις Stanley που είναι πραγματικά πολύ καλές αλλά δυσεύρετες και ακριβές. Σε καμία όμως περίπτωση δεν τις συγκρίνω με εποξικες 2 συστατικών. Είναι αρκετά πιο αδύναμη η συγκόλληση με ράβδους σιλικόνης

camen
14/05/2020, 08:54
Οι κολλες του πιστολιου αυτου δεν εχουν καμια σχεση με κολλες συγκολλησης,εποξικες κλπ.
Ειναι ραβδοι σιλικονης που με την θερμοκρασια του πιστολιου λιωνουν και μετα παγώνουν αμεσως.
Χρησιμοποιειται για κατασκευες διακοσμησης(μπουμπουνιερες ας πουμε), στα ηλεκτρονικα,σε μακετες, αν θες να φτιαξεις κανα γρηγορο πατρον για καμια πατεντα,γενικα σε κολληματα που απαιτουν χαμηλης αντοχης συγκρατηση.
Αν εχουν βγαλει τπτ ειδικες ραβδους κολλας δε το ξερω αλλα δε το νομιζω. Οτι υπαρχουν ραβδοι της πλακας κ πιο καλες ραβδοι με καλυτερες ιδιοτητες οπως λεει κ ο vaska ,ισχυει!

camen
14/05/2020, 09:02
Παντως stanley βρισκεις ευκολα να παραγγειλεις στο σκρουτζ.
Μηπως ομως εννοεις της steinel??? Ειναι γερμανικες και η εταιρια βγαζει και ραβδους συγκολλησης πλαστικων αναλογα με το ειδος του πλαστικου. Εκεινα τα stick που τα λιωνεις για να κολλησεις σπασμενους προφυλακτηρες,πλαστικα απο μηχανακια κλπ

JNP
14/05/2020, 10:08
Παντως stanley βρισκεις ευκολα να παραγγειλεις στο σκρουτζ.
Μηπως ομως εννοεις της steinel??? Ειναι γερμανικες και η εταιρια βγαζει και ραβδους συγκολλησης πλαστικων αναλογα με το ειδος του πλαστικου. Εκεινα τα stick που τα λιωνεις για να κολλησεις σπασμενους προφυλακτηρες,πλαστικα απο μηχανακια κλπ

Οι Steinel είναι οι πιο καλές που έχω χρησιμοποιήσει σε απλό πιστολάκι της ίδιας εταιρείας που έχω.

vaska
14/05/2020, 10:32
Οι κολλες του πιστολιου αυτου δεν εχουν καμια σχεση με κολλες συγκολλησης,εποξικες κλπ.
Ειναι ραβδοι σιλικονης που με την θερμοκρασια του πιστολιου λιωνουν και μετα παγώνουν αμεσως.
Χρησιμοποιειται για κατασκευες διακοσμησης(μπουμπουνιερες ας πουμε), στα ηλεκτρονικα,σε μακετες, αν θες να φτιαξεις κανα γρηγορο πατρον για καμια πατεντα,γενικα σε κολληματα που απαιτουν χαμηλης αντοχης συγκρατηση.
Αν εχουν βγαλει τπτ ειδικες ραβδους κολλας δε το ξερω αλλα δε το νομιζω. Οτι υπαρχουν ραβδοι της πλακας κ πιο καλες ραβδοι με καλυτερες ιδιοτητες οπως λεει κ ο vaska ,ισχυει!

Κάνουν και για συγκόλληση (υπάρχουν αρκετά βιντεάκια στον σωλήνα) αλλά όχι με τις απαιτήσεις που έχεις από εποξικές κόλλες κλπ. Εγώ πχ την χρησιμοποιώ πολύ σε διαλυμένα λάπτοπ στο σημείο έδρασης των στηριγμάτων της οθόνης (hinges). Ακόμα και αν λείπουν κομμάτια που τις περισσότερες φορές λείπουν, κάνω καλούπι ρίχνω την κόλα, εμβαπτίζω (πωωω τι λέω πρωί πρωί ο πστς - ζωγραφίζω) τις βάσεις και όταν παγώσει είναι οκ. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω καλές σιλικόνες, γιατί οι βάσεις της οθόνης στα ΝΒ τραβάνε μπόλικο ζόρι

vaska
14/05/2020, 10:35
Οι Steinel είναι οι πιο καλές που έχω χρησιμοποιήσει σε απλό πιστολάκι της ίδιας εταιρείας που έχω.

Δεν έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσω steinel. Θα κάνω μια δοκιμή. Ο Θωμάς είπε ότι έχει ο Καυκάς, κοίταξα και είδα ότι έχει μόνο διάφανη. Αν βρω σε μαύρη και είναι όσο καλή λέτε θα είμαι μια χαρά

JNP
14/05/2020, 13:11
Δεν έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσω steinel. Θα κάνω μια δοκιμή. Ο Θωμάς είπε ότι έχει ο Καυκάς, κοίταξα και είδα ότι έχει μόνο διάφανη. Αν βρω σε μαύρη και είναι όσο καλή λέτε θα είμαι μια χαρά

Εγώ δουλεύω μόνο διαφανη. Από μαύρη δεν έχω εμπειρία.

OldMan
14/05/2020, 16:07
Ρατσιστης ή απλα δεν έτυχε..??

lazarefa
14/05/2020, 18:12
Εδώ και αρκετά χρόνια έχω ένα απλό πιστόλι θερμοκόλλας της Pattex, το παρακάτω:
http://www.evocasa.it/catalog/PISTOLA-INCOLLATRICE-PATTEX-HENKEL-COLLA-A-CALDO-ELETTRICA-70W-HOT-MELT-GLUE-GUN-SILICONE-2013

Είχε αγοραστεί γύρω στα 15 ευρώ αν θυμάμαι. Έχει χρησιμοποιηθεί λίγες φορές μέχρι σήμερα και μπορώ να πω πως για τα λεφτά του φαίνεται ΟΚ. Επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για τα συγκεκριμένα εργαλεία, και με αφορμή την σεβαστού κόστους αγορά που έκανε ο Vaska (μεγειές!) θα μπορούσατε να μου πείτε σε τι υπερέχουν πρακτικά τα καλά (και προφανώς σχετικά ακριβά) ανάλογα πιστόλια ώστε να πετυχαίνουν καλύτερο αποτέλεσμα κόλλησης σε σχέση πχ με το ταπεινό δικό μου;
Καταλαβαίνω φυσικά την καλύτερη ποιότητα κατασκευής (υλικά, αντοχή στο χρόνο, αντοχή σε πολύωρη και συχνή χρήση), ωστόσο από άποψη τελικού αποτελέσματος τι είναι εκείνο που μπορεί να έχει ένα ακριβό πιστόλι θερμοκόλλας που το κάνει να κολλάει καλύτερα; (εφόσον και το ένα και το άλλο κολλήσουν με ίδιας ποιότητας στικ θερμοκόλλας).
Πχ πετυχαίνει μεγαλύτερη θερμοκρασία στη μύτη και αυτό βοηθάει; Έχει μεγαλύτερη ταχύτητα ροής υγρής κόλλας οπότε είναι πιο κατάλληλο για συνεχή κόλληση;

JNP
14/05/2020, 19:46
Ρατσιστης ή απλα δεν έτυχε..??

Μπα τυχαίο... :beer:

vaska
24/05/2020, 18:49
Αναβαθμιστήκαμε, αγοράστηκε και η βάση, έγινε τροποποίηση κοινώς μόντα ακόμα πιο κοινά μπήκε διακόπτης στο διπολικό οχταράκι καλώδιο που την συνδέει με την παροχή 220 κι έτσι το πιστόλι μένει μόνιμα πάνω της, το καλώδιο μόνιμα στην πρίζα και το ανοίγεις όποτε το χρειάζεσαι.

418446

JNP
25/05/2020, 08:26
Μπράβο στην οργάνωση του πάγκου.
Βλέπω αριστερά τη μισή wurth!
Το uni-t ποιο είναι;

losvre
25/05/2020, 11:00
[QUOTE=camen;3048550 (tel:3048550)]Οι κολλες του πιστολιου αυτου δεν εχουν καμια σχεση με κολλες συγκολλησης,εποξικες κλπ.
Ειναι ραβδοι σιλικονης που με την θερμοκρασια του πιστολιου λιωνουν και μετα παγώνουν αμεσως.
Χρησιμοποιειται για κατασκευες διακοσμησης(μπουμπουνιερες ας πουμε), στα ηλεκτρονικα,σε μακετες, αν θες να φτιαξεις κανα γρηγορο πατρον για καμια πατεντα,γενικα σε κολληματα που απαιτουν χαμηλης αντοχης συγκρατηση.
Αν εχουν βγαλει τπτ ειδικες ραβδους κολλας δε το ξερω αλλα δε το νομιζω. Οτι υπαρχουν ραβδοι της πλακας κ πιο καλες ραβδοι με καλυτερες ιδιοτητες οπως λεει κ ο vaska ,ισχυει![/

Καλημερα σε όλους,

εποξεικες εννοούσα τις απλές όπως Araldite. Θα τσεκάρω σπεκς και θα επανέλθω.

vaska
25/05/2020, 12:12
Μπράβο στην οργάνωση του πάγκου.
Βλέπω αριστερά τη μισή wurth!
Το uni-t ποιο είναι;

UT139s. Wurth υπάρχουν και άλλα που δεν φαίνονται και μιας και σου αρέσει ο πάγος μου πάρε και μία πανοραμική

418461

JNP
25/05/2020, 13:33
Αυτός είναι χειρουργικός Πάγκος!
Καλές δουλειές εύχομαι.
Το 139s έχει νομίζω επιπλέον κλίμακα μεταβλητών τιμών και μαύρη οθόνη σε σχέση με το 139c που πήρα.
Σε μετρήσεις και ασφάλειες πρέπει να είναι ίδια.

cityfly
25/05/2020, 14:26
Δεν έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσω steinel. Θα κάνω μια δοκιμή. Ο Θωμάς είπε ότι έχει ο Καυκάς, κοίταξα και είδα ότι έχει μόνο διάφανη. Αν βρω σε μαύρη και είναι όσο καλή λέτε θα είμαι μια χαρά

Για steinel εδώ.
Χρησιμοποιώ και το πιστόλι (το κόκκινο gluefix που παίρνει των 11) και τις σιλικόνες της, πότε τις διάφανες πότε τις άσπρες που είναι και πιο ισχυρές.
Είναι αρκετά γερή κόλλα αλλά επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει τις άλλες δεν μπορώ να συγκρίνω.
Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι εξαρτάται τι κολλάει κανείς και πώς. Αν κολλήσεις κάτι στο οποίο δεν ασκούνται άλλες δυνάμεις πλην του βάρους του δεν θα σπάσει ποτέ.
Εγώ το χρησιμοποιώ σε εξωσχολικά καλλιτεχνικά μαθήματα οπότε κολλάμε σχεδόν το οτιδήποτε και τις περισσότερες φορές χωρίς πρόβλημα. Είναι κάποια πλαστικά λίγα που δεν είναι τόσο αποτελεσματικό αλλά δεν ξέρω τι τύπος είναι.

Αυτό το bosch φαίνεται ενδιαφέρον αλλά και αρκετά ακριβό ίσως για μένα να είναι υπερβολή

vaska
25/05/2020, 18:11
Αυτός είναι χειρουργικός Πάγκος!
Καλές δουλειές εύχομαι.
Το 139s έχει νομίζω επιπλέον κλίμακα μεταβλητών τιμών και μαύρη οθόνη σε σχέση με το 139c που πήρα.
Σε μετρήσεις και ασφάλειες πρέπει να είναι ίδια.

Είμαι άρρωστος με τους πάγκους του service αν δεν είναι γυαλί δεν πάω σπίτι μέχρι να τελειώσω και να μαζέψω. Και όταν με κάτι έχεις εμμονή τόσο γίνονται πράγματα που σου απαγορεύουν να είσαι όπως θες. Είναι κανένα τρίμηνο τώρα που ο άλλος ο μεγάλος πάγκος που λύνω τα pc είναι πολύ ανακατεμένος και με πολλά καλώδια χύμα. Τες πα δουλειά να υπάρχει και όλα τα συνηθίζεις.

νεοσσός
28/12/2021, 12:20
Θέλω να αγοράσω, για περιστασιακή χρήση, ένα πιστόλι θερμοκόλλησης. Διαβάζω καλές κριτικές για το πιστόλι θερμικής σιλικόνης Benman PT-40 70797 (https://www.skroutz.gr/s/3322261/Benman-PT-40-%CE%A0%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CE%BB%CE%B9-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-55W-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A1%CE%AC%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-11mm.html).

Έχετε καμία αντίρρηση ή αντιπρόταση σε κοντινή τιμή; Εννοείται ότι δεν θέλω να μου χαλάσει σε λίγες χρήσεις, όπως συμβαίνει με τα πολύ φθηνά.

ioannispar
29/12/2021, 09:34
Επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα φτηνα πιστολια που αλλα εβγαζαν την κολλα απο παντου και αλλα απο πουθενα μετα απο λιγο καιρο, κατεληξα να παρω το STEINEL GLUEMATIC 3002 https://www.kafkas.gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia-exartimata/ergaleia-revmatos/eidika-ergaleia-revmatos/steinel-pistoli-thermokollas-ilektriko-200w_180570/

Το πηρα απο το συγκεκριμενο καταστημα επειδη η διαφορα με σκρουτζ ηταν μικρη και το καταστημα διπλα μου. Με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και με αρκετη χρηση. Νομιζω αξιζουν τα παραπανω χρηματα.

sapila racing
29/12/2021, 09:44
Επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα φτηνα πιστολια που αλλα εβγαζαν την κολλα απο παντου και αλλα απο πουθενα μετα απο λιγο καιρο, κατεληξα να παρω το STEINEL GLUEMATIC 3002 https://www.kafkas.gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia-exartimata/ergaleia-revmatos/eidika-ergaleia-revmatos/steinel-pistoli-thermokollas-ilektriko-200w_180570/

Το πηρα απο το συγκεκριμενο καταστημα επειδη η διαφορα με σκρουτζ ηταν μικρη και το καταστημα διπλα μου. Με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και με αρκετη χρηση. Νομιζω αξιζουν τα παραπανω χρηματα.

Συμφωνω. Το έχω πανω απο 10 χρόνια το συγκεκριμένο και δεν ειχα ποτέ πρόβλημα.
Βεβαια πρέπει να πω οτι δεν το χρησιμοποιώ και τόσο συχνα.

ioannispar
29/12/2021, 09:52
Εγω το χρησιμοποιω λιγες φορες αλλα οταν το χρειαστω δουλευει κανα 3ωρο και παραπανω ασταματητα! Το ξεχναω στην μπριζα δηλαδη και δεν καταλαβαινει τιποτα!!!

daz
29/12/2021, 17:31
Και εγώ ένα steinel έχω, πολλά χρόνια τώρα.

JNP
29/12/2021, 18:30
Σοβαρή εταιρεία και τα θερμοπιστολα της πολύ καλά.

νεοσσός
31/12/2021, 16:58
Θέλω να αγοράσω, για περιστασιακή χρήση, ένα πιστόλι θερμοκόλλησης. Διαβάζω καλές κριτικές για το πιστόλι θερμικής σιλικόνης Benman PT-40 70797 (https://www.skroutz.gr/s/3322261/Benman-PT-40-%CE%A0%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CE%BB%CE%B9-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-55W-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A1%CE%AC%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-11mm.html).

Έχετε καμία αντίρρηση ή αντιπρόταση σε κοντινή τιμή; Εννοείται ότι δεν θέλω να μου χαλάσει σε λίγες χρήσεις, όπως συμβαίνει με τα πολύ φθηνά.

Το πήρα. Μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος από το πώς δείχνει μέσα στη συσκευασία. :p


433198