PDA

View Full Version : Δίπλωμα Α2



tranos07
22/01/2017, 16:12
Καλησπέρα παιδιά. Ύστερα από πολύωρη αναζήτηση στο ΝΕΤ δεν κατάφερα να λύσω την απορία μου. Είμαι κάτοχος ενός xt600 και διπλώματος Α1. Ξέρω πως η προϋπόθεση για να βγάλω το Α2 είναι να έχω κλείσει τα 20. Γεννηθείς στις 22/07/97 αυτό σημαίνει άλλους 6 μήνες αναμονή. Όμως μ είπε ένας γνωστός πως επειδή είναι δημόσιο έγγραφο το δίπλωμα,νομικά θεωρουμαι 20 χρόνων από την 1/1/17 κάτι το οποίο μου ακούγεται λογικό μιας κ κάπως έτσι ψήφισα κ στις εκλογές ενώ δεν είχα κλείσει τα 18 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο στέκει κ οι σχολές οδηγών είναι κλειστες αυτή τη στιγμή Για να πάρω τηλέφωνακι οπότε αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά κ αύριο πάω για επέκταση :D

Andrikos94
23/01/2017, 15:58
Καλησπέρα παιδιά. Ύστερα από πολύωρη αναζήτηση στο ΝΕΤ δεν κατάφερα να λύσω την απορία μου. Είμαι κάτοχος ενός xt600 και διπλώματος Α1. Ξέρω πως η προϋπόθεση για να βγάλω το Α2 είναι να έχω κλείσει τα 20. Γεννηθείς στις 22/07/97 αυτό σημαίνει άλλους 6 μήνες αναμονή. Όμως μ είπε ένας γνωστός πως επειδή είναι δημόσιο έγγραφο το δίπλωμα,νομικά θεωρουμαι 20 χρόνων από την 1/1/17 κάτι το οποίο μου ακούγεται λογικό μιας κ κάπως έτσι ψήφισα κ στις εκλογές ενώ δεν είχα κλείσει τα 18 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο στέκει κ οι σχολές οδηγών είναι κλειστες αυτή τη στιγμή Για να πάρω τηλέφωνακι οπότε αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά κ αύριο πάω για επέκταση :D

Μια χαρα μπορεις να ξεκινησεις για Α2 και γω στα 19 το ξεκινησα (ασχετα επειδη το παρατησα το τελειωσα πριν 2 μηνες)βεβαια παιζει να πεσεις σε κανα τρομπα δασκαλο και να σου ριξει ακυρο οποτε απλα πηγαινε στον επομενο

tranos07
23/01/2017, 17:14
Ναι όμως με την καινούρια νομοθεσία το έκανες εσύ? Γιατί ρώτησα σε μια σχολή οδηγών κ μ έριξαν ήδη άκυρο.

astrapogiannos7
23/01/2017, 22:42
Και εγώ άκυρο έφαγα πέρσι τον Φλεβάρη και περίμενα μέχρι Νοέμβρη να βγάλω καρτέλα ... Τώρα στο Ελλαδιστάν όλα είναι δυνατά φτάνει να έχεις τους σωστούς γνωστούς :rolleyes:

Andrikos94
24/01/2017, 13:47
Ναι όμως με την καινούρια νομοθεσία το έκανες εσύ? Γιατί ρώτησα σε μια σχολή οδηγών κ μ έριξαν ήδη άκυρο.

Ναι ηταν η χρονια που ειχαν αλαξει σε ΑΜ,Α1,Α2,Α και δεν ειχα κανενα προβλημα μονο ενας στην γειτωνια μου ειχε ριξει ακυρο και απλα πηγα αλλου και ξεκινησα.

tranos07
24/01/2017, 18:28
Εγώ προς το παρόν έχω φαει 5 άκυρα παιδιά κ περιμένω αύριο απάντηση από έναν που θα πάει στο υπουργείο να το τσεκαρει με φωτο το δίπλωμα κ την ταυτότητα μου. Σε περίπτωση που φάω πάλι άκυρο μπορείς να μ πεις σε ποια σχολή οδηγών πηγες είτε εδώ είτε σε πμ ώστε να πάω κ εγώ να ξεμπερδευω?

Andrikos94
24/01/2017, 22:37
Εγώ προς το παρόν έχω φαει 5 άκυρα παιδιά κ περιμένω αύριο απάντηση από έναν που θα πάει στο υπουργείο να το τσεκαρει με φωτο το δίπλωμα κ την ταυτότητα μου. Σε περίπτωση που φάω πάλι άκυρο μπορείς να μ πεις σε ποια σχολή οδηγών πηγες είτε εδώ είτε σε πμ ώστε να πάω κ εγώ να ξεμπερδευω?

Μαριαννα κρητικου Κατω πατησια.ρε φιλε μια ερωτηση γιατι τωρα το προσεξα με Α1 μεχρι 125cc δεν ειναι?Κοιτα μην σε σταματησουν και κλαις....

tranos07
25/01/2017, 13:31
Ναι φίλε δυστηχως. Προσοχή και διακριτικότητα όσο γίνεται με την race tech επάνω :ρ έχω περάσει από πάρα πολλά στρουμφάκια μέχρι τώρα κ δεν έγινε τπτ ευτυχώς. Σου στέλνω ένα πμ για κάτι έξτρα ερωτησουλες