PDA

View Full Version : Επιλογη μοτο... (συνέχεια με μεγαλύτερο budget)



Σελίδες : [1] 2

TsoliasGR
23/01/2017, 15:40
Καλησπέρα.
Θα ήθελα την γνώμη σας για επιλογή μοτοσυκλέτας.
Επειδή έχω ένα παπί kawasaki kaze-r 110cc '99 που μάλλον πάει για ολική (χρωστάει τέλη,θέλει αναρτήσεις πίσω,τσιμούχες-λάδια εμπρός,κόλλησε-ξεκόλλησε πιστόνι εν κινήση,πηνεία-βολάν,μπομπίνες και ακτινολόγηση πίσω) και είναι δημόσιος κίνδυνος να το οδηγάω αποφάσισα να πάρω άλλο μηχανάκι.
Θα πάω σε πιο πολλά κυβικά μιας και η εργασία μου είναι σε απόσταση 30 χλμ απο το σπίτι με διαδρομή εντός αστικού ιστού (απο Νέο Κόσμο-Κορωπί) για να μην είναι το μοτέρ στα "κόκκινα" σε Μεσογείων-Λαυρίου, να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση στο γκάζι,καλλίτερα κρατήματα και πάει λέγοντας.
Το budget μου είναι 1000 με την μεταβίβαση και ΔΕΝ μπορώ να τα ξεπεράσω (θα μείνει χωρίς ασφάλεια αν πάω παραπάνω και δεν θα μπορώ να το κινήσω).
Δίπλωμα απεριορίστων απο το 2007.
Κράνος-Μπουφάν-αδιάβροχα-μπότες-γάντια υπάρχουν απο προηγούμενο μηχανακι που αναγκάστηκα και έδωσα (καταραμένη κρίση).
Οδηγική εμπειρία (απο 1992):
Suzuki GSF400V (Bandit) 1994
Kawasaki Kaze-r 1999
Honda super cub 50cc mod1984
Sym Wolf 250 SB-Ni '14
Agility 150
Το θέμα είναι οτι θέλω να έχει μικρή (σχετικά) κατανάλωση και να μπορώ εκτός απο αυτή την διαδρομή να πάω επαρχία (Αθήνα-Καλαμάτα) και για κάνα μπάνιο μέχρι το Σούνιο άνετα.
Έχω βρεί μέχρι τώρα κυρίως
Kawasaki KLE 500
Honda Transalp 400
Honda AX-1
Honda NX-1 Dominator
Kawasaki KLE 250 Anhelo
Είναι ζημιάρικα;Είναι αξιόπιστα;Απο κατανάλωση τι λένε;

ΥΓ Δεν με ενδιαφέρει για εκτός δρόμου,Δεν με ενδιαφέρει για καφριλίκια,σούζες και τα λοιπά.Η πιο extreme χρήση θα είναι στα 120-130 χλμ στην εθνική.

sniper
23/01/2017, 15:51
Καλησπέρα.
Θα ήθελα την γνώμη σας για επιλογή μοτοσυκλέτας.
Επειδή έχω ένα παπί kawasaki kaze-r 110cc '99 που μάλλον πάει για ολική (χρωστάει τέλη,θέλει αναρτήσεις πίσω,τσιμούχες-λάδια εμπρός,κόλλησε-ξεκόλλησε πιστόνι εν κινήση,πηνεία-βολάν,μπομπίνες και ακτινολόγηση πίσω) και είναι δημόσιος κίνδυνος να το οδηγάω αποφάσισα να πάρω άλλο μηχανάκι.
Θα πάω σε πιο πολλά κυβικά μιας και η εργασία μου είναι σε απόσταση 30 χλμ απο το σπίτι με διαδρομή εντός αστικού ιστού (απο Νέο Κόσμο-Κορωπί) για να μην είναι το μοτέρ στα "κόκκινα" σε Μεσογείων-Λαυρίου, να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση στο γκάζι,καλλίτερα κρατήματα και πάει λέγοντας.
Το budget μου είναι 1000 με την μεταβίβαση και ΔΕΝ μπορώ να τα ξεπεράσω (θα μείνει χωρίς ασφάλεια αν πάω παραπάνω και δεν θα μπορώ να το κινήσω).
Δίπλωμα απεριορίστων απο το 2007.
Κράνος-Μπουφάν-αδιάβροχα-μπότες-γάντια υπάρχουν απο προηγούμενο μηχανακι που αναγκάστηκα και έδωσα (καταραμένη κρίση).
Οδηγική εμπειρία (απο 1992):
Suzuki GSF400V (Bandit) 1994
Kawasaki Kaze-r 1999
Honda super cub 50cc mod1984
Sym Wolf 250 SB-Ni '14
Agility 150
Το θέμα είναι οτι θέλω να έχει μικρή (σχετικά) κατανάλωση και να μπορώ εκτός απο αυτή την διαδρομή να πάω επαρχία (Αθήνα-Καλαμάτα) και για κάνα μπάνιο μέχρι το Σούνιο άνετα.
Έχω βρεί μέχρι τώρα κυρίως
Kawasaki KLE 500
Honda Transalp 400
Honda AX-1
Honda NX-1 Dominator
Kawasaki KLE 250 Anhelo
Είναι ζημιάρικα;Είναι αξιόπιστα;Απο κατανάλωση τι λένε;

ΥΓ Δεν με ενδιαφέρει για εκτός δρόμου,Δεν με ενδιαφέρει για καφριλίκια,σούζες και τα λοιπά.Η πιο extreme χρήση θα είναι στα 120-130 χλμ στην εθνική.

Αν μπορέσεις να βρεις ΑΧ-1 ή (πιο δύσκολο) ΝΧ-1 καθαρά και τα δει και μάστορας, πάρτα. Δεν παθαίνουν τίποτα και δεν καίνε και τίποτα απολύτως ακόμα και στα κοκκινα να πα πηγαίνεις.

TsoliasGR
23/01/2017, 15:55
ότι υπάρχει στο car.
Το πόσο είναι καθαρά είναι ένα θέμα (ένεκα ηλικίας)...

teogtp
23/01/2017, 16:06
Αν μπορέσεις να βρεις ΑΧ-1 ή (πιο δύσκολο) ΝΧ-1 καθαρά και τα δει και μάστορας, πάρτα. Δεν παθαίνουν τίποτα και δεν καίνε και τίποτα απολύτως ακόμα και στα κοκκινα να πα πηγαίνεις.

Κάπου είχα διαβάσει για έναν τύπο που άφησε τον προστάτη του,μαζί με τις "καμπανες " στην ίδια διαδρομή. ......

:lol:


Εγώ θα κοιτούσα για kle.

SHOOTER045
24/01/2017, 08:09
Το transalp θα έλεγα να το απορρίψεις

Αυτό το είδες?


https://www.car.gr/9189586-honda-xl-250

Η αυτό

https://www.car.gr/9260933-kawasaki-kle-250-anhelo


Η αυτό

https://www.car.gr/9391186-honda-ax-1


Προσωπικά θα κοίταζα το XL

gior-gos
24/01/2017, 10:13
Καποτε εκανα κι εγω σχεδον την ιδια διαδρομη για δουλεια. Παγκρατι - Κορωπι μεσω Αττικης Οδου. 32 χλμ πηγαινε, 32 χλμ ελα, συνολο 64 χλμ.

Οπως ειπες κι εσυ, εκτος απο το πήγαινέλα στη δουλεια θα κανεις κι αλλες διαδρομες. Οπότε μιλαμε για περιπου 1500 - 2000 χλμ το μηνα. Με αυτον τον αριθμο διεκπεραιωτικων χιλιομετρων μηνιαιως, εχει μεγαλη σημασια η καταναλωση και η αξιοπιστια.

Η μηχανη θα γραφει πολλα χλμ που σημαινει οτι θα θελει συχνη συντηρηση και αναλωσιμα (κυριως λαστιχα). Σημαινει ομως και κατι αλλο· οτι η μηχανη θα πρεπει να εχει αποθεμα ζωης μπροστα της. Μία κουρασμενη - γερασμενη μηχανη πόσα ακομα απροβληματιστα χλμ μπορει να βγαλει;

Τα μηχανακια που κοιτας ειναι παλια. Ηταν αξιοπιστα στα νιατα τους. Τωρα απλα δεν μπορουν να ειναι αξιοπιστα.

Φυσικα τα παραπανω δεν ισχυουν σε απολυτο βαθμο. Σιγουρα υπαρχουν παλια μηχανακια σε καλη κατασταση αλλά βρισκεις (πολυ πολυ) δυσκολα (και αν), και, τελικα, αν βρεις, δε θα τα βρεις μ ενα χιλιαρικο.

Γνωμη μου· με το χιλιαρικο που διαθετεις παρε ενα καλο παπι. Ή, κανε υπομονη, μαζεψε μερικα ακομα και παρε κατι μεγαλυτερο που θα εχει ομως και καποια ζωη μπροστα του. Με τα άλλα που κοιτας υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μπλεξεις..

:)

sniper
24/01/2017, 10:29
Κάπου είχα διαβάσει για έναν τύπο που άφησε τον προστάτη του,μαζί με τις "καμπανες " στην ίδια διαδρομή. ......

:lol:


Εγώ θα κοιτούσα για kle.

Αυτός ο κάποιος έκανε Αθήνα-Γαργαλιάνοι και πίσω με AX-1 το οποίο ήταν μηχανή αντικατάστασης απο συνεργείο (και η μόνο συντήρηση ήταν λαδια, και κανένα μπουζί όταν πέθαινε το προηγούμενο).
Το παλικάρι θα κάνει 30+30 χλμ τη μέρα με διάλλειμα 8+ ωρών, όχι 350 χλμ με τη μία. Μια χαρά είναι.


...

Η μηχανη θα γραφει πολλα χλμ που σημαινει οτι θα θελει συχνη συντηρηση και αναλωσιμα (κυριως λαστιχα). Σημαινει ομως και κατι αλλο· οτι η μηχανη θα πρεπει να εχει αποθεμα ζωης μπροστα της. Μία κουρασμενη - γερασμενη μηχανη πόσα ακομα απροβληματιστα χλμ μπορει να βγαλει;

Τα μηχανακια που κοιτας ειναι παλια. Ηταν αξιοπιστα στα νιατα τους. Τωρα απλα δεν μπορουν να ειναι αξιοπιστα.

....

Το παραπάνω ΑΧ-1 υπάρχει ακόμα και λειτουργεί όπως και πριν 10 χρόνια.

Τα λάστιχα που λες είναι φτηνά, τα υπόλοιπα που μπορεί να βγάλει ένα τέτοιο μηχανάκι είναι πταίσματάκια.

Με δεδομένο ότι θέλει να δώσει μέχρι 1000. Αλλιώς, ναι, ας πάρει κάτι καλύτερο και νεότερο.

Panos76
24/01/2017, 10:41
Επειδή κάνω ακόμα και σήμερα ακριβώς το ίδιο δρομολόγιο και το έχω δει το έργο, θα συμφωνήσω με τον gior-gos, θεωρώντας πως ίσως θα ήταν καλύτερα, ακόμα και ένα αναιμικό cbf 125 ψεκαστό, σύγχρονο μοτεράκι και κυρίως ξεκούραστο μηχανάκι (ήτοι 6 - 7 ετίας max).

Τα βρίσκεις ακόμα και κάτω από 1.500€.

gior-gos
24/01/2017, 11:05
...τα υπόλοιπα που μπορεί να βγάλει ένα τέτοιο μηχανάκι είναι πταίσματάκια.

Τα πταισματακια, μπορει να ειναι φτηνα στην επισκευη τους, αλλά μπορουν να σου δημιουργησουν μεγαλο προβλημα. Για να σ αφησει στο δρομο, δε χρειαζεται απαραιτητα να κολλησει, σπασει, ανατιναχτει κτλ. Καλλιστα σου την κανει τη δουλεια ενα ξεραμενο μπουζοκαλωδιο, σωληνακι βενζινης, φθαρμενη πλεξουδα κτλ.
Επισης, αν καθε φορα που θα βλεπει καπου καποια διαρροη απο καποια φλατζα-τσιμουχα τρεχει συνεργειο ..κλαφτα

Τα μηχανακια των χρονολογιων που κοιταει το παλικαρι - κατα κανονα - εχουν τετοια θεματα. Οπως ειπαμε και πιο πανω, υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Μακαρι να βρει..
Απο το να μπλεξει ομως με κανα σαπακι - γνωμη μου - 1000 φορες παπι.

GFawkes
24/01/2017, 11:18
Καλο το XL αλλα δεν ειναι του 97....

ειναι απο αυτα που εφταναν με τις καραβιες απο Ιαπωνια.

Μοντελο 86...
Αν δεν χανει απο την κεφαλη, παρτο.
Τωρα τα 42.000 σε 30 χρονια...τα αφηνω ασχολιαστα....

377884

Power: 24.00 HP (17.5 kW)) @ 8000 RPM
Top speed: 128.0 km/h (79.5 mph)

pipe_smoker
24/01/2017, 11:57
Μια χαρά είναι το ΑΧ-1

devil's animal
24/01/2017, 11:59
1000 με την μεταβιβαση μιλαμε για 900 καθαρα για την αγορα...
ναι, αλλα δεν θα θελει και ενα μικρο σερβισακι οταν το παρεις? οτι και να παρεις...
δλδ λαδακια, φιλτρακια, νερακια, ισως τακακια..μπορει και αλυσιδογραναζα, και εκει πας πολυ ψηλα μετα...

οποτε ουσιαστικα το budget σου ειναι σχεδον 750-800 κατοσταρικα...

με αυτα τα λες, μονο παπι ή κανενα σαπακι 200αρι-250...δυστυχως...:look:

DAYMAN
24/01/2017, 13:15
τα με την παρακατω σειρα κατ' εμε -υποκειμενικη αποψη- ειναι:
NX-1 Domi
Kawasaki KLE 250 Anhelo
AX-1
οποιο βρεις σε καλη κατασταση το τσιμπας με κλειστα ματια. Οπως ειπε και καποιος παραπανω ειναι αθραυστα εφοσον ειχαν επιμελη ιδιοκτητη.
Το AX-1 το εβαλα στο τελος εξαιτιας καποιας σχετικης δυσκολιας σε καποια ανταλλακτικα. Φιλος που το εχει ως εργατη τσακισε την ζαντα δυσκολευτηκε να βρει και τελικα βρηκε απο τον Ολλανδο την πηρε αφου πουλησε ενα νεφρο.

Τωρα για το Αθηνα -Καλαματα που λες εκτιμω οτι θα το κανεις καλοκαιρι με θερμοκρασιες καλες ετσι;
Αν ναι ...........α ν ε τ α απο το παλιο με λιγες στασεις για καφε και τσιγαρακι τραλαλα εκδρομουλα.
Αποστασεις στην χωρα μας απο ακρη σε ακρη καλυπτονται το πολυ σε 10-12 ωρες με μωτ 100 χλμ και στασεις. Παραδειγμα Αθηνα -Πλατη Εβρου χαλαρα σε 10 ωρες με στασεις.
Μην κολλας λοιπον.Υπαρχουν δυο μαγκακι με παπια -ο ενας γραφει εδω μεσα- που πανε για πλακα μεχρι τα συνορα ,συμμετεχουν σε 36ωρα και πανε και Ιταλια αμα λαχει.
υγ. μεχρι το 1000ρικο μπορεις να βρεις και BMW 650 οπως για παρδειγμα αυτο
https://www.car.gr/8836509-bmw-f-650-st

καλη αγορα σε οτι καταληξεις.

sniper
24/01/2017, 13:24
...
Αποστασεις στην χωρα μας απο ακρη σε ακρη καλυπτονται το πολυ σε 10-12 ωρες με μωτ 100 χλμ και στασεις. ...

Μωτ 100 έχουν μεσαία-μεγάλα μηχανάκια. Tα παραπάνω ούτε για ανέκδοτο δεν πιάνουν 100 μωτ. Εκτός αν μιλάς για τις ευθείες της Αμερικής ή της Αυστραλίας.

DAYMAN
24/01/2017, 13:45
Μωτ 100 έχουν μεσαία-μεγάλα μηχανάκια. Tα παραπάνω ούτε για ανέκδοτο δεν πιάνουν 100 μωτ. Εκτός αν μιλάς για τις ευθείες της Αμερικής ή της Αυστραλίας.

ναι σωστα,απλα δεν αναφερομαι στα συγκεκριμενα.

TsoliasGR
25/01/2017, 09:33
Δεν δουλεύω κάθε μέρα αλλά 3-4 φορές την εβδομάδα.Τα χλμ μου είναι 1000 τον μήνα πλήν καλοκαιριού.
Εκδρομές μέχρι την θάλασσα καλοκαίρι αυστηρά μαξ στο σούνιο και Αθήνα Καλαμάτα καλοκαίρι Αύγουστο ΜΟΝΟ νυχτερινή και μια φορά μόνο.ίσως και Πάσχα...
Έχω κάνει και με κινέζο 125 Αθήνα Καλαμάτα αλλα πιάστηκε ο κ@#ς μου και δεν το ξανακάνω.
Άρα να δώ παπί λέτε...Μέχρι να μαζέψω λεφτά.Οκ αλλά δεν θα πάει στα κόκκινα το μοτέρ σε Μεσογείων-Λαυρίου;Αττική δεν μπαίνω καθόλου γιατί λεφτά για διόδια δεν δίνω.
Τι να δώ απο παπί;
Innova?
To χιλιάρικο δεν το υπερβαινω δεν μπορώ...με την μεταβίβαση...
Επίσης το μηχανάκι δεν θα το κρατήσω αιώνια...2-3 χρόνια για να πάω σε άλλο.
Άρα θέλω να έχει ανταλλακτικά για αυτά τα χρόνια τουλάχιστον.

Nostradamus
25/01/2017, 09:48
Αποστασεις στην χωρα μας απο ακρη σε ακρη καλυπτονται το πολυ σε 10-12 ωρες με μωτ 100 χλμ και στασεις. Παραδειγμα Αθηνα -Πλατη Εβρου χαλαρα σε 10 ωρες με στασεις.
[/url]



Βαλε μερικες ακομη γιατι το σφαζω ολο το χωριο. Με 100 και στασεις και χαλαρα και τσιγαρακι δεν παιζει με την καμια..

Στα του θεματος, Αυτο που ζητας ειναι επιπεδου λαχειου να βρεθει.. Συμφωνω με τον Σταυρο, εχεις ουσιαστικα πολυ μικροτερο πραγματικο μπατζετ απο το χιλιαρικο.. Ισως να πρεπρει να πας σε καποιο παπι παλι και να παραμεινεις σε μεταβατικο σταδιο μεχρι να βελτιωσεις τα οικονομικα σου.

TsoliasGR
25/01/2017, 09:51
Βαλε μερικες ακομη γιατι το σφαζω ολο το χωριο. Με 100 και στασεις και χαλαρα και τσιγαρακι δεν παιζει με την καμια..

Στα του θεματος, Αυτο που ζητας ειναι επιπεδου λαχειου να βρεθει.. Συμφωνω με τον Σπυρο, εχεις ουσιαστικα πολυ μικροτερο πραγματικο μπατζετ απο το χιλιαρικο.. Ισως να πρεπρει να πας σε καποιο παπι παλι και να παραμεινεις σε μεταβατικο σταδιο μεχρι να βελτιωσεις τα οικονομικα σου.
Καμια αξιόπιστη πρόταση όμως και να μην μου μείνει στα χέρια;
Σκέφτομαι να πάρω ένα ακόμα KAZER 99 και να κρατήσω το παλιό για ανταλλακτικά (ότι σώζεται).Αλλά δεν παραείναι παλιό το καζεράκι;Να πάω σε πιο νέο μοντέλο;

DAYMAN
25/01/2017, 10:02
Βαλε μερικες ακομη γιατι το σφαζω ολο το χωριο. Με 100 και στασεις και χαλαρα και τσιγαρακι δεν παιζει με την καμια..

Στα του θεματος, Αυτο που ζητας ειναι επιπεδου λαχειου να βρεθει.. Συμφωνω με τον Σταυρο, εχεις ουσιαστικα πολυ μικροτερο πραγματικο μπατζετ απο το χιλιαρικο.. Ισως να πρεπρει να πας σε καποιο παπι παλι και να παραμεινεις σε μεταβατικο σταδιο μεχρι να βελτιωσεις τα οικονομικα σου.

το εχεις κανει; Γιατι για 2 χρονια και μαλιστα προ Εγνατιας ηταν δρομολογιο καθε 2μηνο. Μην σου πω καμια ωρα λιγοτερο αν εμπαινες απο Σαπες για τον Αρη και εβγαινες απο Μ.Δερειο.Αν δεν το εχεις κανει που στηριζεις με το.....με την καμια;

sniper
25/01/2017, 10:28
το εχεις κανει; Γιατι για 2 χρονια και μαλιστα προ Εγνατιας ηταν δρομολογιο καθε 2μηνο. Μην σου πω καμια ωρα λιγοτερο αν εμπαινες απο Σαπες για τον Αρη και εβγαινες απο Μ.Δερειο.Αν δεν το εχεις κανει που στηριζεις με το.....με την καμια;


Μάλλον εννοεί ότι δεν γίνονται με μικρά μηχανάκια.

Επιπλέον, για να κρατήσεις 100μωτ θα πρέπει να πηγαίνεις με 200ρες+ αρκετή ώρα (εφόσον θα έχεις και αρκετές στάσεις για καφεδοτσιγάρα) πράγμα που είναι κομματάκι δύσκολο. Ακόμα και στην Εγνατία που δεν έχει βενζινάδικα.

Sapadak
25/01/2017, 10:35
10 ώρες Αθήνα-Έβρο?
Και χαλαρά?

:priest:

sniper
25/01/2017, 10:50
10 ώρες Αθήνα-Έβρο?
Και χαλαρά?

:priest:

Εγώ στην κηδεία του πατέρα μου το έκανα 7,5 ώρες με A4, 2.0 T Quattro νύχτα (και χειμώνας οπότε και είχε ελάχιστη κίνηση), αλλά αν γινόταν στραβή δεν θα έβρισκαν τίποτα για να με θάψουν.

Sapadak
25/01/2017, 10:54
Εγώ στην κηδεία του πατέρα μου το έκανα 7,5 ώρες με A4, 2.0 T Quattro νύχτα (και χειμώνας οπότε και είχε ελάχιστη κίνηση), αλλά αν γινόταν στραβή δεν θα έβρισκαν τίποτα για να με θάψουν.

Έβαλα και το χαλαρά στην εξίσωση :)

sniper
25/01/2017, 10:57
Έβαλα και το χαλαρά στην εξίσωση :)


Ναι, το είπα κι εγώ ότι 10 ώρες και χαλαρά και τσιγάρα/στάσεις κλπ δεν παίζουν. Οι 7,5 ώρες έγιναν και ορισμένες φορές σε συγκεκριμένα σημεία πίστεψα σε ανώτερες δυνάμεις.

Nostradamus
25/01/2017, 13:44
το εχεις κανει; Γιατι για 2 χρονια και μαλιστα προ Εγνατιας ηταν δρομολογιο καθε 2μηνο. Μην σου πω καμια ωρα λιγοτερο αν εμπαινες απο Σαπες για τον Αρη και εβγαινες απο Μ.Δερειο.Αν δεν το εχεις κανει που στηριζεις με το.....με την καμια;

Ναι. δεν μπορεις χαλαρα, με 100 μεση ωριαια και στασεις και καφεδακια και τσιγαρακια, με την καμια. 950 χιλιομετρα αποσταση ειναι. εκτος και αν εννοεις Αθηνα τιποτε διοδια εξω απο την Θηβα. και Πλατη Εβρου την Αλεξανδρουπολη, Αλλα και παλι δεν γινεται χαλαρα, με στασεις και καφεδακια και τσιγαρακια.

DAYMAN
25/01/2017, 13:58
Ναι. δεν μπορεις χαλαρα, με 100 μεση ωριαια και στασεις και καφεδακια και τσιγαρακια, με την καμια. 950 χιλιομετρα αποσταση ειναι. εκτος και αν εννοεις Αθηνα τιποτε διοδια εξω απο την Θηβα. και Πλατη Εβρου την Αλεξανδρουπολη, Αλλα και παλι δεν γινεται χαλαρα, με στασεις και καφεδακια και τσιγαρακια.

δεν απαντας σε αυτο που σε ρωταω ομως. Δεν εννοω απολυτως τιποτα απο αυτο που ειπα. Αθηνα-Πλατη Εβρου 10 ωρες με 3 στασεις ανθρωπινες και μαλιστα απο τον παλιο πριν την Εγνατια. Η Θηβα κτλ οπως και τα αλλα που λες τα ακουω βερεσε. Μιλαω για κατι το οποιο το εχω ζησει πολλακις και οχι μονο στην περιοχη εκεινη.

sniper
25/01/2017, 14:27
δεν απαντας σε αυτο που σε ρωταω ομως. Δεν εννοω απολυτως τιποτα απο αυτο που ειπα. Αθηνα-Πλατη Εβρου 10 ωρες με 3 στασεις ανθρωπινες και μαλιστα απο τον παλιο πριν την Εγνατια. Η Θηβα κτλ οπως και τα αλλα που λες τα ακουω βερεσε. Μιλαω για κατι το οποιο το εχω ζησει πολλακις και οχι μονο στην περιοχη εκεινη.

Κι από τον παλιό κιόλας... Ασπροβάλτα σουπερ χάιγουέι ας πούμε και Αλέξ/πολη - Σουφλί ο άλλος χάιγουέι, για να μην πουμε το κομμάτι Καβάλα-Δράμα...

Με τι μηχανή το έχεις κάνει;

Κοίτα, γενικά γίνεται, έχουμε κάνει πχ Αθήνα-Σέρρες (ή το ανάποδο) 5.30-6 ώρες με μία στάση αλλά δεν θα έλεγες την οδήγηση πολιτισμένη.

Nostradamus
25/01/2017, 14:37
Σου απαντησα. Ναι ειμαι απο τον Εβρο και ναι εχω κανει το Εβρος Αθηνα αρκετες φορες.

Δεν γινεται σε 10 ωρες χαλαρα και με μεση ωριαια τα 100 χιλιομετρα. Δεν βγαινει. Ειδικα τον "πανω" δρομο που αναφερεις απο Μικρο μεγαλο Δερειο.

DAYMAN
25/01/2017, 14:49
Σου απαντησα. Ναι ειμαι απο τον Εβρο και ναι εχω κανει το Εβρος Αθηνα αρκετες φορες.

Δεν γινεται σε 10 ωρες χαλαρα και με μεση ωριαια τα 100 χιλιομετρα. Δεν βγαινει. Ειδικα τον "πανω" δρομο που αναφερεις απο Μικρο μεγαλο Δερειο.

ειμαστε ολοι απο τον Εβρο τελικα -μεταξυ μας αμφιβαλλω αλλα............ Ειδικα απο πισω ειναι και λιγοτερο και ναι γινεται 10 ωρες.Επαναλαμβανω δεν το εχω κανει 1,2,3.......
κουραστικα φιλε να με αμφισβητουν :beer:

Nostradamus
25/01/2017, 15:04
ειμαστε ολοι απο τον Εβρο τελικα -μεταξυ μας αμφιβαλλω αλλα............ Ειδικα απο πισω ειναι και λιγοτερο και ναι γινεται 10 ωρες.Επαναλαμβανω δεν το εχω κανει 1,2,3.......
κουραστικα φιλε να με αμφισβητουν :beer:

Κοιτα να δεις ποσο απλο ειναι.. εχεις ηδη τρεις ανθρωπους που σου ειπανε οτι δεν γινεται.. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΠΩΣ το περιγραφεις για την ακριβεια. απο εκει και περα ναι ο καθενας μπορει να δηλωνει οτι θελει. :beer::beer:

sniper
25/01/2017, 15:23
ειμαστε ολοι απο τον Εβρο τελικα -μεταξυ μας αμφιβαλλω αλλα............ Ειδικα απο πισω ειναι και λιγοτερο και ναι γινεται 10 ωρες.Επαναλαμβανω δεν το εχω κανει 1,2,3.......
κουραστικα φιλε να με αμφισβητουν https://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/beerchug.gif


Για να πηγαίνεις συνέχεια στον Εβρο, πρέπει να είσαι Εβρίτης; (άσε που κατά το ήμισυ είμαι, κι εχω ζήσει ουκ ολίγα χρόνια εκεί).

Sapadak
25/01/2017, 15:28
Για να πηγαίνεις συνέχεια στον Εβρο, πρέπει να είσαι Εβρίτης; (άσε που κατά το ήμισυ είμαι, κι εχω ζήσει ουκ ολίγα χρόνια εκεί).

Μπορεί να έχει γκόμενα ο ανθρωπας :p

ΑΠο το παλιό κίολας?

Παραλιακά απο Θεσ/νικη-Καβάλα?!!!!

Ενδιαφέρον!!

amyroukai
25/01/2017, 15:35
Για μιά μηχανή ρώτησε ο άνθρωπας...

τεσπα, αν ξαναματαβρεθείτε Πλάτη, τα φιλιά μου στην ΤΔ του οικείου ΣΠ αν υπάρχει ακόμα.



Να μας ματαφέρουμε αλλούθε; Να μας μεταφέρουμε στην λήθη; Στο πυρ το εξώτερον; Γιατί τόσα ποστ είναι NFS North Greece: Γκάτζοι VS Χαμουτζήδες, the final chapter. Να το πουλήσουμε στην electronic arts να βγει και κανένα μεροκάματο.

sniper
25/01/2017, 15:46
Για μιά μηχανή ρώτησε ο άνθρωπας...

τεσπα, αν ξαναματαβρεθείτε Πλάτη, τα φιλιά μου στην ΤΔ του οικείου ΣΠ αν υπάρχει ακόμα.



Να μας ματαφέρουμε αλλούθε; Να μας μεταφέρουμε στην λήθη; Στο πυρ το εξώτερον; Γιατί τόσα ποστ είναι NFS North Greece: Γκάτζοι VS Χαμουτζήδες, the final chapter. Να το πουλήσουμε στην electronic arts να βγει και κανένα μεροκάματο.

Έλα ντε...

OK. Δες και κανενα XF650, κάπου στο χιλιαρικο παιζουν.

DAYMAN
25/01/2017, 19:02
Για να πηγαίνεις συνέχεια στον Εβρο, πρέπει να είσαι Εβρίτης; (άσε που κατά το ήμισυ είμαι, κι εχω ζήσει ουκ ολίγα χρόνια εκεί).

οχι εγω δεν ειμαι ουτε γκομενα ειχα εκει ουτε γυναικα. Εζησα τον τοπο 2 περιοδους και οταν ημουν ΕΔ εκανα 2 4ημερα αναγνωρισεων με το ποδι σχεδον ολη αλλα και με καναδεζα την αποσταση απο Ν προς Β καθως και στα υψωματα πανω απο την Ρουσσα το Γονικο 5 βρυσες κτλ. Πιστευω να ελυσα πολλων τις αποριες.
Για τον δρομο Καβαλα-Δραμα που λες μηπως εννοεις Καβαλα-Ξανθη γιατι η Δραμα δεν παιζει.
Για το Ξανθιωτη παραπανω τι εννοεις Θεσσαλονικη -Καβαλα παραλιακα; Το 86 υπηρχε αλλος εκτος αν δεν πηγαινες απο Κερδυλλια;
Πολλες φορες με μηχανη το ιδιο και με αυτοκινητο.
Τωρα για τον Νοστραδαμο οσοι και να το λενε 3, 13, 1013 starXmas χαλαρα σου λεω.
Amyrou πηγα το καλοκαιρι με την οικογενεια βολτα αν το ηξερα θα εδινα χαιρετισματα στο ΤΔ. Την επομενη ομως θα δωσω.
οσο για το XF 650 το προτεινω και εγω στον φιλο.

astrapogiannos7
25/01/2017, 20:26
Και εγώ το XF650 το έχω ψάξει πολύ γιατί με ενδιαφέρει πολύ σαν μηχανή και το KLE 500 απ'όσο ξέρω και τα δύο σε ανοιχτό δρόμο θα σ βγάλουν 5 λίτρα κατανάλωση και από συντήρηση μόνο λάδια φίλτρα ... ειλικρινά αθάνατα μηχανάκια και τα δύο και τα σκοτώνουν τώρα πια ... με 1000 χέρι βρίσκεις άνετα ;)

sniper
26/01/2017, 11:08
οχι εγω δεν ειμαι ουτε γκομενα ειχα εκει ουτε γυναικα. Εζησα τον τοπο 2 περιοδους και οταν ημουν ΕΔ εκανα 2 4ημερα αναγνωρισεων με το ποδι σχεδον ολη αλλα και με καναδεζα την αποσταση απο Ν προς Β καθως και στα υψωματα πανω απο την Ρουσσα το Γονικο 5 βρυσες κτλ. Πιστευω να ελυσα πολλων τις αποριες.
Για τον δρομο Καβαλα-Δραμα που λες μηπως εννοεις Καβαλα-Ξανθη γιατι η Δραμα δεν παιζει.
Για το Ξανθιωτη παραπανω τι εννοεις Θεσσαλονικη -Καβαλα παραλιακα; Το 86 υπηρχε αλλος εκτος αν δεν πηγαινες απο Κερδυλλια;
Πολλες φορες με μηχανη το ιδιο και με αυτοκινητο.
Τωρα για τον Νοστραδαμο οσοι και να το λενε 3, 13, 1013 starXmas χαλαρα σου λεω.
Amyrou πηγα το καλοκαιρι με την οικογενεια βολτα αν το ηξερα θα εδινα χαιρετισματα στο ΤΔ. Την επομενη ομως θα δωσω.
οσο για το XF 650 το προτεινω και εγω στον φιλο.

OK, δεν θα το κάνουμε ανατολικό ζήτημα, αλλά ρε αδερφέ με 2 4ημερα (και τεσπα με το ποδι και καναδέζες κλπ) δεν μαθαίνεις όλον τον Εβρο, αυτά που σ ενδιαφέρουν πολύ πιθανό. Εμείς δλδ που παμε εκεί πάνω απο το 1968 μέχρι και τουδε και παλι δεν τον έχουμε δει όλον (και με ΙΧ, και με τζιπ, και καναδέζες κλπ οχήματα οι βόλτες). Αν ήσουν το 86 επάνω, αν περασες απο κουφόβουνο παιζει να γνωρισες τον πατερα μου (ήταν Δκτης ΤΠ εκει).

Ο Ξανθιώτης παραπάνω είναι Καβαλιώτης (με δικαιώματα στην Αλεξ/πολη). Δράμα, περνούσε απ'εξω ο δρόμος, προ εγνατίας. Καλά το λέω. Επισης, επειδή το Αθήνα-Διδ/χο το έχω κανει οδικώς πάνω απο 200 φορές (και λιγες λέω) από το '70κάτι που θυμάμαι μέχρι και σήμερα (με τους παλιούς δρόμους/μονοπάτια, μεχρι και με την Εγνατία), οκ, χαλαρά σου λέω ότι με νορμαλ αμαξι δεν παιζει 10ωρο χαλαρα και με στάσεις. Με μηχανή οκ αλλά πας τέζα κι όχι χαλαρά.


Ον τόπικ, το ΧF650 είναι τίμιο εργαλείο και δεν ζητάει τίποτα.

TsoliasGR
26/01/2017, 11:12
Πολλά το κυβικά και δεν θα βγαίνω απο βενζίνα-σερβις και τα ρέστα.
Προτεινόμενο παπί να μην είμαι με το χέρι του μαστορα στην τσέπη μου παρακαλω?

sniper
26/01/2017, 11:16
Πολλά το κυβικά και δεν θα βγαίνω απο βενζίνα-σερβις και τα ρέστα.
Προτεινόμενο παπί να μην είμαι με το χέρι του μαστορα στην τσέπη μου παρακαλω?


Δεν διαβάζεις και δεν θες να καταλάβεις. Ποιος σου είπε ότι δεν θα καις παραπάνω με το παπί; Μονοκύλλινδρο ον-οφφ ειναι το XF, θα πηγαίνεις πιο γρήγορα, σίγουμα με μεγαλύτερη ασφάλεια, και παιζει να καις το ίδιο.

Τώρα για τα σερβις.... παίζει να θες τα ίδια με το παπί.... ( το XF νομίζω αν και με εναν κύλλινδρο, εχει 2 μπουζί, και πανω κάτω τα ιδια λάδια).

Sapadak
26/01/2017, 11:36
Πολλά το κυβικά και δεν θα βγαίνω απο βενζίνα-σερβις και τα ρέστα.
Προτεινόμενο παπί να μην είμαι με το χέρι του μαστορα στην τσέπη μου παρακαλω?

Οι διαφορές στο κόστος χρήσης, με εξαιρεση τα λάστιχα και την αλυσίδα, ειναι πολύ κοντα, όντως όμως το ένα παπι και το άλλο μοτοσυκλέτα που θα βολτάρεις με άνεση και θα σου παρέχει και μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια επίσης.
Ακόμα μια επιλογή σε αυτά τα λεφτά ειναι και το f650 της BMW όπως είπε και ο dayman

buckley
26/01/2017, 11:39
OK, δεν θα το κάνουμε ανατολικό ζήτημα, αλλά ρε αδερφέ με 2 4ημερα (και τεσπα με το ποδι και καναδέζες κλπ) δεν μαθαίνεις όλον τον Εβρο, αυτά που σ ενδιαφέρουν πολύ πιθανό. Εμείς δλδ που παμε εκεί πάνω απο το 1968 μέχρι και τουδε και παλι δεν τον έχουμε δει όλον (και με ΙΧ, και με τζιπ, και καναδέζες κλπ οχήματα οι βόλτες). Αν ήσουν το 86 επάνω, αν περασες απο κουφόβουνο παιζει να γνωρισες τον πατερα μου (ήταν Δκτης ΤΠ εκει).

Ο Ξανθιώτης παραπάνω είναι Καβαλιώτης (με δικαιώματα στην Αλεξ/πολη). Δράμα, περνούσε απ'εξω ο δρόμος, προ εγνατίας. Καλά το λέω. Επισης, επειδή το Αθήνα-Διδ/χο το έχω κανει οδικώς πάνω απο 200 φορές (και λιγες λέω) από το '70κάτι που θυμάμαι μέχρι και σήμερα (με τους παλιούς δρόμους/μονοπάτια, μεχρι και με την Εγνατία), οκ, χαλαρά σου λέω ότι με νορμαλ αμαξι δεν παιζει 10ωρο χαλαρα και με στάσεις. Με μηχανή οκ αλλά πας τέζα κι όχι χαλαρά.


Ον τόπικ, το ΧF650 είναι τίμιο εργαλείο και δεν ζητάει τίποτα.

Πουλάκι μου...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151838&p=2842886&viewfull=1#post2842886

sniper
26/01/2017, 11:43
Πουλάκι μου...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151838&p=2842886&viewfull=1#post2842886

Μπορεί να ήμουν ακόμα τότε ιδέα. :bawl: :moutza:

buckley
26/01/2017, 11:52
Μπορεί να ήμουν ακόμα τότε ιδέα. :bawl: :moutza:

Ναι ναι και αι ιδέαι...Ο πατέρας σου μέχρι πότε ήταν πάνω ? 92 υπηρέτησα 9 μήνες Κουφόβουνο.

sniper
26/01/2017, 11:55
Ναι ναι και αι ιδέαι...Ο πατέρας σου μέχρι πότε ήταν πάνω ? 92 υπηρέτησα 9 μήνες Κουφόβουνο.

Μπα, το 92 ήταν υπδκτής ΜΠ

astrapogiannos7
26/01/2017, 12:28
Εγώ να φανταστείς που έχω το σκουτερ καίω 3.5-4 μέσα στη πόλη (είτε δικάβαλος αν και μόνος μου είμαι 100 κιλά και ζορίζεται γιατί είναι 125 και καίει ) με το freewind θα έχεις μηχανή με σχεδόν την ίδια συντήρηση σε σχέση με παπί (έχει και ψυγείο λαδιού ) και λάστιχα μια φορά στα 2 χρόνια 150-200 ευρώ αναλόγως τι θες να βάλεις και αλυσίδα ένα 100αρικο κοινώς σε κόστοι έτους το freewind μπορεί να σου βγει 4-5 κατοστάρικα παραπάνω αλλά είναι ΜΗΧΑΝΗ
Τώρα αν πάς για τέρμα οικονομία παίρνεις 125αρι και τέλος αλλά πιστευώ τα 30-40 ευρώ παραπάνω το μήνα δεν είναι πολύ τρομερό ποσό αν σκεφτείς που τα δίνουμε δεξια και αριστερά

TsoliasGR
26/01/2017, 12:49
Tα 500 δεν υπάρχουν.Παίρνω 400 τον μηνα. Άρα όλα μετράνε. Μου είπατε να μην πάω σε παλιο 250 γιατί έχουν τα θέματα με ηλικία και ανταλλακτικά οκ.
Αλλά είμαι και 25 χλμ απόσταση απο την δουλειά μου άρα χρειάζομαι κάτι να κινούμαι.
ΤΟ Freewind δεν είναι για την τσέπη μου.
Μάτωσα και είχα κόψει ακόμα και τους καφέδες να πάρω ένα inazuma και τελικά έπρεπε να κάνει η γυναίκα ενχείρηση και φύγαν σε φακελάκια και τα γνωστά.
Τι να κάνω;
Να μην πάρω τίποτα και να κάτσω με το kaze-r μέχρι να με αφήσει σε καμια Λαυρίου παρέα με λύκους,τσακάλια και αρκούδες στις 3 τα χαράματα που γυρίζω απο την δουλειά και να το κυκλοφορώ χωρίς σηματα-κτέο με μπιέλα να ακούγεται μέχρι το βερολίνο και να τρομάζει ο Σόιμπλε,με φώτα που άμα τα συγκρίνεις με σπίρτο....αυτό φέγγει πιο καλά,ζάντες οχτάρια,αναρτήσεις πιο σκληρές απο το κούτσουρο που έβγαλε ο αρθούρος το εξκάλιμπερ,θόρυβο απο παντού τέτοιο που τύφλα να χει ο αεροδιάδρομος του "βςνιζέλος" η του "μακεδονία" εν ώρα απογείωσης 747...αλλά και ένα μπουκάλι λαδι σε σακουλίτσα να γεμίζουμε αυτό που καίει (200ml στα 100χλμ).
Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακαβαλήσω παρά να το φέρω σπίτι απο το συνεργείο που έκανε την διάγνωση αφού κάνω ένα ευχαίλαιο και 5-6 προσευχές μπας και διανύσω με ασφάλεια την απόσταση των 300 μέτρων καιχωρίς να με σταματήσει κανας τροχαίος και με πάει ισόβια για απόπειρα γενοκτονίας.....

Να κάνω και άλλο συμβιβασμό...Κάτι να πηγαινοέρχομαι με ασφάλεια και να παει μέχρι το σούνιο δικάβαλο.....υπάρχει στα λεφτά μου;
Έχω βρεί παπιά διάφορα....Δεν ξέρω πόσο είναι αξιόπιστα...
Και απο σκουτερ;
Δεν θέλω να πάω σε κάτι παλιό (99-00) όπως αυτό που έχω γιατί είναι γερασμένα υπέρ του δέοντος και όλο θα ζητάνε.

devil's animal
26/01/2017, 13:01
Να κάνω και άλλο συμβιβασμό...Κάτι να πηγαινοέρχομαι με ασφάλεια και να παει μέχρι το σούνιο δικάβαλο.....υπάρχει στα λεφτά μου;




https://www.car.gr/9280161-honda-cbf-125


https://www.car.gr/9156396-honda-cbf-125-injection



χτυπα οποιο ειναι σε καλυτερη κατασταση..με λιγο παζαρι μπορει να πεσουν κανεναν κατοσταρικο και οι 2 και να κανεις και ενα σερβισακι με λαδια-ξυδια...

DAYMAN
26/01/2017, 13:03
αυτον ουτε τηλεφωνο να τον παρεις.
https://www.car.gr/9156396-honda-cbf-125-injection

TsoliasGR
26/01/2017, 13:04
Το cbf125 έχει θέμα στο μοτέρ και δεν είμαι οικονομικά τώρα να το αντέξω.Τον άλλο θα τον πάρω τηλ.
Ευχαριστώ.

astrapogiannos7
26/01/2017, 13:08
Τότε πας σε CBF125 κάνεις παραχώρηση στην άνεση σου στις βόλτες ή παίρνεις λιφάν μοτέρ για τον παπιό και του κάνεις 2 μαζεματάκια και θα σε βγάλει για άλλα 10 χρόνια :beer: (εγώ θα έκανα το δεύτερο γιατί οι πάπιες είναι ότι πιο οικονομικό σε όλα τους άσε που με CBF αν πέσεις τα πλαστικά κάνουν όσο ένα μηχανάκι :eek: )

devil's animal
26/01/2017, 13:16
Το cbf125 έχει θέμα στο μοτέρ και δεν είμαι οικονομικά τώρα να το αντέξω.Τον άλλο θα τον πάρω τηλ.
Ευχαριστώ.



καλα το οτι ακουγεται κατι απο το μοτερ...γενικα...δεν λεει κατι...
και εγω το ειχα βαλει μπροστα μια μερα και λεω "εδω ειμαστε , θα παρω ολο το μοτερ στην μασχαλη"...
ακουγοταν υπερβολικα μεταλλικος θορυβος...δλδ αν καποιος μου ελεγε μπιελα, θα τον πιστευα για πλακα και θα εβαζα και αλλαγη πιστονιου ετσι για να εχω το κεφαλι μου σιγουρο...:bawl:

πηγα σ'ενα γνωστο και μη εξαιρετεο λογιστικο γραφειο στο κεντρο, το ακουει απο εδω...το ακουει απο εκει..., εγω βλεπω μπροστα μου να περνανε κιτ 180αρια με κεφαλες και πολλα μηδενικα...βγαζει μια πενσα...σφιγγει βιδες λαιμου, λουλουδι...:eek::bawl:

οποτε τιποτα δεν ειναι σιγουρο...
χωρις φυσικα να σε παρω στον λαιμο μου...και φυσικα χωρις να ξερω τον πωλητη και τι ειναι αυτο που πουλαει ή τι προβλημα (μπορει) να εχει, ετσι?

αλλα συνηθως το μοτερακι αυτο ειναι ασθενικο και δεν παθαινει τιποτα...επισης δεν το παιρνουν καγκουρες να το σκισουν...υπαρχουν αλλα γι'αυτα την δουλεια...
και τελος, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΟ!!
2,1 λιτρα στα 100χλμ..πραγματικα...μετρημενα ουκ ολιγες φορες με γεμισματα και μηδενισμα μερικου χλμτρητη...
:wave2:

Panos76
26/01/2017, 14:00
και εγώ από την αρχή το cbfάκι πρότεινα, ωστόσο βρίσκεις πιάτζιο fly 100άρι του '10 με 700-800€.

πχ https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9452137/

Επίσης βρίσκεις Aprilia SportCITY 125 του 09-10-11 στο 1000ρικο.

Τέλος βρίσκεις leadάκι 100άρι του '10 στο 1000ρικο.

Υπάρχει πλήθος των ανωτέρω σε αυτές τις τιμές, αλλά επειδή πρόκειται για σκούτερς, θέλει καλό ψάξιμο.

sniper
26/01/2017, 14:08
Tα 500 δεν υπάρχουν.Παίρνω 400 τον μηνα. Άρα όλα μετράνε. Μου είπατε να μην πάω σε παλιο 250 γιατί έχουν τα θέματα με ηλικία και ανταλλακτικά οκ.
Αλλά είμαι και 25 χλμ απόσταση απο την δουλειά μου άρα χρειάζομαι κάτι να κινούμαι.
ΤΟ Freewind δεν είναι για την τσέπη μου.
Μάτωσα και είχα κόψει ακόμα και τους καφέδες να πάρω ένα inazuma και τελικά έπρεπε να κάνει η γυναίκα ενχείρηση και φύγαν σε φακελάκια και τα γνωστά.
Τι να κάνω;
Να μην πάρω τίποτα και να κάτσω με το kaze-r μέχρι να με αφήσει σε καμια Λαυρίου παρέα με λύκους,τσακάλια και αρκούδες στις 3 τα χαράματα που γυρίζω απο την δουλειά και να το κυκλοφορώ χωρίς σηματα-κτέο με μπιέλα να ακούγεται μέχρι το βερολίνο και να τρομάζει ο Σόιμπλε,με φώτα που άμα τα συγκρίνεις με σπίρτο....αυτό φέγγει πιο καλά,ζάντες οχτάρια,αναρτήσεις πιο σκληρές απο το κούτσουρο που έβγαλε ο αρθούρος το εξκάλιμπερ,θόρυβο απο παντού τέτοιο που τύφλα να χει ο αεροδιάδρομος του "βςνιζέλος" η του "μακεδονία" εν ώρα απογείωσης 747...αλλά και ένα μπουκάλι λαδι σε σακουλίτσα να γεμίζουμε αυτό που καίει (200ml στα 100χλμ).
Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακαβαλήσω παρά να το φέρω σπίτι απο το συνεργείο που έκανε την διάγνωση αφού κάνω ένα ευχαίλαιο και 5-6 προσευχές μπας και διανύσω με ασφάλεια την απόσταση των 300 μέτρων καιχωρίς να με σταματήσει κανας τροχαίος και με πάει ισόβια για απόπειρα γενοκτονίας.....

Να κάνω και άλλο συμβιβασμό...Κάτι να πηγαινοέρχομαι με ασφάλεια και να παει μέχρι το σούνιο δικάβαλο.....υπάρχει στα λεφτά μου;
Έχω βρεί παπιά διάφορα....Δεν ξέρω πόσο είναι αξιόπιστα...
Και απο σκουτερ;
Δεν θέλω να πάω σε κάτι παλιό (99-00) όπως αυτό που έχω γιατί είναι γερασμένα υπέρ του δέοντος και όλο θα ζητάνε.


Ρε φίλε, σόρρυ κιόλας αλλά με 1000 και μηχανάκι 20ετίας δεν μπορείς να θες και πολλά.

Πάρε ένα μέσα στο μπατζετ που έχεις για τη δουλειά σου, κι άσε το Σούνιο και τα δικάβαλα.

Σορρυ για τον τόνο, αλλά τα μηχανάκια δεν ήταν ποτέ φτηνά.

TsoliasGR
28/01/2017, 00:37
Παγώνει το θέμα γιατί ο φίλος sniper με τσάντησε απίστευτα.Με τσάντησε γιατί ξέρω οτι έχει δίκιο.
έκανα κάποια κρούση για δανεικά και άν θα κάτσουν θα είμαι στα 2500 (με μεταβίβαση και ασφάλεια) άρα καθαρά στα 2400 (Οι βενζίνες υπάρχουν).
Και αν θα κάτσουν είμαι αναμεσα σε inazuma 250 και sym wolf 250i.
Θα ξέρω απο εβδομάδα.

TsoliasGR
03/02/2017, 13:23
Μετά απο τιτάνιο αγώνα κατάφερα να εξασφαλίσω μεγαλύτερο ποσό διαθέσιμο απο τα 800 που είχα και έφτασα στα 2300 με μεταβίβαση (άρα κάνουμε και παζάρια).
Ξεχωριστά βέβαια υπάρχουν τα χρήματα για ασφάλεια.
Κράνη και εξοπλισμός υπάρχουν.
Τί να αγοράσω...
Πιο πολύ σε community προσανατολίζομαι με δυνατότητα για εκτός (Αθήνα-Καλαμάτα) χαλαρά με καμια 100ή στην εθνική + αρκετές στάσεις για φωτό και χαβαλέ.
Βασικό "ελατήριο" επιλογής είναι η κατανάλωση.
Βέβαια τα γνωστά να μην είναι προβληματικό μοντέλο,να υπάρχουν ανταλλακτικά είναι περιττό να τα αναφέρω.
Επειδή το προσωπικό μου πορτοφόλι είναι 2100 και έχω χρηματοδότηση απο φίλιες δυνάμεις εάν πάω σε μοντέλο '10 αυτό με περιορίζει σημαντικά.
Κοίταγα μετά απο εξαιρετικές κριτικές που έχω ακούσει το sym Wolf 250.
Χαμηλή κατανάλωση, ανταλλακτικά, απροβλημάτιστο,ψεκαστό (και όχι ψεκασμένο :D) φρέσκο δίκυκλο και νομίζω με καλύπτει.
Έβλεπα και inazuma αλλά δεν κυκλοφοράνε πολλά και δεν ξέρω γνώμες...
Ninja 250 09-10 αλλά δεν το ξέρω αν έχει βγει καλό....
Άλλες προτάσεις δεκτές.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Οδηγική εμπειρία υπάρχει κάμποση όπως έγραφα σε προηγούμενη ερώτηση.
Υ.Γ.2 Ότι πάρω θα ελενχθεί απο αντιπροσωπεία μετά απο τον πρώτο δικό μου έλενχο (τον κλασσικό δεν ειναι στραβό, έλενχο βάση πινακίδας σε ασφαλιστική για τυχων ατυχήματα κτλπ)

jimpap
03/02/2017, 14:24
Μπορείς να βρείς ανετα bmw f650gs σε αυτα τα λεφτα και να πάρεις και ρεστα. Και ψεκαστο και abs και χαμηλή κατανάλωση.

σόρι αν αναφέρθηκε πιο πριν αλλα δεν διαβασα όλο το νήμα :cool:

εδώ για παράδειγμα (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=pra&fs=1&offer_type=sale&make=298&make=298&significant_damage=f&model=2174&price-to=<2000&price-from=>1000&condition=Καινούριο&condition=Μεταχειρισμένο)

προσοχή τα funduro ειναι καρμπυρατέρ άρα κοιτας 2000 και μετά

TsoliasGR
03/02/2017, 14:28
Τα έχω δεί αλλά είναι παλιά μηχανάκια,γερασμένα μοτέρ...
Ανταλλακτικά σε 3 χρόνια δεν θα είναι υποχρεομένη η BMW να βγάζει...

jimpap
03/02/2017, 14:35
Τα έχω δεί αλλά είναι παλιά μηχανάκια,γερασμένα μοτέρ...
Ανταλλακτικά σε 3 χρόνια δεν θα είναι υποχρεομένη η BMW να βγάζει...

off-topic: δεν νομίζω να σταματήσουν να βγάζουν ανταλλακτικά απο τη στιγμή που κυκλοφορούν κάμποσες χιλιάδες απο δαύτα. εξάλλου το g650 το μονοκύλινδρο ειναι ακόμα ουσιαστικα το ίδιο. Α και μοτέρ rotax.

on-topic: μακάρι να βρεις αυτό που ψάχνεις και απροβλημάτιστο! :beer:

devil's animal
03/02/2017, 14:43
θα ελεγα να κινηθεις σε κατι τετρακυλινδρο 400αρι παλιοτερης γενιας με 1500€ μαξιμουμ αγορα και 500-600€ μαζεματα...
θα σε διευκολυνει στο Αθηνα-Καλαματα και στην Λαυριου...
τα αρνητικα ειναι οτι ειναι παλια αρα πρεπει να ψαξεις πολυ για καποιο προσεγμενο και οχι πολυ ταλαιπωρημενο...επισης αρνητικο ειναι και το οτι εχουν καρμπ αλλα με συνετη οδηγηση δεν θα σου καιει πολυ...

Panos76
03/02/2017, 14:47
Προσωπικά θα πήγαινα με κλειστά μάτια σε τρανσάλπ, διότι σε μηχανάκια παλαιότητας, μετράει η αποδεδειγμένη αξιοπιστία.

Γενικά δύσκολο να τα πετύχουμε όλα (καλή τιμή, αξιοπιστία, γκάζι, μεταφορικές ικανότητες, κλπ).

TsoliasGR
03/02/2017, 14:54
Τετρακύλινδρο και δεν καίει;
Θυμάμαι τις bandit 400 που είχα και απο κατανάλωση έκαιγαν λίγο πιο πολύ απο το concorde....
Γκάζι όχι δεν με ενδιαφέρει.Ροπή ναι.
Δηλαδή αν στην Εθνική μπορώ να κινηθώ για αρκετή ώρα στα 100-110 χλμ είμαι καλυμένος.
Off road πάλι δεν με ενδιαφέρει,στο χωριό έχει ο μπάρμπας μια ΧΤ250 του '80s σε άριστη λειτουργικη κατάσταση και την κινάει κάθε ΣΚ 5-6 χλμ οπότε είμαι καλλυμένος.
Να πηγαίνω στην δουλειά μου,για κάνα μπανάκι εντός τα καλοκαίρια και μετάβαση μέχρι Καλαμάτα 2 φορές το χρόνο χαλαρά με ενδιαφέρει με όσο το δυνατόν πιο μικρή κατανάλωση.Αν είναι να ανέβω πάνω απο 4 λίτρα στα 100 πάω να πάρω μια xtx να ξεμπερδεύω.

TsoliasGR
03/02/2017, 15:29
Ανάμεσα σε
CBF 250
WOLF 250
YBR 250
Inazuma 250
Ποιό πιστεύετε θα με καλύψει επαρκέστερα;
Και καλά εντός όλα μια χαρά είναι.Για τα λίγα εκτός με ενδιαφέρει.
Και απο άποψη αξιοπιστίας;

Aν μου διαφεύγει κανα 250ρι να μου το πείτε.
Σε ninja δεν θα πάω λόγω του στύλ οδήγησης...Κουράζει για καθημερινή χρήση εντός...

BLiTzER
03/02/2017, 15:33
Με τις ταχύτητες που αναφέρεις, τα 250αράκια σε υπερκαλύπτουν. Πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο. Εγώ θα έπαιρνα Honda. :p

sniper
03/02/2017, 15:44
Ανάμεσα σε
CBF 250
WOLF 250
YBR 250
Inazuma 250
Ποιό πιστεύετε θα με καλύψει επαρκέστερα;
Και καλά εντός όλα μια χαρά είναι.Για τα λίγα εκτός με ενδιαφέρει.
Και απο άποψη αξιοπιστίας;

Aν μου διαφεύγει κανα 250ρι να μου το πείτε.
Σε ninja δεν θα πάω λόγω του στύλ οδήγησης...Κουράζει για καθημερινή χρήση εντός...

Mε CBF250 πήγα Αγ. Αννα, δικάβαλλος (δικό της ήταν το μηχανάκι αλλά πίσω δεν κάθομαι), καλοκαίρι.

Ευθείες εθνική απλά πεθαίνεις, φρένα κι αναρτήσεις στο στροφιλικι στο βουνό άλλα ντ' άλλα, αλλά και τα υπολοιπα 25ρια τα ίδια είναι... Μέσα στην πολη είναι οκ, εκτός πόλης θες συμβιβασμούς.

Γιατί έχεις αποκλείσει μονοκύλινδρα 650ρια 10ετίας, δεν μπορώ να το καταλάβω.

BLiTzER
03/02/2017, 15:49
Υπερβολές! Προφανώς είναι αστείο να συγκρίνεις φρένα και αναρτήσεις με μεγάλες μοτοσικλέτες, αλλά γι'αυτό που είναι, είναι μια χαρά.

Πρόπερσι, σε βολτούλα με συμφορουμίτες προς Εύβοια, με CBR 250R, δικάβαλος, είδα 170 στο κοντέρ, στην ελαφρώς κατηφορική ΕΟ. Να βγουν οι μάρτυρες να πουν! :D

sniper
03/02/2017, 15:59
Υπερβολές! Προφανώς είναι αστείο να συγκρίνεις φρένα και αναρτήσεις με μεγάλες μοτοσικλέτες, αλλά γι'αυτό που είναι, είναι μια χαρά.

Πρόπερσι, σε βολτούλα με συμφορουμίτες προς Εύβοια, με CBR 250R, δικάβαλος, είδα 170 στο κοντέρ, στην ελαφρώς κατηφορική ΕΟ. Να βγουν οι μάρτυρες να πουν! :D


Δεν μιλησα για cbr250r αλλα cbf250.

Στις ευθείες (ξαναλέω δικάβαλος) επιανε (τελικά -κάποια στιγμή) τα 150, πιθανολογώ σε κατηφόρες μπορει και παραπάνω αλλά δεν εχω αυτοκτονικές τάσεις.
Τα φρένα του ανύπαρκτα και καθόλου οκ για 2κάβαλλα. Οι δε αναρτήσεις του... ξέρω γω, έχει δει στημένα παπιά καλύτερα... Κάθε στροφή και τάμα....

Εκτός αν τα φτιάχνουν για μονοκάβαλα. Ε, ας το λέγανε cbf250 biposto :tooth:

250, commuter είναι. ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΜΩΣ!!! Εκτός δεν κάνει, εκτός αν πηγαίνεις στα όρια του ΚΟΚ, εκεί ναι, πάσο. Τα κάνει όλα το CBF και συμφέρει.

TsoliasGR
03/02/2017, 16:44
Δεν ηθελα να πάω σε τόσο παλιό μηχανάκι απο την στιγμή που καλύπτομαι με πιο καινούριο έστω και με λιγότερα κυβικά.
Και η κατανάλωση είναι ένα θέμα μακροπρόθεσμα.
Πάμε στα αναφερόμενα.
CBF250 μαμά δεν έχει καλές αναρτήσεις λές και φρένα.Είδα μπρος δίσκο πίσω ταμπούρο.Έχω ακούσει και ΔΕΝ ξέρω κατα πόσο ισχύει οτι τα συγκεκριμένα ραγίζουν καπάκι κεφαλής....!!!!!
YBR 250 Το μόνο που ξέρω ....Μπρός δίσκο πίσω ταμπούρο....
Και τα 2 δεκαετίας και καρμπυρατέρ.
WOLF 250 +Inazuma 250
+
Mηχανάκια ~5 ετίας.
Μπρός πίσω δίσκοι και όχι ταμπούρο άρα καλίτερα φρένα.(το sym έχει εκπληκτικά φρένα μπροστά μιας και φοράει τετραπίστονη δαγκάνα,πίσω φυσιολογικά....το suzuki μου φάνηκε απλά ικανοποιητικό)
Ψεκαστά.
Λιγότερα (σαφώς και ένεκα νεότερης ηλικίας) χιλιόμετρα στο μοτέρ.
Αναρτήσεις που με ικανοποιούν για δικαβαλο (έχει wolf ένας πολύ καλός φίλος και το έχω δανειστεί για εκδρομή μέχρι Καλαμάτα μονοήμερο),το inazuma το καβάλησα απο συνάδελφο στην δουλειά στο parking (ακα -σαν- αλάνα) και έμεινα ευχαριστημένος και απο κεί αλλά δεν το έχω δεί δρόμο.
Στα πλήν βέβαια είναι η δισκόπλακα πίσω γιατί κάθε χψ χιλιόμετρα θέλει αλλαγή (αναλόγως της χρήσης) αλλά κερδίζω στο ότι δεν θα βγάζω ρόδα να αλλάξω φερμουίτ (λιγότερο χρονοβόρα διαδικασία) και στο οτι δεν φθείρεται η ζάντα κέντρο (αν και δύσκολα θα χρειαστεί να αλλάξει κανείς ζάντα απο αυτό).
Η suzuki είναι η γνωστή μας suzuki με ότι αξιοπιστία σημαίνει αυτό χωρίς να σημαίνει οτι και οι μεγάλες εταιρίες δεν κάνουν πατάτες...
H sym απο την άλλη νεότερη εταιρία, έχει δώσει αξιόλογα δείγματα γραφής με τα scooter τόσα χρόνια οπότε γιατί να την αποκλείσω;

kostaskk
03/02/2017, 17:03
Υπερβολές! Προφανώς είναι αστείο να συγκρίνεις φρένα και αναρτήσεις με μεγάλες μοτοσικλέτες, αλλά γι'αυτό που είναι, είναι μια χαρά.

Πρόπερσι, σε βολτούλα με συμφορουμίτες προς Εύβοια, με CBR 250R, δικάβαλος, είδα 170 στο κοντέρ, στην ελαφρώς κατηφορική ΕΟ. Να βγουν οι μάρτυρες να πουν! :D

σαν πολλα δεν ειναι τα 170 για 20 αλογα τροχο μονοκυλινδρο? τοσα με το ζορι βλεπει το aprilia rs125 με ενα ατομο,λιγοτερα κιλα και με μερικα αλογα παραπανω.
τόση και λιγο παραπανω ειναι περιπου και η τελικη ενω μαμα tdr250. δικύλινδρο με 45-50 αλογα τροχο. και -20 με 30 κιλα απο το cbr.

το κοντερ τους παει καλα?

ενα που ειχα μετρήσει δεν θυμαμαι να πηγε πανω απο 140km/h (στο κοντερ του nsr)

zopas
03/02/2017, 17:36
Συντομα θα βαρεθείς το 250( ότι και να παρεις) και θα κλαις τα χρηματα σου...μικρα κυβικα και ταξιδάκια δεν πανε μαζι και ας διαφωνουν αρκετοι...ακου τους πιο εμπειρους που σου εδωσαν λυση...Το μοναδικο μπεμ βε που αξιζει το 650 με κινητηρα ροταχ είναι ότι καλυτερο με αυτά που διαθετεις..και για πολη και για μινι ταξιδάκια( αν και φιλοι μου εχουνε παει και βαλκανια με δαυτα)..για μπεμβε εντυπωσιακα αξιοπιστα, στην πολη ευκίνητα, μεγαλο κοψιμο τιμονιού και σχετικα φθηνα σερβις( μονο Παναγιωτοπουλο στον Γερακα)...και μακρια από τρανσαλπ..

κριμα να σκοτωσεις τα χρηματα σου που όπως γραφεις τα εχεις αποκτησει με τοσο κοπο..

astrapogiannos7
03/02/2017, 20:15
Αν πας καθαρά για οικονομία πάρε κανένα cbf125 να ηρεμήσεις (και εγώ στα 125 θα κάτσω γιατί η βενζίνη θα φτάσει πάλι 2 ευρώ και δεν λέει να έχεις μεγάλη μηχανή και να κάθεσαι να μετράς οικονομία καυσίμου κτλ ) η το wolf250 που νομίζω δεν καίει και πολλά και στο ταξίδι να κάθεσαι στα όρια του κοκ πρώτον για άνεση να μην ζορίζεται το μηχανάκι και δεύτερων για την ασφάλεια σου :beer:

TsoliasGR
04/02/2017, 07:22
Συντομα θα βαρεθείς το 250( ότι και να παρεις) και θα κλαις τα χρηματα σου...μικρα κυβικα και ταξιδάκια δεν πανε μαζι και ας διαφωνουν αρκετοι...ακου τους πιο εμπειρους που σου εδωσαν λυση...Το μοναδικο μπεμ βε που αξιζει το 650 με κινητηρα ροταχ είναι ότι καλυτερο με αυτά που διαθετεις..και για πολη και για μινι ταξιδάκια( αν και φιλοι μου εχουνε παει και βαλκανια με δαυτα)..για μπεμβε εντυπωσιακα αξιοπιστα, στην πολη ευκίνητα, μεγαλο κοψιμο τιμονιού και σχετικα φθηνα σερβις( μονο Παναγιωτοπουλο στον Γερακα)...και μακρια από τρανσαλπ..

κριμα να σκοτωσεις τα χρηματα σου που όπως γραφεις τα εχεις αποκτησει με τοσο κοπο..
Υπάρχει για ανακατασκευή κάποια στιγμή...378306
Μηχανικά η μόνη ζημιά είναι κόμπλερ καμπάνας.Κατα τα άλλα τα αναμενόμενα εμφανησικά,καθάρισμα καρμπ,και όλα τα σχετικά.Αλλά δεν προέχει αυτό τώρα γιατί πρέπει να μετακινούμαι εντός και μέχρι να ξαναμαζέψω λεφτά θα κάνω υπομονή.

toyar
04/02/2017, 07:55
οπως ειπωθηκε..........
4λτ/100 και δικαβαλο ταξιδι δεν υπαρχει
η καταναλωση αυτη βγαινει μονο απο μονοκυλινδρο 250 οποτε ταξιδι γιοκ
για εκτος πολης χρειαζονται τουλαχιστον 2 κυλινδροι και 500 κυβικα

panavour
04/02/2017, 08:12
https://www.car.gr/9501221-kawasaki-er-5-er500a

Κοιτα και κατι σαν αυτο επειδη το εχω 3,5 χρονια και το ξερω.Κινητηρας kle + 7 αλογα παραπανω λογω χρονισμου εκκεντροφορων ,τιμιο μηχανακι,με οικονομικη καταναλωση.Ενδεικτικα με καθαρο φιλτρο,με αναβατη 145 κιλα μεχρι ταχυτητα 90 χλμ σε επαρχιακο 3,9 λιτρα/100 χλμ ,μεχρι 120 χλμ σε εθνικη 4,5 λιτρα ,160 χλμ σχεδον τελικη σε αυτα τα κιλα 5,5 λιτρα και μεσα στην πολη 5 λιτρα στα 100.Δεν σπαει δεν χαλαει,θελει ελαχιστη συντηρηση και ειναι 500 δικυλινδρο που εχει και αυτο την σημασια του.Αν μαλιστα εισαι και μεχρι 80 κιλα τελικιαζει στα 175-180.
Μπορει να το βρεις απο 1000 ευρω και πανω αναλογα με την κατασταση και τα χιλιομετρα.Ποιο κατω να το βρεις σε πολυ καλη κατασταση μονο σε ευκαιρια και απο καποιον που εχει αναγκη.Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.:)

BLiTzER
04/02/2017, 08:16
σαν πολλα δεν ειναι τα 170 για 20 αλογα τροχο μονοκυλινδρο? τοσα με το ζορι βλεπει το aprilia rs125 με ενα ατομο,λιγοτερα κιλα και με μερικα αλογα παραπανω.
τόση και λιγο παραπανω ειναι περιπου και η τελικη ενω μαμα tdr250. δικύλινδρο με 45-50 αλογα τροχο. και -20 με 30 κιλα απο το cbr.

το κοντερ τους παει καλα?

ενα που ειχα μετρήσει δεν θυμαμαι να πηγε πανω απο 140km/h (στο κοντερ του nsr)

Ναι, είναι πολλά, γι'αυτό το ανέφερα, αλλιώς δε θα είχε νόημα. :p Λίγο θα κλέβει το κοντέρ σίγουρα, αλλά πόσο πια; Όχι ότι έχει σημασία η τελική ταχύτητα σε ένα μονοκύλινδρο 250 κυβικών έτσι κι αλλιώς, απλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Εγώ, πάντως, πραγματικά το ευχαριστιόμουν σε καθημερινές μετακινήσεις κι αν ήταν το 1ο ή 2ο μηχανάκι μου, πιθανότατα θα το κρατούσα για πολύ καιρό. Και εδώ μέσα έχουμε τουλάχιστον ένα άτομο που κάνει τα πάντα με ένα 250άρι.

devil's animal
04/02/2017, 08:36
https://www.car.gr/9501221-kawasaki-er-5-er500a

Κοιτα και κατι σαν αυτο επειδη το εχω 3,5 χρονια και το ξερω.Κινητηρας kle + 7 αλογα παραπανω λογω χρονισμου εκκεντροφορων ,τιμιο μηχανακι,με οικονομικη καταναλωση.Ενδεικτικα με καθαρο φιλτρο,με αναβατη 145 κιλα μεχρι ταχυτητα 90 χλμ σε επαρχιακο 3,9 λιτρα/100 χλμ ,μεχρι 120 χλμ σε εθνικη 4,5 λιτρα ,160 χλμ σχεδον τελικη σε αυτα τα κιλα 5,5 λιτρα και μεσα στην πολη 5 λιτρα στα 100.Δεν σπαει δεν χαλαει,θελει ελαχιστη συντηρηση και ειναι 500 δικυλινδρο που εχει και αυτο την σημασια του.Αν μαλιστα εισαι και μεχρι 80 κιλα τελικιαζει στα 175-180.
Μπορει να το βρεις απο 1000 ευρω και πανω αναλογα με την κατασταση και τα χιλιομετρα.Ποιο κατω να το βρεις σε πολυ καλη κατασταση μονο σε ευκαιρια και απο καποιον που εχει αναγκη.Δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.:)



ωραια περιπτωση ειναι αυτο...:a013:

sapila racing
04/02/2017, 08:48
σαν πολλα δεν ειναι τα 170 για 20 αλογα τροχο μονοκυλινδρο? τοσα με το ζορι βλεπει το aprilia rs125 με ενα ατομο,λιγοτερα κιλα και με μερικα αλογα παραπανω.
τόση και λιγο παραπανω ειναι περιπου και η τελικη ενω μαμα tdr250. δικύλινδρο με 45-50 αλογα τροχο. και -20 με 30 κιλα απο το cbr.

το κοντερ τους παει καλα?

ενα που ειχα μετρήσει δεν θυμαμαι να πηγε πανω απο 140km/h (στο κοντερ του nsr)

Το CBR δεν έχει 20 άλογα, εχει παραπάνω και σε κατηφόρα γιατι να μην δείξει 170 κοντερ?
Το TDR στο κοντερ έδειχνε και 190 σε ευθεία αλλά καπου εκει άρχιζε και κούναγε λόγω φαίρινγκ. Επίσης η διαφορά τους σε βάρος δεν είναι 20-30 κιλα που λες αλλά 10.



Ναι, είναι πολλά, γι'αυτό το ανέφερα, αλλιώς δε θα είχε νόημα. :p Λίγο θα κλέβει το κοντέρ σίγουρα, αλλά πόσο πια; Όχι ότι έχει σημασία η τελική ταχύτητα σε ένα μονοκύλινδρο 250 κυβικών έτσι κι αλλιώς, απλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Εγώ, πάντως, πραγματικά το ευχαριστιόμουν σε καθημερινές μετακινήσεις κι αν ήταν το 1ο ή 2ο μηχανάκι μου, πιθανότατα θα το κρατούσα για πολύ καιρό. Και εδώ μέσα έχουμε τουλάχιστον ένα άτομο που κάνει τα πάντα με ένα 250άρι.

Τα χλμ που πιάνει ενα 250 μονοκύλινδρο είναι σημαντικά γιατί αν πχ παει τέρμα 150 τότε μπορείς να το ταξιδεύεις άνετα στα 120+ και να πας μια χαρά, αν όμως τερματισμένο παει 130 τότε θα πηγαίνεις ταξίδι με 100 αντε βια 110.

BLiTzER
04/02/2017, 09:05
Τα χλμ που πιάνει ενα 250 μονοκύλινδρο είναι σημαντικά γιατί αν πχ παει τέρμα 150 τότε μπορείς να το ταξιδεύεις άνετα στα 120+ και να πας μια χαρά, αν όμως τερματισμένο παει 130 τότε θα πηγαίνεις ταξίδι με 100 αντε βια 110.

Ναι, φυσικά, αλλά όλα τα σύγχρονα μονοκύλινδρα 250αράκια ταξιδεύουν άνετα στα 120-130, το λαμβάνω ως δεδομένο. Και είναι μια ταχύτητα που σπάνια ξεπερνούν για ώρα όσοι δεν έχουν συνηθίσει σε γυμνά έτσι κι αλλιώς, ανεξαρτήτως κυβικών.

sapila racing
04/02/2017, 09:18
Ναι, φυσικά, αλλά όλα τα σύγχρονα μονοκύλινδρα 250αράκια ταξιδεύουν άνετα στα 120-130, το λαμβάνω ως δεδομένο. Και είναι μια ταχύτητα που σπάνια ξεπερνούν για ώρα όσοι δεν έχουν συνηθίσει σε γυμνά έτσι κι αλλιώς, ανεξαρτήτως κυβικών.

Δεν νομίζω οτι ισχύει για όλα, υπάρχουν και αερόψυκτα.
πχ το YBR 250 παει περίπου 130 στο κοντέρ τέρμα και με υπομονή, οπότε δεν μπορεί να ταξιδεύει με τόσα. Και το CBF περίπου τα ίδια πηγαίνει.
Δεν είναι μεγάλες οι διαφορές, αλλά ακόμα και τα 10χλμ/ωρα διαφορά είναι σημαντικά στα μονοκύλινδρα 250 αν θελει καποιος να κάνει και μεγαλες αποστάσεις.
Φυσικά ενα 400/500 δικύλινδρο ειναι πολύ καλύτερο σε αυτη την περίπτωση.

7Tolis
04/02/2017, 09:21
Υπερβολές! Προφανώς είναι αστείο να συγκρίνεις φρένα και αναρτήσεις με μεγάλες μοτοσικλέτες, αλλά γι'αυτό που είναι, είναι μια χαρά.

Πρόπερσι, σε βολτούλα με συμφορουμίτες προς Εύβοια, με CBR 250R, δικάβαλος, είδα 170 στο κοντέρ, στην ελαφρώς κατηφορική ΕΟ. Να βγουν οι μάρτυρες να πουν! :D

Μάρτυρας εγώ. Ισχύει.

toyar
04/02/2017, 20:26
cbf 250 ταχυτητα ταξιδιου το πολυ 110
τελικη 130 σε νορμαλ συνθηκες

o teos
04/02/2017, 23:35
Ninja 250r 2008 τελική 170 άνετο ταξίδι 120-130 χαλαρά και με νόρμαλ κατανάλωση μην πω αμελητέα

TsoliasGR
05/02/2017, 00:08
Ninja 250r 2008 τελική 170 άνετο ταξίδι 120-130 χαλαρά και με νόρμαλ κατανάλωση μην πω αμελητέα
Με προβληματίζει η θέση οδήγησης.Δεν θα ήθελα να πάω σε ss στυλ.
Όμως έχω δεί και το Kawasaki Z 250 SL αλλά ακόμα η τιμή τους είναι ολίγο απαγορευτική για μένα.Στα 2.300 διαθέτω και δεν τα είδα τόσο μιας και είναι φρέσκα μοντέλα.
Ούτε το V-Strom 250 που κοιταξα.......το φτάνω στην τιμή.

o teos
05/02/2017, 00:13
Το 250r 08-10 δεν είναι ss ούτε κατάφαντασία..street απλά..Η θέση οδήγησης είναι πολύ άνετη και σε βάζει μέσα στο μότο και όρθιο..οδήγησε ένα και θα καταλάβεις :wave2:

TsoliasGR
05/02/2017, 00:24
Το 250r 08-10 δεν είναι ss ούτε κατάφαντασία..street απλά..Η θέση οδήγησης είναι πολύ άνετη και σε βάζει μέσα στο μότο και όρθιο..οδήγησε ένα και θα καταλάβεις :wave2:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9396694/ λές?

George_Sp
05/02/2017, 01:36
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9396694/ λές?

η αλυσίδα του είναι για πέταμα. κάνει σκαλοπάτια παντού.

κατά τα λοιπά αν έχει νέα λάστιχα μπαταρία και είναι ίσιο δεν είναι άσχημο. λίγο τσιμπημένο βέβαια στα 2200.

TsoliasGR
05/02/2017, 07:57
Αλυσίδα έχει κάνα 100ρικο για το συγκεκριμένο με γρανάζια σετ (14-44).
Τα λάστιχα του δέν ειναι καινούρια απο τις φωτό που βλέπω.Μπαταρία ότι και να πεί εγώ θα την αλλάξω να έχω το κεφάλι μου σίγουρο.
Δισκόπλακες η πίσω τουλάχιστον που μπορώ να δώ.....έχει φάει μερικά χιλιόμετρα με διαλυμένα τακάκια αλλά φαίνεται ανεκτή απο τις φωτό....
Μέχρι που να το παζάρευα;

devil's animal
05/02/2017, 08:25
Αλυσίδα έχει κάνα 100ρικο για το συγκεκριμένο με γρανάζια σετ (14-44).
Τα λάστιχα του δέν ειναι καινούρια απο τις φωτό που βλέπω.Μπαταρία ότι και να πεί εγώ θα την αλλάξω να έχω το κεφάλι μου σίγουρο.
Δισκόπλακες η πίσω τουλάχιστον που μπορώ να δώ.....έχει φάει μερικά χιλιόμετρα με διαλυμένα τακάκια αλλά φαίνεται ανεκτή απο τις φωτό....
Μέχρι που να το παζάρευα;


του το παζαρευεις μεχρι τα 1800-1900...αλλα τα 2500 τα πιανεις ευκολα με αλλαγη ελαστικων, αλυσιδογραναζα (γιατι δεν θα αλλαξεις μονο αλυσιδα), μπαταρια, δισκοπλακα και ενα σερβις σε λαδια, φιλτρα, μπουζι, νερα...

αν βεβαια ειναι σωστο το μοτερ του, δεν θα σε απασχολησει για πολλα χλμ ξανα...

o teos
05/02/2017, 10:21
του το παζαρευεις μεχρι τα 1800-1900...αλλα τα 2500 τα πιανεις ευκολα με αλλαγη ελαστικων, αλυσιδογραναζα (γιατι δεν θα αλλαξεις μονο αλυσιδα), μπαταρια, δισκοπλακα και ενα σερβις σε λαδια, φιλτρα, μπουζι, νερα...

αν βεβαια ειναι σωστο το μοτερ του, δεν θα σε απασχολησει για πολλα χλμ ξανα...

Αυτο ακριβώς :wave2:

TsoliasGR
05/02/2017, 10:33
Ναι κανα 100ρικο τα αλυσιδογράναζα,200-250 λαστιχακια της προκοπής,κανα 40ρι μπαταρία (yuasha ή κάτι τέτοιο),λάδια πόσα παίρνει κάνα 2λιτρο;,30 ευρά...
Όλα εκτός απο λάστιχα τα αλλάζω μόνος μου να το χαρώ κιόλλας.Στα 200-250 για λάστιχα 8α τα βάλουν κιόλας αλλιώς πάω σε άλλον,έχω 2-3 επιλογές (Mototyres Βουλιαγμένης αρχές,Περιστεράς και άλλους 2).
Oπότε είμαι ανάμεσα σε αυτό και σε wolf 250...Σε κάθε περίπτωση θέλει πολύ σκέψη τι 8α επιλέξω διότι 8α το παντρευτώ (απο επιλογή).

TsoliasGR
08/02/2017, 01:32
Nα ακούσω γνώμες αγαπητοί?
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/9256578/
Να το τσιμπήσω αύριο?

o teos
08/02/2017, 02:03
Το ότι το ανταλλάσει για όλα τα ιαπωνικά της κατηγορίας δε σου λέει τίποτα??όχι ότι έχει κάτι το συγκεκριμένο αλλά λέω εγώ τώρα...Εγώ θα μάζευα αλλά 300-500 ευρώ και θα κοίταζα Ιαπωνία μεριά επιλογές.....αλλά εγώ είμαι εγώ...:rolleyes:

TsoliasGR
08/02/2017, 02:10
Ακριβα ανταλλακτικά?
(πχ Ντεπόζιτο σκέτο 480?)
:D

amyroukai
08/02/2017, 08:25
αν επιτρέπεται, τι θα το κάνεις το νέο ντεπόζιτο; αν φτάσεις να τρακάρεις και να βγει μή επισκευάσιμο, μάλλον θα είναι το μικρότερο πρόβλημα που θα έχεις.


*σε ότι αφορά το ερώτημα, αν σου κάνει και το θες και είναι καλό όντως, προσπάθησε να τον ψήσεις για λίγο χαμήλωμα την τιμή και... καλόβολτο.

o teos
08/02/2017, 12:07
Σε αυτή τη ζωή φίλε μου ότι πληρώσεις παίρνεις με ότι συνεπάγεται αυτό...τα sym είναι καλά μόνο για σκούτερ..Όταν θα κιτρινισουν τα όργανα ξεθοριασουν τα ματ πλαστικά στο μισό χρόνο μη πω και λιγότερο από τα σχετικά ιαπωνικά τότε τα λέμε πάλι..και είπα μόνο για τα πλαστικά...μη πω όταν δε θα σου φτάνει το γκάζι του με τους πρώτους 5 μήνες και αν...:wave2:

TsoliasGR
08/02/2017, 13:49
Το ντεπόζιτο το έφερα σαν παράδειγμα...
Κάτι απο τα πιο ακριβά γιατί...
Ο Γκοργκόλης νομίζω μεταλάσσεται σε σαρακάκη νο2...Η ο Σαρακάκης έγινε γκοργκόλης πριν τον γκοργκόλη?
Εντύπωση μου είναι με αυτά που είδα χωρίς να είναι απόλυτο.
Όσο για το γκάζι...δεν ξέρω αλλά σπάνια θα το τερματίσω...Και με ένα γρανάζι +1+2 δόντια εμπρός θα πάει καλά.Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί άλλη χαρτογράφηση φυσικά αλλά κάνω σκέψεις.Τόσες μέρες και δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάτι.Αν και είδα και ενα CBR 250 '11 στα 2200 παρόμοιο μοτέρ (επιδόσεις).
Όπως και να το κάνεις το ninja είναι πιο ακριβό απο άποψη καυσίμου-σερβις (ακα 2 κλυλινδρα -διπλές βαλβίδες και πάει λέγοντας) όμως το ζαχαρώνω ακόμα...
Το ζητούμενο είναι να μην τρέχω συνεργεία κάθε τρεις και λίγο.
Τα βασικά τα κάνω μόνος μου.

BLiTzER
08/02/2017, 13:54
Τα μονοκύλινδρα 250 είναι σαφώς πιο απολαυστικά μέσα στην πόλη από τα δικύλινδρα.

TsoliasGR
08/02/2017, 14:08
Κάποια υστερούν νομίζω κυρίως λόγω ροπής
CBR 250
YBR 250
CBF 250
WOLF 250
INAZUMA 250
δεν μπορώ να τα βάλω στο ίδιο τσουβάλι....
Ποια είναι η γνώμη σου για αυτά?

BLiTzER
08/02/2017, 14:14
Από αυτά έχω δοκιμάσει μόνο το CBR 250R (το είχα για κάνα χρόνο). Αλλά έχω οδηγήσει και το Ninja 250 και το R320 και ξενέρωσα με την ανύπαρκτη ροπή τους χαμηλά (σε σχέση με το CBR). Αν έπαιρνα μοτοσικλετάκι πόλης 250cc, πάλι το CBR θα ήταν.

TsoliasGR
08/02/2017, 14:42
Έχω κλείσει να δώ ένα αύριο κατα τις 5.Με book service αριστο λεει.Ιδομεν.

TsoliasGR
09/02/2017, 06:13
Λέει άριστο...δεν είναι και τόσο...
Πολύ χαλαρός ο συμπλέκτης δεν έχει την σκληράδα που έχουν άλλοι λύκοι.
Το ποδόφρενο κατεβαίνει πολύ κάτω αλλα εικάζω οτι είναι απο τακάκια που μου δίνει ένα ζεύγος γνήσια στο χέρι.
Εμφανησιακά άψογο αλλά...
Το μοτέρ κρατάει ψηλά στροφές.(αντί για 1500-1600 στις 2000-2100)
Ο μηχανικός μου είπε οτι μάλλον είναι θέμα o-ring σε ένα κολάρο.
Αλυσιδογράναζα αντέχουν μια χαρά άλλες 15-20.000.
Μπορεί να το αφήσει στα 2χιλιάρικα με την σχάρα χωρίς την μπαγκαζιέρα.
Μάλλον θα καταλήξω εκεί.Και θα παει με το καλημέρα συνεργείο να εντοπίσουμε το κολάρο και τα o-ring,να αλλαχτεί δισκόπλακα πίσω, να κάνουμε μια ρυθμιση βαλβίδες,καθαρισμα στα μπεκακια, λαδάκια,φίλτρο αέρα ΚΝ,φίλτρα μπεντζίνας,έλενχο υγρού φρένων-υγρού ψυγείου,προσθήκη antifreeze (περιμένουμε και κρύο απο τρίτη πάλι),τοποθέτηση ταινίας στις ζάντες (υπάρχει ήδη κίτρινη),ίσως αντίβαρα aftermarket κίτρινα-βίδες κίτρινες σε καρίνα και όπου αλλού με παίρνει και αναλόγως απο το τι θα βρώ εντός του μοτέρ θα δώ για άλλα πράματα.