PDA

View Full Version : Λίμες!



MISKIN
31/05/2016, 17:04
Πήγα σήμερα στον Τριανταφύλλου (http://www.organametrisis.gr/) να πάρω κάτι πράγματα και τσίμπισα κάτι λίμες που δεν ξέρω τη μάρκα αυτή. Παραθέτω φώτο

360095

Το χερούλι είναι άλλη μάρκα.

Leon67
31/05/2016, 19:38
Το σήμα με το περίστροφο είναι που με μπερδεύει αλλιώς είναι Ελβετικές (σε γράμμωση) λίμες. Ανάλογες σε ποιότητα με Vallorbe. Ίσως έχουν και κάποια σχέση. Το σηματάκι όμως έπρεπε να ήταν λαγός-κουνέλι.360104

Πάντως -'οπως σίγουρα ξέρεις- τίποτα Ελβετικό δεν είναι σκάρτο.

daz
31/05/2016, 20:39
Μη το ψάχνετε με τις grobet θα πονοκεφαλιάσετε!
Ούτε με το που κατασκευάζονται (πια)!

Στις λίμες υπάρχει το ελβετικό πρότυπο και το αμερικάνικο. Εκείνο το swiss που λέει επάνω μάλλον αυτό σημαίνει. Υπάρχει και αμερικάνικη εταιρία που όμως κατασκευάζει στις ινδίες και στην Κίνα (κόψανε την παραγωγή στις ινδίες γιατί τους βγήκε μάπα το καρπούζι?)

Ανάλογα με το πόσο δυναμική είναι η κόψη χωρίζονται σε επίπεδα. Αυτή είναι 2ου επιπέδου. Το Ελβετικό φτάνει μέχρι 6 νομίζω αλλά μπορεί να υπάρχουν και πιο λεπτά.

Είναι αρκετά παλιά εταιρία πάντως και ο κύριος F.L μερικούς αιώνες πριν, ήταν ο πρώτος που κατασκεύασε λένε την μηχανή που να κατασκευάζει λίμες ακριβείας.

Για λίμες στην Ελληνική αγορά βρίσκετε πολλές και αξιόλογες, nicholson πχ. Πάντως δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεται κάποιος απ' τη στιγμη που υπάρχουν οι bacho οι οποίες συγκαταλέγονται ανάμεσα στις καλύτερες και τις βρίσκουμε παντού. Τώρα όσο αφορά την τιμη....

MISKIN
31/05/2016, 21:02
Αποστόλη εγώ bahco έχω αλλά η ίδια λίμα έκανε 9€ ενώ αυτή 7€. Όσο για τις Nicholson δε έχω βρει κάπου να πουλάει. Φυσικό μαγαζί εννοώ, όχι διαδίκτυο. Αν ξέρεις κανένα πες.

daz
31/05/2016, 21:08
Αυτή που πήρες πρέπει να είναι καλή. Του πστ grobet είναι!
Η διαφορά που έχουν οι bacho στην τιμή είναι η διαφορά που έχει μια καλή λίμα από μια εξαιρετική. Και καλά εμείς που τις χρησιμοποιούμε περιστασιακά! Υπάρχουν κάποιοι που έχουν περισσότερα νούμερα απ' τα γερμ/να που έχω στην εργαλειοθήκη μου και τις αγοράζουν σε ντουζίνες.

Leon67
01/06/2016, 15:32
Αποστόλη εγώ bahco έχω αλλά η ίδια λίμα έκανε 9€ ενώ αυτή 7€. Όσο για τις Nicholson δε έχω βρει κάπου να πουλάει. Φυσικό μαγαζί εννοώ, όχι διαδίκτυο. Αν ξέρεις κανένα πες.

Δοκίμασε Λεωχάρους 28 στο μαγαζί με Facom. Λίγο παλαιότερα κάτι είχε στο βάθος από Nicholson. H εταιρία είναι πια μέλος του ΑPEX group μαζί με αρκετές άλλες. Έχω τον κατάλογο σε pdf, αν δεν τον βρεις στειλε με πμ e-mail να στον στείλω. Για Ελλάδα δεν ξέρω ποιός και τι...

Alexandross
20/06/2016, 16:51
Ετοιμες και οι δικες μου λιμες.

Αχιλλεα ανοιξα τις τρυπες στο κολωνατο και ταιριαξαν πολύ καλά ,ειδαλως θα εσπαγα και τις δικες μου .
Οι πορτοκαλι ειναι ομορφες λαβές ενώ η μαυρη χάλια :cry:
Ξετρυπωσα και μια Ελβετική λιμα φινισματος 200μμ και ολοκληρωσα το σετάκι.


361320

361321

dimitrisinside
22/01/2017, 21:31
αυτες ειναι οι λιμες που πηρα προασφατα
ειναι της Dick πολυ γνωστη εταιρεια στον χωρο της επαγγελματικης λιμας

377851

dimitrisinside
22/01/2017, 21:40
Επισης πηρα απο ενα παζαρι εδω και παρα πολλες λιμες της εταιρειας Ehlis σε πολυ χαμηλη τιμη
Αν καπιος ενδιαφερεται μπορω να του πουλησω μερικες στην τιμη που τις πηρα κι εγω
Η Ehlis ειναι εταιρεια που παρηγαγε αποκλειστικα και μονο χειροποιητες λιμες υψηλης ποιοτητας , εδω μπορειτε να δειτε και ενα βιντεο απο το πως ητανε το εργοστασιο της.
Το εργοστασιο εχει κλεισει εδω και χρονια και οι σημερινοι αγοραστες βρηκανε εκατονταδες χιλιαδες λιμες στις εγκαταστασεις του και αποφασισανε να τις πουλησουν




https://www.youtube.com/watch?v=9oaYArkljKg

daz
23/01/2017, 18:29
Δοκίμασε Λεωχάρους 28 στο μαγαζί με Facom. Λίγο παλαιότερα κάτι είχε στο βάθος από Nicholson. H εταιρία είναι πια μέλος του ΑPEX group μαζί με αρκετές άλλες. Έχω τον κατάλογο σε pdf, αν δεν τον βρεις στειλε με πμ e-mail να στον στείλω. Για Ελλάδα δεν ξέρω ποιός και τι...

Λεό nicholson έχουν όλοι. Στην Αθηνάς για παράδειγμα θα δυσκολευτείς πολύ να ΜΗ βρεις!

Leon67
23/01/2017, 18:52
Λεό nicholson έχουν όλοι. Στην Αθηνάς για παράδειγμα θα δυσκολευτείς πολύ να ΜΗ βρεις!

ναι αλλά συνήθως είναι made in Brasil....οι καινούργιες.

daz
23/01/2017, 19:02
ναι αλλά συνήθως είναι made in Brasil....οι καινούργιες.

Πιθανότατα, δεν ξέρω! Ίσως βρεις και made in usa.

Πάντως έχουν καλή ποιότητα και η τιμή τους είναι αρκετά καλή.




Edit.

Στην Αθηνάς στον Dilma είχα βρει και Ιταλικές stella bianca.

SciTeF
26/02/2018, 20:35
Χαίρετε!

Έχει κανείς ιδέα αν μπορώ να βρω στρόγγυλη λίμα μικρότερης των 3mm διαμέτρου; Για χρήση σε άβαφο ατσάλι.

S705
27/02/2018, 08:12
https://www.organametrisis.gr/collections/limes-xeiros

Μια στα γρήγορα . έχει ωρολογοποιού λίμες 2,1 και 2,8 mm .

393456

MISKIN
27/02/2018, 09:41
Η Wurth με κωδικό 0714 61 87 έχει σετ μικρές λίμες ποιότητας. Η στρογγυλή έχει διάμετρο 3mm.

JNP
03/03/2018, 09:14
αυτες ειναι οι λιμες που πηρα προασφατα
ειναι της Dick πολυ γνωστη εταιρεια στον χωρο της επαγγελματικης λιμας

377851

Αν η Dick είναι γερμανική, τότε ίσως είναι αυτή που φτιαχνει και εξαιρετικά επαγγελματικά μαχαιρια. Που τις βρήκες αλήθεια;
https://www.google.gr/search?safe=active&ei=fkuaWvvtCIjCwQKG74uIAg&q=dick+μαχαιρια+&oq=dick+μαχαιρια+&gs_l=mobile-gws-serp.12...8779.15825..17168...0....154.1880.0j14..........1..mobile-gws-wiz-serp.......0j0i67.g5L8T%2BlvOu8%3D

JNP
03/03/2018, 16:29
Εδώ είναι οι πιο πολλές λιμες που εχω για δουλειά στον πάγκο εργασίας.Nickolson και καναδυο India. Μεγάλες και μέτριες. Όλα τα σχήματα -προφίλ :παραλληλογραμμα, τετράγωνα, τρίγωνα,ημιστρογγυλα και στρογγυλά. Με αραιά δόντια για μαλακα υλικά και με πυκνά δόντια για σκληρά υλικά. Όλες χρειάζονται κάποια στιγμή.
393595
Όμως για να δουλεύει σωστά μια λίμα πρέπει τα διαστήματα ανάμεσα στα δόντια της να είναι καθαρά. Με συρματοβουρτσες λοιπόν καθαριζουμε συχνά τα δόντια της λιμας κατά μήκος των διαγωνιων αυλακωσεων.
393596
Από τις παραπάνω συρματοβουρτσες οι ειδικά φτιαγμένες για τον καθαρισμο λιμας κρεμονται αριστερά και είναι οι παρακάτω :
393597
Εκτός από τις μηχανουργικες λιμες όπως οι παραπάνω, έχουμε και τις ρασπες για ξύλο και τις πολύ μικρές για ωρολογοποιους και κοσμηματοτεχνιτες.

dimitrisinside
03/03/2018, 21:59
Αν η Dick είναι γερμανική, τότε ίσως είναι αυτή που φτιαχνει και εξαιρετικά επαγγελματικά μαχαιρια. Που τις βρήκες αλήθεια;
https://www.google.gr/search?safe=active&ei=fkuaWvvtCIjCwQKG74uIAg&q=dick+μαχαιρια+&oq=dick+μαχαιρια+&gs_l=mobile-gws-serp.12...8779.15825..17168...0....154.1880.0j14..........1..mobile-gws-wiz-serp.......0j0i67.g5L8T%2BlvOu8%3D

Απο ebay ,
αν και το εργοστασιο ειναι στα 8 χιλιομετρα απο το σπιτι μου ,(μενω μονιμα Γερμανια )

JNP
03/03/2018, 22:37
Απο ebay ,
αν και το εργοστασιο ειναι στα 8 χιλιομετρα απο το σπιτι μου ,(μενω μονιμα Γερμανια )

Έτσι εξηγείται γιατί εδώ δεν τα έχω πετύχει. Το ανθρακουχο ατσάλι που χρησιμοποιεί η Dick στα μαχαιρια της είναι εξαιρετικό, θα υποθέσω λοιπόν ότι και οι λιμες της είναι εξίσου καλές.

camen
04/03/2018, 10:33
Λιμες "πιστολερο" by valorbe νομίζω ,Ελβετικές
Εχω ενα βούρτσακι με χάλκινες? τρίχες για καθαρισμό επειδή ειναι μαλακό

JNP
04/03/2018, 11:03
Λιμες "πιστολερο" by valorbe νομίζω ,Ελβετικές
Εχω ενα βούρτσακι με χάλκινες? τρίχες για καθαρισμό επειδή ειναι μαλακό

Αν είναι μαλακες οι τρίχες δεν θα καθαρίζουν καλά τη λίμα. Θέλει κοντες και σκληρές. Το μέταλλο της λιμας είναι πολύ σκληρό, δεν παθαίνει τίποτα από τη βουρτσα όσο σκληρή και να είναι.

daz
04/03/2018, 11:03
Grobet swiss made.

Η Grobet εφηύρε το μηχάνημα για να φτιάχνει λίμες. Αργότερα συνενώθηκε με την valorbe.

daz
04/03/2018, 11:06
Αν είναι μαλακες οι τρίχες δεν θα καθαρίζουν καλά τη λίμα. Θέλει κοντες και σκληρές. Το μέταλλο της λιμας είναι πολύ σκληρό, δεν παθαίνει τίποτα από τη βουρτσα όσο σκληρή και να είναι.

Σωστός ο jnp. Η σωστή βούρτσα για λίμες είναι αυτή που έβαλε παραπάνω. Οι υπόλοιπες συρματόβουρτσες δεν κάνουν σχεδόν τίποτα.

camen
04/03/2018, 12:02
Δε διαφωνω για τη βουρτσα απλα μια τετοια εχω :D

JNP
04/03/2018, 15:00
Δε διαφωνω για τη βουρτσα απλα μια τετοια εχω :D

Με αυτή, μόνο σε ρασπα για ξυλα θα έχεις καλό αποτέλεσμα.
Γενικά οι βουρτσες με ορειχαλκινα τριχακια είναι για να αφαιρεις επιφανειακη σκουριά, χωρίς να χαραζεις το μέταλλο.Απο τις κρεμασμενες παραπάνω,οι τρεις μεσαίες και η πράσινη δεξιά είναι τέτοιου τύπου.

doctor_john
09/12/2020, 22:10
Χρειάζομαι ράσπα φανοποιού και θα θελα μια γνώμη για λαβής της Nicholson.

Χρειάζομαι και λεπτή, μονής κοπής ακτινική ή πλάγια δεν έχω θέμα.

423517

lazarefa
03/01/2021, 10:29
Έχουμε άποψη για 2 παλιές γερμανικές φίρμες λιμών, τις Wolfa και Hase;
Για την τελευταία κατάφερα και βρήκα ιστοσελίδα, εδώ:
https://www.hase-feilen.de/
Επίσης, βλέπω σε ελληνικά eshops εργαλείων και τις Πορτογαλικές Tome Feteira.
Σε σχέση με Nicholson, Bahco κλπ, λένε τίποτα;

daz
03/01/2021, 12:28
Η Tome Feteira εξαγοράστηκε απ' την Αυστριακή Bludan (http://www.bludan.com/history.html) και η τελευταία μετέφερε όλη την παραγωγή της στην Πορτογαλία. Και οι δύο αυτές νομίζω πως ακόμα κατασκευάζουν στην Πορτογαλία.

Οι λαβές της Hase feilen (https://www.hase-feilen.de/unternehmen.htm) είναι made in germany και τις χρησιμοποιούν πολλές μάρκες όπως η stahlwille και Pferd (https://www.pferd.com/int-en/products/files/). Οι λίμες δε νομίζω να φτιάχνονται στη Γερμανία σήμερα. Η εταιρία εξαγοράστηκε απ' την sonneflex (http://www.sonnenflex.com/).

Οι Pferd πχ είναι made in india.

Γιατί δε παίρνεις bahco να ξεμπερδεύεις?

lazarefa
03/01/2021, 13:58
Κάποιες Bahco που είδα στα Leroy Merlin σχετικά πρόσφατα, έγραφαν Made in Portugal, οπότε μοιραία σκέφτηκα πως ίσως παράγονται από την Tome Feteira. Αν όντως ισχύει αυτό, ποιος ο λόγος να δώσει κανείς 10-15 ευρώ/λίμα και να μην την πάρει ως Tome Feteira με τα μισά χρήματα;
Θυμάμαι την παλιά Bahco όταν νομίζω ανήκε στη Σουηδική Sandvik (κορυφαία κοπτικά τόρνου κι όχι μόνο) που έφτιαχνε η ίδια και τα περίφημα γαλλικά κλειδιά (όχι ότι τα Irega που πουλιούνται ως Bahco είναι υποδεέστερα βέβαια). Αν οι αντίστοιχες λίμες ήταν αυτής της ποιότητας, σίγουρα αξίζουν μέχρι το τελευταίο ευρώ.

daz
03/01/2021, 19:08
Οι λίμες της bahco αξίζουν τα λεφτά τους.
Υπάρχουν γαλλικά irega που πωλούνται σαν bahco?

lazarefa
03/01/2021, 20:14
Πρέπει να είχα διαβάσει σε κάποιο ξένο φόρουμ ότι από κάποια περίοδο και μετά, η Irega κατασκεύαζε τα γαλλικά που πωλούνται με το σήμα της Bahco, αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου, μπορεί να κάνω λάθος.
Εσύ έχεις δει λίμες Bahco Made in Portugal;

Leon67
03/01/2021, 21:35
Νομίζω, δηλ ειμαι 99% σίγουρος οτι οι δύο κορυφαίες εταιρίες στα γαλλικά δεν συνεργάζονται ούτε το εκαναν ποτε.

daz
03/01/2021, 23:46
laz δε ξέρω αν η irega φτιάχνει γαλλικά για τη bahco (δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο, ούτε ανήκουν στον ίδιο όμιλο).

Ούτε ξέρω τι γίνεται μεταξύ tome feteira και bahco.

Πάντως ότι και να πάρεις απ' τα παραπάνω, θα είναι περισσότερο από μια χαρά.

lazarefa
05/01/2021, 17:56
Για την ιστορία και μόνο, ξανακοιτούσα σήμερα μια στρογγυλή λίμα 6'' tome feteira που είχα αγοράσει πέρσι. Κάπου στη βάση της είδα γραμμένη την ένδειξη: Bahco Portugal (φαίνεται αχνά στην παρακάτω φωτό που έβγαλα):

https://ibb.co/n1B3ypj

daz
05/01/2021, 19:53
Για την ιστορία και μόνο, ξανακοιτούσα σήμερα μια στρογγυλή λίμα 6'' tome feteira που είχα αγοράσει πέρσι. Κάπου στη βάση της είδα γραμμένη την ένδειξη: Bahco Portugal (φαίνεται αχνά στην παρακάτω φωτό που έβγαλα):

https://ibb.co/n1B3ypj

Για την ιστορία το μισοφέγγαρο είναι η oberg.. google oberg files.

lazarefa
06/01/2021, 13:21
http://www.chainsawcollectors.se/phpbb3/viewtopic.php?style=30&t=14312

lazarefa
25/01/2021, 22:22
Σημερινή παραλαβή από ebay. 2 λίμες Oberg, κομμάτια NOS
https://ibb.co/5xzxmrG

vaska
08/10/2022, 11:58
Το 'βλεπες, το 'παιξες?? Σημερινό απόκτημα. Για άλλο πήγα τις είδα και μου άρεσαν, είναι και Gedore οπότε μάλλον καλές θα είναι. Μικρές 12 cm τις ονομάζει Red
438644

JNP
08/10/2022, 13:38
Ότι πρέπει για ψιλοδουλειές.

daz
08/10/2022, 18:18
Το 'βλεπες, το 'παιξες?? Σημερινό απόκτημα. Για άλλο πήγα τις είδα και μου άρεσαν, είναι και Gedore οπότε μάλλον καλές θα είναι. Μικρές 12 cm τις ονομάζει Red
438644

Δεν είναι gedore. Τα gedore red είναι κινέζικα που παλιά τα πουλούσε με την επωνυμία της carolus και τώρα τα πουλάει σαν gedore red. Εχει τις ίδιες σε gedore και κοστίζουν αρκετά περισσότερο. Φυσικά δεν είναι ίδιες.

Τις συγκεκριμένες τις έχω και εγώ. Καλές είναι Βασίλη. Είναι παραπάνω από μια χαρά για περιστασιακή χρήση σε μικροδουλειές.

vaska
08/10/2022, 18:45
Δεν είναι gedore. Τα gedore red είναι κινέζικα που παλιά τα πουλούσε με την επωνυμία της carolus και τώρα τα πουλάει σαν gedore red. Εχει τις ίδιες σε gedore και κοστίζουν αρκετά περισσότερο. Φυσικά δεν είναι ίδιες.

Τις συγκεκριμένες τις έχω και εγώ. Καλές είναι Βασίλη. Είναι παραπάνω από μια χαρά για περιστασιακή χρήση σε μικροδουλειές.

Να σου πω δεν το περίμενα ότι είναι Κίνα. Πήγα Μήτρο για ένα μακρύ αρίδι μπετού (12Χ400) τις είδα μπροστά μου και τις πήρα. Είπα μεγάλες έχω, μικρούλες δεν έχω είναι και Gedore είναι και οικονομικές και τις τσίμπησα. Καταραμένο Αroxol που λέει και η διαφήμιση. Όπως είπες περιστασιακή χρήση και θα δείξει. Τώρα που το έψαξα βλέπω τις ίδιες με καλύτερη λαβή 2 υλικών στην ίδια τιμή. Οι δικές μου έχουν ξύλινη λαβή και στα σετ που κρεμόντουσαν στο μαγαζί κανα 2 είχαν ανοιξει είχε σχιστεί το ξύλο

daz
08/10/2022, 19:39
Μια χαρά είναι bill.. καλύτερα αυτές με την ξύλινη λαβή παρά με των δυο υλικών που έχει βγάλει πρόσφατα. Όταν βγήκαν αυτές η ποιότητα στα carolus ήταν καλύτερη απ' ότι είναι τώρα στα gedore red. Βέβαια μπορεί να ειναι ακριβώς ίδιες με αυτές των δυο υλικών αλλά τουλάχιστον με την ξύλινη λαβή τις έχω και μου φαίνονται καλές.

gedore.

438687

vaska
08/10/2022, 20:30
Όχι που δεν θα τις είχες. :D

Θα δείξει τι ψάρια πιάνει η ξύλινη λαβή. Πάντως δεν με έπεισε πρέπει να σχίζεται πολύ εύκολα

doctor_john
09/10/2022, 21:00
Δοκίμασε να αποβάψεις μία και να την βυθίσεις σε λάδι teak που συντηρούμε ξύλα.

Φτιάχνω χερούλια για μηχανήματα μηχανουργείου με τραγικά χειρότερο ξύλο απο αυτό που μοιάζει με Δρυς.
Τόσο ελαφρύ και πορώδες που λες και φωτιά να του βάλω θα γίνει στάχτη γρήγορα.

Τα βουτάω εγκατεστημένα στο λάδι, αφρίζει σαν σφουγγάρι και σε πολύ λίγο χρόνο σταματά.
Ασφαλίζει πάνω στην λαβή και δεν πιστεύεις τα μάτια σου! Απίστευτο πόσο αλλάζει και πόση αντοχή έχει μετά.

Θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε τους κωδικούς για τις λίμες.
Χρησιμοποιώ μικρότερες απο τις δικές σας, χωρίς λαβή (μια χαραξη για να μην γλυστρά μόνο) που τις βλέπω σαν: needle - tritool - miniature
Έχει μείνει μία από κάθε σχήμα απο ένα χάρτινο πακέτο που τις είχα πάρει τρεις στο κάθε σχήμα.
Δεν έχουν καμία σφραγίδα, μάλλον ήμουν τυχερός γιατί τις χρησιμοποιώ σε ανοξείδωτο και μετά από εκατοντάδες ώρες δουλειά
τις θεωρώ αρκετά καλές.
Όσες έχω σπάσει είναι με δική μου υπαιτιότητα.

Θέλω να πάρω και άλλες και έχω βρει τις Hasegawa αλλά δεν καταλαβαίνω την κατηγοριοποίηση σε ΤΤ2, ΤΤ15, ΤΤ16
Οποιαδήποτε πληροφορία ή πρόταση για αυτό το μέγεθος θα με βοηθήσει.

vaska
10/10/2022, 08:16
Θα το δοκιμάσω. Θενκς

vaska
11/10/2022, 04:36
Δοκίμασε να αποβάψεις μία και να την βυθίσεις σε λάδι teak που συντηρούμε ξύλα.

Φτιάχνω χερούλια για μηχανήματα μηχανουργείου με τραγικά χειρότερο ξύλο απο αυτό που μοιάζει με Δρυς.
Τόσο ελαφρύ και πορώδες που λες και φωτιά να του βάλω θα γίνει στάχτη γρήγορα.

Τα βουτάω εγκατεστημένα στο λάδι, αφρίζει σαν σφουγγάρι και σε πολύ λίγο χρόνο σταματά.
Ασφαλίζει πάνω στην λαβή και δεν πιστεύεις τα μάτια σου! Απίστευτο πόσο αλλάζει και πόση αντοχή έχει μετά.


Αν δεν βαριέσαι επειδή υπάρχουν αρκετά λάδια εμποτισμου, πες ποιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς

doctor_john
11/10/2022, 10:26
Teak oil plus. για teak και.. εξωτικά ξυλα :lol: όποιο σου αρέσει πάρε, για έπιπλα κήπου και deck είναι όλα.

Τώρα που λαδώνουμε: τα ξύλινα σκεύη, πλατώ κοπής, μπώλ, κουτάλες κ.λπ. μόνο με ελαιόλαδο..

daz
11/10/2022, 13:35
Μη κάνεις τίποτα. Δε θα ανοίξουν.

Αν ανοίξει κάποια αγοράζεις μια λαβή με 1,5 ευρώ.

vaska
11/10/2022, 15:11
Μη κάνεις τίποτα. Δε θα ανοίξουν.

Αν ανοίξει κάποια αγοράζεις μια λαβή με 1,5 ευρώ.

Είχε ανοίξει από μία σε τρεις διαφορετικές συσκευασίες που απλά κρέμονταν στο ράφι. Θα ανοίξουν λέμε :lol:

daz
11/10/2022, 17:05
Ότι έπαθε έπαθε. Αν είναι ραγισμένο έτσι θα μείνει. Ράγισε στο πρεσάρισμα και μετά μπήκε το δαχτυλίδι. Δε θα ανοίξει. Πάω να δω τις δικέ μου που τις έχω δέκα χρονια να δω σε τι κατάσταση είναι.

JNP
12/10/2022, 09:54
Αν είχαν κάνει μικρής διαμέτρου προτρυπημα και πρεσσαρισαν γερά φυσικά σχιστηκε.
Θέλει άνετο τρύπημα και κόλλα δύο συστατικών και είναι αθάνατο.

vaska
16/10/2022, 08:23
Αν είχαν κάνει μικρής διαμέτρου προτρυπημα και πρεσσαρισαν γερά φυσικά σχιστηκε.
Θέλει άνετο τρύπημα και κόλλα δύο συστατικών και είναι αθάνατο.

Είναι το ξύλο τους φτιαγμένο από οδοντογλειφιδες. Αυτός είναι ο λόγος. Θα ξηγηθω λάδι εμποτισμου όπως ειπώθηκε αν και μάλλον ο σουπιας έχει δίκιο. Ότι ήταν να πάθουν το έπαθαν αφού περάστηκε το δαχτυλίδι δεν κινδυνεύουν να σχιστουν περισσότερο αλλά το λαδάκι θα το βάλω