PDA

View Full Version : Αλλαγή μοτερ σε Modenas?



Nikolas92
25/01/2017, 06:18
Καλημέρα! Γνωρίζει κανεις αν μπορώ να φορέσω μοτερ Lifan σε Modenas kriss125, αν ναι θα χρειαστει καποια μετατροπή ή δεν γινεται καθολου και απαραιτητα ανταλακτικα/επισκευη για το μοτερ του?

andreaspetr
30/01/2017, 01:46
Δεν εχω δει καποιο μοτερ lifan να ταιριαζει σε Modenas.

Nikolas92
30/01/2017, 02:14
Ναι ψαχτηκα και σε μαστορες, ρωτησα τριγυρω και δεν παιζει τιποτα εν τελη. Οποτε μαζευω για ανταλακτικα.

andreaspetr
31/01/2017, 01:39
το καλο με αυτα ειναι οτι το 99% του μοτερ ειναι ιδιο με Kaze-r που τα ανταλλακτικα ειναι αρκετα φθηνα.

Nikolas92
31/01/2017, 02:07
το καλο με αυτα ειναι οτι το 99% του μοτερ ειναι ιδιο με Kaze-r που τα ανταλλακτικα ειναι αρκετα φθηνα.

Ναι ισχυει! Τωρα οσο για το φθηνα, βλεποντας και κανοντας.

andreaspetr
01/02/2017, 00:10
Σιγουρα αν θελεις αρκετα πραγματα το κοστος ανεβαινει,αλλα συγκρινε ενα ανταλλακτικο Kazer με το αντιστοιχο για Honda και θα δεις οτι ειναι οντως πολυ φθηνα.

Nikolas92
01/02/2017, 14:11
Σιγουρα αν θελεις αρκετα πραγματα το κοστος ανεβαινει,αλλα συγκρινε ενα ανταλλακτικο Kazer με το αντιστοιχο για Honda και θα δεις οτι ειναι οντως πολυ φθηνα.

Ναι καταλαβαινω τι λες. Απλως ειτε στην μια ειτε στην αλλη περιπτωση, ειναι εξαρτηματα που κοστιζουν και στις 2 περιπτωσεις χρειαζεσαι μηνιατικο, αν οχι δυο και παραπανω. Αυτα.

zannisvel
01/02/2017, 16:16
Γιατι 2 μηνιατικα για να το επισκευάσεις;
Τι έχει πάθει?

andreaspetr
02/02/2017, 02:12
με 300-350 το εχεις κανει καινουργιο απο οτι εχω δει.
τι προβλημα εχεις να το ψαξουμε λιγο.

Nikolas92
02/02/2017, 02:32
με 300-350 το εχεις κανει καινουργιο απο οτι εχω δει.
τι προβλημα εχεις να το ψαξουμε λιγο.

Αρχικα ειχα και εξακολουθω να το ψαχνω με κοσμο.
Το ολο θεμα ειναι οτι ο μαστορας ο οποιος το κοιταξε, παρατηρησε οτι ζοριζετε το παπι κατα πολυ, επισης οτι χτυπαει μπιελα. Η αποψη του ειναι η εξης.
Πως ακομα και ενα πραγμα μεσα στο μοτερ να χρειαστει αλλαγη, δεν θα μπεις στον κοπο να το ανοιξεις μονο για αυτο, γιατι στην πορεια μπορει να χρειαστει ξανα.
Παραλληλα οτι για τετοιο ζορισμα και μια τετοια φθορα τα 40χ χιλιομετρα ειναι σιγουρα γυρισμενα. Και αν οχι γυρισμενα, τοτε το κοντερ εχει σιγουρα μηδενισει και 40χ εξτρα.

Αναλογιζομενος τα παραπανω, προτεινει να επενδυσω σε αυτο και να του αλλαξω (Στροφαλο, ρουλεμαν στροφαλου, μπιελα, κυλινδρο, πιστονι, τσιμουχακια κεφαλης - γενικης - μοτερ, φλατζες μοτερ, γλιστρες, καδενα, δισκακια, μεταλα, ελατηρια (και τελος ρουλεμαν σασμαν αν θυμαμαι καλα) ). Ολα αυτα γνησια απο αντιπροσωπεια και αν κατι δεν με συμφερει τοτε προσπαθεια σε aftermarket γνησια japan. Ισως ψαξω και για το καρτερ παραλληλα αν χωραει μεγαλυτερο κυλινδρο ωστε μιας και μπω στην διαδικασια να του ανεβασω και κυβικα.

Nikolas92
02/02/2017, 02:40
Η ιδεα του μαστορα και του φιλου μου ειναι οτι, να το κανω αυτο ωστε να μην χρειαστει να το ξανα ανοιξω για τουλαχιστον πολλα χιλιομετρα και χρονια. Παντοτε εχοντας υποψιν την αναλογη χρηση που θα του κανω και εννοειτε το στρωσιμο.
Απλως εκει που κοιτουσα να επενδυσω σε μεταχειρο, δηλαδη καποια χρηματα λιγοτερα, να που τελικως δεν τα προσεξα ολα. Η τελικη ιδεα ειναι οτι αρχικα τα 800€ και τα υπολοιπα της επισκευης θα ειναι ενα συνολο σχεδον καινουργιου προϊοντος.

yiannis172
02/02/2017, 08:19
Αρχικα ειχα και εξακολουθω να το ψαχνω με κοσμο.
Το ολο θεμα ειναι οτι ο μαστορας ο οποιος το κοιταξε, παρατηρησε οτι ζοριζετε το παπι κατα πολυ, επισης οτι χτυπαει μπιελα. Η αποψη του ειναι η εξης.
Πως ακομα και ενα πραγμα μεσα στο μοτερ να χρειαστει αλλαγη, δεν θα μπεις στον κοπο να το ανοιξεις μονο για αυτο, γιατι στην πορεια μπορει να χρειαστει ξανα.
Παραλληλα οτι για τετοιο ζορισμα και μια τετοια φθορα τα 40χ χιλιομετρα ειναι σιγουρα γυρισμενα. Και αν οχι γυρισμενα, τοτε το κοντερ εχει σιγουρα μηδενισει και 40χ εξτρα.

Αναλογιζομενος τα παραπανω, προτεινει να επενδυσω σε αυτο και να του αλλαξω (Στροφαλο, ρουλεμαν στροφαλου, μπιελα, κυλινδρο, πιστονι, τσιμουχακια κεφαλης - γενικης - μοτερ, φλατζες μοτερ, γλιστρες, καδενα, δισκακια, μεταλα, ελατηρια (και τελος ρουλεμαν σασμαν αν θυμαμαι καλα) ). Ολα αυτα γνησια απο αντιπροσωπεια και αν κατι δεν με συμφερει τοτε προσπαθεια σε aftermarket γνησια japan. Ισως ψαξω και για το καρτερ παραλληλα αν χωραει μεγαλυτερο κυλινδρο ωστε μιας και μπω στην διαδικασια να του ανεβασω και κυβικα.

Ολα αυτα με λιγο ψαξιμο,σε καλα aftermarket,δε θα σου πανε πανω απο 180 ευρω (πλην του στροφαλου που δεν τον αλλαζεις,απλα περνας τη νεα μπιελα και τα ρουλεμαν).

Nikolas92
02/02/2017, 14:59
Ολα αυτα με λιγο ψαξιμο,σε καλα aftermarket,δε θα σου πανε πανω απο 180 ευρω (πλην του στροφαλου που δεν τον αλλαζεις,απλα περνας τη νεα μπιελα και τα ρουλεμαν).

Στροφαλος γιατι πλην?

yiannis172
02/02/2017, 20:36
Γιατι συν,ειναι το ερωτημα.....
Ο στροφαλος δεν ειναι αναλωσιμο για να τον αλλαξεις,χωρις να εχει καποιο μη επιδιορθωσιμο προβλημα.

Nikolas92
03/02/2017, 01:32
Γιατι συν,ειναι το ερωτημα.....
Ο στροφαλος δεν ειναι αναλωσιμο για να τον αλλαξεις,χωρις να εχει καποιο μη επιδιορθωσιμο προβλημα.

Κατανοητη η τοποθετηση σου και την συμμεριζομαι. Ρωταω απλως για να πληροφορουμε. Πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αναλωσιμο, παραδειγμα δεν φθειρετε? Αν οχι καλως. Λαμβανω υποψιν οτι εχει πολλα χιλιομετρα. Αλλα αν μπω στον κοπο της επιδιορθωσης για ολα εκτος στροφαλου και σε κοντινο χρονικο διαστημα προκληθει κατι? Εσυ τι λες?

andreaspetr
03/02/2017, 01:40
εκανα κατι αναλογο στο καζε μου προσφατα.
μπιελα και ρουλεμαν καλης ποιοτητας αν θυμαμαι καλα καπου στα 60€.
φλατζες λαδια τσιμουχες φιλτρο δισκακια κανα 40αρι.
καδενακι γλυστρες και διαφορα παπαρακια κανα 30αρι.
ολα τα ρουλεμαν μεσα κανα 20αρικο.
κυλινδροπιστονο παιρνει ανετα μεχρι 58-59mm αλλα δεν θα συμβουλευα πανω απο 57(53 ειναι εργοστασιακο)
εργασια κανα 100-150 να σου παρει.

στροφαλο δεν αλλαζεις αν δεν εχει στραβωσει η να εχει κοψει.
αν αλλαξεις μπιελα και ρουλεμαν ειναι καινουργιο παλι.
λαδια σου καιει?
μηπως να πας να ρωτησεις και εναν αλλο μηχανικο για δευτερη γνωμη?
μπορει να μην εχει θεμα με μπιελα και να πληρωνεις αδικα λευτα.

Nikolas92
03/02/2017, 02:01
εκανα κατι αναλογο στο καζε μου προσφατα.
μπιελα και ρουλεμαν καλης ποιοτητας αν θυμαμαι καλα καπου στα 60€.
φλατζες λαδια τσιμουχες φιλτρο δισκακια κανα 40αρι.
καδενακι γλυστρες και διαφορα παπαρακια κανα 30αρι.
ολα τα ρουλεμαν μεσα κανα 20αρικο.
κυλινδροπιστονο παιρνει ανετα μεχρι 58-59mm αλλα δεν θα συμβουλευα πανω απο 57(53 ειναι εργοστασιακο)
εργασια κανα 100-150 να σου παρει.

στροφαλο δεν αλλαζεις αν δεν εχει στραβωσει η να εχει κοψει
αν αλλαξεις μπιελα και ρουλεμαν ειναι καινουργιο παλι.
λαδια σου καιει?
μηπως να πας να ρωτησεις και εναν αλλο μηχανικο για δευτερη γνωμη?
μπορει να μην εχει θεμα με μπιελα και να πληρωνεις αδικα λευτα.

Α ευχαριστω για τις πληροφοριες, παρεμπιπτοντως λαδια οχι δεν καιει και αλλαγη που του εχω κανει το τσεκαρω μετα απο χιλιομετρα να δω ποσοτητα καθως κρυο και ειναι ενταξει (ουτε ασπρο καπνο). Ωραια θα κανω αυτο με την δευτερη γνωμη. Κατανοητο και αυτο με τις τιμες. Οσο για τα 57χιλιοστα και γω για εκει σκεφτομουν να το φτασω (Παρεμπιπτοντως πια η γνωμη σου για τα 58 ή 59 και προτεινεις για 57χιλιοστα?). Για εργασια μου ειπε 100€ και 'μενα.
Τωρα το καζε σου πως ειναι? :)

andreaspetr
07/02/2017, 00:36
οσο ανεβαινεις σε χιλιοστα τοσο πιο πολυ κινδυνευει παλι η μπιελα σου.
ασε που αν δεν βαλεις εκκεντροφορο,εξατμιση καρμπυρατερ να φτιαξεις θαλαμο καυσης κλπ τα παραπανω χιλιοστα δεν θα σου προσφερουν κατι.
εχω κανει περιπου 5000χλμ απο την επισκευη και ειναι οπως την πρωτη μερα που το εφτιαξα οποτε μαλλον πετυχε :p

Nikolas92
07/02/2017, 07:54
Μμ καταλαβα! Αν και δεν τα ειχα στην απ'εξω, ειχα στο νου μου εκκεντροφορο, καρμπυρατερ και εξατμιση. Κομπλε λοιπον, να το χαιρεσαι ρε! :wave2:

noodles
07/02/2017, 21:53
αν αλλαξεις, κυλινδρο, πιστονι, μπιελα, τσιμουχες, φλατζες κτλ + δισκους και ελατηρια συμπλεκτη εισαι γυρω στα 400ε μαζι με εργασια.

ταιριαζουν σχεδων ολα τα ανταλλακτικα του kazer 115 (το πρωτο, το παλιο). μην ανεβασεις πολλα χιλιοστα 2-3 απο αυτα που ειχε ηδη ειναι αρκετα.

καρμπυρατερ, εκκεντροφορο γιατι να τα αλλαξεις αν δεν εχουν παθει κατι? θα καιει τον πατο του αν βαλεις μεγαλυτερο καρμπυρατερ...

Nikolas92
07/02/2017, 23:04
αν αλλαξεις, κυλινδρο, πιστονι, μπιελα, τσιμουχες, φλατζες κτλ + δισκους και ελατηρια συμπλεκτη εισαι γυρω στα 400ε μαζι με εργασια.
ταιριαζουν σχεδων ολα τα ανταλλακτικα του kazer 115 (το πρωτο, το παλιο). μην ανεβασεις πολλα χιλιοστα 2-3 απο αυτα που ειχε ηδη ειναι αρκετα.
καρμπυρατερ, εκκεντροφορο γιατι να τα αλλαξεις αν δεν εχουν παθει κατι? θα καιει τον πατο του αν βαλεις μεγαλυτερο καρμπυρατερ...

Μωρε ισχυει και δεχομαι οτι μπορει να ανεβει η καταναλωση. Απο την αλλη εχω φιλο που στο παπι του εχει αλλαξει καρμπυρατερ σε 18αρι (καπου εκει σκεφτομαι και γω να το παω αν οχι 22αρι) και αυτην την στιγμη εχει μικροτερη καταναλωση απο το δικο μου.
Εμενα απο γεματο σε αδειο μου βγαζει αυτην την στιγμη 100χλμ (Με εκατοσταρα βενζινη με βγαζει 112χλμ) χωρις να το ζοριζω σε τρελες ανηφορες ή με αναβατες. Ενω του φιλου μου του βγαζει 140χλμ με το 18αρι (καθως με το 16αρι του το παλιο του βγαζε 150χλμ)

Το ζητουμενο κατ'εμε ειναι να το κανω μια φορα, μελετημενα και προσεγμενα ωστε να με βγαλει για καιρο. Προτιμωντας να επενδυσω και οχι απλως να πεταξω λεφτα αν αυτο αντιλαμβανεσαι.

S705
08/02/2017, 15:44
Μωρε ισχυει και δεχομαι οτι μπορει να ανεβει η καταναλωση. Απο την αλλη εχω φιλο που στο παπι του εχει αλλαξει καρμπυρατερ σε 18αρι (καπου εκει σκεφτομαι και γω να το παω αν οχι 22αρι) και αυτην την στιγμη εχει μικροτερη καταναλωση απο το δικο μου.
Εμενα απο γεματο σε αδειο μου βγαζει αυτην την στιγμη 100χλμ (Με εκατοσταρα βενζινη με βγαζει 112χλμ) χωρις να το ζοριζω σε τρελες ανηφορες ή με αναβατες. Ενω του φιλου μου του βγαζει 140χλμ με το 18αρι (καθως με το 16αρι του το παλιο του βγαζε 150χλμ)

Το ζητουμενο κατ'εμε ειναι να το κανω μια φορα, μελετημενα και προσεγμενα ωστε να με βγαλει για καιρο. Προτιμωντας να επενδυσω και οχι απλως να πεταξω λεφτα αν αυτο αντιλαμβανεσαι.

Μα αυτό που φοραει το μηχανάκι σου είναι 22αρι!!
Σε keihin υπάρχει 22αρι σε mikuni από 24αρι και πάνω.;)

Nikolas92
08/02/2017, 16:18
Μα αυτό που φοραει το μηχανάκι σου είναι 22αρι!!
Σε keihin υπάρχει 22αρι σε mikuni από 24αρι και πάνω.;)

Πιστευα μικροτερο φοραει! Κομπλε thanks που τ'αναφερες.

andreaspetr
09/02/2017, 00:22
22 το μαμισιο??

Nikolas92
09/02/2017, 00:41
22 το μαμισιο??

Ρε συ οντως και γω μικροτερο πιστευα ή τουλαχιστον ακομα νομιζω. Λογικα μαμισιο δεν θα ναι και 14αρι? (αν οχι λιγο παραπανω)

S705
09/02/2017, 17:36
Ρε συ οντως και γω μικροτερο πιστευα ή τουλαχιστον ακομα νομιζω. Λογικα μαμισιο δεν θα ναι και 14αρι? (αν οχι λιγο παραπανω)


Λάθος μου .
20αρι είναι SPACO AV20
https://www.modenas.com.my/v2motorcycle_PrevModel.asp?id=70

THEOD
09/02/2017, 19:21
Προς ενημέρωση
Προ 3ετίας γενική επισκευή μοτέρ modenas με όλα αλλαγμένα (εκτός στροφάλου που δεν υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται αλλαγή) στοίχισε ΜΑΖΙ με μαστορικά στα 380,00. Και τα ανταλλακτικά ήταν γνήσια Modenas τα κρίσιμα (ο μάστρας είχε την γνώμη ότι μπιελοπίστονα είναι καλύτερα τα Modenas παρά τα αντίστοιχα του Kaze), και είτε Modenas-είτε Kaze-R τα γύρω-γύρω

Nikolas92
10/02/2017, 00:32
Λάθος μου .
20αρι είναι SPACO AV20
https://www.modenas.com.my/v2motorcycle_PrevModel.asp?id=70

Α καλα οτι να'ναι ειμαι και γω. Και κοιτουσα την σελιδα παλιοτερα και ποτε δεν εδωσα σημασια. Να 'σαι καλα :beer:

THEOD Ευχαριστω για την ενημερωση, τα λαμβανω υποψιν μεχρι να μαζεψω και να προχωρησω.