PDA

View Full Version : Περί On-Off ο λόγος...



nicon
26/01/2017, 17:09
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!

Μετά από μία οκταετή, όμορφη συμβίωση με ένα Pegaso 650, ήρθε η ώρα για αλλαγή σε κάτι On-Off.
Ξέρω ότι έχουν δημοσιευθεί αρκετά ποστ με αυτό το θέμα όμως έχω 2 ερωτήσεις που χρήζουν απάντησης από τους εμπειρότερους. Εάν υποθέσουμε πως θέλεις ένα μηχανάκι για χρήση στην πόλη (κυρίως) αλλά και για χώμα εάν βγεις προς τα έξω, κοιτάς σε μηχανάκι On-Off, όπως λέει και το όνομα. Μου φαίνεται όμως αρκετά αντιφατικό το εξής:

1. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν με λάστιχα On (δρόμου) να πας στο χώμα.
Οι εταιρίες (π.χ. η Honda, για το Africa) εφαρμόζουν marketing για τα μηχανάκια τους του τύπου "go anywhere!". Θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος "βάλε τακούνια". Ναι, αλλά με τακούνια πως θα βγεις στην Εθνική; Και όταν η διαδρομή εναλλάσεται; Ποια είναι δηλαδή η πιό ασφαλής λύση για κάποιον "κοινό θνητό" όπως εγώ που θέλει να κινηθεί με ασφάλεια στο χώμα, να περάσει από τυχόν ρυάκια ή λασπωμένα μέρη με ασφάλεια; (χωρίς να έχει βέβαια απαιτήσεις για enduro). Φτάνουν για μία μότο οι μεγάλες διαδρομές των αναρτήσεων και ο μεγάλος στενός τροχός εμπρός την ίδια στιγμή που το βάρος τους είναι αρκετά μεγάλο;
Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου, με ύψος 1,75, πάνω σε ένα τόσο ψηλό και βαρύ μηχανάκι όπως το Africa, να μου γλυστράει πάνω στο χώμα...

2. Είμαι μεταξύ F800gs, F800gs Adventure ή το νέο CRF 1000L Africa Twin.
Το πρώτο που είναι μάλλον περισσότερο On, είναι πανάκριβο (@#$%^*!*!## BMW). Ξεκινάει από 12.500. Αυτό σε οδηγεί στο δεύτερο που είναι περισσότερο Off και το οποίο ξεκινάει από 13.500 και που σε κάνει να σκέφτεσαι "μήπως να πάω σε 1.000άρι Honda με 1.500 ακόμα που είναι ακόμα περισσότερο Off"; (και είναι και θρύλος!)

Συγνώμη για την πολυλογία αλλά προσπαθώ να κάνω την σωστή επιλογή μιας και θα ζήσω μαζί του για αρκετά χρόνια. Ξέρω ότι όλα έχουν συν και πλην, όμως η γνώμη ενός πιο ειδικού από 'μένα μετράει. Την στιγμή μάλιστα που μία ζωή έχω "On μηχανάκια με ολίγην από πεζοδρόμιο και (άντε) 1-2 σκαλάκια" εμπειρία!


Ευχαριστώ!

nicon

MG-KTiNoS
26/01/2017, 17:57
για μένα

Το τοπ ομ οφ όλων των εποχών είναι το ΚΤΜ 990.....

(και μακάρι να χα λεφτά να το περνα)
:)

MikeG
26/01/2017, 17:58
Το 800 adventure είναι λιγότερο off από το απλό 800gs.

akis_trevor
26/01/2017, 18:03
Το 800 adventure είναι λιγότερο off από το απλό 800gs.

Κι επίσης αρκετά ψηλό.

DAYMAN
26/01/2017, 18:07
μετα το 990 το κομματι OFF πιστευω οτι ταιριαζει πιο πολυ στο CRF 1000 με μια επιφυλαξη για το 1190R.
Το CRF ειναι ομως η πιο τιμια αγορα αυτη την στιγμη ασχετα αν ο Ελληνας αντιπροσωπος πεταει χαρταετο και με τα 2 χερια.
Αν ειχα τα 13500 το ειχα παρει χθες και με ενα τακουνατο λαστιχο...........

amyroukai
26/01/2017, 18:22
Τα άφρικα με 13500 που γράφετε, αφορούν μοντέλα του '16 χωρίς ABS και μονόχρωμα;



γιατί...

φουλ έξτρα, λεντ φλας, συναγερμός, χωμάτινα ελαστικά... 3easy ride, ασφάλεια κλοπής στην τιμή του τιμολογίου, της παναγιάς τα μάτια...

377986

ggs
26/01/2017, 18:24
Το γιατί θες ονοφ, θα πρέπει να το σιγουρεψεις.
Το πόσο ον ή οφ θα είναι το μηχανάκι εξαρτάται από εσένα περισσότερο.
Αν σε ενδιαφέρει πράγματι και το οφ της υπόθεσης, τότε τα λάστιχα θα είναι το λιγότερο που θα σε απασχολήσει.
Υπάρχουν λάστιχα μικτής χρήσης που κάνουν μια χαρά δουλειά και σε άσφαλτο και σε χώμα.

Το βάρος και το κόστος πτώσης στα μεγάλα ονοφ είναι μεγαλύτερο θέμα.


Από εκεί και πέρα, φαντάζομαι ότι έχεις δει τα μοντέλα που κυκλοφορούν και εχεις καταλήξει στο bmw και στο honda.

Το bmw είναι πλέον δοκιμασμένο με αρκετά εξτρά στο πακέτο αλλά και πιο "γερασμένο", το αφρικα είναι πιο καινούριο με αρκετές δυνατότητες και δεν έχει βγάλει καμία σοβαρή παιδική αρρώστια.

Όμως, το πιο σοβαρό κριτήριο για την απόκτηση μηχανής σε αυτά τα λεφτά που την θες πολλά χρόνια, είναι ποια γουστάρεις εσύ να βλέπεις στο γκαράζ σου.
Όλα τα άλλα είναι δεύτερα.

bulmont
26/01/2017, 18:28
.... "μήπως να πάω σε 1.000άρι Honda ..... (και είναι και θρύλος!)......


Για τα 650-750 Αφρικα να δεχτώ το ''θρύλος''

Για το 1000 να περάσουν λίγα χρόνια ακόμα.......

zopas
26/01/2017, 18:29
Mεταχειρισμενο ΚΤΜ990 η καινουργιο Αφρικα..στο πρωτο ποναει η τσεπη σε καταναλωση και σερβις σε βαθος χρονου αλλα είναι μηχανή με @ρχιδι@, το δευτερο υστερει σε χαρακτηρα του πρωτου αλλα ησυχια ταξιδιου, οικονομια βενζίνης και ξεχνας μαστορα( τροπος του λεγειν σε σχεση με το ΚΤΜ)...και τα δυο πιστευω θα τα καταευχαριστηθεις ...κανε τα πρωτα ένα τεστ ραιντ παντως...η αισθηση σου πανω από όλα...

Οσο για τα λάστιχα τι να πω..προσωπικα εμπιστεύομαι τους κατασκευαστες, δεν εχουν λογους να αποπροσανατολιζουν εσκεμμένα τους πελατες τους...ετσι όταν π.χ η Πιρελλι λεει ότι το τραιλ2 παει και χωμα ( όχι νεροφαγώματα βεβαια) την εμπιστεύομαι..προσωπικη μου αποψη...

Βαρυ το αφρικα με 230 κιλα;( αν δεν κανω λαθος..)..ελα ρεεε...παντως η χοντα το διαφημιζει κυριως για λασπουριά, ρυακια και αμμοχαλικο...κατι ξερει..

SHOOTER045
26/01/2017, 19:04
Αν σε καλύπτουν τα κυβικά τού


377987


Στα 9κ



V STROM 650 XT

nicon
26/01/2017, 19:14
Τα άφρικα με 13500 που γράφετε, αφορούν μοντέλα του '16 χωρίς ABS και μονόχρωμα;



γιατί...

φουλ έξτρα, λεντ φλας, συναγερμός, χωμάτινα ελαστικά... 3easy ride, ασφάλεια κλοπής στην τιμή του τιμολογίου, της παναγιάς τα μάτια...

377986


Χμ... Πρέπει να το ξαναδώ. Νομίζω ότι είναι Special το χρώμα. Το ABS νομίζω ότι είναι στάνταρντ σε όλα.

nicon
26/01/2017, 19:17
Το 800 adventure είναι λιγότερο off από το απλό 800gs.
Είσαι σίγουρος; Χμμμ... Νομίζω ότι είναι "ίδια" με μεγαλύτερο ρεζερβουάρ το ADV και άλλη σέλα νομίζω...

daz
26/01/2017, 19:19
παντως η χοντα το διαφημιζει κυριως για λασπουριά, ρυακια και αμμοχαλικο...κατι ξερει..

Τωρα εσύ ή μας δουλεύεις ή κοροιδεύεις τον εαυτό σου? Από πότε τα διαφημιστικά τερτίπια είναι ενδεικτικά των δυνατοτήτων της μηχανής?

Πήγαινε ρίξε 230 κιλά με δυο κυλίνδρους στη λάσπη και έλα να μας πεις την εμπειρία σου!

nicon
26/01/2017, 19:19
Τα άφρικα με 13500 που γράφετε, αφορούν μοντέλα του '16 χωρίς ABS και μονόχρωμα;



γιατί...

φουλ έξτρα, λεντ φλας, συναγερμός, χωμάτινα ελαστικά... 3easy ride, ασφάλεια κλοπής στην τιμή του τιμολογίου, της παναγιάς τα μάτια...

377986

Συγνώμη. Το άφρικα είναι + 1500 από τα 13500. Περίπου 15.000. (15.150 για την ακρίβεια)

ggs
26/01/2017, 19:19
Είσαι σίγουρος; Χμμμ... Νομίζω ότι είναι "ίδια" με μεγαλύτερο ρεζερβουάρ το ADV και άλλη σέλα νομίζω...

Μάλλον, λες για τις διάφορες bmw f800gs adventure και απλού.

Το αντβ εχει
Μεγαλύτερο ντεποζιτο
Στάνταρτ κομφόρτ σέλα
Ψηλή ζελατίνα
Κάγκελα μπρος πίσω
Φαρδυτερα μαρσπιε οδηγού.

Αυτά νομίζω

Η τιμή του στην φουλ έκδοση (δεν έρχεται άλλη στην Ελλάδα, μόνο κατόπιν πολυμηνης παραγγελίας) για το μοντέλο 2017(euro4,RideByWire)ειναι περίπου 15900.

Το απλό μοντέλο έρχεται περίπου 1500 φτηνότερα.
Τ απλό είναι πιο οφ γιατί είναι πιο ελαφρύ, μαζεμένο και μανιτζεβελο.

Την διαφορά τιμής το αντβε την αξίζει γιατι, αν κάνεις ταξίδια, τα έξτρα που έχει θα τα χρειαστείς.

nicon
26/01/2017, 19:30
Το γιατί θες ονοφ, θα πρέπει να το σιγουρεψεις.

Θέλω ονοφ γιατί μου αρέσει το στυλ και η θέση οδήγησης.

Το πόσο ον ή οφ θα είναι το μηχανάκι εξαρτάται από εσένα περισσότερο.
Αν σε ενδιαφέρει πράγματι και το οφ της υπόθεσης, τότε τα λάστιχα θα είναι το λιγότερο που θα σε απασχολήσει.
Υπάρχουν λάστιχα μικτής χρήσης που κάνουν μια χαρά δουλειά και σε άσφαλτο και σε χώμα.

Το βάρος και το κόστος πτώσης στα μεγάλα ονοφ είναι μεγαλύτερο θέμα.


Από εκεί και πέρα, φαντάζομαι ότι έχεις δει τα μοντέλα που κυκλοφορούν και εχεις καταλήξει στο bmw και στο honda.

Το bmw είναι πλέον δοκιμασμένο με αρκετά εξτρά στο πακέτο αλλά και πιο "γερασμένο", το αφρικα είναι πιο καινούριο με αρκετές δυνατότητες και δεν έχει βγάλει καμία σοβαρή παιδική αρρώστια.

Όμως, το πιο σοβαρό κριτήριο για την απόκτηση μηχανής σε αυτά τα λεφτά που την θες πολλά χρόνια, είναι ποια γουστάρεις εσύ να βλέπεις στο γκαράζ σου.
Όλα τα άλλα είναι δεύτερα.

Έχεις δίκιο. Μέχρι και πριν 1 χρόνο ψήφιζα BMW δαγκωτό παρ' όλο που με ενοχλεί σφόδρα η τιμολογιακή τους πολιτική. Τώρα... Africa μάλλον, που είναι και παιδικό απωθημένο άλλωστε!

ggs
26/01/2017, 19:33
Συγνώμη. Το άφρικα είναι + 1500 από τα 13500. Περίπου 15.000. (15.150 για την ακρίβεια)

15150 το τρικολορ με την τριπλετα δώρο (γύρω στο 1000ρικο).
Αν δεν σε νοιάζει η τριπλετα, κάνουν έκπτωση στην τιμή.
Γενικά, η χοντα επειδή δεν έχει καμία σοβαρή πολιτική σε τιμές, αφήνει τον κάθε αντιπρόσωπο της να κάνει δικό του ντηλ.
Τα 15150 γίνονται εύκολα κάτω από 14500

nicon
26/01/2017, 19:36
Mεταχειρισμενο ΚΤΜ990 η καινουργιο Αφρικα..στο πρωτο ποναει η τσεπη σε καταναλωση και σερβις σε βαθος χρονου αλλα είναι μηχανή με @ρχιδι@, το δευτερο υστερει σε χαρακτηρα του πρωτου αλλα ησυχια ταξιδιου, οικονομια βενζίνης και ξεχνας μαστορα( τροπος του λεγειν σε σχεση με το ΚΤΜ)...και τα δυο πιστευω θα τα καταευχαριστηθεις ...κανε τα πρωτα ένα τεστ ραιντ παντως...η αισθηση σου πανω από όλα...

Οσο για τα λάστιχα τι να πω..προσωπικα εμπιστεύομαι τους κατασκευαστες, δεν εχουν λογους να αποπροσανατολιζουν εσκεμμένα τους πελατες τους...ετσι όταν π.χ η Πιρελλι λεει ότι το τραιλ2 παει και χωμα ( όχι νεροφαγώματα βεβαια) την εμπιστεύομαι..προσωπικη μου αποψη...

Βαρυ το αφρικα με 230 κιλα;( αν δεν κανω λαθος..)..ελα ρεεε...παντως η χοντα το διαφημιζει κυριως για λασπουριά, ρυακια και αμμοχαλικο...κατι ξερει..

... Και για ΑΜΜΟ Σαχάρας!!! χεχεχεχεχε... μόνο που εγώ δεν είμαι σαν τον αναβάτη του βίντεο :-)))

bulmont
26/01/2017, 19:41
Πήγαινε ρίξε 230 κιλά με δυο κυλίνδρους στη λάσπη και έλα να μας πεις την εμπειρία σου!



Ευκολάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150435

nicon
26/01/2017, 20:09
Για τα 650-750 Αφρικα να δεχτώ το ''θρύλος''

Για το 1000 να περάσουν λίγα χρόνια ακόμα.......

Έχω εμπιστοσύνη στη Χόντα. Κι αν κρίνω από το πόσο "προίκισε" το νέο Άφρικα με την πρώτη, μπορώ να υποθέσω ότι το μέλλον διαγράφεται λαμπρό. Άλλωστε οι Ιάπωνες γνωρίζουν καλύτερα απ' όλους την ιστορία του ονόματος που επανέφεραν στη ζωή μετά από 12 χρόνια :-))))

daz
26/01/2017, 20:27
Ευκολάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150435

Βαγγέλα αγόρι μου (λέμε τώρα), μια λασπόγουβα δεν θεωρείται λάσπη! ;)

Κρίνοντας όμως εκ του αποτελέσματος στην λασπόγουβα καταλαβαίνεις τι θα γίνει σε real καταστάσεις!

*όταν είπα να το ρίξεις σε λάσπη δεν κυριολεκτούσα ρε! :lol:

oti nanai
26/01/2017, 20:30
Έχω εμπιστοσύνη στη Χόντα. Κι αν κρίνω από το πόσο "προίκισε" το νέο Άφρικα με την πρώτη, μπορώ να υποθέσω ότι το μέλλον διαγράφεται λαμπρό. Άλλωστε οι Ιάπωνες γνωρίζουν καλύτερα απ' όλους την ιστορία του ονόματος που επανέφεραν στη ζωή μετά από 12 χρόνια :-))))

δυστυχώς το νέο africa δεν θα μπορέσει πότε να γίνει θρύλος με τους αντίπαλους που έχει .
γιατί δεν βλέπεις το 1050 της ktm

amyroukai
26/01/2017, 20:35
δυστυχώς το νέο africa δεν θα μπορέσει πότε να γίνει θρύλος με τους αντίπαλους που έχει .
γιατί δεν βλέπεις το 1050 της ktm

πιθανώς γιατί καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε με το 1090, εν προκειμένω το R για χώμα, αλλά είναι ακριβότερο από τα δύο που συζητάει.

oti nanai
26/01/2017, 20:46
πιθανώς γιατί καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε με το 1090, εν προκειμένω το R για χώμα, αλλά είναι ακριβότερο από τα δύο που συζητάει.

από συνήθεια έγραψα 1050

lleonidas
27/01/2017, 09:29
Διαβάζοντας στο πρώτο post ότι ψαχνεις μηχανή για πόλη(κυρίως) αλλά και για κάποιες εξορμήσεις σε χώμα,σκεφτηκα ότι θα μπορούσες να έχεις μία street μοτοσυκλέτα για την πόλη και ένα κατσίκι για να ξεδίνεις όποτε θέλεις σε off διαδρομές.
Αν αυτό είναι ανέφικτο,πέρα από όσα έχουν προαναφερθεί,μπορεις να δεις και το Tiger 800 ή το νέο vstrom 1000 το οποίο θα μπορούσε να καλύψει από μέτρια έως καλά και τις 2 χρήσεις με τα κατάλληλα ελαστικα.
Διαφορετικά,στο δίλημμα f800 gs-africa ψηφίζω 2.

DrBig
27/01/2017, 10:12
Αν σε καλύπτουν τα κυβικά τού


377987


Στα 9κ



V STROM 650 XT

Αυτο ^ η κανενα tracer mt07-mt09.
Και με τα ρεστα ενα 250-400 για το χωμα και καθημερινα πηγαινελα, οπως πχ drz400 η klx250s.
Ενα μηχανακι δεν κανει για ολα.

OldMan
27/01/2017, 11:51
Ενα μηχανακι δεν κανει για ολα.
Βαρια κουβεντα Ντοκτορ...

Και ενα καθαρόαιμο δεν κανει ΚΑΙ για μονοπατια ΚΑΙ για φλαταδουρες ΚΑΙ για αναβασεις ΚΑΙ για ποταμια..

Ψαχνουμε την εξιδεικευση (και καλα κανουμε..) παραβλέποντας όμως τις δικες μας οδηγικες ικανοτητες, οπότε έχουμε απαιτήσεις για το "τελειότερο" δυνατό.
(το οποίο συνήθως μας προκύπτει άβολο/σφιχτό/ψηλό/νευρικό/απαιτητικό κ.λ.π.)

BTW, γνωρίζω τεως λαθρέμπορα που πηγαινε Multistrada με τελειωμένα ασφάλτινα λαστιχα με τον ίδιο ρυθμό που πήγαινε και Πήγασο και VOR στις ιδιες διαδρομές..

DrBig
27/01/2017, 13:11
Βαρια κουβεντα Ντοκτορ...

Και ενα καθαρόαιμο δεν κανει ΚΑΙ για μονοπατια ΚΑΙ για φλαταδουρες ΚΑΙ για αναβασεις ΚΑΙ για ποταμια..

Ψαχνουμε την εξιδεικευση (και καλα κανουμε..) παραβλέποντας όμως τις δικες μας οδηγικες ικανοτητες, οπότε έχουμε απαιτήσεις για το "τελειότερο" δυνατό.
(το οποίο συνήθως μας προκύπτει άβολο/σφιχτό/ψηλό/νευρικό/απαιτητικό κ.λ.π.)

BTW, γνωρίζω τεως λαθρέμπορα που πηγαινε Multistrada με τελειωμένα ασφάλτινα λαστιχα με τον ίδιο ρυθμό που πήγαινε και Πήγασο και VOR στις ιδιες διαδρομές..


Παντα υπαρχει καποιος χερας μπρε συ που παει ταπα το οτιδηποτε, οπουδηποτε.
Το τελειοτερο δυνατο σαφως και υπαρχει, αλλα καποιος που ρωταει σε φορουμ, καλη ωρα, ποιο ειναι ειναι αυτο, ειναι προφανες (και απολυτα δικαιολογημενα) πως δεν του ειναι και πολυ σαφες οχι το τι κερδιζει αλλα το τι χανει με καθε επιλογη.

nicon
27/01/2017, 16:11
Διαβάζοντας στο πρώτο post ότι ψαχνεις μηχανή για πόλη(κυρίως) αλλά και για κάποιες εξορμήσεις σε χώμα,σκεφτηκα ότι θα μπορούσες να έχεις μία street μοτοσυκλέτα για την πόλη και ένα κατσίκι για να ξεδίνεις όποτε θέλεις σε off διαδρομές.
Αν αυτό είναι ανέφικτο,πέρα από όσα έχουν προαναφερθεί,μπορεις να δεις και το Tiger 800 ή το νέο vstrom 1000 το οποίο θα μπορούσε να καλύψει από μέτρια έως καλά και τις 2 χρήσεις με τα κατάλληλα ελαστικα.
Διαφορετικά,στο δίλημμα f800 gs-africa ψηφίζω 2.

Πολύ καλή ιδέα το Tiger! Δεν το είχα σκεφτεί και πρέπει να το τσεκάρω. Πως μου διέφυγε γαμώτο...

nicon
27/01/2017, 16:19
Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για όλες τις πληροφορίες. Ακολούθως θα επεξεργαστούν και θα βγει το πόρισμα.
Πάντως αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση με τα σημερινά μηχανάκια (γενικά) είναι ότι ενώ οι εταιρίες τους έχουν βάλει χιλιάδες καλούδια και ένα σκασμό βοηθήματα που κάποτε μόνο να τα ονειρευτούμε μπορούσαμε, με το βάρος τους δεν έχουν κάνει κάποια αξιοσημείωτη πρόοδο...

:)
nicon

lleonidas
27/01/2017, 16:22
Πολύ καλή ιδέα το Tiger! Δεν το είχα σκεφτεί και πρέπει να το τσεκάρω. Πως μου διέφυγε γαμώτο...

Είναι αξιόλογο εργαλείο για πολλές δουλειές.Το XR είναι η on version του με 19'' τροχό και το XC το πιο off με 21'' ακτινωτό.Νομίζω πως θα σου ταίριαζε καλύτερα το πρώτο.Βρίσκεις στοκ (https://www.car.gr/8911159-triumph-tiger-800-xr) του 2016 με τιμή κοντά στα 10 χιλιάρικα.

sapila racing
27/01/2017, 16:30
Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για όλες τις πληροφορίες. Ακολούθως θα επεξεργαστούν και θα βγει το πόρισμα.
Πάντως αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση με τα σημερινά μηχανάκια (γενικά) είναι ότι ενώ οι εταιρίες τους έχουν βάλει χιλιάδες καλούδια και ένα σκασμό βοηθήματα που κάποτε μόνο να τα ονειρευτούμε μπορούσαμε, με το βάρος τους δεν έχουν κάνει κάποια αξιοσημείωτη πρόοδο...

:)
nicon

Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λες, παντως δεν ισχύει σε ολες τις περιπτώσεις.
πχ πως μπορείς να πείς οτι δεν έκαναν τιποτα για το βάρος οταν το Africa Twin 750 του τότε με τους 62 ίππους ήταν 205 κιλά άδειο. ενώ το σημερινό 1000 με 94 ιππους ζυγίζει 208 στην απλή μορφή του ενώ εχει πολύ πιο στιβαρό σκελετό, φρένα αναρτήσεις κλπ. ?

nicon
27/01/2017, 16:48
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λες, παντως δεν ισχύει σε ολες τις περιπτώσεις.
πχ πως μπορείς να πείς οτι δεν έκαναν τιποτα για το βάρος οταν το Africa Twin 750 του τότε με τους 62 ίππους ήταν 205 κιλά άδειο. ενώ το σημερινό 1000 με 94 ιππους ζυγίζει 208 στην απλή μορφή του ενώ εχει πολύ πιο στιβαρό σκελετό, φρένα αναρτήσεις κλπ. ?

Σίγουρα έχουν γίνει βήματα, απλώς εννοούσα κάτι το εντυπωσιακό. Αν αναλογιστεί κανείς τι σπουδαία πρόοδος έχει γίνει σε μηχανικά / ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά / κατανάλωση και άλλους τομείς τα τελευταία 20-30 χρόνια :-)

petros1479
27/01/2017, 22:50
Επειδή ακούω συχνά την ίδια απάντηση! Τι το θες το ον οφ ρε φίλε??? Πήγαινε πάρε ενα στρεετ και ενα εντουρακι! Λοιπόν το ον οφ το παίρνεις γιατί έχει ξεκουραστη θέση οδήγησης για ένα μακρινό ταξίδι και "απλετους" χώρους για να βάζεις τα διάφορα που θέλεις μαζί σου, σκηνές, σλιπινγκ μπαγκ, υποστρώματα κτλ συν ότι τα περισσότερα έχουν και άψογη θέση για τον οπίσω!!! Επειδή λοιπόν έχεις πάρει ον οφ και συνεπάγεται αυτό απαραιτητος ότι είσαι και λίγο της περιπέτειας, θέλεις εκεί που θα πηγαίνεις την βολτουλα σου να πας να ρίξεις και μία ματιά Π.Χ. στις λίμνες αρρενες, δύσκολο χώμα και ίσως αρκετή λάσπη αλλά όμως δε σε νοιάζει γιατί??? Μα φυσικά γιατί έχεις πάρει ον οφ!!! Ενώ αν είχες εντουρακι ας πούμε η ποιο μακρινή σου βόλτα θα ήταν μέχρι την λιμνη τσελεπη!!! Όπως αν είχες σπορ τουρινκ ή στρεετ ή πες το όπως θέλεις θα είχες φτάσει στην καστορια και θα ελεγες ωραια θα ήταν να εριχνα τη σκηνή μου στη λίμνη αρρενες αλλά που να πηγαίνεις τωρα σε αυτόν το σκατοδρομο!!!! Οπότε δεν παίρνεις ον οφ ούτε για να ξύνεις γόνατα ούτε για να περνάς νεροφαγωματα και κορμούς με σουζα εκτός και αν είσαι ο chris birch (έτσι γράφεται????) και έχεις και την ktm να σου χαρίζει μηχανές για σπάσιμο!!!
Ελπίζω να έγινα αντιληφτος!!!!!!

nicon
28/01/2017, 17:13
Επειδή ακούω συχνά την ίδια απάντηση! Τι το θες το ον οφ ρε φίλε??? Πήγαινε πάρε ενα στρεετ και ενα εντουρακι! Λοιπόν το ον οφ το παίρνεις γιατί έχει ξεκουραστη θέση οδήγησης για ένα μακρινό ταξίδι και "απλετους" χώρους για να βάζεις τα διάφορα που θέλεις μαζί σου, σκηνές, σλιπινγκ μπαγκ, υποστρώματα κτλ συν ότι τα περισσότερα έχουν και άψογη θέση για τον οπίσω!!! Επειδή λοιπόν έχεις πάρει ον οφ και συνεπάγεται αυτό απαραιτητος ότι είσαι και λίγο της περιπέτειας, θέλεις εκεί που θα πηγαίνεις την βολτουλα σου να πας να ρίξεις και μία ματιά Π.Χ. στις λίμνες αρρενες, δύσκολο χώμα και ίσως αρκετή λάσπη αλλά όμως δε σε νοιάζει γιατί??? Μα φυσικά γιατί έχεις πάρει ον οφ!!! Ενώ αν είχες εντουρακι ας πούμε η ποιο μακρινή σου βόλτα θα ήταν μέχρι την λιμνη τσελεπη!!! Όπως αν είχες σπορ τουρινκ ή στρεετ ή πες το όπως θέλεις θα είχες φτάσει στην καστορια και θα ελεγες ωραια θα ήταν να εριχνα τη σκηνή μου στη λίμνη αρρενες αλλά που να πηγαίνεις τωρα σε αυτόν το σκατοδρομο!!!! Οπότε δεν παίρνεις ον οφ ούτε για να ξύνεις γόνατα ούτε για να περνάς νεροφαγωματα και κορμούς με σουζα εκτός και αν είσαι ο chris birch (έτσι γράφεται????) και έχεις και την ktm να σου χαρίζει μηχανές για σπάσιμο!!!
Ελπίζω να έγινα αντιληφτος!!!!!!

Ρε συ Πέτρο!!!! Πολύ χειμαρρώδης είσαι!:-) Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις περισσότερο κατανοητός γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα :-))

kordix
28/01/2017, 21:27
Ρε συ Πέτρο!!!! Πολύ χειμαρρώδης είσαι!:-) Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις περισσότερο κατανοητός γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα :-))


Μη τη ψάχνεις και πολύ όλα τα σύγχρονα ονοφ καλά είναι, πάρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ.

petros1479
28/01/2017, 23:24
Μη τη ψάχνεις και πολύ όλα τα σύγχρονα ονοφ καλά είναι, πάρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ.

Θα συμφωνησω με τον από πάνου!!!! Ήμουν έτοιμος να πάω να πάρω το 800gs όταν σε ένα περιοδικό (οχι με εσωρουχα!!!!!!!) είδα το 800xc και τότε ... https://youtu.be/vGJTaP6anOU. Και έτσι συνεχίζεται, δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή!!!! Παρε αυτό που σου αρέσει γιατί αυτό θα βλέπεις κάθε μέρα, αυτό θα καβαλας, σε αυτό θα χαιδευεις το ντεπόζιτο μετά από μία υπέροχη βόλτα!!!!

nicon
29/01/2017, 09:46
Θα συμφωνησω με τον από πάνου!!!! Ήμουν έτοιμος να πάω να πάρω το 800gs όταν σε ένα περιοδικό (οχι με εσωρουχα!!!!!!!) είδα το 800xc και τότε ... https://youtu.be/vGJTaP6anOU. Και έτσι συνεχίζεται, δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή!!!! Παρε αυτό που σου αρέσει γιατί αυτό θα βλέπεις κάθε μέρα, αυτό θα καβαλας, σε αυτό θα χαιδευεις το ντεπόζιτο μετά από μία υπέροχη βόλτα!!!!

Τώρα, τα λες σωστα!!! Γιατί ένα μηχανάκι πρέπει πρώτα να σε φτιάχνει οπτικά και αισθητικά έτσι ώστε μετά να μπορείς να παραβλέπεις τις όποιες αδυναμίες!!
Οπότε.. Africa! Case Closed. Ευχαριστώ :-)

φωτης15
29/01/2017, 14:15
Aderfako mou ekei pou piga simera me to 990 mou mono katharo isws mporei na paei....xwris ipervoles einai olpo k sto xwma k meta piga tapa asfalto me ta lastixa mpoukomena ap ti laspi.....ki alla mixanakia einai poli kala alla.........................

amyroukai
29/01/2017, 14:19
Ara type as grafoume ellinika ama 8es. O an8rwpos pire mia apofasi, pes tou kalota3ido.

φωτης15
29/01/2017, 14:20
Καλοταξιδο οτι κ να παρεις κ καλα ασφαλη χλμ να εχεις!!!!

nicon
30/01/2017, 10:58
Καλοταξιδο οτι κ να παρεις κ καλα ασφαλη χλμ να εχεις!!!!

Ευχαριστώ ρε Φώτη! Να 'σαι καλά!