PDA

View Full Version : Υπάρχει μηχανισμός ... ?



skylaros
26/01/2017, 23:19
Καλησπέρα, και συγνώμη που ανοίγω ένα θέμα που δεν αφορά άμεσα μοτοσυκλέτες (αν και θα μπορούσε ίσως).

Θέλω να "εκμεταλευτώ" τις μηχανολογικές γνώσεις κάποιων και να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος μηχανισμός (χωρίς να είναι αντλία ή μεμβράνη αντίστροφης όσμωσης) που να επιτρέπει σε ένα ρευστό με χαμηλό ιξώδες να περάσει από τη μια μεριά αλλά να μην επιτρέπει να περάσει από την άλλη μεριά.

Δηλαδή αν πχ χωρίσω ένα δοχείο με νερό στη μέση και αφήσω μια οπή με κάποιο μηχανισμό από τη μια να περνάει το νερό μέχρι να αδειάσει ή να φτάσει στο ύψος της οπής και από την άλλη να γεμίζει ... Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο ; Παλιά είχα έναν αναπνευστήρα που στο κάτω μέρος του είχε κάτι που εμπόδιζε το νερό να μπαίνει αλλά αν έμπαινε νερό από πάνω με κάποιον τρόπο το έδιωχνε από εκεί (δεν είχε μεγάλη επιτυχία και το έκλεισα με σιλικόνη :p )

Ένα πολύ πρόχειρο και απαίσιο σχεδιάκι...

377989

telegonos
27/01/2017, 00:08
Αν κατάλαβα καλά, ρωτάς για μια βαλβίδα. Ένας μηχανισμός από ελατήριο που πιέζει μια τάπα π.χ. μια σφαίρα, να ταπώνει ένα πέρασμα.

Προς την μια κατεύθυνση η πίεση πιέζει την τάπα στο στόμιο και το σφραγίζει-δεν αφήνει το υγρό να περάσει.

Προς την άλλη κατεύθυνση η πίεση νικάει το ελατήριο, η τάπα υποχωρεί και το υγρό κινείται.

Πρέπει όμως να έχει το υγρό την τάση να κινηθεί, δλδ διαφορά πίεσης προς την κατεύθυνση που θες. Αν δεν την έχει, θες αντλία.
377990

skylaros
27/01/2017, 00:18
Ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς θα πρέπει να το ψάξω πάρα πολύ για να δω από ποια μεριά θα έχει μεγαλύτερη πίεση και αν μπορεί να γίνει αυτό που σκέφτομαι. Τα δεδομένα (μεγέθη διατομών, πιέσεις κλπ) είναι προς το παρών στον αέρα θα χρειαστεί CFD σίγουρα και πειραματισμούς αν φυσικά δω ότι αξίζει αυτό που σκέφτομαι.

toyar
27/01/2017, 06:01
θα ηταν καλο να περιεγραφες ακριβως τι θελεις να κανεις
πιθανον χρειαζεσαι δυο δοχεια με διαφορα υψους ωστε να υπαρχει διαφορα πιεσηςκαι να δημιουργειται μονοπλευρη ροη
και ισως ενα φλοτερ που να διατηρει σταθερη σταθμη στο ενα

DrBig
27/01/2017, 07:30
Καλησπέρα, και συγνώμη που ανοίγω ένα θέμα που δεν αφορά άμεσα μοτοσυκλέτες (αν και θα μπορούσε ίσως).

Θέλω να "εκμεταλευτώ" τις μηχανολογικές γνώσεις κάποιων και να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος μηχανισμός (χωρίς να είναι αντλία ή μεμβράνη αντίστροφης όσμωσης) που να επιτρέπει σε ένα ρευστό με χαμηλό ιξώδες να περάσει από τη μια μεριά αλλά να μην επιτρέπει να περάσει από την άλλη μεριά.

Δηλαδή αν πχ χωρίσω ένα δοχείο με νερό στη μέση και αφήσω μια οπή με κάποιο μηχανισμό από τη μια να περνάει το νερό μέχρι να αδειάσει ή να φτάσει στο ύψος της οπής και από την άλλη να γεμίζει ... Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο ; Παλιά είχα έναν αναπνευστήρα που στο κάτω μέρος του είχε κάτι που εμπόδιζε το νερό να μπαίνει αλλά αν έμπαινε νερό από πάνω με κάποιον τρόπο το έδιωχνε από εκεί (δεν είχε μεγάλη επιτυχία και το έκλεισα με σιλικόνη :p )

Ένα πολύ πρόχειρο και απαίσιο σχεδιάκι...

377989

Αυτο που περιγραφεις γινεται με αντλια. Μαλλον πρεπει να γινεις πιο σαφης!

Nikos988
27/01/2017, 11:47
Καλημέρα.

Μήπως ψάχνεις κάτι τέτοιο?

https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7+%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2 %CE%AF%CE%B4%CE%B1+%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=zSSLWNbfOIOg8weGtISoAg

OldMan
27/01/2017, 12:04
Αν χωρίσεις ένα δοχειο νερό στη μεση θα έχεις δυο υγρα ΙΔΙΟΥ ιξώδους..!!
(οπότε ασε κατα μερος τις οσμωτικές πιέσεις σ' αυτην την περίπτωση..)

Ψάξε για ημιπερατή μεμβράνη αλλα πρέπει να ξερεις το ειδος των υγρων για να καθορίσεις το εύρος οσμωσης..

Αν το ενα υγρό ειναι νερό, μπορείς να κανεις την δουλειά σου και με ενα φυλλο μαρουλιού..;)

skylaros
28/01/2017, 00:52
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Νίκος 988 λογικά αυτό που έβαλες πρέπει να είναι κάτι σαν και αυτό που έβαλε ο telegonos, μπορεί να κάνω και λάθος, θα το ψάξω.

Ουσιαστικά θέλω ένα δοχείο μικρό Α που θα στερεώσω σε σταθερό σημείο ή θα επιπλέει σε ένα δοχείο μεγαλύτερο με νερό. Το δοχείο Α ανοιχτό από πάνω και από κάτω αλλά στο κάτω μέρος με τον μηχανισμό X που ψάχνω αν υπάρχει... Αν γεμίσει με νερό το δοχείο Α να ανοίγει ο μηχανισμός από πάνω προς τα κάτω και θα αδειάζει το νερό χωρίς να επιτρέπει να μπαίνει νερό μέσα από το κάτω μέρος. Δε με νοιάζει η απόλυτη στεγανότητα αλλά θέλω να είναι η στάθμη του νερού κάτω από την επιφάνεια του νερού του μεγάλου δοχείου. Ξέρω ότι ζητάω πολλά και τα έχω και λίγο μπερδεμένα αλλά δε το έχω και εγώ ακριβώς στο μυαλό μου. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με τα ρευστά γενικά αλλά επειδή τους έχω αδυναμία φέτος αποφάσισα να μάθω και γι'αυτό πειραματίζομαι. (Μη μου σχολιάσετε το πειραματίζομαι :p )

ps1: Τις ημιπερατές μεμβράνες θέλω να τις αποφύγω λόγο κόστους και απόδοσης που για το παιχνιδάκι που θέλω να φτιάξω και για την τσέπη μου που είναι μείον ΔΕΝ...

ps2: Χωρίς πλάκα με συγκινεί που απαντάτε σε κάτι που δεν έχει καν σχέση με μηχανές και σε κάποιον που δε ξέρετε από κοντά (όσοι απαντήσατε τουλάχιστο) για ένα θέμα που κάνει για την πλάκα του και γιατί του αρέσει. Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

378045

stefanos
28/01/2017, 09:16
Για να δουλέψουν οι μονόδρομες βαλβίδες χρειάζονται υψομετρική διαφορά ,πρέπει δηλαδή η ελεύθερη στάθμη στο Α
να βρίσκεται ψηλότερα από την ελεύθερη στάθμη στο Β αλλιώς δε έχεις ροή από το Α στο Β.
Για να είναι η στάθμη του Α κάτω από αυτή του Β πρέπει να προσθέσεις ενέργεια.
Εξασφαλίζουν βέβαια ότι δεν θα έχεις ΠΟΤΕ ροή από το β στο α.

Grafton 505
28/01/2017, 19:37
Σου χρειάζεται μια αντλία, αλλά δεν θες να χρησιμοποιήσεις αντλία. Κατάλαβα καλά ;

Αν ναι, το πρόβλημα είναι η πίεση του νερού γύρω από το δοχείο από το οποίο θες να βγάλεις το νερό.
Για να βγει το εσωτερικό νερό στο εξωτερικό νερό, πρέπει να νικήσεις αυτήν την πίεση.
Άρα θα πρέπει να σπρώξεις το έσω έξω. Δύσκολο χωρίς ηλεκτρομηχανικά μέσα.

Η αντεπίστροφη βαλβίδα (one way) απλά θα αποτρέψει το εξωτερικό νερό να μπει μέσα.

Μία λύση είναι να τροφοδοτείς με συνεχώμενη πίεση αέρα το δοχείο (που πρέπει να είναι κλειστό). Η εσωτερική πίεση θα είναι μεγαλύτερη από την εξωτερική πίεση του νερού και το εσωτερικό νερό θα βγαίνει έξω.

Αλλά τι ακριβώς θες να φτιάξεις ;

skylaros
29/01/2017, 18:03
Από τέλος Φεβρουαρίου θα ξεκινήσω κάποιους πειραματισμούς. Όταν θα έχω κάνει κάποια δουλειά θα σας παρουσιάσω. Αν έχει αποτέλεσμα δηλαδή, μη γίνω και ρεζίλη :p

telegonos
29/01/2017, 22:47
Αν θες η στάθμη του μέσα δοχείου να είναι χαμηλότερη από την στάθμη του έξω δοχείου, τότε μια βαλβίδα δεν μπορεί να κάνει δουλειά.

Για να κάνεις δουλειά με ώσμωση (αν δεν είσαι ο ozzy) πρέπει το υγρό στο έξω δοχείο να έχει μεγαλύτερη συγκέκτρωση διαλυμένης ουσίας από το μέσα, αλλοιώς δεν πρόκειται με ΙΔΙΑ υγρά να κάνει τίποτα καμία ώσμωση. Επίσης η ώσμωση είναι πολύ αργή διαδικασία. Αν ο χρόνος έχει σημασία, δεν σου κάνει η ώσμωση.

Για να βγάλεις υγρό από χαμηλότερη στάθμη σε ψηλότερη στάθμη (για να διατηρείται το μέσα δοχείο σου πιο χαμηλά στάθμη από το έξω δλδ) πρέπει να ''κοπιάσεις'' δλδ να του δώσεις ενέργεια, κοινώς θέλεις κάποιας μορφής αντλία. Αντλία μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους, άμεσα ή ακόμα και το ίδιο το μέσα δοχείο μπορεί να γίνει αντλία, αν υπάρχει ένας μηχανισμός να το σηκώνει ας πούμε, οπότε η διαφορά στάθμης θα το αδειάζει μέσω της βαλβίδας στο κάτω μέρος του.

Γιατί να μην αδειάζει το υγρό κατευθείαν στο μεγάλο δοχείο οεο;

skylaros
29/01/2017, 23:24
Με όσμωση θα μπορούσε να γίνει αλλά είναι πολύ ακριβή και δύσκολη διαδικασία και είναι και για πολύ μικρές ποσότητες. Είναι το ίδιο υγρό αλλά γίνετε με κάποιος τρόπους δηλαδή που φυσικά δεν έχουν νόημα σε αυτή την περίπτωση. (Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά από άρθρα που διαβάζω δηλαδή έχουν κάνει πραγματάκια προσθέτοντας "χημεία" ακριβός για να δημιουργήσουν διαφορετική πυκνότητα και να γίνει... συνεπώς να έχεις δίκιο) Οι ημιπερατές μεμβράνες γενικά είναι πανάκριβες από ότι διαβάζω σχετικά αργές στη διαδικασία και με άλλα χίλια δύο προβλήματα.

Όσο το εσωτερικό δοχείο δεν έχει μέσα ρευστό θα έχω καλύτερα αποτελέσματα, γι αυτό δε θέλω να αδειάζει κατευθείαν.

Καταλήγω στο μυαλό μου και στο χαρτί μέχρι τώρα σε έναν τριπλό μηχανισμό που θα δουλεύει με υποπίεση(;) από έμβολο, τη φίλη μας τη βαρύτητα, ένα ελατήριο και βλέπουμε γιατί όπως είπα πρώτη φορά καταπιάνομαι με ρευστά αλλά και μηχανολογικά :p

Για το παιχνίδι το κάνω δηλαδή ;)

stefanos
29/01/2017, 23:38
Όσο το εσωτερικό δοχείο δεν έχει μέσα ρευστό θα έχω καλύτερα αποτελέσματα, γι αυτό δε θέλω να αδειάζει κατευθείαν.



Μπορείς να το κάνεις να αδειάζει αφού έχει φτάσει πρώτα σε προκαθορισμένο σημείο με σιφωνισμό

https://trupiakaltsa.wordpress.com/2011/01/09/%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85/ :)

Nikos988
30/01/2017, 10:49
Καλημέρα.

Ανεπίστροφη βαλβίδα καθώς και χειροκίνητη αντλία υγρών, μπορείς να βρεις σε είδη μοντελισμού και ειδικά σε όσα μαγαζιά ασχολούνται με τηλεκατευθυνόμενα θερμικά ταχύπλοα. Τις βαλβίδες τις έχουν για να φεύγουν τα νερά κατά την (διαολεμένη!!!) επιτάχυνση και τις αντλίες για να γεμίζουν με καύσιμο τα δοχεία καυσίμου τους σκάφους.
Ίσως σε βοηθήσουν για τα πειράματά σου.