PDA

View Full Version : Ποιο μπουφάν? (και κάλτσες)



jimger
28/01/2017, 16:35
Καλησπέρα παιδιά,
Θα 'θελα ένα μπουφανάκι...
Είχα ρωτήσει και πέρισυ κοιτάζω και φέτος...
Διάβασα στο forum οτι έκλεισε η colori?
Γενικά σε budget μέχρι 200 αλλά και ότι λιγότερ ακόμα και κοντά στα 100 δεκτόν τι θα προτίνατε?

Έχει γνωστός nordcap στα 100 και λέει πολύ καλά λόγια. Ακόμα έχω διαβάσει για rev'it και macna... Θέλω κάτι σχετικά αδιάβροχο (έχω και αδιάβροχο για γερή βροχή) και κυρίως ζεστό και αντιανεμικό (Για παπί το θέλω κυρίως εντός Αθηνών κυρίως για χειμώνα και για ταχύτητες 60-90).
Απλά θα ήθελα να έχει αδιάβροχες τσέπες και αν γίνεται μέσα έξω ώστε να βάζω κινητό, ταυτότητες κάρτες και κανένα χαρτονόμισμα...

Επίσης πιστεύετε ότι ισοθερμικές κάλτσες και παντελόνι θα κάνουν δουλειά? Γιατί φοράω κάτι sneakers παπούτσια Nike αλλά παρόλο που έχω κάλτσες μάλλινες στρατού μετά από 10 λεπτά (και πολύ λέω) δεν νιώθω τα πόδια μου... Και παντελονάκι jean...

P.S Μήπως ξέρει κανένας αν υπάρχουν κουβέρτες ποδιών για παπιά? Μόνο για scooter βρίσκω...

MikeG
28/01/2017, 17:33
Στα χρήματα σου (200) παίρνεις αρκετά καλά μπουφανάκια από έξω. Ρίξε μια ματιά στα 2 παρακάτω eshop τα οποία την περίοδο αυτή έχουν έξτρα εκπτώσεις.

https://www.fc-moto.de/ https://www.motocard.com/en/

By the way, το παντελονάκι τζιν είναι ότι χειρότερο από θέμα κρύου σε μηχανάκι.

est
28/01/2017, 17:44
Με τη μέχρι τώρα έρευνά μου, έχω καταλήξει πως το καλύτερο μπουφάν που μπορείς να πάρεις με 200 ευρώ σήμερα είναι το Scott All Terrain.
Από εκεί και πέρα κάνε κι εσύ την έρευνά σου, δες από κοντά όσα σε ενδιαφέρουν και κρίνε.

jimger
28/01/2017, 18:01
Αυτό το scott all terrain γιατί όμως το έχει μόνο ένα μαγαζί?
Γενικά από ποιότητες δυστυχώς δεν ξέρω
Και γενικά εμφανησιακά μου άρεσας και κάποια nordcamp στα 130... Το θέμα είναι όμως αντέχουν καλά στο κρύο ? Της Αθήνας το κρύο... Και είναι καλή η προστασία πλάτης? Γιατί βλέπω ce μόνο για ώμους λένε...
Δυστυχώς το μπουφάν θέλω να είνια και στα γούστα μου γιατί πρακτικά θα το φοράω παντού εφόσον κινούμαι με το παπί...

*Το ξέρω για το jean για αυτό παλεύω να δω τι μπορώ να κάνω χωρίς να βάλω κάτι άλλο...

SHOOTER045
28/01/2017, 18:13
Η COLORI δεν έκλεισε.
Πριν λιγες μέρες παρήγγειλα μέσω ίντερνετ, δεν το ειχαν ,αλλά μόλις είχαν( μετα απο 5 μέρες) μου το έστειλαν

jimger
28/01/2017, 18:15
Έχει όμως κατάστημα? (Πέρισυ είχα πάει σε ένα στην Καλλιρόης)
Έκανες έρευνα αγοράς πιο πρίν? Αν ναι γιατί κατέληξες σε αυτό (και ποιο?)

o teos
28/01/2017, 18:27
Ηλικία αν επιτρέπεται φίλτατε??:rolleyes:
Αν είσαι πάνω από 50 που και πάλι αλλά τεσπά να αναλωθούμε ξανά ένεκεν της ηλικίας άν είσαι κάτω από 35 άκου........μαγικό.......Google search :D
Στα λεφτά αυτά μην περιμένεις και το καλύτερο αποτέλεσμα εβερ εννοώντας μέχρι 130 που λες...
Με 200 από εξωτερικό καλύτερα θα πάρεις κάτι καλό απλά να λέει χειμερινό η τεσσάρων εποχών(με επένδυση).ότι και να πάρεις επώνυμο μια χαρά δουλειά θα κάνει εξάλλου είδα παπί παίζει οπότε τρελές απαιτήσεις δεν έχεις.όμορφαδα τώρα ανάλογα τα γούστα αλλά με περιορισμένο budget μην τα θέλουμε όλα δικά μας.Τώρα αδιάβροχο σε χοντρή βροχή δεν είναι κανένα...κουβαλά νιτσεραδα πάνω κάτω κοινώς αδιάβροχα..Πάρε ένα ζευγάρι φτηνά ισοθερμικά πάνω κάτω και κάλτσες και είσαι κομπλέ...:wave2:

est
28/01/2017, 18:38
Η Colori συνεχίζει και υπάρχει στην Καλλιρρόης και το Σκοτ το έχουν πολλά μαγαζιά.

SHOOTER045
28/01/2017, 18:43
Έχει όμως κατάστημα? (Πέρισυ είχα πάει σε ένα στην Καλλιρόης)
Έκανες έρευνα αγοράς πιο πρίν? Αν ναι γιατί κατέληξες σε αυτό (και ποιο?)

Είχα πολλά χρόνια το ίδιο μοντέλο



+30 21 0924 5980 εδώ το τηλ

jimger
28/01/2017, 18:46
Οπότε έμεινες ευχαριστημένο και είπες να ξαναπάς σε colori?

Ευχαριστώ, απλά εδώ διάβασα ότι κλείνει αλλιώς το site Klp το έβλεπα κανονικά...

jimger
28/01/2017, 18:51
Sorry μόνο σε ένα το βρήκα στο skroutz τουλάχιστον....
Εσύ γιατί κατέληξες σε corori?

29 είμαι. Κάποια βασικά θέλω σε εμφάνηση και προστασία... Τώρα είμαι με ένα απλό μπουφάν και βάζω και ένα αδιάβροχο που κ που με αποτέλεσμα να ιδρώνω και να παγώνω εσωτερικά. Υποθέτω ότι και να πάρω καλύτερο θα είναι. Δεν με νοιάζει να είναι τελείως αδιάβροχο αφού αδιάβροχα θα παίρνω μαζί. Κυρίως στο κρύο με νοιάζει να είναι καλό και να έχει τσέπες... κατα προτίμηση με φερμουάρ

Όμορφα μπουφανάκια που βρήκα από nordcap είναι αυτά. Με προτίμηση σε αυτά χωρίς εμφανή κουμπιά...
http://motokinisi.gr/product/boufan-viper-black-nordcap/
http://motokinisi.gr/product/boufan-adiavrocho-london-black-nordcap/
http://motokinisi.gr/product/boufan-4season-hyper-pro-nordcap/
http://motokinisi.gr/product/boufan-adiavrocho-4season-dakar-nordcap/
http://motokinisi.gr/product/boufan-34-adiavrocho-metropolis-nordcap/
http://motokinisi.gr/product/boufan-adiavrocho-colorado-black-nordcap/

Το ζήτημα είναι η ποιότητά τους... Θα περάσω βέβαια να τα δω από εκεί αλλά άλλο ο δρόμος άλλο το κατάστημα

o teos
28/01/2017, 19:01
Σε nordcap απο θεμα ποιοτητας δε μπορω να σε βοηθησω..ενα ζευγαρι γαντια που βγαλανε 2 χρονια ειχα καποτε..απο κει και περα αρκετα αξιολογα ειναι τα ixs που ειχα ενα 4 χρονια στην εταιρια που ημουν και ηταν απλα αθανατο τι τουμπες με την παπια της δουλειας τι βροχες τι χιονι..το χω ακομα καπου χωμενο..αλλα το 2007 ειχε γυρω στα 400 ευρω..γενικα ειμαι της αποψης οτι πληρωνεις παιρνεις οποτε αν καποιος εχει εμπειρια με nordcap να σου πει..καπου ειχε παρει το ματι μου ενα θρεντ για τα εν λογω μπουφαν

jimger
28/01/2017, 19:03
Κάτι έχουν αλλά δεν βγάζεις άκρη... Από ότι έχω καταλάβει εξαρτάται πολύ και το μοντέλο... Για αυτό ρωτάω να επιλέξω κάτι σε αυτά τα δεδομένα. Δεν έχω κολλήσει στη nordcap σε καμία περίπτωση απλά είδα ότι το motokinisi έχει πολλά .... σχέδια :)

IXS την έχω δει αλλά δεν πρέπει να έχει συζητηθεί πολύ εδω μέσα σε κανα 2 thread για μπουφάν που είδα....

taisteal
28/01/2017, 19:06
Nordcap dakar.
Δοκιμασμένο και VFM.
Αλλιώς κοιτάς scott

jimger
28/01/2017, 19:09
Το scott που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο? (Θα ήθελα ιδανικά κάτι με λιγότερο εμφανή κουμπιά από το dakar)

taisteal
28/01/2017, 19:10
Το scott που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο? (Θα ήθελα ιδανικά κάτι με λιγότερο εμφανή κουμπιά από το dakar)

Στην ποιότητα υλικών και την εφαρμογή.
Με πείθει περισσότερο,αλλά ανεβαίνει σε τιμή.

jimger
28/01/2017, 19:11
Καλό είναι να υπάρχει ως συζήτηση ακόμα και αν ανεβαίνει... Το πρόβλημα είναι ότι το είδα μόνο σε ένα μαγαζί.... Οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω :(

MikeG
28/01/2017, 19:49
Προσωπικά δε θα αγόραζα Nordcap. Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να βρεις πολλά διαφορετικά μπουφανάκια και πολύ αξιοπρεπή. Δεν υπάρχει μόνο το Scott και το Nordcap.
Ρίξε μια ματιά όπως σου έγραψα και στην αρχή στα site αυτά. Θα πάρεις πολλές ιδέες, θα δεις σχέδια καθώς και ποιότητες.

Πχ. https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Buese-Lago-Pro-Textile-Jacket/SubProducts/Buese-Lago-Pro-Textile-Jacket-0015

jimger
28/01/2017, 21:20
Αυτό είναι καλύτερο?
https://www.skroutz.gr/s/4244384/Scott-Technit-TP-Black.html
Scott καθώς και ένα alpine (που με εκνευρίζει που το γράφει όμως )

o teos
29/01/2017, 01:03
Έχω ένα για πρόχειρο πλέον καθημερινό το χω από το 10 δεν έχει πάθει το παραμικρό οπότε τα θεωρώ από τα καλα και μιας και κοιτάς τελικά μέχρι 200 δες τα και αυτά....
http://www.skroutz.gr/s/8267311/Bering-Fizio-Black-White.html

http://www.skroutz.gr/s/10247459/Bering-Exodus.html

zopas
29/01/2017, 10:26
το τι σημαινει γερο και ζεστο μπουφαν είναι τελειως υποκειμενικο..Το μονο που πραγματικα συμβαινει είναι ότι ολες οι εταιριες εχουν ριξει δραματικα τις ποιοτητες τους με προεξεχοντα την dainese τα οποια όμως και ετσι υπερτερουν σαφεστατα των αλλων προτασεων σε ποιοτητα..Για να βγαλω τον χειμωνα βαζω αρκετες μπλούζες κατω από το μπουφαν και ετσι μαλλον φιλε θα καταληξεις..

Συμφωνα με τη συζητηση που ειχα με τον θαναση στην ιερα οδο 40 οπου και αγορασα dainese στα 240 ευρω τα πραγματικα ζεστα και αδιάβροχα μπουφαν ξεφευγουν δραματικα σε τιμη...ένα macna που ειχα αγορασει πριν 2 χρονια 220 ευρω σημερα είναι πατσαβουρι εκτος ότι δεν εκανε και δουλεια το χειμωνα..

οποτε...τα λεφτα που διαθετεις φιλε για πραγματικα ποιοτικο μπουφαν είναι λιγα και η ενισχυση του σωματος με εξτρα ζεστες μπλούζες είναι η λυση...οσο για τα ακτω ακρα απλα βαζεις τη φορμα (βαμβακερη} γυμναστικης και εισαι οκ..απλες αληθειες..απλες λυσεις..

LOUKILOUK
29/01/2017, 11:09
το τι σημαινει γερο και ζεστο μπουφαν είναι τελειως υποκειμενικο..Το μονο που πραγματικα συμβαινει είναι ότι ολες οι εταιριες εχουν ριξει δραματικα τις ποιοτητες τους με προεξεχοντα την dainese τα οποια όμως και ετσι υπερτερουν σαφεστατα των αλλων προτασεων σε ποιοτητα..Για να βγαλω τον χειμωνα βαζω αρκετες μπλούζες κατω από το μπουφαν και ετσι μαλλον φιλε θα καταληξεις..

Συμφωνα με τη συζητηση που ειχα με τον θαναση στην ιερα οδο 40 οπου και αγορασα dainese στα 240 ευρω τα πραγματικα ζεστα και αδιάβροχα μπουφαν ξεφευγουν δραματικα σε τιμη...ένα macna που ειχα αγορασει πριν 2 χρονια 220 ευρω σημερα είναι πατσαβουρι εκτος ότι δεν εκανε και δουλεια το χειμωνα..

οποτε...τα λεφτα που διαθετεις φιλε για πραγματικα ποιοτικο μπουφαν είναι λιγα και η ενισχυση του σωματος με εξτρα ζεστες μπλούζες είναι η λυση...οσο για τα ακτω ακρα απλα βαζεις τη φορμα (βαμβακερη} γυμναστικης και εισαι οκ..απλες αληθειες..απλες λυσεις..

Δεν θέλει πολλά, λίγα και καλά, ή μάλλον λίγα και σωστά θέλει. Ένα μακρυμάνικο ισοθερμικό κατά προτίμηση με μαλλί μερινό, ένα φλισ ή μαλλινο απλό πουλόβερ από πάνω και το μπουφάν. Και επειδή ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες μπαφ για τον λαιμό, σωστά φορεμένα γάντια και κάλτσες ζεστές ισοθερμικές από αυτές του σκι θα κάνουν διαφορά. Ίσως και κολάν μακρύ η 3/4 κάτω από το παντελόνι... Ποιότητες και τιμές άπειρες...δεν χρειάζεσαι κάτι ακριβό για να είναι ζεστό.
Για το μπουφάν όπως τα λέει ο ζόπας πάνω κάτω αν και νομίζω ότι στο θέμα ζεστό λίγο πολύ όλα τα καταφέρνουν, προτήμισε το λίγο μακρύτερο, κάνει διαφορά στη μέση...
Η διαφορά στα χρήματα νομίζω αντανακλά κυριώς διαφορά στην αδιαβροχοποιήση, στα υλικά τριβής, στις προστασίες, στην εφαρμογή και ίσως την αντοχή στον χρόνο.
:wave2:

SHOOTER045
29/01/2017, 11:17
Δεν χρειάζεται πολλές μπλούζες.
Στο κρύο ενα καλό ισοθερμικο απο μέσα(κατασρκα που λένε) απο πανω μια μπλούζα και το μπουφάν ΜΕ επένδυση.
Αν έχει πολύ κρύο (πράγμα υποκειμενικο το ποσο κρυώνει ο καθένας) φοράμε το αδιάβροχο μας,κανει φανταστική δουλειά και στο κρύο.
Τα μπουφάν καλό είναι να έχουν μήκος κάτω απο την μέση, την προστατεύει και την κρατάει ζέστη.
Τα στιλατα και μεσατα αφήστε τα για αλλη εποχή.
Αν πρέπει να πάμε σε δουλειά και έχουμε θέμα εμφάνισης, αρα το παντελόνι της μηχανής (συνήθως κορντουρα)δεν μας κανει φοράμε πανω απο το τζιν το αδιάβροχο παντελόνι μας,το οποίο φοριέται πανευκολα.
Άφησα τελευταία τα άκρα
Πόδια και χέρια.
Ενα ζευγάρι καλά γάντια για τα χέρια και στα πόδια οτι παπούτσια και να φορεσουμε ,φοράμε καλες κάλτσες.
Το σωμα μας κρυώνει και μεταδίδει το κρύο απο τα άκρα που κρυωνουν ποιο εύκολα γιατί είναι ποιο εκτεθειμένα

jimger
29/01/2017, 23:13
Θα πάω να δοκιμάσω και θα δω τι θα πάρω... Αποφεύγω μάλλον το εξωτερικό γιατί δεν ξέρω εφαρμογή και νούμερο... + Προχθές που έψαχνα δεν βρήκα πραγματικά καλύτερες τιμές (που να αξίζει) και εκτός αυτού δεν έβρισκα και νούμερα σε αυτά που είχαν καλές εκπτώσεις...

jimger
29/01/2017, 23:59
Ρε παιδιά παίζει αυτό:
https://toofast.gr/agvpro-target-gore-tex-black
να είναι gore tex με αυτήν την τιμή?

Το έχει κανένας υπόψιν? Τι λέει η agv?

nikolas_tzan
30/01/2017, 01:00
Θα πάω να δοκιμάσω και θα δω τι θα πάρω... Αποφεύγω μάλλον το εξωτερικό γιατί δεν ξέρω εφαρμογή και νούμερο... + Προχθές που έψαχνα δεν βρήκα πραγματικά καλύτερες τιμές (που να αξίζει) και εκτός αυτού δεν έβρισκα και νούμερα σε αυτά που είχαν καλές εκπτώσεις...

Φίλε γενικά αυτό που λες είναι το καλύτερο... Πήγαινε στη μοτοκίνηση αφού στάμπαρες τα nordcap και δες ποιο σου κάθεται καλύτερα, επειδή είναι λίγο περίεργα τα νούμερα (εγώ που είμαι medium πηρα large και πάλι με στενεύει) Γενικά ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα, και το σκρουτζ με οδήγησε σε αυτά τα δύο μαγαζιά. Στο toofast δεν βρήκα την ποικιλία που ήθελα, είχε περιορισμένα νούμερα και να πω και την αλήθεια από κοντά τα agv δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση, ούτε από άνεση ούτε από προστασία ούτε από εμφάνιση.

Στη μοτοκίνηση δοκίμασα ό,τι είχαν και δεν είχαν, μέχρι που κατέληξα στο nordcap monza, στα 100 ευρώ. Αρκετά άνετο μου φαίνεται, και στο κρύο της Πάτρας μέχρι στιγμής έχει ανταποκριθεί καλά. Όταν αρχίζει τα μείον απλά βάζω ένα ισοθερμικό μαζί με το tshirt, το κύριο άλλωστε όπως είπε και ο shooter είναι τα άκρα. Μοναδικό μου παράπονο είναι τα σχετικά μαλακά προστατευτικά, ειδικά στην πλάτη, τα οποία πιθανότατα θα τα αντικαταστήσω με καλύτερα (είναι προσθαφαιρούμενα).

Τώρα αν ένα μπουφαν πιο επώνυμο με τα διπλάσια χρήματα είναι καλύτερο, ε η λογική λέει πως ναι. :p

jimger
30/01/2017, 01:04
Καλά και εγώ για το κρύο της Αθήνας το θέλω... Έχει ένας γνωστός πάρει ένα nordcap στα 100 κ λέει δεν περνάει τίποτα από κρύο. Απλά είναι όλα και θέμα αναγκών. Θέλω να είναι όμορφο χωρίς μεγάλες στάμπες ασφαλές γενικά και καλό για το κρύο της Ελλάδας. Θα πάω και θα δω.... Απο ότι είδα μοτοκινηση έχει και άλλες μάρκες οπότε θα δοκιμάσω... Και εγώ στο medium προς large είμαι...

gory
01/02/2017, 23:53
Έχω το Nordcap London, διακριτικό και ζεστό, αλλά με εκνευρίζει που δεν κάλυπτε καλά τη μέση στα κρύα και πήρα Macna.
Γιατί δεν περνάς από moto market (αν όντως θες nordcap) που νομίζω είναι δικής τους σχεδίασης.

Όσο για τα πόδια, θα έλεγα πως, ότι κάλτσα και να βάλεις, τα sneakers θα μπάζουνε...

jimger
01/02/2017, 23:54
Τελικά πήρα προχθές το London (δεν νομίζω να είναι δικά τους τα είδα και σε άλλα μαγαζιά). Νομίζω δεν είναι τόσο καλό στο κρύο αλλά θα δείξει γτ 5 λεπτά το φόρεσα. Απλά από τα υπόλοιπα καθόταν καλύτερα...

gory
02/02/2017, 22:36
Παρεπιπτόντως τι οδηγάς;

jimger
02/02/2017, 22:37
Ένα kazer 115

gory
02/02/2017, 23:17
Άρα είσαι ακάλυπτος..

@topos
15/03/2017, 09:38
Εάν κ έχει περάσει αρκετός καιρός,
Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις και τα held, το δικό μου (Maddox) το είχα πάρει κανένα 120 ευρώ το 2012.
Εξωτερικά δεν έχει πάθει τίποτα, είναι αρκετά ζεστό+ έχει επιπλέων δεύτερη επένδυση που μπαινοβγαίνει για πολλά κρύα.Μπορω να πω πως ίσως είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει, γενικά.
Οσο το σκέφτομαι μετανιώνω που δεν είχα πάρει από όταν ήμουν πιτσιρίκος μόνο πάλευα με "κανονικά" (πολλαπλάσιας αξίας) μπουφαν κ εφημεριδες.

Από εκεί κ πέρα, πιστεύω πως Αθήνα που δεν είναι κ Νορβηγία από κρύο και με ένα μηχανάκι μικρών αποστάσεων οποιο κ να πάρεις θα σε αφήσει απόλυτα ευχαριστημενο.

Για τα colori μπορώ να πως έχουν πολύ καλή ποιότητα, συγγενικό πρόσωπο έχει ένα ~15 χρόνια κ δεν έχει πάθει τίποτα.Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχουν "ιδιόμορφα" σχέδια.

Y.γ Το μπουφάν που εχω βγαίνει κ με καινούργια ονομασία + τσίμπησε ελάχιστα τιμη->http://www.skroutz.gr/s/5812179/Held-Yamoto-Black.html