PDA

View Full Version : Είμαι έτοιμος για 600ss ;



brahami08
28/01/2017, 20:00
καλησπερα παιδια νεος εδω ! ψαχνομαι για ss μηχανακι 600 cc (μολις εβγαλα το απεριοριστο διπλωμα) μεχρι τωρα οδηγουσα για 2 χρονακια ενα yzfr 125 yamaha εχω κανει γυρω στα 15.000 χιλιομετρα και θελω να μου πειτε την γνωμη σας σαν πιο εμπειροι γενικα αν ειναι δυνατη η μεταβαση στο 600rr η gsxr 600 (ενα απο τα 2 ψαχνομαι ) να σημειωσω οτι εχω οδηγησει αρκετες φορες το bros 400 του ξαδερφου μου και διαφορα αλλα μηχανακια 'μεγαλα' κατα καιρους ! αρχικα σκεφτομουν για ενα aprilia rs 125 το 2 χρονο φυσικα! (θελω μονο supersport ) αλλα μετα φοβαμαι μην κανω καποιο λαθος γτ δυστυχως τωρα μου δινεται η ευκαιρια (ποιος ξερει αν μετα θα χω τα χρηματα να αγορασω αλλη μηχανη! ευχαριστω εκ των πρωτερων και φυσικα καλως σας βρηκα και παντα ορθιοι!

brahami08
29/01/2017, 20:20
κανεις??

o teos
29/01/2017, 20:22
Tι λεφτα παιζουν?

edit δε βλεπω απαντηση οποτε θα ασχοληθω οσο αρμοζει..κανε λιγο υπομονη παρε το παρακατω http://www.cycleworld.com/2017-honda-cbr250rr-is-here-and-its-beautiful

ομορφο ειναι για σενα οσο γηγορο χρειαζεται θα ναι οποτε μη το ψειριζουμε..αυτα:wave2:

mikes
29/01/2017, 22:27
ρωτας ΕΜΑΣ αν ξερουμε να σου πουμε αν ΕΣΥ εισαι ετοιμος, κρινοντας από τα 15000 χλμ μου οδηγούσες ένα παπι με κλιπ-ον και στη χαση και στη φεξη κανα μεγαλο μηχανακι..
και που να ξερουμε ρε παλικαρε?? ουτε πως οδηγεις ξερουμε ουτε τιποτα.. εσυ νιώθεις ότι το εχεις? αν ναι τοτε προχωρα.. το πολύ πολύ τη πρωτη φορα που θα πας να ανοίξεις το γκαζι λιγο απότομα να χεστεις πατόκορφα, και η που θα το πηγαίνεις το μηχανακι κυρια μεχρι να το μαθεις, η θα το δωσεις και θα παρεις κατι πιο ηρεμο... το θεμα είναι τι τσαγανο εχεις.. υπαρχουν αλλοι που πηραν 600 για πρωτη μηχανη, και αλλοι που ανεβηκαν σταδιακα... αν εσυ αισθάνεσαι ότι η εμπειρια σου στο 125 αρκει για πας σε σουπερσπορτ 600 τοτε εμεις τι να σου πουμε?

macedonas
29/01/2017, 23:11
Εγώ θα σου προτείνω κάτι τέτοιο...
https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8972864/

600άρι, σπορ αλλά όχι τόσο άγριο όσο τα SS , θα μπορέσεις να μάθεις πολύ ποιο εύκολα απο το αν αγόραζες ένα "'οπλο" ..

yiannis172
29/01/2017, 23:28
Εγω θα προτεινα,ενα καλοστημενο και δυνατο motard (Husky 610,ΚΤΜ 690)
Εκτος του οτι αποκλειεται να μη σε καλυψει σε δυναμη,ειναι ενα πολυ καλο μεταβατικο σταδιο για να πας μετα σε 600.

noodles
30/01/2017, 22:06
καλυτερα να πας σε 250-300 (ninja, cbr). τα ss ειναι απολυτα μηχανακια και δεν κανουν για ατομα χωρις εμπειρια.

οταν αποκτησεις εμπειρια με το 250 (τα οποια ειναι παρα πολυ καλα), τοτε μπορεις να ανεβεις σε ςς, η οποια μεταβαση παλι δε θα ειναι ευκολη.

cbr 600F καλο και τιμιο μηχανακι, οπως και αλλα πχ er6, xt660...

μοταρντ husky 610, ktm 640 κτλ, δε σου προτεινω γιατι και γι'αυτα δεν εχεις την εμπειρια. εχουν πολυ δυναμη χαμηλα και θα σε "τρομαζει".

irinia
30/01/2017, 22:46
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ............




Το 600 SS είναι το δεύτερο πιο επικίνδυνο μηχανάκι μετά τα 1000 SS.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ 100%..!!!

ptc
30/01/2017, 23:10
Εγώ θα σου προτείνω κάτι τέτοιο...
https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8972864/

600άρι, σπορ αλλά όχι τόσο άγριο όσο τα SS , θα μπορέσεις να μάθεις πολύ ποιο εύκολα απο το αν αγόραζες ένα "'οπλο" ..

Μια ψηφος κι απο μενα για το F. Μενεις στην εμφανιση του ss που απ΄οτι καταλαβα σου αρεσει χωρις την απολυτη συμπεριφορα των "οπλων".

telegonos
31/01/2017, 00:56
Βλέπω πολλούς που προτείνουν CBR600F γιατί λέει δεν είναι απόλυτο SS και το GSXR που θέλει το παιδί είναι SS και θα κινδυνεύσει με δαύτο.

Θα είχε νόημα μια τέτοια συλλογιστική, αν προτείνατε ας πούμε κανά SV650, που έχει 70 άλογα τροχό, κι αυτά δικύλινδρα. Με 210 πραγματική τελική και όλα αντίστοιχα.

Τώρα από που κι ως που το CBR600F με 98 άλογα τροχό, 255 πραγματική τελική, είναι τόσο διαφορετική επιλογή από το GSXR που έχει πόσο; 104 άλογα τροχό και 260 τελική; Με 98 είσαι ασφαλής και ήρεμος, με 104 σκοτώνεσαι; Έχει κανά νόημα αυτό;

Ποιός σας είπε ότι το CBR600F δεν είναι ουσιαστικά στην κατηγορία SS; Επειδή είναι μια γεννιά λιγότερο εξειδικευμένο από το CBR600RR που το αντικατέστησε; Το SS της εποχής του ήταν.

Έχετε οδηγήσει ποτέ CBR600F και σας φάνηκε τόσο απλό και εύκολο και συγχωρητικό, που θα το προτείνατε σε κάποιον που έχει εμπειρία από μονοκυλινδράκι 125; Σας έχει τύχει να σας ξαφνιάσει 600F να χάνει ξαφνικά την πρόσφυση ο πίσω τροχός από το γκάζι, να προσπερνάει, να το κλείνετε απότομα και να σφαλιαρίζει όλο από την άλλη, και σας φάνηκε ''εύκολο'' και ''βολικό για αρχάριους'' αυτό, και το προτείνετε για πιο εύκολη επιλογή; Ή να κάνετε λάθος κατέβασμα πριν την στροφή, και να νοιώθετε ότι πατάει ξαφνικά όλο το μοτό μόνο στον εμπρός τροχό, σαν μονόροδο, να μην μπορείτε να φρενάρετε, και να παρακαλάτε να βρει πρόσφυση πίσω πριν τελειώσει η άσφαλτος;

Σας έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις, ξέρετε πως συμπεριφέρεται το 600F σε τέτοιες καταστάσεις και το προτείνετε σαν ''πιο εύκολο από SS'';

Άλλος το βάζει στην κατηγορία, ''τιμιο μηχανάκι'' και το βάζει στο ίδιο κλάμπ με ER6 και XT660. Σοβαρά τώρα;

Μπας και το έχουμε χάσει λίγο το μέτρο;

telegonos
31/01/2017, 01:08
καλησπερα παιδια νεος εδω ! ψαχνομαι για ss μηχανακι 600 cc (μολις εβγαλα το απεριοριστο διπλωμα) μεχρι τωρα οδηγουσα για 2 χρονακια ενα yzfr 125 yamaha εχω κανει γυρω στα 15.000 χιλιομετρα και θελω να μου πειτε την γνωμη σας σαν πιο εμπειροι γενικα αν ειναι δυνατη η μεταβαση στο 600rr η gsxr 600 (ενα απο τα 2 ψαχνομαι ) να σημειωσω οτι εχω οδηγησει αρκετες φορες το bros 400 του ξαδερφου μου και διαφορα αλλα μηχανακια 'μεγαλα' κατα καιρους ! αρχικα σκεφτομουν για ενα aprilia rs 125 το 2 χρονο φυσικα! (θελω μονο supersport ) αλλα μετα φοβαμαι μην κανω καποιο λαθος γτ δυστυχως τωρα μου δινεται η ευκαιρια (ποιος ξερει αν μετα θα χω τα χρηματα να αγορασω αλλη μηχανη! ευχαριστω εκ των πρωτερων και φυσικα καλως σας βρηκα και παντα ορθιοι!

Για να αναρωτιέσαι, μάλλον δεν είσαι έτοιμος ακόμα. Αν ήσουν, δεν θα αναρωτιόσουνα. (αντιθετοαντιστροφή λέγεται αυτό στην λογική)

Το να αναρωτιέσαι όμως, είναι καλύτερο, από το να μην αναρωτιέσαι. Ξέρεις πόσοι που ΔΕΝ αναρωτιόντουσαν, ΔΕΝ ήταν έτοιμοι;

Προσωπικά θα σου πρότεινα, κάτι λίγο πιο ενδιάμεσο. Ένα δικύλινδρο 650 π.χ. ER6 ή SV650. Είναι πράγματι μια κατηγορία σαφώς πιο κάτω από τα SS600, όχι μόνο πιο αδύναμα αλλά και πιο μαλακά, συγχωρητικά, με απόδοση γκαζιού που δεν τρομάζει. Θα ανέβεις αρκετά σε ισχύ και ικανότητα ταχύτητας σε σχέση με το 125 σου, αλλά όχι όσο ένα 600SS. Και θα κάνεις και αυτά που θέλεις στην περιγραφή σου, και θα μάθεις τι σημαίνει να έχεις κάπως πιο σοβαρά άλογα στο χέρι σου. Κι αν αργότερα νομίζεις ότι θέλεις 600SS , το δίνεις και πας σε τέτοιο.

(Θα σου έλεγα και ένα '90s τετρακύλινδρο 400ρι σαν ενδιάμεση επιλογή (CBR-VFR-ZXR κ.ο.κ.) , αλλά νέο παιδί είσαι, 2017 έχουμε που να το βρεις πια, και που να μπλέκεις με τα ρημάδια που έχουν απομείνει.)

TROOPER
31/01/2017, 06:24
Δεν καταλαβαινω την ερωτηση.
Το αν και κατα ποσο ετοιμος εισαι μονο εσυ το ξερεις.
Εχω γνωρισει ατομα με απειρα χλμ στη πλατη που οτι και να καβαλανε το πανε σαν παπακι και ατομα ππυ δεν εχουν καβαλησει ποτε να αγοραζουνε 1η μηχανη SS και να πηγαινουνε πολυ ομορφα. Δεν σημαινει τπτ το "εχω γραψει 15000χλμ με 125, να ανεβω σε SS?"
Δε μπορει να σου δωσει κανενας απαντηση σ αυτο.

irinia
31/01/2017, 08:03
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ............




Την επικινδυνότητα που έχει ένα συγκεκριμμένο μηχανάκι από τον τρόπο,
την φιλοσοφία οδήγησης γενικά.
Εκτός αν παραδεχτούμε ότι όλα τα μηχανάκια είναι εξ ίσου επικίνδυνα.
Βέβαια και με παπί σκοτώνεσαι αλλά και με 1000 SS,όμως....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι δεν μπορούμε να κάνουμε το ψυχογράφημα του φίλου μας
από το ίντερνετ,άρα το μόνο που μας μένει είναι να υποδείξουμε ένα μηχανάκι
κατά γενική ομολογία πιο ΦΙΛΙΚΟ προς τον αναβάτη,πιο εύχρηστο,πιο ευκολοδήγητο.
Και τα 600 αυτού του τύπου είναι ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΕΣ,όσοι τα οδήγησαν ξέρουν.
Είτε είσαι κότα στην οδήγηση,είτε Ρόσσι...!!!

Vice
31/01/2017, 08:17
Πάρε ρε αγόρι μου ένα 600άρι σε στύλ Fazer, Hornet, GSR, Z750 και άσε το SS να πάει στην ευχη του Θεού. Και σοβαρότατο γκάζι θα έχεις και θα το ευχαριστηθείς κιόλας.

Όλοι οι αρχάριοι οδηγοί κάνετε το ίδιο λάθος δεν μπορείτε να καταλάβετε οτι από κατηγορία σε κατηγορία παίζουν μεγάλες διαφορές. Τα SS είναι για πίστα μόνο. Η απόδοση τους είναι "μαζεμένη" στις υψηλές στροφές με αποτέλεσμα να μην μπορείς να την ευχαριστηθείς στο δρόμο οπως πρέπει και να κινδυνεύεις να φύγεις σε καμια στροφή άπαξ και μπεις με υψηλές

ptc
31/01/2017, 08:24
Βλέπω πολλούς που προτείνουν CBR600F γιατί λέει δεν είναι απόλυτο SS και το GSXR που θέλει το παιδί είναι SS και θα κινδυνεύσει με δαύτο.

Θα είχε νόημα μια τέτοια συλλογιστική, αν προτείνατε ας πούμε κανά SV650, που έχει 70 άλογα τροχό, κι αυτά δικύλινδρα. Με 210 πραγματική τελική και όλα αντίστοιχα.

Τώρα από που κι ως που το CBR600F με 98 άλογα τροχό, 255 πραγματική τελική, είναι τόσο διαφορετική επιλογή από το GSXR που έχει πόσο; 104 άλογα τροχό και 260 τελική; Με 98 είσαι ασφαλής και ήρεμος, με 104 σκοτώνεσαι; Έχει κανά νόημα αυτό;

Ποιός σας είπε ότι το CBR600F δεν είναι ουσιαστικά στην κατηγορία SS; Επειδή είναι μια γεννιά λιγότερο εξειδικευμένο από το CBR600RR που το αντικατέστησε; Το SS της εποχής του ήταν.

Έχετε οδηγήσει ποτέ CBR600F και σας φάνηκε τόσο απλό και εύκολο και συγχωρητικό, που θα το προτείνατε σε κάποιον που έχει εμπειρία από μονοκυλινδράκι 125; Σας έχει τύχει να σας ξαφνιάσει 600F να χάνει ξαφνικά την πρόσφυση ο πίσω τροχός από το γκάζι, να προσπερνάει, να το κλείνετε απότομα και να σφαλιαρίζει όλο από την άλλη, και σας φάνηκε ''εύκολο'' και ''βολικό για αρχάριους'' αυτό, και το προτείνετε για πιο εύκολη επιλογή; Ή να κάνετε λάθος κατέβασμα πριν την στροφή, και να νοιώθετε ότι πατάει ξαφνικά όλο το μοτό μόνο στον εμπρός τροχό, σαν μονόροδο, να μην μπορείτε να φρενάρετε, και να παρακαλάτε να βρει πρόσφυση πίσω πριν τελειώσει η άσφαλτος;

Σας έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις, ξέρετε πως συμπεριφέρεται το 600F σε τέτοιες καταστάσεις και το προτείνετε σαν ''πιο εύκολο από SS'';

Άλλος το βάζει στην κατηγορία, ''τιμιο μηχανάκι'' και το βάζει στο ίδιο κλάμπ με ER6 και XT660. Σοβαρά τώρα;

Μπας και το έχουμε χάσει λίγο το μέτρο;

Να απαντήσω εγώ για μένα. Ναι, το έχω οδηγήσει και μου φάνηκε όντως πολύ πιο διαχειρίσιμο από το ss μου (zx-6r). Όπως το είπες κι εσύ είναι μια γενιά πίσω το μηχανάκι κι αυτό φαίνεται. Ακόμα και η εργονομία του είναι λιγότερο απόλυτη. Για να το πω πιο περιγραφικά, όση απόσταση έχει ένα hornet από το f, άλλη τόση έχει και το f από τα r.

Το παιδί φαίνεται ότι καίγεται για ss οπότε δε θα του προτείνω sv και προσωπικά είμαι της λογικής ότι δε θα σκοτωθεί κάνεις ντε και καλά επειδή θα οδηγήσει ένα μηχανάκι με 100 άλογα νωρίς. Το έκανα κι εγώ και με λίγη σύνεση δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Στους έξι μήνες που είχα το δίπλωμα πήρα το gsr600 και έξι μήνες μετά το 636.

Τώρα, αν αρχίσουμε τις δραματικές περιγραφές, μάλλον τα 600άρια θα πρέπει να τα οδηγάνε μόνο όσοι τρέχουν στις Σέρρες κάτω από 1:30.

amyroukai
31/01/2017, 08:25
Βέβαια και με παπί σκοτώνεσαι αλλά και με 1000 SS

Σε αυτό συμφωνούμε. Και έχω και την θεωρία μου για τους λόγους, αλλά δεν εμπίπτει στο παρόν.



τα 600 αυτού του τύπου είναι ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΕΣ,όσοι τα οδήγησαν ξέρουν.

Τα 600 αυτού του τύπου είναι απλά "απόλυτες" μοτοσικλέτες που σχεδιάστηκαν για χρήση σπορ/πίστας και όχι για να τα παίρνει ο κάθε λαλάκης να πάει για καφεδούμπα πλατεία. Όποιος γελάστηκε και πίστεψε ότι με το μηχανάκι που σηκώνει τις κούπες σωρηδόν ο Σοφούογλου θα κάνει πλακίτσα, το πλήρωσε.



Θα συμφωνήσω με το ότι αν δεν είσαι σίγουρος, καλύτερα να πάρεις κάτι ενδιάμεσο πρώτα.




@ptc επειδή είδα την απάντησή σου μόλις, ένας άπειρος οδηγός είναι πολύ πιο πιθανό να βιώσει καταστάσεις σαν αυτές που περιέγραψε ο τελέγονος. Δεν ξέρουμε αν ο OP είναι "μυαλωμένος" ή όχι. Δεν ξέρουμε πως οδηγούσε το 125 του, γενικά δεν ξέρουμε τίποτα. Ναι, είναι "υπερβολικές" (χμ, όχι και τόσο) οι ιστορίες του τελέγονου αλλά είναι και υπερβολή το να πούμε ότι είναι "απλή και εύκολη" η μετάβαση από CBR125 σε CBR600RR.

ptc
31/01/2017, 08:46
@amyroukai

Πού ακριβώς έγραψα ότι είναι "απλή και εύκολη" η μετάβαση; :confused:

amyroukai
31/01/2017, 09:02
@amyroukai

Πού ακριβώς έγραψα ότι είναι "απλή και εύκολη" η μετάβαση; :confused:

δεν το έγραψες. επειδή μπορεί να γίνει το λογικό άλμα "α, αφού το έκανε αυτός με τα 600άρια, χαλαρά είναι και το κάνει οποιοσδήποτε" είπα (και συγγνώμη για το μπέρδεμα) να το προχωρήσω λίγο.

o teos
31/01/2017, 09:20
A: Mου αρεσει που ακομα απαντατε.
Β: Ρε τι λετε για 600 σε πιτσιρικα που πανω απο 21 δεν ειναι απ τα λεγομενα του...οτι και να ναι αυτο θα ναι 600 με 50+αλογα απο κατω του τελος με εξαιρεση τα xt ε:bawl:..θα παρει κανεις σας ευθύνη αν μετα αυτος με το αναλογο γκαζι κανει καμια μαλακια και πει να εκει μου το προτεινανε??τελος μετα απο παπια και σκουτερ και χωρις εμπειρια 250 κυβικα max και αν μετα νιωσει ετοιμος παιρνει και 1000 γνωμη μου αν και νομιζω τσαμπα απανταμε..

εγω τα μηχανακια μου τα πηγα ολα ετσι..λες και τον πηραν τα χρονια η δε θα μπορει να το δωσει μετα να παρει αλλο..:rolleyes:

Υγ:φιλε αν το δεις ποτε απλα ξαναπηγαινε στην πρωτη σελιδα και δες το πρωτο ποστ μου και καλοριζικο το 250.. οχι δεν εισαι ετοιμος για 600 μονο και μονο απο την ανασφαλεια που διχνεις οταν ρωτας τελειως ξενους χωρις να ξερεις τι τρελα κουβαλαει ο καθενας στο κεφαλι του..αλλο να πεις ποιο να παρω το ταδε η το ταδε και το ταδε και να σου δωσουν τα φωτα τους απο θεμα αξιοπιστιας κλπ και αλλο αυτο που ρωτας μονο και μονο επειδη ειδες καποιον γνωστο σου με 600 και λες α θελω και γω κατα πασα πιθανοτητα..:wave2:

ptc
31/01/2017, 10:09
Υγ:φιλε αν το δεις ποτε απλα ξαναπηγαινε στην πρωτη σελιδα και δες το πρωτο ποστ μου και καλοριζικο το 250..

O teos :a012:

Μολις εγραψες το "ΥΠΕΡ-ΑΤΟΥ" σχολιο των φορουμ. Τα κερδαει ολα! "Γαμα ολους τους αλλους, εμενα ν'ακους" φαση.
Δε μας το'λεγες πιο νωρις κι εμας μη γραφουμε τζαμπα ρε μαν; :lol:

o teos
31/01/2017, 10:18
O teos :a012:

Μολις εγραψες το "ΥΠΕΡ-ΑΤΟΥ" σχολιο των φορουμ. Τα κερδαει ολα! "Γαμα ολους τους αλλους, εμενα ν'ακους" φαση.
Δε μας το'λεγες πιο νωρις κι εμας μη γραφουμε τζαμπα ρε μαν; :lol:

Τιτσου φαση εχω το δρακο γατακια:a22:

Ασε που μεταξυ μας απο ολα τα μηχανακια που προτινατε το δικο μου ειναι το πιο ομορφο:smokin::D

TROOPER
31/01/2017, 13:36
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ............




Το 600 SS είναι το δεύτερο πιο επικίνδυνο μηχανάκι μετά τα 1000 SS.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ 100%..!!!

Δεν υπαρχουν επικινδυνα μηχανακια.
Μονο επικινδυνοι αναβατες.

pipe_smoker
31/01/2017, 14:40
Αν το θες για να ξεκινήσεις σχολεία, να αρχίσεις να μπαίνεις σε πίστες κλπ, πάρ'το και θα το ευχαριστηθείς.

Αν το θες απλά και μόνο γιατί σου αρέσει η φάση SS και θες να το κάνεις το καθημερινό σου μηχανάκι, στην καλύτερη περίπτωση θα το πηγαίνεις σα χεσμενος και θα σε κουράσει και τρομερά, στη χειρότερη περίπτωση θα νομίζεις ότι "το έχεις" και τη φούτσισες.

AristidisZ
31/01/2017, 14:53
Γέρασε κι ο Pipe, που τα σεντόνια...

Το βασικό ερώτημα που θα πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι γιατί το θες, όπως είπε και ο προλαλήσαντας

Αν το θες για καθημερινό μηχανάκι απλά, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου, πολλαπλασιάζοντας τους κινδύνους που αντιμετωπίζεις κάθε μέρα καθώς και τα έξοδά σου...

irinia
31/01/2017, 20:42
Δεν υπαρχουν επικινδυνα μηχανακια.
Μονο επικινδυνοι αναβατες.



ΑΡΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ



Ή όλα τα μηχανάκια έχουν την ίδια οδική συμπεριφορά κ.λ.π.
Ή όλοι μας θα έπρεπε να λειτουργούμε σαν κομπιούτερ φερόμενοι
ανάλογα με το τι καβαλάμε..!!
ΠΡΑΓΜΑ ΑΝΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟ,αλλιώς δεν θα βλέπαμε ......
λάθη,τούμπες κ.λ.π.
Επειδή λοιπόν εγώ πιστεύω ότι πιο εύκολο είναι το να επιλέξεις ένα πιο ήπιο
πιο ευκολοδήγητο μηχανάκι από το να τιθασεύσεις το ΕΓΩ ΣΟΥ στο δρόμο,
γιαυτό προτείνω στον φίλο μας ένα τέτοιο μηχανάκι και δεν τον παροτρύνω
να αγοράσει έναν πύραυλο και να ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙ..!!
ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕ ΠΟΤΕ..!!
Τώρα αν δεν σου άρεσε το επικίνδυνο μηχανάκι,ε μη το παίρνεις και τόσο κυριολεκτικά.
Τι άλλο να έλεγα σε κάποιον νέο οδηγό που λέει ότι θα πάει από το σκούτερ 125
σε έναν πύραυλο 600 SS ..??
ΠΑΡΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕ ΤΟ ΜΕ ΤΡΟΠΟ..??:lol:

ggs
31/01/2017, 21:11
Το ότι μπήκε εδώ και ρωτάει το παλικάρι, δεν δείχνει ανασφάλεια, δείχνει ότι το ψάχνει.
Από την στιγμή που έχει το δίπλωμα και τα φράγκα, θα μπορούσε να πάρει ότι γουστάρει και στα @@ του.
Ναι, μπορεί να σκοτωθεί με παπι, με ΧΤ, με βεστρομ, με SS.

Είναι νέος, γουστάρει SS. Και εμείς του λέμε να πάρει 250.. Εξακόσια SS μετά την σύνταξη..

Φιλαράκο, δεν έχουμε ιδέα τι μυαλό κουβαλάς και πως οδηγας.
Πάρε ότι θες αλλά :
1.κανε σχολεία να μάθεις να σέβεσαι ότι καβαλάς.
2.εξοπλισου σαν αστακός γιατί η άσφαλτος πονάει το ίδιο από ότι μηχανή και να πέσεις.

Hayate
31/01/2017, 21:24
Δεν υπαρχουν επικινδυνα μηχανακια.
Μονο επικινδυνοι αναβατες.


+599.....Τα ρέστα μου...

MikeG
31/01/2017, 21:26
Το ότι μπήκε εδώ και ρωτάει το παλικάρι, δεν δείχνει ανασφάλεια, δείχνει ότι το ψάχνει.
Από την στιγμή που έχει το δίπλωμα και τα φράγκα, θα μπορούσε να πάρει ότι γουστάρει και στα @@ του.
Ναι, μπορεί να σκοτωθεί με παπι, με ΧΤ, με βεστρομ, με SS.

Είναι νέος, γουστάρει SS. Και εμείς του λέμε να πάρει 250.. Εξακόσια SS μετά την σύνταξη..

Φιλαράκο, δεν έχουμε ιδέα τι μυαλό κουβαλάς και πως οδηγας.
Πάρε ότι θες αλλά :
1.κανε σχολεία να μάθεις να σέβεσαι ότι καβαλάς.
2.εξοπλισου σαν αστακός γιατί η άσφαλτος πονάει το ίδιο από ότι μηχανή και να πέσεις.

Θα συμφωνήσω. Όπως νομίζω είναι σημαντικό και η χρήση που γίνεται. Αν και το θέμα με τη χρήση ξεπερνιεται με τη καβλα. Πας και Ρωσία με το ss αν γουστάρεις τόσο.

amyroukai
31/01/2017, 21:34
σημαντικό επίσης ότι το SS θα θέλει και τα ανάλογα €.

καύσιμα, λάστιχα, τακάκια, σέρβις κλπ.

αν συζητάμε για άνθρωπο που "δεν ξέρει αν θα έχει λεφτά να πάρει άλλο ποτέ", ας συνυπολογίσουμε το ότι οριακός ατομικός προϋπολογισμός και ευρωφάγο μηχανάκι δεν πάνε παρέα. Πέρα από όλα τα άλλα που έχουν ειπωθεί.

basilis_k6
31/01/2017, 21:37
για να παρει καποιος απαντηση "ναι εισαι ετοιμος" σε φορουμ πρεπει να ειναι 35+ με 20ετη εμπειρια και Lv4 στο css. Να εχει διαβασει 10 μανουαλ και να εχει ηδη μηχανακι περισσοτερα κυβικα απο το ss. ισως και μέσον στο δημόσιο έτσι για το κάτι παραπάνω

kostas777
03/02/2017, 13:52
Αυτός που είναι έτοιμος το ξέρει,

αυτός που ΔΕΝ είναι έτοιμος, ρωτάει.

Την απάντηση την ξέρεις ήδη. ;)

Read: http://i.imgur.com/NB4z4u4.jpg

DAYMAN
03/02/2017, 14:38
εισαι ετοιμος προχωρα.
Κρατα φραγκα για κανενα σχολειο ομως.:)

noodles
07/02/2017, 22:30
Βλέπω πολλούς που προτείνουν CBR600F γιατί λέει δεν είναι απόλυτο SS και το GSXR που θέλει το παιδί είναι SS και θα κινδυνεύσει με δαύτο.

Θα είχε νόημα μια τέτοια συλλογιστική, αν προτείνατε ας πούμε κανά SV650, που έχει 70 άλογα τροχό, κι αυτά δικύλινδρα. Με 210 πραγματική τελική και όλα αντίστοιχα.

Τώρα από που κι ως που το CBR600F με 98 άλογα τροχό, 255 πραγματική τελική, είναι τόσο διαφορετική επιλογή από το GSXR που έχει πόσο; 104 άλογα τροχό και 260 τελική; Με 98 είσαι ασφαλής και ήρεμος, με 104 σκοτώνεσαι; Έχει κανά νόημα αυτό;

Ποιός σας είπε ότι το CBR600F δεν είναι ουσιαστικά στην κατηγορία SS; Επειδή είναι μια γεννιά λιγότερο εξειδικευμένο από το CBR600RR που το αντικατέστησε; Το SS της εποχής του ήταν.

Έχετε οδηγήσει ποτέ CBR600F και σας φάνηκε τόσο απλό και εύκολο και συγχωρητικό, που θα το προτείνατε σε κάποιον που έχει εμπειρία από μονοκυλινδράκι 125; Σας έχει τύχει να σας ξαφνιάσει 600F να χάνει ξαφνικά την πρόσφυση ο πίσω τροχός από το γκάζι, να προσπερνάει, να το κλείνετε απότομα και να σφαλιαρίζει όλο από την άλλη, και σας φάνηκε ''εύκολο'' και ''βολικό για αρχάριους'' αυτό, και το προτείνετε για πιο εύκολη επιλογή; Ή να κάνετε λάθος κατέβασμα πριν την στροφή, και να νοιώθετε ότι πατάει ξαφνικά όλο το μοτό μόνο στον εμπρός τροχό, σαν μονόροδο, να μην μπορείτε να φρενάρετε, και να παρακαλάτε να βρει πρόσφυση πίσω πριν τελειώσει η άσφαλτος;

Σας έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις, ξέρετε πως συμπεριφέρεται το 600F σε τέτοιες καταστάσεις και το προτείνετε σαν ''πιο εύκολο από SS'';

Άλλος το βάζει στην κατηγορία, ''τιμιο μηχανάκι'' και το βάζει στο ίδιο κλάμπ με ER6 και XT660. Σοβαρά τώρα;

Μπας και το έχουμε χάσει λίγο το μέτρο;


το παλιο 600f 04 το οποιο εχω οδηγησει, φυσικα και ειναι πιο "ευκολο" και συγχωρει περισσοτερα λαθη απο 600rr. το καινουριο λενε πως ειναι πολυ καλυτερο.
το θεμα φιλε δεν ειναι τα 98 αλογα ροδα η τα 105, αλλα πως ερχονται στη ροδα ολα αυτα τα αλογα.
δε τα εβαλα στην ιδια κατηγορια ποτε. τιμιο μηχανακι γραφω οπως και αλλα. δε γραφω καπου οτι ειναι ιδιας κατηγοριας.
μηχανακι με λιγη και διαχειρισιμη δυναμη θελει ο θεματο θετης και αυτα προτεινω.

τωρα αν εσυ νομιζεις πως το 600f ειναι το ιδιο με ενα 600rr και η μονη διαφορα τους ειναι τα 15 αλογα λιγοτερα και 20χλμ τελικης, δε μπορω να κανω κατι.

αν ο φιλος που ρωταει αν ειναι ετοιμος για 600ςς και δεν γνωριζει πως να μην κανει αυτα στο bold που γραφεις τοτε οχι για μονοκυλινδρο 125αρι δε κανει, αλλα για τιποτα...

brahami08
08/02/2017, 10:11
καλημερα σας παιδια!συγγνωμη που δεν απαντησα απλα εψαχνα σε αλλο θεμα την ερωτηση μου και νομιζα οτι διαγραφηκε! λοιπον για καποιους που λεγαν οτι ειμαι κατω απο 21 ! σε 2 μηνες γινομαι 22 και βγαζω το Α (ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ) καθως εχω στην κατοχη μου για 2 χρονια το Α2 . το 125 το εχω βαρεθει και τωρα μου δινεται η δυνατοτητα να αγορασω μια μηχανη την οποια θα την παντρευτω!(για τα επομενα τουλαχιστον 6 χρονια) ετσι σκεφτηκα να παρω μια μηχανη η οποια θα με τρελαινει για αρκετο καιρο! .. επελεξα την gsxr 600 k9 ! επειδη εχει τα mode a b c νιωθω ετοιμος να παω στην μηχανη αυτη αλλα μπηκα εδω για να ρωτησω τι ακριβως πρεπει να προσεξω και φυσικα αν και εσεις ως αρκετα πιο εμπειροι στην πλειοψηφια νομιζετε οτι μπορει να γινει ενα τετοιο βημα! εγω δε θα σας πω οτι δεν τρεχω ,η αληθεια ειναι οτι το γκαζι ειναι γλυκο (οσο μπορουσα δλδ να τρεξω με το 125 :p) .θα σας πω ομως οτι ξερω που θα τρεξω ..(τις περισσοτερες φορες) οχι γιατι ειμαι εμπειρος,ουτε γιατι ειμαι τιμονι! απλα ειμαι λιγο χεστης (συγγνωμη για την εκφραση ) και θα τρεξω μονο εκει που νιωθω οτι με παιρνει να ανοιγω το γκαζι) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!θελω να πω επισης οτι εκατσα σε ενα k9 και μου φανηκε παναλαφρο και μου αρεσει απιστευτα η θεση οδηγησης!

noodles
08/02/2017, 10:50
@brahami08

τα modes που εχει το μηχανακι δεν ειναι για να μαθεις να οδηγας. τα εχουν βαλει για βροχη και ισως για την καταναλωση.

το θεμα στο ss δεν ειναι το να μαθεις να το ανοιγεις σε ευθεια η να καθεσαι ανετα πανω του, ειναι το να αγοιγεις το γκαζι στη στροφη=για να μπορεσεις να στριψεις ανετα και με ασφαλεια.
η απολυτη συμπεριφορα που εχουν αυτα τα μηχανακια θα σε τρομαξει σε καποιο λαθακι που θα κανεις σαν οδηγος και θα εχεις ιστοριες.
φυσικη η μικρη εμπειρια που εχεις σε κανει ακαταλληλο για τετοιο μηχανακι.
απο τη στιγμη ομως που το εχεις αποφασισει δε μπορουμε να κανουμε κατι...

brahami08
08/02/2017, 11:09
@brahami08

τα modes που εχει το μηχανακι δεν ειναι για να μαθεις να οδηγας. τα εχουν βαλει για βροχη και ισως για την καταναλωση.

το θεμα στο ss δεν ειναι το να μαθεις να το ανοιγεις σε ευθεια η να καθεσαι ανετα πανω του, ειναι το να αγοιγεις το γκαζι στη στροφη=για να μπορεσεις να στριψεις ανετα και με ασφαλεια.
η απολυτη συμπεριφορα που εχουν αυτα τα μηχανακια θα σε τρομαξει σε καποιο λαθακι που θα κανεις σαν οδηγος και θα εχεις ιστοριες.
φυσικη η μικρη εμπειρια που εχεις σε κανει ακαταλληλο για τετοιο μηχανακι.
απο τη στιγμη ομως που το εχεις αποφασισει δε μπορουμε να κανουμε κατι...

ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου να σαι καλα!δυστυχως ναι το εχω αποφασισει

o teos
08/02/2017, 11:41
Καλούς δρόμους τότε προσοχή μεγάλη και φορά πάντα τα πάντα όλα σαν αστακός........στον αέρα τα λέω γιατί ρώτησες κάτι ενώ είχες αποφασίσει όπως και μέχρι την καφετέρια θα φοράς το γυαλί ηλίου στο κεφάλι....Μπορεί να φαίνομαι πολύ π@π@ρας αλλά..?Φίλε μου καλά και ασφαλή χιλιόμετρα και πάλι. .

kostas_1100gs
08/02/2017, 12:41
Είναι δύσκολα μοτο τα 600ςς. Το 1000άρι είναι ευκολότερο μοτο. Σκληρά και θέλουν κλμ στο κοντέρ για να λειτουργήσουν, φρένα, αναρτήσεις,πλαίσιο. Το 636 που είχα κάτω από τα 120-130 κλμ ήταν ένα σανήδι. Μεσαίες δεν έχουν, πρέπει να τα κρατάς ψηλά, και έπειτα κατάλαβα ότι το 1000άρι, είναι ευκολότερο μηχανάκι.

TROOPER
08/02/2017, 12:47
Αφου πας για 600 γιατι δεν δοκιμαζεις μια πιο ομαλη μεταβαση;
Fazer, Z, Hornet, CBF

brahami08
08/02/2017, 12:55
παιδια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον! το μηχανακι το εκλεισα .. θελω να το μαθω σιγα σιγα αν και πιο πολυ για καφετερια το θελω ! καλως η κακως και για να μετακινουμε να κανω τις βολτες μου και καμια εκδρομουλα το καλοκαιρι ! ουτε πιστα θελω ουτε να στριβω! (ακουγεται καπως αλλα θελω να με ειληκρινης) σας ευχαριστω πολυ και παλι και ελπιζω να τα λεμε !παντα ορθιοι να χαιρεστε τα μοτορια σας!

harris_x
08/02/2017, 13:02
παιδια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον! το μηχανακι το εκλεισα .. θελω να το μαθω σιγα σιγα αν και πιο πολυ για καφετερια το θελω ! καλως η κακως και για να μετακινουμε να κανω τις βολτες μου και καμια εκδρομουλα το καλοκαιρι ! ουτε πιστα θελω ουτε να στριβω! (ακουγεται καπως αλλα θελω να με ειληκρινης) σας ευχαριστω πολυ και παλι και ελπιζω να τα λεμε !παντα ορθιοι να χαιρεστε τα μοτορια σας!

Καλορίζικο και καλόβολτο να είναι λοιπόν :beer:

να ακολουθήσεις το παρακάτω:



1.κανε σχολεία να μάθεις να σέβεσαι ότι καβαλάς.
2.εξοπλισου σαν αστακός γιατί η άσφαλτος πονάει το ίδιο από ότι μηχανή και να πέσεις.

brahami08
08/02/2017, 13:03
το σχολειο τι ακριβως ειναι ? τοχω ακουσει αλλα δεν εχω ψαξει αρκετα!

harris_x
08/02/2017, 13:10
το σχολειο τι ακριβως ειναι ? τοχω ακουσει αλλα δεν εχω ψαξει αρκετα!
Θα σου μάθουν πώς να στρίβεις, που να κοιτάζεις κλπ.

http://www.motorcycleridingacademy.com/RIDING-SCHOOL?cid=1

harris_x
08/02/2017, 13:11
δεν έχει να κάνει με το αν θέλεις να πας γρήγορα ή όχι, έχει να κάνει με την ασφάλειά σου εντός και εκτός πόλης.

kostas777
08/02/2017, 13:14
Άσε το σχολείο. Πήγαινε μόνο ευθεία στην καφετέρια και μετά ευθεία σπίτι. Βάλε και τις αναρτήσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και μην τις πειράξεις ποτέ. Μαλακά το φρένο και το γκάζι και κομπλέ supersport παπάκι.

brahami08
08/02/2017, 13:27
Άσε το σχολείο. Πήγαινε μόνο ευθεία στην καφετέρια και μετά ευθεία σπίτι. Βάλε και τις αναρτήσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και μην τις πειράξεις ποτέ. Μαλακά το φρένο και το γκάζι και κομπλέ supersport παπάκι.

διακρινω ενα ειρωνικος υφος! ειναι επιλογη του καθε αναβατη για τη χρηση το θελει το μοτορι του ! ο φιλος απο πανω προς τιμην του με κατατοπισε και μου ειπε για το σχολειο και εσυ φιλε μου μου λες οτι το χω για παπακι! δυστυχως εχεις δικιο το θελω για την μετακινηση μου και για χαλαρη βολτα .ουτε χερασ ειμαι να το στιβω ουτε οδηγω στα ορια ! απλα θελω αυτο που οδηγω να με φτιαχνει και να το χω καθε φορα σαν να ναι η πρωτη φορα!

kostas777
08/02/2017, 13:56
διακρινω ενα ειρωνικος υφος! ειναι επιλογη του καθε αναβατη για τη χρηση το θελει το μοτορι του ! ο φιλος απο πανω προς τιμην του με κατατοπισε και μου ειπε για το σχολειο και εσυ φιλε μου μου λες οτι το χω για παπακι! δυστυχως εχεις δικιο το θελω για την μετακινηση μου και για χαλαρη βολτα .ουτε χερασ ειμαι να το στιβω ουτε οδηγω στα ορια ! απλα θελω αυτο που οδηγω να με φτιαχνει και να το χω καθε φορα σαν να ναι η πρωτη φορα!

Εγώ στο λέω για να μην πετάξεις άλλα 1000 ευρώ, αφού το μηχανάκι το θες για μόστρα. Συ είπας, οπότε σου γλυτώνω και λεφτά, δώστα για καλό κράνος.

Vice
08/02/2017, 14:03
Οπότε καταληγουμε οτι στην ερώτηση "είμαι έτοιμος για 600SS" η απάντηση είναι ΟΧΙ αλλά το πήρες πάραυτα;

Πωτς γκένεν ατό;

Δεινόσαυρος
08/02/2017, 14:15
απλα θελω αυτο που οδηγω να με φτιαχνει και να το χω καθε φορα σαν να ναι η πρωτη φορα!
Δεν θα σε φτιάχνει.
Αλλά αν εννοείς "σαν πρώτη φορα" ότι θα το πηγαίνεις σας χεσμένος όσο και να το έχεις, και δεν θα μάθεις ποτέ να το καβαλάς σωστά, ΟΚ, πάσο.
Αλλά ΓΙΑΤΙ να το θες αυτό;

Αν λοιπόν η ερώτηση σου είναι γνήσια, και δεν τρολλάρεις, πάρε χριστιανέ μου ένα φτηνό διαχειρίσιμο σπορ μηχανάκι, αν σε μάρανε τόσο πια η αισθητική, ρίξε κι ένα 500αρικο να το βάψεις σε χρώματα σσ, μάθε να το οδηγείς, κι αν ακόμα θες σσ το αλλάζεις σε λίγα χρόνια χωρίς να χάσεις λεφτά.

Δεν είναι όλοι τρελοί εδώ μέσα που σου λένε ξέχνα το για τώρα. Θα είναι Μεγάλη Βλακεία και το λέω ευγενικά.

basilis_k6
08/02/2017, 14:32
ουτε χερασ ειμαι να το στιβω ουτε οδηγω στα ορια !

να γίνεις. νεος εισαι, καλο μηχανακι θα παρεις.

brahami08
08/02/2017, 15:16
Οπότε καταληγουμε οτι στην ερώτηση "είμαι έτοιμος για 600SS" η απάντηση είναι ΟΧΙ αλλά το πήρες πάραυτα;

Πωτς γκένεν ατό;

η ερωτηση εγινε πριν μια εβδομαδα γιαυτο το λεω εγω το εκλισα την παρασκευη τελος παντων παιδια μαλλον εκανα λαθος και προσπαθω να πεισω το ν ευαυτο μου οτι εκανα σωστα γτ το συμβολαιο εγινε! σας ευχαριστω πολυ και παλι ..φιλε κωστα συγγνωμη για το αποτομω υφος απλα εχεις δικιο αλλα προσπαθω να σκεφτω θετικα !

BLiTzER
08/02/2017, 15:22
Δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε, λοιπόν.

Μεγειές και προσοχή.