PDA

View Full Version : Πιστόλι θερμού αέρα!



bike3661
23/01/2017, 15:51
καλησπερα
εγω πιστευω ενα καλο εργαλειο χρειαζεται να εχει καποια καλα λεφτα
οπως το:STEINEL HG 2310 LCD

daz
29/01/2017, 21:03
Bike καλώς ήρθες! :beer:

Διαχωρίζω το μήνυμα σου απ' το θρεντ με το πιστόλι θερμόκολλας διότι είναι αρκετά ενδιαφέρον θέμα.

Συμφωνώ μαζί σου πως τα πολύ φθηνά εργαλεία συνήθως δεν κάνουν (ή δεν κάνουν για πολύ χρόνο) την δουλειά για την οποία τα πληρώσαμε, αλλά ένα τέτοιο εργαλείο όπως το hg 2310 νομίζω πως απευθύνεται πιο πολύ σε επαγγελματίες ή απαιτητικούς χομπίστες.

Όποιος έχει κάποια πρόταση για λιγότερο απαιτητικούς χρήστες ας την ποστάρει εδώ. :wave2:

Grafton 505
29/01/2017, 21:15
Τα της Bosh (http://www.skroutz.gr/c/1422/hot_air_gun/m/45/Bosch.html) είναι μια καλή αγορά.

MISKIN
30/01/2017, 05:57
Εγώ έχω ένα Steinel HL 2010E (http://www.steinel.net/Professional-Heat-Guns/HL2010E) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

378098

378099

sapila racing
30/01/2017, 09:30
Εγώ έχω ενα Parkside αγορασμένο απο το Lidl καπου στα 20 Ευρω εδω και 10 χρόνια και για την περιστασιακή χρήση που κάνω είναι οτι πρέπει και δεν έχει παθει τίποτα απολύτως.
Εχει και αρκετά στόμια που βολεύουν για διάφορες δουλειές.

vaska
30/01/2017, 11:38
To Bosch GHG 660LCD έχω εδώ και αρκετά χρόνια με επίσης αρκετή χρήση. Το θεωρώ πολύ καλό.

Nektarios2016
30/01/2017, 12:05
Εγώ έχω ενα Parkside αγορασμένο απο το Lidl καπου στα 20 Ευρω εδω και 10 χρόνια και για την περιστασιακή χρήση που κάνω είναι οτι πρέπει και δεν έχει παθει τίποτα απολύτως.
Εχει και αρκετά στόμια που βολεύουν για διάφορες δουλειές.

Και γω. Πιστευω ακραδαντα πως ειναι απο τα πρωτα τα "καλα" παρκσιντ που ηταν δευτερα μοντελα ή αντιγραφες επωνυμων.

gasto
30/01/2017, 12:57
Και γω. Πιστευω ακραδαντα πως ειναι απο τα πρωτα τα "καλα" παρκσιντ που ηταν δευτερα μοντελα ή αντιγραφες επωνυμων.

Εγω πηρα τη τελευταια φορα που το εβγαλε και ελιωσε κυριολτεκτικα στα 3 λεπτα χρησης.Αντικατασταθηκε με την εγγυηση με αναμονη 2 μηνες.

virus
30/01/2017, 18:39
parkside στην δευτερη χρηση εξοβελιστικε. μπουκαλα τωρα :lol:

daz
30/01/2017, 20:28
Νομιζω πως όσοι αγοράζουν parckside δεν ενδιαφέρονται να κάνουν έρευνα αγοράς. Είτε το εργαλείο βγήκε καλό είτε όχι, είναι μια αγορά λαχείο, που βασίζεται μόνο στο κόστος.
Καλά κάνετε όμως και αναφέρετε τις εντυπώσεις και τις εμπειρίες σας για να υπάρχει και ο αντίλογος στους φανατικούς υποστηρικτές.

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ κάτι που θα μπορούσε να με αφήσει στη μέση μιας δουλειάς. Όχι επειδή είμαι επαγγελματίας (δεν είμαι) και ο χρόνος μου είναι χρήμα, αλλά επειδή όταν ψάχνεις τελευταία στιγμή να πάρεις ένα εργαλείο είτε το πληρώνεις ακριβότερα, είτε παίρνεις ξανά ένα ανάλογης ποιότητας το οποίο σε λίγο καιρό θα χρίζει πάλι αντικατάστασης.

Εγώ που δεν έχω καθόλου είμαι σε καλύτερη μοίρα σε σχέση με κάποιον που έχει πάρκσιντ ή κάποιο άλλο ανάλογης ποιότητας. Επειδή εγώ ξέρω ότι δεν έχω, ενώ ο άλλος νομίζει ότι έχει! :lol:

foogr01
30/01/2017, 21:39
Να και το δικό μου. Κληρονομιά... Από τα παλιά, Made in England. Δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια δουλεύει...
Μαζί με κάποια αυθεντικά B&D συνοδευτικά.

378122

378123

virus
31/01/2017, 00:24
Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ κάτι που θα μπορούσε να με αφήσει στη μέση μιας δουλειάς.

οτι χειροτερο. να σε παραταει συξυλο και να ψαχνεσαι να τελειωσεις.

sapila racing
31/01/2017, 09:15
Εγώ που δεν έχω καθόλου είμαι σε καλύτερη μοίρα σε σχέση με κάποιον που έχει πάρκσιντ ή κάποιο άλλο ανάλογης ποιότητας. Επειδή εγώ ξέρω ότι δεν έχω, ενώ ο άλλος νομίζει ότι έχει! :lol:

Eγώ πάντως στο δανείζω το Parkside μου αν το χρειαστείς.
Μην το χαλάσεις όμως! :lol:
Φαίνεται οτι τα παλιότερα σε σχέση με τα καινούρια που διαβάζω οτι διαλανε με τη μια, είναι τελείως διαφορετικά, μια και το δικό μου δουλεύει ακόμα μετά απο 10 χρόνια. :confused:

daz
31/01/2017, 10:11
Το έχουν πει πολλοί αυτό, για τα παλιότερα εργαλεία του lidl.

sniper
31/01/2017, 12:14
Eγώ πάντως στο δανείζω το Parkside μου αν το χρειαστείς.
Μην το χαλάσεις όμως! :lol:
Φαίνεται οτι τα παλιότερα σε σχέση με τα καινούρια που διαβάζω οτι διαλανε με τη μια, είναι τελείως διαφορετικά, μια και το δικό μου δουλεύει ακόμα μετά απο 10 χρόνια. :confused:

Το είχα πάρει κι εγώ για να ανάβω γρηγορότερα τα κάρβουνα για το αρνί και όχι μόνο.

Κράτησε 12 χρόνια. Μια χαρά ήταν.

Grafton 505
31/01/2017, 16:37
Δυνατά εργαλεία και τα δύο , αλλά σαν το Metabo δεν έχει !

378151

378152

7gibernau
07/12/2017, 23:17
Καμία πρόταση για φτηνό θερμοπιστολο μέχρι 50€;;;

daz
08/12/2017, 11:26
Το διαχωρίζω γιατί δεν έχουμε τέτοιο θέμα και ότι γράψουμε θα χαθεί μέσα στο addicts.

Είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει κι εμένα αφού έχω θέσει και εγώ το ίδιο όριο τιμής (αν και μάλλον θα το ξεπεράσω ελάχιστα).

Βάζω τιμές από μαγαζιά στην Ελλάδα χωρίς να ξέρω αν είναι οι φθηνότερες.

Στο όριο του μπαντζετ και λίγο παραπάνω.

Πρώτη επιλογή metabo! (http://www.prometheus.gr/product.asp?catid=5538)

Metabo με 3ετή εγγύηση! Όλα καλά μέχρι εδώ! Ας δούμε τα χαρακτηριστικά.

1600watt
Θερμοκρασία αέρα 300/500Co
Ποσότητα αέρα 240/450 l/m

Κοιτώντας τι παραπάνω προσφέρουν οι ακριβές επαγγελματικές προτάσεις bosch/makita/metabo (οι οποίες δεν είναι το ζητούμενο) είδα ότι προσφέρουν μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών εργασίας και ποσότητας αέρα.

Οπότε προσπάθησα να βρω τα ίδια χαρακτηριστικά χωρίς να καταλήξω σε κάτι ψεύτικο, με στοιχειώδη υποστήριξη και αξιόλογη ποιότητα για ερασιτεχνική χρήση.

Δευτερη επιλογή, πράσινο bosch. (http://toolspro.gr/page/default.asp?id=64&la=1&prID=202)

Ίδια τιμή, 3ετής εγγύηση, καλύτερα χαρακτηριστικά απόδοσης (τουλάχιστον στα χαρτιά), λίγο περισσότερα βατ.

Στα χαρακτηριστικά προσφέρει ότι και οι ακριβές επαγγελματικές σειρές των 170+ ευρώ.

1800watt
Θερμοκρασία 50 / 400 / 600 °C
Ποσότητα αέρα 250 / 350 / 500 l/min

Αναμφίβολα το πρώτο είναι καλύτερο και το δεύτερο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Είμαι της άποψης να παίρνουμε το καλύτερο που μπορούμε (βάση μπατζετ) και καλύπτει τις ανάγκες μας. Αν τα χαρακτηριστικά του metabo σε καλύπτουν πάρε μετάβο, αν σου χρειάζονται περισσότερα βατ, μεταλύτερο εύρος θερμοκρασιών λειτουργίας και ροής αέρα πάρε το bosch. Εγώ δεν ξέρω τι απ' τα δύο είναι προτιμότερο γιατί δεν έχω εμπειρία χρήσης σε τέτοια μαραφέτια και φυσικά δεν ξέρω για τι δουλειές θα το χρησιμοποιήσεις πιο πολύ. Συρρίκνωση θερμοσυστελόμενου καλωδίου μπορούν να κάνουν όλα, διαστολή μετάλλων όμως για ξεκόλλημα πίρων, μπουλονιών κτλ δεν ξέρω. Όπως δεν ξέρω και αν χρειάζεται η μικρότερη παροχή αέρα και θερμοκρασίας για να βγάλουμε υπολείμματα κόλλας, να κολλήσουμε αυτοκόλλητα, να στεγνώσουμε στόκο κτλ. Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω ποιο απ' τα δυο είναι σωστότερη επιλογή. To σίγουρο είναι ότι η δευτερη θα σε καλύψει σε όλα και η πρώτη έχει καλύτερη ποιότητα.

Σε περίπτωση που τα χαρακτηριστικά του πρώτου σε καλύπτουν, υπάρχει και η φθηνότερη επιλογή με την ποιότητα της δευτερης.

Τρίτη επιλογή πάλι bosch (http://toolspro.gr/page/default.asp?id=64&la=1&prID=201) και το μοναδικό εντός του μπαντζετ που ζήτησες με τα ίδια χαρακτηριστικά που έχει και το metabo.

Έτσι μπορείς να πάρεις και ότι άλλο χρειάζεσαι όπως διαφορετικά ακροφύσια κτλ. αν και δεν ξέρω με τι εξαρτήματα δίνεται το καθένα απ' τα παραπάνω ή αν και ποιο έχει βαλιτσάκι.

daz
08/12/2017, 11:28
Και έπειτα έχουμε τις πολύ φθηνές επιλογές με περισσότερα βατ. μεγαλύτερη ροή και θερμοκρασία αέρα αλλά με δυο επιλογές παροχής (λείπει η χαμηλή θερμοκρασία και η μικρή παροχή αέρα).

https://www.kouretas.gr/product.php?id=6281

Ανάθεμα και αν κάνει όσα λέει στα χαρτιά!

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4752

Σίγουρα με κανένα 20αρικο θα υπάρχουν και επιλογές που σου δίνουν 3 επιλογές αέρα κ.λ χαρακτηριστικά και ακροφύσια και βαλιτσάκι κτλ όπως επίσης και ηλεκτρονική ρύθμιση θερμοκρασιών με λίγο παραπάνω, αλλά χμμ.. δεν τα προτιμώ και δεν τα προτείνω.

https://www.vidakatsavidi.gr/thermopistola/yato-yt-82293-pistoli-thermoy-aera-ilektroniko-2000w-set

Bowleno
08/12/2017, 11:35
Τι ήθελε και ρώτησε.....:p

Σουπιά, έχεις βαλθεί να μας κλείσεις τσέπες, σπίτια.....:lol:

daz
08/12/2017, 11:53
Τι ήθελε και ρώτησε.....:p

Σουπιά, έχεις βαλθεί να μας κλείσεις τσέπες, σπίτια.....:lol:

:lol:

Και τι ήθελες να πω?

Εγώ έχω αυτό ή εκείνο και είναι γαμάτο?

:p

karellen
08/12/2017, 11:55
Χρησιμοποιώ το parkside του Λιντλ αρκετά χρόνια και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.2.000W - 350 kai 500o κελσίου και 4 τσουτσούνια συνοδεία.

daz
08/12/2017, 12:15
Χμμμ... η χαμηλή επιλογή θερμοκρασίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να κρυώσει γρήγορα το πιστόλι μετά από την εργασία.

Cold-air setting with 50°C for fast cooling and working at low temperatures

macdeath_s
08/12/2017, 12:46
Στη δουλειά έχουμε αυτό (http://www.makita.es/tool/19025/HG5012K.html) το οποίο οκ φαίνεται πολύ καλή κατασκευή αλλά πιστεύω κυρίως λόγω σύμβασης με τη Μακίτα το πήραμε. Πάντως δεν είναι πολύ ακριβότερο, εδώ παίζει γύρω στα 65€.

daz
08/12/2017, 13:08
Και εδώ κάπου εκεί είναι!

JNP
08/12/2017, 14:33
Το metabo με κλειστά μάτια.Δυο εργαλεια της που εχω είναι εξαιρετικής κατασκευής. :a54:

daz
08/12/2017, 16:28
edit..

Άλλο είναι το θέμα όμως και δε βοηθάτε! Η χαμηλή σκάλα αέρα και οι υψηλότερη θερμοκρασία +100 βαθμούς (όπως και η πολύ χαμηλή 50C), στο πράσινο bosch, πόσο απαραίτητες είναι? Θα κάνουν τη διαφορά υπό προϋποθέσεις? Καλό και χρυσό το metabo αλλά ΑΝ υπολείπεται "κατ' ουσίαν" σε αποδοτικότητα τι να λέει?

3 είναι συνήθως οι κατηγορίες! 1600 βατ και δυο σκάλες θερμοκρασίας και αέρα. 1800+ βατ με 3 σκάλες θερμοκρασίας και αέρα και μεγαλύτερη θερμοκρασία λειτουργίας στην τρίτη σκάλα. 2000+βατ με ηλεκτρονικά συστήματα ρύθμισης.

Έχουμε ένα στην πρώτη κατηγορία επαγγελματικής ποιότητας (metabo) και ένα στη δεύτερη κατηγορία που ανήκει στην ερασιτεχνική σειρά της bosch. Και τα δυο στην ίδια τιμή.
Ή αν θέλει κάποιος, έχουμε ένα φθηνό πράσινο bosch (3η επιλογή) και ένα ακριβότερο πράσινο bosch με καλύτερα χαρακτηριστικά. Αξίζει το ακριβότερο bosch έναντι του "μικρότερου"?

7gibernau
08/12/2017, 17:02
Ευχαριστω για τις απαντήσεις!!!
Το θελω για να πλαστικοποιω τα βαρυδια που φτιαχνω για το ψάρεμα,μολύβι δηλαδη.
Η θερμοκρασία που το θελω να δουλεύει ειναι περίπου 200 βαθμούς δεν το θελω για βαριά δουλειά αλλα θα εχει διάρκεια,δηλαδη μπορει δουλεύει αρκετά.

Ενα τιπ για τα θερμοπιστολα για να μην βγαζει ζημια ειναι μετα απο καθε χρήση να το βάζουμε να κοιτάζει προς τα πανω για να φεύγει πιο εύκολα ο ζεστός αέρας και οχι να γυρνάει προς τα πίσω.

Μακαρι να βοήθησα λιγο!!

daz
08/12/2017, 17:12
Ευχαριστω για τις απαντήσεις!!!
Το θελω για να πλαστικοποιω τα βαρυδια που φτιαχνω για το ψάρεμα,μολύβι δηλαδη.
Η θερμοκρασία που το θελω να δουλεύει ειναι περίπου 200 βαθμούς δεν το θελω για βαριά δουλειά αλλα θα εχει διάρκεια,δηλαδη μπορει δουλεύει αρκετά.

Ενα τιπ για τα θερμοπιστολα για να μην βγαζει ζημια ειναι μετα απο καθε χρήση να το βάζουμε να κοιτάζει προς τα πανω για να φεύγει πιο εύκολα ο ζεστός αέρας και οχι να γυρνάει προς τα πίσω.

Μακαρι να βοήθησα λιγο!!

Τότε μάλλον αυτά που έχουν 300 και 500 βαθμούς είναι πιο κατάλληλα για τη δουλειά σου. Στο άλλο οι 50 βαθμοί είναι λίγοι και οι 400 της δευτερης σκάλας μάλλον πολλοί. :beer:

leftos
08/12/2017, 17:23
Έχω ένα esco εδώ και πάρα πολλά χρόνια με πάρα πολλές ώρες δουλειάς.
Ξεκολλάει ζέστη σιλικόνη από πλακάκια.
Είναι 2000 watt 150 με 600 βαθμούς έχει δύο σκάλες ποσότητας και την θερμοκρασία την ρυθμίζω με περίστροφικο επιλογέα.
Τις περισσότερες φορές την ποσότητα αλλάζω την θερμοκρασία την έχω στο max.

7gibernau
08/12/2017, 18:03
Τότε μάλλον αυτά που έχουν 300 και 500 βαθμούς είναι πιο κατάλληλα για τη δουλειά σου. Στο άλλο οι 50 βαθμοί είναι λίγοι και οι 400 της δευτερης σκάλας μάλλον πολλοί. :beer:
Ωραια απο μάρκες;οτι εχει γραφτεί πιο πίσω ε

daz
08/12/2017, 18:43
Εγώ θα απέφευγα τις φθηνές κινεζιές και θα πήγαινα ή για το πράσινο μπος με τα 44 ευρώ ή για το μετάβο με τα 55. Το μετάβο θα είναι καλύτερο οποτε κρίνε εσύ αν αξίζει η χρηματική διαφορά ανάλογα με τη χρήση που του επιφυλάσσεις.

Αν θέλεις να πάρεις φθηνότερο σαν αυτά των 20 ευρώ που έχω βάλει στο δευτερο ποστ, δε χρειάζεται να πάρεις καμία γνώμη. Πάρε ότι θέλεις, ανεξάρτητα απ' τη μάρκα που γράφουν επάνω και ότι σου βγει. Ακόμα και αν σου πω ότι το incigo μου είναι καλό, δεν ξέρεις αν αυτό που είναι στα ράφια σήμερα, είναι ίδιο με το δικό μου. Δεν υπάρχει ούτε συνέπεια στην ποιότητα μεταξύ δυο ίδιων μοντέλων, ουτε σταθερός προμηθευτής. Όποιο κινέζικο εργοστάσιο δώσει καλύτερη προσφορά στους χαρτογιακάδες της stanley Βn'D, θα της κοτσάρει την φίρμα της, επάνω στα προιόντα του για λογαριασμό της.

Η πιο ασφαλής λύση είναι οι ερασιτεχνικές σειρές καλών κατασκευαστών όπως η παράσινη σειρά bosch τα maktec κτλ. (όσοι κατασκευαστές έχουν τέτοιες).



Edit. Παράδειγμα του παραπάνω τα εργαλεία parkside που τα ξέρουν όλοι. Σπάνια το καινούριο είναι ίδιο με το προηγούμενο. Μπορεί το park του karellen να είναι καλό αλλά το ίδιο που πήρε ένας άλλος την ίδια περίοδο να βγήκε μάπα. Και αυτό που θα βγάλει μεθαύριο να μην έχει καμία σχέση με του karellen.

7gibernau
08/12/2017, 19:05
Θα κοιτάξω για αυτα τα δυο και την επόμενη βδομαδα λεω να το πάρω.
Τωρα αν υπάρχει και κατι αλλο σε αυτη την τιμη βλέπουμε
Και πάλι ευχαριστω

vaska
08/12/2017, 19:15
:lol:

Και τι ήθελες να πω?

Εγώ έχω αυτό ή εκείνο και είναι γαμάτο?

:p


Έχω το GHG 660 LCD και είναι γαμάτο :p


http://www.bosch-professional.com/ae/en/heat-gun-ghg-660-lcd-131494-0601944742.html

εκτός μπάτζετ που κουβεντιάζουμε αλλά μία πάρα πολύ καλή επιλογή για όσους θέλουν το κάτι παραπάνω και σχεδόν ακρίβεια στις θερμοκρασίες που παράγει.
Συνεχής Έλεγχο της θερμοκρασίας και της ροής του αέρα από microcontroler αλλά και βηματικός ηλεκτρονικός επιλογέας θερμοκρασίας και ροής. Για τις εργασίες που εγώ κάνω θέλω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια στην θερμοκρασία αλλά και απόλυτο έλεγχο ροής.Παρακολουθώ βέβαια τα θερμαινόμενα μέρη με θερμόμετρο υπερύθρων αλλά δεν θέλω το πιστόλι θερμού αέρα και έχει διακυμάνσεις ούτε στην θερμοκρασία ούτε στην ροή.

Να συμφωνήσω με το τιπάκι που ειπώθηκε για να κρυώνει το πιστόλι και να επισημάνω ότι κάλλιστα μπορείς να το αφήσεις λίγο να δουλεύει στην επιλογή κρύου αέρα ώστε να πέσουν οι θερμοκρασίες πιο εύκολα και πιο γρήγορα.

daz
08/12/2017, 19:32
Έχω το GHG 660 LCD και είναι γαμάτο :p



Εντάξει γι' αυτό δε θα χρειαζόταν να πεις περισσότερα! :lol:

Δεν έχουν όλα επιλογή κρύου αέρα! Μόνο αυτά που φτάνουν στα 600 βατ με τρεις σκάλες. Βάσκα ένας εδώ έχει το αντίστοιχο της μετάβο με 180 γιούργια! Έχει και βαλιτσάκι μου είπε! :lol:
Άλλα εργαλεία, άλλες εφαρμογές!

JNP
08/12/2017, 19:34
Δεν ξέρω τα τωρινα Steinel πόσο καλά είναι. Παλιότερα τα δούλευαν και επαγγελματίες.

Bowleno
08/12/2017, 19:56
Έχω το GHG 660 LCD και είναι γαμάτο :p


http://www.bosch-professional.com/ae/en/heat-gun-ghg-660-lcd-131494-0601944742.html




Με μανιβέλα είναι;


:D

dimitrisinside
08/12/2017, 20:42
Εχω αυτο με ρυθμιζομενή θερμοκρασια απο 50 εως 650 βαθμους και ρυθμιζομενή ποσοτήτα αερα
Πολυ δυνατο και αξιοπιστο εραλειο

Εχει και ενδειξεις led οταν φτασει στήν ρυθμιζομεν θερμοκρασια
391219

vaska
08/12/2017, 21:18
Εντάξει γι' αυτό δε θα χρειαζόταν να πεις περισσότερα! :lol:

Δεν έχουν όλα επιλογή κρύου αέρα! Μόνο αυτά που φτάνουν στα 600 βατ με τρεις σκάλες. Βάσκα ένας εδώ έχει το αντίστοιχο της μετάβο με 180 γιούργια! Έχει και βαλιτσάκι μου είπε! :lol:
Άλλα εργαλεία, άλλες εφαρμογές!

Ναι έχει και βαλιτσάκι, μετράει περισσότερο αυτό ???:lol:

7gibernau
11/12/2017, 15:28
Οταν λέμε 300 και 500 ειναι δυο σκάλες μονο η εχει ας 150-300-450-500;

daz
11/12/2017, 16:14
Όχι αυτές τις δυο σκάλες μόνο! Δες τα χαρακτηριστικά απ' τις σελίδες στα λινκ που έβαλα. (τα γράφω και στο πρώτο ποστ)

Τα μεν έχουν 300 και 500 βαθμούς σε δυο σκάλες αέρα.
και τα άλλα 50, 400 και 600 βαθμούς σε τρείς σκάλες αέρα.

Ο αέρας για τα πρώτα είναι στα 240 και 450 λίτρα το λεπτό και για τα δευτερα στα 250, 350 και 500 λίτρα το λεπτό. Λιτρα και μαλακιες..! Το ανεμιστηράκι στα μεν έχει 2 σκάλες και στα δε, 3 σκάλες. Σε αυτά με τις 3 σκάλες, η τελευταία είναι τούρμπο και γυρνοβολάει σα τρελο και οι άλλες δύο ειναι περίπου οσο και σε αυτά με τις δύο.

Νομίζω πως αυτά με τις δύο σκάλες θα σε καλύψουν αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω γιατί δεν έχω σχετική εμπειρία.



@macdeath θα διαχωρήσω τη συζήτηση για το γενικό θρεντ των ηλεκτρικών και θα βγάλουμε τα μάτια μας χωρίς να ενοχλούμε εδώ. Υπομονή!

daz
14/12/2017, 23:44
@macdeath θα διαχωρήσω τη συζήτηση για το γενικό θρεντ των ηλεκτρικών και θα βγάλουμε τα μάτια μας χωρίς να ενοχλούμε εδώ. Υπομονή!

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147277&page=31&p=2911353&viewfull=1#post2911353

7gibernau
28/01/2018, 21:35
Απόψε τελικά παραγγείλα το μεταβο. Μες τη βδομάδα λογικά θα το έχω!!

SeniorCanardo
10/02/2020, 12:22
Ψάχνομαι για πιστόλι θερμού αέρα για χρήση κυρίως στην διαδικασία εξαγωγής-εισαγωγής ρουλεμάν σε τροχούς, ψαλίδια, κάσες.
Δευτερεύουσα χρήση εφαρμογή θερμοσυστελλόμενων σε καλωδιώσεις.
Καλό θα ήταν να έχει, να έχει αν όχι ρύθμιση θερμοκρασίας, τουλάχιστον επιλογή 1-2 διαβαθμίσεων και καμιά ασφάλεια προστασίας.

Τα πολύ φτηνά τύπου einhel, bormann (μακρία), incgco κλπ από ότι διαβάζω (αλλά και από προσωπική πείρα) είναι "μπιλιά".
Ακόμα και για stanley τα ίδια.

Αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία-γνώση από κάποιο παρακαλώ ας δώσει μια χείρα βοηθείας.

lazarefa
10/02/2020, 12:41
Πολύ καλή εταιρεία στο χώρο αυτό είναι η Steinel. Νομίζω έχει κάποια μοντέλα στην κατηγορία τιμής περί τα 50 ευρώ.

DrBig
10/02/2020, 12:48
Ψάχνομαι για πιστόλι θερμού αέρα για χρήση κυρίως στην διαδικασία εξαγωγής-εισαγωγής ρουλεμάν σε τροχούς, ψαλίδια, κάσες.
Δευτερεύουσα χρήση εφαρμογή θερμοσυστελλόμενων σε καλωδιώσεις.
Καλό θα ήταν να έχει, να έχει αν όχι ρύθμιση θερμοκρασίας, τουλάχιστον επιλογή 1-2 διαβαθμίσεων και καμιά ασφάλεια προστασίας.

Τα πολύ φτηνά τύπου einhel, bormann (μακρία), incgco κλπ από ότι διαβάζω (αλλά και από προσωπική πείρα) είναι "μπιλιά".
Ακόμα και για stanley τα ίδια.

Αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία-γνώση από κάποιο παρακαλώ ας δώσει μια χείρα βοηθείας.

Εχω ενα bulle του 30κου με 3 διαβαθμισεις. Μεχρι στιγμης ολα καλα, αλλα το χρησιμοποιω πολυ περιστασιακα και για λιγη σχετικα ωρα καθε φορα. Θα ελεγα μαλιστα πως δεν μου δινει την εντυπωση του φτηνιαρικου.

andreastwin
11/02/2020, 18:39
Ψάχνομαι για πιστόλι θερμού αέρα για χρήση κυρίως στην διαδικασία εξαγωγής-εισαγωγής ρουλεμάν σε τροχούς, ψαλίδια, κάσες.
Δευτερεύουσα χρήση εφαρμογή θερμοσυστελλόμενων σε καλωδιώσεις.
Καλό θα ήταν να έχει, να έχει αν όχι ρύθμιση θερμοκρασίας, τουλάχιστον επιλογή 1-2 διαβαθμίσεων και καμιά ασφάλεια προστασίας.

Τα πολύ φτηνά τύπου einhel, bormann (μακρία), incgco κλπ από ότι διαβάζω (αλλά και από προσωπική πείρα) είναι "μπιλιά".
Ακόμα και για stanley τα ίδια.

Αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία-γνώση από κάποιο παρακαλώ ας δώσει μια χείρα βοηθείας.

dewalt με ροοστατη το δουλευα 12 χρονια, το αφησα στους επωμενους και ακομα δουλευει.Εχω παρει και απο το lidl ενα για δουλειες στο σπιτι με διακοπτη με δυο σκαλες θερμου, δεν εχει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.

JNP
11/02/2020, 20:59
Ψάχνομαι για πιστόλι θερμού αέρα για χρήση κυρίως στην διαδικασία εξαγωγής-εισαγωγής ρουλεμάν σε τροχούς, ψαλίδια, κάσες.
Δευτερεύουσα χρήση εφαρμογή θερμοσυστελλόμενων σε καλωδιώσεις.
Καλό θα ήταν να έχει, να έχει αν όχι ρύθμιση θερμοκρασίας, τουλάχιστον επιλογή 1-2 διαβαθμίσεων και καμιά ασφάλεια προστασίας.

Τα πολύ φτηνά τύπου einhel, bormann (μακρία), incgco κλπ από ότι διαβάζω (αλλά και από προσωπική πείρα) είναι "μπιλιά".
Ακόμα και για stanley τα ίδια.

Αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία-γνώση από κάποιο παρακαλώ ας δώσει μια χείρα βοηθείας.

Έχω ένα Steinhel απλό σχεδόν 40 χρόνων. Πήρα και ένα από το lidl της φτηνιας για backup και να το δανείζω πιο πολύ,παρολα αυτά δουλεύει!
Αυτο που θα διαλέξεις φρόντισε να έχει τουλάχιστον δύο κλίμακες και στενή φυσουνα για τα θερμοσυστελλωμενα.

SeniorCanardo
12/02/2020, 10:46
dewalt με ροοστατη το δουλευα 12 χρονια, το αφησα στους επωμενους και ακομα δουλευει.Εχω παρει και απο το lidl ενα για δουλειες στο σπιτι με διακοπτη με δυο σκαλες θερμου, δεν εχει μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.

Έχω ένα Steinhel απλό σχεδόν 40 χρόνων. Πήρα και ένα από το lidl της φτηνιας για backup και να το δανείζω πιο πολύ,παρολα αυτά δουλεύει!
Αυτο που θα διαλέξεις φρόντισε να έχει τουλάχιστον δύο κλίμακες και στενή φυσουνα για τα θερμοσυστελλωμενα.

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι είχα βάλει ένα "θεωρητικό" όριο των 50€, οπότε ήμουν κοντά σε ένα Bulle του 30άρικου που λέει ο "Δόκτορ Μέγας" πιο πάνω.

DeWalt, Steinel βγαίνουν γύρω στα 65 και μάλλον χωρίς βαλιτσάκι ή έξτρα στόμια.

Από τη μια λέω ότι δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείς και κάθε μέρα, από την άλλη σκέφτομαι ότι πήρα το φτηνιάρικο για να αλλάξω δυο ρουλεμάν τροχού και από τότε βρέθηκα να αλλάζω σχεδόν όλα τα ρουλεμάν της μηχανής.:D

Συνεχίζουμε το ψάξιμο. :hmm:

JNP
12/02/2020, 12:53
Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι είχα βάλει ένα "θεωρητικό" όριο των 50€, οπότε ήμουν κοντά σε ένα Bulle του 30άρικου που λέει ο "Δόκτορ Μέγας" πιο πάνω.

DeWalt, Steinel βγαίνουν γύρω στα 65 και μάλλον χωρίς βαλιτσάκι ή έξτρα στόμια.

Από τη μια λέω ότι δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείς και κάθε μέρα, από την άλλη σκέφτομαι ότι πήρα το φτηνιάρικο για να αλλάξω δυο ρουλεμάν τροχού και από τότε βρέθηκα να αλλάζω σχεδόν όλα τα ρουλεμάν της μηχανής.:D

Συνεχίζουμε το ψάξιμο. :hmm:

Επειδη είναι πολυεργαλειο θα προσπαθούσα να φθάσω έστω στο φθηνότερο και απλούστερο Steinel που να δέχεται εξαρτήματα.

lazarefa
12/02/2020, 17:50
Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ έχω ένα πιστόλι θερμού αέρα του Lidl αγορασμένο κάπου στο 2011-12 αν θυμάμαι καλά προς 12 ή 14 ευρώ. Το έχω δουλέψει μόνο 5-6 φορές συνολικά, έχει 3 διαφορετικά στόμια και είναι σε χαρτονένιο κουτί - συσκευασία. Ούτε κρύο ούτε ζέστη το συγκεκριμένο εργαλείο, δεν έχει παρουσιάσει κάποιο θέμα αλλά με τόσες λίγες φορές χρήσης δύσκολα και να παρουσίαζε πιστεύω. Βέβαια για τόσα λεφτά δε μπορούμε να ζητάμε κάτι παραπάνω. Αν κάποιος θέλει τέτοιο εργαλείο για σχετικά συχνή και κυρίως πολύωρη χρήση (του τύπου πάνω από 1-2 λεπτά συνεχόμενα ας πούμε) λογικά πρέπει να κοιτάξει κάτι πιο σοβαρό, ιδανικά κάποιο Steinel.

JNP
12/02/2020, 21:52
Έχω ένα Steinhel απλό σχεδόν 40 χρόνων. Πήρα και ένα από το lidl της φτηνιας για backup και να το δανείζω πιο πολύ,παρολα αυτά δουλεύει!
Αυτο που θα διαλέξεις φρόντισε να έχει τουλάχιστον δύο κλίμακες και στενή φυσουνα για τα θερμοσυστελλωμενα.

Κοίταξα τα δύο παραπάνω θερμοπιστολα, είναι 1500 και 2000watt, μικρή σκάλα 250 και 300 β C, μεγάλη 500 και 550 β C.
Οι μικρές τιμές του Steinel, οι μεγάλες του lidl. Και τα δύο έχουν εξαρτήματα που όμως δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Χρήσιμο ένα εξάρτημα του lidl για να ανάβεις κάρβουνα. Η ποιότητα πλαστικού και του διακόπτη σαφώς ανώτερη αυτή του Steinel έστω κιαν είναι ερασιτεχνική σειρά 40 χρόνων παλιά.

SeniorCanardo
13/02/2020, 15:08
Ποια η γνώμη σας για αυτά τα δύο.

Steinel 1620S (https://www.praktiker.gr/p/pistoli-thermou-aera-steinel-hl-1620s-91406#)
Steinel 1920S (https://www.praktiker.gr/p/pistoli-thermou-aera-steinel-hl-1920s-91407)

Αξίζει το 20€ για την επιπλέον κρύα βαδθμίδα (ΑΚΑ 80c) του 1920??? :hmm:

JNP
13/02/2020, 15:46
Ποια η γνώμη σας για αυτά τα δύο.

Steinel 1620S (https://www.praktiker.gr/p/pistoli-thermou-aera-steinel-hl-1620s-91406#)
Steinel 1920S (https://www.praktiker.gr/p/pistoli-thermou-aera-steinel-hl-1920s-91407)

Αξίζει το 20€ για την επιπλέον κρύα βαδθμίδα (ΑΚΑ 80c) του 1920??? :hmm:

Προφανώς έχει ροοστατη.
Έχει και 2000 watt έναντι 1600.
Εγω θα τα έδινα.

SeniorCanardo
13/02/2020, 16:51
Ναι έχεις δίκιο, έχει όντως ροοστάτη και το πολύ βασικό κατά τη γνώμη μου, ασφάλεια υπερθέρμανσης.
Περισσότερα εδώ (https://www.steinel.de/en/domestic-users/hot-air-gluing/hot-air-tools/hl-1920-e-352103.html) και interactive 3D view.
Επίσης το συγκεκριμένο αντιστοιχεί στην ερασιτεχνική σειρά τους.

Το μόνο που με μπερδεύει είναι ότι το συγκεκριμένο κατάστημα το αναφέρει ως 1920S με φωτογραφεία από 1920Ε.
Μάλλον πρόκειται για λάθος στην καταχώρηση γιατί υπάρχουν μόνο 1620S και 1820S μοντέλα και δεν βρίσκω πουθενά 1920S.

Θα κάνω ένα τηλ να το διευκρινίσω.

o_gavros
14/02/2020, 09:58
Μια γνώμη για τούτο (https://www.prometheus.gr/product.asp?catid=5538&skr_prm=WyIwZjE3ZTc1ZS05MTUyLTQ3ODUtYWI2ZS0wNjIwODJhNWFlOTIiLDE1ODE2NzA0MTI2NzgseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0) παρακαλώ;

andreastwin
14/02/2020, 10:08
Μια γνώμη για τούτο (https://www.prometheus.gr/product.asp?catid=5538&skr_prm=WyIwZjE3ZTc1ZS05MTUyLTQ3ODUtYWI2ZS0wNjIwODJhNWFlOTIiLDE1ODE2NzA0MTI2NzgseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0) παρακαλώ;

και μονο που ειναι METABO τα λεει ολα.

JNP
14/02/2020, 13:06
και μονο που ειναι METABO τα λεει ολα.

Ποιοτικά εργαλεία!

SeniorCanardo
14/02/2020, 13:25
Προβληματίστηκα με το metabo που πόσταρε ο "Γάβρος".

Το καλό με το metabo είναι ότι έρχεται σε hard case με δύο nozzles (ακροφύσια ελληνιστί).
Είναι λιγότερα watt από το steinel HL1920E που όμως έρχεται με μηδενικά παρελκόμενα και έχει λιγότερες ρυθμίσεις από το Steinel.

Βέβαια από την άλλη η Steinel κάνει αποκλειστικά "θερμό-συσκευές" ενώ η Metabo έχει μεγαλύτερο φάσμα εργαλείων, whatever that means?!

Για Steinel με βλέπω εμένα.

Rac3rX
14/02/2020, 13:42
Προβληματίστηκα με το metabo που πόσταρε ο "Γάβρος".

Το καλό με το metabo είναι ότι έρχεται σε hard case με δύο nozzles (ακροφύσια ελληνιστί).
Είναι λιγότερα watt από το steinel HL1920E που όμως έρχεται με μηδενικά παρελκόμενα και έχει λιγότερες ρυθμίσεις από το Steinel.

Βέβαια από την άλλη η Steinel κάνει αποκλειστικά "θερμό-συσκευές" ενώ η Metabo έχει μεγαλύτερο φάσμα εργαλείων, whatever that means?!

Για Steinel με βλέπω εμένα.

Έχω το παλιότερο 1610S εδώ και 5-6 χρόνια.15 ευρώ παραπάνω από ένα Parkside το είχα πάρει, η διαφορά είναι πώς το Parkside σε ένα χρόνο τα έφτυσε ενώ το Steinel δεν έχει πάθει το παραμικρό.

JNP
14/02/2020, 17:34
Για Steinel με βλέπω εμένα.

Προχώρα είναι εγγύηση.