PDA

View Full Version : Aprilia Sportcity



Spitfire
19/11/2005, 21:39
Σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα μιας Aprilia Sportcity 125.
Η αποκλειστικη χρηση του συγκεκριμενου οχηματος, θα εινα καθημερινα για μια διαδρομη απο το σπιτι (Πετρουπολη) μέχρι το γραφειο (Πειραιας).
Η εμπειρια μου στη χρηση δικυκλων ειναι πολυ μικρη.

Θα μ ενδιαφερε παρα πολυ να μαθω γνωμες και κριτικες, πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.

The Martian
19/11/2005, 21:56
Να πάρεις οτι ευχαριστεί έσενα και μόνο εσένα!!! Καλό όμως είναι να κάνεις μια έρευνα αγοράς, για να μάθεις για τα μέτα την αγορά πράγματα, τιμές στα ανταλακτικά, εύρος ανταλακτικών, κ.α.

johnpagr
19/11/2005, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από The Martian
Να πάρεις οτι ευχαριστεί έσενα και μόνο εσένα!!! Καλό όμως είναι να κάνεις μια έρευνα αγοράς, για να μάθεις για τα μέτα την αγορά πράγματα, τιμές στα ανταλακτικά, εύρος ανταλακτικών, κ.α.

kai kanena alo akomh montelo/marka !!

:wave2:

Spitfire
20/11/2005, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από The Martian
να κάνεις μια έρευνα αγοράς, για να μάθεις για τα μέτα την αγορά πράγματα, τιμές στα ανταλακτικά, εύρος ανταλακτικών, κ.α.
Καλη ιδεα μου ακουγεται...;)

Ποιων ανταλλακτικων τις τιμες θα ηταν χρησιμο να ξερω εκ των προτερων?

byron
21/11/2005, 11:57
Εγώ φίλε πάντως το αγόρασα την προηγούμενη Τετάρτη. Μου άρεσε, το μοτεράκι είναι από το Beverly, και το πήρα. Έχω κάνει 70 χλμ, μέχρι στιγμής, και το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι είναι αρκετά ζωντανό. Ένας φίλος που το πήρε πρίν κανένα 2 μηνο, για διαδρομή Γέρακας Πειραιάς, έχει κάνει 2600χλμ, δεν έχει κανένα παράπονο. Βρήκα σε κάποια παλαιότερα post ότι στην Ιταλία είχανε αναφέρει προβλήματα, έψαξα τα sites, αλλά είναι στα ιταλικά και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη. Κυκλοφορούν πολλά στην Αίγινα, και ρώτησα δύο άτομα, με 20,000 και 12,000 χλμ. , οι οποιοι, δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι πές μου...
Καλημέρα

Spitfire
21/11/2005, 12:05
You are my man!

Τελικα αμφιταλαντευομαι αναμεσα στο 125 και το 200.
Σιγουρα το 200 ειναι η καλυτερη επιλογη και τα 240 ευρω διαφορα ειναι μηδαμινη, αλλα νομιζω οτι και τα 15 αλογα του 125 ειναι αρκετα για μενα.

Νομιζω ειναι θεμα ψυχολογικο. Αν εβγαινε σε 125κ.εκ/11αλογα, 150/15αλογα και 200/21αλογα, ολοια θα λεγαμε: ενταξει μωρε. μην παρεις το "μικρο" παρε τουλαχιστον το "μεσαιο" με τα 15 αλογα...
Τωρα λεμε οτι αυτο με τα 15 ειναι μικρο....

Νομιζω οτι με τα 240 ευρω, θα μπορεσω να παρω ενα πολυ καλυτερο κρανος η μπουφαν, ή τουλαχιστον να πληρωσω συνολικα 3 δοσεις λιγοτερες (θα το βαλω σε 36:sick: )

Τι να πω.... Μπερδευτηκα λιγο...

Το θεμα ειναι να σιγουρευτω οτι το μηχανημα δε θα βγαζει προβληματα και δεν εχει καποιο μειονεκτημα στο στησιμο του η σε οτιδηποτε αλλο.

Επισης με παραξενεψαν λιγακι τα λαστιχα που φοραει.
MAXXIS h MEXXIS η κατι τετοιο τελοσπαντων. Δεν ξερω τι παιζει, μιας και δεν τα εχω ακουσει στο παρελθον.

byron
21/11/2005, 12:46
Μήν πάρεις το 125. Είναι μικρή η χρηματική διαφορά. Η διαφορά μεταξύ ενός PIAGGIO 125 που είχα και του 200 είναι αρκετά μεγάλη, και τα αλογάκια του 200, θα τα χρειαστείς, αφού θα κατεβαίνεις από τον Κηφισσό. Εγώ τουλάχιστον γιαυτό το πήρα, καθώς ανεβοκατεβαίνω Πειραιά-Αμπελόκηπους. Για την τιμή του, το ψάχνεις....... Απέφυγε τα μαγαζιά με τα πολλά δώρα, γιατί αφενός δεν μπορείς να διαπραγματευτείς την τιμή του, αφετέρου τα πράγματα είναι μάπα. Εκτός αυτού μου ζήτησαν 100 ευρώ για την πινακίδα κλπ, ενώ από το μαγαζί που το πήρα τελικά, πλήρωσα 40. Άρα μάλλον βγάζουνε και από τα δωράκια....

Για προβλήματα αξιοπιστίας, έγραψα ότι ξέρω και ότι έμαθα. Πάντως το ότι το μοτέρ είναι από BEVERLY, θετικό είναι.
Τά λάστιχα μέχρι στιγμής είναι μιά χαρά. Κάποιος μου είπε ότι είναι θυγατρική της Michelin, αλλά δεν το ξέρω. Αν ξέρει κάποιος περισσότερα για τα MAXXIS ας μας πεί.
Αν θέλεις στείλε μου email για τιμές που θα το βρείς, κλπ