PDA

View Full Version : FMX650 Tuning



stabmegane
01/02/2017, 08:40
Καλημερα - καλησπέρα,

Λεγομαι Σταυρος και απέκτησα πριν λίγους μήνες ένα FMX650 . Μοντέλο 2007, όλα πάνω του είναι της μαμάς Honda και επειδή με τρώει το χέρι μου , είπα να αρχίσω να το πειράζω ελαφρώς. Βρίσκομαι ακόμη στη φάση research. Ψάξιμο διάβασμα και συλλογή υλικών. Η εμπειρία που έχω δεν είναι και τεράστια αλλά θα έλεγε κανείς ότι πιάνει το χέρι μου μιας που ένα Kia Picanto που αγόρασα καινούριο το 2007 του έβαλα τουρμπίνα (κατασκευή πολλαπλής , αλλαγή μπεκ, κατασκευή εγκεφάλου και άλλα πολλά). Το 2009 έγινε αυτό και ακόμα το καημένο δουλεύει .
Στο θέμα μας λοιπόν. Σκέφτομαι για το FMX να του βάλω καρμπυρατέρ FCR KEIHIN, επειδή όμως οι τιμές απότι είδα είναι στο θεό για έτοιμο απο τη SUDCO , άλλαξα πορεία και σκέφτομαι να βάλω μεταχειρισμένο. Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ένα απο Αγγλία απο CRF450 , FCR 41 και το πήρα περίπου στα 100 ευρώ. Ναι έχει λίγο μπίχλα επάνω αλλά είπα να το καθαρίσω κυριλέ και αγόρασα καθαριστή με υπέρηχους. Καλό το εργαλείο , ήδη έβγαλα το "κουπάκι" απο κάτω και μαζί με τα κυρίως ζιγκλέρ το έβαλα για καθάρισμα. Χρησιμοποίησα μείγμα "Stavros" αρκετό νερό απιονισμένο, λίγο απορρυπαντικό για τα πιάτα , και μια κουταλιά περίπου σόδα πλυσίματος, έριξα μέσα και λίγο καθαριστικό καρμπυρατέρ και το έβαλα για περίπου 1 ώρα να πλυθεί.
Λογικά αύριο ( αν έχει ενδιαφέρον εδώ στο φόρουμ ) θα ανεβάσω φωτο.
Αρχίζουμε τις ερωτήσεις

1) Το καρμπυρατέρ της Honda έχει στο πάνω μέρος ένα πραγματάκι μαύρο με δυο καλώδια. Τι είν' τούτο??? Να είναι άραγε
TPS (throttle position sensor?)
2) φαντάζομαι θα χρειαστώ αντάπτορες για να το βάλω στην εισαγωγή του κινητήρα, και στο φιλτροκούτι , καμμια ιδέα για το υλικό που θα χρησιμοποιήσω??
3) Με την εμπειρία πού έχω απο το αυτοκίνητο , ο αισθητήρας Lambda που είχα βάλει εκεί (wideband) βοηθάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ. Στο FMX όμως πού έχω δυο απολήξεις ( μια απο κάθε βαλβίδα εξαγωγής) γίνεται λέτε να το βάλω στον ένα σωλήνα απο τους δυο μόνο? Και αν ναι πιστεύετε ότι θα έχω σωστές ενδειξεις??

Πέρασε η ώρα πρέπει να βγάλουμε και μεροκάματο, χαιρετώ και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Rigas.
01/02/2017, 17:15
Έχω την εντύπωση πως το fcr στο φιλτροκουτι δεν αποδίδει χρειάζεται φιλτοχοανη...

amyroukai
01/02/2017, 17:27
Και εγώ πάλι σκέφτομαι αισθητήρες λ και καρμπιρατέρ...;

DrBig
01/02/2017, 17:42
Και εγώ πάλι σκέφτομαι αισθητήρες λ και καρμπιρατέρ...;

Ε ναι. Πως αλλιως;

DrBig
01/02/2017, 17:44
Καλημερα - καλησπέρα,

Λεγομαι Σταυρος και απέκτησα πριν λίγους μήνες ένα FMX650 . Μοντέλο 2007, όλα πάνω του είναι της μαμάς Honda και επειδή με τρώει το χέρι μου , είπα να αρχίσω να το πειράζω ελαφρώς. Βρίσκομαι ακόμη στη φάση research. Ψάξιμο διάβασμα και συλλογή υλικών. Η εμπειρία που έχω δεν είναι και τεράστια αλλά θα έλεγε κανείς ότι πιάνει το χέρι μου μιας που ένα Kia Picanto που αγόρασα καινούριο το 2007 του έβαλα τουρμπίνα (κατασκευή πολλαπλής , αλλαγή μπεκ, κατασκευή εγκεφάλου και άλλα πολλά). Το 2009 έγινε αυτό και ακόμα το καημένο δουλεύει .
Στο θέμα μας λοιπόν. Σκέφτομαι για το FMX να του βάλω καρμπυρατέρ FCR KEIHIN, επειδή όμως οι τιμές απότι είδα είναι στο θεό για έτοιμο απο τη SUDCO , άλλαξα πορεία και σκέφτομαι να βάλω μεταχειρισμένο. Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ένα απο Αγγλία απο CRF450 , FCR 41 και το πήρα περίπου στα 100 ευρώ. Ναι έχει λίγο μπίχλα επάνω αλλά είπα να το καθαρίσω κυριλέ και αγόρασα καθαριστή με υπέρηχους. Καλό το εργαλείο , ήδη έβγαλα το "κουπάκι" απο κάτω και μαζί με τα κυρίως ζιγκλέρ το έβαλα για καθάρισμα. Χρησιμοποίησα μείγμα "Stavros" αρκετό νερό απιονισμένο, λίγο απορρυπαντικό για τα πιάτα , και μια κουταλιά περίπου σόδα πλυσίματος, έριξα μέσα και λίγο καθαριστικό καρμπυρατέρ και το έβαλα για περίπου 1 ώρα να πλυθεί.
Λογικά αύριο ( αν έχει ενδιαφέρον εδώ στο φόρουμ ) θα ανεβάσω φωτο.
Αρχίζουμε τις ερωτήσεις

1) Το καρμπυρατέρ της Honda έχει στο πάνω μέρος ένα πραγματάκι μαύρο με δυο καλώδια. Τι είν' τούτο??? Να είναι άραγε
TPS (throttle position sensor?)
2) φαντάζομαι θα χρειαστώ αντάπτορες για να το βάλω στην εισαγωγή του κινητήρα, και στο φιλτροκούτι , καμμια ιδέα για το υλικό που θα χρησιμοποιήσω??
3) Με την εμπειρία πού έχω απο το αυτοκίνητο , ο αισθητήρας Lambda που είχα βάλει εκεί (wideband) βοηθάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ. Στο FMX όμως πού έχω δυο απολήξεις ( μια απο κάθε βαλβίδα εξαγωγής) γίνεται λέτε να το βάλω στον ένα σωλήνα απο τους δυο μόνο? Και αν ναι πιστεύετε ότι θα έχω σωστές ενδειξεις??

Πέρασε η ώρα πρέπει να βγάλουμε και μεροκάματο, χαιρετώ και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Σχετικα με τον wb....αφου θα βελτιωσεις την αποδοση, φτιαξε ενα λαιμο 2σε1 και βαλε τον σενσορα στην ενωση. Φροντισε η ενωση να ειναι οχι πανω απο 30εκ απο τις βαλβιδες εξαγωγης.

stabmegane
01/02/2017, 17:50
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
Σκεφτόμουν να κρατήσω πίσω τις δυο εξατμίσεις, να αλλάξω τα τελικά (μάλλον με Arrow) και να φτιάξω (??) λαιμό μεγαλύτερο , αλλά να κρατήσω όπως είπα τα δυο τελικά. Σκοπός δεν είναι η επίτευξη της μέγιστης δύναμης, ξέρω τι έχω αγοράσει , δεν περιμένω επιδόσεις ΚΤΜ.
Θα βόλευε πολύ να βάλω το wideband στον ένα σωλήνα γιαυτό και ρωτάω. Πιστεύετε ότι τζάμπα ο κόπος?
Πάω σε λίγο σπίτι να δω τι έκανε ο καθαριστής υπερήχων , αύριο λογικά θα ανεβάσω φωτο.

DrBig
01/02/2017, 18:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
Σκεφτόμουν να κρατήσω πίσω τις δυο εξατμίσεις, να αλλάξω τα τελικά (μάλλον με Arrow) και να φτιάξω (??) λαιμό μεγαλύτερο , αλλά να κρατήσω όπως είπα τα δυο τελικά. Σκοπός δεν είναι η επίτευξη της μέγιστης δύναμης, ξέρω τι έχω αγοράσει , δεν περιμένω επιδόσεις ΚΤΜ.
Θα βόλευε πολύ να βάλω το wideband στον ένα σωλήνα γιαυτό και ρωτάω. Πιστεύετε ότι τζάμπα ο κόπος?
Πάω σε λίγο σπίτι να δω τι έκανε ο καθαριστής υπερήχων , αύριο λογικά θα ανεβάσω φωτο.

Δεν εχω ιδεα αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι πολυ μικρη η διαμετρος για να κολληθει το bung. Απο θεμα ακριβειας δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.

Acacius
01/02/2017, 20:39
Καλό το εργαλείο , ήδη έβγαλα το "κουπάκι" απο κάτω και μαζί με τα κυρίως ζιγκλέρ το έβαλα για καθάρισμα. Χρησιμοποίησα μείγμα "Stavros" αρκετό νερό απιονισμένο, λίγο απορρυπαντικό για τα πιάτα , και μια κουταλιά περίπου σόδα πλυσίματος, έριξα μέσα και λίγο καθαριστικό καρμπυρατέρ και το έβαλα για περίπου 1 ώρα να πλυθεί

Από χημεία δε θυμάμαι και πολλά πράγματα, αλλά αν δεν κάνω λάθος η σόδα πλυσίματος δεν κάνει για καθαρισμό αλουμινίου διότι προκαλείται αντίδραση. Δε σου έκανε ζημιά;

sapila racing
02/02/2017, 10:57
Και εγώ πάλι σκέφτομαι αισθητήρες λ και καρμπιρατέρ...;

Με αισθητήρα λ και wide band θα μπορέσει να τα ρυθμίσει εύκολα και τέλεια.
Δεν θα είναι συνδεδεμένος μετα, μόνο για τις ρυθμίσεις τους FCR θα χρησιμεύσει.

@stabmegane
Το FCR που πήρες είναι με TPS ή όχι? Αν ναι, τότε θα το συνδέσεις φυσικά.

stabmegane
02/02/2017, 15:11
Από χημεία δε θυμάμαι και πολλά πράγματα, αλλά αν δεν κάνω λάθος η σόδα πλυσίματος δεν κάνει για καθαρισμό αλουμινίου διότι προκαλείται αντίδραση. Δε σου έκανε ζημιά;

Οντως. Αν και δε χαλασε τιποτα εχει μια μαυριλα γενικως. Ξαναδοκιμαζω μπουγαδα χωρις σοδα

stabmegane
02/02/2017, 18:24
Ασχετο... γιατι δε μπορω να ανεβάσω φωτο?

amyroukai
02/02/2017, 18:27
Ασχετο... γιατι δε μπορω να ανεβάσω φωτο?
Οδηγίες:
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129391

stabmegane
03/02/2017, 07:50
Λοιπόν,
δοκιμη με νερο, fairy, σόδα πλυσίματος και καθαριστικο καρμπυρατερ απέτυχε.
Σαν μείγμα δούλεψε και τα κομμάτια καθάρισαν αλλά εκτός απο μια γλίτσα που είχε παντού πήρε ένα σκούρο χρώμα , δε φαίνεται καλό.
378260

Επόμενη δοκιμή με νερό , fairy και καθαριστικό καρμπυρατέρ. Μια απο τα ίδια. Συνεχίζει η μαυρίλα

378261
Δεν έβγαλα φωτο πρίν ξεκινήσω το καθάρισμα , έχω όμως το υπόλοιπο καρμπυρατέρ,
378262

Επόμενη δοκιμή , μόνο νερό και fairy. Το αυτό. Η μαυρίλα επιμένει .

Κάπου εδώ σταμάτησα και άρχισα το ψάξιμο. Είδα λοιπόν στο νετ ότι το απορρυπαντικό για τα πιάτα κάνει μεν δουλειά , οξειδώνει κάπως όμως το αλουμίνιο και αφήνει αυτή τη μαυρίλα. Απότι λένε δε φεύγει με τίποτα.
Επιμένω όμως και αγοράζω καθαριστικό για ψησταριές. Μόνο του μέσα χωρίς νερο η κάτι άλλο.

Τζίφος.......

Επόμενη λύση για το καθάρισμα , η αμμμοβολή....που έιδα ένα πιστολάκι αμμοβολής με 18 ευρώ?? .......

Υ/Γ: και ένα βιντεάκι όπου φαίνεται και λίγο το γκαράζ που γίνεται το έγκλημα.

https://youtu.be/NitNtn2c1Zs

stabmegane
03/02/2017, 07:55
Ευρέθη.... 12 ευρώπουλα.
378263

DrBig
03/02/2017, 08:06
Ξυδι

anco
03/02/2017, 16:59
Φιλε καλησπερα μιας και ειχα το συγκεκριμενο μοτερ θα σου πω αφου θες να το φτιαξεις.

Ας ξεκινησω με το καρμπυρατερ, ναι αυτα τα καλωδια ειναι για TPS και δινουν σημα στην ηλεκτρονικη που ειναι η θεση στο γκαζι και αναλογα πρατει, ενα πραγμα ψευτο-ψεκασμος ας πουμε , μιας και τα μηχανικα καρμπυρατερ ειναι καλητερα στην αποκριση απο της υποπιεσης.

Αν το φερεις στα μετρα του, και δεν πεσεις σε κανενα μαστορα μαστουρι.....ξερω πολους που ειναι μαστουρια, θα πηγαινει καλητερα και αμεσα, θες οπωσδηποτε αλαγη τελικων.

Ειναι ενα θεμα με το φραξιμο σε στοκ τελικα.

Αν δεν το ρυθμιση καλα καποιος θα εισαι χαλια μαυρα, χειροτερα απο το υποπιεσης.

Τελος αν θες να το φτιαξεις παμε σε κανα 2000αρι ευρω χαλαρα, και θα εισαι στα 50-55

Αν θες λεω αναλυτικα οτι θες για το συγκεκριμενο FMX μιας και το ειχα και φοραει το XR650L μοτερ.

stabmegane
03/02/2017, 20:10
Φιλε καλησπερα μιας και ειχα το συγκεκριμενο μοτερ θα σου πω αφου θες να το φτιαξεις.

Ας ξεκινησω με το καρμπυρατερ, ναι αυτα τα καλωδια ειναι για TPS και δινουν σημα στην ηλεκτρονικη που ειναι η θεση στο γκαζι και αναλογα πρατει, ενα πραγμα ψευτο-ψεκασμος ας πουμε , μιας και τα μηχανικα καρμπυρατερ ειναι καλητερα στην αποκριση απο της υποπιεσης.

Αν το φερεις στα μετρα του, και δεν πεσεις σε κανενα μαστορα μαστουρι.....ξερω πολους που ειναι μαστουρια, θα πηγαινει καλητερα και αμεσα, θες οπωσδηποτε αλαγη τελικων.

Ειναι ενα θεμα με το φραξιμο σε στοκ τελικα.

Αν δεν το ρυθμιση καλα καποιος θα εισαι χαλια μαυρα, χειροτερα απο το υποπιεσης.

Τελος αν θες να το φτιαξεις παμε σε κανα 2000αρι ευρω χαλαρα, και θα εισαι στα 50-55

Αν θες λεω αναλυτικα οτι θες για το συγκεκριμενο FMX μιας και το ειχα και φοραει το XR650L μοτερ.

Πρώτα απόλα ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Δεν έχω σκοπό να το φτιάξω στα τέρματα. Μεγάλος άνθρωπος (45άρης) , απλά έχω κολλήσει το μικρόβιο της μετατροπής. Δε μπορώ το stock.
Επίσης δεν έχω σκοπό να το πάω σε μάστορα, ότι ειναι να γίνει θα γίνει απο εμένα. Δεν έχω κάτι με τα μαστόρια , απλά αυτό είναι και το ζητούμενο , το παίδεμα και η ταλαιπωρία ώστε να το έχω κάνει μόνος μου. Αν είναι να το βρώ έτοιμο , χάνω όλη τη μαγεία.
Να δω τι δικαιολογία θα βρώ με τη γυναίκα που γκρινιάζει όποτε κατεβαίνω στο γκαράζ, κατα τ΄άλλα είδωμεν, ακόμα σε φάση καθαρισμού είμαι , είναι και η δουλειά στη μέση που δε μου αφήνει πολύ χρόνο.
@ DRBig: Ξύδι πρότεινες, ξύδι έβαλα , κουβαλούσα 5 μπουκάλια ξύδι απο το μάρκετ μεσημεριάτικα. Και αντε βρες δικαιολογία στη κόρη. "Για τα νεύρα παιδί μου είναι , θέλω να δώσω στη μαμά και στη γιαγιά"....

anco
04/02/2017, 17:09
Πρώτα απόλα ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Δεν έχω σκοπό να το φτιάξω στα τέρματα. Μεγάλος άνθρωπος (45άρης) , απλά έχω κολλήσει το μικρόβιο της μετατροπής. Δε μπορώ το stock.
Επίσης δεν έχω σκοπό να το πάω σε μάστορα, ότι ειναι να γίνει θα γίνει απο εμένα. Δεν έχω κάτι με τα μαστόρια , απλά αυτό είναι και το ζητούμενο , το παίδεμα και η ταλαιπωρία ώστε να το έχω κάνει μόνος μου. Αν είναι να το βρώ έτοιμο , χάνω όλη τη μαγεία.
Να δω τι δικαιολογία θα βρώ με τη γυναίκα που γκρινιάζει όποτε κατεβαίνω στο γκαράζ, κατα τ΄άλλα είδωμεν, ακόμα σε φάση καθαρισμού είμαι , είναι και η δουλειά στη μέση που δε μου αφήνει πολύ χρόνο.
@ DRBig: Ξύδι πρότεινες, ξύδι έβαλα , κουβαλούσα 5 μπουκάλια ξύδι απο το μάρκετ μεσημεριάτικα. Και αντε βρες δικαιολογία στη κόρη. "Για τα νεύρα παιδί μου είναι , θέλω να δώσω στη μαμά και στη γιαγιά"....

Αυτο που σου απαντησα ειναι κομπλε μετατροπη για να αντεχει με εργασια και τα σετ φλαντζες-ρουλεμαν γενικης

Και αναλυτικα αν θες

JE 11:1 (το μονο που δεν λεει αλλα και αλλα ειναι)

Hot cams αναλογα τι θες σε μπαντα δυναμης

Μπιελα Falicon δοκιμασμενη λυση

Ολοκληρη εξατμιση απο εμπρος , τα ετοιμα κιτ περιοριζουν την δυναμη προς τον κοφτη, δηλαδη μπορει να εχει δυναμη και στον κοφτη να εισαι -15 αλογα, οπωτε αν θες τελικα για εμφανιση βαλε οποια θες απο επωνυμα (Arrow ειχα) και λαιμους αλλους αναλογα την συμπιεση και το προφιλ τον εκκεντροφορων. Ο Reinmeister ειχε καποτε ενα FMX με τα αναλογα που σου γραφω, και ηταν 50+

Ενα φτιαξιμο στην κεφαλη με ολα τα παρελκομενα επισεις (βαλβιδες-ελλατηρια-εδρες και το gas-flow)

Μηχανικο καρμπυρατερ εχεις οπωτε θα προτεινα και μια ignitech μαζι με εξοδο για TPS η χωρις, αν θες εχω 3 χαρτες

Ενοειται ενα ψυγειο λαδιου γιατι ο συγκεκριμενος κινητηρας βραζει δραματικα, δοκιμασε 10-40 απλο και αλαζε το συχνα, οτι και να βαλεις ειναι ματαιο...το εχω τσεκαρει και μονο με ψυγειο αλαζει αυτο το χαλι.

Εκτος και αν μηνεις στο μηχανικο καρμπυρατερ και εξατμιση μονο τελικα και αν θες ενα ρεκτιφιε μονο με ενα πιστονι απο 10 και πανω συμπιεση.

Τελος αν αλαξεις γραναζωμα με 3 δοντια μεγαλητερο θα εχεις πολυ καλητερη 1η-2α, τρομερη διαφορα το ειχα ετσει.

Υ.Σ δεν ξερω τι θελεις να κανεις, αλλα το συγκεκριμενο μοτερ ειναι με λιγα αλογα αλλα δεν χαλαει ευκολα και με χαμηλη συμπιεση.

stabmegane
05/02/2017, 06:57
Μετά απο πολλές δοκιμές, το καρμπυρατέρ έχει γίνει μια μ@λ@κί@ και μισή. 50 φορές πιο βρώμικο αποτι ήταν. Αν θέλετε να λερώσετε κάτι στείλτε το μου.
Δε ξέρω τι φταίει . Πάνω απο 20 δοκιμές με διαφορετικά ζουμιά.
Τελικά βάζω μόνο απεσταγμένο νερό και ξύδι όπως πολύ αναλυτικά και εμπεριστατωμένα ανέφερε ο DRBig, και σαν να έχει δίκιο.
Στο δεκάλεπτο το νερό είναι κατάμαυρο. Αλλαγή νερού και μετά απο 10 περίπου πλύσεις (χωρίς υπερβολές) έχω φτάσει στο εξής σημείο.

378323


Συνεχίζω, αν και πλέον ο χρόνος που απαιτέιται είναι πολύ μεγαλύτερος.

Συνέχεια απο Δευτέρα.

amyroukai
05/02/2017, 07:32
Σόρι αλλά μιά απορία την έχω: όταν λες ότι το καρμπιρατέρ είναι "βρώμικο" τι εννοείς; Αν το αλουμίνιο έχει μαυρίσει για όποιον λόγο αλλά έχουν φύγει από επάνω οι όποιες επικαθήσεις σε λάδια κλπ, τότε είναι καθαρό. Απλά δεν έχει το "ασημί" χρώμα.

stabmegane
05/02/2017, 09:18
Μιλάω για βρώμα ανεξήγητης προελευσης. ΔΕΝ την είχε οταν το έβαλα μέσα , ήταν απλά λερωμένο. Αν ολα πανε καλα και καθαρίσει θα καταλαβεις γιατι μιλάω.

stefanos
05/02/2017, 09:38
Μιλάω για βρώμα ανεξήγητης προελευσης. ΔΕΝ την είχε οταν το έβαλα μέσα , ήταν απλά λερωμένο. Αν ολα πανε καλα και καθαρίσει θα καταλαβεις γιατι μιλάω.

Όχι ακριβώς ανεξήγητης προέλευσης...
Είναι από το καρμπιρατέρ σου που του επιτίθεσαι με όξινα και αλκαλικά διαλύματα.
Θα πρότεινα απλά παπάριασμα σε καθαριστικό καρμπυρατέρ αφού πρώτα το διαλύσεις βέβαια.:)

Το καθάρισμα έχει σημασία για να είναι καθαρό εσωτερικά όχι εξωτερικά.

Από την άλλη αυτό το μαύρο χρώμα υπήρχε ή το έφτιαξες?

anco
05/02/2017, 10:33
φιλε καλημερα, γιατι δεν πηρες ενα καθαριστικο για καρμπυρατερ και να μηνεις εκει μονο.

Ερωτηση Νο2 ξερεις οτι ειναι βενζινοφαγανα με το απλο και μονο, με το FCR δεν ξερω που θα πας καν.

Τα 7 λιτρα ειναι μεσος ορος με το στοκ.

17inchwheeler
11/02/2017, 11:59
Τελος αν αλαξεις γραναζωμα με 3 δοντια μεγαλητερο θα εχεις πολυ καλητερη 1η-2α, τρομερη διαφορα το ειχα ετσει.



διαφωνω μονο στο εξης εκτος εαν καταλαβα λαθος

μαλλον εννοεις μικροτερο γραναζι πισω για να απλωσει

το fmx εχει σχεδον το ιδιο σασμαν(μακρυτερη 5η) με το nx

αν βαλεις μεγαλυτερο γραναζι πισω θα ξεκιναει με 3η,θα σουζαρει τη 2α με ξερογκαζο και θα σκαει στα 140

το σαζμαν του κινητηρα ειναι χωματινο και το γραναζωμα αρκετα κοντο για δρομο οταν παρει δυναμη.

το σασμαν θελει ψαξιμο για να εκμεταλευτεις τη δυναμη που θα βγαλεις

το gb/xbr 500 εχει τις 4 πρωτες μακρυτερες απο των "χωματινων"(xrl,nx,fmx,slr,fx) και την 5η κοντυτερη απ'ολα