PDA

View Full Version : Η παλιά γενιά



superfour
09/03/2004, 17:20
Το είδα, το διάβασα και αν και με πιάνει στα μισά της δεκαετίας του '70, με αγγίζει απόλυτα. Θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας γιατί τελικά .... ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ

Μια χιουμοριστική αλλά και πικρή "κραυγή αγωνίας απ' όλους εκείνους που
αισθάνονται ότι μεγαλώνουν με την ίδια, σχεδόν, ταχύτητα με την οποία
φαίνεται να αλλάζουν όλα στη ζωή μας. Γράφει, λοιπόν, ο Γκράχαμ:

«Σύμφωνα με τους σημερινούς νομοθέτες και τεχνοκράτες, όσοι ήμασταν παιδιά
στη δεκαετία του '60 και του '70, δεν θα έπρεπε να είχαμε επιβιώσει μέχρι
τώρα, γιατί οι παιδικές μας κούνιες, ας πούμε, ήταν βαμμένες με μπογιά που
περιείχε σίδηρο. Κι εμείς, γλείφοντάς την όλη μέρα, θα έπρεπε να είχαμε
πεθάνει από δηλητηρίαση.
Στα φάρμακα εκείνης της εποχής δεν είχαμε ειδικά καπάκια ασφαλείας.

Όταν καβαλάγαμε τα ποδήλατά μας δεν φορούσαμε κράνη. Στο αυτοκίνητο των
γονιών μας, όταν μπαίναμε, ούτε σε ειδικά καθίσματα καθόμασταν ούτε ζώνες
φορούσαμε ούτε αερόσακους είχαμε. Ήταν μεγάλο γλέντι όταν μας επέτρεπε ο
μπαμπάς να καθίσουμε μπροστά.

Νερό πίναμε από τη βρύση και είχε την ίδια γεύση με αυτό που πίνουμε
σήμερα εμφιαλωμένο. Τρώγαμε ψωμί με βούτυρο και γλυκά απίθανα και πατάτες
τηγανητές και δεν ήμασταν ποτέ παχύσαρκοι, γιατί τρέχαμε συνεχώς έξω,
παίζαμε, δεν καθόμασταν στον καναπέ ή στο κομπιούτερ.

Το αναψυκτικό ή την μπύρα μας τα μοιραζόμασταν από το ίδιο μπουκάλι ή
τενεκέ με τους φίλους μας. Κανείς μας δεν πέθανε απ' αυτό.

Κατασκευάζαμε κάτι γκο-καρτ της συμφοράς με τις ώρες και έπειτα
Ανεβαίναμε στην κορυφή μιας μεγάλης ανηφόρας και κατεβαίναμε
φουλ,ανακαλύπτοντας πολύ αργά ότι είχαμε ξεχάσει να φτιάξουμε φρένα.
Γκρεμοτσακιζόμασταν. Ματώναμε. Σπάγαμε χέρια και πόδια.
Πονούσαμε.Κλαίγαμε. Δεν βάζαμε τους γονείς μας να κάνουν μήνυση στη μάντρα
απ' Όπου αγοράσαμε τα παλιοσίδερα με τα οποία φτιάξαμε το καρτ μας.
Και, να'μαστε! Ακόμα ζωντανοί. Και ωραίοι.
Φεύγαμε από το σπίτι το πρωί και επιστρέφαμε λίγο πριν νυχτώσει. Κανείς
δεν μας γύρευε. Ήξεραν ότι θα επιστρέφαμε.

Δεν είχαμε ούτε Play Station ούτε X-Box ούτε video game ούτε 99 κανάλια
στην τηλεόραση ούτε ήχο surround, ούτε κινητά τηλέφωνα ούτε προσωπικούς
υπολογιστές ούτε chat rooms για μοναχικές ψυχούλες στο Ιντερνετ. Είχαμε
φίλους που πηγαίναμε έξω για να τους συναντήσουμε.

Πλακωνόμασταν στο ξύλο. Ξύλο άγριο, μιλάμε. Ούτε ένας ποτέ δεν πήγε στη
μαμά ή στον μπαμπά του για να καταγγείλει εκείνον από τον οποίον τις
έφαγε.

Πηγαίναμε περπατώντας στα σπίτια των φίλων μας.
Με τα πόδια πηγαίναμε Και στο σχολείο. Δεν μας έπαιρναν η μαμά κι ο
μπαμπάς ούτε το σχολικό.

Όταν δεν είχαμε τι παιχνίδι να παίξουμε, ανακαλύπταμε καινούργια. Με ξύλα,
με λαστιχάκια, με μπαλάκια του τένις, με πέτρες, με νερό, με... τίποτα.

Το παιχνίδι θέλει φαντασία. Κι εμείς τη δική μας φαντασία την
καλλιεργούσαμε.

Νομίζω πως από τη γενιά μας βγήκαν οι καλύτεροι εφευρέτες, λύτες
προβλημάτων και ρισκαδόροι που έχουν βγει ποτέ.
Είχαμε ελευθερία, αποτυχίες, επιτυχίες και υπευθυνότητα. Και μάθαμε να
ταχειριζόμαστε όλ' αυτά καλά. Είμαστε η γενιά που στερήθηκε πολλά, αλλά
είχε τα πάντα»


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ- 02/02/2004

cityfly
09/03/2004, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από superfour
Είμαστε η γενιά που στερήθηκε πολλά, αλλά
είχε τα πάντα
[/B]


Για τους τώρα φοβάμαι πως σε τριάντα χρόνια θα λένε

Είμαστε η γενιά που είχε τα πάντα αλλά στερήθηκε πολλά



ρε γμτ όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο αισθάνομαι ότι πάμε (όχι ακόμα τόσο εδώ ίσως περισσότερο στην Αμερική για την ώρα) προς μια κατάσταση τύπου demolition man (την ταινία με τον Σταλόνε αν θυμάστε)

niko13g
09/03/2004, 17:34
Τι μου θύμισες τώρα ……
Πολύ σωστό και ωραίο το κείμενο

Θάνος
09/03/2004, 17:58
Πραγματικά ωραία τα λέει.......

Τότε όμως υπήρχαν ακόμα άχτιστα οικόπεδα, αλάνες, ακατοίκητες μονοκατοικίες που έπρεπε οπωσδήποτε να είναι στοιχειωμένες... καθώς και πολύ λιγότερα αυτοκίνητα. Τώρα όλα έχουν γίνει πολυκατοικίες... έστω κι αν αφήσουν για λίγο το playstation, που να πάνε να παίξουν, στις πυλωτές;

Τότε ψωνίζαμε στρατιωτικά παντελόνια από το μοναστηράκι και τα λιώναμε... τώρα ψωνίζουν από το κολωνάκι και φοβούνται μην τα λερώσουν...

Ακόμα και έτσι όμως τα παιδιά τη βρίσκουν την άκρη να καλοπερνάνε...

Μικρή Λουλού
09/03/2004, 18:21
ΟΜΟΡΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ SUPERFOUR...ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ Κ ΤΟ ΜΕΤΕΦΕΡΕΣ..

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΦΙΧΘΗΚΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ....

ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ...

ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΝΕ...:sad: :sad:

XTMPAM
09/03/2004, 18:37
ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ!!ΠΣΣΣΣΣ ΤΙ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΤΩΡΑ ΡΕ ΦΙΛΕ??ΘΥΜΑΣΑΙ ΡΕ ΝΙΚΟ??ΡΕ ΤΙ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ!!ΑΜ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟ ΚΑΡΤ???ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΞΕΧΑΣΤΑ!!!

DUKASII
09/03/2004, 19:18
ΡΕ ΤΙ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ!!

KAI TI SKATOROUXLES EISTE TORA.....:mad:

POU MOLIS AKOYSETE GIA KATI ...DIAFORETIKO..APO TV-DVD-PLAYSTATION....
PEFTETE GIA YPNO ....KAI...EISTE XAFNIKA POLY KOYRASMENOI KAI PIASMENOI...MIAS KAI OLH MERA..EISTE MPROSTA APO MIA OTHONI!!
TI NA PEIS...
KOYRASTHKATE POLY MIKROI ESEIS KAI TORA...OLH MERA XAPLA KAI GIA KAFE THELETE NA EISTE!
APO KAFETERIA SE KAFETERIA RE SY GIORGO...POSO TO KANEIS;;

AYTA APO ENAN KATAPIESMENO APO TOYS FILOYS TOY.....POY EINAI ROYXLES!!:ZZZ:

flavor
10/03/2004, 00:45
βλέπω τα πιτσιρίκια εδώ στη γειτονιά μου στο κέντρο της αθήνας που δεν μπορούν να χαρούν όλες αυτές της μικρές απολάυσεις της ηλικίας τους και πραγματικά με πιάνει κατάθλιψη.
από την άλλη τα πιτσιρίκια στο χωριό μου χαίρονται την ζωή και την τρέλα της ηλικίας τους και σκέφτομαι αν κάποτε αποφασίσω να κάνω παιδιά σίγουρα δεν θα τα καταδικάσω να μεγαλώσουν σε αυτή την τσιμεντούπολη.

nimbus
10/03/2004, 01:03
ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΙ ΗΜΑΣΤΑΝ 30 ΠΑΙΔΙΑ. ΣΗΜΕΡΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΣΙΜΕΝΤΟΥΠΟΛΗΣ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΝΙΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ ΚΡΥΦΤΟ, ΤΑ ΜΗΛΑ, ΜΕ ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ, ΜΕ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ, ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝ ΨΥΧΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ....???

milaber
10/03/2004, 01:27
Έτσι, έτσι...
Μόνο εμείς βγήκαμε μαμόθρεφτα...
Και σκατόφλωροι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πάντως (όπως προειπώθηκε) υπάρχουν ακόμα γειτονιές, οι λεγόμενες και μη "ανεπτυγμένες", που εξακολουθεί η κατάσταση να είναι τόσο ρομαντική όπως παλιά...
Την ανάπτυξη μου μέσα...
:sad: :sad: :sad:

Todi
10/03/2004, 01:31
οντως τα λεει ομορφα ο συντακτης..
εγω δεν ανηκω με τιποτα στη γενια αυτη αν και η παιδικη μου ηλικια χαρακτιριζεται απο αυτα που λεει το κειμενο ισως σε οχι τετοιο βαθμο..

μην ξεχνατε ομως οτι τον κοσμο τον καναν οπως ειναι οι προηγουμενοι και οχι τα παιδια.

αν καταλαβαινεταιτι θελω να πω το ομορφο αυτο κειμενο γεμιζει πολλουυς με νοσταλγια και φερνει στο μυαλο σκεψεις του στυλ "τωρα τα παιδια δεν παιζουν , δεν ζουν "
με μια δοση κατηγοριας προς τα τωρινα παιδια για τον τροπο που διασκεδαζουν παιζουν μαθενουν ζουν..
Εν τελη ομως εσεις και οι μπαμπαδες σας τον καναν τον κοσμο ενα μεγαλο μπετοκτισμα.. εφηυραν τα πισι τα πλεηστεσιον (συγχωρεστε με αλλα βαριεμαι να αλλαζω γλωσσα καθε λιγο) και φροντισαν τα παιδια να εχουν τηλεοραση στο δωματιο (σημ. ποτε δεν ειχα και το χαιρομαι καθε μερα και ευχαριστω τους γονεις μου που δεν καναν αυτο το λαθος)...
γεμισατε το προγραμμα των παιδιων σας με φροντιστιρια, ωδεια , ιππασια (που λεει ο λογος) μαθημα καρατε μαθημα τεννις ,
και εσεις οι ιδιοι θα εχεται αχρηστεψει την ισχυει του διπλωματος πανεπιστιμιου.
μου φαινεται λοιπον ειρωνικο προς τα παιδια του σημερα , που πρεπει να σας εξομωλογηθω οτι ακομα νιωθω πολυ "παιδι, να λετε οτι εχει χαθει το νοημα...

το νοημα δεν εχει χαθει.. το κρυψανε καποιοι που ειχαν και εχουν οικονομικα συμφεροντα.

τα παιδια ακομα θα πλακωνταν , λασπωνονταν , φτιαχναν οπλα
και σφεντονες απο ξυλα εαν η μαμα και ο μπαμπας δεν ηταν υπερπροστευτικοι και διναν μασημενη τροφη στα κανακαρια τους.

επλιζω οταν ερθει η σειρα μου να ειμαι γονιος να θυμαμαι ολα οσα εγραψα εδω και να μην κρυψω απο τα κουτσουβελα μου το νοημα

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
10/03/2004, 02:48
ρε τι μου θημησατε τωρα γερο ανθρωπο....... που παιζαμε τσιλικη στον δρομο και κατεβαζαμε τις τζαμαριες στο μπακαλικακι της γειτονιας. που ανοιγαμε το κεφαλι του ανυποπτου περαστηκου, που πεζαμε με τις σφεντονες πολεμο και μας τρεχανε στο μοσοκομειο για να μας ραψουν το καφαλι...... ωραια χρονια........τι μαλακιες καναμε μικροι, τα θημαμε και μου σηκωνετε η τριχα. τοσο καλα παιδια που ημασταν, γιατι μας σαπιζαν στο ξυλο οι γωνεις μας αραγε?
γιωργος ( με..... απορια....)

stefanos
10/03/2004, 06:32
Ναι τι ωραία που ήταν τότε και τώρα είναι ασχημα και τα κακόμοιρα τα παιδειά που σήμερα δεν παίζουν μπάλα και........

Ναι καλά.Νιώθω πολύ τυχερός που αν έσκαγε μύτη μπάλα στην πλατεία στο Αγ Γεράσιμο αντί για το πλαστικό μπαλάκι ήταν το γεγονός της χρονιάς.
Που βάζαμε μηχανή απο katia στο ποδήλατο αντί να έχουμε ένα μηχανάκι της προκοπής.

Αντε να συνέλθουμε κι όλας.
Μου θυμίζει η όλη φάση κάτι πυροβολημένους δήθεν
"τι καλά που πηγαίναν οι BSA στο χώμα οχι σαν τα ρημάδια τα ΚΤΜ που έχουν τώρα ,- Ναι αδελφέ ψεύτικα τα κάνουν τα σημερινά μηχανάκια, όχι σαν παλιά"
Αυτές τις παπαριές τις άκουγα και τότε απο τους παλιότερους.
Μην τις λέμε και μείς τώρα.
Μια χαρά είναι και τα Chat και τα Forum και το internet ολα.
υπάρχουν μερικά κατά αλλά όσο πάμε καλύτερα είναι και θα τα κάνουμε ακόμα καλύτερα για τους υπόλοιπους.

periklisk
10/03/2004, 08:01
Το αρθράκι πολύ καλό και μας ταξίδεψε στα παιδικά μας χρόνια!!! Όντως και στην περιοχή που μεγάλωσα θυμάμαι πως το ψηλό σπίτι ήταν 3όροφο.... τώρα τα πράγματα είναι λίγο πιο στενάχωρα αν και δεν έχουν καμία σχέση με την κλεισούρα του κέντρου....

Στην πραγματικότητα όμως δεν φταίνε τα παιδιά για την κατάσταση που αντιμετωπίζουν! Φταίμε εμείς οι "μεγάλοι¨ και "νοήμονες" που τα έχουμε κάνει σαν τα μούτρα μας...

Μπορεί να με πείτε ονειροπόλο ή ονειροπαρμένο αλλά πιστεύω πως μπορούμε να διορθώσουμε αρκετά πράγματα...... Το δυσκολότερο είναι να το αποφασίσουμε και να κινηθούμε προς αυτή τη κατεύθυνση.....

superfour
10/03/2004, 15:33
Μα σαφώς δεν κατηγορεί κανένα παιδί καμίας γενιάς... Απλά νοσταλγεί και επισημαίνει κάποια σημεία των καιρών που αλλάζουν πέρα από τη θέλησή μας!! Κι εγώ αν δεν είχαν βγεί τα pcιά τώρα ίσως να μην δούλευα, σίγουρα όμως θα έκανα κάτι άλλο...
Πάντως πώς να ξεχάσεις τους "Oλυμπιακούς Αγώνες" στη γειτονιά που είχα πάρει χρυσό πετόντας το ακόντιο (σκουπόξυλο) και είχα πετύχει το πρόβατο του θείου (μες στην Αθήνα ε) στο δόξα πατρί στο οικόπεδο του 40 μέτρα μακρυά? Ειχα κάνει παγκόσμιο τότε!! Παγόσμιο και στο "στίβο" μιας και έγινα Κεντέρης όταν το πήρε χαμπάρι ο θείος!!!
Μαζευόμαστε όλες οι γειτονιές και περιμέναμε τον μαλάκα τον αδερφό μου μαζί με τον κολλητό του, να μας παίξει καραγκιόζη με κάτι καταπληκτικές φιγούρες που είχαμε αγοράσει από το Μοναστηράκι... Έκοβε και εισητήριο το α!@#!δι...1 δραχμή... τρελη κονόμα!!!! Κι εμείς τα χαϊβάνια σκοτωνόμασταν να βρούμε τη δραχμή και να πάμε και μπροστά μπροστά για να βλέπουμε καλύτερα...

Τώρα με τα παιδιά που έχουν μετακομίσει απέναντι από το 94 δεν έχουμε ανταλλάξει ούτε κουβέντα.....

ireneepi
10/03/2004, 17:39
Να σαι καλα ρε Κωστη.............



Δυστυχως εγω δεν τα προλαβα....εχει ο Θεος...

NLS
10/03/2004, 17:57
να σου πω βαλτός είσαι;

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΩ Η ΠΑΛΙΑ ΓΕΝΙΑ!

periklisk
10/03/2004, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
να σου πω βαλτός είσαι;

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΩ Η ΠΑΛΙΑ ΓΕΝΙΑ!

Όλα μια ιδέα είναι!!!! Εγώ πάντως δεν θεωρώ τον εαυτό μου παλιά γενιά.... χεχε!!!:smilea:

DEMINIO
10/03/2004, 18:35
Αλλά συνειδητοποιώ καμιά φορά πως θέλοντας και μη ανήκω στην παλιά γενιά !!
Δεν έχω να πω κάτι άλλο ή κάτι διαφορετικό απ' ότι είπαν οι προλαλήσαντες, όσο περισσότερο θυμάμαι, τόσο περισσότερο έχω να συμφωνίσω μ' αυτά.....
Πέρναγες απ' το λύκειο τότε, και έβλεπες........ κι έλεγες Παναγία μου , απ' τα γομάρια, τα κουρέματα, τα ρούχα, και τη συμπεριφορά των μαθητών.... Ημερήσια χωρίς 12 με 15 μπουκάλια βότκες δεν γινόταν..... Ανοίγαμε θυμάμαι κάτι 5κιλα βαρελάκια μπύρα.... χαχαχα, στο πίσω κηπάκι του σχολείου βρίσκαμε χώρο και πετάγαμε τα άδεια μπουκάλια μαυροδάφνης....
Και τώρα όλα σου φαίνονται δημοτικά!!! Στο πανεπηστήμιο είναι ο άλλος, και γουλιά ξύδι δεν έχει βάλει ακόμα... δεν τον αφήνει η μαμά.....
Αλλά έχουν αλλάξει και γενικότερα τα πράγματα... Κάποτε γινόταν παρεξήγηση, μαζευόμασταν 50 άτομα, και γινόταν της τρελής, έπεφτε το ξύλο της αρκούδας, μέχρι να φύγουν όλοι ματωμένοι..... Τώρα δεν είναι έτσι.... Άντε το πολύ-πολύ, να δεις κάνα 13χρονο να σου πετάει το κουμπούρι έξω, ή να σκάει μύτη με τίποτα αλβανούς με λοστάρια, σιδηρογροθιές και καλάσνικοφ..... Κι άμα λάχει, σου στέλνει κι έναν ιό με mail έτσι για να γουστάρει...
Όσες φορές περνάω απ' τα μέρη που έπεξα και μαγάλωσα γενικότερα, θυμάμαι πως ήταν και βλέπω πως είναι.... και σε έμψυχο και σε άψυχο υλικό..... ε, καμία σχέση.... :sad:

nimbus
10/03/2004, 18:43
...ΟΙ ΘΥΜΗΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ. ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΑΝΑΠΟΛΗΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ....

NLS
10/03/2004, 18:51
and then you die

nimbus
10/03/2004, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
and then you die


ΓΙ ΑΥΤΟ NLS, ΦΡΟΝΤΗΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ, ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ:D :lol:

periklisk
10/03/2004, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
...ΟΙ ΘΥΜΗΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ. ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΑΝΑΠΟΛΗΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ....


Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
and then you die


πεθαίνεις ευτυχισμένος όμως!!!!

milaber
11/03/2004, 04:34
Χαίρεστε παππούδες;;;
:lol: :lol: :lol:

banditgr
11/03/2004, 07:05
I kathe genia exei to diko tis tropo diaskedasis...oi kairoi alazoun.
OI gireoteres genies den katalavenoun apolita tis neoteres (to gnosto xasma...) kai opos kanetai kai eseis....tis adikoun.
Apla...oi neoteres genies einai E3IPNOTERES,OMORFOTERES,DINATOTERES klp. den tha mporouse na itan allios...i fisiki e3eli3i tou darvinou mas exei katadikasei....

Electra
11/03/2004, 07:11
...πως και ομορφότερη και δυνατότερη και πολλά άλλα φυσικά χαρίσματα κατέχουν οι νέες γενιές!!!
Όμως, από πνευματικά χαρίσματα υστερούν σε μεγάλο βαθμό!!!!

milaber
11/03/2004, 09:21
Άστους ρε!
Οι μισοί έχουν βγάλει ήδη προστάτη!
:lol: :lol: :lol:
Σε λίγο θα χρειάζονται πατερίτσες και βοηθητικές για να καβαλήσουν τα μηχανάκια τους!
:lol: :lol: :lol:
Θα μαζεύεται ο NLS και η παρέα του στους καφενέδες να λένε τι ωραία ήταν όταν παίζαν πετροπόλεμο!
:lol: :lol: :lol:

NLS
11/03/2004, 14:33
που το ξες ότι παίζαμε πετροπόλεμο;

:rolleyes:

βασικά είχαμε ένα ωραίο παιχνίδι όπου πετάγαμε κουκουνάρια για χειροβομβίδες και γεμίζαμε άδεια κουτιά από αναψυκτικό με χώμα για καπνογόνα (μη σε βρει στο κεφάλι κάτι τέτοιο ε)

επίσης ότι πιο εντούρο ήταν το καρελάκι της ξαδέρφης (με πετάλια για να πάρει μπρος) και μπορώ να σου πω ότι έκανε πολλά εντούρο που έμαθα μετά από 10 χρόνια να κοκκινίζουν :)

hornet
11/03/2004, 15:18
Βλεπω η νοσταλγια παει συννεφο.........
Χαχα αφηστε τα ειναι πολλα τι μπαλλα τι ποδηλατομαχιες τι τα πρωτα σκειτμπορντ (ερε τουμπες) ......
Τεσπα προσγειωθειτε!

periklisk
11/03/2004, 15:31
Προσέξτε μη σας πάρει καμία πέτρα!!!!!


Καλημέρα ρε!!!!!!!!