PDA

View Full Version : Συμμάζεμα σε αυτοκίνητο 17ετίας



astrapogiannos7
02/02/2017, 23:00
Το οικογενειακό μας κουτάκι έχει κλείσει 17 χρόνια (και δεν είναι made in japan :lol: ) και έχει κάνει 200.000 χιλιόμετρα :smokin: Το μηχανάκι είναι ο σκλάβος της οικογένειας τα τελευταία χρόνια άρα το αμάξι έχει μείνει σε δεύτερη μοίρα και θέλει τα μαζεματάκια του :sick: Για αρχή μπήκε μια 4αδα λάστιχα τα οποία είχαν να αλλαχτούν 5 χρόνια :eek: θέλει ακόμα αμορτισέρ πίσω γιατί έχει κάτσει λίγο και στις στροφές πάει σαν βάρκα , βάψιμο ο ουρανός και το καπό γιατί έχει σκάσει το χρώμα, γρύλο παραθύρου συνοδηγού (όλα τα group vag τα ίδια ρε πούστη μ ... ) και μία επισκευή στον κλιματισμό γιατί παρέδωσε πνεύμα ... Γενικά τι άλλο θα προτείνατε για ένα αμάξι τόσων ετών για να την παλέψει άλλη μια 3-5ετία ? λαδάκια δεν καίει το μόνο άριστο πάνω του είναι το μοτέρ το οποίο έχει συντηρηθεί ευλαβικά :D

skylaros
02/02/2017, 23:11
Υγρά φρένων, υγρά κρεμαγιέρας, παραφλού. Λογικά κάποια στιγμή θα σου σκάσει αντλία νερού, κρεμαγιέρα ή μοτέρ αυτής και αντλία βενζίνης. Άλλαξε και βαλβολίνες. Αν θέλεις να το κρατήσεις πολλά χρόνια και να είναι και σαν καινούργιο βάλε άλλα αμορτισέρ και άλλα ελατήρια, τσέκαρα ψαλίδια ακρόμπαρα, μπιλιοφόρους και αν αλλάξεις ελατήρια να αλλάξεις και βάσεις των αμορτισέρ. Να ρίξεις σπρέι επαφών σε ότι φύσα μπορείς και να του κάνεις και ένα καλό καθάρισμα μέσα και έξω. Αν σου προκύπτει ζημιά να τη φτιάχνεις άμεσα και μετά μπορείς να το κρατήσεις και 100 χρόνια.

astrapogiannos7
02/02/2017, 23:37
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση λοιπόν για να διαγραφούν από τη λίστα έχουμε και λέμε : Παραφλού άλλαξα πρόσφατα , αντλία νερού επίσης αλλάχτηκε , ακρόμπαρα και τα δύο και φίλτρα αλλάχτηκαν όλα και το πιο βρόμικο ήταν το βενζίνης :yuck: Αμορτισέρ λέγοντας εννοείτε και τα ελατήρια (λογικά αυτά έχουν κάτσει γιατί δεν έχουν ξεράσει λάδια τα αμορτισέρ από μέσα ) το πλάνο είναι να αλλαχτεί το αμάξι μόλις τελειώσω απο φοιτητής αλλά έχω μια μικρή επιθυμία να το κρατήσω για όσο πάει :cool: οι ζημίες φτιάχνονται άμεσα και ποτέ δεν μένει σε ακινησία :beer:

astrapogiannos7
02/02/2017, 23:38
ε τις βαλβολίνες τι παίζει κάθε πότε τις αλλάζουμε ?

andreaspetr
03/02/2017, 01:21
Οοοοοολα τα υγρα πεταμα καθε 2-3 χρονια.
βαλβολινες συνηθως 30-40.000χλμ αν δεν θελεις να αρχισει να κανει κολπακια το σαζμαν.
ποιο μοντελο ειναι?
αν ειναι με ιμαντα εκκεντροφορου ειναι φρεσκος?
κατι ιδιαιτερο δεν θελει σε σχεση με ενα πιο καινουργιο,
τα αναλωσιμα,τα σερβις του και ελεγχο για σκουριες

astrapogiannos7
03/02/2017, 01:36
Σκουριές δεν παίζουν και γενικά έχω το νου μ , το μοντέλο είναι το 1999 seat cordoba 1.4 60hp (μπορεί να είναι το ψόφιο μοτέρ του groupvag αλλά έχει βγει αξιόπιστο) οι ιμάντες αλλάχτηκαν πριν 1 μήνα και τεντοτήρας γιατί την είχε ακούσει το ρουλεμάν . Το σασμάν είναι σε καλή κατάσταση σχετικά αλλά οι ταχύτητες μπαίνουν νορμαλ δεν ζορίζεται θα το κοιτάξω αν ειναι να τις αλλάξω , θέλω να του κάνω πατέντα για να μπεί cd player της προκοπής γιατί έχει το μαμά με τις κασέτες και μας τα χει πρίξει μια φορά κόλλησε ανοικτό και έφαγε την μπαταρία (κάναμε πατέντα και κάθε φορά που βγάζεις το κλειδί κλείνει ) .

bulmont
03/02/2017, 01:41
χρωματάκι μπλέ, έχουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl::bawl:

astrapogiannos7
03/02/2017, 01:46
Όταν είσαι συναισθηματικά δεμένος με κάτι ότι χρώμα και να το βάψεις δεν σ πάει καρδιά να το δώσεις , είμαστε από αυτούς που δένονται με τις λαμαρίνες τι να κάνουμε :rolleyes:

andreaspetr
03/02/2017, 01:47
πατεντα για να βαλεις ενα απλο cd player δεν χρειαζεται,βγαινει το ενα,μπαινει το αλλο.
αν δεν εχεις κοψει καλωδια εννοειται.το πολυ πολυ να χρειαστει ενα ανταπτορακι για να ταιριαξει η πλεξουδα του
radio-cd στην πλεξουδα του αυτοκινητου.
το καλυτερο ειναι να πας σε ενα καταστημα με ηχοσυστηματα και να σου κανουν και την τοποθετηση(συνηθως δωρεαν)

astrapogiannos7
03/02/2017, 01:50
καλά ναι κάτι τέτοιο θα παιχτεί αλλά θα είναι απο τα τελευταία πράγματα που θα γίνουν προηγούνται άλλα :)

toyar
03/02/2017, 05:40
στα παλια οτι δουλευει δεν το πειραζεις
ενα πληρες σερβις με υγρα φιλτρα και ιμαντες και επισκευη σε οτι δεν δουλευει
αν το ραδιο ειναι το δικο του το ενσωνατωμενο ειναι ζορικα τα πραγματα γιατι ειναι εχει μαζι την οθονη και τα κουμπια του κλιματισμου

AristidisZ
03/02/2017, 08:16
Τσέκαρε και τις φούσκες των μπιλιοφόρων, μετά από τέτοια ακινησία πιθανόν να έχουν ξεραθεί εντελώς και να ξερνάνε

teogtp
03/02/2017, 08:20
Σέρβις στην μίζα, και τσεκάρισμα το δυναμό.

astrapogiannos7
03/02/2017, 15:00
Το αμάξι ποτέ δεν έχει μείνει σε ακινησία ,αυτό που είπες toyar ισχύει έχω βρει κάτι βίντεο στα ισπανικά που του κάνουν τη μετατροπή αλλά δεν έβγαλα άκρη :p για αυτό το θέμα θα πάει στα χέρια ειδικών :wave2: Τώρα από ρεύματα μόνο πολλαπλασιαστές μας έβγαλε πριν κάτι μήνες τίποτα το σπουδαίο ,γενικά το αμάξι απο θέμα μοτέρ είναι κομπλέ εδώ στα χιόνια ήταν καλυμμένο 2 μέρες και μόλις πήγα και το έβαλα μπροστά στακμάκη ναουμε:smokin:

mikes
03/02/2017, 22:16
αυτό λες?

378296378297


ειχα ακριβως το ιδιο αυτοκινητο.. πριν 10 χρονια το εδωσα στον πατερα μου και πηρα άλλο, οποτε ακομα στην οικογενεια είναι... και ναι και το δικο μας εχει σχεδόν 200000 χλμ..
αυτά που προτείνω να κανεις:
αλλαγη λαδιων κάθε 7500 χλμ
φιλτρα και καθαρισμα πεταλούδας γκαζιου κάθε 15000 χλμ
ιμαντες εκκεντροφορου και δυναμο κάθε 60000 χλμ..
τρομπα νερου σε κάθε αλλαγη ιμαντα, εκτος και αν διαπιστωθεί ότι είναι σε αριστη κατασταση
μπουζι κάθε 60000 χλμ (είναι ειδικα πλατινας, κρατανε..) εκτος και αν εχεις το προηγουμενο μοντελο (93-99) οποτε κάθε 30..
βαλβολινη κάθε 50000 τωρα που εχει αρκετα χιλιομετρακια
υγρα φρενων, ψυκτικου, τιμονιού, φρεον κάθε 3 χρονια
φιλτρο καμπινας (σκόνης-γυρης) κάθε χρονο συνηθως όταν ερχεται χειμωνας
αυτά για τη τακτικη του συντηρηση.. παμε στα αλλα τωρα..

κανε ένα καλο ελεγχο από κατω για τι κατασταση είναι τα σινεμπλοκ των ψαλιδιων, η εξατμιση τα σινεμπλοκ του πισω αξονα..
αμορτισέρ καλυτερα να αλλαξεις 4αδα..
μη σε ξεγελάει το γεγονος ότι εχει μικρους θολους πισω και μοιαζει σα να εχει κατσει το αμαξι.. για να κατσουν τα ελατήρια με 200000 χλμ πρεπει το αμαξι να εχει φαει το φόρτωμα της αρκούδας.. (εδώ μιλαω ως ειδικος) παρολα αυτά αν θες τα το σηκωσεις λιγο πισω, μπορεις να βαλεις αποστατες στα πισω αμορτισέρ στη βαση του πιατέλου που παταει το ελατηριο.. όχι πανω από ένα ποντο όμως..
επισης κανε μια απολυμαση στο συστημα εξαερισμου..

αυτά τα ολιγα και το αμαξι θα το εχεις μια ζωη...

αν κατι μου διεφυγε θα κανω εντιτ..

astrapogiannos7
04/02/2017, 00:05
Ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή απάντηση , αυτό είναι το αμάξι σε μαύρο :) Ναι το έψαξα λίγο και πάμε για τετράδα αμορτισέρ ;) Όλα τα κάνουμε όπως είπες εκτός την αντλία νερού και τις βαλβολινες ( μόλις πάω Ρέθυμνο θα τις αλλάξω) τώρα για το σύστημα διεύθυνσης δεν το έχω ψάξει ποτέ το θέμα αλλά θα ψαχτω :)

AristidisZ
04/02/2017, 11:57
Μιας και λέμε για αμορτισέρ, τι να βάλουμε ρε παιδιά στο ibiza ;

Είναι του 2006, με 115.000 χλμ (το 1.2, το ψόφιο)

Μικέ λες ελατήρια δε χρειάζονται, ε ; (φόρτωμα τρελλό δεν έχει φάει επ ουδενί)

mikes
04/02/2017, 23:00
Μιας και λέμε για αμορτισέρ, τι να βάλουμε ρε παιδιά στο ibiza ;

Είναι του 2006, με 115.000 χλμ (το 1.2, το ψόφιο)

Μικέ λες ελατήρια δε χρειάζονται, ε ; (φόρτωμα τρελλό δεν έχει φάει επ ουδενί)

sachs ασυζητητι.... όχι ρε, αλλοιμονο αν ηθελε και ελατήρια σε αυτά τα χιλιόμετρα...

αν δε το ξεχασω θα σου πω και τιμη τη δευτερα..

mikes
04/02/2017, 23:03
Ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή απάντηση , αυτό είναι το αμάξι σε μαύρο :) Ναι το έψαξα λίγο και πάμε για τετράδα αμορτισέρ ;) Όλα τα κάνουμε όπως είπες εκτός την αντλία νερού και τις βαλβολινες ( μόλις πάω Ρέθυμνο θα τις αλλάξω) τώρα για το σύστημα διεύθυνσης δεν το έχω ψάξει ποτέ το θέμα αλλά θα ψαχτω :)
επισης οσον αφορα το ηχοσυστημα, εμεις καταργησαμε το ενσωματομενο δικο του, (δεν το αφαιρέσαμε όμως, δε γινεται αλλωστε) και τοποθετήσαμε ένα κοινο ραδιοcd του εμποριου στην εσοχη κατω από τη κεντρικη κονσολα.. αυτό φυσικα επειδή εμας εχει την οθονη όπως φαινεται στη φωτο, στα μοντελα χωρις οθονη απλα βγαζεις το μαμα και βαζεις ότι θες..

astrapogiannos7
04/02/2017, 23:38
επισης οσον αφορα το ηχοσυστημα, εμεις καταργησαμε το ενσωματομενο δικο του, (δεν το αφαιρέσαμε όμως, δε γινεται αλλωστε) και τοποθετήσαμε ένα κοινο ραδιοcd του εμποριου στην εσοχη κατω από τη κεντρικη κονσολα.. αυτό φυσικα επειδή εμας εχει την οθονη όπως φαινεται στη φωτο, στα μοντελα χωρις οθονη απλα βγαζεις το μαμα και βαζεις ότι θες..

Και εμάς έχει αυτή την οθόνη και μάλλον θα μπεί ξεχωριστό από κάτω όπως λές ;) Από αμορτισέρ τι μάρκα προτείνεις και πόσο θα μας πάει ? ( λογικά πάμε για αμορτισέρ ελατήρια αλλά δεν έχω ιδέα τι τιμές παίζουν )

mikes
05/02/2017, 08:19
Και εμάς έχει αυτή την οθόνη και μάλλον θα μπεί ξεχωριστό από κάτω όπως λές ;) Από αμορτισέρ τι μάρκα προτείνεις και πόσο θα μας πάει ? ( λογικά πάμε για αμορτισέρ ελατήρια αλλά δεν έχω ιδέα τι τιμές παίζουν ) αμορτισέρ αβλεπει sachs όπως ειπα και παραπανω.. ελατήρια τσαμπα εξοδο είναι, δε χρειαζεται, τιμη αν θυμαμαι καλα πρεπει να παιζουν γυρω στα 260-280 τοποθετημένα στην αθηνα.. για κρητη δε ξερω

AristidisZ
05/02/2017, 14:13
sachs ασυζητητι.... όχι ρε, αλλοιμονο αν ηθελε και ελατήρια σε αυτά τα χιλιόμετρα...

αν δε το ξεχασω θα σου πω και τιμη τη δευτερα..

Επειδή δεν το κατέχω και ιδιαίτερα το θέμα, παίζει ανάλογα με το χρώμα και η σκληρότητα ;

Μαύρο - μαλακό, πορτοκαλί - μεσαίο, κίτρινο - τα πιο σκληρά ;

Sachs είδα μόνο μαύρα για το συγκεκριμένο μοντέλο...

astrapogiannos7
05/02/2017, 15:10
Επειδή δεν το κατέχω και ιδιαίτερα το θέμα, παίζει ανάλογα με το χρώμα και η σκληρότητα ;

Μαύρο - μαλακό, πορτοκαλί - μεσαίο, κίτρινο - τα πιο σκληρά ;

Sachs είδα μόνο μαύρα για το συγκεκριμένο μοντέλο...

Νομίζω αυτό ισχύει , φίλος έβαλε KYB σκληρά και είναι κίτρινα . Πάντως για το ίμπιζα κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετό http://www.rellasamortiser.gr/el/seat-ibiza-2002-2008/913-seat-ibiza-sachs-2002-2008-312594-280565.html
Αυτό το βρήκα με μια απλή αναζήτηση στο σκρουτζ

mikes
05/02/2017, 16:41
Επειδή δεν το κατέχω και ιδιαίτερα το θέμα, παίζει ανάλογα με το χρώμα και η σκληρότητα ;

Μαύρο - μαλακό, πορτοκαλί - μεσαίο, κίτρινο - τα πιο σκληρά ;

Sachs είδα μόνο μαύρα για το συγκεκριμένο μοντέλο...

όχι σε ολες τις μαρκες.. και όχι απολυτα.. μπορει πχ καποια εταιρεια να εχει κιτρινα στάνταρντ και κοκκινα σκληρα, η μια άλλη να εχει πορτοκαλι και χρυχα πχ.. η sachs όλα τα μοντελα της είναι μαυρα, η bilstein εχει τα στανταρ της μαυρα και τα σπορτιφ της κιτρινα, η kyb εχει μαυρα τα στανταρ, και ασημι και χρυσα τα σκληρα της..


Νομίζω αυτό ισχύει , φίλος έβαλε KYB σκληρά και είναι κίτρινα . Πάντως για το ίμπιζα κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετό http://www.rellasamortiser.gr/el/seat-ibiza-2002-2008/913-seat-ibiza-sachs-2002-2008-312594-280565.html
Αυτό το βρήκα με μια απλή αναζήτηση στο σκρουτζ υπ'οψιν ότι η τιμη αυτή είναι για τα παρεις στο χερι, δεν περιλαμβανει τοποθετηση και ευθυγραμμιση.. υπολογιζεις συν χοντρικα ένα κατοσταρικο (αλλου μπορει να σου πουν και 80, αλλου και 120..) για αυτά..

astrapogiannos7
05/02/2017, 17:04
όχι σε ολες τις μαρκες.. και όχι απολυτα.. μπορει πχ καποια εταιρεια να εχει κιτρινα στάνταρντ και κοκκινα σκληρα, η μια άλλη να εχει πορτοκαλι και χρυχα πχ.. η sachs όλα τα μοντελα της είναι μαυρα, η bilstein εχει τα στανταρ της μαυρα και τα σπορτιφ της κιτρινα, η kyb εχει μαυρα τα στανταρ, και ασημι και χρυσα τα σκληρα της..

υπ'οψιν ότι η τιμη αυτή είναι για τα παρεις στο χερι, δεν περιλαμβανει τοποθετηση και ευθυγραμμιση.. υπολογιζεις συν χοντρικα ένα κατοσταρικο (αλλου μπορει να σου πουν και 80, αλλου και 120..) για αυτά..

Έχει κολλητό ο πατέρας μου σε συνεργείο του έχει φτιάξει πολλές φορές το αμάξι με τα μισά λεφτα οπότε μια χαρα ;) Θέλω να φτιάξω λίγο το χειρόφρενο ρε γαμώτο γιατί παίζει δεξιά αριστερά και έχω μία υποψία ότι θα κόψει την βάση και θα πρέπει να κολλάω ...

AristidisZ
05/02/2017, 17:23
Νομίζω αυτό ισχύει , φίλος έβαλε KYB σκληρά και είναι κίτρινα . Πάντως για το ίμπιζα κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετό http://www.rellasamortiser.gr/el/seat-ibiza-2002-2008/913-seat-ibiza-sachs-2002-2008-312594-280565.html
Αυτό το βρήκα με μια απλή αναζήτηση στο σκρουτζ


όχι σε ολες τις μαρκες.. και όχι απολυτα.. μπορει πχ καποια εταιρεια να εχει κιτρινα στάνταρντ και κοκκινα σκληρα, η μια άλλη να εχει πορτοκαλι και χρυχα πχ.. η sachs όλα τα μοντελα της είναι μαυρα, η bilstein εχει τα στανταρ της μαυρα και τα σπορτιφ της κιτρινα, η kyb εχει μαυρα τα στανταρ, και ασημι και χρυσα τα σκληρα της..

υπ'οψιν ότι η τιμη αυτή είναι για τα παρεις στο χερι, δεν περιλαμβανει τοποθετηση και ευθυγραμμιση.. υπολογιζεις συν χοντρικα ένα κατοσταρικο (αλλου μπορει να σου πουν και 80, αλλου και 120..) για αυτά..

Αυτά είδα και εγώ, απλά έλεγα μήπως πήγαινα για τα λίγο πιο σπορ (koni ή KYB, στα 230~240 περίπου), γιατί και τον καλό καιρό ήταν βάρκα γιαλό το ιμπιζάκι, αλλά φοβάμαι μη κοπανάει πολύ...

astrapogiannos7
05/02/2017, 17:34
Του φίλου μου fiat punto 2004 1.4 κοπανάει αρκετά είναι η αλήθεια με τα σκληρά αλλά στρίβει καλύτερα από πριν ... Αν είναι για οικογένεια το αμάξι και όχι για την πάρτυ συ μην βάλεις σκληρά :lol:

mikes
06/02/2017, 21:05
Αυτά είδα και εγώ, απλά έλεγα μήπως πήγαινα για τα λίγο πιο σπορ (koni ή KYB, στα 230~240 περίπου), γιατί και τον καλό καιρό ήταν βάρκα γιαλό το ιμπιζάκι, αλλά φοβάμαι μη κοπανάει πολύ...
τα sachs του εμποριου είναι λιγο πιο σκληρα και πολύ πιο ανθεκτικα από αυτά που δινει στα εργοστασια για πρωτη τοποθετηση οποτε εισαι κομπλε

labrosDR800
07/02/2017, 08:30
Καλημέρα,

άρα Mikes για ένα seat altea xl 1.4 με μαμά ελατήρια οικογενειακό (με σπορ διάθεση απο τον μπαμπά:D) θα είμαι οκ με τα sachs ?
Σε σχέση με αντοίχτιχα bilstein & kayaba τι έχεις να πεις γιαυτό το αμάξι ?

Σ' ευχαριστώ

mikes
07/02/2017, 21:30
Καλημέρα,

άρα Mikes για ένα seat altea xl 1.4 με μαμά ελατήρια οικογενειακό (με σπορ διάθεση απο τον μπαμπά:D) θα είμαι οκ με τα sachs ?
Σε σχέση με αντοίχτιχα bilstein & kayaba τι έχεις να πεις γιαυτό το αμάξι ?

Σ' ευχαριστώ
τα μαυρα bilstein θα τα φτυσουν γρηγοροτερα... τα kyb να σου πω την αληθεια δεν τα εχω δουλεψει ποτε σε ευρωπαϊκη καροτσα.. αλλα από τοποθετήσεις που εχω κανει, σε Hyundai i30 και sachs και kyb, τα δευτερα μου φανηκαν ελαφρως σκληροτερα.. τωρα για το altea δεν ξερω τι εχει η kyb... τα sachs που βαζουμε εμεις μια χαρα του κάθονται παντως, και γενικα σε όλα τα vag.. εμενα γνωμη μου παντως είναι ότι το kyb ταιριαζει περισσοτερο σε γιαπωνεζοκορεατικες καροτσες..

noodles
07/02/2017, 21:44
@labrosDR800
σου εχουν γραψει ηδη τι να κοιταξεις-φτιαξεις στο αυτοκινητο.

απο αναρτηση καλυτερα βαλε sachs. τα kyb ακομα και τα απλα (excel-g τα οποια εχω στο δικο μου ιαπωνικο) ειναι λιγο σκληρα και κοπαναει το αυτοκινητο αρκετα σε λακουβες (εχω και λιγο χαμηλο προφιλ λαστιχο).

labrosDR800
08/02/2017, 07:29
Σας ευχαριστώ πολύ για την καταστάλαξη μιας άποψης γιατί απο 3 εμπόρους πήρα αυτές τις 3 διαφορετικές απόψεις.:confused: :(

skylaros
08/02/2017, 07:45
Σε nissan almera με eibach ελατήρια τα kayaba δε δούλεψαν σωστά. Τα πίσω μάλιστα τα κόβει σαν αγγούρι για κάποιον λόγο... δε κάνω πλάκα έχω αλλάξει πέντε μέχρι τώρα από τότε που μπήκαν kyb από το 2009. Κόβονται στο πάνω μέρος δέκα δώδεκα πόντους από το πάνω άκρο τους, κάνει κάτι σαν κόλληση εκεί... Με τα monroe που είχε δούλευε καλύτερα και στο δρόμο και φυσικά δεν έκοψε ποτέ. Δε του ταίριαζαν, κάτι άλλο?

noodles
08/02/2017, 10:44
^αυτο μαλλον ειναι προβλημα του ελατηριου. μιλησες με τον πωληση-αντιπροσωπο απο τον οποιο τα αγοραζεις?

ειμαι στη 2η 4αδα kyb excel-g με ελατηρια χαμηλωματος σε αυτοκινητο το οποιο δουλευετε στο οριο απο πολλους (αναβασεις, βουνα, χωματοδρομους, στροφιλικια τα παντα)
και δεν εχουν βγαλει κανενα προβλημα.

skylaros
08/02/2017, 11:24
^αυτο μαλλον ειναι προβλημα του ελατηριου. μιλησες με τον πωληση-αντιπροσωπο απο τον οποιο τα αγοραζεις?

ειμαι στη 2η 4αδα kyb excel-g με ελατηρια χαμηλωματος σε αυτοκινητο το οποιο δουλευετε στο οριο απο πολλους (αναβασεις, βουνα, χωματοδρομους, στροφιλικια τα παντα)
και δεν εχουν βγαλει κανενα προβλημα.

Δε τα αγόρασα από έναν, αν μου έσπαγε κάποιο απλά πήγαινα και το άλλαζα. 8 χρόνια με Monroe και τα ίδια ελατήρια δεν είχαν κάνει κιχ. Κάποια στιγμή όταν θα κερδίσω το λαχείο θα αλλάξω και ελατήρια και αμορτισέρ όλα μαζί και γενικά θα φτιάξω και ότι χρειάζεται ... :D Πλέον τα πίσω είναι Monroe και δεν έχουν πάθει κάτι δύο χρόνια που τα έχω βάλει. Φυσικά δε το πιέζω πλέον το αμαξάκι αν εξαιρέσεις 2-3 καλά φορτώματα το χρόνο ~700-800 κιλά.

mikes
08/02/2017, 21:45
Δε τα αγόρασα από έναν, αν μου έσπαγε κάποιο απλά πήγαινα και το άλλαζα. 8 χρόνια με Monroe και τα ίδια ελατήρια δεν είχαν κάνει κιχ. Κάποια στιγμή όταν θα κερδίσω το λαχείο θα αλλάξω και ελατήρια και αμορτισέρ όλα μαζί και γενικά θα φτιάξω και ότι χρειάζεται ... :D Πλέον τα πίσω είναι Monroe και δεν έχουν πάθει κάτι δύο χρόνια που τα έχω βάλει. Φυσικά δε το πιέζω πλέον το αμαξάκι αν εξαιρέσεις 2-3 καλά φορτώματα το χρόνο ~700-800 κιλά.
είναι θεμα ελατηριου.. τα eibach είναι σκληρουτσικα ελατήρια και δε συνεργάζονται καλα με όλα τα αμορτισερ.. όπως κι εμενα στο cordoba ειχα βαλει στη πρωτη αλλαγη bilstein μαυρο, δουλευαν καλα και μολις χαμηλωσα το αμαξι με hr ελατήρια (που σημειωτεον τα προτεινει η ιδια η bilstein) τα φτυσανε μετα από 30000 χλμ.. ta sachs σχεδόν 120000 χλμ μετα μια χαρα κρατανε.. εσενα δεν σου εκατσαν τα kyb ετυχε να σου κατσουν τα μονροε.. αν ειχες μαμα ελατήρια τοτε στανταρ δε θα ειχες κανενα πρόβλημα με τα kyb.. βεβαια φταιε και λιγο αυτό το 700-800 κιλα φόρτωμα... είναι τεραστιο βαρος για τετοιο αμαξι..

skylaros
08/02/2017, 22:16
Μαμά ήταν τα ελατήρια και τα αμορτισέρ στο κάρο μου. Eibach χαμηλώματος και σκληρότητας και monroe κάτι... Τα έβαζε η nissan sport team στα challenge. Λογικά μετά από αυτό που έγινε με τα kyb, υποθέτω πως είχαν πειραματιστεί οι μηχανικοί του Θεοχαράκη και έβαζαν τα συγκεκριμένα. Κάποια στιγμή αν έχω λεφτάκια θα ήθελα να το ξανακάνω καινούργιο το κακόμοιρο. Το φορτίο ναι το ξέρω είναι μεγάλο και όχι μόνο είναι μεγάλο είναι και για ~300 χιλιόμετρα ταξίδι και μετά ανάβαση ή κατάβαση (ανάλογα αν πηγαίνω ή φεύγω) σε πολύ πολύ άσχημο χωματόδρομο (βραχόδρομος) μεγάλη ταλαιπωρία γενικά έχει φάει.

RaGe_Raptor
09/02/2017, 11:54
Εμένα μου έκανε εντύπωση πως μαμά αναρτήσεις σε αυτοκίνητο 15 ετών με ~285.000χλμ είναι πάνω από 80 & 70% ,μπροστά και πίσω αντίστοιχα.

skylaros
09/02/2017, 12:18
Είναι θέμα χρήσης, αναρτήσεων και φυσικά ποιος το λέει πως είναι 70/80% ;)

RaGe_Raptor
09/02/2017, 12:22
Είναι θέμα χρήσης, αναρτήσεων και φυσικά ποιος το λέει πως είναι 70/80% ;)

Βασικά το ΚΤΕΟ το οποίο είναι και σύγχρονο . Το πέρασα τον Ιανουάριο. Και βέβαια θα γινόταν αισθητό και στην οδική συμπεριφορά γιατί το πιέζω όταν είμαι μόνος.

teogtp
09/02/2017, 12:39
Εμένα μου έκανε εντύπωση πως μαμά αναρτήσεις σε αυτοκίνητο 15 ετών με ~285.000χλμ είναι πάνω από 80 & 70% ,μπροστά και πίσω αντίστοιχα.

:eek:
Σε δυναμομετρο τα έγραψες τα χλμ;

RaGe_Raptor
09/02/2017, 12:47
:eek:
Σε δυναμομετρο τα έγραψες τα χλμ;

Η αλήθεια είναι ότι δεν το κοπανάω. Ποτέ και πουθενά. Αλλά και πάλι είναι πολλά τα χλμ. Sachs είναι νομίζω.

toyar
09/02/2017, 15:12
η αμορτισερομετρηση δεν ειναι αξιοπιστη
αν ρωτησετε στα κτεο θα σας πουν για σπασμενα αμορτισερ που το μηχανημα τα βγαζει 80 και καινουρια που τα βγαζει 40
τυπικος ειναι ο ελεγχος και κανενα αμορτισερ δεν βγαζει πανω απο 80000χλμ

RaGe_Raptor
09/02/2017, 17:40
η αμορτισερομετρηση δεν ειναι αξιοπιστη
αν ρωτησετε στα κτεο θα σας πουν για σπασμενα αμορτισερ που το μηχανημα τα βγαζει 80 και καινουρια που τα βγαζει 40
τυπικος ειναι ο ελεγχος και κανενα αμορτισερ δεν βγαζει πανω απο 80000χλμ

Θα είχα θέμα οδικής συμπεριφοράς. Πίστεψέ με.

Βέβαια από την άλλη, αν δεν μου συνέβαινε αλλά το άκουγα από τρίτο κι εγώ δε θα το πίστευα! :)

toyar
09/02/2017, 19:37
οταν με το καλο βαλεις καινουρια θα καταλαβεις οτι τα παλια δεν δουλευαν

mikes
09/02/2017, 22:20
όπως τα λεει ο toyar για τα αμορτισερομετρα.. δεν είναι 100% αξιοπιστα καθως μετρανε την αναρτηση ως συνολο, όχι μεμονομενα το αμορτισέρ..

μονη διαφωνια μου ότι τα 80000 δεν είναι απολυτα.. παιζει σε "καλα" αυτοκίνητα να δωσουν και 120-150000 χλμ αναλογα τη χρηση, αλλα ως εκει.. παραπανω είναι απλα φτυσμενα..

andreaspetr
11/02/2017, 01:22
πηγα καποια στιγμη κτεο και μου εβγαλε καπου στο 50% τα αμορτισερ.
δυο χρονια μετα ξαναπηγα χωρις να εχω αλλαξει τιποτα και τα εβγαλε καπου στο 75%
οποτε καταλαβαινεις οτι μονο σωστη μετρηση δεν γινεται ετσι