PDA

View Full Version : Αγορα νεας μηχανης



2stroker
05/02/2017, 21:54
Ηρθε η ωρα σιγα σιγα να αναβαθμιστω και ψαχνω για νεο μηχανακι. Ψαχνω για κατι σχετικα αξιοπιστο, να εχει λιγο γκαζακι, να μην ειναι ψοφιμι και να μην ειναι βαρυ. Η χρηση του θα ειναι καθημερινη μετακινηση στη δουλεια (10 χλμ πηγαινελα) καμια βολτουλα και διακοπες φορτωμα και βουρ για κανα νησι η για κατι κοντινο τυπου ευβοια. Το μπατζετ ειναι τα 2000 ευρω.Αντε κανα 200ευρω παραπανω. Xt600E, Xt660, Klr650, Fmx650 ή να τσεκαρω και τιποτε αλλο? Κοιταω μονο για enduro (ψευτοεντουρο), motard και on off. Για πειτε καμια γνωμη ρε αδερφια. :)

Kostas156
06/02/2017, 12:52
Σε αυτα τα λεφτα ψηφιζω fmx . Κυριως γιατι αυτο και τα κλρ τα θεωρω τα λιγοτερο σκισμενα απλα το κλρ δεν μου αρεσει εμφανισιακα :P Για το ΧΤ 600 δεν θα το προτεινα γιατι πραγματικα δεν ξερεις εν ετει 2017 ποσα χερια εχει αλλαξει και τι του εχουν κανει του δυσμοιρου , βεβαια αμα βρεις καποιο που φαινεται καθαρο το τσιμπας οπως ειναι...Για το 660 σε αυτα τα λεφτα πολυ χλωμο το βλεπω να βρεις κατι που δεν θα χρειαστει να βαλεις καποια φραγκα για να το φερεις στα ισια του..

SHOOTER045
06/02/2017, 13:43
Κατα σειρα προτίμησης

Honda xlv 650 transalp
https://www.car.gr/9324951-honda-transalp-650

Θα κάνει όλα όσα λες.
Με ενα - στο σχετικό μεγαλύτερο βάρος του
Με + την μεγαλύτερη άνεση στο ταξίδι και στο φόρτωμα

HONDA NX650 dominator

https://www.car.gr/9272927-honda-nx-650-dominator

Ποιο ελαφρυ απο το transalp,μικρότερη άνεση στο ταξίδι και στο φόρτωμα


Suzuki DR 650
https://www.car.gr/8899380-suzuki-dr-650rs-dr650rs

Οτι και το dominator




Οι αγγελίες είναι ενδεικτικές

zannisvel
06/02/2017, 15:04
Ειμαι και εγω της αποψης οτι αν βρεις ενα καθαρο ΧΤ παρ'το με κλειστα τα ματια. Προσωπικα το εχω κατα ευχαριστηθει.
Το καλοκαιρι που μας περασε εκανα μαζι με τη γυναικα μου ταξιδακι γυρω στα 1500 χιλιομετρα φορτωμένοι χωρις κανενα προβλημα.
Μεσα στη πολη ειναι οτι πρεπει και εχει πολυ μικρο κοστος συντηρησης.
Φυσικα και ολα τα υπολοιπα που αναφερθηκαν ειναι της ιδιας φιλοσοφιας, απλα μπορω να μιλησω για το XT μιας και συνυπαρχουμε 3+ χρονια και 55000km τωρα.

2stroker
06/02/2017, 19:47
Κατα σειρα προτίμησης

Honda xlv 650 transalp
https://www.car.gr/9324951-honda-transalp-650

Θα κάνει όλα όσα λες.
Με ενα - στο σχετικό μεγαλύτερο βάρος του
Με + την μεγαλύτερη άνεση στο ταξίδι και στο φόρτωμα

HONDA NX650 dominator

https://www.car.gr/9272927-honda-nx-650-dominator

Ποιο ελαφρυ απο το transalp,μικρότερη άνεση στο ταξίδι και στο φόρτωμα


Suzuki DR 650
https://www.car.gr/8899380-suzuki-dr-650rs-dr650rs

Οτι και το dominator




Οι αγγελίες είναι ενδεικτικές

Transalp πολυ βαρυ και θελει να χεις και πατερα βενζινα.

Το DR και το Dominator ειναι μια καλη ιδεα και ομολογω οτι δεν τα χα σκεφτει.Ψαχνοντας ομως στο car gr δεν βρηκα κατι αξιολογο στην αττικη(μιας και δεν εχω γνωστους στην επαρχια αλλα και ουτε ψηνομαι να ταξιδευω για να δω μηχανακια).Τι αξιολογο δηλαδη 3-4 αγγελιες σε καθε μοντελο ειχε.Οποτε το ψαξιμο συνεχιζεται.

noodles
07/02/2017, 22:02
vstrom ξεχνα ολα τα υπολοιπα :lol:

περα απο την πλακα το xt600 ειναι καλη επιλογη. καλο ελεγχο πριν παρεις το οτιδηποτε.
μπορει πχ να βρεις ενα χτ στα 1500 αλλα αν θελει αλλα 1000 για επισκευες? μαλλον ειναι καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για να το παρεις "ετοιμο". τα 2κ ειναι σεβαστο ποσο για χτ, ολο και κατι θα βρεις.;)

2stroker
07/02/2017, 22:32
Μετα απο οσα διαβαζω και κανοντας κουβεντα με πολυ κοσμο καταληγω στο οτι το Xt τα κανει ολα η τουλαχιστον σχεδον ολα και συμφερει.Μαλλον για κατι τετοιο με βλεπω,Παντως το ψαξιμο συνεχιζεται...

DAYMAN
07/02/2017, 22:41
Transalp πολυ βαρυ και θελει να χεις και πατερα βενζινα.

Το DR και το Dominator ειναι μια καλη ιδεα και ομολογω οτι δεν τα χα σκεφτει.Ψαχνοντας ομως στο car gr δεν βρηκα κατι αξιολογο στην αττικη(μιας και δεν εχω γνωστους στην επαρχια αλλα και ουτε ψηνομαι να ταξιδευω για να δω μηχανακια).Τι αξιολογο δηλαδη 3-4 αγγελιες σε καθε μοντελο ειχε.Οποτε το ψαξιμο συνεχιζεται.

γιατι το domi δεν καιει; Το ΤΑ ειναι βαρυ μεν αλλα και πιο ανετο απο ολα αυτα. Τουλαχιστον για Domi και TA τα ειχα και εχω αποψη. Αν δεν εχεις σκοπο να βγαινει πολυ εκτος Αθηνας και εκτος Ελλαδας το domi ειναι αυτο που ψαχνεις. Το DR ειναι πιο off απο αυτα αλλα και πολυ πιο κουραστικο. Παντως με 2200 στο μαξιμουμ βρισκεις ΤΑ του 05-06 (ναι υπαρχουν-ψαχνω και εγω) αλλα και domi-DR με λιγοτερα και τα υπολοιπα ενα αμορτισερ και ενα πιρουνι (υπαρχουν ετοιμες δοκιμασμενες λυσεις εχει κατι τσακαλακια εδω μεσα με γνωση και μερακι σε αυτα) και κανεις παπαδες.

2stroker
07/02/2017, 22:47
γιατι το domi δεν καιει; Το ΤΑ ειναι βαρυ μεν αλλα και πιο ανετο απο ολα αυτα. Τουλαχιστον για Domi και TA τα ειχα και εχω αποψη. Αν δεν εχεις σκοπο να βγαινει πολυ εκτος Αθηνας και εκτος Ελλαδας το domi ειναι αυτο που ψαχνεις. Το DR ειναι πιο off απο αυτα αλλα και πολυ πιο κουραστικο. Παντως με 2200 στο μαξιμουμ βρισκεις ΤΑ του 05-06 (ναι υπαρχουν-ψαχνω και εγω) αλλα και domi-DR με λιγοτερα και τα υπολοιπα ενα αμορτισερ και ενα πιρουνι (υπαρχουν ετοιμες δοκιμασμενες λυσεις εχει κατι τσακαλακια εδω μεσα με γνωση και μερακι σε αυτα) και κανεις παπαδες.

θεωρω οτι το transalp λογω μεγαλου βαρους και ογκου δεν θα με βολεψει στην καθημερινη μου μετακινηση μεσα στην κινηση που εχει το κεντρο της αθηνας αλλα θα με κουρασει.Οποτε δεν το βλεπω μιας και η κυρια χρηση της μηχανης θα ειναι αυτη περισσοτερο και οχι τα ταξιδια και οι εκδρομες.

DAYMAN
07/02/2017, 23:00
θεωρω οτι το transalp λογω μεγαλου βαρους και ογκου δεν θα με βολεψει στην καθημερινη μου μετακινηση μεσα στην κινηση που εχει το κεντρο της αθηνας αλλα θα με κουρασει.Οποτε δεν το βλεπω μιας και η κυρια χρηση της μηχανης θα ειναι αυτη περισσοτερο και οχι τα ταξιδια και οι εκδρομες.

παπι ειναι,αλλα αν εσυ το αισθανεσαι ετσι,μαζι σου.

SHOOTER045
07/02/2017, 23:25
θεωρω οτι το transalp λογω μεγαλου βαρους και ογκου δεν θα με βολεψει στην καθημερινη μου μετακινηση μεσα στην κινηση που εχει το κεντρο της αθηνας αλλα θα με κουρασει.Οποτε δεν το βλεπω μιας και η κυρια χρηση της μηχανης θα ειναι αυτη περισσοτερο και οχι τα ταξιδια και οι εκδρομες.

Το 650 το οδηγούσα για πολύ καιρό σε συνθήκες που περιγραφεις χωρίς κανένα πρόβλημα για βαρος κλπ.
Το 700 τα τελευταία 7 χρόνια κυρίως δικαβαλο.
Ομοίως χωρίς πρόβλημα απο βάρος.
Η κατανάλωση του είναι αυξημένη και στα δυο στις ψηλές στροφές.
Ζοριζεται λόγω 5 αριου σαζμαν.
Αν πηγαίνεις 130/140 την κατανάλωση του την κρινω φυσιολογική

est
08/02/2017, 12:40
Αν κοιτάς και για μοτάρντ παίζει και το Aprilia Pegaso Strada στα λεφτά σου. (Μπορεί να βρεις και το αδερφάκι του το Trail με λίγο παραπάνω).
Επίσης μπορείς να κοιτάξεις σε λιγότερο εμπορικά αλλά σχετικά αξιόπιστα πχ. BMW XCountry. Οι τιμές τους πέφτουν γιατί ο κόσμος πάει με κλειστά τα μάτια και παίρνει το αδερφάκι F650GS. (Δεν είναι για πολύ φόρτωμα όμως, αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.)
Το Husqvarna TE610E επίσης παίζει εντός ορίων σου. Μόνο θέμα η αναμονή για ψιλοτζιτζιφλίκια που μπορεί να χρειαστείς.

BLiTzER
08/02/2017, 12:45
Ωραίο είναι το ΧΤ και μάλλον ακριβώς ό,τι χρειάζεσαι, αλλά γελάω λίγο που στο αρχικό ποστ σου ζητάς ένα μηχανάκι "να εχει λιγο γκαζακι, να μην ειναι ψοφιμι και να μην ειναι βαρυ". Και στα 3 μέσα έπεσες. :p


παπι ειναι,αλλα αν εσυ το αισθανεσαι ετσι,μαζι σου.

Παπί το ΤΑ για κανένα λόγο. Ίσως αν είσαι 1.80 και 110 κιλά.

TROOPER
08/02/2017, 12:45
+1 στο XT

SHOOTER045
08/02/2017, 13:43
Ωραίο είναι το ΧΤ και μάλλον ακριβώς ό,τι χρειάζεσαι, αλλά γελάω λίγο που στο αρχικό ποστ σου ζητάς ένα μηχανάκι "να εχει λιγο γκαζακι, να μην ειναι ψοφιμι και να μην ειναι βαρυ". Και στα 3 μέσα έπεσες. :p



Παπί το ΤΑ για κανένα λόγο. Ίσως αν είσαι 1.80 και 110 κιλά.

Λίγο κατω απο 1.80
Και κάτω απο 80 kg

MG
08/02/2017, 13:45
ΧΤ η απολαυση του βρισκεται στην απλοτητα του...

2stroker
21/02/2017, 19:16
Και τελικα καταληξαμε και πηραμε την κυρια απο κατω :D

378958

daz
21/02/2017, 19:30
Καλές βόλτες! :):beer:

Λευκάδιος
21/02/2017, 19:42
Καλορίζικο! :beer:

zannisvel
21/02/2017, 20:05
Καλοταξιδο!!!!!!!
Βλέπω άκουσες τη συμβουλή μου :p

noodles
22/02/2017, 11:40
μεγειες, καλοβολτο! :beer: