PDA

View Full Version : καει πολυ βενζινη



xarishonda
07/02/2017, 17:55
καλησπερα ειμαι νεο μελος στην ομαδα και εχω και εγω στην κατοχη μου ενα απο τα καλυτερα παπια honda glx το πηρα πριν εναν μηνα και εχω το εξης προβλημα γεμιζω ενα ντεποζιτο και διανυω 40 χιλιομετρα επειδη δεν μου φενεται φυσιολογικο ρωτισα και καποια ατομα και μου ειπαν οτι καιω πολυ για αυτο ηθελα να σας ρωτισο απο τι μπορει να καιω τοσο...Ευχαριστω!

devil's animal
07/02/2017, 19:02
αν με γεματο ντεποζιτο κανεις 40χλμ και μενεις, καποιος σου τσουρνευει την βενζινη...:wave2:

xarishonda
07/02/2017, 20:11
οχι φιλε μου τετοια δεν εχω εδω στο μερος που ζω και δεν θα μπορουσε να ηταν απο αυτο γιατι το κανω μια βολτα και μετα παλι γκαραζ δεν το αφηνω πουθενα να καθετε

ggs
07/02/2017, 20:23
:confused:
ποσα λιτρα ντεποζιτο εχει αυτο? 4-5?

δλδ καιει ΠΑΝΩ απο 10λιτ/100Χλμ!!!:eek: το παπι!!!:eek: και δουλευει?:eek:

xarishonda
07/02/2017, 20:24
4 λιτρα περνει... ε ναι τοσο υπολογιζε μην σου πω και παραπανω...

ggs
07/02/2017, 20:27
το παπι ειναι μαμα ή εχει τιποτα μετατροπες?

astrapogiannos7
07/02/2017, 20:31
Παιδιά και εμένα τα ίδια το σκούτερ στα 4 τελευταία γεμίσματα έβγαλα κατανάλωση 5λιτρα στα 100 δεν ξέρω τι παίζει και καίει σαν αυτοκίνητο :cry:

xarishonda
07/02/2017, 20:33
παιδια το μοτερ ειναι μαμα εχει καρτερ απο c50 και το υπολοιπο c90 με καρμπυλατερ 18αρι keihin

xarishonda
07/02/2017, 20:41
Παιδιά και εμένα τα ίδια το σκούτερ στα 4 τελευταία γεμίσματα έβγαλα κατανάλωση 5λιτρα στα 100 δεν ξέρω τι παίζει και καίει σαν αυτοκίνητο :cry:

σε καλητερη κατασταση σε σχεση με εμενα εγω 10 λιτρα στα 100 καιω :P

noodles
07/02/2017, 21:10
παιδια το μοτερ ειναι μαμα εχει καρτερ απο c50 και το υπολοιπο c90 με καρμπυρατερ 18αρι keihin

αν βγαζεις 40χλμ αδερφε με ενα φουλ ντεποζιτο εχεις προβλημα.

μηπως εχει καμια τρυπα απο κατω και χυνεται η βενζινη στο δρομο?:)

SHOOTER045
07/02/2017, 21:30
1 τρύπιο ντεπόζιτο
2 διαρροή απο καρμπ
3 τρυπιος γείτονας
4 τρυπιος βενζινας

kostaskk
07/02/2017, 21:34
χαλασμενο κοντερ?μαπα βενζίνη?
εμενα βγαζει πανω απο 200 χιλιομετρα το ντεποζιτο

xarishonda
08/02/2017, 09:20
αν βγαζεις 40χλμ αδερφε με ενα φουλ ντεποζιτο εχεις προβλημα.

μηπως εχει καμια τρυπα απο κατω και χυνεται η βενζινη στο δρομο?:)

Καλημερα φιλε μου...δεν ξερω ισως ειναι και αυτο αλλα αν ηταν ετσι δεν θα το καταλαβαινα;; αλλα το πρωι που παω να παρω το μηχανακι απο το γκαραζ μυριζει πολυ βενζινη ισως ειναι απο αυτο που λες

xarishonda
08/02/2017, 09:22
1 τρύπιο ντεπόζιτο
2 διαρροή απο καρμπ
3 τρυπιος γείτονας
4 τρυπιος βενζινας

τρυπιο ντεποζιτο μπορει
διαρροη απο καρμπ μου φενετε ποιο φυσιολογικο γιατι στο μπροστα το φτερο βλεπω εχει κανει σημαδια απο βενζινες
απο τα υπολειπα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι

xarishonda
08/02/2017, 09:24
το κοντερ μου δεν δουλευει αλλα ξερω συγκεκριμενα στα σημια που παω ποσα χιλιομετρα διανυω
για να καις 200 χιλιομετρα με ενα ντεποζιτο σημαινει οτι το δικο μου καιει τα εντερα του

GFawkes
08/02/2017, 09:43
καλησπερα ειμαι νεο μελος στην ομαδα και εχω και εγω στην κατοχη μου ενα απο τα καλυτερα παπια honda glx το πηρα πριν εναν μηνα και εχω το εξης προβλημα γεμιζω ενα ντεποζιτο και διανυω 40 χιλιομετρα επειδη δεν μου φενεται φυσιολογικο ρωτισα και καποια ατομα και μου ειπαν οτι καιω πολυ για αυτο ηθελα να σας ρωτισο απο τι μπορει να καιω τοσο...Ευχαριστω!


Μηπως γι'αυτο καει πιο πολυ και απο πειραγμενο RG 500;;

SHOOTER045
08/02/2017, 09:45
τρυπιο ντεποζιτο μπορει
διαρροη απο καρμπ μου φενετε ποιο φυσιολογικο γιατι στο μπροστα το φτερο βλεπω εχει κανει σημαδια απο βενζινες
απο τα υπολειπα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι

Αν φοράς ανοιχτή χοανα παιζει να σου λερώνει το μπροστινό φτερό.
Αν στάζει/χάνει το καρμπ θα εχεις κίτρινα σημάδια πανω στο μοτέρ.
Αν χάνει τόσο όσο περιγραφείς θα μυρίζει (μάλλον)
Και θα αφήνει κηλίδες οπου το αφήνεις.
Δεν είναι κανένα δίχρονο ΜΧ να χάνει απο τα άλματα η στις κροκάλες

bulmont
08/02/2017, 09:54
Αν σου μυρίζει βενζίνη, παίζει υπερχείλιση από το καρμπυρατέρ....

xarishonda
08/02/2017, 11:12
Μηπως γι'αυτο καει πιο πολυ και απο πειραγμενο RG 500;;

τι να πω δεν ξερω

xarishonda
08/02/2017, 11:13
Αν φοράς ανοιχτή χοανα παιζει να σου λερώνει το μπροστινό φτερό.
Αν στάζει/χάνει το καρμπ θα εχεις κίτρινα σημάδια πανω στο μοτέρ.
Αν χάνει τόσο όσο περιγραφείς θα μυρίζει (μάλλον)
Και θα αφήνει κηλίδες οπου το αφήνεις.
Δεν είναι κανένα δίχρονο ΜΧ να χάνει απο τα άλματα η στις κροκάλες

το καρμπυλατερ ειναι ανοιχτο δεν εχω τιποτα πανω
αυτο με της κηλιδες που λες μου συμβενει αλλα οχι παντα
εαν ηταν αριθμηστο εντελως το καρμπυλατερ υπηρχε περιπτωση να εκαιγα τοσο;

xarishonda
08/02/2017, 11:13
Αν σου μυρίζει βενζίνη, παίζει υπερχείλιση από το καρμπυρατέρ....

βενζινη μυριζει παντα οταν παω να το παρω απο το γκαραζ

xarishonda
08/02/2017, 11:14
καμια συμβουλη απο τι μπορει να ειναι και πως μπορω να το διορθωσω;

BLiTzER
08/02/2017, 11:17
Δύσκολο να καίει τόση βενζίνη... Πιθανότατα κάπου έχεις διαρροή. Υπάρχει ρουμπινέτο που διακόπτει την παροχή; Αν υπάρχει, δοκίμασε να το κλείνεις όταν το μηχανάκι είναι σβηστό και δες αν σου κρατάει παραπάνω.

xarishonda
08/02/2017, 11:19
Δύσκολο να καίει τόση βενζίνη... Πιθανότατα κάπου έχεις διαρροή. Υπάρχει ρουμπινέτο που διακόπτει την παροχή; Αν υπάρχει, δοκίμασε να το κλείνεις όταν το μηχανάκι είναι σβηστό και δες αν σου κρατάει παραπάνω.

υπαρχει ναι και οταν το σβηνω το κλεινο
αν εχει διαρροη οπως λες που θα μπορουσε να ητανε εγω δεν βλεπω οταν ειναι σταματημενο να εχω καποια διαρροη μπορει οταν κινουμε να εχω αλλα και παλι ισως να μην ειναι τοσο πολυ και να μην το περνω χαμπαρι

Panos76
08/02/2017, 11:58
το κοντερ μου δεν δουλευει αλλα ξερω συγκεκριμενα στα σημια που παω ποσα χιλιομετρα διανυω
για να καις 200 χιλιομετρα με ενα ντεποζιτο σημαινει οτι το δικο μου καιει τα εντερα του

O Κώστας φοράει άλλο μοτεράκι, καινούριο, 125άρι, έχει αλλάξει και γρανάζι πίσω, είναι άλλη ιστορία.

Εικάζω ως πιθανό αίτιο αυτό που είπε ο σούτερ, δηλ. χαλασμένη μεμβράνη καρμπιρατέρ ή κάποιο άλλο θέμα. Γενικά εστίασε στο καρμπιρατέρ και στο κύκλωμα παροχής βενζίνης (φίλτρο, σωληνάκια, κλπ).

Βαλβίδες έχουν ρυθμιστεί ποτέ;

Μεγάλο θέμα είναι βέβαια και η νοθευμένη βενζίνη.

Lioulios
08/02/2017, 12:20
O ανθρωπος λεει πως εχει ρουμπινετο και το κλεινει οταν σβησει .... αρα .... απο καπου χανει και χανει εν κινηση .

Τοση βεντζινα δεν καινε ουτε τα μεγαλα κτμ στα σκισιματα τους που ειναι και ρουφιχτρες

xarishonda
08/02/2017, 12:22
O Κώστας φοράει άλλο μοτεράκι, καινούριο, 125άρι, έχει αλλάξει και γρανάζι πίσω, είναι άλλη ιστορία.

Εικάζω ως πιθανό αίτιο αυτό που είπε ο σούτερ, δηλ. χαλασμένη μεμβράνη καρμπιρατέρ ή κάποιο άλλο θέμα. Γενικά εστίασε στο καρμπιρατέρ και στο κύκλωμα παροχής βενζίνης (φίλτρο, σωληνάκια, κλπ).

Βαλβίδες έχουν ρυθμιστεί ποτέ;

Μεγάλο θέμα είναι βέβαια και η νοθευμένη βενζίνη.

Δηλαδη απο αυτα που λες υπαρχει περιπτωση να καιω τοσο πολυ;;
βαλβιδες δεν εχουν ρυθμιστει
υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την βελωνα,η απο το φλοτερακι η απο καποιο ζιγκλερ μεσα;

xarishonda
08/02/2017, 12:28
O ανθρωπος λεει πως εχει ρουμπινετο και το κλεινει οταν σβησει .... αρα .... απο καπου χανει και χανει εν κινηση .

Τοση βεντζινα δεν καινε ουτε τα μεγαλα κτμ στα σκισιματα τους που ειναι και ρουφιχτρες

ναι το ρουμπιντεο το κλεινο παντα οταν το εχω σταματημενο
για την βενζινη που μου λες οτι καιω πολυ εχεις δικιο γιατι ουτε αμαξη δεν καιει τοσο

Panos76
08/02/2017, 12:47
Δηλαδη απο αυτα που λες υπαρχει περιπτωση να καιω τοσο πολυ;;
βαλβιδες δεν εχουν ρυθμιστει
υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την βελωνα,η απο το φλοτερακι η απο καποιο ζιγκλερ μεσα;

Έτσι ακριβώς, θέλει τσεκάρισμα όλο το καρμπιρατέρ και το δίκτυο παροχής καυσίμου μέχρι το ντεπόζιτο.

Είναι επίσης πιθανό να υπάρχει μικρή διαρροή, η βενζίνη να εξατμίζεται και έτσι να μην γίνεται αντιληπτή.

Το ότι υπάρχει μυρωδιά καυσίμου σημαίνει πως χάνει και σε στάση (και εν κινήσει).

xarishonda
08/02/2017, 12:51
Έτσι ακριβώς, θέλει τσεκάρισμα όλο το καρμπιρατέρ και το δίκτυο παροχής καυσίμου μέχρι το ντεπόζιτο.

Είναι επίσης πιθανό να υπάρχει μικρή διαρροή, η βενζίνη να εξατμίζεται και έτσι να μην γίνεται αντιληπτή.

Το ότι υπάρχει μυρωδιά καυσίμου σημαίνει πως χάνει και σε στάση (και εν κινήσει).

και για να τσεκαρω το δικτυο παροχης βενζινης θα πρεπει να βγαλω το ντεποζιτο; με λιγα λογια τι διαδικασιες θα πρεπει να κανω;

Panos76
08/02/2017, 12:57
και για να τσεκαρω το δικτυο παροχης βενζινης θα πρεπει να βγαλω το ντεποζιτο;

Επειδή πονάνε αυτά τα μηχανάκια στο εσωτερικό τους από σκουριά (εκεί δηλ. που εδράζεται το ντεπόζιτο), αλλά και το ίδιο το ντεποζιτάκι πιάνει σκουριά, είναι επίσης μια πιθανότητα να έχει ανοίξει κάποια τρυπίτσα. Οπότε, αν δε βρεθεί κάτι νωρίτερα σε βλάβη, θα πρέπει να βγει και αυτό και να τσεκαριστεί.

OldMan
08/02/2017, 13:25
Η βελονα (πυραυλακι) του φλοτερ δεν σφραγιζει..!!

(ουνγκ..)

SHOOTER045
08/02/2017, 13:38
Η βελονα (πυραυλακι) του φλοτερ δεν σφραγιζει..!!

(ουνγκ..)

Αυτό που είπε ο γέροντας
Τσεκαρε τα λάδια μην κατεβάζει βενζίνη στα κάρτερ
+
Οτι το καρμπ σου έχει δυο ελαστικές φλάντζες.
Μια εκεί που είναι το ποτηράκια
Και μια στο ρουμπινετο.
Αν φορας ποδιά βγαλτην η κοίτα το καρμπ.
Αν χάνει απο τα λαστιχακια( o ring ) θα λερώνει εκεί.
Αν χάνει απο το ντεπόζιτο βγάλε σέλα, και ξεβιδωσε τό (4 βίδες το κρατάνε) εκεί θα φανεί γιατί θα λερώνει με βενζίνη κάτω απο το ντεπόζιτο.
Αν φοράς το μαμά σωληνάκι στο ντεπόζιτο μην το πειραξεις,είναι αθάνατο

OldMan
08/02/2017, 14:03
Αυτό που είπε ο γέροντας
Γέροντα να σε πει το πρωτο σου παιδί...
(και να μην ειναι και απο σενα..)

xarishonda
08/02/2017, 15:08
παιδια ανοιξα το ντεποζιτο εβγαλα το σωληνακι στο ντεποζιτο πανω δεν υπηρχε ιχνος σκουριας ηταν πεντακαθαρο και απο πουθενα δεν εχανε....ανοιξα το καρμπυλατερ το ξαναειδα μηπως εχει γινει κατι λαθος αλλα ετσι οπως το βλεπω ειναι μια χαρα...αλλα η απορια μου ειναι η εξης το κυριο ζιγκλερ και το ζιγκλερ του ρελαντι πρεπει να ειναι τερμα σφηγμενοι;;; και κατο απο φλοτερ η μπιλια που εχει πρεπει να παταει παντα κατω;;

SHOOTER045
08/02/2017, 15:24
Τα λάδια σου τα ειδες?

xarishonda
08/02/2017, 15:29
Τα λάδια σου τα ειδες?

λαδια αλλαξα πριν 3 μερες μοτυλ 10 40

SHOOTER045
08/02/2017, 15:35
λαδια αλλαξα πριν 3 μερες μοτυλ 10 40

Ναι βρε τζανεμ.
Τι σοι είναι εννοώ.
Αλλιώς τι να σου πω

xarishonda
08/02/2017, 17:17
Ναι βρε τζανεμ.
Τι σοι είναι εννοώ.
Αλλιώς τι να σου πω

δεν καταλαβαινω τι θες να μου πεις

SHOOTER045
08/02/2017, 18:16
δεν καταλαβαινω τι θες να μου πεις

Αν δεν κλείνει το πυραυλακι και πλημμυρίζει την εισαγωγή θα τρεχει βενζίνη μέσα στα λάδια .
Αρα θα είναι αραιωμενα

xarishonda
08/02/2017, 18:33
Αν δεν κλείνει το πυραυλακι και πλημμυρίζει την εισαγωγή θα τρεχει βενζίνη μέσα στα λάδια .
Αρα θα είναι αραιωμενα

το πυραυλακι ειναι μονιμος κατω απο οτι καταλαβαινω και εχει πανω απο το πιραυλακι ενα σαν ''κουμπακι'' που πατιεται (Δεν καταλαβαινω τι κανει) ξες αν το κυριο ζιγκλερ και το ζιγκλερ ρελαντι πρεπει να ειναι τελειος σφηγμενα;

SHOOTER045
08/02/2017, 23:59
το πυραυλακι ειναι μονιμος κατω απο οτι καταλαβαινω και εχει πανω απο το πιραυλακι ενα σαν ''κουμπακι'' που πατιεται (Δεν καταλαβαινω τι κανει) ξες αν το κυριο ζιγκλερ και το ζιγκλερ ρελαντι πρεπει να ειναι τελειος σφηγμενα;

Οχι

xarishonda
09/02/2017, 08:57
καλημερα παιδια....η ερωτηση μου ειναι αν μεσα στο καρμπυλατερ κατο απο το φλοτερ το κυριο ζιγκλερ και το ζιγκλερ ρελαντι πρεπει να ειναι τελειως σφηγμενα;

OldMan
09/02/2017, 14:01
Πρεπει να ειναι, για να μην λασκαρουν...

Τα ζιγκλερ ρυθμίζουν την παροχή καυσιμου ΜΟΝΟ απο την διατομή τους, οπότε δεν παιζει ρολο ποσο μεσα-εξω ειναι..
(αν ειναι αρκετα λασκαρισμενα, θα τραβαει καυσιμο και απο τα πασα, οπότε παει περίπατο η ονομαστική διάμετρος..)

Υ.Γ.
Ελεγξε αν το πυραυλακι σφραγιζει σωστά την τρύπα - κρατα το ψηλα με το δαχτυλο και φυσα στο σωληνακι της παροχής...

xarishonda
09/02/2017, 18:02
Πρεπει να ειναι, για να μην λασκαρουν...

Τα ζιγκλερ ρυθμίζουν την παροχή καυσιμου ΜΟΝΟ απο την διατομή τους, οπότε δεν παιζει ρολο ποσο μεσα-εξω ειναι..
(αν ειναι αρκετα λασκαρισμενα, θα τραβαει καυσιμο και απο τα πασα, οπότε παει περίπατο η ονομαστική διάμετρος..)

Υ.Γ.
Ελεγξε αν το πυραυλακι σφραγιζει σωστά την τρύπα - κρατα το ψηλα με το δαχτυλο και φυσα στο σωληνακι της παροχής...

ειναι σφηχτα οπως μου λες και εσυ εκανα την ερωτηση επειδη νομιζα οτι δεν πρεπει να ειναι σφηγμενα τελειος...
και αυτο με το πυραυλακι που μου ειπες το εκανα...
δεν εχει καμοια βελτιωση στην καταναλωση...
προτεινετε να παρω ενα καινουριο καρμπυλατερ;;

Billys4321
10/02/2017, 20:51
exw typhoon kolopiragmno 115 cc dixrono kai kaio 8 euro sta 100 xm ti mou lete tora alakste karmpilater ksernai venzina stin poria kai den fenete!!!

xarishonda
21/02/2017, 10:55
καλημερα..το προβλημα το βρικα τελικα ηταν απο το καρμπυλατερ κανω 140 χιλιομετρα με 4 λιτρα βενζινη ελπιζω να ειναι αρκετα καλα

amyroukai
21/02/2017, 11:01
ε ναι, αυτό είναι πιο φυσιολογικό.

Panos76
21/02/2017, 13:03
Νομίζω είσαι πάρα πολύ καλά με κάτω των 3lt/100km κατανάλωση για ένα μηχανάκι 30ετίας ;)

Το άλλαξες όλο, τι ακριβώς είχε τελικά;

astrapogiannos7
21/02/2017, 14:59
Τα λάδια σου τα ειδες?

Επειδή καίει και εμένα πολύ και θα κάνω σήμερα αλλαγή λαδιών πώς μπορώ να καταλάβω αν έχει πέσει βενζίνη μέσα? τι εννοείς αραιωμένα ?

astrapogiannos7
27/03/2017, 13:56
καλημερα..το προβλημα το βρικα τελικα ηταν απο το καρμπυλατερ κανω 140 χιλιομετρα με 4 λιτρα βενζινη ελπιζω να ειναι αρκετα καλα

Τελικά είναι το πυραυλάκι? Εμένα χάνει από ένα ορινγκ παναθεματο και δεν έχω κάτσει ακόμα να ασχοληθώ