PDA

View Full Version : YAMAHA xv 750 σε....



SHOOTER045
08/02/2017, 08:17
Χτες πήγαμε και είδαμε με ενα φίλο αυτό

378457


Θέλει να το κανει έτσι

378458

Η κάπως έτσι.
Ερωτησις
Θα ξηλωθουν πολλά απο πάνω.
Το ντεπόζιτο θα μας κανει θα χρειαστεί να σηκωθεί απο πίσω η να ψαξουμε για άλλο?

buckley
08/02/2017, 08:25
Χτες πήγαμε και είδαμε με ενα φίλο αυτό

378457


Θέλει να το κανει έτσι

378458

Η κάπως έτσι.
Ερωτησις
Θα ξηλωθουν πολλά απο πάνω.
Το ντεπόζιτο θα μας κανει θα χρειαστεί να σηκωθεί απο πίσω η να ψαξουμε για άλλο?

Ρε μλκς ακόμα στο μάτι είστε ,δεν λιώσανε τα χιόνια το φελέκι μου μέσα.
Σας περισσεύουνε λεφτά ρε για τεπόζιτο ? Ξεκινάτε με το ίδιο αν είναι σε καλή κατάσταση και βλέπετε.
Απαραίτητη προυπόθεση βέβαια είναι να έχετε πάρει το μοτόρι ε.

SHOOTER045
08/02/2017, 08:32
Δεν μπορείς να φανταστεις τι χιόνι έχει εκεί πάνω ακόμα

byron
08/02/2017, 08:36
Αν όντως το XV είναι monoshock και όχι με δίπλα αμορτισέρ χτύπα το. Γίνεται γαμάτο cafe racer.

Σε αυτές τις μετατροπές, το ντεπόζιτο που χρησιμοποιούν είναι από Benelli Mojave (με μετατροπή εννοείται). Πουλάνε κόπιες και στο eBay.

http://www.inazumacafe.com/2016/07/thin-blade.html?m=1

378459

378460

bulmont
08/02/2017, 08:37
Απ' την φώτο δείχνει πώς είναι το ίδιο τεπόζιτο
απλά λίγο σηκωμένο κοντά στην σέλα.......

DrBig
08/02/2017, 08:43
Γαματη βαση για τετοιο προτζεκτ. Βουρ!!!!

SHOOTER045
08/02/2017, 08:45
Αν όντως το XV είναι monoshock και όχι με δίπλα αμορτισέρ χτύπα το. Γίνεται γαμάτο cafe racer.

Σε αυτές τις μετατροπές, το ντεπόζιτο που χρησιμοποιούν είναι από Benelli Mojave (με μετατροπή εννοείται). Πουλάνε κόπιες και στο eBay.

http://www.inazumacafe.com/2016/07/thin-blade.html?m=1

378459

378460

Το xv είναι αυτό της φωτό.
Με μονοσοκ.
Μας το είχε βρει ο buckley.
Απλα είχαν πολλά χιόνια εκεί που είναι και δεν μπορούσαμε να πάμε.

GFawkes
08/02/2017, 09:34
Πως ενα κακασχημο μηχανακι των αρχων του 80

Μεταμορφωνεται στην επιτομη της βασης για ομορφο καφε/μπρατ!!!

Δωστου Μητσο!!!

SHOOTER045
08/02/2017, 09:40
Μπροστινό usd ηδη βρέθηκε
Και προσανατολιζομαστε στην πρωτη φωτο του Βύρωνα με τον κοκοβιο

byron
08/02/2017, 09:48
Μπροστινό usd ηδη βρέθηκε
Και προσανατολιζομαστε στην πρωτη φωτο του Βύρωνα με τον κοκοβιο

Πάνω από την 1η φωτό σου έβαλα link για το συγκεκριμένο. Εχει πολλές και ωραίες φωτογραφίες. Υπέροχο το έφτιαξε ο Ιάπωνας.

SHOOTER045
08/02/2017, 09:53
Πάνω από την 1η φωτό σου έβαλα link για το συγκεκριμένο. Εχει πολλές και ωραίες φωτογραφίες. Υπέροχο το έφτιαξε ο Ιάπωνας.

Ηδη το αποθήκευσα :D

buckley
08/02/2017, 09:57
Χάλι μαύρο ...
http://classicbikes.actieforum.com/t108-zero-cafe-racer-tribute-to-zero-engineering-build-in-haaksbergen-the-netherlands
378464
378465

turist
08/02/2017, 10:12
Πολύ ωραίο project για cafe!!

sapila racing
08/02/2017, 11:03
Ευγε για την επιλογή! Καλή συνέχεια στο project. :beer:

Tedvj23
08/02/2017, 12:55
Αυτά τ χοντρολαστιχα μπομπα λεμε..:beer:

Acacius
08/02/2017, 19:37
Τα monoshock Virago γίνονται κουκλιά με τέτοιες μετατροπές. Κάποιος Ιάπωνας χρωστάει χαρακίρι αφού κατάφεραν να το βγάλουν τόσο αδιάφορο στην παραγωγή.

Δώσε πόνο και εικόνες.

SHOOTER045
08/02/2017, 23:56
Τα monoshock Virago γίνονται κουκλιά με τέτοιες μετατροπές. Κάποιος Ιάπωνας χρωστάει χαρακίρι αφού κατάφεραν να το βγάλουν τόσο αδιάφορο στην παραγωγή.

Δώσε πόνο και εικόνες.

Απο βδομάδα

stynikop
09/02/2017, 00:34
:a013:
Άντε Μήτσο.. Με το καλό!

Δεινόσαυρος
09/02/2017, 00:37
Τα monoshock Virago γίνονται κουκλιά με τέτοιες μετατροπές. Κάποιος Ιάπωνας χρωστάει χαρακίρι αφού κατάφεραν να το βγάλουν τόσο αδιάφορο στην παραγωγή.
Εγω να φανταστείς δεν ήξερα καν οτι το XV είχε βγεί και σε monoshock, αν και αυτές οι σκραμπλερ μετατροπές είναι ίσως το ΜΟΝΟ καστομ που μου άρεσε ποτέ!
Θα παρακολουθώ το ebay πιο προσεκτικά τώρα, αν και είμαι σίγουρος οτι δεν τα έχω δεί ποτέ εκεί.

Καλή αρχή βρε Shooter, πολύ αξιόλογο πρότζεκτ αν πετύχει!

Acacius
09/02/2017, 01:14
Εγω να φανταστείς δεν ήξερα καν οτι το XV είχε βγεί και σε monoshock, αν και αυτές οι σκραμπλερ μετατροπές είναι ίσως το ΜΟΝΟ καστομ που μου άρεσε ποτέ!
Θα παρακολουθώ το ebay πιο προσεκτικά τώρα, αν και είμαι σίγουρος οτι δεν τα έχω δεί ποτέ εκεί.

Δεν παρακολουθώ αλλά νομίζω ότι έχουν πλέον τσιμπημένες τιμές λόγω της ζήτησης, ενώ δεν πρέπει να ήταν και ιδιαίτερα διαδεδομένα στην εποχή τους.

byron
09/02/2017, 06:28
Τούμπανο.

http://www.bikeexif.com/yamaha-tr1-cafe-racer

378520

Δεινόσαυρος
09/02/2017, 08:51
Τούμπανο.

Και (σχετικά) τόσο εύκολο!!

Αλλαγή πιρούνια, αμορτισερ, βάλε και μια stage1, πράγματα που τα κάνεις σε οποιοδήποτε μηχανάκι χωρις να προκαλέσει σχόλιο.

Το μόνο που ίσως είχε λίγο κόπο (δεν επεκτείνεται το άρθρο) ήταν η μετάθεση της αλυσίδας για να πάρει ο πίσω τροχός πιο χοντρό λάστιχο. Τι έκανε εκεί; κάστομ γρανάζι; Μπα, μάλλον επέκταση στο drive shaft, (πως ντιάολο το λέει στο Ελληνικό; )
Όχι τίποτα τραγικό...

Το μοτόρι μέσα, λέει, μια ματιά του έριξε και ούτε που το πείραξε.

SHOOTER045
09/02/2017, 08:54
Ναι αλλά αυτός κατήργησε τον άξονα, και έβαλε αλυσίδα.
Μάλλον για αυτό τον λόγο

buckley
09/02/2017, 08:57
Τούμπανο.

http://www.bikeexif.com/yamaha-tr1-cafe-racer

378520

Ω να gamisw τι αστέρι είναι αυτό.Που είναι ο ψηλός να μας θυμίσει τις εμπειρίες του από τα tr1 στη Ριέκα...

sapila racing
09/02/2017, 09:20
Τούμπανο.

http://www.bikeexif.com/yamaha-tr1-cafe-racer

378520

Πολύ όμορφο είναι αλλά φαίνεται οτι το έφτιαξαν μόνο για το show.
Αν αρχίζεις και βάζεις στιβαρες κι ελαφριές τιμονόπλακες, stabilizater Ohlins, USD πηρούνι, Brembo δαγκάνες και παει λέγοντας αλλά τελικά βάζεις μαρσπιέ/εξατμίσεις έτσι που να βρίσκει κάτω με τη μια, ε δεν το εφτιαξες για go, αλλά μονο για show.

Tα TR1 που είδα στην Rijeka δεν είχαν καμμία σχέση με αυτό σε look, αλλά ήταν σίγουρα πολύ πιο γρήγορα και αποτελεσματικά εκει που μετράει.

Δεινόσαυρος
09/02/2017, 09:34
Ναι αλλά αυτός κατήργησε τον άξονα, και έβαλε αλυσίδα.
Το TR-1 ειναι με αλυσίδα απ την μάνα του.


Α, ναι, και ήταν πλήρως προστατευμένη σαν τα παπάκια τα Honda C90 της εποχής

Δεινόσαυρος
09/02/2017, 10:45
Δεν παρακολουθώ αλλά νομίζω ότι έχουν πλέον τσιμπημένες τιμές λόγω της ζήτησης, ενώ δεν πρέπει να ήταν και ιδιαίτερα διαδεδομένα στην εποχή τους.

Τώρα μπερδεύτηκα κι εγώ, ΛΟΛ.
Δηλαδή υπήρχε το κοινό 920 Βιραγκο, τσόπερ με άξονα και διπλα αμορτισερ, υπήρχε και το 920R, βασικά TR1 racer, με μονοσοκ και αλυσίδα - υπήρχε όμως καί άλλο; με μόνοσοκ και άξωνα; Ή ηταν μόνο το 750 (σαν του Shooter) που βγήκε με άξωνα αλλα και με μονοσοκ (χώρια απ' τα πιο διαδεδομένα διπλά σοκ, δλδ).

sapila racing
09/02/2017, 10:59
Τώρα μπερδεύτηκα κι εγώ, ΛΟΛ.
Δηλαδή υπήρχε το κοινό 920 Βιραγκο, τσόπερ με άξονα και διπλα αμορτισερ, υπήρχε και το 920R, βασικά TR1 racer, με μονοσοκ και αλυσίδα - υπήρχε όμως καί άλλο; με μόνοσοκ και άξωνα; Ή ηταν μόνο το 750 (σαν του Shooter) που βγήκε με άξωνα αλλα και με μονοσοκ (χώρια απ' τα πιο διαδεδομένα διπλά σοκ, δλδ).

Μπερδεύτηκες όντως.
Κατ αρχήν το TR1 δεν ειναι Virago κι ας έχει κωδικό XV, εχει monoshock και αλυσίδα και ειναι και 1000cc.
Το XV920R ειναι σχεδόν ίδιο με το TR1 με λιγότερα κυβικά όμως και ειναι στην ουσία η Αμερικάνικη έκδοση του TR1.
Και φυσικά έχει κι αυτό monoshock και αλυσίδα.

Δεινόσαυρος
09/02/2017, 11:19
Μπερδεύτηκες όντως.
Κατ αρχήν το TR1 δεν ειναι Virago κι ας έχει κωδικό XV, εχει monoshock και αλυσίδα και ειναι και 1000cc.
Το XV920R ειναι σχεδόν ίδιο με το TR1 με λιγότερα κυβικά όμως και ειναι στην ουσία η Αμερικάνικη έκδοση του TR1.
Και φυσικά έχει κι αυτό monoshock και αλυσίδα.

Α, ΟΚ, θενκς,

Άρα Virago 920 με άξωνα και monoshock δεν υπήρχε, μονο το Virago 750 είχε βγει (σε μικρους αριθμούς) με αυτην την διάταξη, αν κατάλαβα καλά.

sapila racing
09/02/2017, 11:22
Α, ΟΚ, θενκς,

Άρα Virago 920 με άξωνα και monoshock δεν υπήρχε, μονο το Virago 750 είχε βγει (σε μικρους αριθμούς) με αυτην την διάταξη, αν κατάλαβα καλά.

Οχι δεν έγραψα αυτό.
Εγώ έγραψα παραπάνω για το TR1 και για το 920R οτι ειναι τα μοναδικά XV με monoshock KAI αλυσίδα.
XV920 με monoshock και αξονα υπήρχε. Νατο:
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xv920j_virago%2082.htm

SHOOTER045
09/02/2017, 13:44
Χαρτιά πήραμε.
Αλλά μανιουαλ δεν έχει.
Ο τύπος μας είπε οτι έχει αερανάρτηση :confused: :confused: :confused:
Παιζει κάτι τέτοιο?

Το μπροστινό έχει βαλβίδες εξαέρωσης όπως είχε το ΙΤ μού.
Ο τύπος μας είπε οτι απο εκεί παίρνει αέρα !!!
Ίσως γι αυτό είχε σκασμένες τσιμουχες στο μπροστινό, που έτσι και αλλιως θα βγεί και θα παει στο ράφι.
Πίσω όμως στην δεξιά πλευρά έχει μια μαλακιτσα με ρυθμίσεις και βαλβίδα (adjustable dumper) γράφει πάνω.
Και ο τύπος μας έδωσε μια προέκταση βαλβίδας !!!
Να παιζει αερανάρτηση?

Για την ιστορία είναι το τρίτο και φαρμακερο που είδαμε.
Το καλοκαίρι ειχαμε βρει ενα 1200αρι εξ Αμερικής με ελληνικά νούμερα (το είχε φέρει καποτε ένας ναυτικός)
Απορρίφθηκε λόγω θέματος στο μοτέρ και με την μίζα.
Η δεύτερη απόπειρα μας ηταν με ενα xs750 (τρικυλινδρο)
Του οποίου ο ιδιοκτήτης τελευταία στιγμη το μετάνιωσε.
Ευτυχώς με αυτό πήγαν όλα καλά.
Τώρα
Επειδή θα συμβαλω καθοριστικά στο project.
Έχουμε μπροστινό κομπλε με κλιπ ον απο kawa zxr ,με ζάντα ,τρόμπα κτλπ.
Έχω την εντύπωση οτι ο λαιμός του kawa είναι ποιο μακρύς (εντάξει είναι και ποιο χοντρός)
Θα υπάρξει πρόβλημα αν κόψουμε λίγο απο το μήκος και φτιάξουμε καινούργια πάσα σε τόρνο?
Θέλει επίσης και ψάξιμο με τα στοπ του τιμονιού ώστε να κάτσει σωστά και να μην βρίσκουν τα κλιπ ον στο ντεπόζιτο.
Αυτά σαν πρωτη ματιά που τα βαλαμε δίπλα δίπλα.
Το μαμά ντεπόζιτο κατα την άποψη του ιδιοκτήτη μάλλον θα παει και αυτό στο ράφι γιατί είναι ποιο φαρδύ εμπρός και θα έχουμε θέμα με το τιμόνι.
Απο την αλλη ενα λινκ που έβαλε ο Βύρωνας δεν μου απάντησε ακόμα σε email που του έστειλα.
Απ οτι είδα στο λινκ που έβαλε ο Βύρων τα ντεπόζιτο εκείνου έχουν ενα ρουμπινετο για βενζίνη.
Ενω το μηχανάκι που πήραμε έχει δυο(δεξι εμπρός κύλινδρος,αριστερό πίσω)
Αν καταλήξουμε στο καινούργιο ντεπόζιτο θα υπάρχει η όχι θέμα αν απο την μια παροχή (ρουμπινετο) κάνω γεφυρωμα Τ και δώσω και στους δύο?
Αυτά χοντρικά και νομιζω οτι το ώστε με βοήθεια να τα κάνω.
Πίσω παρατήρησα οτι απο την αριστερή πλευρά- του άξονα το λάστιχο απέχει κάτι ψιλά, πως διάολο θα βαλουμε ποιο φαρδύ? Εκεί δεν το έχω.
Η μπαταρια θα αλλαχτεί με αλλου τύπου.
Γιατί είναι μια τεραστια και στο πλάι .
Γνώμη μου αφού θα κάνουμε χώρο κάτω απο την σέλα, να μπει εγκάρσια.
Για την ωρα θα κατέβει μοτέρ θα αλλαχτουν φλάντζες κλπ,έλεγχος σε τεντωτηρα και καδένα που βαρουσε και παράλληλα θα ξεκινήσουμε με τον σκελετό, τις μετατροπές και συμαζεμα σε πλεξούδα ηλεκτρικά.
Ενα τελευταίο είπε ο τύπος οτι είχε κανει επισκευή πριν χρόνια και στους δυο κυλίνδρους (άλλαξε ελατήρια)
Ο εμπρός κύλινδρος έχει την μεταλλική φλατζα στον κορμό.
Ο πίσω μια πράσινη χάρτινη.
Η οποία έχει μια ψιλο διαρροή.

byron
09/02/2017, 14:02
μαρσπιέ/εξατμίσεις έτσι που να βρίσκει κάτω με τη μια, ε δεν το εφτιαξες για go, αλλά μονο για show..

Την εξάτμιση συμφωνώ. Τα μαρσπιέ γιατί ρε Αρη; Ψηλα τα έχει βάλει.

Και ναι, το παραπάνω είναι TR1. Φαντάστηκα πως θα το διάβαζε όποιος θα έμπαινε στο link και δεν το έγραψα.

buckley
09/02/2017, 14:18
Χαρτιά πήραμε.
Αλλά μανιουαλ δεν έχει.
Ο τύπος μας είπε οτι έχει αερανάρτηση :confused: :confused: :confused:
Παιζει κάτι τέτοιο?

Το μπροστινό έχει βαλβίδες εξαέρωσης όπως είχε το ΙΤ μού.
Ο τύπος μας είπε οτι απο εκεί παίρνει αέρα !!!
Ίσως γι αυτό είχε σκασμένες τσιμουχες στο μπροστινό, που έτσι και αλλιως θα βγεί και θα παει στο ράφι.
Πίσω όμως στην δεξιά πλευρά έχει μια μαλακιτσα με ρυθμίσεις και βαλβίδα (adjustable dumper) γράφει πάνω.
Και ο τύπος μας έδωσε μια προέκταση βαλβίδας !!!
Να παιζει αερανάρτηση?

Για την ιστορία είναι το τρίτο και φαρμακερο που είδαμε.
Το καλοκαίρι ειχαμε βρει ενα 1200αρι εξ Αμερικής με ελληνικά νούμερα (το είχε φέρει καποτε ένας ναυτικός)
Απορρίφθηκε λόγω θέματος στο μοτέρ και με την μίζα.
Η δεύτερη απόπειρα μας ηταν με ενα xs750 (τρικυλινδρο)
Του οποίου ο ιδιοκτήτης τελευταία στιγμη το μετάνιωσε.
Ευτυχώς με αυτό πήγαν όλα καλά.
Τώρα
Επειδή θα συμβαλω καθοριστικά στο project.
Έχουμε μπροστινό κομπλε με κλιπ ον απο kawa zxr ,με ζάντα ,τρόμπα κτλπ.
Έχω την εντύπωση οτι ο λαιμός του kawa είναι ποιο μακρύς (εντάξει είναι και ποιο χοντρός)
Θα υπάρξει πρόβλημα αν κόψουμε λίγο απο το μήκος και φτιάξουμε καινούργια πάσα σε τόρνο?
Θέλει επίσης και ψάξιμο με τα στοπ του τιμονιού ώστε να κάτσει σωστά και να μην βρίσκουν τα κλιπ ον στο ντεπόζιτο.
Αυτά σαν πρωτη ματιά που τα βαλαμε δίπλα δίπλα.
Το μαμά ντεπόζιτο κατα την άποψη του ιδιοκτήτη μάλλον θα παει και αυτό στο ράφι γιατί είναι ποιο φαρδύ εμπρός και θα έχουμε θέμα με το τιμόνι.
Απο την αλλη ενα λινκ που έβαλε ο Βύρωνας δεν μου απάντησε ακόμα σε email που του έστειλα.
Απ οτι είδα στο λινκ που έβαλε ο Βύρων τα ντεπόζιτο εκείνου έχουν ενα ρουμπινετο για βενζίνη.
Ενω το μηχανάκι που πήραμε έχει δυο(δεξι εμπρός κύλινδρος,αριστερό πίσω)
Αν καταλήξουμε στο καινούργιο ντεπόζιτο θα υπάρχει η όχι θέμα αν απο την μια παροχή (ρουμπινετο) κάνω γεφυρωμα Τ και δώσω και στους δύο?
Αυτά χοντρικά και νομιζω οτι το ώστε με βοήθεια να τα κάνω.
Πίσω παρατήρησα οτι απο την αριστερή πλευρά- του άξονα το λάστιχο απέχει κάτι ψιλά, πως διάολο θα βαλουμε ποιο φαρδύ? Εκεί δεν το έχω.
Η μπαταρια θα αλλαχτεί με αλλου τύπου.
Γιατί είναι μια τεραστια και στο πλάι .
Γνώμη μου αφού θα κάνουμε χώρο κάτω απο την σέλα, να μπει εγκάρσια.
Για την ωρα θα κατέβει μοτέρ θα αλλαχτουν φλάντζες κλπ,έλεγχος σε τεντωτηρα και καδένα που βαρουσε και παράλληλα θα ξεκινήσουμε με τον σκελετό, τις μετατροπές και συμαζεμα σε πλεξούδα ηλεκτρικά.
Ενα τελευταίο είπε ο τύπος οτι είχε κανει επισκευή πριν χρόνια και στους δυο κυλίνδρους (άλλαξε ελατήρια)
Ο εμπρός κύλινδρος έχει την μεταλλική φλατζα στον κορμό.
Ο πίσω μια πράσινη χάρτινη.
Η οποία έχει μια ψιλο διαρροή.

Αυτό τι σου μοιάζει ρε ?

378538

sapila racing
09/02/2017, 14:23
Απ οτι είδα στο λινκ που έβαλε ο Βύρων τα ντεπόζιτο εκείνου έχουν ενα ρουμπινετο για βενζίνη.
Ενω το μηχανάκι που πήραμε έχει δυο(δεξι εμπρός κύλινδρος,αριστερό πίσω)
Αν καταλήξουμε στο καινούργιο ντεπόζιτο θα υπάρχει η όχι θέμα αν απο την μια παροχή (ρουμπινετο) κάνω γεφυρωμα Τ και δώσω και στους δύο?
Αυτά χοντρικά και νομιζω οτι το ώστε με βοήθεια να τα κάνω.
Πίσω παρατήρησα οτι απο την αριστερή πλευρά- του άξονα το λάστιχο απέχει κάτι ψιλά, πως διάολο θα βαλουμε ποιο φαρδύ? Εκεί δεν το έχω.


Μπορείς να βάλεις ενα ρακόρ με διακλάδωση αρκεί να είναι ικανή η παροχή του και να μην μπεί κανενα περιοριστικό φίλτρο.

Για το πιο φαρδύ λάστιχο είναι δύσκολα τα πράγματα.


Την εξάτμιση συμφωνώ. Τα μαρσπιέ γιατί ρε Αρη; Ψηλα τα έχει βάλει.

Και ναι, το παραπάνω είναι TR1. Φαντάστηκα πως θα το διάβαζε όποιος θα έμπαινε στο link και δεν το έγραψα.

Για δες το απο πίσω και θα καταλάβεις.

SHOOTER045
09/02/2017, 14:42
Αυτό τι σου μοιάζει ρε ?

378538

Δεν είναι τέτοιο λέμε....
Θα το βγάλω φωτό και θα δεις

byron
09/02/2017, 14:59
Μπορείς να βάλεις ενα ρακόρ με διακλάδωση αρκεί να είναι ικανή η παροχή του και να μην μπεί κανενα περιοριστικό φίλτρο.

Για το πιο φαρδύ λάστιχο είναι δύσκολα τα πράγματα.



Για δες το απο πίσω και θα καταλάβεις.

Οκ έχεις δίκιο. Αλλά show bike είναι...δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει το Grab the flag.
Όπως και πάρα πολλά βέβαια από αυτά που φτιάχνονται στο εξωτερικό. Ιδίως τα brat & Bobber που τους φοράνε τεράστιο προφίλ λάστιχο και κατεβάζουν και πλάκες, έχουν πολύ πλάκα. Η απόσταση τροχού και λαιμών εξατμίσεων μετριέται με χοντρό φίλερ.

sapila racing
09/02/2017, 15:03
Οκ έχεις δίκιο. Αλλά show bike είναι...δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει το Grab the flag.
Όπως και πάρα πολλά βέβαια από αυτά που φτιάχνονται στο εξωτερικό. Ιδίως τα brat & Bobber που τους φοράνε τεράστιο προφίλ λάστιχο και κατεβάζουν και πλάκες, έχουν πολύ πλάκα. Η απόσταση τροχού και λαιμών εξατμίσεων μετριέται με χοντρό φίλερ.

E αυτό έγραψα κιε γω, οτι είναι μόνο για show.
Τι grab the flag, αυτό ούτε απο Ομόνοια για 3ης Σεπτεμβρίου δεν στριβει αν δεν σταματήσεις πρώτα.

Μου την δίνουν αυτες οι κατασκευές που έχουν ρίξει και χρήμα και ακριβά πράγματα και τελικά είναι μονο για show.
Το κανεις που το κάνεις, να ειναι τουλάχιστον λειτουργικό.

byron
09/02/2017, 15:53
E αυτό έγραψα κιε γω, οτι είναι μόνο για show.
Τι grab the flag, αυτό ούτε απο Ομόνοια για 3ης Σεπτεμβρίου δεν στριβει αν δεν σταματήσεις πρώτα.

Μου την δίνουν αυτες οι κατασκευές που έχουν ρίξει και χρήμα και ακριβά πράγματα και τελικά είναι μονο για show.
Το κανεις που το κάνεις, να ειναι τουλάχιστον λειτουργικό.

Ναι, κι εμένα μου τη δίνουν και τους την σπάω με ερωτήσεις όπου τους βρίσκω :bawl:
Από την άλλη, posering its not a crime.

byron
09/02/2017, 15:56
Δεν είναι τέτοιο λέμε....
Θα το βγάλω φωτό και θα δεις

Αεροανάρτηση σαν αυτές του τύπου Fournales που είχε το FZX750 δεν νομίζω να είναι μιας και έχει ελατήριο κανονικά. Κάποια υποβοήθηση αέρα θα παίρνει που μάλλον δεν κάνει και τίποτα καλό, αν κρίνω απ΄τον τρόπο που "βοηθάει" ο αέρας στα μπροστινά.
Για το ντεπόζιτο, ψάξτο λίγο εφόσον σας ενδιαφέρει το tank του Benelli. Απ΄ότι είδα υπάρχουν και replica στο ebay, αλλά και οδηγίες με σχήματα για το που θέλει μετατροπή αν το βάλεις.

buckley
09/02/2017, 18:55
Αεροανάρτηση σαν αυτές του τύπου Fournales που είχε το FZX750 δεν νομίζω να είναι μιας και έχει ελατήριο κανονικά. Κάποια υποβοήθηση αέρα θα παίρνει που μάλλον δεν κάνει και τίποτα καλό, αν κρίνω απ΄τον τρόπο που "βοηθάει" ο αέρας στα μπροστινά.
Για το ντεπόζιτο, ψάξτο λίγο εφόσον σας ενδιαφέρει το tank του Benelli. Απ΄ότι είδα υπάρχουν και replica στο ebay, αλλά και οδηγίες με σχήματα για το που θέλει μετατροπή αν το βάλεις.

Όντως μην ασχοληθείς ιδιαίτερα με τις αναρτήσεις ,αρκεί να δουλεύουν.
http://www.cmsnl.com/yamaha-xv750-virago-1981-b-usa_model8837/partslist/D-10.html#results

buckley
09/02/2017, 19:03
Manual εδώ xv750k κατέβασε το.
http://www.carlsalter.com/yamaha-service-manuals.asp

Tedvj23
09/02/2017, 19:24
Και εμενα το xt550 επαιρνε αερα στα μπροστινα..

SHOOTER045
09/02/2017, 20:32
Manual εδώ xv750k κατέβασε το.
http://www.carlsalter.com/yamaha-service-manuals.asp

Ευχαριστώ πολύ

christripoli
20/07/2018, 22:58
μια ερωτιση παιδια

ειμαι ετοιμος να φτιαξω ενα virago

η μετατροπη που θελω να κανω ειναι αυτου του τυπου
το 250-400 ομως που κοιταζω δεν εχει αναρτηση τυπου monoshock αλλα το ψαλιδι με τα διπλα αμορτισερ.
σκεφτωμαι λοιπον να καταργησω τα αμορτισερ και με σωληνα να κανω πλαισιο τυπου μονοσοκ ,ωστε να γινει ετσι.

τι λετε

επεισης τα πιρουνια μπροστα απο πια μηχανη ,αν γνωριζει κανεις
ευχαριστω .