PDA

View Full Version : Μεγάλα On-Off: εξέλιξη ή μόδα;



irinia
08/02/2017, 09:30
ΠΑΛΙ ΕΚΤΟΣ ΘΑ ΒΓΩ........ΑΛΛΑ




Να μην απαντήσω..?? Αν σας ενοχλεί η απάντηση σβήστε την.
Έτσι κι αλλιώς σήμερα ψάχνοντας οι άνθρωποι του μάρκετινγκ προσπαθούν να σπρώξουν ιδέες και προιόντα νέα
για να εκτοξεύσουν την αγορά δημιουργώντας εντυπώσεις.Το πόσο συμβατό είναι το κάθε S 1000 xr..??
Όταν παίρνεις ένα κουστούμι δρόμου και του βάζεις αναρτήσεις off ή το αντίθετο,ναι μεν δημιουργείς μια τάση
μια μόδα,αλλά ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ..!!
Τα μηχανάκια SS πάντα με φιλοσοφία ss θα είναι στημένα και για πολεμικές επιχειρήσεις παρόμοιες θα είναι οπλισμένα.
Και αντίστοιχα αυτά με την φιλοσοφία on-off ότι και να τα κάνεις ΟΡΘΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΟΔΗΓΑΣ..!!
Και δε γίνεται να περνάς τα 180-200 και νάσαι καμαρωτός κι αγέρωχος επάνω όση τεχνολογία και να κουβαλάς.
Συνεπώς για μένα,ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,τα 150 και 160 άλογα σε ένα on-off ΑΧΡΗΣΤΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ..!!
Και αν τα κυβικά τα πολλά έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης ακόμα στις μοτό ,γιατί τα αυτοκίνητα το γύρισαν ήδη στο down,
σε ότι αφορά στο θέμα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ πιο πολύ,το παραμύθι δε βλέπω να κρατάει πολύ.
Ήδη τα 1000 κυβικά προβάλλονται πολύ και τα 100 άλογα που παρέχουν για τέτοιες μοτό είναι ΣΟΥΠΕΡ..!!

ΥΓ.Επειδή έχω δει αυτό το μοχλικό που λες ,δεν ξέρω αν επιδέχεται προσαρμογή με λαμάκια.Μου το φόρεσαν
κάποτε ανάποδα σε μία μοτό και ΞΕΡΑΘΗΚΕ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ,ευτυχώς το πήρα πρέφα από το συνεργείο μέχρι το σπίτι
και δε βγήκα έξω στο δρόμο.........

amyroukai
08/02/2017, 09:41
ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ..!!

Η ουσία πίσω από το 1290S και T, το S1000XR, το Multistrada είναι μία: Πάνε τόσο γρήγορα όσο και τα SS στον επαρχιακό (πιθανώς και γρηγορότερα λόγω αναρτήσεων/γραναζώματος), πάνε τόσο γρήγορα όσο τα SS στην εθνική οδό (300άρες δεν πιάνουν αλλά ΟΚ, slow the eggs) και ταυτόχρονα είσαι καμαρωτός αγέρωχος ακούραστος αψεγάδιαστος αβάδιστα αβασάνιστα αβαβά. Με την συμβία αν θέλεις. Και τα πράγματα. Και τον σκύλο αν χωράει σε τακνμπαγκ. Εσύ μπορεί να μην το καταλαβαίνεις γιατί να "χρειάζεται" κάτι τέτοιο. Μερικές χιλιάδες άλλοι, ξέρουν (χωρίς να σημαίνει πως είτε εσύ ή οι άλλοι έχουν δίκιο σώνει και καλά).

Και αναλόγως τα χέρια και το πόσο δεν το λυπάσαι, κάνει παπάδες και εκεί που δεν φαντάζεσαι ότι θα πάει. Αν βρω κάτι βίδεο που πέτυχα χτες το βράδι, θα κάνω προσθήκη.

bulmont
08/02/2017, 09:46
..... Αν βρω κάτι βίδεο που πέτυχα χτες το βράδι, θα κάνω προσθήκη.



Να το κοιτάξεις αυτό. Ο κόσμος το βράδυ βλέπει τσόντες, όλη μέρα με μοτοσυκλέττες δεν βαρέθηκες;;;;;
Ν' αλλάζουμε και λίιιιιιιιγο το μενού.......................

irinia
08/02/2017, 10:27
Η ουσία πίσω από το 1290S και T, το S1000XR, το Multistrada είναι μία: Πάνε τόσο γρήγορα όσο και τα SS στον επαρχιακό (πιθανώς και γρηγορότερα λόγω αναρτήσεων/γραναζώματος), πάνε τόσο γρήγορα όσο τα SS στην εθνική οδό (300άρες δεν πιάνουν αλλά ΟΚ, slow the eggs) και ταυτόχρονα είσαι καμαρωτός αγέρωχος ακούραστος αψεγάδιαστος αβάδιστα αβασάνιστα αβαβά. Με την συμβία αν θέλεις. Και τα πράγματα. Και τον σκύλο αν χωράει σε τακνμπαγκ. Εσύ μπορεί να μην το καταλαβαίνεις γιατί να "χρειάζεται" κάτι τέτοιο. Μερικές χιλιάδες άλλοι, ξέρουν (χωρίς να σημαίνει πως είτε εσύ ή οι άλλοι έχουν δίκιο σώνει και καλά).

Και αναλόγως τα χέρια και το πόσο δεν το λυπάσαι, κάνει παπάδες και εκεί που δεν φαντάζεσαι ότι θα πάει. Αν βρω κάτι βίδεο που πέτυχα χτες το βράδι, θα κάνω προσθήκη.



ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ



Ανέβηκα σε πολλά τέτοια on-off και έχω και ένα δικό μου που δεν πάει 250-260 όσο τα άλλα βέβαια,
αλλά στα 230 πηγαίνει.
Μόλις περνώ τα 200 νοιώθω φτερό στον άνεμο,καμμία σύγκριση με το ταπεινό μου Χαγιαμπούζα που στα
220 άφηνες το τιμόνι και έστριβε μόνο του.
Τρομεροί κραδασμοί από τους 2 κυλίνδρους μόλις πιεστούν,αστάθεια μεγάλη,λόγω αεροδυναμικής και υψηλού
κέντρου βάρους,γεωμετρίας ,αναρτήσεων,τροχών,ελαστικών κ.λ.π.
Επειδή ό καθένας μας έχει τα δικά του μέτρα,εγώ σαν κάτοχος αρκουδόγκαζων από το 1980,έχω να πω ότι
όλα αυτά πυ ισχυρίζεσαι ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΟΥΝ..!!
Συνεπώς για μένα τα 250 χλμ. μπορεί να τα βλέπει κάποιος στο κοντέρ μιας τέτοιας μηχανής ,όμως προσωπικά για παράδειγμα
όταν το 1190 ΚΤΜ χτύπησε στο κοντέρ 240-250 εγώ νόμιζα ότι είμαι σε πάιπερ που απογειώνεται,έχασα και το κοντέρ
από τους κραδασμούς και έκλεισα γρήγορα το γκάζι γιατί δεν μου άρεσε ή αίσθηση.
Θα πω ότι όποιος πήρε τέτοιο μηχανάκι για να βλέπει έστω και για λίγο τα 250 είναι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ..!!
Έτυχε να κινηθώ άπειρες φορές με 280-300 χλμ.Πάνω από τα 250-260 κάθε φορά που σήκωνα το στήθος η μοτό έκοβε μαχαίρι
αν άφηνα το γκάζι.Τώρα πως μπορεί κάποιος να κάθεται καμαρωτός πίσω από μια ζελατίνα με 250..??
Ίσως δεν έχουμε την ίδια αίσθηση ΠΕΡΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥ..!!
Όσο για πόσο γρήγορα πάει ένα μηχανάκι σε ένα στριφτερό κομμάτι............ας το αφήσουμε καλύτερα είναι άλλο θέμα.
Και το πόση σιγουριά νοιώθει κάποιος που απέχει από το έδαφος 15 ή 35 πόντους π.χ.
Και μόνο ο τρόπος που υπερασπίζεσαι τη συγκεκριμένη κατηγορία για μένα είναι ΛΑΘΟΣ.
ΓΙΑΤΙ..?? Διότι αυτά τα μηχανάκια προωθούνται στην αγορά με τη φιλοσοφία όχι του γκαζιάρικου ,του στριφτερού και του απόλυτου,
ΑΛΛΑ του ΣΟΥΠΕΡ ταξιδιάρικου,του σούπερ άνετου,του σούπερ κουβαλητή με ΑΝΕΣΗ μεγάλη όλα αυτά.
Και ταυτόχρονα δημιουργούν την ψευδαίσθηση στον καημένο τον καταναλωτή ότι αν τα καβαλήσει θα φτάσει στην άκρη της γης
με σούζες μέσα από ερήμους βουνά ,λάσπες και βράχια.ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΟΠΛΟ....:lol:
Ξεχνάνε βέβαια να αναφέρουν ότι από πίσω χρειάζεται και ένα φορτηγό με ανταλλακτικά για υποστήριξη και πως στο τέλος της βόλτας
ίσως χρειαστεί o καταναλωτής να βάλει και κανένα χιλιάρικο ανάλογα με το τί του έτυχε...!!!
Και σου τα γράφω όλα αυτά επειδή πάντα σχεδόν είχα στην κατοχή μου ταυτόχρονα και SS και ON-OFF.


υγ. Αν θέλεις πήγαινε τα κάπου αλλού αυτά που λέμε να το αναλύσουμε χωρίς να ενοχλούμε κανέναν.

peterTHErider
08/02/2017, 10:56
αυτός ο νέος πιο διαλλακτικός και πράος Τέρενς πολυ μου αρέσει...

bulmont
08/02/2017, 13:54
ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ



Ανέβηκα σε πολλά τέτοια on-off και έχω και ένα δικό μου που δεν πάει 250-260 όσο τα άλλα βέβαια,
αλλά στα 230 πηγαίνει.
Μόλις παιρνώ τα 200 νοιώθω φτερό στον άνεμο,καμμία σύγκριση με το ταπεινό μου Χαγιαμπούζα που στα
220 άφηνες το τιμόνι και έστριβε μόνο του.
Τρομεροί κραδασμοί από τους 2 κυλίνδρους μόλις πιεστούν,αστάθεια μεγάλη,λόγω αεροδυναμικής και υψηλού
κέντρου βάρους,γεωμετρίας ,αναρτήσεων,τροχών,ελαστικών κ.λ.π.
Επειδή ό καθένας μας έχει τα δικά του μέτρα,εγώ σαν κάτοχος αρκουδόγκαζων από το 1980,έχω να πω ότι
όλα αυτά πυ ισχυρίζεσαι ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΟΥΝ..!!
Συνεπώς για μένα τα 250 χλμ. μπορεί να τα βλέπει κάποιος στο κοντέρ μιας τέτοιας μηχανής ,όμως προσωπικά για παράδειγμα
όταν το 1190 ΚΤΜ χτύπησε στο κοντέρ 240-250 εγώ νόμιζα ότι είμαι σε πάιπερ που απογειώνεται,έχασα και το κοντέρ
από τους κραδασμούς και έκλεισα γρήγορα το γκάζι γιατί δεν μου άρεσε ή αίσθηση.
Θα πω ότι όποιος πήρε τέτοιο μηχανάκι για να βλέπει έστω και για λίγο τα 250 είναι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ..!!
Έτυχε να κινηθώ άπειρες φορές με 280-300 χλμ.Πάνω από τα 250-260 κάθε φορά που σήκωνα το στήθος η μοτό έκοβε μαχαίρι
αν άφηνα το γκάζι.Τώρα πως μπορεί κάποιος να κάθεται καμαρωτός πίσω από μια ζελατίνα με 250..??
Ίσως δεν έχουμε την ίδια αίσθηση ΠΕΡΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥ..!!
Όσο για πόσο γρήγορα πάει ένα μηχανάκι σε ένα στριφτερό κομμάτι............ας το αφήσουμε καλύτερα είναι άλλο θέμα.
Και το πόση σιγουριά νοιώθει κάποιος που απέχει από το έδαφος 15 ή 35 πόντους π.χ.
Και μόνο ο τρόπος που υπερασπίζεσαι τη συγκεκριμένη κατηγορία για μένα είναι ΛΑΘΟΣ.
ΓΙΑΤΙ..?? Διότι αυτά τα μηχανάκια προωθούνται στην αγορά με τη φιλοσοφία όχι του γκαζιάρικου ,του στριφτερού και του απόλυτου,
ΑΛΛΑ του ΣΟΥΠΕΡ ταξιδιάρικου,του σούπερ άνετου,του σούπερ κουβαλητή με ΑΝΕΣΗ μεγάλη όλα αυτά.
Και ταυτόχρονα δημιουργούν την ψευδαίσθηση στον καημένο τον καταναλωτή ότι αν τα καβαλήσει θα φτάσει στην άκρη της γης
με σούζες μέσα από ερήμους βουνά ,λάσπες και βράχια.ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΟΠΛΟ....:lol:
Ξεχνάνε βέβαια να αναφέρουν ότι από πίσω χρειάζεται και ένα φορτηγό με ανταλλακτικά για υποστήριξη και πως στο τέλος της βόλτας
ίσως χρειαστεί o καταναλωτής να βάλει και κανένα χιλιάρικο ανάλογα με το τί του έτυχε...!!!
Και σου τα γράφω όλα αυτά επειδή πάντα σχεδόν είχα στην κατοχή μου ταυτόχρονα και SS και ON-OFF.


υγ. Αν θέλεις πήγαινε τα κάπου αλλού αυτά που λέμε να το αναλύσουμε χωρίς να ενοχλούμε κανέναν.





Ρε τέρενς όλα αυτά τα νιώθω κι' εγώ





















































μόλις το Ρ/51 περάσει τα 100........................

Ξεκόλα αρχηγέ, ξέχασε ότι ήξερες...........Το δράμα είναι πώς τώρα που γεράσαμε, τώρα που
οι δρόμοι γέμισαν κάμερες, τώρα που σου πέρνουν το δίπλωμα γιά πλάκα, (λέμε τώρα...) τώρα
έχουμε γαμάτα οχήματα..........................

Γαμώ τα γεροντάματά μου μέσα.....................

amyroukai
08/02/2017, 18:33
Τι να πω... δεν έχω πάει 200+ με κανένα μεγαονόφ, από την άλλη έχω διαβάσει εντυπώσεις από πολλούς ιδιοκτήτες και είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι τόσο πολύ αρνητικό!

Ειδικά για το τενερέ, το ότι ΔΕΝ έχει κραδασμούς το μοτέρ πουθενά, δεν έχει αστάθειες κλπ είναι κάτι που το γράφουν όλοι οι κάτοχοι (σε ξένα φόρα). Τι να πω!

KAGOURO
08/02/2017, 18:33
Η ουσία νομίζω χάθηκε μετά τα 650 κυβικά και τα 250+ κιλά για το συνθετικό ΟFF ! H ιδέα κατά την ταπεινή μου άποψη ήταν "κινούμε άνετα και γρήγορα εθνική οδό για να πάω στον προορισμό μου(ON χρήση) ΚΙ ΕΚΕΙ ΄μπορώ να μπώ χωματόδρομο και να κάνω OFF χρήση"...! Όλα τα προαναφερθέντα και λογικά είναι και ισχύουν....

irinia
09/02/2017, 04:23
Τι να πω... δεν έχω πάει 200+ με κανένα μεγαονόφ, από την άλλη έχω διαβάσει εντυπώσεις από πολλούς ιδιοκτήτες και είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι τόσο πολύ αρνητικό!

Ειδικά για το τενερέ, το ότι ΔΕΝ έχει κραδασμούς το μοτέρ πουθενά, δεν έχει αστάθειες κλπ είναι κάτι που το γράφουν όλοι οι κάτοχοι (σε ξένα φόρα). Τι να πω!


ΟΔΗΓΗΣΑ ΠΟΛΛΑ ON-OFF




Ήμουν και κάτοχος αρκετών κατά καιρούς.Τα όρια όλων για υποδειγματική συμπεριφορά είναι κάτω από τα 200.
Μπορεί να τα πιάνουν και να τα ξεπερνάνε κάποια για πλάκα.Το στήσιμο τους όμως δεν σου επιτρέπει να νοιώθεις
με τίποτε την άνεση των τετρακύλινδρων δρόμου στα πολλά.Ακόμα και ένα ταπεινό εξακοσάρι τετρακύλινδρο δρόμου
ή SS για μένα έχει καλύτερη συμπεριφορά πάνω από τα 200.
Το τενερέ μου καλό και άγιο,με μηδενικούς κραδασμούς για δικύλινδρο όντως,όταν φτάνει τα διακόσια αρχίζει να νοιώθει άβολα και κάπου εκεί στα 220-230 αν αυτός που το οδηγάει έχει την εμπειρία και την αίσθηση νοιώθει την ανασφάλεια
και τον κίνδυνο να αυξάνεται.BMW gs, KTM 1190, VSTROM 650 + 1000, EXPLORER 1200,VARADERO που κατά καιρούς είχα στην κατοχή μου ή οδήγησα αρκετά, ΟΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΑΝ,όταν το κοντέρ ξεπερνούσε τα 180 και πλησίαζε τα 200,άλλο λίγο παραπάνω ,άλλο λιγότερο...!!
ΟΤΙ ΠΛΗΣΙΑΖΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ, του σημείου ελέγχου τους το καλό..!!
Δε γίνεται παιδιά πίσω από μια ζελατίνα να κινείται κάποιος ατσαλάκωτος με 250,είναι πολλά τα χλμ. και απαιτείται εγρήγορση και ετοιμοπόλεμη θέση οδήγησης.Όρθιοι ,χαλαροί και με φραπέ δεν πάνε με τόσα.Το σώμα πρέπει να έχει άλλη θέση,το μυικό σύστημα πρέπει να είναι σε ετοιμότητα και οι μοτό πρέπει να είναι σεταρισμένες αλλιώς.
Ψηλοκάβαλα μηχανάκια ..??Όταν ανέβηκα στο τενερέ για πρώτη φορά ήταν σαν να πήγαινα από το ισόγειο στον πρώτο σε σχέση με τα ΟΝ μηχανάκια..!!
Για μια στιγμή τρέλλας ναι έχουν πολύ γκάζι κάποια,αλλά μέχρι εκεί.Όποιος τα πήρε για να τα σκίζει,ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΕΙΝΑΙ,γιατί έκανε λάθος κατηγορία και δεν ωρίμασε,αλλά το χειρότερο δεν το ΞΕΡΕΙ ακόμα..!!
Και εγώ την πάτησα αρκετές φορές,μέχρι που βρήκα το κόλπο,και SS και ON-OFF οπότε ξεχαρμάνιαζα και ηρεμούσα..!!
Ακριβό το τίμημα και δεν είναι εύκολο για όλους.

irinia
09/02/2017, 04:49
Ρε τέρενς όλα αυτά τα νιώθω κι' εγώ





















































μόλις το Ρ/51 περάσει τα 100........................

Ξεκόλα αρχηγέ, ξέχασε ότι ήξερες...........Το δράμα είναι πώς τώρα που γεράσαμε, τώρα που
οι δρόμοι γέμισαν κάμερες, τώρα που σου πέρνουν το δίπλωμα γιά πλάκα, (λέμε τώρα...) τώρα
έχουμε γαμάτα οχήματα..........................

Γαμώ τα γεροντάματά μου μέσα.....................




ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ..........ΟΥ ΓΑΡ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟΝ



Αλλά για πόσο καιρό θα κυνηγάμε τη σκιά μας και την ουρά μας..??
Εγώ κουράστηκα και κούρασα τους γύρω μου κάπου στα 55-56 μου.
Και για πρώτη φορά κάπου εκεί στα 57 παραιτήθηκα από τα ΑΡΚΟΥΔΟΓΚΑΖΑ..!!
Για πρώτη φορά σταμάτησα να την κοπανάω μόνος μου εννοείται και να με σταυρώνουν μπας και δεν γυρίσω.
Ένστικτο..?? Φυσική φθορά..?? Εγκέφαλος που κουράστηκε ή έπηξε επιτέλους..??
Αυτοσυντήρηση..?? Φόβος για τη ζωή που τελειώνει..??Σεβασμός επιτέλους προς αυτούς που μια ζωή κούραζα..??
ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ..!!!
Πάντως παράπονο δεν έχω,από το 80 με τους πυραύλους της εποχής κυκλοφορώ,τα γαμάτα που λες,ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ
δεν υπάρχουν,είμαι ένας πλήρης μοτοσυκλετιστής που δοκίμασα τα πάντα,ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΛΥ,διότι είδα φίλους και γνωστούς
πολύ καλύτερους οδηγούς από μένα να φεύγουν για το ταξίδι χωρίς γυρισμό...!!
Τώρα στα 61 πια νομίζω πως η χοντρούλα μου μου πάει και μου ταιριάζει τέλεια,σαν κουρασμένο παλικάρι που δηλώνω.
Αφού να φανταστείς ούτε αλυσίδα θέλω πια να δω.ΑΞΟΝΑΣ και ξερό ψωμί ,ούτε λερώνεται ,ούτε λαδώνεται..!!
Να χαίρεσαι λοιπόν τα γεροντάματα και νάσαι ευτυχισμένος που τα ζεις..!!
Βάζε το μυαλό να δουλέψει,κατέβαζε ρυθμό ανάλογα με το πόσο αντέχεις και σε παίρνει και πήγαινε το έτσι μέχρι το τέλος.
Εγώ με εντουράκια και on-off ξεκίνησα απολαμβάνοντας τη φύση ,την ελευθερία και με αυτά τελειώνω.
Πόσο θα πάει..?? ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ..?? Το μόνο που θα πω είναι ότι κάθε μέρα που περνάει τώρα που το κοντέρ γυρίζει ανάποδα
ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ....!!!

irinia
09/02/2017, 04:55
αυτός ο νέος πιο διαλλακτικός και πράος Τέρενς πολυ μου αρέσει...




ΑΝ ΠΟΤΕ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ





Πολύ μετριοπαθής άνθρωπος,απλά μέσα από το πληκτρολόγιο μου αρέσει
να σας τσιγκλίζω και να σας πειράζω.Όταν όμως τα πράγματα σοβαρεύουν,
εκεί πρέπει να δείχνουμε τον πραγματικό μας εαυτό.Και καλώς ή κακώς εδώ μέσα
σε αυτό το φόρουμ,......ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΟΒΑΡΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,για να μην πω
ΚΑΘΟΛΟΥ και σας τσατίσω πάλι,αλλά η αλήθεια είναι πικρή,και καμμιά φορά
πρέπει να ακούγεται.....έτσι για να ευθυγραμμιζόμαστε..!!

ggs
09/02/2017, 07:09
Αυτό που η (πολυ μεγάλη) τελική ταχύτητα είναι κριτήριο σύγκρισης και αγοράς για μια μηχανή που θα ζήσει σε δημόσιο δρόμο, προσωπικά, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Δλδ, τωρα τι κοιτάμε.. αν πιάνουν 250-260-280-300?
Τι νόημα έχει αυτό στην χρήση της, εκτός από το κοκορεμα στην καφετέρια;
Επίσης, δεν έχω καταλάβει πολύ τον τίτλο.
Τι σημαίνει εξέλιξη ή μόδα;
Τα μεγάλα ονοφ, όπως και κάθε κατηγορία μηχανών, φτιάχτηκαν για να καλύψουν κάποιες ανάγκες αναβατών
Τα μεγάλα ονοφ καλύπτουν την ανάγκη μακρινων ταξιδιών με μικτές συνθήκες δρόμου που θέλουν αυτονομία καυσίμου κσι άνεση στο κουβάλημα αναβατών και αποσκευών.
Τα πρώτα, τα εφτιαχναν μόνοι τους οι ίδιοι οι αναβάτες βάζοντας μεγαλύτερα ντεποζιτα, ενισχυμενα υποπλαισια κλπ και μετά τα φτιάχναν τα εργοστάσια.
Τώρα, αν κάποιοι τα παίρνουν μόνο για καφέ... SFW..

TONYBANDIT
09/02/2017, 08:17
ggs τα ειπες ολα σε 5 γραμμες.Εχει πεσει πολυ παραμυθι με τις τελικες των mega on off που μου θυμιζει την προ 20ετιας κοντρα των steet.288 το zzr 1100 302 το blackbird 308 το busa 312 το zx12.Μετα ηρθε ο κοφτης των 300 και ολοι το γυρισαν στο καλαματιανο.Ναι 300 παει αλλα ποτε τα πιανει?Καπως ετσι το βλεπω και εδω.Θα βαλουν κανενα κοφτη στα 200 πχ και μετα ολοι θα ασχοληθουν με την ουσια των μοτο αυτων που ειναι η διασχιση περιοχων η χωρων με ασφαλτο η χωμα με βαλιτσες και συνεπιβατη
ΥΓ.Οταν λεμε χωμα εννοουμε φλαταδουρα τυπου arizona και οχι διασχιση Πινδου με το multistrada πχ
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ

irinia
09/02/2017, 08:43
Αυτό που η (πολυ μεγάλη) τελική ταχύτητα είναι κριτήριο σύγκρισης και αγοράς για μια μηχανή που θα ζήσει σε δημόσιο δρόμο, προσωπικά, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Δλδ, τωρα τι κοιτάμε.. αν πιάνουν 250-260-280-300?
Τι νόημα έχει αυτό στην χρήση της, εκτός από το κοκορεμα στην καφετέρια;
Επίσης, δεν έχω καταλάβει πολύ τον τίτλο.
Τι σημαίνει εξέλιξη ή μόδα;
Τα μεγάλα ονοφ, όπως και κάθε κατηγορία μηχανών, φτιάχτηκαν για να καλύψουν κάποιες ανάγκες αναβατών
Τα μεγάλα ονοφ καλύπτουν την ανάγκη μακρινων ταξιδιών με μικτές συνθήκες δρόμου που θέλουν αυτονομία καυσίμου κσι άνεση στο κουβάλημα αναβατών και αποσκευών.
Τα πρώτα, τα εφτιαχναν μόνοι τους οι ίδιοι οι αναβάτες βάζοντας μεγαλύτερα ντεποζιτα, ενισχυμενα υποπλαισια κλπ και μετά τα φτιάχναν τα εργοστάσια.
Τώρα, αν κάποιοι τα παίρνουν μόνο για καφέ... SFW..




ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 1200-1300 ΚΥΒΙΚΑ




Σε μια μοτό για να κάνει αυτό που είπες,τα μακρινά ταξίδια..??
Καλά για τις τελικές ,και τα 160 άλογα.....από μόνο του φαντάζει αστείο..!!
Αν διάβασες τα ταξιδιωτικά θα δεις τρεις φίλους που έφτασαν στην άκρη της γης στο Βορρά
με δύο 650 μηχανάκια,ο ένας μάλιστα με το πιο απαξιωμένο μηχανάκι,αυτό που έχει δεχτεί
τα πιο ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ,από όλα αυτά τα ΚΟΡΟΙΔΑ για μένα που ψάχνουν τα γυαλιστερά
εργαλεία των 20000+ χιλιάδων ευρώ κι ανάθεμα αν τα έχουν πάει και στην καφετερία..!!
Όταν λοιπόν γράφω ότι μας πασάρουν τα ΣΟΥΠΕΡ ΟΠΛΑ για να μας αρμέγουν τα ωραία μας ευρώ
γιατί τους κακοφαίνεται και αρχίζουν τα διάφορα........εγώ γουστάρω να τα φάω όπως θέλω,
εγώ γουστάρω να τρώω φασολάδα 5 χρόνια και να γυαλίζω κάθε μέρα το σούπερ on-off μου,
που θα το βγάλω βόλτα όταν πάρει τη σύνταξη η γιαγιά μου και μου δώσει για βενζίνη,
μαζί μου δε θα πάρω και ένα ταπεράκι γιατί για ταβέρνα ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ..!!
ΠΡΟΣΟΧΗ μη μπερδέψει πάλι κάποιος το ταπεράκι,αν δεν έχω ΝΑΙ πάω βόλτα με ταπεράκι,
το έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές, ΑΛΛΑ..........ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ κάποιοι εμμέσως το ταπεράκι επειδή
μου δημιούργησαν την τεχνική ανάγκη να χώσω εγώ τα 20000+ για το νέο σούπερ όπλο
και να μπαίνω στη λογική να το πάρω κάνοντας ΠΕΤΡΑ ΤΟ ΣΚΑΤΟ ΜΟΥ..??
Τι αξίζει περισσότερο να ζεις για τη ζωή...........ή να ζεις για το παραμύθι που σου πουλάνε..??
Στα πλαίσια αυτά πιστεύω ότι έφτασαν τόσα τα κυβικά,τόσα τα άλογα κ.λ.π....και όλοι εμείς τρέχουμε
από πίσω αγκομαχώντας για την σούπερ ανάρτηση,τα σούπερ γκάζια,τα σούπερ φρένα κ.λ.π...,
που μπορεί,ΠΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ,και να τα παρκάρουμε όλα αυτά έξω από το καφέ,
βλέποντας τους φίλους μα τα ταπεινά τους 650άρια να μας δίνουν μαθήματα για το τι σημαίνει.....
ΤΑΞΙΔΙ και ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ..!!
O τίτλος για μένα είναι ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΟΣ,όντως εξέλιξη ή μόδα είναι όλο αυτό ..??
Όπως μας πλάκωσαν τα τζιποειδή κάποια στιγμή και τρέχαμε όλοι να πάρουμε
τα τρίλιτρα για να βγούμε Εθνική και να πάμε στο χωριό,εξέλιξη ή μόδα..??
Τα αυτοκίνητα γρήγορα άλλαξαν τρόπο,ΝΑΙ μεν SUV αλλά κατέβηκαν τα κυβικά,
μαζεύτηκαν τα σκάφη,σταμάτησαν τα πολλά 4Χ4,όλοι τρακτέρ θέλαμε.
Φαντάζεστε τι έρχεται με αυτό το περιουσιολόγιο..??
Έχεις 1200-1300 κυβικά μοτό..?? ΠΑΡΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ..!! Ήδη ψάχνονται μετά μανίας να
αλλάξουν το όνομα του ΕΝΦΙΑ.....:lol:, ΜΙΛΑΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ Η ΑΠΑΤΗ..!!
Μέχρι και το βραχιόλι που σου χάρισε ο πεθερός πρέπει να δηλώσεις..!!

bulmont
09/02/2017, 08:48
........εγώ γουστάρω να τα φάω όπως θέλω,....



κι' εμείς................

irinia
09/02/2017, 08:58
ggs τα ειπες ολα σε 5 γραμμες.Εχει πεσει πολυ παραμυθι με τις τελικες των mega on off που μου θυμιζει την προ 20ετιας κοντρα των steet.288 το zzr 1100 302 το blackbird 308 το busa 312 το zx12.Μετα ηρθε ο κοφτης των 300 και ολοι το γυρισαν στο καλαματιανο.Ναι 300 παει αλλα ποτε τα πιανει?Καπως ετσι το βλεπω και εδω.Θα βαλουν κανενα κοφτη στα 200 πχ και μετα ολοι θα ασχοληθουν με την ουσια των μοτο αυτων που ειναι η διασχιση περιοχων η χωρων με ασφαλτο η χωμα με βαλιτσες και συνεπιβατη
ΥΓ.Οταν λεμε χωμα εννοουμε φλαταδουρα τυπου arizona και οχι διασχιση Πινδου με το multistrada πχ
ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ



ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ



Από τα χεράκια μου σχεδόν όλα τα μηχανάκια που ανέφερες,εκείνα τουλάχιστον ΠΗΓΑΙΝΑΝ,
εδώ μιλάμε με τα δικύλινδρα ΨΗΛΟΚΑΒΑΛΑ on-off περνάς τα 200 ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΑΙ..!!
Αν βάλεις οποιοδήποτε από αυτά τα γαιδούρια μέσα στην Πίνδο,μπορεί κάποια στιγμή να βγει
αλλά πολύ φοβάμαι ότι ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ..!!

ggs
09/02/2017, 09:04
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 1200-1300 ΚΥΒΙΚΑ




Σε μια μοτό για να κάνει αυτό που είπες,τα μακρινά ταξίδια..??
Καλά για τις τελικές ,και τα 160 άλογα.....από μόνο του φαντάζει αστείο..!!
Αν διάβασες τα ταξιδιωτικά θα δεις τρεις φίλους που έφτασαν στην άκρη της γης στο Βορρά
με δύο 650 μηχανάκια,ο ένας μάλιστα με το πιο απαξιωμένο μηχανάκι,αυτό που έχει δεχτεί
τα πιο ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ,από όλα αυτά τα ΚΟΡΟΙΔΑ για μένα που ψάχνουν τα γυαλιστερά
εργαλεία των 20000+ χιλιάδων ευρώ κι ανάθεμα αν τα έχουν πάει και στην καφετερία..!!
Όταν λοιπόν γράφω ότι μας πασάρουν τα ΣΟΥΠΕΡ ΟΠΛΑ για να μας αρμέγουν τα ωραία μας ευρώ
γιατί τους κακοφαίνεται και αρχίζουν τα διάφορα........εγώ γουστάρω να τα φάω όπως θέλω,
εγώ γουστάρω να τρώω φασολάδα 5 χρόνια και να γυαλίζω κάθε μέρα το σούπερ on-off μου,
που θα το βγάλω βόλτα όταν πάρει τη σύνταξη η γιαγιά μου και μου δώσει για βενζίνη,
μαζί μου δε θα πάρω και ένα ταπεράκι γιατί για ταβέρνα ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ..!!
ΠΡΟΣΟΧΗ μη μπερδέψει πάλι κάποιος το ταπεράκι,αν δεν έχω ΝΑΙ πάω βόλτα με ταπεράκι,
το έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές, ΑΛΛΑ..........ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ κάποιοι εμμέσως το ταπεράκι επειδή
μου δημιούργησαν την τεχνική ανάγκη να χώσω εγώ τα 20000+ για το νέο σούπερ όπλο
και να μπαίνω στη λογική να το πάρω κάνοντας ΠΕΤΡΑ ΤΟ ΣΚΑΤΟ ΜΟΥ..??
Τι αξίζει περισσότερο να ζεις για τη ζωή...........ή να ζεις για το παραμύθι που σου πουλάνε..??
Στα πλαίσια αυτά πιστεύω ότι έφτασαν τόσα τα κυβικά,τόσα τα άλογα κ.λ.π....και όλοι εμείς τρέχουμε
από πίσω αγκομαχώντας για την σούπερ ανάρτηση,τα σούπερ γκάζια,τα σούπερ φρένα κ.λ.π...,
που μπορεί,ΠΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ,και να τα παρκάρουμε όλα αυτά έξω από το καφέ,
βλέποντας τους φίλους μα τα ταπεινά τους 650άρια να μας δίνουν μαθήματα για το τι σημαίνει.....
ΤΑΞΙΔΙ και ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ..!!
O τίτλος για μένα είναι ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΟΣ,όντως εξέλιξη ή μόδα είναι όλο αυτό ..??
Όπως μας πλάκωσαν τα τζιποειδή κάποια στιγμή και τρέχαμε όλοι να πάρουμε
τα τρίλιτρα για να βγούμε Εθνική και να πάμε στο χωριό,εξέλιξη ή μόδα..??
Τα αυτοκίνητα γρήγορα άλλαξαν τρόπο,ΝΑΙ μεν SUV αλλά κατέβηκαν τα κυβικά,
μαζεύτηκαν τα σκάφη,σταμάτησαν τα πολλά 4Χ4,όλοι τρακτέρ θέλαμε.
Φαντάζεστε τι έρχεται με αυτό το περιουσιολόγιο..??
Έχεις 1200-1300 κυβικά μοτό..?? ΠΑΡΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ..!! Ήδη ψάχνονται μετά μανίας να
αλλάξουν το όνομα του ΕΝΦΙΑ.....:lol:, ΜΙΛΑΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ Η ΑΠΑΤΗ..!!
Μέχρι και το βραχιόλι που σου χάρισε ο πεθερός πρέπει να δηλώσεις..!!


Πιστεύεις ότι χρειάζονται τα ss , τα τουρερ , τα εντουρο , τα μχ , τα νακεντ κλπ κλπ ?

Ωραίοι οι φιλοι σου ,αλλα πιαστηκαν κοροιδα που πηγαν με 650ρια στον βορρά (μονο) ενώ αλλοι γυρνανε τον κοσμο με παπια και βεσπες ..

Τωρα, όλα τα αλλα που λες , δικο σου θεμα τι θα κανεις με τα λεφτα και τον χρονο σου .
(και)Παπι εχεις , πουλας τον δεινοσαυρο και ζεις το real think χωρις να εισαι θυμα της μοδας ή του ενφια ..
Ολη τα κλαψα δεν καταλαβαινω όμως.

akis_trevor
09/02/2017, 09:37
Ρε συ Τέρενς ,αν σε φοβίζει στα 200 ε απλά μην πας τόσο..Τα κυβικά έχουν φτάσει στον Θεό,λογικό είναι να βγαίνουν τέτοιες τελικές.

el_hymador
09/02/2017, 09:43
Η αλήθεια είναι πως οι μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων (συγκριτικά με street), η αεροδυναμική περιπτέρου transformers, και το μεγάλο ύψος, δεν είναι και ότι καλύτερο όταν τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν πολύ. Κανένα Mega Adventure On-Off πως τα λένε anyway, δεν έδινε την σιγουριά στα πολλά, που δίνουν οι GT, Superbike και λοιπές street μοτοσικλέτες. Fair και λογικό το βρίσκω. Το θέμα είναι ότι πολλά από αυτά τα ρημάδια πάνε 220 (τσε βάλε πολλά) για πλάκα πλέον και τα κρατάνε άνετα. Αυτό που βελτιώνει δραματικά την κατάσταση, είναι οι ημιενεργητικές αναρτήσεις. Οκ, μπορεί να μην επιδρούν στην αεροδυναμική ή να μειώνουν το ύψος (ίσως να το δούμε και αυτό οσονούπω) αλλά πάς με γ@μησε με χιλιόμετρα στην ευθεία, το μηχανάκι είναι σταθερό και άνετο, αφρατίλα οι αναρτήσεις. Πλησιάζει η παρατεταμένη στον εθνικό, λες με τόσο που έρχομαι και με την προσλαμβάνουσα αίσθηση που έχω από τα σουσπέσια, θα χορέψω ποτ πουρί παραδοσιακών, πεντοζάλι, καλαματιανό, συρτό και ζεϊμπέκικο. Χρειάζεται ένα άλμα πίστης την πρώτη φορά. Κάνεις μια τον σταυρό σου και το βάζεις όπως έρχεσαι. Ράγες. Σε χρόνο dt. Τα ίδια και στον επαρχιακό και παντού, βάζεις το mode που θες και πας, τα μηχανάκια πλέον είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμα.

Για το χώμα, οκ, θέλει τεχνική και μπράτσα… αλλά δεν νομίζω ότι οι μοτοσικλέτες αυτές –πλην ορισμένων εκδόσεων - εξαιρέσεων- φτιάχνονται πλέον για μεγάλα ζόρια εκτός δρόμου.

irinia
09/02/2017, 09:53
UOTE=bulmont;2850141]κι' εμείς................[/QUOTE]




ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΛΑΘΟΣ




Εντυπώσεις,έτσι αποσπασματικά που παίρνεις την πρόταση......:lol:
Ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ από αυτό που γράφω..!!

irinia
09/02/2017, 10:24
Πιστεύεις ότι χρειάζονται τα ss , τα τουρερ , τα εντουρο , τα μχ , τα νακεντ κλπ κλπ ?

Ωραίοι οι φιλοι σου ,αλλα πιαστηκαν κοροιδα που πηγαν με 650ρια στον βορρά (μονο) ενώ αλλοι γυρνανε τον κοσμο με παπια και βεσπες ..

Τωρα, όλα τα αλλα που λες , δικο σου θεμα τι θα κανεις με τα λεφτα και τον χρονο σου .
(και)Παπι εχεις , πουλας τον δεινοσαυρο και ζεις το real think χωρις να εισαι θυμα της μοδας ή του ενφια ..
Ολη τα κλαψα δεν καταλαβαινω όμως.




OTAN ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ............





Δεν θα καταλάβει ποτέ............οπότε στην περίπτωση μας ταιρiάζει ΑΠΟΛΥΤΑ
η παροιμία.......ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ........!!
Αν τα συμπεράσματα που βγάζεις από αυτά που έγραψα είναι τα παραπάνω λόγια..??
Τότε δεν θα δεις ΠΟΤΕ αυτά που δεν θέλεις,υπάρχει βέβαια και η άλλη πλευρά,
το νάσαι από τη μεριά των κυβερνώντων και να μη σου αρέσουν αυτά περί ΕΝΦΙΑ
και γαμησιών του λαού μας που έγραψα.
Το παράδειγμα με τις βέσπες ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΤΥΧΟ ,άλλο η υπερβολή ,η προσήλωση σε
ένα μηχανάκι,το στυλ γενικά όπως οι βέσπες που ανάφερες και όσοι τις καβάλησαν ξέρουν
μια και έτυχε να καβαλάω κάποτε μια διακοσάρα δίχρονη με ΠΑΡΜΠΡΙΖ,και άλλο φυσικά
ένα μηχανάκι 650 κυβικά που μπορεί να τα κάνει όλα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ χωρίς 7 κιλά ηλεκτρονικά,
διπλάσια κυβικά,160 άλογα και 260 τελική.
Υπάρχει ΛΟΓΙΚΗ και ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ,υπάρχει και υπερβολή,και το γυρνάς τον κόσμο καβάλα σε μια βέσπα
είναι τόσο ακραία κατάσταση όσο ΑΧΡΗΣΤΗ είναι το να τον γυρνάς με αυτά τα μηχανάκια των 20000+

υγ.Περαιτέρω εξηγήσεις νομίζω ότι θα κουράσουν αυτούς που μας διαβάζουν
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις λύσεις που μου προτείνεις,βέβαια αυτά που γράφω δεν είναι μόνο για μένα,
εγώ θα τη βρω τη λύση,απλά ΛΕΩ μπας και σωθεί καμμιά ψυχή..!!

ggs
09/02/2017, 10:30
OTAN ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ............





Δεν θα καταλάβει ποτέ............οπότε στην περίπτωση μας ταιρiάζει ΑΠΟΛΥΤΑ
η παροιμία.......ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ........!!
Αν τα συμπεράσματα που βγάζεις από αυτά που έγραψα είναι τα παραπάνω λόγια..??
Τότε δεν θα δεις ΠΟΤΕ αυτά που δεν θέλεις,υπάρχει βέβαια και η άλλη πλευρά,
το νάσαι από τη μεριά των κυβερνώντων και να μη σου αρέσουν αυτά περί ΕΝΦΙΑ
και γαμησιών του λαού μας που έγραψα.
Το παράδειγμα με τις βέσπες ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΤΥΧΟ ,άλλο η υπερβολή ,η προσήλωση σε
ένα μηχανάκι,το στυλ γενικά όπως οι βέσπες που ανάφερες και όσοι τις καβάλησαν ξέρουν
μια και έτυχε να καβαλάω κάποτε μια διακοσάρα δίχρονη με ΠΑΡΜΠΡΙΖ,και άλλο φυσικά
ένα μηχανάκι 650 κυβικά που μπορεί να τα κάνει όλα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ χωρίς 7 κιλά ηλεκτρονικά,
διπλάσια κυβικά,160 άλογα και 260 τελική.
Υπάρχει ΛΟΓΙΚΗ και ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ,υπάρχει και υπερβολή,και το γυρνάς τον κόσμο καβάλα σε μια βέσπα
είναι τόσο ακραία κατάσταση όσο ΑΧΡΗΣΤΗ είναι το να τον γυρνάς με αυτά τα μηχανάκια των 20000+

υγ.Περαιτέρω εξηγήσεις νομίζω ότι θα κουράσουν αυτούς που μας διαβάζουν
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις λύσεις που μου προτείνεις,βέβαια αυτά που γράφω δεν είναι μόνο για μένα,
εγώ θα τη βρω τη λύση,απλά ΛΕΩ μπας και σωθεί καμμιά ψυχή..!!

ναι , καλα... πες οτι βαρεθηκες - μετανοιωσες το σουπερτενερε και ασε τα μισολογα.:lol:

εκτος και ανακάλυψες τώρα ότι σχεδόν τα πάντα γίνονται με σχεδον όλα τα μηχανάκια ,ανεξαρτήτως κυβισμού και κόστους.

και τα κυβικα , οπως ξερεις αφου ειχες παντα θηρια , δεν ειναι για την τελικη ταχυτητα (που δεν παιζει και πολυ ρολο ) αλλα για την ροπη η οποια οντως ειναι ωραια και χρησιμη .

irinia
09/02/2017, 10:37
Ρε συ Τέρενς ,αν σε φοβίζει στα 200 ε απλά μην πας τόσο..Τα κυβικά έχουν φτάσει στον Θεό,λογικό είναι να βγαίνουν τέτοιες τελικές.



ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΦΟΒΙΖΕΙ ΕΜΕΝΑ




Το 200 αλλά αν αντέχουν αυτά τα μηχανάκια τα 200+.
Εσένα προφανώς δεν σε φοβίζει για να το λες.
Και εγώ μπορεί να είμαι βλαμμένος και να το τερματίζω κάθε λεπτό
το τενερέ,το ζητούμενο στην κουβέντα μας όμως είναι........
είναι φτιαγμένα αυτά τα μηχανάκια για τα 160 άλογα και τα 250-260 τελικής..??
Είναι αυτό εξέλιξη..?? Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος..??
Η είναι μούρη για να πουλάμε το προιόν μας..??
Μούρη ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ,ΑΧΡΗΣΤΗ και πιθανόν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ..??
Είναι ΑΧΡΗΣΤΑ τα κυβικά που έχουν φτάσει στο Θεό..??
Μπορούμε να κάνουμε τα πάντα με τα μισά κυβικά,άντε 800..??
Το αυτοκίνητο μου είναι ένα κασκάι με 1200 κυβικά τουρμπάκι και πάει
μια χαρά,και το μηχανάκι μου κι αυτό 1200 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ..??

amyroukai
09/02/2017, 10:39
εγώ τώρα θ'αναρωτηθώ αν εσύ που το πήρες το θεωρείς υπερβολή, γιατί το αγόρασες;

irinia
09/02/2017, 10:55
ναι , καλα... πες οτι βαρεθηκες - μετανοιωσες το σουπερτενερε και ασε τα μισολογα.:lol:

εκτος και ανακάλυψες τώρα ότι σχεδόν τα πάντα γίνονται με σχεδον όλα τα μηχανάκια ,ανεξαρτήτως κυβισμού και κόστους.

και τα κυβικα , οπως ξερεις αφου ειχες παντα θηρια , δεν ειναι για την τελικη ταχυτητα (που δεν παιζει και πολυ ρολο ) αλλα για την ροπη η οποια οντως ειναι ωραια και χρησιμη .





Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΓΥΑΛΙΣΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥΛΤΙ 950



Λες να ψάχνω δικαιολογίες..??
Όσο για τη ροπή,ναι γιαυτό τα λέω αρκουδόγκαζα αυτά τα μηχανάκια.
Δεν είναι σαν τα χιλιάρια που πρέπει να τα έχεις στην τσίτα.
Εκεί που πας με 80 ανοίγεις το γκάζι με 6η και κάποια στιγμή ψάχνεις να αλλάξεις ταχύτητα.
Ειδικά με την τελική ξενερώσαμε όταν ανακοίνωσαν τον περιορισμό στα 300,αν και βγήκαν
κάτι παπαράκια αντικόφτες.Οι κατασκευαστές όμως έχασαν το ενδιαφέρον τους μετά την συμφωνία.
Βέβαια το νέο ZZR ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,όμως ξέφυγε πλέον από τα γήινα δεδομένα,
και αν κάποιος έχει να δώσει τα 25000+ χιλιάρικα δεν μπορεί πλέον να το απολαύσει παρά σε
κάτι αποξηραμένες λίμνες...
Γύρισα πολλές χώρες της Ευρώπης ,εντύπωση μου έκανε η ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑ μηχανών SS ,
και αρκουδόγκαζων ZZR ,HAYABUSA,BLACKBIRD.
Και αν είδα κάποια SS από τα άλλα ούτε για δείγμα...!!!
Πίτα στο ON-OFF και στα ορθιοτίμονα και ημιτσοπεροειδή,δε μιλάμε ότι οι άνθρωποι κρατάνε τα μηχανάκια τους
για πολλά χρόνια,όχι σας εμάς που κάθε χρόνο παθαίνουμε κατάθλιψη μόλις βγει το καινούργιο μοντέλο..!!
Η αναλογία..?? Όπως στην Ελλάδα βλέπεις ένα vstrom και ένα μηχανάκι,έξω ένα BMW gs και ένα μηχανάκι,
άντε στην Ιταλία έσπαγε λίγο το πράμμα με κανένα Τζαπάν και Ιταλικό..!!
Γερμανία Αυστρία..?? Σιχάθηκα τα BMW, ε προς τα εκεί έσπαγε το σκηνικό και με κανένα ΚΤΜ

akis_trevor
09/02/2017, 10:58
εγώ τώρα θ'αναρωτηθώ αν εσύ που το πήρες το θεωρείς υπερβολή, γιατί το αγόρασες;

Αυτό ακριβώς.
Και για να απαντήσω και στον Τέρενς,εγώ έδωσα ένα μηχανάκι με 110 άλογα σχεδόν και πήρα ένα με λίγο παραπάνω απτά μισά, οπότε όχι ούτε με νοιάζει η τελική ούτε πάω με 200.( Και να ήθελα εγώ δεν πάει το μηχανάκι ). :lol:

ggs
09/02/2017, 11:01
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΓΥΑΛΙΣΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥΛΤΙ 950



Λες να ψάχνω δικαιολογίες..??
Όσο για τη ροπή,ναι γιαυτό τα λέω αρκουδόγκαζα αυτά τα μηχανάκια.
Δεν είναι σαν τα χιλιάρια που πρέπει να τα έχεις στην τσίτα.
Εκεί που πας με 80 ανοίγεις το γκάζι με 6η και κάποια στιγμή ψάχνεις να αλλάξεις ταχύτητα.
Ειδικά με την τελική ξενερώσαμε όταν ανακοίνωσαν τον περιορισμό στα 300,αν και βγήκαν
κάτι παπαράκια αντικόφτες.Οι κατασκευαστές όμως έχασαν το ενδιαφέρον τους μετά την συμφωνία.
Βέβαια το νέο ZZR ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,όμως ξέφυγε πλέον από τα γήινα δεδομένα,
και αν κάποιος έχει να δώσει τα 25000+ χιλιάρικα δεν μπορεί πλέον να το απολαύσει παρά σε
κάτι αποξηραμένες λίμνες...
Γύρισα πολλές χώρες της Ευρώπης ,εντύπωση μου έκανε η ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑ μηχανών SS ,
και αρκουδόγκαζων ZZR ,HAYABUSA,BLACKBIRD.
Και αν είδα κάποια SS από τα άλλα ούτε για δείγμα...!!!
Πίτα στο ON-OFF και στα ορθιοτίμονα και ημιτσοπεροειδή,δε μιλάμε ότι οι άνθρωποι κρατάνε τα μηχανάκια τους
για πολλά χρόνια,όχι σας εμάς που κάθε χρόνο παθαίνουμε κατάθλιψη μόλις βγει το καινούργιο μοντέλο..!!
Η αναλογία..?? Όπως στην Ελλάδα βλέπεις ένα vstrom και ένα μηχανάκι,έξω ένα BMW gs και ένα μηχανάκι,
άντε στην Ιταλία έσπαγε λίγο το πράμμα με κανένα Τζαπάν και Ιταλικό..!!
Γερμανία Αυστρία..?? Σιχάθηκα τα BMW, ε προς τα εκεί έσπαγε το σκηνικό και με κανένα ΚΤΜ

Τώρα, επειδή εγώ δεν ξέρω από τέτοιες ταχύτητες, πως μπορεί κάποιος να ξενερώσει με τον περιορισμό στα 300;;;;;

karellen
09/02/2017, 11:04
Στην Ευρώπη και δη στη βόρεια,λόγω του αρκουδόκρυου κυκλοφορούν ελάχιστους μήνες,δεν προλαβαίνουν να βαρεθούν τα μηχανάκια τους και γι αυτό δεν τα ανανεώνουν συχνά.

irinia
09/02/2017, 11:06
εγώ τώρα θ'αναρωτηθώ αν εσύ που το πήρες το θεωρείς υπερβολή, γιατί το αγόρασες;




ΟΥΔΕΙΣ ΑΣΦΑΛΤΟΣ............




Που είπε και η Άντζελα κάποτε.
Ποτέ δεν έβγαλα τον εαυτό μου απ'έξω από αυτό το πανηγύρι..!!
Το θέμα είναι να μην στερείς τον εαυτό σου και τους δικούς σου από ΤΙΠΟΤΕ.
Αλλοίμονο σε αυτούς όμως που ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ και βασανίζονται
και ίσως τυραννούν και τους οικείους τους ..!!
Αν με είχε προλάβει το καινούργιο vstrom το 650,δεν κάνω πλάκα εδώ,ίσως
να το προτιμούσα.Σαν γεροντάκι ήθελα λίγη παραπάνω κάλυψη από τα ηλεκτρονικά
να μου γιατρεύει τις ανασφάλειες τώρα στα γεράματα και το βεστρομάκι μου το θεωρούσα
πολύ γυμνό σε αυτόν τον τομέα.
Βέβαια χθές έμαθα τιμή για το καινούργιο 1000 vstrom και πήδηξα 15000+,ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ..!!
Για το νέο 650 όπου απ'ότι βλέπω μάλλον δεν τόλμησαν και πολλά σε αλλαγές εννοώ ,δεν ξέρω τιμή.
Προφανώς ακόμα οι άνθρωποι κάθονται επάνω στις δάφνες τους.

irinia
09/02/2017, 11:16
Τώρα, επειδή εγώ δεν ξέρω από τέτοιες ταχύτητες, πως μπορεί κάποιος να ξενερώσει με τον περιορισμό στα 300;;;;;



ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ




Αν ήσουν της παλιάς σχολής και είχες ζήσει Εθνική και κόντρες θα είχες καταγράψει
μέσα στο μυαλουδάκι σου κάποια δεδομένα.
Όλοι εμείς της προηγούμενης γενιάς είχαμε αυτή την τρέλλα..!!
Το να πάμε τα μηχανάκια έστω και ένα χλμ.τελικής παραπάνω από τον άλλον.
Τώρα στην πράξη..?? Μη το ψάχνεις,είπαμε ήμασταν μια παρέα όπου κανένας δεν έμεινε
πια σχεδόν.Αγοράζαμε το πιο γρήγορο για να το έχουμε και να το δείχνουμε.
Το πόσο που και πως ......... είναι άλλο θέμα.Ας μη το αναλύσουμε εδώ μέσα,όχι τίποτε
αλλά δεν είχε γίνει και διπλής κατεύθυνσης ακόμα η Εθνική Θεσσαλονίκης - Αθηνών :lol:
Αν και μετά από 40 χρόνια παραγράφονται τα πάντα.

ggs
09/02/2017, 11:34
ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ




Αν ήσουν της παλιάς σχολής και είχες ζήσει Εθνική και κόντρες θα είχες καταγράψει
μέσα στο μυαλουδάκι σου κάποια δεδομένα.
Όλοι εμείς της προηγούμενης γενιάς είχαμε αυτή την τρέλλα..!!
Το να πάμε τα μηχανάκια έστω και ένα χλμ.τελικής παραπάνω από τον άλλον.
Τώρα στην πράξη..?? Μη το ψάχνεις,είπαμε ήμασταν μια παρέα όπου κανένας δεν έμεινε
πια σχεδόν.Αγοράζαμε το πιο γρήγορο για να το έχουμε και να το δείχνουμε.
Το πόσο που και πως ......... είναι άλλο θέμα.Ας μη το αναλύσουμε εδώ μέσα,όχι τίποτε
αλλά δεν είχε γίνει και διπλής κατεύθυνσης ακόμα η Εθνική Θεσσαλονίκης - Αθηνών :lol:
Αν και μετά από 40 χρόνια παραγράφονται τα πάντα.

Δλδ, ποιο μηχανάκι τρακοσαριζε ++++ πριν 40 χρόνια :confused:

Υγ:καμία ειρωνεία. Όντως, δεν έχω πάει ποτέ με 300 γι αυτό ρωτάω

STOYBI
09/02/2017, 12:16
Πολλα + στα γραφομενα του ggs γιατι βαριεμε να τον τα ταραξω στα μπρουμ......

Η τελικες ΕΙΔΙΚΑ.... Στα μεγα ον οφφ ειναι το τελευταιο ( και εαν εχει και αυτη την θεση ...) που απασχολει τον καθε ιδιοκτητη τους που ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕ......!!

Παντα ο γνωστης ισοροπημενος ιδιοκτητης μιας μεγα ον οφφ τον απασχολουσε η ροπη και μονο αυτη ( την οποια θελουμε δεν θελουμε μονο τα κυβικα μπορουν να την αποδωσουν σωστα.....)

Τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε...!!

STOYBI
09/02/2017, 12:31
ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ




Αν ήσουν της παλιάς σχολής και είχες ζήσει Εθνική και κόντρες θα είχες καταγράψει
μέσα στο μυαλουδάκι σου κάποια δεδομένα.
Όλοι εμείς της προηγούμενης γενιάς είχαμε αυτή την τρέλλα..!!
Το να πάμε τα μηχανάκια έστω και ένα χλμ.τελικής παραπάνω από τον άλλον.
Τώρα στην πράξη..?? Μη το ψάχνεις,είπαμε ήμασταν μια παρέα όπου κανένας δεν έμεινε
πια σχεδόν.Αγοράζαμε το πιο γρήγορο για να το έχουμε και να το δείχνουμε.
Το πόσο που και πως ......... είναι άλλο θέμα.Ας μη το αναλύσουμε εδώ μέσα,όχι τίποτε
αλλά δεν είχε γίνει και διπλής κατεύθυνσης ακόμα η Εθνική Θεσσαλονίκης - Αθηνών :lol:
Αν και μετά από 40 χρόνια παραγράφονται τα πάντα.


Εαν υπηρχε στην γενια σου εστω ενα μηχανακι που πηγαινε πανω απο 250 (και αυτα σε 10κμ ευθεια ελαφρως κατηφορικη) εγω θα κοτσαρω τον δικεφαλο στο προφιλ μου.....


Το εαν η γενια σου προσπαθουσε να κανει ενα μηχανακι να παει απο τα 180 στα 190 ( με αρκετες χιλιαδες δραχμες..)

Εχει μεγαλη διαφορα απο το ηλεκτρονικο ξενερωμα οπως εσυ εγραψες του κοφτη των 300κμ ( και της επιταχυνσης αυτων στα σημερινα μηχανακια ....)

LOUKILOUK
09/02/2017, 12:39
Stoubi, gigs, ++
Επίσης τι σημασία έχει αν κάποιοι καταφέρνουν και πουλάνε ψυγεία σε Εσκιμώους...
Το μάρκετινγκ αυτό είναι...το θέμα είναι να ξέρεις εσύ ποιος είσαι και που πας....και αυτό σίγουρα είναι κάτι που δεν θα διορθωθεί με αυτό το νήμα.
Κατά τα αλλά εδώ στις Σκωτίες με το αρκουδόκριο 90% ss βλέπεις τον κόσμο να κατέχει... τα τελευταία 10 χρόνια εμφανίστηκαν και τα ονοφ δειλά-δειλά... Μια ματιά στις αγγελίες για πώληση θα σας πείσει....

telegonos
09/02/2017, 12:40
Να σου πω εγώ γιατί ο κόσμος αγοράζει mega on-off (οπως τα λένε), ή ψηλά street (όπως τα λέω εγώ).

Γιατί τρώει καλά ο Ευρωπαίος, και είναι ψηλός, έχει και μπάκες από μια ηλικία και μετά.

Που θες να στριμωχτεί; Στο GSXR1000;

Επίσης ο Ευρωπαίος έχει προ πολλού Αμερικανοποιηθεί στην κουλτούρα του. Bigger is better. Αυτή έχει γίνει η αισθητική του. Τι να το κάνεις το μαζεμένο, γρήγορο, μετρημένο ST1050, αμα το Tiger 1050 δείχνει ΔΙΠΛΑΣΙΟ ΜΠΟΥΓΙΟ; Αυτό μετράει, έτσι σκέφτεται.

Όλα μάρκεντινγκ είναι, δίκιο έχεις όταν κι εσύ ο ίδιος ανακαλύπτεις ότι το ''κάνουν ότι και τα άλλα και καλύτερα'' που πασσάρουν οι Καραχάλιοι στα editorial, γρήγορα ανάγεται στην πραγματικότητα σε ''κάνουν λίγο απόλα αλλά πουθενά τόσο καλά όσο τα άλλα στα επιμέρους''.

Τα γούστα του καθενός είναι όποια είναι, γούστο του και καπέλο του, και αέρα στα πανιά του τελικά. Πάρε και οδήγα εσύ αυτό που σου αρέσει εσένα, και άσε τους άλλους να οδηγάνε αυτό που θέλουνε.

TONYBANDIT
09/02/2017, 13:16
Χωρις να θελω να θελω να κανω τον δικηγορο του terens ,δεν τον ξερω κιολας τον ανθρωπο,εκφραζει τον προβληματισμο του εχοντας ζησει την εξελιξη της μοτοσικλετας τα τελευταια 35-40 χρονια.Για τους πιο νεους που θεωρουν τα 600 κ ΜΗΧΑΝΑΚΙ και οχι μηχανη να τους πω οτι μοτο απο 750 και πανω στα late 70s early 80s ειχαν ελαχιστοι,τους ξεραμε ολοι με τα μικρα τους ονοματα .(το ιδιο βεβαια και η τροχαια.).Δεν αλλαξαν μονο οι μοτο αλλαξαν και οι αναβατες.Τον χειμωνα κανει κρυο το καλοκαιρι καυσωνα παμε μωρε με το αμαξι που εχει και clima.

Φιλε terens μην χαλιεσαι ,αφου τα σκουτερ εφτασαν 800 κυβικα τα 1300 της ktm μας χαλασανε

STOYBI
09/02/2017, 13:25
Χωρις να θελω να θελω να κανω τον δικηγορο του terens ,δεν τον ξερω κιολας τον ανθρωπο,εκφραζει τον προβληματισμο του εχοντας ζησει την εξελιξη της μοτοσικλετας τα τελευταια 35-40 χρονια.Για τους πιο νεους που θεωρουν τα 600 κ ΜΗΧΑΝΑΚΙ και οχι μηχανη να τους πω οτι μοτο απο 750 και πανω στα late 70s early 80s ειχαν ελαχιστοι,τους ξεραμε ολοι με τα μικρα τους ονοματα .(το ιδιο βεβαια και η τροχαια.).Δεν αλλαξαν μονο οι μοτο αλλαξαν και οι αναβατες.Τον χειμωνα κανει κρυο το καλοκαιρι καυσωνα παμε μωρε με το αμαξι που εχει και clima.

Φιλε terens μην χαλιεσαι ,αφου τα σκουτερ εφτασαν 800 κυβικα τα 1300 της ktm μας χαλασανε

Μονο προς αποφυγη ( οποιος πραγματικα ξερει..) μπορει να φερει παραδειγματα με τον μοτοσυκλετισμο στην ελλαδα ( και οχι μονο ) δεκαετιες του 70-80- και τουλαχιστον μεσα 90....!!

Συμπεριλαμβανομενου και εαυτου μου.....

Ας σταματησει εδω η κουβεντα για τους παπασουζες και κοντρα, ροδα και κοπανα της εποχης .....

Το συγκεκριμενο παραδειγμα των παλιων... Που αναφερθηκε παραπανω ηταν τοσο αστοχο που....

Βολη στο γαμο του καραγκιοζη θεωρειτε ποιο επιτυχημενη και εχει 100 points....!!

OldMan
09/02/2017, 13:40
Κωστακη γιατι εκνευρίζεσαι..???:beer:

kordix
09/02/2017, 14:35
Nα το θέσω αλλιώς με βάση τον τίτλο. Τι θα προτιμούσα αν τα λεφτά δεν ήταν πρόβλημα, το gs 1150 2002 που χω ή ενα 950 μουλτιστράντα εντούρο 2017; (για να μην βάλω το 1200 και με πείτε, παρταόλη)


Με ποιο θα είμαι πιο ασφαλής σε στροφιλίκι με βροχή;
Με ποιο θα ευχαριστηθώ περισσότερο οδήγηση;
Με ποιο θα ταξιδέψω πιο ανετα και πιο οικονομικά στα 160-180;



Με το μουλτιστράντα, ευχαριστώ πολύ, θα το πάρω, τυλίξτε μου ενα σε κοκκινάκι.


(Δεν θέλω ss γιατί ταξιδεύω δικάβαλος, με μπαγκάζια και γιατί μου αρέσουν τα βαλκάνα και οι δρόμοι τους)

STOYBI
09/02/2017, 15:04
Κωστακη γιατι εκνευρίζεσαι..???:beer:

Γιατι οποτε ακουω για παλια σχολη...

Ρε Αντωνη εαν υπηρχε στους παλιους η στοιχειωδη μορφωση και λιγο νιονιο παραπανω .....

Θα ειχαμε κοντα μας περισσοτερους φιλους απο αυτους που φυγανε με την μαλακια που μας βαραγε......

Θεωρω τους μοτοσυκλετιστες των τελευταιων χρονων , πολυ καλλυτερους απο την γενια της δικης μου και της δικης σου ...

Και σαν οδηγους ...Και στο οτι λαμβανουν οσα μετρα μπορουν για την προστασια τους ωστε...

Να τους κανουμε εμεις των ηντα τους εξυπνους με το....... "ξενερωμα κοφτη στα 300...."

Η το... Οι εμεις..... Της πσσσσσσσσ παλιας σχολης μην χε....ω....

amyroukai
09/02/2017, 19:05
Πάντως επειδή μένει η εντύπωση "οι 250άρηδες και οι βεσπάδες είναι οι απόλυτοι RTW ταξιδευτές", να ένας μεσήλιξ με ΚΤΜ 1090 (τώρα, με άλλα ΚΤΜ παλιότερα). Google translate is my friend γιατί Γερμανικά δεν.


edit: εδώ είχα ξεχάσει το λινκ http://www.josef-pichler.at/

DAYMAN
09/02/2017, 21:21
εγω παντως με καβαλημενα τα 50 φιλε terens αν ειχα τα 15 (για μενα) δεν θα ελεγα οχι για το africa. Θεωρω οτι για μεγκα ον-οφ η ιπποδυναμη αλλα και αυτα που μπορει να δωσει καλυπτουν ανετα καποιον που παει χωμα -και εννοω παει εκει που μπορει ο ιδιος να παει- να ταξιδεψει να μετακινηθει κτλ.
Τα μεγαλα των αλλων εταιρειων ειναι εξαιρετικα -τα εχω τεσταρει ολα- με τρομερα ηλεκτρονικα που σε κανουν ΤΙΜΟΝΙ με πλαισια και αναρτησεις κινητηρες βαφες οργανα κτλ. Τα XR XT XLS-R κτλ της νιοτης μου μοιαζουν με playmobil αλλα εκτιμω οτι ειναι υπερβολικα για τον Ελληνα μοτοσυκλετιστη η χειριστη. Αντιθετα για τον Γαλλο ,Ιταλο και κανα δυο λαους της Ευρωπης ακομα ειναι αυτο που ζητουν ωστε να διευρινουν τους μοτοσυκλετιστικους τους οριζοντες.
Απο την αλλη παλι οσοι εχουν την ανεση αγορας αλλα και συντηρησης _παραγοντα που δεν υπολογιζει σχεδον κανενας- γιατι οχι; Προσωπικα χαιρομαι και γουστρω να σταματω στο φαναρι η να ωολταρω,ταξιδευω κτλ και να εχω γυρω μου τετοια μηχανακια.

irinia
09/02/2017, 21:49
Δλδ, ποιο μηχανάκι τρακοσαριζε ++++ πριν 40 χρόνια :confused:

Υγ:καμία ειρωνεία. Όντως, δεν έχω πάει ποτέ με 300 γι αυτό ρωτάω



ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΤΡΙΑΚΟΣΑΡΙΖΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΡΙΝ 40 ΧΡΟΝΙΑ..??


Που το έγραψα ρε φίλε.Παραγράφονται έγραψα αστειευόμενος τα ΚΑΓΚΟΥΡΙΛΙΚΙΑ..!!
ZZR 1100 ........1989-90 πριν 28 χρόνια , ΑΓΓΙΖΕ ΤΑ 300, 4 χρόνια κάτοχος..!!
Δοκιμασμένο πολλές φορές...:lol:
Ό πρώτος πύραυλος που πλησίαζε τα 300..!!

irinia
09/02/2017, 22:03
Εαν υπηρχε στην γενια σου εστω ενα μηχανακι που πηγαινε πανω απο 250 (και αυτα σε 10κμ ευθεια ελαφρως κατηφορικη) εγω θα κοτσαρω τον δικεφαλο στο προφιλ μου.....


Το εαν η γενια σου προσπαθουσε να κανει ενα μηχανακι να παει απο τα 180 στα 190 ( με αρκετες χιλιαδες δραχμες..)

Εχει μεγαλη διαφορα απο το ηλεκτρονικο ξενερωμα οπως εσυ εγραψες του κοφτη των 300κμ ( και της επιταχυνσης αυτων στα σημερινα μηχανακια ....)



ΡΕ ΣΤΟΥΜΠΙ



Πότε την τοποθετείς τη γενιά μου..??
Προ Χριστού..??
To 1989-90 ήμουν 33 όσο ο Χριστός όταν τον σταύρωσαν.
Ήμουν εκτός γενιάς ..?? Γέρος..??. ZZR ....YOU KNOW..??
Μη μου ορμάς έτσι,μου δημιουργείς ψυχολογικά προβλήματα.
Πως σου φάνηκε η βουτιά του Πεφτούνη στο 93ο λεπτό..??
Το παιδί είναι της μεγάλης των βουτηχτών σχολής του Πειραιά

irinia
09/02/2017, 22:23
Γιατι οποτε ακουω για παλια σχολη...

Ρε Αντωνη εαν υπηρχε στους παλιους η στοιχειωδη μορφωση και λιγο νιονιο παραπανω .....

Θα ειχαμε κοντα μας περισσοτερους φιλους απο αυτους που φυγανε με την μαλακια που μας βαραγε......

Θεωρω τους μοτοσυκλετιστες των τελευταιων χρονων , πολυ καλλυτερους απο την γενια της δικης μου και της δικης σου ...

Και σαν οδηγους ...Και στο οτι λαμβανουν οσα μετρα μπορουν για την προστασια τους ωστε...

Να τους κανουμε εμεις των ηντα τους εξυπνους με το....... "ξενερωμα κοφτη στα 300...."

Η το... Οι εμεις..... Της πσσσσσσσσ παλιας σχολης μην χε....ω....






ΣΤΟΥΜΠΙ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΤΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ




Η κουλτούρα και η μόρφωση του καθενός μας δεν έχει σχέση με την τρέλα μας και το πόσα
θέλαμε να πιάνει το μηχανάκι μας.Δύο διαφορετικοί κόσμοι,μπορούσαμε να βλέπουμε
και στο θέατρο Μπρέχτ και να ξενερώνουμε με τον κόφτη στα 300 που παρεπιμπτόντως πρέπει
να μπήκε μετά το 2000.....

7Tolis
10/02/2017, 05:13
Τερενς μη βριζεις το XR1000S πως το λένε, θα κάνω ζημνιά στο κατάστημα.

Οι μηχανές ήταν ανέκαθεν εργοστάσια ιπποδύναμης και ακόμη αυτό συμβαίνει αλλά με μια εσάνς ηλεκτρονικών,Εκετί;Καλύτερα.
Οι ροπάκηδες,ας βάλουν μοτέρ απο ασανσερ να γουστάρουν.
Μου δίνει ο κατασκευαστής το πλεονέκτημα να μην είμαι σαν οριζόντιος κουραμπιές συλλεκτικός πάνω στο μηχανάκι και να πηγαίνω με τα ΟΣΑ; I DO,φερ'το εδώ.
:)

bulmont
10/02/2017, 05:24
......,φερ'το εδώ......
:)



Ας το μηχανάκι κάτω, ρε....:bawl::bawl:

7Tolis
10/02/2017, 05:26
Εγω το είδα πρώτος κύριε,στη μπάντα! :D

NIKOS.
10/02/2017, 07:24
μοδα ειναι επί της ουσίας ......ποσοι ? ειναι αυτοί που κάνουν τα ταξίδια που φτιάχτηκαν αυτές οι μότο ? ......λίγοι έως ελάχιστοι ...τα περισσότερα gs1200 τα βλέπω παρκάρισμα έξω από τράπεζες καλογιαλισμενα !! με της σούπερ ντουπερ βαλίτσες τους κτλπ κτλπ ..μια και οι περισσότερες ανήκουν σε στελέχη τραπεζών ,διευθυντες πολυεθνικών , κτλπ ...κ αυτοί συνήθως δεν έχουν τον χρόνο και την όρεξη για βόλτες τύπου πάρις -Ντακάρ...

TONYBANDIT
10/02/2017, 08:21
Γιατι οποτε ακουω για παλια σχολη...

Ρε Αντωνη εαν υπηρχε στους παλιους η στοιχειωδη μορφωση και λιγο νιονιο παραπανω .....

Θα ειχαμε κοντα μας περισσοτερους φιλους απο αυτους που φυγανε με την μαλακια που μας βαραγε......

Θεωρω τους μοτοσυκλετιστες των τελευταιων χρονων , πολυ καλλυτερους απο την γενια της δικης μου και της δικης σου ...

Και σαν οδηγους ...Και στο οτι λαμβανουν οσα μετρα μπορουν για την προστασια τους ωστε...

Να τους κανουμε εμεις των ηντα τους εξυπνους με το....... "ξενερωμα κοφτη στα 300...."

Η το... Οι εμεις..... Της πσσσσσσσσ παλιας σχολης μην χε....ω....

Καταρχην εχεις βαλει τους μοτοσικλετιστες των 80ς στο ιδιο τσουβαλι.Να σου θυμισω λοιπον οτι ολα δεν ηταν ροδα τσαντα και κοπανα.

Το 1979 ιδρυθηκε η ΛΕΜΟΤ η μεγαλυτερη λεσχη της Ελλαδας που βοηθησε σημαντικα στην προωθηση του σωστου μοτοσικλετισμου.Μελη της ταξιδεψαν στο εξωτερικο οπως ο Αγγελος ο Σινσνης αλλα και ο Στεφανος Ψημενος που πηγε Βορειο Ακρωτηριο με XZ 550 το 84-85 αν θυμαμαι καλα.
Τελη 80 αλλα και μεχρι τα μεσα του 90 θυμασαι ποσες λεσχες ΟΧΙ forum αλλα λεσχες με εδρα καταστατικο και πολλα μελη υπηρχαν?Ολα αυτα βοηθησαν στην αποδοχη της αποδοχη της μοτοσικλετας απο το ευρυ κοινο που σημερα θεωρειται δεδομενη.

Δεν εχω καμμια διαθεση να υπερασπιστω λοιπον τον Μπαμπη τον Σουγια οπως με τα γραφομενα σου μου απεδωσες.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ☺☺☺

irinia
10/02/2017, 08:40
Καταρχην εχεις βαλει τους μοτοσικλετιστες των 80ς στο ιδιο τσουβαλι.Να σου θυμισω λοιπον οτι ολα δεν ηταν ροδα τσαντα και κοπανα.

Το 1979 ιδρυθηκε η ΛΕΜΟΤ η μεγαλυτερη λεσχη της Ελλαδας που βοηθησε σημαντικα στην προωθηση του σωστου μοτοσικλετισμου.Μελη της ταξιδεψαν στο εξωτερικο οπως ο Αγγελος ο Σινσνης αλλα και ο Στεφανος Ψημενος που πηγε Βορειο Ακρωτηριο με XZ 550 το 84-85 αν θυμαμαι καλα.
Τελη 80 αλλα και μεχρι τα μεσα του 90 θυμασαι ποσες λεσχες ΟΧΙ forum αλλα λεσχες με εδρα καταστατικο και πολλα μελη υπηρχαν?Ολα αυτα βοηθησαν στην αποδοχη της αποδοχη της μοτοσικλετας απο το ευρυ κοινο που σημερα θεωρειται δεδομενη.

Δεν εχω καμμια διαθεση να υπερασπιστω λοιπον τον Μπαμπη τον Σουγια οπως με τα γραφομενα σου μου απεδωσες.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ☺☺☺



ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Μοτό και κουλτούρα ΗΤΑΝ δύο έννοιες ΑΚΡΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ..!!
Τώρα επειδή η μοτό έγινε μέσον μεταφοράς για τον καθένα μας πλέον
εξομαλύνθηκε αρκετά θα έλεγα η κατάσταση.
Για μένα τα έλεγε μην αγχώνεσαι.....:lol:

amyroukai
10/02/2017, 09:29
Λάδι. Φωτιά.

βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=wGx5LVsLt1Q

273 κοντερίσια και δεν κουνάει, δεν απογειώνεται δεν δεν δεν. Και στρίβει κιόλας στην ΕΟ με τόσα...


Το ίδιο μηχανάκι που παίρνει ο Birch και κάνει ότι παλαβό κάνει.


Ε, βασικά αυτό είναι "εξέλιξη" στα Ον-Οφ. Κάνουν ότι κάνει ένα στριτ, κάνουν και ομορφιές στο χώμα. Μην μΕ πείτε ότι είναι μάρκετινγκ μόνο... Υπάρχουν τα βίδεος.

STOYBI
10/02/2017, 10:20
Καταρχην εχεις βαλει τους μοτοσικλετιστες των 80ς στο ιδιο τσουβαλι.Να σου θυμισω λοιπον οτι ολα δεν ηταν ροδα τσαντα και κοπανα.

Το 1979 ιδρυθηκε η ΛΕΜΟΤ η μεγαλυτερη λεσχη της Ελλαδας που βοηθησε σημαντικα στην προωθηση του σωστου μοτοσικλετισμου.Μελη της ταξιδεψαν στο εξωτερικο οπως ο Αγγελος ο Σινσνης αλλα και ο Στεφανος Ψημενος που πηγε Βορειο Ακρωτηριο με XZ 550 το 84-85 αν θυμαμαι καλα.
Τελη 80 αλλα και μεχρι τα μεσα του 90 θυμασαι ποσες λεσχες ΟΧΙ forum αλλα λεσχες με εδρα καταστατικο και πολλα μελη υπηρχαν?Ολα αυτα βοηθησαν στην αποδοχη της αποδοχη της μοτοσικλετας απο το ευρυ κοινο που σημερα θεωρειται δεδομενη.

Δεν εχω καμμια διαθεση να υπερασπιστω λοιπον τον Μπαμπη τον Σουγια οπως με τα γραφομενα σου μου απεδωσες.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ☺☺☺



Γιατι πρεπει να αναφερουμε καθε φορα οτι στην πληθωρα των ξερων.... Εξαιρουνται καποια χλωρα αναμεσα τους....??

Mιλας για το ποσο τις % εκεινης της εποχης επι του γενικου ελληνικου μοτοσυκλετισμου..??

2-3 % οσο αφορα την ΛΕΜΟΤ..??

Να σου βαλω και ενα ακομα 20 % επι του γενικου συνολου στην Ελλαδα..??

Ασε με λοιπον να μιλαω για το υπολοιπο 70 % ..!



Τα 2χιλιαρα....3 χιλιαρα ...κοσμου ...Σε διαζωματα, αυρα, Λιμανακια τα θυμασαι....???


Για αυτον τον μοτοσυκλετισμο μιλησα εγω.... και αυτη ηταν η γενικη εικονα τησ μοτοσυκλετας στην Ελλαδα στις 10αετιες που αναφερθηκα....

Καλα Παιδια χωρις ενημερωση ομως που απλα δεν επαιρναν κανενα μετρο ασφαλειας .....

Ουτε για τον Μπαμπη τον σουγια μιλησα... Ουτε για τον Βαγγελη τον πεταλουδα.... Για αυτους φροντιζαν τα τριςηλιθια βιντεο της εποχης εκεινης....

Που σε εβλεπαν με XR την αλλα μερα στον δρομο και εψαχναν να βρουν που κρυβεις την αλυσιδα σφιγγοντας με τα δυο τους χερια την τσαντα που κρατουσαν...


Φυσικα χωρις διαθεση αντιπαραθεσης.....:beer::beer:

Και φυσικα δεν αμφισβητω τα ποσο συνεβαλαν οι λεσχες μικρες και μεγαλες στην εξελιξη του μοτοσυκλετισμου στην Ελλαδα...!

irinia
10/02/2017, 10:30
Λάδι. Φωτιά.

βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=wGx5LVsLt1Q

273 κοντερίσια και δεν κουνάει, δεν απογειώνεται δεν δεν δεν. Και στρίβει κιόλας στην ΕΟ με τόσα...


Το ίδιο μηχανάκι που παίρνει ο Birch και κάνει ότι παλαβό κάνει.


Ε, βασικά αυτό είναι "εξέλιξη" στα Ον-Οφ. Κάνουν ότι κάνει ένα στριτ, κάνουν και ομορφιές στο χώμα. Μην μΕ πείτε ότι είναι μάρκετινγκ μόνο... Υπάρχουν τα βίδεος.



NAI TA ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΜΕ ΠΟΛΛΑ




Η αίσθηση όμως που μου άφησε το 1190 στα 240-250 ήταν ΧΑΛΙΑ..!!
Τώρα αν βελτιώθηκε τόσο πολύ δεν ξέρω,εκείνο που ξέρω είναι αυτό που έζησα.
Το ότι τα πάνε τα πολλά κανείς δεν το αμφισβητεί,το να καταλάβουμε όμως
από το βιντεάκι το ΠΩΣ τα πάνε ,αν δεν το ζήσουμε οι ίδιοι,το θεωρώ αδύνατον..!!
Και για να υπάρχει και σωστή κρίση θα πρέπει κάποιος να τα έχει πάει αυτά τα πολλά
και με άλλες μοτό ΔΡΟΜΟΥ θα τις έλεγα ,επίσης πολλές φορές.
Βέβαια αν πάμε στην αρχική σκέψη,είναι βασισμένες αυτές οι μοτό επάνω σε
λάθος ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ..!!Άλλο καπέλο αυτό και νομίζω πως είναι το σπουδαιότερο.
Όπως είπε και η παλιοσειρά οι δρόμοι γέμισαν από ραντάρ και κάμερες,και αν στην
Ελλαδίτσα μας ακόμα κάνουμε ταρζανιές,στην Ευρώπη ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΦΥΛΛΟ..!!
Ταξίδευα που στη Γερμανία παρακαλώ που όπως ξέρετε έχει πολλά σημεία στις Εθνικές οδούς
ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ και παρόλα αυτά όταν έβλεπαν καμμία ταμπέλα με 90-100 κ.λ.π.
ΚΡΑΚ.......ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΦΑΛΑΓΓΑ,δεν κουνιόταν τίποτε..!!
Γιατί εκεί κόβουν κώλους..!!Ποια 250 και 270 που και πότε..??Καμμιά νύχτα με φεγγάρι..??
Εδώ μας τελείωσαν και οι ανακλινόμενες πινακίδες.Ο τόπος γέμισε με ΜΠΑΤΣΟΥΣ με μοτό.
Ευτυχώς οι περισσότεροι είναι νέα και καλά παιδιά.Μακρυά από τα περιπολικά με τους
κομπλεξικούς με τις κοιλίτσες..!!
Αν με ρώταγες θα προτιμούσα με 1000, να πηγαίνω ΤΑΠΑ με ένα τέτοιο on-off παρά με ένα
αρκουδόγκαζο.Το θεωρώ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟΝ,εκτός αν προχωρήσει τόσο η τεχνολογία,
ποτέ μη λες ποτέ.Πάντως σήμερα με αυτά που έχω καβαλήσει ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΚΟΜΑ από
τέτοιο επίτευγμα,κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα.
Μπορεί κάποιος από σας να τα βρίσκει αυτά τα μηχανάκια τα ασφαλέστερα και τελειότερα,
ε .... θα μαλώσουμε,απόψεις είναι αυτές.
Φαντάζεστε να βλέπουμε κάποτε στα GP σούπερ on-0ff,ψηλοτίμονα να γυρίζουν στην πίστα
αντί γιαυτά που ο κώλος του κάθε Ρόσσι σημαδεύει το φεγγάρι ..??

amyroukai
10/02/2017, 10:35
όχι γιατί εκεί που επιθυμείς την ΑΠΟΛΥΤΗ ταχύτητα οι απαιτήσεις είναι άλλες. Ομοίως και στο μονοπάτι στο βουνό, θες μηχανάκι 100-110 κιλά κυρίως, η ιπποδύναμη είναι δευτερεύουσα.

irinia
10/02/2017, 10:43
Ε ΤΟΤΕ........




Τι να το κάνω,γιατί να το πάρω..??
Αλήθεια έχεις δοκιμάσει ποτέ όρθιος με 250-260..??

amyroukai
10/02/2017, 10:52
σε bandit 1250 με ψηλό τιμόνι και ζελατίνα... χμ δεν θυμάμαι μάρκα, μιά αμερικάνικη "μαγική", ναι, 265 κοντέρ (με ανοδικές τάσεις αλλά δεν το πήγα παραπάνω) ολόρθος κατάρτι και... ήταν τόσο καλή η ζελατίνα που δεν καταλάβαινες ούτε στροβιλισμό ούτε θόρυβο.

Το fazer αντιστοίχως με τόσα χιλιόμετρα θέλει φιλάκια στο τιμόνι για να είμαι ΟΚ. Σε κλειστό σε κυκλοφορία και απολύτως ελεγχόμενο δρόμο όλα αυτά, για να μην παρεξηγούμαστε.

irinia
10/02/2017, 11:12
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΔΡΟΜΟ.....




Το μπάντιτ,επειδή το έχω βολτάρει είναι μηχανάκι βαρύ τετρακύλινδρο που πατάει καλά στο δρόμο.
Αν και σε αυτές τις ταχύτητες πρώτο λόγο έχει η αεροδυναμική πλέον.
Για μένα είναι αδιανόητο να είμαι με πάνω από 200 και να μην μαζεύω το σώμα μου,είναι θέμα
αν μη τι άλλο ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.
Αλλά είπαμε οι εμπειρίες του καθενός ,το οδηγικό του στυλ και η αίσθηση του κινδύνου είναι
ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ......

amyroukai
10/02/2017, 14:27
απλά μην γυρνάει η συζήτηση σε VS κάθε φορά, μία με τις προσωπικότητες μία με το έτσι με το αλλιώς... κρίμα είναι να πάει και αυτό στα σκουπίδια.

irinia
11/02/2017, 05:57
NO COMMENTS



https://www.youtube.com/watch?v=I8-l7ufP-I4

doctoras
11/02/2017, 09:02
διάβασα την πρώτη σελίδα, που καταλήγει όλο αυτό? Μήπως σε ακόμη ένα υποκειμενικό συμπέρασμα

σαφώς όσοι νοσταλγοί του παρελθόντος(και εγώ μέσα) να βλέπουν διαφορετικά τα διαμορφωμένα τρεντ της εποχής, όμως δε παύει να είναι ανάγκες που θεωρεί ο καθένας με βάση τις υποκειμενικές του ανάγκες, τώρα αυτό οι μεν μπορούν να τους χρεώσουν πρόβατοποίηση οι δε οπισθοδρομικούς, το ίδιο αυθαίρετα και μεμονωμένα θα είναι τα συμπεράσματα

Coyote.V
11/02/2017, 09:06
NO COMMENTS



https://www.youtube.com/watch?v=I8-l7ufP-I4


Εντάξει, πολύ γέλιο ο τελευταίος... συνέχεια τρώει τούμπες και τρέχουν οι άλλοι δύο και τον μαζεύουν :lol:

amyroukai
11/02/2017, 09:10
NO COMMENTS



https://www.youtube.com/watch?v=I8-l7ufP-I4

Α πολλά έχω να σχολιάσω αλλά από δευτέρα, δεν βολεύει το κινητό.


Σοβαρά... Το 1971 ορόσημο περιπέτειας... Ο κόσμος προχωρά... Οι μοτοσυκλέτες προχωρούν... Μπορεί ο καθένας να κάνει τα ίδια και σήμερα. Το μαγικό του τότε είναι...;

Ωραίο το βίντεο, απλά περίμενα να πεταχτεί ο μαγκαρετ από κάπου μαζί με τις αγγέλους του Τσάρλι :lol:

panavour
11/02/2017, 09:48
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 1200-1300 ΚΥΒΙΚΑ




Αν διάβασες τα ταξιδιωτικά θα δεις τρεις φίλους που έφτασαν στην άκρη της γης στο Βορρά
με δύο 650 μηχανάκια,ο ένας μάλιστα με το πιο απαξιωμένο μηχανάκι,αυτό που έχει δεχτεί
τα πιο ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ,από όλα αυτά τα ΚΟΡΟΙΔΑ για μένα που ψάχνουν τα γυαλιστερά
εργαλεία των 20000+ χιλιάδων ευρώ κι ανάθεμα αν τα έχουν πάει και στην καφετερία..!!
!!

Δεν πιστευω να λες για το DEAUVILLE ??
Nα σε δω να γραφεις μεταμελημενος για το DEAUVILLE και τι στον κοσμο δεν δινω :cry::lol::cry::lol:

amyroukai
11/02/2017, 13:07
Δεν πιστευω να λες για το DEAUVILLE ??
Nα σε δω να γραφεις μεταμελημενος για το DEAUVILLE και τι στον κοσμο δεν δινω :cry::lol::cry::lol:

Βεστρομ και μπαντιτ.

toyar
11/02/2017, 13:45
το λαθος που κανουμε παντα ειναι να πιστευουμε οτι οι εταιρειες βγαζουν προιοντα για να καλυπτουν πραγματικες αναγκες
στην πραγματικοτητα παραγουν με τετοιο τροπο ωστε να δημιουργουν ψευτικες αναγκες και εμεις μετα τρεχουμε απο πισω να αξιολογουμε και να συγκρινουμε παπαρολογωντας
1300 κυβικα και 300 κιλα ανεξαρτητως κατηγοριας ΔΕΝ ειναι μοτοσυκλετα ειναι αυτοκινητο σε 2 ροδες και δεν καλυπτει καμμια πραγματικη καθημερινη αναγκη εκτος απο την ανθρωπινη ματαιοδοξια
και αυτοι που μπορουν να εκμεταλλευτουν τις δυνατοτητες ακραιων κατασκευων οπως ενα 1000αρι ss ειναι ελαχιστοι και ακομα λιγοτεροι αυτοι που εχουν χρηματα να τα αποκτησουν

doctoras
11/02/2017, 15:40
Αυτο ειναι φαύλος κυκλος
Οι μεν θα λενε για ψευτικες αναγκες απο τους κατασκευαστές, οι δε για το feedback των αναβατων απο τις διαμορφωμένες αναγκες τους.
Μια αλλη λογο της εξελιξης της ψηφιακής τεχνολογίας
Και πιθανόν αλλες τοσες πτυχές με τα παραγωγα τους
Τα συμπεράσματα θα βγαίνουν βαση της αντίληψης της κοσμοθεωρίας του καθε ενός

lleonidas
11/02/2017, 16:03
Οι εταιρείες θέλουν πωλήσεις,από εκεί ξεκινούν όλα.Για να πουλήσουν, είτε ανταποκρίνονται όσο καλύτερα μπορούν στις υπάρχουσες ανάγκες και την υπάρχουσα ζήτηση είτε δημιουργούν καινούριες.Τα τελευταία χρόνια στο χώρο των 4 και των 2 τροχών έχουν ανοίξει νέες κατηγορίες/υποκατηγορίες/υβρίδια και ίσως να δημιουργηθούν ακόμα περισσότερες.
Προσωπικά αυτό δε μου ακούγεται κακό...προσφέρει ποικιλία στον υποψήφιο αγοραστή και ευχάριστο πονοκέφαλο καθώς για ένα συνηθισμένο αναβάτη ας πούμε ο οποίος ψάχνει μια μοτοσυκλέτα για όλα,μπορεί να επιλέξει μεταξύ naked,μεσαίου sport touring,scooter,on/off κ.ο.κ. και μάλιστα με αρκετά μεγάλη ποικιλία όσον αφορά στον κυβισμό,τους κυλίνδρους,το στήσιμο μπλα μπλα.
Έτσι,οι αναβάτες που ζητούν κάτι πολύ συγκεκριμένο, όπως πχ ένα απόλυτο ss, ούτως ή άλλως θα το βρουν ενώ οι υπόλοιποι συχνά-πυκνά μπαίνουμε στη διαδικασία να ψαχνόμαστε για αλλαγή για να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό(από τα πολλά που υπάρχουν),έστω και αν δεν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο παράπονο από τη μοτοσυκλέτα μας.
Τα δίτροχα οn/off,κυρίως τα μεσαία και τα μεγάλα, που τα βλέπεις παντού εντός και εκτός μεγαλουπόλεων,μου θυμίζουν λίγο την έκρηξη της κατηγορίας των suv/crossover στα 4τροχα.

irinia
11/02/2017, 21:33
Οι εταιρείες θέλουν πωλήσεις,από εκεί ξεκινούν όλα.Για να πουλήσουν, είτε ανταποκρίνονται όσο καλύτερα μπορούν στις υπάρχουσες ανάγκες και την υπάρχουσα ζήτηση είτε δημιουργούν καινούριες.Τα τελευταία χρόνια στο χώρο των 4 και των 2 τροχών έχουν ανοίξει νέες κατηγορίες/υποκατηγορίες/υβρίδια και ίσως να δημιουργηθούν ακόμα περισσότερες.
Προσωπικά αυτό δε μου ακούγεται κακό...προσφέρει ποικιλία στον υποψήφιο αγοραστή και ευχάριστο πονοκέφαλο καθώς για ένα συνηθισμένο αναβάτη ας πούμε ο οποίος ψάχνει μια μοτοσυκλέτα για όλα,μπορεί να επιλέξει μεταξύ naked,μεσαίου sport touring,scooter,on/off κ.ο.κ. και μάλιστα με αρκετά μεγάλη ποικιλία όσον αφορά στον κυβισμό,τους κυλίνδρους,το στήσιμο μπλα μπλα.
Έτσι,οι αναβάτες που ζητούν κάτι πολύ συγκεκριμένο, όπως πχ ένα απόλυτο ss, ούτως ή άλλως θα το βρουν ενώ οι υπόλοιποι συχνά-πυκνά μπαίνουμε στη διαδικασία να ψαχνόμαστε για αλλαγή για να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό(από τα πολλά που υπάρχουν),έστω και αν δεν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο παράπονο από τη μοτοσυκλέτα μας.
Τα δίτροχα οn/off,κυρίως τα μεσαία και τα μεγάλα, που τα βλέπεις παντού εντός και εκτός μεγαλουπόλεων,μου θυμίζουν λίγο την έκρηξη της κατηγορίας των suv/crossover στα 4τροχα.




ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΒΟΛΕΥΤΕΙ





Με κάποιο μηχανάκι,ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι είσαι δυστυχισμένος και θέλεις κάτι άλλο
από αυτό που έχεις γιατί βγήκε κάτι καινούργιο και δεν το έχεις..!!
Τώρα αυτό αν είναι ανθρώπινη ματαιοδοξία,αν είναι ένα παραμύθι που τρώμε,αν είναι κάτι άλλο..??

DrEvil
11/02/2017, 22:18
Να με σγχωρνατε ρε παλουκαρια με τις βαρυσημαντες ατακες σας απο πανου.

Σε οτι αφορα τα μαστοδοντα, καποιος -δεν θυμαμαι ποιος και βαριεμαι να ψαξω- το εθεσε πολυ ομορφα.
Μεγαλωνουμε κι εχουμε και μια μπακα να βολεψουμε, αλλα δεν ειμαστε κλινικα νεκροι και συνεχιζουν μας αρεσουν τα γκαζια.

Το οτι δεν ειμαστε με ταμπελακι στο μεγαλο δαχτυλο του ποδιου, προφανως σημαινει 2 πραγματα:
Ειχαμε το κεφαλι μεσα στο κρανος (και το μυαλο μεσα στο κεφαλι) και τυχη!
Τωρα τα φαιδρα (και μελαγχολικα) για τους 2-3κ νεκρους απο δυστυχηματα με μοτο.... Να την βγαλουμε και να μετρησουμε τους νεκρους απο γρηγορα αυτοκινητα, τσιγαρα και STDs.
Και για να ειμαστε και συγχρονοι, αυτους απο τα κινητα.

Ελεος.
Μαλλον την πεφτετε στον Τερενς απο συνηθεια.
Σε αλλη περιπτωση, αποτελει ακομα ενα ανεξηγητο φαινομενο.


Φιλε ΑΕΚτζη,
το σαρακι το ειχες (μαλλον ανεκαθεν) και παντα θα το εχεις.
Απολαυσε το λαβ μποουτ που πηρες. Κανει ολα οσα θες, οσα καλα θες και ολα ειναι καλα.

Επισης, αν και με λαθος χρωμα δικεφαλος :p , αντιλαμβανομαι την τοποθετηση σου και παραπεμπω ανωθεν προς απαντηση του αρχικου ερωτηματος.
Επαναλαμβανω δε, κι οσο μεγαλωνω και ανεση θελω και γκαζια.

lleonidas
11/02/2017, 23:01
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΒΟΛΕΥΤΕΙ





Με κάποιο μηχανάκι,ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι είσαι δυστυχισμένος και θέλεις κάτι άλλο
από αυτό που έχεις γιατί βγήκε κάτι καινούργιο και δεν το έχεις..!!
Τώρα αυτό αν είναι ανθρώπινη ματαιοδοξία,αν είναι ένα παραμύθι που τρώμε,αν είναι κάτι άλλο..??

Ε όχι και δυστυχισμένος...δυστυχείς με πολύ χειρότερα πράγματα στη ζωή απ'ό,τι με μια ''ακατάλληλη'' μοτοσυκλέτα :)
Σ'εμένα η φάση με τις αλλαγές μοτοσυκλετών,θυμίζει λίγο τους συζύγους που απατάνε τις γυναίκες τους ενώ δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο παράπονο και μάλιστα ενώ κάποιες φορές δηλώνουν και ερωτευμένοι...Βαριόμαστε,υπάρχουν αρκετοί πειρασμοί τριγύρω και φυσικά το διαδίκτυο που μας ενημερώνει άμεσα γι'αυτούς,υπάρχει και αυτή η ματαιοδοξία που αναφέρεις,σκέφτεσαι πως μια φορά θα ζήσω,αν δε σκάσω 5 ή 10 ή 15 χιλιάρικα τώρα στα 40-50 μου για την τάδε μηχανάρα(όπως αντίστοιχα και για το άλλο που λέγαμε και τελειώνει σε -νάρα),πότε θα το κάνω...ε και κάπως έτσι κινείται το πράγμα σ'αυτούς τους λίγους ( ; ) που ακόμα τα ακουμπάνε για ένα δίτροχο.
Γιατί μήπως με τα κινητά,τις τηλεοράσεις,τους υπολογιστές δε γίνεται κάτι αντίστοιχο;Δύναμη του εμπορίου και του marketing και συγχρόνως αδυναμία/απροθυμία πολλών από εμάς να μείνουμε μακριά από όλο αυτό.

ggs
11/02/2017, 23:32
Νομίζω ότι ένα λάθος που γίνεται, είναι ότι βλέπετε τις μηχανές σαν gadgets.. Σαν συσκευές..
Αν τις δείτε έτσι, τότε μπορούμε να μιλάμε για μάρκετινγκ, ανάγκες κλπ ορθολογικά πράγματα...

Όμως, οι μηχανές δεν είναι συσκευές...

Από τις κλασικές του 30-40 μέχρι τις σημερινές του 2017 κάθε μηχανή έχει ψυχή..

Δεν μπορείς να δεις με όρους καθαρά εμπορικούς την αγορά μιας μηχανής.
Δεν είναι ούτε πλυντήριο (καλά, κάποιες είναι :lol:) ούτε κινητό..

Δεν μπορείς να βάλεις στην λογική γιατί κάποιος δίνει λεφτά να πάρει μια μηχανή, να ανακατασκευασει μια παλιά, να βελτιώσει, να έχει δύο - τρεις, δέκα..

Η μηχανή είναι ο πιο όμορφος "παραλογισμός".

lleonidas
11/02/2017, 23:39
Νομίζω ότι ένα λάθος που γίνεται, είναι ότι βλέπετε τις μηχανές σαν gadgets.. Σαν συσκευές..
Αν τις δείτε έτσι, τότε μπορούμε να μιλάμε για μάρκετινγκ, ανάγκες κλπ ορθολογικά πράγματα...

Όμως, οι μηχανές δεν είναι συσκευές...

Από τις κλασικές του 30-40 μέχρι τις σημερινές του 2017 κάθε μηχανή έχει ψυχή..

Δεν μπορείς να δεις με όρους καθαρά εμπορικούς την αγορά μιας μηχανής.
Δεν είναι ούτε πλυντήριο (καλά, κάποιες είναι :lol:) ούτε κινητό..

Δεν μπορείς να βάλεις στην λογική γιατί κάποιος δίνει λεφτά να πάρει μια μηχανή, να ανακατασκευασει μια παλιά, να βελτιώσει, να έχει δύο - τρεις, δέκα..

Η μηχανή είναι ο πιο όμορφος "παραλογισμός".

Καμία αντίρρηση αλλά σκέψου ότι εδώ γράφουμε σε μοτοσυκλετιστικό forum.Aυτή τη στιγμή στο Χ gadgetoforum που κάνουν αντίστοιχη κουβέντα, ισχυρίζονται πόσο γουστάρουν και εκστασιάζονται με το τάδε κινητό/gadget και τις λειτουργίες του, πόσο λογικό και απαραίτητο θεωρούσαν να περιμένουν τη νύχτα της black friday στην ουρά του m.markt για να το αγοράσουν στη μισή τιμή επειδή είναι γλυκός παραλογισμός και άλλα τέτοια σχετικά.

ggs
11/02/2017, 23:44
Καμία αντίρρηση αλλά σκέψου ότι εδώ γράφουμε σε μοτοσυκλετιστικό forum.Aυτή τη στιγμή στο Χ gadgetoforum που κάνουν αντίστοιχη κουβέντα, ισχυρίζονται πόσο γουστάρουν και εκστασιάζονται με το τάδε κινητό/gadget και τις λειτουργίες του, πόσο λογικό και απαραίτητο θεωρούσαν να περιμένουν τη νύχτα της black friday στην ουρά του m.markt για να το αγοράσουν στη μισή τιμή επειδή είναι γλυκός παραλογισμός και άλλα τέτοια σχετικά.

Ναι, αλλά πόσοι θα ανακατασκευασουν ένα κινητό του 90?
Ποσοι θα πάρουν 2-3 κινητά γιατί τα γουστάρουν;

Και, κυρίως, πόσοι μπορούν να θυμηθούν αναμνήσεις από την ζωή τους και μέσα σε αυτές να υπάρχει το κινητό;

οι μοτοσυκλέτες, ΔΕΝ είναι συσκευές..

lleonidas
12/02/2017, 00:02
Ναι, αλλά πόσοι θα ανακατασκευασουν ένα κινητό του 90?
Ποσοι θα πάρουν 2-3 κινητά γιατί τα γουστάρουν;

Και, κυρίως, πόσοι μπορούν να θυμηθούν αναμνήσεις από την ζωή τους και μέσα σε αυτές να υπάρχει το κινητό;

οι μοτοσυκλέτες, ΔΕΝ είναι συσκευές..
Χαχα...το τερματίσαμε το θεματάκι!Σου επαναλαμβάνω,εγώ μαζί σου είμαι...αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν όχι 2-3 αλλά περισσότερα κινητά επειδή τα γουστάρουν...υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν συνδέσει άρρηκτα κάποιες στιγμές τους με ''συσκευές'' ή άψυχα πράγματα που τους έχουν συνοδεύσει για μια ζωή...από ένα πικάπ ή βινύλια δικά τους ή του πατέρα τους μέχρι ένα ποδήλατο,ένα ρολόι ή πιο σύγχρονα αντικείμενα με τα οποία έζησαν τη φανταστική για εκείνους εμπειρία να απαθανατίζουν στιγμές ενός ταξιδιού ή με αυτά ξεκίνησαν να επικοινωνούν με τη γυναίκα της ζωής τους ή κυνηγούσαν pokemon στο κέντρο του Λονδίνου!Αυτοί ακούγοντας ας πούμε ότι κάποιος μηχανόβιος ανακατασκευάζει μοτο 30 ετών ή ότι ξοδεύει χιλιάρικα για να πηγαίνει πίστα ή ταξίδια,πιθανότατα απορούν ή αδιαφορούν!
Για τον καθένα η τρέλα του είναι πάθος ζωής και μπορεί να κάνει ή να ξοδέψει πολλά για δαύτη...ε για κάποιους από εμάς έτυχε να είναι οι μηχανές!
Παράλληλα βέβαια για πολλούς αναβάτες η μηχανή είναι απλά ένα πρακτικό μέσο μεταφοράς,ένα εργαλείο...αντίστοιχα και το κινητό για κάποιους χρήστες είναι απλά ένα ματζαφλάρι με το οποίο παίρνεις τηλ και στέλνεις μηνύματα κ.ο.κ.

Coyote.V
12/02/2017, 00:06
Όχι δεν το τερματίσαμε ακόμα... στο βίνδεο που έβαλε ο irinia με τα αντβέντουρ του 71 πάνε για ψάρεμα. Μήπως από εκεί εμπνεύστηκε και η σουτζούκι το καινούργιο τρέιλερ;
Μήπως το ψάρεμα είναι αντβέντουρ κατάσταση;

ggs
12/02/2017, 00:08
Χαχα...το τερματίσαμε το θεματάκι!Σου επαναλαμβάνω,εγώ μαζί σου είμαι...αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν όχι 2-3 αλλά περισσότερα κινητά επειδή τα γουστάρουν...υπάρχουν άλλοι τόσοι που έχουν συνδέσει άρρηκτα κάποιες στιγμές τους με ''συσκευές'' ή άψυχα πράγματα που τους έχουν συνοδεύσει για μια ζωή...από ένα πικάπ ή βινύλια δικά τους ή του πατέρα τους μέχρι ένα ποδήλατο,ένα ρολόι ή πιο σύγχρονα αντικείμενα με τα οποία έζησαν τη φανταστική για εκείνους εμπειρία να απαθανατίζουν στιγμές ενός ταξιδιού ή με αυτά ξεκίνησαν να επικοινωνούν με τη γυναίκα της ζωής τους ή κυνηγούσαν pokemon στο κέντρο του Λονδίνου!Αυτοί ακούγοντας ας πούμε ότι κάποιος μηχανόβιος ανακατασκευάζει μοτο 30 ετών ή ότι ξοδεύει χιλιάρικα για να πηγαίνει πίστα ή ταξίδια,πιθανότατα απορεί ή αδιαφορεί!
Για τον καθένα η τρέλα του είναι πάθος ζωής και μπορεί να κάνει ή να ξοδέψει πολλά για δαύτη...ε για κάποιους από εμάς έτυχε να είναι οι μηχανές!
Παράλληλα βέβαια για πολλούς αναβάτες η μηχανή είναι απλά ένα πρακτικό μέσο μεταφοράς,ένα εργαλείο...αντίστοιχα και το κινητό για κάποιους χρήστες είναι απλά ένα ματζαφλάρι με το οποίο παίρνεις τηλ και στέλνεις μηνύματα κ.ο.κ.

Ναι, μπορεί να είναι έτσι..
Δεν εχω ιδεα από γκατζετς, πόσο μάλλον να δεθω μαζί τους..

Αλλά εδώ λέμε ότι είναι το moto. Gr.. Υποθέτω ότι κάποιοι βλέπουμε τις μοτο κάπως αλλιώς..

nik69
12/02/2017, 00:15
Όχι δεν το τερματίσαμε ακόμα... στο βίνδεο που έβαλε ο irinia με τα αντβέντουρ του 71 πάνε για ψάρεμα. Μήπως από εκεί εμπνεύστηκε και η σουτζούκι το καινούργιο τρέιλερ;
Μήπως το ψάρεμα είναι αντβέντουρ κατάσταση;

Ποιό ψάρεμα? Με καλάμι καθισμένος στο ακρογιάλι ή υποβρύχιο στα 30 μέτρα βάθος?

Leon67
12/02/2017, 18:19
Πάντως κατα την ταπεινή μου γνώμη On-Off πάνω από 700-800cc είναι απλά άχρηστα ή κάθε on off που ξεπερνάει τα 10.000 έουρα.

ggs
12/02/2017, 18:29
Πάντως κατα την ταπεινή μου γνώμη On-Off πάνω από 700-800cc είναι απλά άχρηστα ή κάθε on off που ξεπερνάει τα 10.000 έουρα.

Όντως, τα κυβικά αυτά είναι σχεδόν ιδανικά για μοτοσυκλέτα μικτής χρήσης..
Και είναι ιδανικά άμα πας ΚΑΙ χώμα, γιατί συνήθως είναι πιο ελαφριά με λιγότερα άλογα και ευκολα ελέγξιμη συμπεριφορά.
Τα δύο που υπήρχαν - υπάρχουν είναι το bmw 800gs και το triumph Tiger 800xc.
Και τα δύο με τιμές πάνω από 10.γυρω στα 12.
Ευτυχώς, τα εργοστάσια δείχνουν να ξαναβγαζουν τέτοια μοντέλα .

Φυσικά, αν θέλει κανείς μόνο ασφάλτινα ταξίδια πολυημερα, ξεκούραστα, δικαβαλα, φορτωμένα με ελάχιστο ή καθόλου χώμα, η ροπακλα, τα πλαίσια, η κάλυψη των θηριων 1200 δεν είναι καθόλου άχρηστα.

TsoliasGR
12/02/2017, 18:48
Θα το θέσω αλλιώς...
Όντως κάποιοι "τρελοί" κάναν το γύρο του κόσμου με βέσπες.
Δεν είναι μακάκες σην suzuki που βγάλαν vstrom 250...
Οπότε υπομονή να δείς την νέα μόδα...
Με 2 φράγκα το ποτήρι η μπενζίνα που θα (ξανα) φτάσει, με μισθούς στα τάρταρα και φορολογία ακόμα και στα λίτρα αέρα που αναπνέεις...
Μόδα είναι να κάνεις την κ@#$$@ σου και να σου μένουνε λεφτά να παρεις την κυρά σου (γυναίκα-συμβία-ότι άλλο θές) και να περάσεις καλά δικάβαλο μέχρι το τέλος της διαδρομής.Ε ντάξ για αυτούς που δεν έχουν έτερο ύμησι...να τους μένουν λεφτά να τρυγιρνάνε τα βράδυα να βρούνε το αμόρε...
Ή να πάρεις τηλέφωνο την παρέα και να έχεις λεφτά να πάς για κάνα μπυρόνι Αθήνα-Μέθανα,Αθήνα-Χαλκίδα ή όπου τραβάει η ορεξη σου.
Μαγκιά είναι να σου μείνουν 5-10 ευρά να πάρεις πιο καλό κράνος, γιατί καλή η τελική στα 250-300 (++ αμα βγάλεις και τον κόφτη) αλλά σε μια (μακρυά απο μάς) στραβή θα θές να μειώσεις τις πιθανότητες (σοβαρού) τραυματισμού σου.
Μαγκιά είναι σκάσεις 5 χιλιάρικα για το μοτόρι παράδειγμα και άλλα 300 για λάστιχα (παράδειγμα πάλι) και να μην πάρεις ένα μοτόρι 5300 που ο χάρος μπροστά του ωχρειά και ζηλέυει...

Μαγκιά δεν είναι λοιπόν τα πολλά κυβικά που πλασάρουν τα μάρκετιν των εταιριών, μαγκιά είναι να συντηρείς σωστά αυτό που θα πάρεις...είτε πάπια είτε 1300cc harley η ural.
Γνώμη μου.

ggs
12/02/2017, 18:55
Θα το θέσω αλλιώς...
Όντως κάποιοι "τρελοί" κάναν το γύρο του κόσμου με βέσπες.
Δεν είναι μακάκες σην suzuki που βγάλαν vstrom 250...
Οπότε υπομονή να δείς την νέα μόδα...
Με 2 φράγκα το ποτήρι η μπενζίνα που θα (ξανα) φτάσει, με μισθούς στα τάρταρα και φορολογία ακόμα και στα λίτρα αέρα που αναπνέεις...
Μόδα είναι να κάνεις την κ@#$$@ σου και να σου μένουνε λεφτά να παρεις την κυρά σου (γυναίκα-συμβία-ότι άλλο θές) και να περάσεις καλά δικάβαλο μέχρι το τέλος της διαδρομής.Ε ντάξ για αυτούς που δεν έχουν έτερο ύμησι...να τους μένουν λεφτά να τρυγιρνάνε τα βράδυα να βρούνε το αμόρε...
Ή να πάρεις τηλέφωνο την παρέα και να έχεις λεφτά να πάς για κάνα μπυρόνι Αθήνα-Μέθανα,Αθήνα-Χαλκίδα ή όπου τραβάει η ορεξη σου.
Μαγκιά είναι να σου μείνουν 5-10 ευρά να πάρεις πιο καλό κράνος, γιατί καλή η τελική στα 250-300 (++ αμα βγάλεις και τον κόφτη) αλλά σε μια (μακρυά απο μάς) στραβή θα θές να μειώσεις τις πιθανότητες (σοβαρού) τραυματισμού σου.
Μαγκιά είναι σκάσεις 5 χιλιάρικα για το μοτόρι παράδειγμα και άλλα 300 για λάστιχα (παράδειγμα πάλι) και να μην πάρεις ένα μοτόρι 5300 που ο χάρος μπροστά του ωχρειά και ζηλέυει...

Μαγκιά δεν είναι λοιπόν τα πολλά κυβικά που πλασάρουν τα μάρκετιν των εταιριών, μαγκιά είναι να συντηρείς σωστά αυτό που θα πάρεις...είτε πάπια είτε 1300cc harley η ural.
Γνώμη μου.

Περιγράφεις την φράση - κανόνα :
"το καλύτερο μηχανάκι είναι εκείνο που το ζεις και το χαίρεσαι "

:beer:

TROOPER
13/02/2017, 10:29
big brother is watching you.

BEWARE!

naturalboy
24/02/2017, 20:18
Πολύ όμορφη συζήτηση παιδιά την χάρηκα πραγματικά
γιατί πιστεύω οι περισσότεροι μηχανόβιοι έχουν όμοιες ανησυχίες όπως έχω και εγώ όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τις μοτο...
Κρατάω τα εξής στα μηνύματα που διάβασα είδα ότι καταλήγετε οι περισσότεροι ότι τα 1200+ κυβικά είναι αχρείαστα και είναι και λίγο marketing..
Όπως και ένα μήνυμα του irinia που λέει ότι η ιδανική λύση ίσως είναι ss/on/off ή st/on/off και τα έχεις όλα, σωστό αλλά αν δεν μπορείς να τα έχεις και τα 2 τι κάνεις?.Η απορία μου- ερώτημά μου είναι εγώ που ψάχνομαι πάλι μετά από 6 μήνες χωρίς μότο..σε τί μότο να πάω? ,
είχα vstrom 1000 07 ,gsxr1000 k8, yamaha diversion f, καταπληκτικά όλα εκτός από το gsxr που το χάρηκα μόνο Σέρρες.. αλλά 40euro πάει πολύ.., καταλήγω στην λογική ενός 1090 πλέον για 2017 ή 1290 s.
αλλά ζαχαρώνω και mτ-9 tracer ..λύση η οποία θα με βοηθήσει νομίζω στην λογική τα έχω όλα σε 1 μότο.
ίσως είναι και μόδα τα on/off καινούργιου τύπου αλλά όταν σου αρέσουν τα πάντα και είσαι και 1,88 ύψος τι άλλο να πάρεις??
Ίσως είμαι εκτός θέματος, αν έκανα λάθος σβήστε το.

amyroukai
24/02/2017, 20:38
Τριών σελίδων πόνημα σχετικά με το συζητούμενο θέμα... Μικρό ή μεγάλο μηχανάκι; Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε λύσης.


http://www.brake-magazine.com/feature-large-small-adventure-bike-debate/


έλεγα να σταχυολογήσω μερικά, αλλά δεν είναι εύκολο. Στην συζήτηση με τον δημοσιογράφο ο γνωστός Simon Peavey και ένας άγνωστος (εκτός αν τον είχατε παρακολουθήσει σε ξένο φόρουμ) άγγλος που πήρε ένα Honda Postie CT110 και πήγε.... Σίδνεϊ-Λονδίνο γιατί του έληξε η βίζα και κάπως έπρεπε να γυρίσει σπίτι του. Οπότε και οι δύο ξέρουν τι λένε.

nik69
24/02/2017, 20:57
Πολύ όμορφη συζήτηση παιδιά την χάρηκα πραγματικά
γιατί πιστεύω οι περισσότεροι μηχανόβιοι έχουν όμοιες ανησυχίες όπως έχω και εγώ όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τις μοτο...
Κρατάω τα εξής στα μηνύματα που διάβασα είδα ότι καταλήγετε οι περισσότεροι ότι τα 1200+ κυβικά είναι αχρείαστα και είναι και λίγο marketing..
Όπως και ένα μήνυμα του irinia που λέει ότι η ιδανική λύση ίσως είναι ss/on/off ή st/on/off και τα έχεις όλα, σωστό αλλά αν δεν μπορείς να τα έχεις και τα 2 τι κάνεις?.Η απορία μου- ερώτημά μου είναι εγώ που ψάχνομαι πάλι μετά από 6 μήνες χωρίς μότο..σε τί μότο να πάω? ,
είχα vstrom 1000 07 ,gsxr1000 k8, yamaha diversion f, καταπληκτικά όλα εκτός από το gsxr που το χάρηκα μόνο Σέρρες.. αλλά 40euro πάει πολύ.., καταλήγω στην λογική ενός 1090 πλέον για 2017 ή 1290 s.
αλλά ζαχαρώνω και mτ-9 tracer ..λύση η οποία θα με βοηθήσει νομίζω στην λογική τα έχω όλα σε 1 μότο.
ίσως είναι και μόδα τα on/off καινούργιου τύπου αλλά όταν σου αρέσουν τα πάντα και είσαι και 1,88 ύψος τι άλλο να πάρεις??
Ίσως είμαι εκτός θέματος, αν έκανα λάθος σβήστε το.

Από δίπλα γίνεται ο κακός χαμός για τα χιλιαρια την οικονομία τους και εσύ ήρθες να μας πεις ότι χάρηκες το diversion και το VSTROM και σε χάλασε το Κ8.
Και σου αρέσουν και όλες οι μηχανές? Ντροπή.
(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΟΚ? :lol:)