PDA

View Full Version : Ασκήσεις - μεθολολογία για βελτίωση μέσα στην πίστα;



ptc
09/02/2017, 19:12
Οταν μπαινετε μεσα στην πιστα ακολουθειτε καποιες συγκεκριμενες ασκησεις, καποια μεθοδολογια; Πχ στα διαφορα σχολεια για να κανεις πρακτικη σε καθε τι που διδασκεται σου βαζουν μετα να κανεις μια συγκεκριμενη ασκηση. Εχετε καποιες τετοιες πρακτικες τις οποιες ακολουθειτε ή απλα μπαινετε μεσα στην πιστα και προσπαθειτε να πατε πιο γρηγορα;

Προσωπικα εχω παρατηρησει πως οταν μπαινω μεσα στην πιστα προσπαθω να τα κανω ολα μαζι με αποτελεσμα τελικα να χανομαι και να μην κανω ουσιαστικα τπτ. Ισως αν εστιαζα σε ενα κομματι καθε φορα να ειχα καλυτερα αποτελεσματα. Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο που σας βοηθησε να μπειτε σε ενα προγραμμα; Ισως καποια πηγη απο το ιντερνετ που μου διαφευγει;

Ευχαριστω.

TROOPER
09/02/2017, 19:28
Αυτο μηπως σημαινει οτι απο λεβελ σε λεβελ δεν δουλεψες αρκετα;
Προσωπικα εχωντας ολοκληρωσει το riding school (τοτε) και τα 3 λεβελ του css μετα, μεσολαβουσε ενας χρονος ημερολογικα για να μπορεσω να δουλεψω την καθε ασκηση ξεχωριστα μεχρι να μου γινει βιωμα και να μην προσπαθω για να κανω πραματα. Αρκετα αργοτερα αρχισα να κοιταζω χρονομετρα.

ptc
09/02/2017, 19:34
Αυτο μηπως σημαινει οτι απο λεβελ σε λεβελ δεν δουλεψες αρκετα;
Προσωπικα εχωντας ολοκληρωσει το riding school (τοτε) και τα 3 λεβελ του css μετα, μεσολαβουσε ενας χρονος ημερολογικα για να μπορεσω να δουλεψω την καθε ασκηση ξεχωριστα μεχρι να μου γινει βιωμα και να μην προσπαθω για να κανω πραματα. Αρκετα αργοτερα αρχισα να κοιταζω χρονομετρα.

Δυστυχως λογω επαγγελματος (εποχιακος μαγειρας) την περιοδο που γινονται τα CSS βρισκομαι παντα στο νησι, οποτε δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να παρακολουθησω το σχολειο. Πηγα περσι στο Χουντρα με αλλα παιδια απο το φορουμ, καθως ηταν το μονο σχολειο που γινεται και χειμωνα. Πολυ καλη εμπειρια μεν, αλλα ο προσανατολσιμος ειναι ξεκαθαρα δρομου και οχι πιστας.

Ισως λοιπον ακομα και οι ασκησεις του CSS θα ηταν μια καλη αρχη. Καποια πηγη;

TROOPER
09/02/2017, 19:40
Ειτε παραγγελνεις τα βιβλια ειτε γραφεις css level .... στο youtube

ptc
09/02/2017, 19:46
Σχετικα με τα βιβλια, μιλαμε για το TOTW ή κατι αλλο; Το συγκεκριμενο το εχω, αλλα δεν υπαρχουν συγκεκριμενες ασκησεις. Λογικο αλλωστε αφου ουσιαστικα κατι τετοιο θα λειτουργουσε ανταγωνιστικα με τα σχολεια. Στο youtube ολο και κατι βρισκω ειναι η αληθεια.

TROOPER
09/02/2017, 20:05
Ναι για το TOTW ελεγα.
Αρα θες συγκεκριμενες ασκησεις απ οτι καταλαβα.
Και μαλλον αναζητας τις ασκησεις των λεβελ του css. Σωστα;

ptc
09/02/2017, 20:16
Αρα θες συγκεκριμενες ασκησεις απ οτι καταλαβα.


Νομιζω ειναι ξεκαθαρο και απο τον τιτλο ακομα του θεματος. ;)


Και μαλλον αναζητας τις ασκησεις των λεβελ του css. Σωστα;

Δεν νομιζω οτι το CSS ειναι μονοδρομος για ολους, οποτε δε θελω να το περιορισω τοσο πολυ. Ρωταω να μαθω πώς βελτιωθηκε στην πιστα ο καθενας που εχει τη διαθεση να απαντησει. Αν η βελτιωση για καποιον ηταν μεσω του CSS τοτε για αυτον η απαντηση προφανως θα ειναι οι συγκεκριμενες ασκησεις. Αλλα προφανως υπαρχουν και αναβατες με αξιολογη προοδο που δεν εχουν παρακολουθησει το συγκεκριμενο σχολειο. Στο επιπεδο μου μπορω να μαθω απο την πλειονοτητα των αναβατων καθως ειμαι πολυ νεος στο χωρο.

o teos
09/02/2017, 20:17
Eχω το twist of the wrist σε ενα σκληρο καπου ολοκληρο αλλα αν ψαχτεις μπορεις να το κατεβασεις αν δε το βρεις και εισαι στην Πιτα στο φερνω..εχει αρκετα ωραια και ολοκληρωμενα πραγματα εκει..

ptc
09/02/2017, 20:26
Eχω το twist of the wrist σε ενα σκληρο καπου ολοκληρο αλλα αν ψαχτεις μπορεις να το κατεβασεις αν δε το βρεις και εισαι στην Πιτα στο φερνω..εχει αρκετα ωραια και ολοκληρωμενα πραγματα εκει..

Σ'ευχαριστω. Το εχω κατεβασει και εχω διαβασει και το βιβλιο, οπως επισης και το Sport Riding Techniques. Στη θεωρια σκιζουμε δλδ, αλλα μαλλον εχω προβλημα στο να βρω τον σωστο τροπο να τα εφαρμοσω ολα αυτα. :p

Ισως να ειναι κατι που δε μπορει ευκολα να γινει χωρις τη βοηθεια καποιου εκπαιδευτη.

TROOPER
09/02/2017, 20:36
Νομιζω ειναι ξεκαθαρο και απο τον τιτλο ακομα του θεματος. ;)



Δεν νομιζω οτι το CSS ειναι μονοδρομος για ολους, οποτε δε θελω να το περιορισω τοσο πολυ. Ρωταω να μαθω πώς βελτιωθηκε στην πιστα ο καθενας που εχει τη διαθεση να απαντησει. Αν η βελτιωση για καποιον ηταν μεσω του CSS τοτε για αυτον η απαντηση προφανως θα ειναι οι συγκεκριμενες ασκησεις. Αλλα προφανως υπαρχουν και αναβατες με αξιολογη προοδο που δεν εχουν παρακολουθησει το συγκεκριμενο σχολειο. Στο επιπεδο μου μπορω να μαθω απο την πλειονοτητα των αναβατων καθως ειμαι πολυ νεος στο χωρο.

Ok.

Κατανοητο.
Εγω λοιπον βελτιωθηκα μεσω του css.
Βρηκα αυτον τον τροπο ως τον πιο ασφαλη γιατι θεωρω οτι πιεζεις το οριο ΠΡΟΣ τα πανω και φροντιζεις να μην το ξεπερνας ψαχνοντας το. Το οριο ειναι η ανεση κατ εμε ( και ειναι φυσικα υποκειμενικο αυτο!)
Δεν ειχα τον χρονο να λιωνω στις πιστες αφου το επαγγελμα μου ειναι τελειως διαφορετικο, ουτε και τα φραγκα να αγοραζω ανταλακτικα και κοστουμια για να δοκιμασω να φρεναρω 10 μετρα πιο βαθεια.
Ξερω παιδια που μπηκαν ταγμα, πηγαν ταγμα και ειναι παρα πολυ γρηγοροι. Ευχομαι μονο να συνεχισουν να καβαλανε και οι οποιες τυχων πτωσεις τους να ειναι αναιμακτες!

Στο παρακατω λινκ μπορεις να βρεις τι κανουν στα 5 βηματα του λεβελ 1.

https://davidkeen.com/blog/2012/03/california-superbike-school-level-1/

Δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω καπως παραπανω.

o teos
09/02/2017, 20:47
Εφόσον το χεις μελετήσει αρκετά μένει να το εφαρμόσεις αυτο που χρειάζεται πέρα από το αυτονόητο εκπαιδευτή είναι να βγεις αρκετές φορές με παρέα που ξέρει και μπορεί να σε παρατηρεί και να σε βοηθήσει...από κει και περα όπως λέει και ο βεδουινος από πάνω είναι πάντα να πιέζεις μέχρι εκεί που νιώθεις άνετα να κάνεις τα πάντα σωστά και στην ώρα τους και ας πηγαίνεις σα σαλιγκάρι στην αρχή και σιγά σιγά να σου βγαίνουν αυθόρμητα..αν πας αμέσως να εφαρμόσεις ότι είδες και διάβασες γρήγορα θα τα κάνεις με λάθος σειρά η όπως όπως....

ptc
10/02/2017, 00:24
...

Στο παρακατω λινκ μπορεις να βρεις τι κανουν στα 5 βηματα του λεβελ 1.

https://davidkeen.com/blog/2012/03/california-superbike-school-level-1/

Δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω καπως παραπανω.

Ευχαριστω πολυ. Ηταν μια πολυ καλη αρχη.
Συμπληρωματικα θα παραθεσω και καποιες αλλες πηγες που βρηκα ψαχνοντας με αφορμη το συγκεκριμενο λινκ.

CSS Level 2 Review & drills
http://www.r1-forum.com/forums/86-trackdays-schools/205478-california-superbike-school-review-level-2-a.html
http://bikereview.com.au/california-superbike-school-level-2/

CSS Level 3 Review & drills
http://honda-tech.com/forums/honda-motorcycles-26/superbike-school-level-3-writeup-2272012/
http://www.k-bikes.com/forums/41-bike-talk/23997-california-superbike-school-2-day-camp-review-levels-3-4-a.html

Και το πληρεστερο υλικο που βρηκα στο Youtube ειναι η συγκεκριμενη σειρα (parts 1-6)
https://www.youtube.com/watch?v=2YIOxOaaVPE

Σε περιπτωση που εχει και κανεις αλλος τις ανησυχιες μου. :p

Dant3
10/02/2017, 09:53
Εφοσον εισαι σχετικα νεος,δε ξερω αν θα ηταν καλυτερο για αρχη να κανεις βολτες,κατα προτιμηση με παρεα που πανε πιο γρηγορα απο σενα(οχι ταλιμπαν,να οδηγανε συνετα και σωστα) ετσι ωστε και να δεις πραγματα αλλα και να σε δουν.Και κυριως να αποκτησεις εμπειρια για τις δυνατοτητες της μηχανης σου.Γιατι αν οντως δεν ανεβασεις το οριο,δηλαδη να νιωθεις ανετα πχ φρεναροντας πιο δυνατα,μπαινοντας με πιο πολλα στη στροφη και ριχνοντας πιο πολυ τη μηχανη,οι ασκησεις τι να σου κανουν.

sapila racing
10/02/2017, 10:08
Εγω θα σου έλεγα εκτός απο τα μαθήματα κατ αρχήν να ξεκινήσεις να πήγαίνεις και Σέρρες, γιατι στην πίστα καρτ που πηγαίνεις όσο ναναι δεν μπορείς να κάνεις αυτα που κάνεις σε μια κανονική πίστα.
Μετα σπας την πίστα σε κομμάτια και δουλεύεις με σύστημα.

ptc
10/02/2017, 10:33
Εγω θα σου έλεγα εκτός απο τα μαθήματα κατ αρχήν να ξεκινήσεις να πήγαίνεις και Σέρρες, γιατι στην πίστα καρτ που πηγαίνεις όσο ναναι δεν μπορείς να κάνεις αυτα που κάνεις σε μια κανονική πίστα.
Μετα σπας την πίστα σε κομμάτια και δουλεύεις με σύστημα.

Ειναι μεσα στο προγραμμα για φετος. Απο βδομαδα βαζω φρεσκα λαστιχα και μετα περιμενουμε να φτιαξει ο καιρος. :beer:

Αν και ελεγα οτι δε θελω να ασχοληθω με χρονομετρα, σκεφτομαι πως τελικα ισως ειναι κι αυτο ενα εργαλειο. Οχι με την ανταγωνιστικη εννοια (εγω γυρναω πιο γρηγορα απο τον Χ, Υ), αλλα ως ενα κριτηριο για να βλεπω αν κατι που δοκιμαζω ειναι παραγωγικο ή οχι στην οδηγηση μου. Πχ δοκιμαζω την Χ γραμμη σε μια στροφη. Πώς μπορω να ξερω αν ειναι καλυτερη απο μια αλλη; Ενα βασικο κριτηριο φανταζομαι ειναι το αν μου επιτρεπει να μπω απο νωρις στο γκαζι, αλλα κι αυτο δεν ειναι τοσο ευκολα μετρησιμο και συγκρισιμο.

RaGe_Raptor
10/02/2017, 10:34
@ptc ωραία τα βίντεο,τα έχω δει.

Τι έχω κάνει ως τώρα τις 3 φορές που πήγα.
Άνεση είναι η λέξη κλειδί και πίεση μικρή/μικρά βήματα κάθε φορά (κάθε session πχ) επικεντρώνοντας σε ένα πράγμα για να μπορείς να "αφομοιώνεις" ενέργειες και να μην μπαίνεις σε panic mode .
Επέλεξα να στηρίξω όλες μου τις ενέργειες στον εξής στόχο : να είναι η μοτοσυκλέτα στο σημείο εκείνο της στροφής από το οποίο μπορεί να επιταχύνει "γραμμικά " κι αδιάκοπα προς την έξοδο. Με βάση αυτό προσαρμόζω φρένα,turn-in κτλ και φυσικά αλλάζουν όσο ανεβαίνει ο ρυθμός. Το βρήκα ως τον πιο λογικό κι αποτελεσματικό τρόπο. Νιώθω ότι για εμένα δούλεψε ως τώρα.

ptc
10/02/2017, 10:49
Επέλεξα να στηρίξω όλες μου τις ενέργειες στον εξής στόχο : να είναι η μοτοσυκλέτα στο σημείο εκείνο της στροφής από το οποίο μπορεί να επιταχύνει "γραμμικά " κι αδιάκοπα προς την έξοδο. Με βάση αυτό προσαρμόζω φρένα,turn-in κτλ και φυσικά αλλάζουν όσο ανεβαίνει ο ρυθμός...

Η μεχρι τωρα εμπειρια μου εχει δειξει πως αυτο μαλλον ειναι το πιο σημαντικο τελικα. Αυτο το "σταθερα ανοιγομενο γκαζι" που λενε στο CSS. Οταν το καταφερνεις (με σωστα φρενα, turning point και γραμμη) πραγματικα ειναι κατι το μαγικο. Οχι μονο βγαινεις πιο γρηγορα απο τη στροφη, αλλα ταυτοχρονα νιωθεις και πολυ μεγαλυτερη σιγουρια, σταθεροτητα στη μηχανη.
Αυτο μαζι με την οραση (να βλεπεις ενα βημα μπροστα απο εκει που εισαι, το two-step που λεει παλι το CSS) ειναι τα δυο εργαλεια που λεω να χρησιμοποιησω για την αρχη.

devil's animal
10/02/2017, 13:10
Ειναι μεσα στο προγραμμα για φετος. Απο βδομαδα βαζω φρεσκα λαστιχα και μετα περιμενουμε να φτιαξει ο καιρος. :beer:

Αν και ελεγα οτι δε θελω να ασχοληθω με χρονομετρα, σκεφτομαι πως τελικα ισως ειναι κι αυτο ενα εργαλειο. Οχι με την ανταγωνιστικη εννοια (εγω γυρναω πιο γρηγορα απο τον Χ, Υ), αλλα ως ενα κριτηριο για να βλεπω αν κατι που δοκιμαζω ειναι παραγωγικο ή οχι στην οδηγηση μου. Πχ δοκιμαζω την Χ γραμμη σε μια στροφη. Πώς μπορω να ξερω αν ειναι καλυτερη απο μια αλλη; Ενα βασικο κριτηριο φανταζομαι ειναι το αν μου επιτρεπει να μπω απο νωρις στο γκαζι, αλλα κι αυτο δεν ειναι τοσο ευκολα μετρησιμο και συγκρισιμο.



Πετρο η ιδανικη γραμμη για την καθε πιστα ειναι μια...δεν ειναι πολλες...
εσυ θα κοιτας να κινεισαι οσο πιο κοντα μπορεις σ'αυτη την ιδανικη γραμμη αφου πρωτα την εχεις μελετησει και στην εχουν δειξει και καποιοι πιο εμπειροι...
μαλλον ηταν ατυχες το παραδειγμα που εθεσες οσον αφορα την γραμμη...

απλα θελω να σου πω οτι πανω στην ιδανικη γραμμη θα κοιτας να προσαρμοζεις πραγματα...και θα το πηγαινεις κομματι κομματι ανεβαζοντας ρυθμο...

επισης για να λυθεις μπορει να βοηθησει και ενας "λαγος"...ενας πιο εμπειρος αναβατης που γυρναει σε καλυτερους χρονους απο εσενα και να τον εχεις μπροστα...
θα σου ειναι πιο ευκολο να φρεναρεις εκει που αυτος φρεναρει, να στριψεις στο turning point το δικο του (ή τελοσπαντων κοντα), ν'ανοιξεις γκαζι νωριτερα και να βγεις...


κατι που βοηθησε εμενα κυριως στο να αποκτω ροη ειναι να δουλευω με μια ταχυτητα ολη την πιστα...για να μην εχεις τα ανεβασματα-κατεβασματα, πας σταθερα με μια 2α π.χ. απο τα χαμηλα της μεχρι τα ψηλα της και αλλαζεις μονο στην ευθεια...αυτο μπορεις να το κανεις στο ρυσιο...χωρις βιαια ανοιγματα και φρεναρισματα, μονο throttle control...

ptc
10/02/2017, 13:27
Πετρο η ιδανικη γραμμη για την καθε πιστα ειναι μια...δεν ειναι πολλες...
εσυ θα κοιτας να κινεισαι οσο πιο κοντα μπορεις σ'αυτη την ιδανικη γραμμη αφου πρωτα την εχεις μελετησει και στην εχουν δειξει και καποιοι πιο εμπειροι...
μαλλον ηταν ατυχες το παραδειγμα που εθεσες οσον αφορα την γραμμη...


Συμφωνουμε οτι η ιδανικη γραμμη ειναι μια, αλλα το παραδειγμα μου δεν ειναι ατυχες, οχι για μενα τουλαχιστον.

Δεν ειμαι στην πιστα καποιου σχολειου που εχουν ηδη σημειωμενα τα turning points. Αρα κι αυτο ειναι κατι που θα το βρω μονος μου, με trial and error. Προσωπικα δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενα σημεια που στριβω και διαβαζοντας τις ασκησεις του CSS βλεπω πως ειναι ενα σημαντικο μερος της ολης υποθεσης. Αρα πρωτα πρεπει να βρω αυτη τη γραμμη, το οποιο θα γινει δοκιμαζοντας διαφορετικα σημεια αναφορας και βλεποντας τι επιδραση εχει το καθενα στο ανοιγμα του γκαζιου και την εξοδο μου. Αυτο τουλαχιστον καταλαβα οτι λεει το CSS, που απ'οσο βλεπω εχει αφιερωσει δυο ασκησεις πανω στο συγκεκριμενο κομματι. Σ'ολα τ'αλλα συμφωνουμε.

Αραγε ποιος θα μπορουσε να γινει ο λαγος μου; Καποιος πολυ πιο εμπειρος που να βρισκεται και στην πολη; Χμμμ... :hmm: :p

devil's animal
10/02/2017, 13:56
Συμφωνουμε οτι η ιδανικη γραμμη ειναι μια, αλλα το παραδειγμα μου δεν ειναι ατυχες, οχι για μενα τουλαχιστον.

Δεν ειμαι στην πιστα καποιου σχολειου που εχουν ηδη σημειωμενα τα turning points. Αρα κι αυτο ειναι κατι που θα το βρω μονος μου, με trial and error. Προσωπικα δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενα σημεια που στριβω και διαβαζοντας τις ασκησεις του CSS βλεπω πως ειναι ενα σημαντικο μερος της ολης υποθεσης. Αρα πρωτα πρεπει να βρω αυτη τη γραμμη, το οποιο θα γινει δοκιμαζοντας διαφορετικα σημεια αναφορας και βλεποντας τι επιδραση εχει το καθενα στο ανοιγμα του γκαζιου και την εξοδο μου. Αυτο τουλαχιστον καταλαβα οτι λεει το CSS, που απ'οσο βλεπω εχει αφιερωσει δυο ασκησεις πανω στο συγκεκριμενο κομματι. Σ'ολα τ'αλλα συμφωνουμε.




μμμ, ναι...ουσιαστικα εχεις ενα δικιο...
γιατι αν πηγαινεις "αργα βαδιζω, ζωη κερδιζω" δεν θα μπορεσεις να "πιανεις" την ιδανικη γραμμη ποτε...:p
και δεν το λεω για σενα...το λεω για τα turning points που ειπες οτι βαζουν τα σχολεια...που οντως το κανουν, αλλα και παλι δεν ειναι εκει η ιδανικη γραμμη...

εκει τα βαζουν για να μαθεις...μετα μαθαινεις να φρεναρεις ακομα πιο μεσα και να στριβεις ακομα πιο βαθυα...δλδ στην 5 π.χ. στις Σερρες απεχει τρελα το turning point του css με το turning point των αγωνιζομενων του Πανελληνιου Πρωταθληματος...
ενα χαρακτηριστικο επισης παραδειγμα ειναι και η 1-2 των Σερρων...αν δεν μπεις με φορα στην 1 δεν θα σε πεταξει ποτε στο απεναντι κερμπ για να ΞΑΝΑστριψεις μετα την 2 και να "χτυπησεις" την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κορυφη της...




εγω θα σου ελεγα, αφου αυτο το καλοκαιρι εχεις αποφασισει να μεινεις εδω και να μην ξενιτευτεις σε νησι, να κλεισεις αρχες σεζον, δλδ ανοιξη, για το level 1 του CSS, να κανεις την προπονηση σου μεσα στο καλοκαιρι και αν αισθανθεις ανετος χτυπας και ενα level 2 καπου στον Σεπτεμβρη...

θα δεις οτι θα σε "ξεκλειδωσουν" αμεσως αφου την θεωρητικη γνωση την εχεις...;)


δεν ειναι πολλα τα λεφτα...στην τελικη αν δεν βγαινεις βαλε πιο φτηνα πλακακια στο σπιτι...:roflmao::giggle:

ptc
10/02/2017, 14:59
δεν ειναι πολλα τα λεφτα...στην τελικη αν δεν βγαινεις βαλε πιο φτηνα πλακακια στο σπιτι...

:bawl: :moutza: :lol:

TROOPER
10/02/2017, 16:16
Συμφωνουμε οτι η ιδανικη γραμμη ειναι μια....

Η ιδανικη γραμμη ΔΕΝ ειναι μια.
Η ΙΔΕΑ για την ιδανικη γραμμη ειναι μια.
(Λεω εγω τωρα...)

ptc
10/02/2017, 17:18
Η ιδανικη γραμμη ΔΕΝ ειναι μια.
Η ΙΔΕΑ για την ιδανικη γραμμη ειναι μια.
(Λεω εγω τωρα...)

Καταλαβαινω τι λες.

Για να το πουμε πιο σωστα λοιπον, για καθε συνδυασμο αναβατη/μηχανης/πιστας υπαρχει μια ιδανικη γραμμη. Ο σκοπος μου λοιπον ειναι να προσπαθησω να βρω τη γραμμη που θα βοηθαει εμενα να κινηθω με τη μηχανη μου γρηγοροτερα στη συγκεκριμενη πιστα. Αν ερθεις εσυ με τη μηχανη σου μαλλον η δικια σου ιδανικη γραμμη θα ειναι διαφορετικη.

xaotikos
10/02/2017, 18:00
Στο CSS θυμάμαι ξεκάθαρα να μου λένε, δεν υπάρχει ιδανική γραμμή και το πιστεύω. Έχει να κάνει με πολλες παραμέτρους όπως ρυθμός, ικανότητες αναβάτη/μηχανής, τακτική κλπ. Σε ρυθμό CSS μπορει να μπαίνεις πιο βαθιά και ανοιχτά και με quick turn να κερδίζεις σε ταχυτητα, σε αγώνα όμως αφήνεις μια πόρτα ανοιχτή για προσπέραση στην είσοδο.
Το θέμα για εμενα οταν μπαινω πίστα (σπάνια) ειναι να μπορεις να βρεις τα σημεια εκείνα που θα σε βοηθήσουν να πάρεις την στροφή χωρις να χαλάσει τον ρυθμό σου και να βγεις με όσο μεγαλύτερη ταχυτητα γινεται έχοντας σε ολα τα βήματα τον καλυτερο/ασφαλέστερο έλεγχο της μηχανής. Οι δικές μου ικανότητες διαφέρουν με καποιον άλλο οποτε διαφέρουν και ο ρυθμός και η ταχυτητα και η γραμμή.

TROOPER
11/02/2017, 09:14
Καταλαβαινω τι λες.

Για να το πουμε πιο σωστα λοιπον, για καθε συνδυασμο αναβατη/μηχανης/πιστας υπαρχει μια ιδανικη γραμμη. Ο σκοπος μου λοιπον ειναι να προσπαθησω να βρω τη γραμμη που θα βοηθαει εμενα να κινηθω με τη μηχανη μου γρηγοροτερα στη συγκεκριμενη πιστα. Αν ερθεις εσυ με τη μηχανη σου μαλλον η δικια σου ιδανικη γραμμη θα ειναι διαφορετικη.

Μαλλον δεν καταλαβες τι λεω.
Ιδανικη ειναι η γραμμη που σου επιτρεπει να μπεις οσο γινεται πιο γρηγορα στο προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου. Και αυτο δεν σου το επιτρεπει μια γραμμη. :)

ptc
11/02/2017, 10:22
Μαλλον δεν καταλαβες τι λεω.
Ιδανικη ειναι η γραμμη που σου επιτρεπει να μπεις οσο γινεται πιο γρηγορα στο προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου. Και αυτο δεν σου το επιτρεπει μια γραμμη. :)

:confused:

Τελικα οντως δεν καταλαβα... Θες να μου το εξηγησεις λιγο;

TROOPER
11/02/2017, 10:31
:confused:

Τελικα οντως δεν καταλαβα... Θες να μου το εξηγησεις λιγο;

Ωραια.
Ιδανικη γραμμη οριζεται ως η γραμμη που θα σου επιτρεψει να εχεις τον απολυτο ελεγχο της μοτο. Αυτο στην στροφη για να το κανεις θα πρεπει να αποφορτιζεις το μπροστινο σου το οποιο εκ των πραγματων μπορει να δεχτει πολυ λιγοτερα φορτια. Αρα η μεταφορα φορτιων θα πρεπει να γινει πισω. Οσο συντομοτερα γινει αυτο τοσο πιο ασφαλης εισαι (αποφευγεις λοου). Αρα οσο πιο συντομα ξεκινησεις να ανοιγεις προοδευτικα το γκαζι σου (ο τροπος μεταφορας φορτιου στον πισω τροχο) τοσο πιο σταθερη ειναι η μοτοσυκλετα σου.
Το ποτε θα το κανεις αυτο εχει να κανει με ενα σωρο παραμετρους! Αναβατης, μοτο, ρυθμος, εμποδια κλπ...αρα ιδανικη γραμμη δεν οριζεται ως μια.

Υ.γ. δεν διεκδικω κανενα αλαθητο. Αυτα που λεω ειναι ειναι ενας συνδιασμος αυτων που εχω μαθει στο css και αυτων που πραττω. Απλα δινω την δικη μου οπτικη.

ptc
11/02/2017, 10:43
:beer:

Cpt_Slow
17/05/2017, 08:23
θα δεις οτι θα σε "ξεκλειδωσουν" αμεσως αφου την θεωρητικη γνωση την εχεις...;)



Θα σταθώ εδώ και θα σου πω οτι όντως ισχυει. Εγω το έκανα πρόσφατα και αν και μεγάλη κότα νομίζω "ξεκλείδωσα" ως ένα βαθμό. Στο πρώτο session χωρίς τα turning points έμπαινα στις στροφές τόσο νωρίς που με πήγαινε όπου ήθελε. Με τα turning points και πάλι φοβόμουνα να μπώ τόσο βαθειά μέχρι που ήρθε ο δάσκαλος και μου λέει κόλλησε με και μην τυχ'ων πατήσεις φρένο, δεν κάνεις πλάγιασμα αμα δεν κάνω εγω. Του λέω θα σκοτωθούμε :cry: . Με τα πολλά λέω τι διάολο δάσκαλος είναι θα σφίχτω και θα το κάνω.Την πρώτη φορά στην Κ1 λέω πάει το αγοράσαμε το χορτάρι και ω του θαύματος τα έκανα και άρχισα να βρίσκω σωστές γραμμές. Στο 4ο session μου λέει το έχεις, κόλλησε με να σου δώσω ρυθμό και μόλις σε αφήσω μην τον ρίξεις. Οριόταν πάνω στο cbr του να ανοίγω πιο πολύ γκάζι και μετά από ένα γύρο περίπου που με άφησε, άρχισα να φτάνω και να περνάω κόσμο εύκολα.

Συνοψίζοντας όταν έχεις την ασφάλεια οτι είναι ο δάσκαλος μπροστά μπορείς να κάνεις πράγματα που μόνος φοβάσαι.

devil's animal
17/05/2017, 08:59
Θα σταθώ εδώ και θα σου πω οτι όντως ισχυει. Εγω το έκανα πρόσφατα και αν και μεγάλη κότα νομίζω "ξεκλείδωσα" ως ένα βαθμό. Στο πρώτο session χωρίς τα turning points έμπαινα στις στροφές τόσο νωρίς που με πήγαινε όπου ήθελε. Με τα turning points και πάλι φοβόμουνα να μπώ τόσο βαθειά μέχρι που ήρθε ο δάσκαλος και μου λέει κόλλησε με και μην τυχ'ων πατήσεις φρένο, δεν κάνεις πλάγιασμα αμα δεν κάνω εγω. Του λέω θα σκοτωθούμε :cry: . Με τα πολλά λέω τι διάολο δάσκαλος είναι θα σφίχτω και θα το κάνω.Την πρώτη φορά στην Κ1 λέω πάει το αγοράσαμε το χορτάρι και ω του θαύματος τα έκανα και άρχισα να βρίσκω σωστές γραμμές. Στο 4ο session μου λέει το έχεις, κόλλησε με να σου δώσω ρυθμό και μόλις σε αφήσω μην τον ρίξεις. Οριόταν πάνω στο cbr του να ανοίγω πιο πολύ γκάζι και μετά από ένα γύρο περίπου που με άφησε, άρχισα να φτάνω και να περνάω κόσμο εύκολα.

Συνοψίζοντας όταν έχεις την ασφάλεια οτι είναι ο δάσκαλος μπροστά μπορείς να κάνεις πράγματα που μόνος φοβάσαι.



:beer::beer::beer:
το "ξεκλειδωμα" εγκειται στο να ξεπερασεις το σφιξιμο στο στομαχι οταν το μυαλο σου κλειδωνει μην μπορωντας να αντιληφθει οτι μπορει να γινει αυτο που σου λενε στην θεωρια και εχεις μαθει γιατι εκεινη την στιγμη υπαρχει η ταχυτητα που δημιουργει την αδρεναλινη...

μισο μετρο πιο μπροστα να μετατοπισεις το turning point σου, νομιζεις οτι γινεσαι παγκοσμιος...:lol: και μετα ερχεται ο γρηγορος και στριβει σχεδον εξω απο την πιστα αφου εχει πιασει φρενα στην ταμπελα των 50 και λες "μας δουλευει"...:bawl:

o teos
17/05/2017, 09:05
Ρε σεις........σφιξίματα στο στομαχι,ξεκλειδώματα αδρεναλίνη.......ρεε το γυρνατε το γυρολογειο?το ακουμπατε το γονατακι??:D

Cpt_Slow
18/05/2017, 07:47
την τρίβεις την ξύστρα? :lol:

RaGe_Raptor
03/12/2018, 11:50
... Σταθερά ανοιγόμενο γκάζι ...

Αυτή η φράση δεν μου "κάθεται" σωστά . Έτσι όπως το σκέφτομαι , το μόνο "σενάριο" στο οποίο θα ταίριαζε ειναι αυτο της στροφής ανοιγόμενης τροχιάς στην έξοδο.

Θα ήθελα μερικές απόψεις πανω στο θέμα πριν επεκταθώ . :look:


Edit: "στροφή αυξανόμενης ακτίνας στην έξοδο" ήθελα να γράψω ;)

sniper
03/12/2018, 12:04
Αυτή η φράση δεν μου "κάθεται" σωστά . Έτσι όπως το σκέφτομαι , το μόνο "σενάριο" στο οποίο θα ταίριαζε ειναι αυτο της στροφής ανοιγόμενης τροχιάς στην έξοδο.

Θα ήθελα μερικές απόψεις πανω στο θέμα πριν επεκταθώ . :look:


Edit: "στροφή αυξανόμενης ακτίνας στην έξοδο" ήθελα να γράψω ;)

Από τη στιγμή που έχεις πάρει τη μέγιστη κλίση (το πόση, πότε κλπ είναι σε προηγούμενο κεφάλαιο), τότε αρχίζεις την αντίστροφη κίνηση, να σηκώσεις δλδ τη μηχανη και ταυτόχρονα να ανοίξεις προοδευτικά το γκάζι.
Αν δεν κάνεις οτιδήποτε από αυτά θα κλίσει η τροχιά σου ή θα πέσεις από λίγο γκάζι ή θα κάνεις διάφορα τραγικά μέσα στη στροφή - το πόσο προοδευτικά κλπ εξαρτάται από την ταχύτητα που κουβαλάς μέσα στη στροφή και το είδος της στροφής.

RaGe_Raptor
03/12/2018, 12:12
Από τη στιγμή που έχεις πάρει τη μέγιστη κλίση (το πόση, πότε κλπ είναι σε προηγούμενο κεφάλαιο), τότε αρχίζεις την αντίστροφη κίνηση, να σηκώσεις δλδ τη μηχανη και ταυτόχρονα να ανοίξεις προοδευτικά το γκάζι.
Αν δεν κάνεις οτιδήποτε από αυτά θα κλίσει η τροχιά σου ή θα πέσεις από λίγο γκάζι ή θα κάνεις διάφορα τραγικά μέσα στη στροφή - το πόσο προοδευτικά κλπ εξαρτάται από την ταχύτητα που κουβαλάς μέσα στη στροφή και το είδος της στροφής.
Το θέμα ειναι το πόσο προοδευτικά ειναι το "σωστό ";

Απο τη στιγμη που θα ανοίξεις το γκάζι ,σταθεροποιείται η μοτοσυκλέτα . Αν το εχεις σταθερά ανοιγόμενο μετα, θα ανοίξει η τροχιά σου ,αν δεν αλλάξεις κατι άλλο (πχ αύξηση κλίσης) .

sniper
03/12/2018, 12:16
Το θέμα ειναι το πόσο προοδευτικά ειναι το "σωστό ";

Απο τη στιγμη που θα ανοίξεις το γκάζι ,σταθεροποιείται η μοτοσυκλέτα . Αν το εχεις σταθερά ανοιγόμενο μετα, θα ανοίξει η τροχιά σου ,αν δεν αλλάξεις κατι άλλο (πχ αύξηση κλίσης) .

Δεν ανοίγει τίποτα, τουλάχιστον όχι πολύ. Από τη στιγμή που σηκώνεις τη μηχανή και ανοίγεις το γκάζι, η στροφή τελείωσε.

Μιλάμε για απλή στροφή και όχι για διαδοχικές στροφές ή κάτι άλλο.

Edit : Θεωρούμε ότι μιλάμε για στροφή που την ξέρουμε, ή βλέπουμε το σημείο εξόδου, και στρίβουμε (παίρνουμε την μέγιστη κλίση) στιγμιαία και δεν κάνουμε διορθώσεις μέσα στη στροφή.

RaGe_Raptor
03/12/2018, 12:24
Δεν ανοίγει τίποτα, τουλάχιστον όχι πολύ. Από τη στιγμή που σηκώνεις τη μηχανή και ανοίγεις το γκάζι, η στροφή τελείωσε.

Μιλάμε για απλή στροφή και όχι για διαδοχικές στροφές ή κάτι άλλο.

Edit : Θεωρούμε ότι μιλάμε για στροφή που την ξέρουμε, ή βλέπουμε το σημείο εξόδου, και στρίβουμε (παίρνουμε την μέγιστη κλίση) στιγμιαία και δεν κάνουμε διορθώσεις μέσα στη στροφή.

Αν μιλήσουμε για μια πιο "μακριά" στροφή ,μεγαλύτερης ακτίνας, το σταθερά ανοιγόμενο γκάζι εξυπηρετεί μόνο σε περίπτωση που έχουμε κάνει λαθος στην ταχύτητα εισόδου. Ειδάλλως ,αν έχουμε την σωστή ,για εμάς , ταχύτητα (χλμ/ω) καλυτερα δεν ειναι να περιμένουμε εώς ότου δούμε την έξοδο και μπορούμε να μειώσουμε κλίση με πολυ γρηγορότερο "ρυθμό" κι άρα να ανοίξουμε το γκάζι με τον ανάλογο ρυθμό ;

RaGe_Raptor
03/12/2018, 12:29
Δεν ανοίγει τίποτα, τουλάχιστον όχι πολύ. Από τη στιγμή που σηκώνεις τη μηχανή και ανοίγεις το γκάζι, η στροφή τελείωσε.

Μιλάμε για απλή στροφή και όχι για διαδοχικές στροφές ή κάτι άλλο.

Edit : Θεωρούμε ότι μιλάμε για στροφή που την ξέρουμε, ή βλέπουμε το σημείο εξόδου, και στρίβουμε (παίρνουμε την μέγιστη κλίση) στιγμιαία και δεν κάνουμε διορθώσεις μέσα στη στροφή.

Εδω είμαστε! Απο τη στιγμή που βλέπουμε έξοδο μπορούμε να σηκώσουμε με (σχετικά ) γρήγορο rate και ανάλογα να ανοίξουμε γκάζι ! Μέχρι αυτο το σημείο ομως το σταθερά ανοιγόμενο δεν εξυπηρετεί τον σκοπό μας

Το οτι ξέρουμε μια στροφή ,δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχουμε ανοιγόμενο γκάζι αν δεν βλέπουμε έξοδο !

sniper
03/12/2018, 12:51
Εδω είμαστε! Απο τη στιγμή που βλέπουμε έξοδο μπορούμε να σηκώσουμε με (σχετικά ) γρήγορο rate και ανάλογα να ανοίξουμε γκάζι ! Μέχρι αυτο το σημείο ομως το σταθερά ανοιγόμενο δεν εξυπηρετεί τον σκοπό μας

Μέχρι να σηκώσεις τη μηχανή δεν ακουμπάς το γκάζι (ή το φρένο, αν δεν ξέρεις τι κάνεις). Άρα, μέχρι το σημείο που πλαγιάζεις τη μηχανή, δεν έχεις ούτε προοδευτικά ανοιγόμενο ούτε τίποτα άλλο το γκάζι.


Το οτι ξέρουμε μια στροφή ,δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχουμε ανοιγόμενο γκάζι αν δεν βλέπουμε έξοδο !

Πανάθεμά σε, δεν διαβάζεις τι γράφεται εδώ μέσα τοσα χρόνια;

RaGe_Raptor
03/12/2018, 15:15
Μέχρι να σηκώσεις τη μηχανή δεν ακουμπάς το γκάζι (ή το φρένο, αν δεν ξέρεις τι κάνεις). Άρα, μέχρι το σημείο που πλαγιάζεις τη μηχανή, δεν έχεις ούτε προοδευτικά ανοιγόμενο ούτε τίποτα άλλο το γκάζι.
Εννοείται πως όσο δίνεις κλίση δεν ακουμπάς γκάζι,ούτε και φρένο ,αν δεν ξέρεις τι κάνεις, όπως λες.
Απο τη στιγμη ,ομως ,που εφτασες στην επιθυμητή κλίση ,ανοίγεις γκάζι! Οχι για να επιταχυνεις ,αλλα για να "σταθεροποιησεις",να φορτίσεις το πίσω λάστιχο . Απο κει και πέρα , κι ανάλογα τη στροφή ,αν δεν βλέπεις έξοδο , κρατάς maintenance throttle ,ούτε επιβραδυνεις,ούτε επιταχυνεις -> σταθερή τροχιά , θα μπορούσες να κανεις μικροδιορθώσεις με το γκάζι για να ανοίξεις ή να κλείσεις τροχιά . Οταν φτάσεις να δεις έξοδο ,ή αν την δεις αμέσως μετα την μέγιστη κλίση (ανάλογα την στροφή, είπαμε) τότε μπορείς να μειώσεις κλίση κι αναλογικά να ανοίξεις γκάζι .


Πανάθεμά σε, δεν διαβάζεις τι γράφεται εδώ μέσα τοσα χρόνια;
Ειπα οχι "σταθερά ανοιγόμενο " . Ναι στο ανοιγμένο και "σταθερό " σκέτο (maintenance throttle ), αν δεν έχουμε κάνει λαθος στην ταχύτητά μας (χλμ/ω), αυτό.

sniper
03/12/2018, 15:24
Εννοείται πως όσο δίνεις κλίση δεν ακουμπάς γκάζι,ούτε και φρένο ,αν δεν ξέρεις τι κάνεις, όπως λες.
Απο τη στιγμη ,ομως ,που εφτασες στην επιθυμητή κλίση ,ανοίγεις γκάζι! Οχι για να επιταχυνεις ,αλλα για να "σταθεροποιησεις",να φορτίσεις το πίσω λάστιχο . Απο κει και πέρα , κι ανάλογα τη στροφή ,αν δεν βλέπεις έξοδο , κρατάς maintenance throttle ,ούτε επιβραδυνεις,ούτε επιταχυνεις -> σταθερή τροχιά , θα μπορούσες να κανεις μικροδιορθώσεις με το γκάζι για να ανοίξεις ή να κλείσεις τροχιά . Οταν φτάσεις να δεις έξοδο ,ή αν την δεις αμέσως μετα την μέγιστη κλίση (ανάλογα την στροφή, είπαμε) τότε μπορείς να μειώσεις κλίση κι αναλογικά να ανοίξεις γκάζι .

Ειπα οχι "σταθερά ανοιγόμενο " . Ναι στο ανοιγμένο και "σταθερό " σκέτο (maintenance throttle ), αν δεν έχουμε κάνει λαθος στην ταχύτητά μας (χλμ/ω), αυτό.

Και ποια είναι η απορία σου;

RaGe_Raptor
03/12/2018, 15:52
Και ποια είναι η απορία σου;

Η ένστασή μου ειναι στον όρο "σταθερά/προοδευτικά ανοιγόμενο" σε όλες τις περιπτώσεις ανεξαιρέτως τύπου στροφής . Το εχω διαβάσει σε πολλές συζητήσεις και χρησιμοποιείται πολυ συχνά . Μια αναζήτησή του συγκεκριμένου όρου στο μοτορζιάρ βγάζει πολλα νήματα .
Η σταθερό θα ειναι ,ίσα -ίσα να μην επιβραδύνει αλλα ούτε και να επιταχύνει (αυτο θα μπορούσε να ειναι απο μικρό/λιγο άνοιγμα γκαζιού εώς αρκετό ,ανάλογα με τον τύπο της στροφής ) , ή που θα εχεις δει έξοδο και θα το ανοίξεις ΚΑΤ αναλογία με την μείωση κλίσης κι όσο σου επιτρέπουν οι ικανότητες σου , ο εξοπλισμός σου ,τα λάστιχά σου κοκ.

Σταθερά ανοιγόμενο,σημαίνει οτι απο τη στιγμη που θα το ανοίξεις , θα συνεχίσεις να ανοίγεις προοδευτικά ,κατι που στην πλειονότητα των περιπτώσεων ειναι λαθος.

telegonos
03/12/2018, 17:13
Σταθερό και προδευτικό, στον ρυθμό μεταβολής ενός μεγέθους, είναι διαφορετικά -ασύμβατα- πράγματα. Ξεκαθάρισε λίγο τις έννοιες, γιατί παίζουμε με τις λέξεις με λάθος νοήματα.

Σταθερό στον ρυθμό μεταβολής ενός μεγέθους, σημαίνει ότι η μεταβολή γίνεται σταθερά-αναλογικά στον χρόνο. Π.χ. κάθε δευτερόλεπτο που περνάει, ανοίγεις και 10 μοίρες το γκάζι.

Προοδευτικά στον ρυθμό μεταβολής ενός μεγέθους, σημαίνει ότι η μεταβολή ΔΕΝ γίνεται αναλογικά του χρόνου, π.χ. το πρώτο δευτερόλεπτο ανοίγεις 2 μοίρες, το δεύτερο 8 μοίρες, το τρίτο 20 μοίρες κ.ο.κ.

xaotikos
03/12/2018, 19:00
Αν κρατήσεις το γκάζι σταθερό μέσα στη στροφή ή μηχανή επιβραδύνει. Οποτε για να μην επιβραδυνει πρεπει να το εχεις ανοιγομενο που ειτε θα κρατησει σταθερη ταχυτητα ή θα επιταχυνει αναλογως του ποσο το εχεις ανοιξει.

Η θεωρεία λοιπον λέει πως αφού τελειώσεις με το στρίψιμο/πλαγιασμα ανοίγεις γκάζι τοσο ώστε οι αναρτήσεις να δουλεύουν στην ωφέλιμη διαδρομή τους (μεσαίο 1/3) το οποίο επιτυγχάνεται όταν φορτίζεις περίπου 60% το πίσω ελαστικό 40% το μπροστά το οποίο για να γινει χρειάζεται να έχεις ελαφρά ανοιγόμενο γκάζι. Παντα μιλαμε για μέσα στην στροφή. Μόλις δεις την έξοδο σηκώνεις και ανοίγεις όσο θες, μπορεις κλπ

Maintenance throttle που λες αναφέρεται στην ταχύτητα της μηχανή ( maintain speed) και όχι στο να έχεις σταθερό το γκάζι.

Βέβαια υπάρχουν πολλές σχολές...

BLiTzER
03/12/2018, 19:02
Αν κρατήσεις το γκάζι σταθερό μέσα στη στροφή ή μηχανή επιβραδύνει. Οποτε για να μην επιβραδυνει πρεπει να το εχεις ανοιγομενο που ειτε θα κρατησει σταθερη ταχυτητα ή θα επιταχυνει αναλογως του ποσο το εχεις ανοιξει.

Γιατί επιβραδύνει ένα όχημα με σταθερό γκάζι;!

o teos
03/12/2018, 19:03
Γιατί επιβραδύνει ένα όχημα με σταθερό γκάζι;!

Γιατί είναι μπακατελα και δεν πάει βήμα...:cool:

RaGe_Raptor
03/12/2018, 19:07
Σταθερό και προδευτικό, στον ρυθμό μεταβολής ενός μεγέθους, είναι διαφορετικά -ασύμβατα- πράγματα. Ξεκαθάρισε λίγο τις έννοιες, γιατί παίζουμε με τις λέξεις με λάθος νοήματα.

Σταθερό στον ρυθμό μεταβολής ενός μεγέθους, σημαίνει ότι η μεταβολή γίνεται σταθερά-αναλογικά στον χρόνο. Π.χ. κάθε δευτερόλεπτο που περνάει, ανοίγεις και 10 μοίρες το γκάζι.

Προοδευτικά στον ρυθμό μεταβολής ενός μεγέθους, σημαίνει ότι η μεταβολή ΔΕΝ γίνεται αναλογικά του χρόνου, π.χ. το πρώτο δευτερόλεπτο ανοίγεις 2 μοίρες, το δεύτερο 8 μοίρες, το τρίτο 20 μοίρες κ.ο.κ.

το προοδευτικά ανοιγόμενο μπορεί να έχει σταθερά αυξανόμενες τιμές (5,10,15 κοκ) . απλά μπορεί να έχει και άπειρους άλλους συνδυασμούς τιμών.

το θέμα δεν είναι αυτό,είτε σταθερά ανοιγόμενο,είτε προοδευτικά ανοιγόμενο δεν είναι αυτό που θέλουμε να κάνουμε στο κέντρο της στροφής ,αμέσως μετά το σημείο της μέγιστης κλίσης. αν δεν μπορούμε να δούμε έξοδο ,κι άρα δεν μπορούμε να μειώσουμε κλίση και να επιταχύνουμε (μεγάλα ανοίγματα γκαζιού), τότε έχουμε maintenance throttle=>σταθερό γκάζι,ανοιγμένο τόσο όσο χρειάζεται για να μην επιβραδύνει η μοτοσυκλέτα,χωρίς να επιταχύνει=>σταθερή τροχιά στο μέσο της στροφής έως ότου δούμε την έξοδο.

RaGe_Raptor
03/12/2018, 19:11
Αν κρατήσεις το γκάζι σταθερό μέσα στη στροφή ή μηχανή επιβραδύνει. Οποτε για να μην επιβραδυνει πρεπει να το εχεις ανοιγομενο που ειτε θα κρατησει σταθερη ταχυτητα ή θα επιταχυνει αναλογως του ποσο το εχεις ανοιξει.

Η θεωρεία λοιπον λέει πως αφού τελειώσεις με το στρίψιμο/πλαγιασμα ανοίγεις γκάζι τοσο ώστε οι αναρτήσεις να δουλεύουν στην ωφέλιμη διαδρομή τους (μεσαίο 1/3) το οποίο επιτυγχάνεται όταν φορτίζεις περίπου 60% το πίσω ελαστικό 40% το μπροστά το οποίο για να γινει χρειάζεται να έχεις ελαφρά ανοιγόμενο γκάζι. Παντα μιλαμε για μέσα στην στροφή. Μόλις δεις την έξοδο σηκώνεις και ανοίγεις όσο θες, μπορεις κλπ

Maintenance throttle που λες αναφέρεται στην ταχύτητα της μηχανή ( maintain speed) και όχι στο να έχεις σταθερό το γκάζι.

Βέβαια υπάρχουν πολλές σχολές...
ανάλογα με τη στροφή,μπορεί η μοτοσυκλέτα να χρειάζεται πχ20% ανοιγμένο γκάζι για να μην επιβραδύνει άλλα ούτε και να επιταχύνει=>σταθερό γκάζι στο 20% (για τη συγκεκριμένη στροφή)=>σταθερή τροχιά

Γιατί επιβραδύνει ένα όχημα με σταθερό γκάζι;!
έλαμουντε:D

Γιατί είναι μπακατελα και δεν πάει βήμα...:cool:

σε σκίσω:a26::lol:

ptc
03/12/2018, 19:41
Επειδη βλεπω πως ψαχνετε μια ποσοτικοποιηση του τι θα πει ανοιγομενο γκαζι. Συμφωνα με τον Keith Code το σωστο γκαζι ειναι αυτο που δινει 0,1-0,2g επιταχυνσης. Η θεωρια του CSS λεει οτι δε θελουμε σταθερη ταχυτητα, αλλα μικρη επιταχυνση ωστε να παει βαρος πισω. Το αντιστοιχο κομματι στο TOTW ειναι παρακατω (14:10-15:30).

https://youtu.be/8zD0EYOVDZ0?t=850

Αναφερομαι στο CSS μιας και απο εκει ξεκινησε η κουβεντα και ειναι για τους περισσοτερους η θεωρητικη αφετηρια. Αν καποιος εχει παραπανω γνωσεις στο αντικειμενο προφανως δεν εχω το επιπεδο να συνδραμω στη συζητηση.

Με αλλα λογια μαστρο-Γιωργο, αν δε σου καθεται καλα η φραση "σταθερα ανοιγομενο γκαζι" τα παραπονα στον Keith :D :p

telegonos
03/12/2018, 19:48
το προοδευτικά ανοιγόμενο μπορεί να έχει σταθερά αυξανόμενες τιμές (5,10,15 κοκ)

Παντελώς αντίθετο της έννοιας πρόοδος το παράδειγμα. Σταθερή αύξηση<>Πρόοδος.

Κοίτα, δεν θα κάνουμε τώρα εκπαίδευση τι είναι πρόοδος. Μαθηματικά 2ης Γυμνασίου.

Πιάσε διάβασε, μπες wikipedia, πιάσε λεξικό, δεν ξέρω τι, μάθε τέλος πάντως τι έννοια έχει η λέξη, να μην γράφεις λάθος πράγματα.

Αν δεν ξέρεις η απλή λέξη τι σημαίνει, απορώ τι το πολεμάς για τα άλλα πράγματα σε αυτήν την συζήτηση.

Για να σε βοηθήσω λίγο προοδευτικά ανοιγόμενο, σημαίνει ότι όχι μόνο ανοίγει το γκάζι, αλλά ανοίγει όλο και γρηγορότερα όσο περνάει ο χρόνος

Σταθερά ανοιγόμενο σημαίνει, ότι έχει ΜΟΝΟ ταχύτητα ανοίγματος ΧΩΡΙΣ να επιταχύνεται το άνοιγμά του.

ptc
03/12/2018, 19:51
Παντελώς αντίθετο της έννοιας πρόοδος το παράδειγμα. Σταθερή αύξηση<>Πρόοδος...


Ελα, πες την αληθεια. Φτιαχνεσαι λιγο οταν τα γραφεις αυτα, ετσι; :D

RaGe_Raptor
03/12/2018, 20:08
Παντελώς αντίθετο της έννοιας πρόοδος το παράδειγμα. Σταθερή αύξηση<>Πρόοδος.

Κοίτα, δεν θα κάνουμε τώρα εκπαίδευση τι είναι πρόοδος. Μαθηματικά 2ης Γυμνασίου.

Πιάσε διάβασε, μπες wikipedia, πιάσε λεξικό, δεν ξέρω τι, μάθε τέλος πάντως τι έννοια έχει η λέξη, να μην γράφεις λάθος πράγματα.

Αν δεν ξέρεις η απλή λέξη τι σημαίνει, απορώ τι το πολεμάς για τα άλλα πράγματα σε αυτήν την συζήτηση.

Για να σε βοηθήσω λίγο προοδευτικά ανοιγόμενο, σημαίνει ότι όχι μόνο ανοίγει το γκάζι, αλλά ανοίγει όλο και γρηγορότερα όσο περνάει ο χρόνος

Σταθερά ανοιγόμενο σημαίνει, ότι έχει ΜΟΝΟ ταχύτητα ανοίγματος ΧΩΡΙΣ να επιταχύνεται το άνοιγμά του.

το θέμα είναι ότι όποιο και να κάνεις ,είτε προοδευτικά ανοιγόμενο,είτε σταθερά ανοιγόμενο,δεν εξυπηρετεί τον σκοπό μας στο κέντρο της στροφής,δλδ το να έχουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα exit direction ,και μόλις δούμε έξοδο να μπορέσουμε να μειώσουμε κλίση και να επιταχύνουμε.
δεν είναι το point ποιο είναι μαθηματικά σωστό,πρακτικά είναι λάθος όποιο και να κάνεις στο κέντρο της στροφής,εκτός κι αν η στροφή "ανοίγει" στην έξοδο.



Αν δεν ξέρεις η απλή λέξη τι σημαίνει, απορώ τι το πολεμάς για τα άλλα πράγματα σε αυτήν την συζήτηση.

"ασκήσεις-μεθοδολογία" όχι στα μαθηματικά :)

xaotikos
03/12/2018, 21:44
Επειδή δεν το εξέφρασα σωστά η μηχανή θα επιβραδύνει αν δεν ανοίξεις το γκάζι τόσο όσο χρειάζεται (Μετά το τέλος της διαδικασίας στριψιματος). Από εκεί και πέρα πρέπει να σταθεροποιήσεις τη μηχανή και αυτό γίνεται όταν έχεις μικρή επιτάχυνση. Οπότε έχεις 3 στάδια γκαζιου: εισοδος-κλειστό, μεσο-ελαφρά ανοιγμένο, εξοδος-δυνατά ανοιγμένο. Αναλόγως τώρα τη στροφή και τον τροπο οδηγησης τα 3 αυτά στάδια μπορεί να είναι από απόλυτα ξεκάθαρα μεταξύ τους έως και κάποια να παραλειπονται

Kas_Tracer
03/12/2018, 21:54
Έχουμε ένα όχημα (μηχανάκι ποδήλατο-κουτί ή φορτηγό δεν έχει σημασία) και πάει στην ευθεία με 100 Km/h με ανοιχτό το γκάζι ας πούμε στο 20% για να υπερνικήσει
τις τρβές και τις αεροδυναμικές αντιστάσεις για να είναι η ταχύτητα σταθερή.
Ο οδηγός βλέπει μπροστά του μια ωραία παρατεταμένη στροφή (όχι γωνία) και θέλει να την πάρει κρατώντας τα 100Km/h σταθερά.
Το γκάζι πρέπει να αυξηθεί(σε σχέση με πριν) και αυτό το λένε οι νόμοι της φυσικής. Μεταβάλεις την κινητική κατάσταση της μάζας και θέλεις ενέργεια.
Πόση ? Πόσο θα ανοίξεις το γκάζι και πόσο γρήγορα? Αυτό είναι θέμα εμπειρίας - ισχύος - επιλεγμένης ταχύτητας κλπ. (Φαντάζομαι τουρμπισμένο Η2 με ΖΧ400 έχουν κάποιες διαφορές πχ).

Ανοίγεις το γκάζι τόσο ώστε να μην διαταράσεται η μηχανή και ανεβοακτεβαίνει στις αναρτήσεις της.
Αμολάς τα φρένα στην είσοδο προοδευτικά για να μην εκτινάσσεται το συμπιεσμένο πηρούνι . Πόσο? Αυτό το μαθαίνεις με τα χιλιόμετρα και την εμπειρία.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να δώσεις πραγματικά νούμερα σε τέτοιες περιπτώσεις . Απλά ο εκπαιδευτής εξηγεί(βιβλία-βίντεο-σχολές) και ο μαθητής πρέπει να τα κάνει πράξη αυτά που μαθαίνει.
Η καμπύλη μάθησης και το ταλέντο του καθενός είναι διαφορετική. Αλλιώς θα παίζαμε όλοι κιθάρα σαν τον Gylmour και τα σαββατοκύριακα θα δίναμε ένα καλό μάθημα στον Ροσι.

RaGe_Raptor
03/12/2018, 21:55
Επειδή δεν το εξέφρασα σωστά η μηχανή θα επιβραδύνει αν δεν ανοίξεις το γκάζι τόσο όσο χρειάζεται (Μετά το τέλος της διαδικασίας στειψιματος). Από εκεί και πέρα πρέπει να σταθεροποιήσεις τη μηχανή και αυτό γίνεται όταν έχεις μικρή επιτάχυνση. Οπότε έχεις 3 στάδια γκαζιου: εισοδος-κλειστό, μεσο-ελαφρά ανοιγμένο, εξοδος-δυνατά ανοιγμένο. Αναλόγως τώρα τη στροφή και τον τροπο οδηγησης τα 3 αυτά στάδια μπορεί να είναι από απόλυτα ξεκάθαρα μεταξύ τους έως και κάποια να παραλειπονται

αν είμαστε σε στροφή μεγάλης διαμέτρου/διάρκειας κι άρα θα αργήσουμε να δούμε έξοδο,αυτό το ελαφρά ανοιγόμενο γκάζι (ελαφρά επιτάχυνση όπως γράψατε) υπάρχει περίπτωση να μας ανοίξει την τροχιά ή να χρειαστει να δώσουμε παραπάνω κλίση για να αντισταθμίσουμε την ελαφρώς αυξανόμενη ταχύτητα. αν είμαστε σε οριακή κλίση ,αυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα.

RaGe_Raptor
03/12/2018, 21:59
...
Το γκάζι πρέπει να αυξηθεί(σε σχέση με πριν) και αυτό το λένε οι νόμοι της φυσικής. Μεταβάλεις την κινητική κατάσταση της μάζας και θέλεις ενέργεια....


βάλε και την μικρότερη διάμετρο των ελαστικών κατά την κίνηση υπό κλίση...

Kas_Tracer
03/12/2018, 22:00
Ναι στο μηχανάκι είναι πρόσθετος παραγοντας

Πάντως όποιο έχει κάποιο αυτοκίνητο με cruise-control και ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης είναι πολύ εύκολο να το παρατηρήσει.

Kas_Tracer
03/12/2018, 22:22
Πάντως ο Χάμιλτον θέλει πολύ δουλειά . Στραβοκάθεται , έχει κακή γωνία στον καρπό και φυσικά σαβουρδιάστηκε.
Αλλά με δάσκαλο τον Lowes πρώτα τούμπες θα μάθει :lol:

401812

xaotikos
03/12/2018, 22:35
αν είμαστε σε στροφή μεγάλης διαμέτρου/διάρκειας κι άρα θα αργήσουμε να δούμε έξοδο,αυτό το ελαφρά ανοιγόμενο γκάζι (ελαφρά επιτάχυνση όπως γράψατε) υπάρχει περίπτωση να μας ανοίξει την τροχιά ή να χρειαστει να δώσουμε παραπάνω κλίση για να αντισταθμίσουμε την ελαφρώς αυξανόμενη ταχύτητα. αν είμαστε σε οριακή κλίση ,αυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα.
Who says that? Όλα μπορούν να γίνουν αλλά δεν είναι δεδομένο.

ptc
03/12/2018, 22:49
αν είμαστε σε στροφή μεγάλης διαμέτρου/διάρκειας κι άρα θα αργήσουμε να δούμε έξοδο,αυτό το ελαφρά ανοιγόμενο γκάζι (ελαφρά επιτάχυνση όπως γράψατε) υπάρχει περίπτωση να μας ανοίξει την τροχιά ή να χρειαστει να δώσουμε παραπάνω κλίση για να αντισταθμίσουμε την ελαφρώς αυξανόμενη ταχύτητα. αν είμαστε σε οριακή κλίση ,αυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα.


Once throttle is cracked open, it is rolled on evenly, smoothly and constantly throughout the remainder of the turn.

Φανταζομαι οτι σε μια τετοια στροφη μπορεις να ξεκινησεις να ανοιγεις το γκαζι λιγο αργοτερα.

RaGe_Raptor
03/12/2018, 22:53
Who says that? Όλα μπορούν να γίνουν αλλά δεν είναι δεδομένο.

ας υποθέσουμε ότι είσαι υπό κλίση με σταθερή ταχύτητα διαγράφοντας σταθερή τροχιά.
αν αυξήσεις ταχύτητα,για να μείνεις στην ίδια τροχιά θα πρέπει να αυξήσεις κλίση ή αλλιώς ανοίγεις την τροχιά σου
αν στην ίδια ταχύτητα αυξήσεις κλίση,μειώνεις την διάμετρο της τροχιάς σου.
αν μειώσεις ταχύτητα,μειώνεις την κλίση σου στην ίδια τροχιά ή αν μείνεις στην ίδια κλίση,μειώνεις την διάμετρο της τροχιάς σου.

δες και στο sport riding techniques

όσο βρισκόμαστε μακριά από κάθε είδους όριο,ναι, φυσικά,όλα μπορούν να γίνουν. το να προσθέτω ταχύτητα (χλμ/ω) άρα και κλίση για να μπορέσω να μείνω στην τροχιά της στροφής,δεν μου φαίνεται και πολύ καλό,όταν προσπαθώ να πάω όσο πιο γρήγορα μπορώ .

RaGe_Raptor
04/12/2018, 07:35
Φανταζομαι οτι σε μια τετοια στροφη μπορεις να ξεκινησεις να ανοιγεις το γκαζι λιγο αργοτερα.

Να εισαι με κλειστό γκάζι μέχρι εκείνο το σημείο ; "if you're not using your controls (throttle,brake),you are out of control" λενε.

xaotikos
04/12/2018, 07:50
ας υποθέσουμε ότι είσαι υπό κλίση με σταθερή ταχύτητα διαγράφοντας σταθερή τροχιά.
αν αυξήσεις ταχύτητα,για να μείνεις στην ίδια τροχιά θα πρέπει να αυξήσεις κλίση ή αλλιώς ανοίγεις την τροχιά σου
αν στην ίδια ταχύτητα αυξήσεις κλίση,μειώνεις την διάμετρο της τροχιάς σου.
αν μειώσεις ταχύτητα,μειώνεις την κλίση σου στην ίδια τροχιά ή αν μείνεις στην ίδια κλίση,μειώνεις την διάμετρο της τροχιάς σου.

δες και στο sport riding techniques

όσο βρισκόμαστε μακριά από κάθε είδους όριο,ναι, φυσικά,όλα μπορούν να γίνουν. το να προσθέτω ταχύτητα (χλμ/ω) άρα και κλίση για να μπορέσω να μείνω στην τροχιά της στροφής,δεν μου φαίνεται και πολύ καλό,όταν προσπαθώ να πάω όσο πιο γρήγορα μπορώ .
Ερώτησεις για να πάμε παρακάτω: από το μέσον της στροφής μέχρι το τέλος της πιο ελαστικό είναι υπεύθυνο για το στρίψιμο, το μπροστά ή το πίσω;
Αν έχουμε σταθερή ταχύτητα, πιο έχει περισσότερο φορτίο υπό κλιση; Ποτέ έχουμε περισσότερο έλεγχο/σταθεροτητα;

RaGe_Raptor
04/12/2018, 08:27
Ερώτησεις για να πάμε παρακάτω: από το μέσον της στροφής μέχρι το τέλος της πιο ελαστικό είναι υπεύθυνο για το στρίψιμο, το μπροστά ή το πίσω;
Αν έχουμε σταθερή ταχύτητα, πιο έχει περισσότερο φορτίο υπό κλιση; Ποτέ έχουμε περισσότερο έλεγχο/σταθεροτητα;
Κατ'αντιστοιχια:
Αν λάβουμε υπ'όψιν σχόλια αγωνιζομένων του τύπου "it doesn't finish the turn because it squats " και η λύση ειναι λιγο περισσότερο βάρος εμπρός (αλλαγη γεωμετρίας,σκληρότερο ελατήριο πίσω κα) τότε το μπροστα παίζει πολυ σημαντικό ρόλο .αλλωστε εκτός της καμπυλοτητας των ελαστικών ,το μπροστα στρίβει και κάποιες μοίρες προς το κέντρο της στροφής .

Με σταθερή ταχύτητα θα έλεγα πως το φορτίο ειναι σχεδόν μοιρασμεμο ..

Οταν έχουμε πλάνο :D

xaotikos
04/12/2018, 09:19
"it doesn't finish the turn because it squats", για να έχουμε squat πρέπει να έχουμε συνεχή μεταφορά φορτίου στην πίσω ανάρτηση, άρα επιτάχυνση. Οπότε οι αγωνιζόμενοι αναφέρονται σε επιτάχυνση.
401814
401815
Για να έχουμε λοιπόν συνεχή μεταφορά φορτίου πίσω πρέπει να έχουμε συνεχές άνοιγμα του γκαζιού. Μικρό, απειροελάχιστο (αναλόγως την μηχανή) αλλά συνεχές. Οταν έχεις σταθερή ταχύτητα δεν έχεις αυτή τη μεταφορά φορτίου (υπάρχουν στροφές που αμέσως μετά το στρίψιμο μπορείς να κρατήσεις για λίγο σταθερή ταχύτητα και εκεί μονο μπορείς να κάνεις μικροδιορθώσεις).

rainmike
04/12/2018, 09:26
Παντελώς αντίθετο της έννοιας πρόοδος το παράδειγμα. Σταθερή αύξηση<>Πρόοδος.

Κοίτα, δεν θα κάνουμε τώρα εκπαίδευση τι είναι πρόοδος. Μαθηματικά 2ης Γυμνασίου.

Πιάσε διάβασε, μπες wikipedia, πιάσε λεξικό, δεν ξέρω τι, μάθε τέλος πάντως τι έννοια έχει η λέξη, να μην γράφεις λάθος πράγματα.

Αν δεν ξέρεις η απλή λέξη τι σημαίνει, απορώ τι το πολεμάς για τα άλλα πράγματα σε αυτήν την συζήτηση.

Για να σε βοηθήσω λίγο προοδευτικά ανοιγόμενο, σημαίνει ότι όχι μόνο ανοίγει το γκάζι, αλλά ανοίγει όλο και γρηγορότερα όσο περνάει ο χρόνος

Σταθερά ανοιγόμενο σημαίνει, ότι έχει ΜΟΝΟ ταχύτητα ανοίγματος ΧΩΡΙΣ να επιταχύνεται το άνοιγμά του.

Σταθερό=d[]/dt=0 ομαλά μεταβαλλόμενο=d[]/dt=a οπου a σταθερά,μεταβαλλόμενο=d[]/dt=af(t) όπου f(t) οποιαδήποτε συνάρτηση του χρόνου,αυτά σε ότι έχει να κάνει με τον ρυθμό μεταβολής ενός μεγέθους ως προς το χρόνο.:)

sniper
04/12/2018, 09:54
Να εισαι με κλειστό γκάζι μέχρι εκείνο το σημείο ; "if you're not using your controls (throttle,brake),you are out of control" λενε.

ΤΖΗΖΑΣ ΚΡΑΙΣΤ! Ποιος μίλησε για κλειστό γκάζι μέσα στη στροφή; Δίνει λίγο γκάζι παραπάνω από αυτό που χρειάζεται για να μην σε τραβήξει η γη στον πυρήνα της.

Ρε συ πραγματικά, το κάνετε επίτηδες με τον Πλίτσερ;

ptc
04/12/2018, 11:15
Γιωργο το προβλημα που βλεπω με αυτη τη συζητηση που προσπαθεις να κανεις ειναι οτι εχει νοημα μονο με την προϋποθεση οτι εισαι στο οριο. Δηλαδη πως αν προσθεσεις ελαχιστη κλιση εχεις πεσει, αν ανοιξεις ελαχιστα την τροχια σου εχεις βγει απο την πιστα κοκ. Επειδη ομως κανενας σε αυτο το νημα δεν ειναι ουτε κατα διανοια κοντα στο οριο (απ'οσο ξερω τουλαχιστον) για να μπορει να μας πει τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις, αναγκαστικα τετοιες συζητησεις θα καταληγουν σε "αυθεντιες" του χωρου και τη γνωμη που εχουν αυτες επι του θεματος. Ας δουμε λοιπον τι κανει ενας πραγματικα γρηγορος αναβατης στις Σερρες (Shai Lev, 1:25). Βοηθαει πολυ η ενδειξη χιλιομετρων κατω για να καταλαβουμε αυτο που συζηταμε.

https://www.youtube.com/watch?v=sOFQfA6ZBmA

Οπως θα δεις η λυση ειναι αυτο που λεει και η θεωρια. Ο αναβατης προσπαθει να κρατησει τη μηχανη οσο γινεται λιγοτερο σε κατασταση μηδεν g. Κυριολεκτικα ο χρονος που η μηχανη δεν επιταχυνει ή επιβραδυνει κατα τη διαρκεια του γυρου ειναι καποια κλασματα. Αυτο που βλεπω στις στροφες μεγαλης διαρκειας ειναι οτι ριχνει παραπανω την ταχυτητα του φρεναροντας μεχρι βαθια ωστε να εχει το περιθωριο να παει το συντομοτερο δυνατο σε γκαζι επιταχυνσης. Γκαζι διατηρησης υπαρχει οπως βλεπεις για ελαχιστα κλασματα σε ολοκληρο το γυρο. Και με το που ανοιξει το γκαζι πλεον υπαρχει σταθερη επιταχυνση της μηχανης. Οποτε πρακτικα αυτο που βλεπω οτι γινεται ειναι αυτο που λεμε εγω κι ο sniper. Δεν ξερω αν βλεπεις κατι διαφορετικο εσυ και να πω την αληθεια δεν εχω πολυκαταλαβει κιολας αν προτεινεις καποια εναλλακτικη "σωστη" τακτικη ή απλα ρωτας χωρις να εχεις εσυ καποια απαντηση/θεωρια.

RaGe_Raptor
04/12/2018, 11:49
Γιωργο το προβλημα που βλεπω με αυτη τη συζητηση που προσπαθεις να κανεις ειναι οτι εχει νοημα μονο με την προϋποθεση οτι εισαι στο οριο. Δηλαδη πως αν προσθεσεις ελαχιστη κλιση εχεις πεσει, αν ανοιξεις ελαχιστα την τροχια σου εχεις βγει απο την πιστα κοκ. Επειδη ομως κανενας σε αυτο το νημα δεν ειναι ουτε κατα διανοια κοντα στο οριο (απ'οσο ξερω τουλαχιστον) για να μπορει να μας πει τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις, αναγκαστικα τετοιες συζητησεις θα καταληγουν σε "αυθεντιες" του χωρου και τη γνωμη που εχουν αυτες επι του θεματος. Ας δουμε λοιπον τι κανει ενας πραγματικα γρηγορος αναβατης στις Σερρες (Shai Lev, 1:25). Βοηθαει πολυ η ενδειξη χιλιομετρων κατω για να καταλαβουμε αυτο που συζηταμε.

https://www.youtube.com/watch?v=sOFQfA6ZBmA

Οπως θα δεις η λυση ειναι αυτο που λεει και η θεωρια. Ο αναβατης προσπαθει να κρατησει τη μηχανη οσο γινεται λιγοτερο σε κατασταση μηδεν g. Κυριολεκτικα ο χρονος που η μηχανη δεν επιταχυνει ή επιβραδυνει κατα τη διαρκεια του γυρου ειναι καποια κλασματα. Αυτο που βλεπω στις στροφες μεγαλης διαρκειας ειναι οτι ριχνει παραπανω την ταχυτητα του φρεναροντας μεχρι βαθια ωστε να εχει το περιθωριο να παει το συντομοτερο δυνατο σε γκαζι επιταχυνσης. Γκαζι διατηρησης υπαρχει οπως βλεπεις για ελαχιστα κλασματα σε ολοκληρο το γυρο. Και με το που ανοιξει το γκαζι πλεον υπαρχει σταθερη επιταχυνση της μηχανης. Οποτε πρακτικα αυτο που βλεπω οτι γινεται ειναι αυτο που λεμε εγω κι ο sniper. Δεν ξερω αν βλεπεις κατι διαφορετικο εσυ και να πω την αληθεια δεν εχω πολυκαταλαβει κιολας αν προτεινεις καποια εναλλακτικη "σωστη" τακτικη ή απλα ρωτας χωρις να εχεις εσυ καποια απαντηση/θεωρια.


Ακριβώς Πέτρο ,το ιδανικό ειναι μηδέν "νεκρός" χρόνος , ή θα επιβραδυνεις ή θα επιταχυνεις . Ωστόσο σε κάποιες στροφές θα αναγκάσεις να εχεις maintenance throttle,αν μιλάμε για Σέρρες ,ίσως μόνο η 13 σε τόσο μεγάλο βαθμό η οποία ,ομως,εχει την ιδιαιτερότητα να οδηγεί σε μια πιο αργή στροφή .
Όλη η κουβέντα που ξεκίνησα ειναι γύρω απο το maintenance throttle,αν εξυπηρετεί παντα να ειναι "ανοιγόμενο" ,όπως λεει η "βίβλος". Νομιζω πως ειναι ακομα καλυτερο να έχουμε κατα νου το πως συσχετίζονται κι αλληλοεξαρτωνται η ταχυτητα(χλμ/ω) , η κλίση και η τροχιά κι οχι να μείνουμε απλώς στο σταθερά η ακομα και προοδευτικα( :p ) ανοιγόμενο γκάζι σε κάθε περίπτωση .
Αυτο μόνο . :)

RaGe_Raptor
04/12/2018, 11:56
ΤΖΗΖΑΣ ΚΡΑΙΣΤ! Ποιος μίλησε για κλειστό γκάζι μέσα στη στροφή; Δίνει λίγο γκάζι παραπάνω από αυτό που χρειάζεται για να μην σε τραβήξει η γη στον πυρήνα της.

Ρε συ πραγματικά, το κάνετε επίτηδες με τον Πλίτσερ;
Μια ερώτηση έκανα ,ρε φίλε. Για διευκρίνηση . πωωωωωω :look:

ptc
04/12/2018, 12:00
Αρα καταληγουμε οτι προσαρμοζουμε την οδηγηση μας ετσι ωστε να μενουμε σε κατασταση 0g για το λιγοτερο δυνατο χρονο, αν γινεται και καθολου.

Βαζω το 0g γιατι η "βιβλος" δε μιλαει καθολου για trail braking, οποτε η αλλαγη της ταχυτητας μεσα στη στροφη ειναι μονο επιταχυνση. Αλλα ακομα και στο φρεναρισμα τα 0,1-0,2g φαινεται πως ειναι το sweet spot (αν δεις στο βιντεο ο ρυθμος επιβραδυνσης και επιταχυνσης πριν και μετα το apex ειναι παραπλησιος).

RaGe_Raptor
04/12/2018, 12:06
Αρα καταληγουμε οτι προσαρμοζουμε την οδηγηση μας ετσι ωστε να μενουμε σε κατασταση 0g για το λιγοτερο δυνατο χρονο, αν γινεται και καθολου.

Βαζω το 0g γιατι η "βιβλος" δε μιλαει καθολου για trail braking, οποτε η αλλαγη της ταχυτητας μεσα στη στροφη ειναι μονο επιταχυνση. Αλλα ακομα και στο φρεναρισμα τα 0,1-0,2g φαινεται πως ειναι το sweet spot (αν δεις στο βιντεο ο ρυθμος επιβραδυνσης και επιταχυνσης πριν και μετα το apex ειναι παραπλησιος).
Σαφέστατα ! 0g= χαμένος χρόνος στην πίστα . Παντα προσπαθούμε να ελαχιστοποιήσουμε αυτά τα κομμάτια ,στο βαθμό που μπορεί ο καθένας . Το ίδιο και τα κομμάτια με 0,1 ή 0,2 g . Σκοπός ειναι να βρεθούμε στο σημείο εκείνο της στροφής απο το οποίο μπορούμε να επιταχύνουμε δυνατά ,όσο πιο γρήγορα γινεται!

Edit : για να το γράψω καλυτερα για τα 0,1-0,2g του βιντεο , ειναι οι απαραίτητες ενέργειες έτσι ώστε να αφησεις όσο το δυνατόν πιο ομαλά τα φρένα (trail braking) και να ανοίξεις όσο πιο ομαλά μπορείς το γκάζι για να φορτίσεις το πίσω λάστιχο και να το ετοιμάσεις για το φορτίο της επιτάχυνσης .

ptc
04/12/2018, 12:11
Τώρα που το λύσαμε κάνω screenshot το νήμα και το στέλνω στα μοτοτζιπια να ξέρουν κι αυτοί τι παίζει...:D

sapila racing
04/12/2018, 12:11
Σαφέστατα ! 0g= χαμένος χρόνος στην πίστα . Παντα προσπαθούμε να ελαχιστοποιήσουμε αυτά τα κομμάτια ,στο βαθμό που μπορεί ο καθένας . Το ίδιο και τα κομμάτια με 0,1 ή 0,2 g . Σκοπός ειναι να βρεθούμε στο σημείο εκείνο της στροφής απο το οποίο μπορούμε να επιταχύνουμε δυνατά ,όσο πιο γρήγορα γινεται!

Τα βλέπεις άσπρα μαύρα ενω δεν είναι.
Ισως πρέπει να αναθεωρήσεις καθώς η μετάβαση απο τα φρένα στο άνοιγμα του γκάζιού πρέπει να γίνεται πολύ ομαλά.

o teos
04/12/2018, 12:12
Ρε σεις...ελα τωρα..πειτε...απλα βαριεστε τραγικα εεε??:D ποια g ρε και ποια 0,2g..εγω ξερω μονο το σημειο g και αν το βρειτε πειτε το και προς τα εδω..:bawl:
Για ονομα..οτι εισαι πιστα,δρομο,χωραφι,ξερω γω και μετρας g λες και εισαι πιλοτος η εχεις το team του μαρκεζ και μετραει τηλεμετρια και σου δινει feedback..ρελαξ φτιαξτε αναρτήσεις για τον τροπο που οδηγείτε φτιαξτε σωστες πιεσεις και απλα σωστές κινήσεις στο μοτο και ολα τα αλλα θα βγουν απο μονα τους..δεν υπαρχει περίπτωση εγω εσυ ο τακης ο νικος και ο μπαρμπα γιαννης να εχει τετοιο feedback στην πιστα για να καταλαβεις δυναμεις..αν δεν πας πλεον γρηγοροτερα και εισαι στασιμος κατι αλλο φταiει οπως δε σε καλύπτει πλεον το στησιμο στο μοτο σου η τα περιφεριακα αναρτησεις φρενα κλπ και οχι αν ανοιγεις γκαζι 2% - 5% - 10% νωριτερα η αργοτερα..δεν εχει κανεις μας(σχεδον δηλαδη ας μην υπερβάλω) τετοιο επίπεδο....:p

My two cents:wave2:

RaGe_Raptor
04/12/2018, 12:15
Τα βλέπεις άσπρα μαύρα ενω δεν είναι.
Ισως πρέπει να αναθεωρήσεις καθώς η μετάβαση απο τα φρένα στο άνοιγμα του γκάζιού πρέπει να γίνεται πολύ ομαλά.
Δες έντιτ,σε πρόλαβα :p

ptc
04/12/2018, 12:23
Τώρα που το λύσαμε κάνω screenshot το νήμα και το στέλνω στα μοτοτζιπια να ξέρουν κι αυτοί τι παίζει...:D


Ρε σεις...ελα τωρα..πειτε...απλα βαριεστε τραγικα εεε??:D ποια g ρε και ποια 0,2g..εγω ξερω μονο το σημειο g και αν το βρειτε πειτε το και προς τα εδω..:bawl:
Για ονομα..οτι εισαι πιστα,δρομο,χωραφι,ξερω γω και μετρας g λες και εισαι πιλοτος η εχεις το team του μαρκεζ και μετραει τηλεμετρια και σου δινει feedback..ρελαξ φτιαξτε αναρτήσεις για τον τροπο που οδηγείτε φτιαξτε σωστες πιεσεις και απλα σωστές κινήσεις στο μοτο και ολα τα αλλα θα βγουν απο μονα τους..δεν υπαρχει περίπτωση εγω εσυ ο τακης ο νικος και ο μπαρμπα γιαννης να εχει τετοιο feedback στην πιστα για να καταλαβεις δυναμεις..αν δεν πας πλεον γρηγοροτερα και εισαι στασιμος κατι αλλο φταiει οπως δε σε καλύπτει πλεον το στησιμο στο μοτο σου η τα περιφεριακα αναρτησεις φρενα κλπ και οχι αν ανοιγεις γκαζι 2% - 5% - 10% νωριτερα η αργοτερα..δεν εχει κανεις μας(σχεδον δηλαδη ας μην υπερβάλω) τετοιο επίπεδο....:p

My two cents:wave2:

Θοδωρή σόρι αλλά άργησες φίλε. Το είχα στείλει ήδη...

xaotikos
04/12/2018, 12:23
Δεν υπάρχει απόλυτα σωστός τρόπος, υπάρχει θεωρία και διάφορες σχολές με λίγο διαφορετική φιλοσοφία.
Εγώ βρήκα πολύ ενδιαφέροντα, με κάποιες μικρές διαφορές στην πράξη από τον code, τα video tutorials του Dan Netting (Life at lean). Για παράδειγμα, στην κουβέντα μας, ο ίδιος προτείνει:
1)Φρένα-είσοδο & στρίψιμο
2)κλειστό γκάζι μέχρι να σιγουρευτούμε πως είμαστε στην γραμμή που θέλουμε (με σημάδια στο apex)
3)σταθερό γκάζι (το κομμάτι που αν χρειαστεί διορθώνουμε ελαφρώς)
4)Γκαζι σταθεροποίησης προοδευτικά ανοιγόμενο
5)Γκάζι εξόδου

Με τα 3-4-5 πολλές φορές να είναι δυσδιάκριτα ή εντελώς διακριτά ανάλογα την στροφή/είσοδο
Για εμένα το 2 ήταν eye opener μιας δεν το είχα καταλάβει/δουλέψει σωστά από το CSS (crack throttle open as soon as you can after steerring input is finished) μεχρι πρόσφατα

o teos
04/12/2018, 12:25
Θοδωρή σόρι αλλά άργησες φίλε. Το είχα στείλει ήδη...

:D:a22::a48:

BLiTzER
04/12/2018, 12:25
Ρε συ πραγματικά, το κάνετε επίτηδες με τον Πλίτσερ;

Εγώ δεν ανακατεύομαι σε νήμα θεωρητικών παγκοσμίων, φίλαι. Δεν έχω τις ικανότητες. Απλά παρακολουθώ και τρώω ποπκόρν.

RaGe_Raptor
04/12/2018, 12:26
Τώρα που το λύσαμε κάνω screenshot το νήμα και το στέλνω στα μοτοτζιπια να ξέρουν κι αυτοί τι παίζει...:D

Αν εχεις κανά γνωστό στα τζιπι,στείλτα να μαθαίνουν .

xaotikos
04/12/2018, 12:27
Ρε σεις...ελα τωρα..πειτε...απλα βαριεστε τραγικα εεε??:D ποια g ρε και ποια 0,2g..εγω ξερω μονο το σημειο g και αν το βρειτε πειτε το και προς τα εδω..:bawl:
Για ονομα..οτι εισαι πιστα,δρομο,χωραφι,ξερω γω και μετρας g λες και εισαι πιλοτος η εχεις το team του μαρκεζ και μετραει τηλεμετρια και σου δινει feedback..ρελαξ φτιαξτε αναρτήσεις για τον τροπο που οδηγείτε φτιαξτε σωστες πιεσεις και απλα σωστές κινήσεις στο μοτο και ολα τα αλλα θα βγουν απο μονα τους..δεν υπαρχει περίπτωση εγω εσυ ο τακης ο νικος και ο μπαρμπα γιαννης να εχει τετοιο feedback στην πιστα για να καταλαβεις δυναμεις..αν δεν πας πλεον γρηγοροτερα και εισαι στασιμος κατι αλλο φταiει οπως δε σε καλύπτει πλεον το στησιμο στο μοτο σου η τα περιφεριακα αναρτησεις φρενα κλπ και οχι αν ανοιγεις γκαζι 2% - 5% - 10% νωριτερα η αργοτερα..δεν εχει κανεις μας(σχεδον δηλαδη ας μην υπερβάλω) τετοιο επίπεδο....:p

My two cents:wave2:
Και εκεί είναι που φτάνεις σε ένα τέλμα στην προσωπική σου οδηγική εξέλιξη και ψάχνεις (συνήθως) ανούσια σε αναρτήσεις, χάρτες, φρένα, εξατμίσεις, νίτρα κλπ

RaGe_Raptor
04/12/2018, 12:31
Λέτς κιπ ιτ σίμπλ.
Αντί για το "φιξαρισμενο" σταθερά ,προοδευτικά,γαμηστερα ανοιγόμενο , ας έχουμε κατα νου το συσχετισμό που υπάρχει μεταξύ κλίσης,τροχιάς και ταχύτητας (χλμ/ω).
Ίσως κάπου μας χρειαστεί.

xaotikos
04/12/2018, 12:35
Εγώ δεν ανακατεύομαι σε νήμα θεωρητικών παγκοσμίων, φίλαι. Δεν έχω τις ικανότητες. Απλά παρακολουθώ και τρώω ποπκόρν.

Νομίζω η συζήτηση είναι πάνω στην θεωρία και την επίδρασή της στην οδηγική βελτίωση του καθενός. Ο καθένας με τις εμπειρίες, γνώσεις και τις ικανότητές του.
Εκτός αν κάνω λάθος..

RaGe_Raptor
04/12/2018, 12:37
Νομίζω η συζήτηση είναι πάνω στην θεωρία και την επίδρασή της στην οδηγική βελτίωση του καθενός. Ο καθένας με τις εμπειρίες, γνώσεις και τις ικανότητές του.
Εκτός αν κάνω λάθος..

Μιλας σε κουτάκια. U have been warned

o teos
04/12/2018, 12:46
Και εκεί είναι που φτάνεις σε ένα τέλμα στην προσωπική σου οδηγική εξέλιξη και ψάχνεις (συνήθως) ανούσια σε αναρτήσεις, χάρτες, φρένα, εξατμίσεις, νίτρα κλπ

Εισαι λαθος..ολα πανε χερακι χερακι..αν δεν ψαχτεις μηπως κατι δε σε καλύπτει πλεον πρωτα στο μοτο σου τοτε κυνηγας ανεμόμυλους εκει που δεν υπαρχουν..αν πιστευεις οτι με ενα οχλινς ttx μπορεις να κανεις οτι κανεις με ενα απλο stock ρυθμιζόμενο τοτε good lack με το ανοιγμα του γκαζιου με ακρίβεια 5%...;)

RaGe_Raptor
04/12/2018, 12:49
Ωχ, μην μπλέξουμε τωρα και στο skills vs part upgrades .

sniper
04/12/2018, 12:52
Εγώ δεν ανακατεύομαι σε νήμα θεωρητικών παγκοσμίων, φίλαι. Δεν έχω τις ικανότητες. Απλά παρακολουθώ και τρώω ποπκόρν.

Εσύ γκάζι φρένο και κυκλικό τιμόνι έχεις. Ελπίζω μόνο να μην φοράς δίχαλο.

sniper
04/12/2018, 12:53
Εισαι λαθος..ολα πανε χερακι χερακι..αν δεν ψαχτεις μηπως κατι δε σε καλύπτει πλεον πρωτα στο μοτο σου τοτε κυνηγας ανεμόμυλους εκει που δεν υπαρχουν..αν πιστευεις οτι με ενα οχλινς ttx μπορεις να κανεις οτι κανεις με ενα απλο stock ρυθμιζόμενο τοτε good lack με το ανοιγμα του γκαζιου με ακρίβεια 5%...;)

Μπορεί βέβαια ένα TTX να σε στείλει αδιάβαστο αν δεν έχεις την ταχύτητα/ικανότητα και νομίζεις ότι από μόνα τους θα βελτιώσουν τα πράγματα.

harris_x
04/12/2018, 12:53
Εσύ γκάζι φρένο και κυκλικό τιμόνι έχεις. Ελπίζω μόνο να μην φοράς δίχαλο.
μπααααα... θα παγώσει :lol:

το καλοκαίρι το δίχαλο :winka:

sniper
04/12/2018, 12:55
μπααααα... θα παγώσει :lol:

το καλοκαίρι το δίχαλο :winka:


401818

BLiTzER
04/12/2018, 12:57
Εσύ γκάζι φρένο και κυκλικό τιμόνι έχεις. Ελπίζω μόνο να μην φοράς δίχαλο.

Ε κι εσείς γκάζι, φρένο και 2 παπαράκια για τιμόνι έχετε. Και συχνά φοράτε και δίχαλο. Τι. Γενικεύσεις work both ways. :p

Όλα τα οχήματα απαιτούν ικανότητες για να οδηγηθούν γρήγορα. Αν θεωρείς ότι δεν απαιτούν, δεν τα οδηγείς αρκετά γρήγορα. ;)

o teos
04/12/2018, 12:58
Μπορεί βέβαια ένα TTX να σε στείλει αδιάβαστο αν δεν έχεις την ταχύτητα/ικανότητα και νομίζεις ότι από μόνα τους θα βελτιώσουν τα πράγματα.

Αυτο λεω..αν δεις πιο πριν...πανε μαζι η εξέλιξη του αναβάτη και του μοτο..;)

xaotikos
04/12/2018, 13:10
Φυσικά πάνε μαζί αλλά συνήθως πρώτα φτάνει στα όρια ο αναβάτης και μετά η μηχανή. Οπότε αυτό που χρήζει βελτίωσης αρχικά είναι το πρώτο και μετά...υπάρχει δρόμος.
Σιγουρα καποιες βελτιωσεις (μοτο) μπορούν να σε ξεκλειδώσουν ακόμα και αν υπάρχουν ελλείψεις (αναβάτη).

BLiTzER
04/12/2018, 13:14
Φυσικά πάνε μαζί αλλά συνήθως πρώτα φτάνει στα όρια ο αναβάτης και μετά η μηχανή. Οπότε αυτό που χρήζει βελτίωσης αρχικά είναι το πρώτο και μετά...υπάρχει δρόμος

Συμφωνώ. Επιπλέον οι υλικές αναβαθμίσεις προσφέρουν ποσοστιαία βελτίωση. Ένας αρχάριος αναβάτης πχ δε θα'χει καμία ή ελάχιστη βελτίωση με καλύτερα περιφερειακά, ένας μέτριος θα δει ένα 5%, ένας προχωρημένος, ένα 10% κοκ. Οπότε όσο βελτιώνεις τον εαυτό σου, τόσο περισσότερα θα παίρνεις κι από τη μοτοσικλέτα σου.

RaGe_Raptor
04/12/2018, 14:12
Να προσθέσω μόνο στα περί τροχιάς ,κλίσης , ταχύτητας, οτι αν η επιβράδυνση ξεπεράσει μια τιμή τότε η μοτοσυκλέτα εχει την τάση να σηκωθεί και να ανοίξει την τροχιά της . Εχεις δλδ τα αντίθετα απο τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ο χειρισμός φρενου,γκαζιου υπό κλίση πρέπει να ειναι ομαλός .

harris_x
04/12/2018, 14:29
Να προσθέσω μόνο στα περί τροχιάς ,κλίσης , ταχύτητας, οτι αν η επιβράδυνση ξεπεράσει μια τιμή τότε η μοτοσυκλέτα εχει την τάση να σηκωθεί και να ανοίξει την τροχιά της .εκτός κι αν ταυτόχρονα εφαρμόζεις γυροσκοπικό :smokin:

RaGe_Raptor
04/12/2018, 14:39
εκτός κι αν ταυτόχρονα εφαρμόζεις γυροσκοπικό :smokin:

Ναι ρε φίλε αλλα εκεί πας γυρεύοντας :eek:
Εκτός κι αν ειναι η τελευταία σου επιλογή ,οπότε ... Ή αν δεν εισαι πουθενά κοντά σε όριο.

7Tolis
04/12/2018, 14:52
Κάτι ψιλά διάβασα μόνο. Όταν στρίβεις, έχεις ελαφρώς το γκάζι ανοιχτό ίσα ίσα να δίνει. That's all.