PDA

View Full Version : ΕΠΙΛΟΓΗ On-off 650 Η 1000



XRHSTOSXA
20/11/2005, 02:29
ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ HONDA TRANSALP, BMW F 650 DAKAR , VARADERO KAI APRILIA CAPONORD. ΠΟΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ. ΤΗ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΠΑΝΤΑ ΗΜΟΥΝ ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ HONDA ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ. ΜΕ ΤΑ 1000 CC ΔΕΝ 8Α ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

SeNNinhA
20/11/2005, 11:36
TRANSALP - BMW 650 DAKAR ------>> DAKAR δαγκωτό

Δεν υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα στα δύο. Πολύ καλύτερο το BMW σε όλους τους τομεις. Άσφαλτο, χώμα, ρεπρίζ, στήσιμο.


VARADERO - CAPONORD ------>> CAPONORD χωρίς δεύτερη κουβέντα

και εδώ η διαφορά είναι μεγάλη. Το aprilia είναι στημένο πολύ καλύτερα συνολικά και νομίζω και ποιοτικότερο. Γενικά η aprilia έχει πολύ ποιοτικά μοντέλα και τα περιφεριακά τους.


Τα 650 είναι πιο all-around μηχανές. Θα σε βολέψουν και στην καθημερινή μετακίνηση. Από την άλλη θα θυσιάσεις ~20χλμ στην εθνική. Δηλαδή το Dakar φορτωμένο πάει με 150-160 ενώ το Capo με 170-190.

lord_dimos76
20/11/2005, 11:51
ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ ΟΜΩΣ,ΣΤΑ 1000 ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΟ VARADERO ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 2,ΓΙΑΤΙ ΤΟ CAPO ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ,ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ!!!:bigcry:
ΕΝΩ ΤΟ VARADERO ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΨΕΚΑΣΜΟ,ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
ΑΠΟ 650 ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ,DAKAR!
EKTOΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ,Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ TRANSALP ΕΙΝΑΙ...ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ,ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΥΣΤΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ(ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ)
ΜΕ ΤΑ 1000 ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΑΦΩΣ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ 650 ΑΠΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ!ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ 650GS ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,ΠΑΡΕ ΧΙΛΙΑΡΙ,ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ 650 ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ 80% ΤΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΣΟΥ!
ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ DAKAR ΦΥΣΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ,ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ...:a09:
ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ V-STROM ΠΑΝΤΩΣ...ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ

XRHSTOSXA
20/11/2005, 11:56
ΤΟ VARADERO ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ CAPO. ΑΝ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΗΣ HONDA ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΩ ΕΤΑΙΡΙΑ. ΤΟ V-STROM ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ. ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΣΥ ΠΟΙΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ?

XRHSTOSXA
20/11/2005, 12:03
ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ CAPO ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ VARADERO.

lord_dimos76
20/11/2005, 12:05
ΣΤΑ 650-BMW.-
ΣΤΑ 1000 ΔΕ ΜΠΟΡΩ NA ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ,ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΕΤΣΙ?
ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ CAPO,ΤΟΤΕ ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ!

SeNNinhA
20/11/2005, 12:07
Το Varadero νομίζω κι εγώ ότι τώρα πια βγαίνει με ψεκασμό.

Συνολικά το Capo είναι πιο ποιοτικό και από πλευράς κινητήρα αλλά και από περιφερικά πλαίσιο και στήσιμο.

Βγαίνει και η έκδοση Raid που είναι πιο χωμάτινη αν σε ενδιαφέρει.


Μόνο μειονέκτημα ότι η αντιπροσωπία είναι λίγο στον αέρα και έχιε στοκ μόνο τα συνηθισμένα τυπικά ανταλλακτικά αλλά από την άλλη είναι τσεκαρισμένο ότι οτιδήποτε παραγγελία έρχεται μέσα σε 15 ημέρες από την Ιταλία (εκτός κι αν δεν υπάρχει και εκεί) και αν βιάζεσαι, πληρώνεις το courrier (~20Ε) και το έχεις σε 3 ημέρες. Η Honda καλή καλή αλλά αν τύχει και δεν υπαρχει το ανταλλακτικό εδώ, κάνεις και 2+ μήνες να το πάρεις πολλές φορές.

XRHSTOSXA
20/11/2005, 12:10
ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ CAPO ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ. ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

lord_dimos76
20/11/2005, 12:16
ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΖΗΜΙΕΣ...ΤΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΑΝΑ ΧΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ!:bawl:
ΟΧΙ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΤΟ CAPONORD ΔΕ Μ'ΑΡΕΣΕΙ,ΕΤΣΙ?ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ,ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟ RAID,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ ΓΕΝΙΚΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ!

zeli
20/11/2005, 16:14
Παρόν

Ιδιοκτήτης Capo.:wave2:

Συγκριτικά με το Varadero που έχει φίλος το capo έχει:

1.Καλύτερο στησιμο (πλαισιο αλουμινίου,αναρτήσεις)
2.Δυνατότερο μοτέρ (είναι ο Rotax που φοάει το mille με διαφορετικές ρυθμίσεις)
3.Καλύτερα περιφεριακά
4.Μεγαλύτερη αυτονομία (το Varadero είναι και αυτο ψεκαστο)
5.Καλύτερα ρεπριζ και μεγαλύτερη τελικη
6.Είναι 30 κιλά λιγότερα
7.Είναι ποιο φθηνό
8.Τα service ειναι ίδια με το Varadero αν μιλάμε για αντιπροσωπεία αλλά το ιταλικό έχει φθηνότερα ανταλακτικά που έρχονται (αν δεν υπάρχουν σε 15 μέρες)
9.To Varadero το έχει και η κουτση Μαρια που λέει και ο λαός

Ρίξε και μια ματια εδώ www.apriliaforum.com αλλά και εδω www.varaderoforum.com

Αντε καλές αγορές:beer: :wave2: :beer:

XRHSTOSXA
20/11/2005, 16:53
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΑΝ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΡΑΨΤΕ. ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΒΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΤΟ CAPO?
ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΑΠΟ ΕΔΩ http://www.geocities.com/xarhsx/syg.htm

XRHSTOSXA
21/11/2005, 12:17
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ BMW DAKAR ΛΟΓΩ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΧΡΗΣΤΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ.

BELZEBOYLIS
21/11/2005, 12:41
EGW 8A SOU ELEGA NA TSEKAREIS KAI TO TRANSALP....GIA TA3IDIA MEGALA KAI EYROPAIKA DEN 8ELEIS APARETITA KENOYRGIA TEXNOLOGIA ALLA DOKIMAZMENI....AN DEN SE XALAEI O IREMOS KINITIRAS TOY TRANSALP PARTO... NA EISAI SIGOYROS OTI 8A SE PAEI PANTOY (KAI 8A SE FEREI) ...

Konti
21/11/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από XRHSTOSXA
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ BMW DAKAR ΛΟΓΩ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΥΧΡΗΣΤΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ.



ΕΓΚΡΙΝΩ!!!:a18: :a18: :a18:

ΒMW F650 DAKAR ΔΑΓΚΩΤΟ!!!

ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΦΡΕΝΑΡΕΣ (ABS)!!!!

SeNNinhA
21/11/2005, 22:49
Συμφωνώ με την επιλογή αλλά όχι για τον λόγο. Διευκρινιστικά πάντως και από προσωπική εμπειρία, το Dakar αν και ακριβότερο, έχει μικρότερη μεταπωλητική αξία από το απλό GS διότι έχει μικρότερη ζήτηση (επειδή είναι πιο ψηλό).

lord_dimos76
22/11/2005, 11:08
KAI ΕΓΩ ΕΓΚΡΙΝΩ ΤΟ DAKAR!ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΑ,ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ,ΘΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ!:beer:

XRHSTOSXA
22/11/2005, 17:12
ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΔΕΝ 8Α ΒΓΑΛΩ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ. 8Α ΠΑΩ ΣΑΒΒΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟ VARADERO ΣΤΗ HONDA, ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ TEST RIDE, ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ GS ΤΟΥ , ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200 ΧΛΜ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ. ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΟΔΗΓΗΣΩ.

siokatas
23/11/2005, 22:08
:wave2:



φιλε ειχα bmw f 650 st 99 και πηρα τον ιανουαριο το transalpaki μου καινουργιο και τα δυο καταπληκτικα....αλλα τελειως διαφορετικα ιδιως με το καινουργιο transalp το παλιο bmw που ειχα μερα με την νυχτα....

στο transalp τα υπερ κατα εμενα παντα,
φοβερος κινητηρας και παντα προθυμος

τα κατα του
πολυ ψευτικο το τιμονι με ολα τα κουμπια καθρεφτες

στο bmw τα υπερ του
πιο ροπατος κινητηρας(για το δικο μου παντα) πιο δεμενο τιμονι
ειχε ακομα και τραβιγμενη γραμη με φυσα για συνεγερμο(στο transalp κοψαμε καλοδια για την συνδεση):yuck:


στα κατα
πιο μεγαλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι
ακριβα service απαπαπα....μακρια απο μας

αυτα αν σε βοηθανε

εγω παντως απο τα δυο παλι transalp θα επαιρνα.....

:beer:

johnpan
24/11/2005, 12:50
siokatas καθόλου χώμα τα έχεις πάει να μας πεις διαφορές?

varipinitis
24/11/2005, 14:46
Χρήστο πάρε ένα 650GS να βρεις την υγειά σου.
Είναι οικονομικό, τραβάει στην ανηφόρα, κι αν ποτέ τ'άλλαζα, πάλι
αυτό θά'παιρνα, κατά τη γνωστή ρήση του Χάρυ!:D
Αντέχει κιόλας! Έχω κάνει σχεδόν 90000χλμ:eyepop: και ούτε λάδια δεν καίει ακόμα.:smokin:
Πάντως ό,τι και να πάρεις, καλές βόλτες και πάντα όρθιος! (και πλαγιασμένος ενίοτε:cool: ) :beer:

SeNNinhA
24/11/2005, 15:52
BMW F650 GS DAKAR vs TRANSALP

σε χώμα είναι μέρα με την νύχτα. Μιλάμε για το GS Dakar και όχι το απλό GS.

Αλλά ακόμη και στην άσφαλτο το Dakar είναι πολύ πιο καλοστημένο. Ειδικά το μπροστινό του είναι κλάσεις ανώτερο από το Honda ενώ το πίσω έχει και ρυθμιζόμενη προφόρτιση και συμπίεση. Έχει και πιο χαμηλό κέντρο βάρους λόγω τοποθέτησης του τεπόζιτου κάτω από την σέλα, το οποίο σε κάθε περίπτωση είναι μεγάλο αβαντάζ.

Επίσης λόγω έλειψης πολλών πλαστικών, είναι και πιο λεπτό και χωράει παντού μέσα στην πόλη, αλλά και δεν παθαίνει τίποτε σε μια πτώση στο βουνό. Τεσταρισμένο σε διάφορα trail ride με πτώσεις (αναγκαστικά) και το μόνο που έπαθα ήταν 2 μικροσκοπικές γρατζουνιές στα πλαινά πλαστικά και γδασίματα στις χούφτες.

Όσο για το μοτέρ, δεν έχει καθόλου κραδασμούς (λίγους μόνο γύρω στις 5000σαλ) αν και δεν είναι τόσο αθόρυβο όσο του Honda. Από την άλλη λόγω μονοκύλινδρου έχει καλύτερη ροπή και πιο άμεσο άρπαγμα (το Honda είναι ψιλοψοφιο) πράγμα πολύ βοηθητικό και στο βουνό και σε καταστάσεις ανάγκης. Επίσης ταξιδεύεις συνέχεια με 160χλμ/ω (6500σαλ) χωρίς να κουράζεται το μοτέρ ούτε και εσύ. Η BMW εγγυάται 7000σαλ για ταξίδια χωρίς πρόβλημα (7500σαλ ο κόφτης).


Δεν το συζητώ. Αν δεν πας σε Vstrom που είναι 90% ασφάλτινο και θέλεις να πατάς και χώμα, τότε BMW δαγκωτό.

johnpan
24/11/2005, 16:07
in that case SeNNinhA μπορείς να μου κάνεις μια σύγκριση μεταξύ dakar & απλού GS ?

Γιατί? γιατί μου αρέσει πιο πολύ το απλό, γιατί έχω την εντύπωση ότι ταξιεύει πιο άνετα, και γιατί το ντακαρ είναι σημαντικά ακριβότερο για τις διαφορές που έχει από το απλό, εκτός αν δεν τα ξέρω καλά. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι το απλό είναι πιο σίγουρο στην άσφαλτο σε στροφές.


Ευχαριστώ.

SeNNinhA
24/11/2005, 16:23
Το απλό έχει διαφορά ουσιαστικά μόνο στις αναρτήσεις και στο ύψος του.

Δεν έχεις αρκετή απόσταση ποδιάς από το έδαφος και σε χώμα τύπου trail ride θα βρίσκεις εύκολα κάτω. Σε απλές διασχίσεις χωματόδρομων δεν θα έχεις ουσιαστικό πρόβλημα.

Επι πλέον ο μπροστινός τροχός του απλού είναι 19" και όχι 21'' όπως του Dakar. Οι 21'' (μεγάλος και λεπτός τροχός) είναι απαραίτητες στο χώμα ώστε να περνάς με την ελάχιστη διατάραξη λακούβες και εμπόδια. Όσο πιο μικρός τροχός τόσο χειρότερη συμπεριφορά. Το Transalp έχει και αυτό 21'' μπροστά και είναι σωστό.

Οι αναρτήσεις του Dakar εκτός από μεγαλύτερη διαδρομή έχουν και άλλα χαρακτηριστικά (άλλο στήσιμο). Το πίσω αμορτισέρ είναι εντελώς άλλο (με ρυθμίσεις προφόρτισης και απόσβεσης). Το απλό έχει νομίζω μόνο προφόρτιση. Το μπροστινό έχει άλλα ελατήρια. Γενικά είναι πιο ποιοτικές από του απλού.

Γενικά κάπου εδώ τελειώνουν οι διαφορες τους.

Πάντως δεν μπορώ να πώ ότι ταξιδεύει χειρότερα το Dakar απο το απλό. Εγώ πηγαινοερχόμουνα Λάρισα-Αθήνα φορτωμένος με πίσω βαλίτσα και 2 σάκους μεγάλους στην θέση του συνεπιβάτη καθώς και με 40λιτρο tankbag μπροστά και δεν επηρεαζόμουνα καθόλου από αέρα ή βροχή. Σε όλες τις συνθήκες διατηρούσα τα 160 χωρίς προσπάθεια και ζόρι. Με το ίδιο φορτίο δεν μπορω να πω ότι ζοριζόμουνα και σε στροφιλίκια γυρνώντας από Ευβοια με παρέα. Είναι πολύ καλά στημένα τα GS (και τα δυο) για ταξίδι.

Πάρε GS απλό εάν
α) δεν φτάνεις το Dakar (αν και μπορείς να βάλεις την χαμηλή σέλα αλλά με επιπλέον κόστος)
β) δεν σε ενδιαφέρει να πατήσεις χώμα με δυσκολούτσικες συνθήκες
γ) Δεν έχεις τα χρήματα να αγοράσεις το Dakar

Εγώ λόγω αγάπης προς το χώμα είχα επιλέξει συνειδητά το Dakar. Το απλό δεν κάλυπτε τις ανάγκες μου.

Υ.Γ. Η τιμή μεταπώλησης του απλού GS είναι κατά τι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ από του DAKAR διότι το απλό είναι πιο εμπορικό μοντέλο. Αν και αυτή την στιγμή γενικά δεν τραβάει σε μεταπώληση λόγω της ύπαρξης του Vstrom.

johnpan
24/11/2005, 16:28
Κατάλαβα, θενξ. Τώρα πρέπει να αγαπήσω το dakar!!! :rotflmao: :beer:

lord_dimos76
24/11/2005, 16:43
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ VARIPINITI-SENINHA ΓΙΑ ΤΟ DAKAR(KAI TO GS ΔΕ ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ!!!)
ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ TRANSALP.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ...ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ HONDA ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΣ BMW,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ!:eek:

SeNNinhA
24/11/2005, 16:53
Συμπληρωματικά

Στα trail ride υπήρξαν και 2 Transalp τα οποία έβγαλαν και την διαδρομή αλλά όχι τόσο εύκολα βέβαια, όπως επισης και με το άγχος της πτώσης λόγω ογκώδων πλαινών πλαστικων. Φυσικά ακόμη καλύτερα πήγαιναν τα ΚΤΜ 640 adventure (δεν μιλάω για εντουράκια για να ειμαι μέσα στην κατηγορια) αλλά αυτά δεν παίζουν για ταξιδάκια στην εθνική. Μάλλον παίζουν αλλά όχι ξεκούραστα όμως.

Πάντως το Dakar το δικό μου το πήρα μεταχειρισμένο με 9000χλμ και το έδωσα με 35000χλμ και ενδιάμεσα με τα trail ride και την εθνική του και τα στροφιλίκια του και δεν μου έβγαλε τίποτε εκτός των προγραμματισμένων service.

XRHSTOSXA
24/11/2005, 17:25
ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ VARADERO ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΤΑΞΙΔΙΑΡΗΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΠΟΥ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΛΕΩ: ΠΟΣΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΑ 8Α ΚΑΝΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ? 2-3 ΤΟ ΠΟΛΥ. ΑΡΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΛΜ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΟΠΟΤΕ ΤΟ VARADERO ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ GS ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.

ΑΡΑ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗΣ (ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ)

VARADERO:ΥΠΕΡ : ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΓΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 170-180 ΧΛΜ ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΙΚΗ 210.
ΝΟΜΙΖΩ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ SERVICE ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ HONDA.
ΤΑ ΚΑΤΑ : Ο ΟΓΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΜΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΩΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ GS.

BMW DAKAR: ΥΠΕΡ: ΚΑΤΑΛΗΛΟ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ. ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΟ. ΠΑΕΙ ΧΩΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΙΝΕΙΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥ. ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ.:) ΑΝ ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ GS ΜΕ 160 ΧΛΜ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΝΑ HYNDAI ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ. (ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΑ HYNDAI) ΑΥΤΑ.......

SeNNinhA
24/11/2005, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από XRHSTOSXA
ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΙΝΕΙΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥ. ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ.:) ΑΝ ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ GS ΜΕ 160 ΧΛΜ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΝΑ HYNDAI ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ. (ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΑ HYNDAI) ΑΥΤΑ.......

Dakar:

Τελική 182 (κοντέρ) / 176 (πραγματικά)
τα 160 έρχονται χαλαρά και διατηρούνται χαλαρά
160 - 170 ανεβάζει σχετικά γρήγορα αλλά όχι όπως μέχρι τα 160 και τα διατηρεί αλλά με προϋποθέσεις (όχι τόσο σταθερά) χωρίς ωστόσο να ζορίζεται ο κινητήρας
170-180 ανεβάζει αργά και χρειάζεται μεγάλη ευθεία για να δεις την τελική.
Μπράλος ανέβασμα περίπου με ~150
Μικρες οι διαφορές με κόντρα άνεμο


Στα 170 δεν νομίζω να πηγαίνουν και πολλά κουτιά μεσαίου κυβισμού. Όπως ειπα η bmw εγγυαται επίσημα ταξίδι με 7000σαλ (~170χλμ) χωρίς πρόβλημα


Πάντως σε σχέση με το Varadero θα επέλεγα το Caponord και μάλιστα το RAID που είναι και χωμάτινα στημένο. Το Varadero είναι πολύ πολυθρονάτο για τα γούστα μου. Άσε που το aprilia είναι πιο ποιοτικό.

BELZEBOYLIS
24/11/2005, 20:02
....gia kana 2 me 3 ta3idakia to xrono kai metakiniseis stin poli....
Me auto to skeptiko 3ekinisame oi perisoteroi apo edw....alla... Pistepse me einai megalo mikrobio o motosikletismos...den ftanoun ta 2 me 3 ta3idakia .... ;)

XRHSTOSXA
24/11/2005, 22:28
Ε ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΝΑ ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΘΑΣΟ. 2-3 ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΜΑΚΡΙΝΑ ΕΝΝΟΩ. ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΝΑ.........................

ΤΟ CAPO ΤΟ ΑΠΕΡΙΨΑ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ , ΑΛΛΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ HONDA Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ APRILIA. ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

johnpan
25/11/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από XRHSTOSXA

ΤΟ CAPO ΤΟ ΑΠΕΡΙΨΑ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ , ΑΛΛΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ HONDA Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ APRILIA. ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Μην το κάνεις αυτό, παρε αυτό που σου αρέσει και όχι αυτό που θα αρέσει στον επόμενο αγοραστή.

Το Κάπο είναι μακραν καλύτερο. Και η απρίλια έχει ανέβει πολύ, και η χόντα δεν έχει την αίγλη που είχε πριν 10 χρόνια. Αυτά δεν είναι σωστά κίνητρα αγοράς για μένα.

π.χ. Πάνε και παίρνουν ευρωπαϊκά αυτοκίνητα για το γόητρο της εταιρίας, και στο τέλος αποδεικνύονται πιο ζημιάρικα από τα Κορεάτικα.

Συμφωνά με τον SeNNinhA για για το Capo, και άμα το δεις να κυλάει στο δρόμο δες πώς γυρνανε όλοι να το δουν...

lord_dimos76
25/11/2005, 14:10
ΣΑΝ ΝΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...:a024:
ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ 1000 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ!
ΔΙΑΛΕΞΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ(ΜΕΤΑΞΥ DAKAR KAI VARADERO ΕΙΣΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ!!!:a25: :a25:

siokatas
25/11/2005, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
siokatas καθόλου χώμα τα έχεις πάει να μας πεις διαφορές?





:wave2:

φιλε χωμα οχι δεν τα εβαλα καθολου εκτος απο την αμμο στις παραλιες:lol:
χωρις πλακα τωρα εχουν απολυτα δικιο καμια σχεση το dakar με το gs και περισοτερο με το st...το st ειναι το πιο χαμηλο απο ολα και του transalp κατα 1.5 ποντο (σελα)απο το gs).....

παντως καλο ειναι εκτος απο τις γνωμες να τα οδηγησεις για να εχεις και δικια σου γνωμη......




οσο για τις τιμες στις αντιπρωσοπιες που αναφερθηκε πιο πανω καμια σχεση honda με bmw στην σαλονικα τουλαχιστον και εκει που το πηγα εγω........

ironbum2
06/12/2005, 13:57
Ήμουνα στην θέση σου πριν κανα 2 χρόνια. Τότε είχα ένα BMW f-650 του 97, το είχα βαρεθεί και ψαχνόμουνα για κάτι μεγαλύτερο. Πρώτη επιλογή το Capo, δεύτερη το GS 1150 και τρίτη το Vstrom το 1000. Το Varadero το είχα απορρίψει λόγω Σαρακάκη (όπως και όλα τα Honda) και λόγω εμφάνισης. Τo Capo το είχε ξάδερφος και το πήρα ένα Test Ride. Πολύ καλό αλλά δεν με ενθουσίασε. Ειδικά η θέση οδήγησης πολύ πολυθρονάτη. Το GS 1150 απορρίφθηκε λόγω βάρους και κόστους. Το Vstrom ήταν η καλύτερη επιλογή, μέχρι που οδήσησα το TDM 900. Είχα οδηγήσει στο παρελθόν το 850 και ήταν χάλια...ειδικά η θέση οδήγησης που έπρεπε να είσαι ο τιραμόλα για να φτάσεις το τιμόνι. Για αυτό το είχα απορρίψει από την αρχή το 900, έχοντας μνήμες από το 850...
Όταν το οδήγησα όμως άλλαξα γνώμη. Θεόστενο για την πόλη, ροπάτος κινητήρας, μικρή κατανάλωση,ΣΟΥΠΕΡ αντιπροσωπεία και με τα λεφτά που κάνει το Varadero kai to capo του βάζεις και OHLINS και γίνετε τρένο. To μειονέκτημα είναι οτι το έχει και η κουτσή μαρία αλλά αυτό προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου. Δεν το πήρα για να με κοιτάνε όλοι ή να εντυπωσιάζω αλλά για να το γουστάρω εγώ. Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.....

Οπότε φίλε μου, κατά την ταπεινή μου γνώμη, κοίτα ποια μηχανή σου αρέσει πρώτα εμφανισιακά (θα την τρως στην μάπα κάθε μέρα!!!!) οδήγησέ την κιόλας να δεις αν ταιριάζουν τα χνώτα σας και τότε αποφάσισε!!! Η μεταπώληση είναι σημαντικός παράγων αλλά από τους τελευταίους στην ιεραρχία. Όταν θα έρθει η στιμή να την πουλήσεις τότε μόνο θα μετρήσει η μεταπωλητική αξία. Μέχρι τότε όμως θα "λούζεσε" όλα τα υπόλοιπα.

XRHSTOSXA
06/12/2005, 22:51
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ. ΠΡΟΧΘΕΣ ΟΔΗΓΗΣΑ ΤΟ GS DAKAR ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ. ΚΑΝΑΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 180-200 ΚΛΜ ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ. ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΣ. ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΑΠΑΚΙ.ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΟ. ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΧΕΔΟΝ ΤΣΙΤΑ ΠΑΕΙ.

ΠΗΓΑ ΜΕΤΑ ΣΤΗ HONDA ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΑ ΕΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ VARADERO ΠΟΥ ΕΙΧΕ.(ΔΙΘΕΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΑ....). ΠΟΛΥ ΚΙΡΙΛΕ, ΑΡΧΟΝΤΑΣ. ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ, ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΖΑΚΙ ΤΟΥ , ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ GS.

the_passenger
13/12/2005, 10:51
Φίλε "XRISTOSXA" έτσι ακριβώς είναι το Varadero μόλις το οδηγήσεις.. και πού να το δείς και σε ανοιχτούς δρόμους!
Εγώ το διάλεξα πολύ πρόσφατα μεταξύ KTM 950 και BMW 1200GS (έχω ανεβάσει σχετικό post), με ικάνοποίησε σε όλα μακράν περισσότερο. Πάντως αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, όπως ακριβώς και σε σένα, ήταν πως όλα όσα είχα "ακούσει" περι: "πολύ βαρύ, κακό στην πόλη, πλυντήριο, μπλα μπλα" ...σβήστηκαν όλα μέσα στα 10 λεπτά του test-ride.... :sun:

Kortenaer
16/12/2005, 09:54
ΑΛΛΟΥ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΟΥ ΧΑΝΕΙΣ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ DAKAR ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ. ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1/ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΡΟΠΑΤΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΡΕΠΡΙΖ ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΨΕΚΑΣΜΟΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΤΟΣΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΟΜΑΛΑ, ΕΧΕΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ΦΑΣΜΑ ΟΠΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ, ΣΤΑ 150+ Ο ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ.
2/ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ.Η ΑΝΤΛΗΑ ΛΑΔΙΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.
3/Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ. ΜΕΓΑΛΟ ΤΙΜΟΝΙ, ΣΕΛΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΨΗΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.
4/ ΤΑ SERVICE ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ, ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ BMW ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΣΟΥΖΟΥΝ ΛΙΓΑΚΙ.
5/ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΑ 1000 ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ DAKAR ΘΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΤΟΝΕΣ ΕΥΘΕΙΕΣ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΕΝΑ mp3 player ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ. ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ, ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΘΗΝΑ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΑΝΑΜΝΗΣΗ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ, ΑΝΕΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΕΥΕΣΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.


Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ....
Η ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ.....


ΑΝΤΕ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΤΩΡΑ :ZZZ:

mixanobio$
04/01/2006, 12:22
Varadero ean 8es na kaneis taxidia omorfa k wraia san arxontas! alla sthn polh kourastika.
;h pare Transalp na ta kaneis OLA alla apo ligo... dhladh k ta taxidakia sou k mesa sthn polh xalaros.

Aprillia k tetoia mhn pareis olo problhmata einai...

oso gia to Dakar GS einai monokulindros wraios alla kourastikos sto taxidi logo kradasmwn.

V moter na pareis!!! k pas pantou!