PDA

View Full Version : Kαταναλώσεις μοτο. Εντός-Εκτός και επι τα αυτά...



TsoliasGR
15/02/2017, 12:41
Once again!
Καλησπέρα.
Αποφάσισα να κάνω ένα θέμα με καταναλώσεις μοτό...Ανα μοντέλο και με βάση την δικιά μας εμπειρία και όχι ότι λέει ο εκάστοτε κατασκευαστής.
Παρακαλώ όποιος έχει διάθεση να κάτσει να μετράει τα χλμ στο μηχανάκι του να βοηθήσει ποστάροντας απο κάτω.
Παραπάνω απο 1 παραδείγματα ανα μοντέλο θα μας δώσουν εξαιρετική εικόνα-οδηγό κατανάλωσης (και μιας και η βενζίνα πλέον έχει γίνει είδος πολυτελείας και οι μισθοί ως επι τω πλέιστω καταβαλόμμενοι με καθυστέρηση)...Θα βοηθήσει για μελλοντική μεταχειρισμένης μοτό.
Βασικές προυποθέσεις είναι:
Ο κινητήρας να είναι σε καλή κατάσταση.(Ναι και τα καρμπυρατέρ μιας και είναι "μέρος" που παίζει κρίσιμο ρόλο στην τροφοδοσία/καύση).
Να γίνεται τακτικά έλενχος σε ελαστικά (πίεση).

Εάν πρέπει να κοιτάμε κάτι άλλο ας με συμπληρώσουν.

Υ.Γ. Κάθε παρατήρηση/σχόλιο δεκτό εφόσον γίνεται τεκμηριωμένα.

TsoliasGR
15/02/2017, 12:53
Sym Wolf 250 SBNi.
ΤΕΣΤ 1
Βενζίνη: BP απλή.Τιμή 1,469e/LT.
Σύνολο βενζίνης: 6,80LT (10e)
Eλαστικά: Diablo Rosso II.
Πίεση: 28 εμπρός/32 πίσω.
Bάρος αναβάτη και φόρτο μοτοσυκλέτας κατά την δοκιμή: 120 κιλά.
Έκανα (εντός πάντα και με γκαζάκι στις ευθείες κάμποσο) 197,25 km... άρα περίπου 3,35lt/100km?
ΤΕΣΤ 2 (με ίδια βενζίνη και ίδιο στυλ οδήγησης)
Βενζίνη: BP απλή.Τιμή 1,545e/LT.
Σύνολο βενζίνης: 6,47LT (10e)
Eλαστικά: Diablo Rosso II.
Πίεση: 28 εμπρός/32 πίσω.
Bάρος αναβάτη και φόρτο μοτοσυκλέτας κατά την δοκιμή: 120 κιλά.
Μηδενίστηκε κοντέρ και πάμε.

Υ.Γ. Για πιο ολοκληρωμένες εκτιμήσεις θα γίνει τεστ με όλες τις "μαρκες" βενζίνης και στις 2 ποιότητες (απλή και super) και πολλαπλά με κάθε τύπο...

sniper
15/02/2017, 13:22
CBR954RR
Tεστ 1 :
Ντεπόζιτο γεμάτο, 18lt.
Eλαστικά : Μezeler racetek (35/32)
Τουριστική οδήγηση : 290χλμ πριν αναψει το λαμπακι της ρεζερβας = 15λτ, άρα 5λτ/100

Tεστ 2 :
Ντεπόζιτο γεμάτο, 18lt.
Eλαστικά : Μezeler racetek (35/32)
Κανονική οδήγηση για SS: 90 χλμ πριν ανάψει το λαμπακι της ρεζερβας = 15λτ, άρα 16λτ/100

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνουμε; Το φτηνότερο σε κατανάλωση μηχανάκι; Λέγεται παπί.

ggs
15/02/2017, 13:25
CBR954RR


Tεστ 2 :
Ντεπόζιτο γεμάτο, 18lt.
Eλαστικά : Μezeler racetek (35/32)
Κανονική οδήγηση για SS: 90 χλμ πριν ανάψει το λαμπακι της ρεζερβας = 15λτ, άρα 16λτ/100

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνουμε; Το φτηνότερο σε κατανάλωση μηχανάκι; Λέγεται παπί.

:lol:

yannis24
15/02/2017, 13:28
SYM 250 GTS
(τεσταρισμενο μεσα απο πολλα χιλιομετρα, σχεδον μια φορα την εβδομαδα )
Ελαστικα : CityGrip ( Michelen)

Μεση καταναλωση : 3.5lt / 100km

(το μηχανακι πηγαινοερχεται καθημερινα Σαρωνιδα-Νεα Σμυρνη, σε σχετικα ανοικτους δρομους, δηλαδη δεν ταλαιπωρητε μεσα στην κινηση της Αθηνας)

TsoliasGR
15/02/2017, 14:04
Εγκυκλοπαιδικά το λές;
Απλά μια ασχολία ακόμα στις τόσες άλλες που έχουμε με τις 2 ρόδες το λές;
Απλά να ξέρουμε τι καίμε;Τι μας συμφέρει;Να ξέρει κάποιος άλλος που σκέφτεται να αγοράσει μοτό στην κατηγορία μας τι θα αντιμετωπίσει;
όπως θές το λές δεν έχει σημασία αφού...δεν είναι αεικίνητα και πρέπει να μπεί το χέρι στην τσέπη...σωστά;
Αγάπη μόνο

Υ.Γ. Το πιο οικονομικό μηχανάκι σε κατανάλωση είναι μακράν το παπί ενός Κρητικού που καίει ένα απόσταγμα ρακής και μεθάει όλη η γειτονιά....
Μιχάλης Καλογεράκης...youtube...

gior-gos
15/02/2017, 14:39
sh 150 με 9.40 € βενζινη (πρατηριο εκο, τιμη βενζινης και λιτρα δεν ειδα) εβγαλε 271,4 χλμ.

Ζεύκας
15/02/2017, 17:06
fuelly

BLiTzER
15/02/2017, 17:14
Το DRZ μου έκαιγε ~5,5 λ/100 κατά μέσο όρο, με καθημερινή οδήγηση στην πόλη και καμιά βολτούλα πού και πού. Έφτανε γύρω στα 6,5 όταν του έπινα το αίμα. Στα ίδια επίπεδα βρισκόταν και το Duke 690.

Το ΜΤ-07 καίει 4,5-4,8, στις ίδιες συνθήκες. Φαντάζομαι ότι πέφτει εύκολα στα 4 με χαλαρή οδήγηση σε ταξιδάκι.

zopas
15/02/2017, 17:25
sh 150 με 9.40 € βενζινη (πρατηριο εκο, τιμη βενζινης και λιτρα δεν ειδα) εβγαλε 271,4 χλμ.

Κλαψ!.το δικο μου sh καρπυρατερατο με μικτη χρηση Αθηνα( 60-120 χλμ στο κοντερ) στα παραπανω χρηματα το υπολογιζω γυρω στα 220 χλμ...Το Βαραντερο μου 7λιτ/100 αθηνα, 6,8 Εθνικη γκαζωμένος, 5,5-6 λιτ μαγκωμένος.

Ζεύκας
15/02/2017, 17:31
για την ιστορία σας έχω όλους. ψοφίμι cbf125 1.8 λτ/100

buckley
15/02/2017, 17:40
CBR954RR
Tεστ 1 :
Ντεπόζιτο γεμάτο, 18lt.
Eλαστικά : Μezeler racetek (35/32)
Τουριστική οδήγηση : 290χλμ πριν αναψει το λαμπακι της ρεζερβας = 15λτ, άρα 5λτ/100

Tεστ 2 :
Ντεπόζιτο γεμάτο, 18lt.
Eλαστικά : Μezeler racetek (35/32)
Κανονική οδήγηση για SS: 90 χλμ πριν ανάψει το λαμπακι της ρεζερβας = 15λτ, άρα 16λτ/100

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνουμε; Το φτηνότερο σε κατανάλωση μηχανάκι; Λέγεται παπί.

Να σου πω εγώ ρε ,ψάχνουμε γιατί δε σε παίζανε οι άλλοι στο σχολείο...που μου κάθεσαι και γράφεις ρε μπαγάσα ότι το μοτόρι σου καίει από 5 ως 16 λίτρα στα 100.
Ρε φίλε τσολιά αλήθεια θα κάνεις το παρακάτω ?
" Υ.Γ. Για πιο ολοκληρωμένες εκτιμήσεις θα γίνει τεστ με όλες τις "μαρκες" βενζίνης και στις 2 ποιότητες (απλή και super) και πολλαπλά με κάθε τύπο.. "
Τι άκρη ακριβώς είπαμε ότι θα βγάλεις ?
Κατανάλωσης μοτό,κλοπής ποσότητας ή ποιότητας καυσίμου στην αντλία ? και έπειτα πως θα εξασφαλίσεις όμοιες συνθήκες στην κίνηση για να είναι σωστά τα αποτελέσματα μιλώντας για 2ψήφιο αριθμό περιπτώσεων που θες να κάνεις ???

gior-gos
15/02/2017, 18:42
Κλαψ!.το δικο μου sh καρπυρατερατο με μικτη χρηση Αθηνα( 60-120 χλμ στο κοντερ) στα παραπανω χρηματα το υπολογιζω γυρω στα 220 χλμ...Το Βαραντερο μου 7λιτ/100 αθηνα, 6,8 Εθνικη γκαζωμένος, 5,5-6 λιτ μαγκωμένος.

Τα 271,4 χλμ με τα 9.40 € βενζινη μου τα εβγαλε με ταχυτητες εως 70 - 80 και μαλακά ανοιγματα (στρωσιμο). Υπολογιζω οτι μ αυτη την οδηγηση θα μπορουσε να βγαλει και 300 χλμ μ ενα τεποζιτο χαλαρα. Οπότε, με τις ταχυτητες που πας εσυ, δε νομιζω οτι εισαι ασχημα.

devil's animal
15/02/2017, 18:50
για την ιστορία σας έχω όλους. ψοφίμι cbf125 1.8 λτ/100



πως γκενεν αυτο ρε τιτανομεγιστε? 2,16 εχω δει...μετρημενο πολλακις (οχι Πολακης ρε!:p )

με τερμα γεματο (13 λιτρα) εβγαζε 600 και κατι ψιλα...αλλα δεν ειχα μεινει ποτε...καταλαβαινα ομως οτι στα τελευταια πηγαινε με αναθυμιασεις...

Ζεύκας
15/02/2017, 18:57
πως γκενεν αυτο ρε τιτανομεγιστε? 2,16 εχω δει...μετρημενο πολλακις (οχι Πολακης ρε!:p )

με τερμα γεματο (13 λιτρα) εβγαζε 600 και κατι ψιλα...αλλα δεν ειχα μεινει ποτε...καταλαβαινα ομως οτι στα τελευταια πηγαινε με αναθυμιασεις...

το πάω μέχρι 70 χλμ/ώρα

Μανολης67
15/02/2017, 19:33
Από τον Δεκέμβριο του 2015 τηρώ σχολαστικό αρχείο σε εφαρμογή κινητού,
Μοτοσυκλέτα ΧΤ 660 R mod 2006 . 30.000 χλμ , ολα μαμά.
Οδηγός 49 ετών οδήγηση συντηρητική σε επαρχιακό δρόμο αλλά πιο αγρια στην πόλη:
Συνοπτικά
Χλμ 6.148
Ανεφοδιασμοί: 51
Ευρω: 518
Λιτρα : 366,66
Μεση κατανάλωση : 5,86 /100 Χλμ

Τα καλοκαίρια χρησιμοποιώ την μοτοσυκλέτα αποκλειστικά σε επαρχιακούς-αγροτικούς οδούς με χαλαρή οδήγηση και εχω δει καταναλώσεις και κάτω από 4/ 100χλμ
Τον χειμώνα η πλειοψηφία των χλμ γίνεται στην πόλη της Μυτιλήνης με μικρά διαστήματα και μηχανή χωρίς να φτάνει σε θερμοκρασίας λειτουργίες, κατανάλωση μεχρι 6.60-7/ 100 χλμ .

AristidisZ
15/02/2017, 19:45
Εγώ έχω αρχείο από τότε που την πήρα (12/2012)

378767

Οδήγηση κουλομαρίας, αλλά πολλά χλμ στη πόλη...

Η μηχανή συντηρείται ευλαβικά, αλλά με τα ελαστικά η αλήθεια είναι ότι κατά διαστήματα έχω εμφανιστεί αμελής :look:

Ευτυχώς που εμφανίστηκε και ο Μανώλης από πάνω, και είδα μια φυσιολογική μέση κατανάλωση, γιατί είχα αρχίσει να νομίζω ότι έχει τρύπα το ντεπόζιτο...

daz
15/02/2017, 20:54
Από τον Δεκέμβριο του 2015 τηρώ σχολαστικό αρχείο σε εφαρμογή κινητού,
Μοτοσυκλέτα ΧΤ 660 R mod 2006 . 30.000 χλμ , ολα μαμά.
Οδηγός 49 ετών οδήγηση συντηρητική σε επαρχιακό δρόμο αλλά πιο αγρια στην πόλη:
Συνοπτικά
Χλμ 6.148
Ανεφοδιασμοί: 51
Ευρω: 518
Λιτρα : 366,66
Μεση κατανάλωση : 5,86 /100 Χλμ

Τα καλοκαίρια χρησιμοποιώ την μοτοσυκλέτα αποκλειστικά σε επαρχιακούς-αγροτικούς οδούς με χαλαρή οδήγηση και εχω δει καταναλώσεις και κάτω από 4/ 100χλμ
Τον χειμώνα η πλειοψηφία των χλμ γίνεται στην πόλη της Μυτιλήνης με μικρά διαστήματα και μηχανή χωρίς να φτάνει σε θερμοκρασίας λειτουργίες, κατανάλωση μεχρι 6.60-7/ 100 χλμ .

Έτσι γίνεται η μέτρηση!

Γεμίζεις το τεπόζιτο και σημειώνεις την ένδειξη του ολικού μετρητή. Από και και πέρα χρησιμοποιείς την μηχανή κανονικά για όσο διάστημα θέλεις βάζοντας όση βενζίνη γουστάρεις καθε φορά αλλά σημειώνοντας πάντα τα λίτρα.
Όταν κάνεις αρκετά χλμ σε όλες τις συνθήκες, πόλη, βουνό, γκαζίδια, οικονομική κτλ. φουλάρεις το τεπόζιτο αθροίζεις όλα τα λίτρα που έβαλες (μαζί με το τελευταιο φουλάρισμα) και αφαιρείς απ' τον ολικό χλμτρητη την ένδειξη από τότε που ξεκίνησες. Έτσι έχεις όλα τα χλμ και τα λίτρα που χρειάστηκες γι' αυτά. φούλαρα και μου άναψε ρεζέρβρα κτλ είναι και λάθος και πολύ μικρό δείγμα.

με το τενερέ έχω δει 4 με 4,2 ελάχιστη. 6,7 με 7 μέγιστη και κάπου στο 5,5 μέση. Ίδια με του Μανόλη! (μαμά ολα).

daz
15/02/2017, 20:57
το πάω μέχρι 70 χλμ/ώρα

Φοβάσαι να πας παραπάνω ε? :a22:

Για πες μας και για το άλλο! :D:lol:

Μανολης67
15/02/2017, 21:02
Έτσι γίνεται η μέτρηση!

Γεμίζεις το τεπόζιτο και σημειώνεις την ένδειξη του ολικού μετρητή. Από και και πέρα χρησιμοποιείς την μηχανή κανονικά για όσο διάστημα θέλεις βάζοντας όση βενζίνη γουστάρεις καθε φορά αλλά σημειώνοντας πάντα τα λίτρα.
Όταν κάνεις αρκετά χλμ σε όλες τις συνθήκες, πόλη, βουνό, γκαζίδια, οικονομική κτλ. φουλάρεις το τεπόζιτο αθροίζεις όλα τα λίτρα που έβαλες (μαζί με το τελευταιο φουλάρισμα) και αφαιρείς απ' τον ολικό χλμτρητη την ένδειξη που από τότε που ξεκίνησες. Έτσι έχεις όλα τα χλμ και τα λίτρα που χρειάστηκες γι' αυτά. φούλαρα και μου άναψε ρεζέρβρα κτλ είναι και λάθος και πολύ μικρό δείγμα.

με το τενερέ έχω δει 4 με 4,2 ελάχιστη. 6,7 με 7 μέγιστη και κάπου στο 5,5 μέση. Ίδια με του Μανόλη! (μαμά ολα).



Φίλε Σουπιά το εχω κάνει ΚΑΙ αυτό.....και τα αποτελέσματα είναι ιδία με την παραπάνω μέθοδο του ημερολογίου...οσα πιο πολλά διανυθέντα χιλμ τόσο ακριβέστερος ο υπολογισμός.....
Το καλό με την μέθοδο του ημερολογίου ειναι ότι τα στοιχεία δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.

Για το συγκεκριμένο μηχανάκι XT 660 σε ξενο ταξιδιωτικό με δεκάδες Κ εχουν γράψει και κατανάλωση 1 λιτρο/ 30χλμ !

daz
15/02/2017, 21:16
Φίλε Σουπιά το εχω κάνει ΚΑΙ αυτό.....και τα αποτελέσματα είναι ιδία με την παραπάνω μέθοδο του ημερολογίου...οσα πιο πολλά διανυθέντα χιλμ τόσο ακριβέστερος ο υπολογισμός.....

Το "έτσι γίνεται" το έγραψα για το ποστ σου και έπειτα εξήγησα τον τρόπο που το έκανες γιατί σε λίγο θα διαβάσουμε και για 1000ρια που έχουν κάτω από 4λ/100 μέση. :beer:

Μόνο η ένδειξη η δική σου και του Αριστείδη είναι σωστή.

Για να έχουμε σοβαρή και έγκυρη ένδειξη κατανάλωσης χρειαζόμαστε αρκετά χλμ ώστε να είναι με κάθε τρόπο οδήγησης και η βενζίνη να είναι από διάφορα βενζινάδικα. Αν βάλαμε την μια νοθευμένη και την άλλη 100αρα στ' @ μας, αυτή είναι η πραγματικότητα και μετά από 1000 ή μετά από 6000 χλμ ελάχιστα αλλάζει το αποτέλεσμα.

Μέγιστη και ελάχιστη είναι πολύ πιο δύσκολο να μετρήσουμε και το δείγμα χλμ θα είναι πολύ μικρότερο. Πάλι όμως με τον ίδιο τρόπο θα γίνει. Όταν οι μετρήσεις γίνονται σωστά και εγώ που οδηγώ άτσαλα και εσύ, θα έχουμε τις ίδιες ενδείξεις μέσης κατανάλωσης, γιατί και εσύ κάποια στιγμή ανοίγεις το γκάζι και εγώ θα πάω ήρεμα. Μετά από μερικές χιλιάδες χλμ η μόνη διαφορά στη μέση κατανάλωση που θα έχουμε εγώ και εσύ, θα είναι 0,2 με 0,3λ/100. H ίδια διαφορά μπορεί να υπάρξει και ανάμεσα σε κάποιον που έκανε τα περισσοερα χλμ στην πόλη και έναν που τα έκανε στην εθνική.

ptc
15/02/2017, 21:34
Το ΜΤ-07 καίει 4,5-4,8, στις ίδιες συνθήκες. Φαντάζομαι ότι πέφτει εύκολα στα 4 με χαλαρή οδήγηση σε ταξιδάκι.

Ρε Blitzer, ανοιγε το που και που το εργαλειο, θα το μπουκωσεις. :p
5,2-5,6 με ομολογουμενως αρκετο χουλιγκανισμο. Οχι οτι το σκιζω, αλλα η οδηγηση μου ειναι 90% χομπιστικη (βολτα, πιστα, κτλ), οποτε σχεδον ποτε δεν παω κυρια.

Το PC αληθεια δε σου ανεβασε καθολου την καταναλωση;

NIKOS.
15/02/2017, 22:04
έχω ξεχάσει ποτέ έβαλα τελευταία φορά βενζίνη, nc700x dc-t ....
στο περίπου 3,2 με 3,5 στα 100 χλμ σε νορμάλ οδηγηση ,και τα 4,0 με 4,5 σε γρηγορη οδηγηση σκίσιμο κτλπ..
γενικώς επειδή ειναι απίστευτα χαμηλή η κατανάλωση του δεν με απασχολεί το θέμα ..καταναλωση βενζίνης..
νομίζω πως συγκρίνεται μόνο με 250 cc ..

daz
15/02/2017, 22:09
Όποιος πει ότι δεν τον προειδοποίησα να του καεί το βίντεο! :lol:

BLiTzER
15/02/2017, 22:34
Ρε Blitzer, ανοιγε το που και που το εργαλειο, θα το μπουκωσεις. :p
5,2-5,6 με ομολογουμενως αρκετο χουλιγκανισμο. Οχι οτι το σκιζω, αλλα η οδηγηση μου ειναι 90% χομπιστικη (βολτα, πιστα, κτλ), οποτε σχεδον ποτε δεν παω κυρια.

Το PC αληθεια δε σου ανεβασε καθολου την καταναλωση;

Δεν οδηγώ ιδιαίτερα ήρεμα. Στην τελευταία βόλτα, είδα και τη μεγαλύτερη τελική μου, μέχρι στιγμής. Απλά δεν το έχω πάει ποτέ τέρμα για ολόκληρο γέμισμα, ώστε να δω μεγαλύτερη κατανάλωση. Νομίζω η υψηλότερη που έχω δει είναι 4,9. Μιλάω πάντα για μέση ε, η στιγμιαία δε μετράει. Επίσης μου αρέσει πολύ το δούλεμά του χαμηλά-μεσαία (μέχρι 6-7k rpm), οπότε πιο ψηλά θα πάω μόνο σε κάνα φιλικό άνοιγμα.

Και αυτή η κατανάλωση είναι με ανοιχτό φιλτροκούτι+φίλτρο, ολόσωμη και PC. :lol: Δεν πρόσεξα ιδιαίτερη διαφορά στην κατανάλωση σε σχέση με πριν. Ίσως 0,1-0,2 λ/100.

devil's animal
15/02/2017, 23:03
το πάω μέχρι 70 χλμ/ώρα

ποσο σαυρα εισαι μωρη χαμουρα?(οχι αυτο ειναι απο αλλο ανεκδοτο)...:lol::bawl:

εγω μεχρι 80 πηγαινα...κοιτα να δεις τι σου κανουν τα 10χλμ/ωρα...:eek::p

amyroukai
15/02/2017, 23:21
σε λίγο θα διαβάσουμε και για 1000ρια που έχουν κάτω από 4λ/100 μέση. :beer:

κάτω από 5 σε χαλαρή βόλτα, έχω ένα που τα έχει δει περισσότερες της μίας φορές.

στατιστικά από 05/2014 ως σήμερα, με βάση το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ στο κινητό (https://play.google.com/store/apps/details?id=th.carm.com) για το Yamaha fzs1000 mod.2001

378770





Και η φρίκη που τρώω με το Ιταλικό θαύμα αντιλαμβάνεστε γιατί... Aprilia Pegaso "cube" mod. 2000 από Σεπτέμβριο 2015 ως σήμερα:

378771











ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΓΔΟΝΤΑ ΙΠΠΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.....

Ζεύκας
15/02/2017, 23:57
ποσο σαυρα εισαι μωρη χαμουρα?(οχι αυτο ειναι απο αλλο ανεκδοτο)...:lol::bawl:

εγω μεχρι 80 πηγαινα...κοιτα να δεις τι σου κανουν τα 10χλμ/ωρα...:eek::p

τι να σου πω. θυμάμαι σε ένα γέμισμα που το πίεζα παραπάνω και έφτανα τα 80 είδα καταναλώσεις 2+

με χαλαρές αλλαγές και μέχρι 70 βλέπω κάτω από 2 λτ/100



@daz: δεν ξέρω τίποτα για κάτι άλλο. είμαι κουλάδι κ χέστης.

daz
16/02/2017, 00:22
κάτω από 5 σε χαλαρή βόλτα, έχω ένα που τα έχει δει περισσότερες της μίας φορές.

στατιστικά από 05/2014 ως σήμερα, με βάση το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ στο κινητό (https://play.google.com/store/apps/details?id=th.carm.com) για το Yamaha fzs1000 mod.2001

378770


Και η φρίκη που τρώω με το Ιταλικό θαύμα αντιλαμβάνεστε γιατί... Aprilia Pegaso "cube" mod. 2000 από Σεπτέμβριο 2015 ως σήμερα:

378771



ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΓΔΟΝΤΑ ΙΠΠΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ.....

Κατ' αρχήν η μέση κατανάλωση είναι στο 6 και όχι κάτω από 5. Άσε την ελάχιστη.

Στο ερώτημα τώρα... Αν ξεκινήσω από θεσ/κη και έρχομαι αθήνα με 150χλμ με το τενερέ μαζί με φίλο με 990 και φυσά νοτιάς με μπόλικα μποφόρ, τι διαφορά νομίζεις ότι θα έχουμε στις καταναλώσεις μας?
Εγώ θα κάψω 6,7 γιατί το τενερέ θα δουλεύει φουλ γκάζι και ο άλλος θα κάψει 7 γιατί το 990 στα 150 θα χασμουριέται.

Τα μονοκύλινδρα καίνε όταν όταν τα βγάλεις στην εθνική γιατί δεν έχουν ίππους. Τα 1000αρια ειδικά αν είναι οικονομικά και δεν είναι βενζινοβόρα όπως κάτι 990 ή varadero, XX κτλ. δύσκολα θα τα φτάσει κάποιος στην μέγιστη κατανάλωση και αν το κάνει θα είναι για λίγο (εκτός και αν πάει τη βόλτα που πήγε ο sniper και έκαψε όλη την βενζίνη του μήνα). Τα ροπάτα μηχανάκια ανεξαρτήτως κυβισμού μπορούν να βγάλουν πολύ καλή μέση κατανάλωση γιατί δεν χρειάζεται να χουφτώνεις το γκάζι συνέχεια.

btw η μέγιστη και η ελάχιστη κατανάλωση που σου δείχνει αυτό το πρόγραμμα είναι αυτή που πέτυχες εσύ και όχι αυτή που μπορεί το μηχανάκι σου. Η μέση κατανάλωση όμως είναι αρκετά υψηλή στο ιταλικό, μάλλον ζορίζεται, χάσε κιλά. :lol:
Σοβαρά το λέω ότι έκαψε πολύ γιατί ζορίζεται (ή για κάποιον άλλο λόγο που μπορεί να είναι απλά η φαγούρα στον δεξί καρπό) και αυτό φαίνεται απ' την υψηλή ελάχιστη που σου έδωσε.


Edit. Επίσης το ιταλικό σου νομίζω δεν έχει και πολύ ροπουλα χαμηλά.

daz
16/02/2017, 00:39
Σορυ δε μπορώ!


έχω ξεχάσει ποτέ έβαλα τελευταία φορά βενζίνη, nc700x dc-t ....
στο περίπου 3,2 με 3,5 στα 100 χλμ σε νορμάλ οδηγηση ,και τα 4,0 με 4,5 σε γρηγορη οδηγηση σκίσιμο κτλπ..
γενικώς επειδή ειναι απίστευτα χαμηλή η κατανάλωση του δεν με απασχολεί το θέμα ..καταναλωση βενζίνης..
νομίζω πως συγκρίνεται μόνο με 250 cc ..

Νίκο το ξέρεις ότι η χοντα δηλώνει 4,8 μέση κατανάλωση?

Σε τεστ που έγινε για την κατανάλωση από διάφορα περιοδικά αυτό το νουμερο επιβεβαιώθηκε και μάλιστα μερικές φορές ξεπεράστικε φτάνοντας πάνω από 5λ/100 . Αλλά ας αφήσουμε αυτό και ας δούμε τι λέει ο κατασκευαστής που πάντα δίνει τα ελάχιστα δυνατά νούμερα.
Όταν ο κατασκευαστής λοιπόν δίνει 4,8 μέση αυτό αυτόματα σημαίνει ότι η μέγιστη είναι πάνω από 6λ/100. Η χοντα μέση κατανάλωση στο sprot mode δίνει πάνω από 5l/100 στο dct.

Το ότι το μηχανάκι είναι ροπάτο και δεν το ζορίζεις και σου καίει λίγο (όσο λίγο και να σου καίει) δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η μέγιστη ή η μέση κατανάλωση της μηχανής σου. Αυτή είναι η μέση κατανάλωση της οδήγησης που κάνεις!

Η μέγιστη κατανάλωση 700 κυβικών στα 200 χλμ που έχει κόφτη δεν μπορεί να είναι 4 με 4,5λ που λές, που να χτυπάς τις ρόδες σου κάτω.

ggs
16/02/2017, 07:09
Νομίζω ότι η κουβέντα περί κατανάλωσης σε μηχανές σχετικά μεγάλου κυβισμού (>500) και σχετικά σύγχρονες (efi) δεν έχει πολύ νόημα.

Έχω την αίσθηση ότι όλες έχουν μια μέση κατανάλωση 6-8 λιτ/100.
Απο εκεί και πέρα, υπάρχουν πολλοί λόγοι που αυτό μπορεί να ξεφύγει.
Ο πρώτος είναι το βαρύ χέρι, ποιότητα βενζίνης, λάστιχα κλπ κλπ
Σίγουρα, πλέον μετράμε το κόστος στα πάντα, αλλά αν δεν κάνει κάποιος ΠΟΛΛΆ χλμ τον χρόνο, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να δίνει βάση στην κατανάλωσή για την επιλογή μηχανής.

NIKOS.
16/02/2017, 07:29
Σορυ δε μπορώ!



Νίκο το ξέρεις ότι η χοντα δηλώνει 4,8 μέση κατανάλωση?

Σε τεστ που έγινε για την κατανάλωση από διάφορα περιοδικά αυτό το νουμερο επιβεβαιώθηκε και μάλιστα μερικές φορές ξεπεράστικε φτάνοντας πάνω από 5λ/100 . Αλλά ας αφήσουμε αυτό και ας δούμε τι λέει ο κατασκευαστής που πάντα δίνει τα ελάχιστα δυνατά νούμερα.
Όταν ο κατασκευαστής λοιπόν δίνει 4,8 μέση αυτό αυτόματα σημαίνει ότι η μέγιστη είναι πάνω από 6λ/100. Η χοντα μέση κατανάλωση στο sprot mode δίνει πάνω από 5l/100 στο dct.

Το ότι το μηχανάκι είναι ροπάτο και δεν το ζορίζεις και σου καίει λίγο (όσο λίγο και να σου καίει) δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η μέγιστη ή η μέση κατανάλωση της μηχανής σου. Αυτή είναι η μέση κατανάλωση της οδήγησης που κάνεις!

Η μέγιστη κατανάλωση 700 κυβικών στα 200 χλμ που έχει κόφτη δεν μπορεί να είναι 4 με 4,5λ που λές, που να χτυπάς τις ρόδες σου κάτω.

η μετρηση αυτή δεν ειναι με 200 χλμ ,ειναι με γρηγορη οδηγηση στην πόλη ,και με νορμάλ .
και ειναι στο περίπου ,αν και δεν νομίζω να έχω μεγάλη απόκλιση . για αυτό που λες δεν έχω δει τι λέει η Honda σε όλα τα τεστ όμως από περιοδικά κτλπ δεν έχω δει να δίνουν παραπάνω από 4,0λιτρ μέση κατανάλωση .
εγώ κάπου εκεί το υπολογίζω στην οδηγηση μου ,και στους δρόμους που κινούμαι ,θα επιστρέψω με πιο ακριβής μετρηση .
μήπως αναφέρεσαι στο 750 που όντως εχει ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση .
όπως και να εχει όμως η κατανάλωση σε σχέση με το πως κινήσαι, με το NC ειναι ιδιαίτερα χαμηλή!!!
εγώ νομίζω ότι η μέση κατανάλωση του στην πόλη που κινούμαι δεν ξεπερνάει τα 3,8 με μια μέση οδηγηση !!

sniper
16/02/2017, 09:46
Τώρα βασικά συγκρίνουμε την βούρτσα με το πιγκάλ.

Δεν παίρνουμε μηχανάκια (τουλάχιστον μέχρι τότε που είχαμε €) γιατί θέλουμε οικονομία.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΝΕ.

DoctoR_k6
16/02/2017, 09:57
Απορω πως βλεπετε τετοια νουμερα (3,5 -4) μερικοι σε καταναλωσεις...εγω με το ζορι να πεσω στο 4,5 με το σκουτερ(Bev 350).
Ουτε με το Runner το 200αρι δεν εβλεπα 4/100!!
Με το μεγαλο αν κανω τουρισμο βλεπω κ κανα 6,5αρι...
Aλλα η καταναλωση ειναι μεγαλη κουβεντα με πολλες παραμετρους οποτε βλεπετε τι λεει ο κατασκευαστης για να αποφανθειτε.

@ Sniper: Μηπως ειχες χαμηλες πιεσεις γι αυτο εκαψες 16/100 :D

sniper
16/02/2017, 10:02
....
@ Sniper: Μηπως ειχες χαμηλες πιεσεις γι αυτο εκαψες 16/100 :D

Μα τις γράφω, σαφώς.

ptc
16/02/2017, 10:12
Απορω πως βλεπετε τετοια νουμερα (3,5 -4) μερικοι σε καταναλωσεις...εγω με το ζορι να πεσω στο 4,5 με το σκουτερ(Bev 350).
Ουτε με το Runner το 200αρι δεν εβλεπα 4/100!!
Με το μεγαλο αν κανω τουρισμο βλεπω κ κανα 6,5αρι...


Η αληθεια ειναι πως τα συγχρονα μοτερ εχουν μεγαλη διαφορα στο θεμα καταναλωσης. Ουτε εγω το πιστευα μεχρι που το εζησα. Μπορεις να φανταστεις καταναλωση λιγο πανω απο 6 σε τεποζιτο που αδειασε κατα τα 3/4 μεσα στην πιστα; Στο GSR θυμαμαι να βλεπω κατι ωραια διψηφια νουμερα στην ιδια περιπτωση.

Παντως θα συμφωνησω απολυτα με τον sniper. Οποιος θελει οικονομια παιρνει παπι. Απο εκει και περα ο μονος λογος που παρακολουθω την καταναλωση μου ειναι για να εντοπισω καποια αφυσικη μεταβολη που μπορει να σημαινει κατι για τη λειτουργια της μηχανης μου.

DoctoR_k6
16/02/2017, 10:13
Μα τις γράφω, σαφώς.

Καταλαβες οτι κανω πλακα, θεωρω! :lol:

TsoliasGR
16/02/2017, 11:55
Και παπί και commute moto είναι για καθημερινή χρήση.
Εάν θα κάνεις επιλογή να πάς σε on/off,ss κτλπ προφανώς το ξέρεις θα έχεις άλλες καταναλώσεις.
όπως ξέρεις και οτι το καρμπυρατέρ καίει παραπάνω από το ψεκαστό, οτι τα παλιά μοτέρ κατα κύριο λόγο καίνε για διάφορους λόγους
παραπάνω από τα πιο καινούρια, όπως οτι όσο πιο πολλά κυβικά και κύλινδρα τόσο πιο μεγάλη κατανάλωση...
Το ζητούμενο απο όλη αυτή την ιστορία είναι να βγάλουμε για κάθε μηχανάκι ένα μέσο όρο μετρημένο σε πραγματικές συνθήκες.
Τώρα έαν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα απλά μπορεί να επιλέξει να μην βοηθήσει.
Απλά δεν το χω δεί να γίνεται κάπου αυτό και μπορούμε και εδώ να πρωτοτυπίσουμε.
Ο φίλος που ανέφερε για εφαρμογή στο κινητό...Μπορεί να μας πεί ποιά εφαρμογή είναι αυτή;

BLiTzER
16/02/2017, 12:00
Ο φίλος που ανέφερε για εφαρμογή στο κινητό...Μπορεί να μας πεί ποιά εφαρμογή είναι αυτή;

Fuelio (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kajda.fuelio&hl=en)

Τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιούσα εγώ.

Sapadak
16/02/2017, 12:03
Fuelio (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kajda.fuelio&hl=en)

Τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιούσα εγώ.

Και εγώ

Το θετικό με αυτήν ειναι οτι έχεις δυνατότητα import/export του csv αρχείου, ώστε σε κάθε αλλαγή κινητού, μπορείς να πάιρνεις τα δεδομένα μαζί σου.
Σε κανα 2 άλλες εφαρμογές που είχα δοκιμάσει, η δυνατότητα import/export ήταν στην εκδόσεις επι πληρωμή!

amyroukai
16/02/2017, 12:04
σε αυτήν που έβαλα εγώ είναι επίσης εφικτή η μεταφορά του αρχείου και... οκ ίσως να μην έχει γενικότερη σημασία αλλά το ότι είναι ελληνικής κατασκευής μου αρέσει :)

RaGe_Raptor
16/02/2017, 12:21
Καίω πολύ λίγη βενζίνη για τα άλογα που έχω :D

Κι εγώ το οδηγάω με "κανονική" για ss οδήγηση. :lol:

TsoliasGR
16/02/2017, 12:56
σε αυτήν που έβαλα εγώ είναι επίσης εφικτή η μεταφορά του αρχείου και... οκ ίσως να μην έχει γενικότερη σημασία αλλά το ότι είναι ελληνικής κατασκευής μου αρέσει :)

ποιά εβαλες εσυ?

Sapadak
16/02/2017, 12:59
σε αυτήν που έβαλα εγώ είναι επίσης εφικτή η μεταφορά του αρχείου και... οκ ίσως να μην έχει γενικότερη σημασία αλλά το ότι είναι ελληνικής κατασκευής μου αρέσει :)

Δεν την ήξερα, την εγκατέστησα και τη δοκίμασα, μου άρεσε και τη κρατάω (+++ οτι ειναι και Ελληνική :D)


@ Tsolia
https://play.google.com/store/apps/details?id=th.carm.com

daz
16/02/2017, 13:02
η μετρηση αυτή δεν ειναι με 200 χλμ ,ειναι με γρηγορη οδηγηση στην πόλη ,και με νορμάλ .
και ειναι στο περίπου ,αν και δεν νομίζω να έχω μεγάλη απόκλιση . για αυτό που λες δεν έχω δει τι λέει η Honda σε όλα τα τεστ όμως από περιοδικά κτλπ δεν έχω δει να δίνουν παραπάνω από 4,0λιτρ μέση κατανάλωση .
εγώ κάπου εκεί το υπολογίζω στην οδηγηση μου ,και στους δρόμους που κινούμαι ,θα επιστρέψω με πιο ακριβής μετρηση .
μήπως αναφέρεσαι στο 750 που όντως εχει ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση .
όπως και να εχει όμως η κατανάλωση σε σχέση με το πως κινήσαι, με το NC ειναι ιδιαίτερα χαμηλή!!!
εγώ νομίζω ότι η μέση κατανάλωση του στην πόλη που κινούμαι δεν ξεπερνάει τα 3,8 με μια μέση οδηγηση !!

Η μέγιστη κατανάλωση βγαίνει από αυτό που καίει ο κινητήρας σε πλήρη φορτίο.
Η ελάχιστη είναι αυτη που καίει με το ελάχιστο δυνατό φορτίο.
Μέση είναι η κατανάλωση που καίει σε όλες τις συνθήκες, με μικτή οδήγηση σε πόλη, ταξίδι κτλ.

Την μέγιστη και την ελάχιστη είναι δύσκολο να την υπολογίσουμε με ακρίβεια διότι δεν μπορούμε να οδηγούμε συνέχεια υπό πλήρη φορτίο η με το ελάχιστο.

Το πόσο καίω εγώ με την οδήγηση που κάνω, δεν έχει καμία σημασία και αξία για κανέναν άλλο! Εάν θέλω να πω πόσο καίει η μηχανή μου πρέπει να είμαι αντικειμενικός και τα δεδομενα να είναι από οδήγηση με την ταυτότητα στο στόμα, μέχρι ροματζάδες σε ηλιοβασιλέματα.

Για το δικό μου μηχανάκι (που ανέφερα παραπάνω τι καίει) έχω ακούσει και διαβάσει, εξωπραγματικά χαμηλές καταναλώσεις. Ακόμα και αν τις πίστευα, τι αξία θα είχε αυτό για μένα όταν η οδήγηση η δική μου δε μου επιτρέπει ούτε να τις φανταστώ? Όταν ξέρεις όμως ότι το χτ έχει μέση κατανάλωση 5,5 ξέρεις αυτομάτως ότι με την ήρεμη οδήγηση που κάνεις ΕΣΥ, θα σου κάψει 5 ή 4.5. Δεν μπορείς όμως να το πάρεις ανάποδα και να λες ότι το χτ έχει μέση κατανάλωση 4,5 επειδή τόσο σου καίει εσένα!

Ο σνιπερ έκαψε δυο πεπόζιτα σε μια βόλτα, επειδή εγώ είμαι κουλάτζα και δεν μπορώ να το πάω το 1000αρι, δε θα τον βγάλω τρελό ότι το μηχανάκι δεν καίει τόσο! Τόσο καίει! Στην τσέπη του την έβαλε την βενζίνη?

daz
16/02/2017, 13:03
Τώρα βασικά συγκρίνουμε την βούρτσα με το πιγκάλ.

Δεν παίρνουμε μηχανάκια (τουλάχιστον μέχρι τότε που είχαμε €) γιατί θέλουμε οικονομία.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΝΕ.

Νίκο τη λες? Ο άλλος δεν ανέβαζε στη μηχανή τη γυναίκα του γιατί μέτραγε λέει να δει πόσο καίει! :lol:

Konstantinos
16/02/2017, 13:22
Η ελάχιστη μέση κατανάλωση που έχω μετρήσει στο Kawasaki ZR7 είναι 4,9 lit/100km.
Αφορά τρία διαδοχικά γεμίσματα για συνολική απόσταση 621 km, σχεδόν όλα σε εθνική οδό με χαλαρή οδήγηση και κάτι λίγα χλμ μέσα στην Αθήνα.
Πάντως, σχεδόν πάντοτε η μέση κατανάλωση βρίσκεται κάπου μεταξύ 5 - 6 lit/100km, με οδήγηση σχεδόν αποκλειστικά σε επαρχιακό/ εθνικό δίκτυο, ενίοτε αρκετά σβέλτη για τα δεδομένα μου.
Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια δεν μπορώ να μετρήσω σωστά την κατανάλωση, για τον απλό λόγο ότι κάνω πολύ λίγα χλμ οπότε επισκέπτομαι το βενζινάδικο πολύ αραιά (έχει συμβεί και 5 μήνες).
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ένα σχετικά μεγάλο μέρος της βενζίνης να έχει στο μεταξύ εξατμιστεί, κάτι που βγάζει μέσες καταναλώσεις εξωπραγματικές για το συγκεκριμένο μηχανάκι και τη χρήση που του κάνω (πχ 10 lit/100km).

bros400pgm
16/02/2017, 13:29
Aprilia caponord:
Οδηγηση στην πολη 9lt/100km
Οδηγηση σε επαρχιακο δικτυο 6.1lt/100km

Aprilia SXV:
Οδηγηση στην πολη: 10lt/100km
Οδηγηση σε επαρχιακο: 10lt/100km
Οδηγηση στην πιστα: 11λτ/100km

sniper
16/02/2017, 13:29
Νίκο τη λες? Ο άλλος δεν ανέβαζε στη μηχανή τη γυναίκα του γιατί μέτραγε λέει να δει πόσο καίει! :lol:

omg & 3 lol ©Byron

nik69
16/02/2017, 13:59
Η μέγιστη κατανάλωση βγαίνει από αυτό που καίει ο κινητήρας σε πλήρη φορτίο.
Η ελάχιστη είναι αυτη που καίει με το ελάχιστο δυνατό φορτίο.
Μέση είναι η κατανάλωση που καίει σε όλες τις συνθήκες, με μικτή οδήγηση σε πόλη, ταξίδι κτλ.

Την μέγιστη και την ελάχιστη είναι δύσκολο να την υπολογίσουμε με ακρίβεια διότι δεν μπορούμε να οδηγούμε συνέχεια υπό πλήρη φορτίο η με το ελάχιστο.

Το πόσο καίω εγώ με την οδήγηση που κάνω, δεν έχει καμία σημασία και αξία για κανέναν άλλο! Εάν θέλω να πω πόσο καίει η μηχανή μου πρέπει να είμαι αντικειμενικός και τα δεδομενα να είναι από οδήγηση με την ταυτότητα στο στόμα, μέχρι ροματζάδες σε ηλιοβασιλέματα.

Για το δικό μου μηχανάκι (που ανέφερα παραπάνω τι καίει) έχω ακούσει και διαβάσει, εξωπραγματικά χαμηλές καταναλώσεις. Ακόμα και αν τις πίστευα, τι αξία θα είχε αυτό για μένα όταν η οδήγηση η δική μου δε μου επιτρέπει ούτε να τις φανταστώ? Όταν ξέρεις όμως ότι το χτ έχει μέση κατανάλωση 5,5 ξέρεις αυτομάτως ότι με την ήρεμη οδήγηση που κάνεις ΕΣΥ, θα σου κάψει 5 ή 4.5. Δεν μπορείς όμως να το πάρεις ανάποδα και να λες ότι το χτ έχει μέση κατανάλωση 4,5 επειδή τόσο σου καίει εσένα!

Ο σνιπερ έκαψε δυο πεπόζιτα σε μια βόλτα, επειδή εγώ είμαι κουλάτζα και δεν μπορώ να το πάω το 1000αρι, δε θα τον βγάλω τρελό ότι το μηχανάκι δεν καίει τόσο! Τόσο καίει! Στην τσέπη του την έβαλε την βενζίνη?

Το μέγιστο φορτίο δεν σημαίνει μόνο ότι πας με τέρμα γκάζι. Μπορεί να ανεβαίνεις στο βουνό ξεκινώντας από τα 100μέτρα υψόμετρο και φθάνοντας στα 1000. Ενέργεια χρειάζεσαι για να επιταχύνεις μια μάζα (άρα και όταν ανεβαίνεις υψόμετρο).

Το NC της honda βασίζεται στον πολύ χαμηλόστροφο κινητήρα του. το πλεονέκτημα του είναι κυρίως στην πόλη και σε χαλαρές διαδρομές.
Με τέρμα γκάζι και 160 Km/h στην ευθεία θα κάψει σχεδόν το ίδιο με όποιαδήποτε άλλη σύγχρονη μοτοσυκλέτα. Θα είναι λίγο ποιό οικονομικό αλλά με σχετικά μικρή διαφορά. οι καταναλώσεις του από αναφορές απο περιοδικά και από το fuelly είναι γύρω στα 4 με 4.5lt/100km.

Το fuelly είναι αρκετά αξιόπιστη βάση δεδομένων. Προφανώς και οι περιοχή και οι διαδρομές που κινείσαι διαφέρουν από κάποιον άλλον
, αλλά με τέτοιες βάσεις δεδομένων μπορείς να συγκρίνεις κοιτώντας τους μέσους ρους των αναβατώνκαι να αποφασίσεις σε σχέση με το τι αντέχει η τσέπη σου.

Σαφέστατα και η κατανάλωση παίζει ρόλο. Ξέρω πολύ περισσότερους που εγκατέλειψαν την μοτοσυκλέτα λόγο κόστους σε σχέση με αυτούς που λένε δεν με νοιάζει πόσο καίει και τι κόστος συντήρηση έχει.

Εάν μπορείς να απολαύσεις το 80% από αυτό που σου προσφέρουν 70 οικονομικά άλογα στην μισή τιμή(σε χρήση-όχι σε αγορά) γιατί να μην κινηθείς προς τα εκεί όταν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά στα περισσότερα?
Αναλογικά είναι σχεδόν το ίδιο με τις διαφορές στις καδένες (που λέγατε χθες). Οι ποιό ενισχυμένες έχουν δυσανάλογα μεγάλο κόστος σε σχέση με τα πλεονεκτήματα τους.

sniper
16/02/2017, 14:15
...

Εάν μπορείς να απολαύσεις το 80% από αυτό που σου προσφέρουν 70 οικονομικά άλογα στην μισή τιμή(σε χρήση-όχι σε αγορά) γιατί να μην κινηθείς προς τα εκεί όταν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά στα περισσότερα?
....

Γιατί κάποιοι βαριούνται θανάσιμα.

Ζεύκας
16/02/2017, 16:09
Εάν μπορείς να απολαύσεις το 80% από αυτό που σου προσφέρουν 70 οικονομικά άλογα στην μισή τιμή(σε χρήση-όχι σε αγορά) γιατί να μην κινηθείς προς τα εκεί όταν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά στα περισσότερα?
Αναλογικά είναι σχεδόν το ίδιο με τις διαφορές στις καδένες (που λέγατε χθες). Οι ποιό ενισχυμένες έχουν δυσανάλογα μεγάλο κόστος σε σχέση με τα πλεονεκτήματα τους.

Γιατί στο 20%, τα 1000 κυβικά και στα 140 άλογα είναι η καύλα

daz
16/02/2017, 16:44
Το μέγιστο φορτίο δεν σημαίνει μόνο ότι πας με τέρμα γκάζι. Μπορεί να ανεβαίνεις στο βουνό ξεκινώντας από τα 100μέτρα υψόμετρο και φθάνοντας στα 1000. Ενέργεια χρειάζεσαι για να επιταχύνεις μια μάζα (άρα και όταν ανεβαίνεις υψόμετρο).

Το NC της honda βασίζεται στον πολύ χαμηλόστροφο κινητήρα του. το πλεονέκτημα του είναι κυρίως στην πόλη και σε χαλαρές διαδρομές.
Με τέρμα γκάζι και 160 Km/h στην ευθεία θα κάψει σχεδόν το ίδιο με όποιαδήποτε άλλη σύγχρονη μοτοσυκλέτα. Θα είναι λίγο ποιό οικονομικό αλλά με σχετικά μικρή διαφορά. οι καταναλώσεις του από αναφορές απο περιοδικά και από το fuelly είναι γύρω στα 4 με 4.5lt/100km.

Το fuelly είναι αρκετά αξιόπιστη βάση δεδομένων. Προφανώς και οι περιοχή και οι διαδρομές που κινείσαι διαφέρουν από κάποιον άλλον
, αλλά με τέτοιες βάσεις δεδομένων μπορείς να συγκρίνεις κοιτώντας τους μέσους ρους των αναβατώνκαι να αποφασίσεις σε σχέση με το τι αντέχει η τσέπη σου.

Σαφέστατα και η κατανάλωση παίζει ρόλο. Ξέρω πολύ περισσότερους που εγκατέλειψαν την μοτοσυκλέτα λόγο κόστους σε σχέση με αυτούς που λένε δεν με νοιάζει πόσο καίει και τι κόστος συντήρηση έχει.

Εάν μπορείς να απολαύσεις το 80% από αυτό που σου προσφέρουν 70 οικονομικά άλογα στην μισή τιμή(σε χρήση-όχι σε αγορά) γιατί να μην κινηθείς προς τα εκεί όταν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά στα περισσότερα?
Αναλογικά είναι σχεδόν το ίδιο με τις διαφορές στις καδένες (που λέγατε χθες). Οι ποιό ενισχυμένες έχουν δυσανάλογα μεγάλο κόστος σε σχέση με τα πλεονεκτήματα τους.

Γι' αυτό είπα στο μέγιστο φορτίο και όχι στο τέρμα γκάζι. Δε διαφωνώ κάπου ούτε έγραψα κάτι διαφορετικό. Η μέγιστη και η ελάχιστη κατανάλωση όμως δεν είναι νούμερα που εξαρτώνται απ' την οδήγησή μας αλλά αποκλειστικά και μόνο απ' την κατασκευή και ρύθμιση της μηχανής μας. Έχοντας την μέγιστη και την ελάχιστη ευκολα και με σχετικά μεγάλη ακρίβεια μπορεί κάποιος να βρει την μέση κατανάλωση της μηχανής του ώστε να δει αν τον βολεύει στην τσέπη ή όχι. Ο λόγος που εμείς μετράμε μέση είναι γιατί είναι πολύ δύσκολο να μετρήσουμε μέγιστη και ελάχιστη ενώ είναι και αυτή που μας ενδιαφέρει περισσότερο. Μετά απ' αυτό το μόνο που μένει είναι να κάνει ένα τεστ drive ώστε να διαπιστώσει αν αυτή η κατανάλωση (όποια και αν είναι) έχει αντίκρυσμα και σε αυτά που περιμένει/θέλει σε μία μηχανή.

Τα προγράμματα αυτά μετράνε τις καταναλώσεις των επιβατών, την ελάχιστη που κατάφερα να πετύχω εγώ και την μέγιστη που μπόρεσα να φτάσω. Ελάχιστα όμως έχουν σχέση αυτά με τα πραγματικά νούμερα που μπορεί να δώσει η μηχανή μας οπότε και ελάχιστα με ενδιαφέρουν αυτές οι τιμές. Γιατί απλά στα χέρια μου η ελάχιστη θα ήταν πολύ υψηλότερη ή και πολύ χαμηλότερη διότι κανείς δεν ξέρει πως σκατά οδηγώ εγώ ή πως/που οδηγεί αυτός που μου έδωσε αυτά τα δεδομένα. Η μέση κατανάλωση απ' την άλλη είναι πολύ καλος και αξιόπιστος μπούσουλας διότι μετριέται σωστά για πολλά χλμ υπό διάφορες συνθήκες και "διαθέσεις". Και όταν έχεις και δεδομένα από διάφορους χρήστες τότε ο μέσος όρος από 2-3 είναι η εγκυρότερη ένδειξη που μπορείς να βρεις.

Όπως ανέφερα και παραπάνω τα χαμηλόροπα μηχανάκια μπορούν να πετύχουν εντυπωσιακά χαμηλές τιμές κατανάλωσης. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ένα μηχανάκι με 230 κιλά (dct-abs) και 50 ίππων, στα 180 πραγματικά χλμ τελικής που έχει, δε θα κάψει τον πάτο του. Για άλλη μια φορά αναφέρω το τέρμα γκάζι γιατί είναι ο πιο εύκολος τρόπος να ζορίσεις το μηχανάκι σου για αρκετά χλμ. Το nc της honda έχει μέση κατανάλωση στο S mode 5,1 (σύμφωνα με την honda) και στο D mode 4,4. Μέση κατανάλωση ξαναλέω! Εάν ξαναδιαβάσω όμως για nc που έχουν μέγιστη κατανάλωση 4,5 θα σκοτώσω όλο το χωριό. Η μέγιστη που έχει το μηχανάκι αυτό πρέπει να είναι πολύ πάνω από 6 και η ελάχιστη κάτω από 4. Εναλλάσσοντας D & S mode η μέση κατανάλωση που θα πετύχω θα είναι 4,8λ/100. Ο αναβάτης που το έχει στο D mode και σέρνεται απ' το Α στο Β δε θα μου δώσει ποτέ σωστά δεδομένα για το μηχανάκι. Ειδικά αν μου πετάξει, "το μηχανάκι μου καίει τόσο". Θα το εκτιμήσω όμως αν μου πει ότι στο D mode με χαλαρή οδήγηση καίω τόσο!

Για το πόσο αξία πρέπει να δίνουμε στην κατανάλωση της μηχανής μας είναι άλλο κεφάλαιο και μάλλον θα ταχθώ με το μέρος του sniper (σκάστε ρε να γλείψω λίγο το αφεντικό μπας και μου δώσει αύξηση) χωρίς να κατακρίνω όμως και όσους (μέσα σε λογικά πλαίσια) προβληματίζονται και γι' αυτό! Άλλη συζήτηση, άλλη στιγμή, γιατί ήδη αυτός που άρχισε το θέμα θα μου ρίχνει κατάρες! :lol: :beer:

DrBig
16/02/2017, 16:58
Μεγιστο φορτιο υπαρχει μονο στο τερμα γκαζι.

sniper
16/02/2017, 17:05
Μεγιστο φορτιο υπαρχει μονο στο τερμα γκαζι.


Εννοούν τον φόρτο.

DrBig
16/02/2017, 17:07
Εννοούν τον φόρτο.

Α???

daz
16/02/2017, 17:09
Μεγιστο φορτιο υπαρχει μονο στο τερμα γκαζι.

Ναι αλλά στο τέρμα γκάζι δεν υπάρχει πάντα μέγιστο φορτίο! :D

Βασικά εννοούσα τέρμα γκάζι με τελευταία σχέση. Μπορεί όμως να επέλθει και με οποιαδήποτε σχέση αρκεί να υπάρχει το ανάλογο φορτίο στον κινητήρα για την σχέση αυτή! Και σε αυτή την περίπτωση το γκάζι είναι στο στοπ. Νομίζω εκεί ήταν η διαφορά σε αυτό που είπα εγώ και σε αυτό που εννοούσε ο nik.

Φυσικά έχεις δίκιο! :beer:

daz
16/02/2017, 17:11
Εννοούν τον φόρτο.

Όχι ρε! Καμία σχέση. Φορτίο στον κινητήρα λέμε! Το πόσο ζορίζεται.

daz
16/02/2017, 17:14
Το μέγιστο φορτίο στην κινητήρα υπάρχει όταν με τέρμα γκάζι (και οποιαδήποτε σχέση) ο κινητήρας δεν μπορεί να χτυπήσει κόφτες. Μόνο εκεί υπάρχει μέγιστη κατανάλωση.

(Νομίζω τα εργοστάσια την υπολογίζουν με βάση το μέγιστο που μπορούν να δώσουν τα σώματα ψεκασμού και το μέγιστο που τους επιτρέπει να δώσουν ο χάρτης τους).

sniper
16/02/2017, 17:17
Όχι ρε! Καμία σχέση. Φορτίο στον κινητήρα λέμε! Το πόσο ζορίζεται.


Εχετε φαγωθεί με τις ροπές.... D10 καβαλάτε ή μοτοσακά;

DrBig
16/02/2017, 17:18
Το μέγιστο φορτίο στην κινητήρα υπάρχει όταν με τέρμα γκάζι (και οποιαδήποτε σχέση) ο κινητήρας δεν μπορεί να χτυπήσει κόφτες. Μόνο εκεί υπάρχει μέγιστη κατανάλωση.


Σωστος!

NIKOS.
16/02/2017, 17:22
δεν καταλαβα καλά αλλά τι εννοείτε μέγιστο φορτίο δηλαδή ,πρεπει να πηγαίνουμε τελικές για να δούμε τι καίει??
όπως και να εχει ,εγω από την κατανάλωση είμαι τόσο ευχαριστημένος που ξεχνάω ποτέ έχω βαλει τελευταία φορά .
οσο για αυτό που λέει πιο πάνω ο κάποιος φίλος , δεν γίνεται η μεγιστη να ειναι τέρμα γκάζι συνέχεια για ευκολονόητους λόγους , εγώ όταν γράφω μεγιστη εννοώ ότι , ειναι αυτή που έχω δει σε τέρμα γκάζι στην πόλη οδηγώντας νευρικά και γρήγορα ,η σε ταξίδι σε γρήγορους ρυθμούς ,όχι όμως 180+ συνέχεια ,απλα οσο γρήγορα σου επιτρέπει ο δρομος .
τεσ,πα όπως και να χει με το NC είμαι πολύ οικονομικότερα από τα περισσότερα μότο.και δεν με προβληματίσει ποτέ το καυσιμο σε αντίθεση με αλλά μηχανάκια που ειχα και την ειχα ακουσει κανονικά από την κατανάλωση .

BLiTzER
16/02/2017, 17:25
Ναι, αλλά μέγιστη σημαίνει μέγιστη. Η περισσότερη που είναι δυνατό να καταναλώσει, με μοναδικό περιορισμό το ίδιο το μηχανάκι, όχι τον αναβάτη. Και επειδή είναι πρακτικώς αδύνατο να πηγαίνεις τέρμα γκάζι από γέμισμα σε γέμισμα, μπορείς να την υπολογίσεις μόνο μέσω trip computer και στιγμιαία, ακριβώς τη στιγμή που έχεις τέρμα γκάζι και δεν ανεβαίνει άλλο.

Μανολης67
16/02/2017, 17:47
Τώρα βασικά συγκρίνουμε την βούρτσα με το πιγκάλ.

Δεν παίρνουμε μηχανάκια (τουλάχιστον μέχρι τότε που είχαμε €) γιατί θέλουμε οικονομία.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΝΕ.


Συμφωνώ μαζί σου, δεν αγοράζουμε μοτοσυκλετα (τουλάχιστον οι περισσότεροι) με γνώμονα την κατανάλωση, ειναι όμως χρήσιμη για να ξέρεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το μοτέρ...σερβις προβλήματα κτλ,

gory
16/02/2017, 23:04
2,12l/100 km στο cbf 125 με 10000 χιλιόμετρα από πέρσι που το απέκτησα.

afric
23/02/2017, 18:59
africa 1996 6 λιτρα στα 100χλμ
africa 1997 το ιδιο
africa 1993 7 λιτρα
freewind 650 1998 5.5 λιτρα
bmw k100 1984 7-7.5
honda st1100 1992 9 λιτρα
suzuki gs500 1991 5.5 λιτρα...
μεσες καταναλωσεις παντα

Ζεύκας
23/02/2017, 19:16
για την ιστορία σας έχω όλους. ψοφίμι cbf125 1.8 λτ/100


πως γκενεν αυτο ρε τιτανομεγιστε? 2,16 εχω δει...μετρημενο πολλακις (οχι Πολακης ρε!:p )

με τερμα γεματο (13 λιτρα) εβγαζε 600 και κατι ψιλα...αλλα δεν ειχα μεινει ποτε...καταλαβαινα ομως οτι στα τελευταια πηγαινε με αναθυμιασεις...


το πάω μέχρι 70 χλμ/ώρα


2,12l/100 km στο cbf 125 με 10000 χιλιόμετρα από πέρσι που το απέκτησα.

λοιπον το 1,8 το έβλεπα όταν στην καθημερινότητά μου δεν εμπαινα σε οδούς ταχείας κυκλοφορίας.

τώρα τελευταία που χρησιμοποιώ και λεωφόρους και λίγη εθνική και η ταχύτητα έχει ανέβει λιγάκι
επιβεβαιώνω πως η κατανάλωση του cbf μου κυμαίνεται γύρω στα 2,15 λτ/100

irinia
24/02/2017, 11:37
ΠΑΠΙΑ

WAVE 1,8 - 2,00 στα 100χλμ.

ASTREA GRAND 110 1,6 - 1,8 στα 100χλμ.

SUPER TENERE 1200 XTZ ZE από 4,5 μέχρι 6 με νορμάλ ταχύτητες μέχρι 150-160.