PDA

View Full Version : Αναβάθμιση σε scooter ή όχι;



P70
16/02/2017, 10:07
Καλημερα παιδια!
Κατοχος crypton x 5 χρονια πλεον και εχουν αρχισει και μου καλοφαινονται τα scooter τυπου sh και Xenter, δηλαδή όχι πολλα κυβικα γιατι θελω να μεινω χαμηλα σε κοστολογιο σε ότι αφορα βενζινες και ασφαλεια (ειδικα βενζινες). Το crypton το δουλευω μονιμως τερμα γκαζι, κανιβαλος και καιει 3 στα 100 και δεν χαλαει ποτε. Αν παρω κατι από τα 2 που ειπα, αυτό το ξεχναω; Διοτι ξερω ότι τα scooter είναι πιο ζημιαρικα και φυσικα ξερω για εξτρα κοστολογια που αφορουν ιμαντες κτλ. Γνωμες λοιπον αν αξιζει αυτή η μεταβαση καθως και προτασεις για αξιοπιστα, καλα σκουτερ; (δεν θελω τυπου Beverly, θελω μαζεμενο σουλουπι και μεγαλες ζαντες, όχι αυτά με τους μικρους τροχους).
Ευχαριστω!

kostasagk
16/02/2017, 10:25
για το sh θα σου πω -εχω το 150 του 06 με κινηση κάθε μερα στην αθηνα πειραια περι τα 30-40 χιλ με ένα φουλ ντεποζιτο 7.5 λιτρων βγαζει 210 = χιλιόμετρα είμαι και 115 κιλα και ανεβοκατεβαίνω κάθε μερα συγγρου. το sh 300 toy 09 με μεγαλο παρ πριζ με τις ιδιες διαδρομες τα 9 λιτρα βενζινη τα καταπινει κατω από 190 χιλ.
κοστος βαλε ιμαντα κάθε 20-30χιλ βαλε μπιλιες βαλε φυγοκετρικα στο 150 τα αλλαξα σε 40χιλ ,όλα τα υπολοιπα είναι τα ιδια με το παπι
βεβαια ακομα και με το 150 πας μια ανετη εκδρομη δυκαβαλο ξεκουραστα,ακομα και με πραγματα. επειδή ειχα και παπι ψηφιζω σκουτερ αν και στην αρχη που βγηκαν τα ελεγα πλυθρωνες. σκεψου και με το κρυο βαζεις και μια κουβερτα και εισαι και πολύ ζεστος

Panos76
16/02/2017, 10:35
Αν είσαι σιδεροφάγος, σκούτερ δεν προτείνω με τίποτα. Θα σου πάει ο κούκος αηδόνι και θα τραβάς τα μαλλιά σου που έδωσες τον κρύπτονα.

Πραγματική αναβάθμιση πιστεύω πως θα ήταν κάποιο μονοκύλινδρο 250cc για εσένα. (ταχύτητα, οικονομία, αξιοπιστία, ασφάλεια)

P70
16/02/2017, 11:15
Αν είσαι σιδεροφάγος, σκούτερ δεν προτείνω με τίποτα. Θα σου πάει ο κούκος αηδόνι και θα τραβάς τα μαλλιά σου που έδωσες τον κρύπτονα.

Πραγματική αναβάθμιση πιστεύω πως θα ήταν κάποιο μονοκύλινδρο 250cc για εσένα. (ταχύτητα, οικονομία, αξιοπιστία, ασφάλεια)

Σιδεροφαγος δεν ειμαι, απλα το τσιτωνω. Σερβις παντα στην ωρα τους, ζεσταμα πριν την χρηση κτλ. Δεν μιλαω καγκουρια, μιλαω ομως να το τρεχω και να μην μου πινει το αιμα.
Προταση σου δηλαδη; Εχω και fazer 600 αλλα κανω πολλα χλμ την μερα και αν το χρησιμοποιω, θα δινω ολο το μισθο εκει....

P70
16/02/2017, 11:16
αν και στην αρχη που βγηκαν τα ελεγα πλυθρωνες. σκεψου και με το κρυο βαζεις και μια κουβερτα και εισαι και πολύ ζεστος

Ακριβως τα ιδια ελεγα και εγω! χαχαχα! Ναι αυτο με την κουβερτουλα και τα ποδια που δεν γινονται κωλος καθε φορα που βρεχει, ειναι δυνατο +.

astrapogiannos7
16/02/2017, 12:05
Και εγώ σκούτερ φίλος τα σέρβις αν πιάνουν τα χέρια σου θα τα κάνεις μόνος σου (πρέπει να αγοράσεις κάποια εργαλεία αλλά θα κάνεις απόσβεση ) γενικά τα έξοδα πάνε κάνα 200αρι το χρόνο τα σκούτερ σε σχέση με πάπια αντίστοιχων κυβικών αλλά αξίζει για τους χώρους και την προστασία το χειμώνα ;)

Panos76
16/02/2017, 12:43
Προταση σου δηλαδη;

Πόσο πιστεύεις θα φύγει το κρύπτον (1500, 2000; ) και τι ποσό θα ήθελες να διαθέσεις;

P70
16/02/2017, 14:19
Πόσο πιστεύεις θα φύγει το κρύπτον (1500, 2000; ) και τι ποσό θα ήθελες να διαθέσεις;

Δεν με κολλαει πολυ το οικονομικο, μιας και βλεπω οτι ολα αυτα τα scooter που συζηταμε, κυμαινονται στις ιδιες τιμες πανω κατω. Μεχρι 2000 αν ειναι κατι καλο και σχετικα καινουργιο.
Το θεμα ειναι, οτι φοβαμαι επειδη το παω τερμα γκαζι σε κηφισο και αττικη οδο, μην παιρνω ιμαντες στα χερια μονιμως.

Panos76
16/02/2017, 14:34
Μεχρι 2000 αν ειναι κατι καλο και σχετικα καινουργιο.
Το θεμα ειναι, οτι φοβαμαι επειδη το παω τερμα γκαζι σε κηφισο και αττικη οδο, μην παιρνω ιμαντες στα χερια μονιμως.

Επειδή σε κατάλαβα απ τη φωΝή ότι έχουμε ίδιο στυλ οδήγησης θεωρώ πως πρέπει να μείνεις στον πάπιο ή σε κάτι άλλο αλλά όχι σκούτερ.

Από μηχανάκια έχουμε CRF250, KLX250, YBR, CBF, Inazuma, SYM λύκος 250 και στρητ φάσεις, όπως cbr, ZX250 και άλλα που ξεχνώ*.



*αλλά μου τα θυμίζουν άλλοι https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7906328/

P70
16/02/2017, 15:01
Επειδή σε κατάλαβα απ τη φωΝή ότι έχουμε ίδιο στυλ οδήγησης θεωρώ πως πρέπει να μείνεις στον πάπιο ή σε κάτι άλλο αλλά όχι σκούτερ.

Από μηχανάκια έχουμε CRF250, KLX250, YBR, CBF, Inazuma, SYM λύκος 250 και στρητ φάσεις, όπως cbr, ZX250 και άλλα που ξεχνώ*.



*αλλά μου τα θυμίζουν άλλοι https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7906328/

Δεν θελω να παρω με συμπλεκτη, θελω καθαρα πολης αλλα ελαφρως πιο μεγαλων αποστασεων. Θελω χωρους και ανεση!

TsoliasGR
16/02/2017, 22:59
για το sh θα σου πω -εχω το 150 του 06 με κινηση κάθε μερα στην αθηνα πειραια περι τα 30-40 χιλ με ένα φουλ ντεποζιτο 7.5 λιτρων βγαζει 210 = χιλιόμετρα είμαι και 115 κιλα και ανεβοκατεβαίνω κάθε μερα συγγρου. το sh 300 toy 09 με μεγαλο παρ πριζ με τις ιδιες διαδρομες τα 9 λιτρα βενζινη τα καταπινει κατω από 190 χιλ.
κοστος βαλε ιμαντα κάθε 20-30χιλ βαλε μπιλιες βαλε φυγοκετρικα στο 150 τα αλλαξα σε 40χιλ ,όλα τα υπολοιπα είναι τα ιδια με το παπι
βεβαια ακομα και με το 150 πας μια ανετη εκδρομη δυκαβαλο ξεκουραστα,ακομα και με πραγματα. επειδή ειχα και παπι ψηφιζω σκουτερ αν και στην αρχη που βγηκαν τα ελεγα πλυθρωνες. σκεψου και με το κρυο βαζεις και μια κουβερτα και εισαι και πολύ ζεστος

Kαι να γίνει μια στραβη και να πέσεις, με την κουβέρτα δεν σηκώνεσαι...Μπουρδουκλώνεσαι!Και περιμένεις την οδική να σε βγάλει! (πλάκα κάνω αλλα η κουβέρτα είναι...κάπως)...
Σκούτερ=πιο συχνή επισκευή (ιμάντες-μπιλιοφόρους,ξύδια,μύδια).
Μακρύτερο μεταξόνιο = δυσκολότερες μανούβρες απο πολλές μικρομεσαίες μηχανές
Τα πιο πολλά ΔΕΝ εχουν μανιβέλα άρα πρέπει να προσέχεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ την μπαταρία αλλιώς....την έκατσες.
Έχουν και λίγα καλά αλλα για ΜΕΝΑ δεν αξίζουν συγκρίση με τα αρνητικά αυτά.
όπως λέει και ο panos76 πας σε μονοκύλινδρο 250 όπως έκανα και εγώ.
Kώστα μιας και αναιβοκατεβαίνεις Συγγρού για να συννεοηθούμε για κανα καφεδάκι γιατί μένω κοντά στην Πάντειο.

DoctoR_k6
16/02/2017, 23:27
Δεν θελω να παρω με συμπλεκτη, θελω καθαρα πολης αλλα ελαφρως πιο μεγαλων αποστασεων. Θελω χωρους και ανεση!

Χώρο κ άνεση δεν θα τα βρεις πουθενά αλλού εκτός από το σκούτερ...ντεφακτο.
Ζυγίζεις τα δεδομένα κ προχωράς. Κ γω θα ήθελα ένα Duke (λόγου χάρη) να πηγαινοερχομαι δουλειά αλλά κ να φτάνω στεγνός στο γραφείο κ να έχω χώρο για τα πράγματα μου...Δύσκολο όμως.

p@nos
17/02/2017, 02:42
Δε παιρνεις τιποτα στο χερι με τερμα γκαζι...και επειδη κατι διαβασα για 200ε το χρονο εξοδα, στα 10 σχεδον χρονια δε νομιζω να εχω φτασει το 200ευρο σε εξοδα για ανταλλακτιμα και αναλωσιμα στο σκουτερ

Δεν υπαρχει κανενας λογος πλην καβλας να οδηγας για αστικες μετακινησεις κατι αλλο εκτος απο σκουτερ, ειδικα σε κινηση...

Για μοντελα πρεπει να αποφασισεις τι μεγεθος θελεις...βγαινουν σε s,m,l,xl

:D

astrapogiannos7
17/02/2017, 05:51
Αυτό που είπα έχω παρατηρήσει εγώ τουλάχιστον με το σκουτερ σε σχέση με παπί φίλου δλδ το χρόνο θα σου πάει λίγο πιο ακριβά το σκούτερ σε θέση με την πάπια αλλά έχει τόσα πλεονεκτήματα που ειλικρινά αξίζει και το τελευταίο ευρώ

NIKOS.
17/02/2017, 08:16
αν ειναι να κανεις την αλλαγή αναβαθμίσει κτλπ πήγαινε στο sh300 abs για να εχει σοβαρή διάφορα με το crypton ....ειναι οικονομικο , σε χρήση και στιλέτο στο δρομο!!
και αν ξακαβαλησεις παπί γράψε μου !!!

P70
19/02/2017, 01:30
αν ειναι να κανεις την αλλαγή αναβαθμίσει κτλπ πήγαινε στο sh300 abs για να εχει σοβαρή διάφορα με το crypton ....ειναι οικονομικο , σε χρήση και στιλέτο στο δρομο!!
και αν ξακαβαλησεις παπί γράψε μου !!!

Ρωτησα γιατι ηταν ενα απο τα πρωτα που με ενδιεφεραν...και μολις ακουσα οτι η καταναλωση μπορει να βαραει και πανω απο 5-6 /100 αμα το τρεχω.... ειπα καλυτερα να χρησιμοποιω τη μηχανη μου που καιει τοσο.
(βασικα σε οτιδηποτε ανεβαινει πανω απο 200 κυβικα η κατασταση ειναι πικρα) Δεν λεω οτι περιμενω να καιει 3 και ακτω οπως το cryptonακι, ομως μεχρι 4- 4,5 θα εφτανα. Επισης το αντιστοιχο 150αρι SH, πρεπει να ειναι πιο αργο και απο το crypton-x.

NIKOS.
19/02/2017, 07:07
νομίζω ότι η κατανάλωση που αναφέρεις ,ειναι υπερβολική το ειχα το μηχανακι και δεν νομίζω να εχει τόσο μεγάλη κατανάλωση .
με μια μέση οδηση μέσα στην πόλη ,υπολογισε γύρω στα 2,9 στα 100 με 3,8

P70
19/02/2017, 09:21
νομίζω ότι η κατανάλωση που αναφέρεις ,ειναι υπερβολική το ειχα το μηχανακι και δεν νομίζω να εχει τόσο μεγάλη κατανάλωση .
με μια μέση οδηση μέσα στην πόλη ,υπολογισε γύρω στα 2,9 στα 100 με 3,8

Το 300αρι εχεις; 3,8 καιει αν το πας τερμα; Δηλαδη, αν βγεις αττικη οδο και πας μεχρι μαρκοπουλο, ολο τερμα γκαζι, θα καψει τοσο;

ggs
19/02/2017, 09:31
Αν η απόλυτη οικονομία είναι η πρώτη σου προτεραιότητα, τότε παπι.

Το sh 150 είναι σίγουρα αναβάθμιση από το παπι με λίγο υψηλότερα κόστη χρήσης.

Το sh 300 είναι άλλη φάση. Δυνατό, άνετο, κάνει χαλαρά ακόμα και ταξίδι δικαβαλος. Φυσικά, ακόμα πιο ακριβό.

P70
19/02/2017, 09:43
Αν η απόλυτη οικονομία είναι η πρώτη σου προτεραιότητα, τότε παπι.

Το sh 150 είναι σίγουρα αναβάθμιση από το παπι με λίγο υψηλότερα κόστη χρήσης.

Το sh 300 είναι άλλη φάση. Δυνατό, άνετο, κάνει χαλαρά ακόμα και ταξίδι δικαβαλος. Φυσικά, ακόμα πιο ακριβό.

Το ξερω οτι δεν παιζει να την βγαλω με ιδια καταναλωση, εννοειται οτι κατι κερδιζεις κατι αλλο χανεις. Απλα αν η καταναλωση ειναι 5+ δεν αξιζει, μιας και εχω μηχανη σε αυτα τα ορια.

stefanos
19/02/2017, 09:59
Το 300αρι εχεις; 3,8 καιει αν το πας τερμα; Δηλαδη, αν βγεις αττικη οδο και πας μεχρι μαρκοπουλο, ολο τερμα γκαζι, θα καψει τοσο;

Θα πάς 145 όλη την αττική οδό με σκούτερ?:confused:
Σε ανοιχτούς δρόμους εκεί παίζει (και λίγο παραπάνω) αλλά πάνω από τα 120 είναι κουραστικό μάλλον.
Βέβαια έχει αρκετά π ε ρ ι σ σ ό τ ε ρ α έξοδα σε σύγκριση με μια μοτοσυκλέτα που θέλει μόνο λάδια φίλτρα λάστιχα και αλυσίδες.

TROOPER
19/02/2017, 09:59
Με βαση το στυλ που λες οτι οδηγεις καλυτερα παπι θα λεγα.

P70
19/02/2017, 10:45
Με βαση το στυλ που λες οτι οδηγεις καλυτερα παπι θα λεγα.

Αυτο τεινω να συμπερανω. Ναι ειμαι τυπος που θα το πηγαινει ταπα μονιμως, δυστυχως.

TROOPER
19/02/2017, 11:54
Αυτο τεινω να συμπερανω. Ναι ειμαι τυπος που θα το πηγαινει ταπα μονιμως, δυστυχως.

Τοτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις.

stefanos
19/02/2017, 12:20
Τοτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις.

Με παπί τάπα είναι λίγο επικίνδυνο.
Με ένα 250αρι σκούτερ με abs τάπα ίσως όχι τόσο.

p@nos
19/02/2017, 13:56
Φιλε ασε τις ταπες και τα στυλ οδηγησης...

Τραβα κανε μια βολτα ενα 250 να δεις αν σου κανει

TROOPER
19/02/2017, 14:00
Με παπί τάπα είναι λίγο επικίνδυνο.
Με ένα 250αρι σκούτερ με abs τάπα ίσως όχι τόσο.

Τι να σου πω...εγω δεν μπορεσα ποτε να οδηγησω το παπι διαφορετικα.

NIKOS.
19/02/2017, 14:36
Το 300αρι εχεις; 3,8 καιει αν το πας τερμα; Δηλαδη, αν βγεις αττικη οδο και πας μεχρι μαρκοπουλο, ολο τερμα γκαζι, θα καψει τοσο;

όχι δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό και ούτε πρόκειται να το κάνει οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος
η κατανάλωση που ανεφερα ειναι με ήπιους και με γρήγορους ρυθμούς μέσα στην πόλη.
τωρα η μετρηση που λες δεν εχει νόημα γιατί έτσι δεν θα το οδηγείς ποτέ.

Pew
19/02/2017, 16:14
όχι δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό και ούτε πρόκειται να το κάνει οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος ������������
η κατανάλωση που ανεφερα ειναι με ήπιους και με γρήγορους ρυθμούς μέσα στην πόλη.
τωρα η μετρηση που λες δεν εχει νόημα γιατί έτσι δεν θα το οδηγείς ποτέ.
Σορρυ που πεταγομαι σαν τη σφηνα... να πω ομως μερικα πραγματα σχετικα με το παραπανω.
Παραλογο δεν εχω ακουσει να με χαρακτηριζουν οσοι με ξερουν καλα, αλλα δεν ειμαι απο αυτους που οδηγουν νορμαλ, το λοπον....

Το καλοκαιρι που μας περασε, αλλα και το προηγουμενο, εκανα σε καθημερινη βαση 100χλμ. 50+50... λογω δουλειας.
Ολα σε επαρχιακο δικτυο με τα Τεμπη στη μεση.

09:00 ξυπναγα και 09:30 ημουν στη δουλεια. Δεν εκανε κιχ, δεν εκαψε λαδι, δεν, δεν δεν!
Ενα διμηνο μαλιστα, οι διαδρομες ηταν δικαβαλες! (70+55kg)
Ο ρυθμος, ο ιδιος. Ξυσιμο κεντρικου stand στα Τεμπη... ευθειες και στροφες 120.

H καταναλωση, ηταν περιπου στα 4,6l/100 δικαβαλος. Το τεποζιτο (15l) εβγαζε 290 με 300χλμ, οταν πλησιαζα λαμπακι, εμπαινα σε "eco mood". :p
Το γκαζι On-off με προσπερασεις συνεχεια. Πιο πανω δεν παει σε επαρχιακο, θα παρεις βαλβιδες, πιστονι, μπιελα στο χερι με 300αρι σκουτερ.
Το μονο που ειχα εγνοια, ηταν να μην ξεπερναω παρατεταμενα τις 8000rpm

Δικαβαλος, Θεσσαλονικη πλεον που εχω μετρησει καταναλωση, φλερταρει στα 5λ/100, ΜΟΝΟ ΚΕΝΤΡΟ!
Στρωτή αλλα σβελτη οδηγηση.
Μονός, σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι ... 3,3l/100 με το μισο κομματι περιφερειακο. Σβελτα δεν μπορω να παω, γιατι δεν προλαβαινει να ζεσταθει ο κινητηρας πληρως μεχρι να φτασω.


Στο δια ταυτα:
Η αντικατασταση του παπιου με σκουτερ, θεωρω οτι ειναι σοφη επιλογη εαν διαλεξεις ενα αξιοπιστο και μπορεις να βαλεις χερι μονος σου για το σερβις της μεταδοσης.
Το σερβις μεταδοσης στα SH ειναι ευκολο... τα δε εργοστασιακα ανταλλακτικα αν τα βρεις απο ιντερνετομαγαζα, κοστιζουν ΠΟΛΥ λιγοτερα απο αντιπροσωπεια.
Μπορει καποιος να παει και σε aftermarket λυσεις οπως Mitsuba/Bando ... που ειναι πιο οικονομικοι και βγαζουν μεν λιγοτερα χιλιομετρα, αλλα περισσοτερα απ'οσα θα πιστευε καποιος αναλογικα της τιμης.
Τα δε σερβις λαδιων, φιλτρου κτλ... με κεντρικο σταντ γινονται πολυ ευκολα. Στο 10λεπτο!
Ο χωρος κατω απο τη σελα, η προστασια απο νερα και αερα ... δε συγκρινονται.
Αυτοματο για να μη σου σπανε οι μπαλες απο το ανεβασε/κατεβασε 200 ταχυτητες αν μπλεξεις σε κινηση.


Ειναι ακριβοτερο στα σερβις απο ενα παπι, αλλα με σωστη χρηση... δεν θα "χαρχαλεψει" το ιδιο ευκολα.
Βαλε 50000χλμ στο σασι ενος Crypton και δες ποσο σωβρακο θα γινει.

p@nos
19/02/2017, 16:16
Και κατι ακομα αμα βγεις με το σκουτερ αττικη οδο και πας τερμα γκαζι υπαρχει και αλλο εξοδο που θα επρεπε να σε ανησυχει περισσοτερο απο την καταναλωση (ολου του μηνα)

zopas
19/02/2017, 16:47
μονο και μονο που θα κουβαλας 7 σακουλες σουπερ μαρκετ με το SH εχει βγαλει τα χρηματα του...το αγκιστρακι μπροστα όλα τα λεφτα! βεβαια διπλασια καταναλωση από παπι αλλα πιο γρηγορο, πιανει τα 80 με το που ανοιγοκλεινεις τα ματια, 125 τελικη, πολύ πιο σβελτο θα το καταευχαριστηθεις..αν μπορεις να αγορασεις το 300σαρι εχεις λυσει τα προβλήματα σου μια και καλη...

γενικα όμως δεν μπορεις να τα εχεις όλα...

stefanos
19/02/2017, 17:22
μονο και μονο που θα κουβαλας 7 σακουλες σουπερ μαρκετ με το SH εχει βγαλει τα χρηματα του...το αγκιστρακι μπροστα όλα τα λεφτα!

Εδώ το 150 είναι πολύ καλύτερο από το 300.Μεγαλύτερο πάτωμα και το αγκιστράκι στο 300 σπάει γιά πλάκα.
Επιπλέον το δικό μου (60kkm) άρχισε να τσιμπάει το W10-40, κολλητού με 80+ πίνει κανονικά (β χέρι όμως δεν ξέρουμε αν έπεσε πείραγμα στο κοντέρ).

byron
19/02/2017, 17:53
Κατανάλωση στο SH-300 μέσα στην πόλη, γύρω στα 4.5lt/100. Παρακάτω (με σβελτη οδήγηση) δεν...

Παράλογη δεν την λες, αλλά δεν είναι παπιου. Που δεν συγκρίνεται σε τίποτα με το παπί βέβαια, αλλά λέμε.

kostasagk
20/02/2017, 11:10
Εδώ το 150 είναι πολύ καλύτερο από το 300.Μεγαλύτερο πάτωμα και το αγκιστράκι στο 300 σπάει γιά πλάκα.
Επιπλέον το δικό μου (60kkm) άρχισε να τσιμπάει το W10-40, κολλητού με 80+ πίνει κανονικά (β χέρι όμως δεν ξέρουμε αν έπεσε πείραγμα στο κοντέρ).

Προχθες του εκανα επισκευή επειδή ψιλοτσιμπαγε ,αλλαξα τα ελατήρια του λαδιου ηταν κολλημενο -βλέπεις δεν εχει φιλτρο κανονικο- αλλαγη τιμουχες βαλβιδων με μαμα μονο και αλλαγη ρουλεμάν εκκεντροφορου συν φλατζες 90 εβρο όλα μαμα. χρονος 6 ωρες με καφε

Pew
20/02/2017, 19:00
Δεν σπαει δεν χαλαει? :p
Στα ποσα χιλιομετρα εγιναν ολα αυτα; (στο 150άρι αν καταλαβα καλα ε;)

kostasagk
20/02/2017, 19:12
Που το παράξενο; ξέρεις κάποιο εργαλείο που να μην θέλει συντήρηση.μην το μπλέκεται με ζημία 10 χρόνων με 63κχ.εδω μηχανές των 20+ χιλιάδων και επισκευάζονται στα 20-30κχ όχι τα παπιά

Pew
20/02/2017, 19:15
Που το παράξενο; ξέρεις κάποιο εργαλείο που να μην θέλει συντήρηση.μην το μπλέκεται με ζημία 10 χρόνων με 63κχ.εδω μηχανές των 20+ χιλιάδων και επισκευάζονται στα 20-30κχ όχι τα παπιά
Δεν μου φανηκε παραξενο, απεναντιας ρωτησα καθαρα για δικους μου λογους περιεργειας.
Το οτι δεν εχει φιλτρο λαδιου, αλλα μοναχα μια σιτα (ΑΝ κουμπωσει και σωστα ποτε της) ... ειναι μεγαλο μειον και οι αλλαγες λαδιων πρεπει να γινονται για ψυλλου πηδημα, ειδικα αν μολυνεται με υγρασια και blow-by βενζινης και καυσαεριων απο τα πολλα αναψε-σβησε.

Αλλαξες μονο ελατηριο λαδιου ή ολα τα ελατηρια του πιστονιου;
Μου φαινεται χαζομαρα να μην τα αλλαξεις ολα μαζι απο τη στιγμη που λυθηκε το μοτερ...

kostasagk
20/02/2017, 19:20
Εμ εδώ αλάξα καιτα ρουλεμάν εκκεντροφόρου τα ελατήρια δεν θα αλλαζα .απλά ο χρόνος κάνει περισσότερο ζημία από τα χιλ .και φυσικά τα λάδια κάθε 5κχ με συνθετικό Amsoil kai iponeτελευταια

amyroukai
20/02/2017, 21:40
5000 χιλιόμετρα σε σκουτεράκι πόλης δεν είναι πολλά;

Pew
20/02/2017, 21:43
5000 χιλιόμετρα σε σκουτεράκι πόλης δεν είναι πολλά;

Ανα 7000-9000 τα αλλαζω εγω και εχω 40000.
10000 προτεινει η Piaggio.

Ζω επικινδυνα...

amyroukai
20/02/2017, 22:27
Ανα 7000-9000 τα αλλαζω εγω και εχω 40000.
10000 προτεινει η Piaggio.

Ζω επικινδυνα...

μωρέ εσύ καλά κάνεις. απλά λέω εγώ τώρα, η Χόνδα μέσα στην άπειρη ανοησία της προτείνει αλλαγή κάθε 4000 με την κλασσική προειδοποίηση για συνθήκες με σκόνη, υγρασία κλπ κλπ κλπ. Επίσης λέει να μην χρησιμοποιείται "ανώτερος τύπος λιπαντικού" από αυτόν που βάζει. Και αν δεν απατώμαι τα συνθετικά λάδια τα λέει "4 stroke hi-Performance"...

Οπότε για την ζημιά, μήπως δεν φταίει η εταιρία...

zopas
21/02/2017, 07:50
Ειδικα στο sh 150 αλλαγη καθε 2 χιλιαδες χλμ, ειδικα αν ειναι παλιο το σκουτερ..1 λιτρο ορυκτελαθο των 6,5 ευρω σιγα μην ειναι εξοδο προκειμενου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..και φυσικα συμπληρωμα οταν το τσιμπαει..ισως το μονο μειονεκτημα των sh..

gior-gos
21/02/2017, 08:48
1 λιτρο ορυκτελαθο των 6,5 ευρω

12 € εχει στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Της honda, το 10-30.

amyroukai
21/02/2017, 08:53
Αυτό ήθελα να ρωτήσω τώρα... Ποιό ορυκτέλαιο; Μα, πόσο δύσκολο είναι να βάλεις το λάδι που ζητάει ο κατασκευαστής τελικά... Και μετά λέμε τι έχουν τα έρημα και ψοφάνε.

zopas
21/02/2017, 10:13
Castrol 20-50 και για σκουτερ..6,5 ευρω λαμπριανιδης..και μην αρχισουμε μα γιατι τοσο παχυ λαδι..ειπαμε απο την στιγμη που καιει και συμπληρωνουμε βαζουμε πιο χοντρο λαδακι..παντως οσα μαστορια εχω ρωτησει στα παλια σκουτερ αυτα δηλαδη που εχουν κανει δεκαδες χιλιαδες χλμ συστηνουν αλλαγη καθε 2 χιλιαδες..σιγα τα αυγα προκειμενου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..

zopas
21/02/2017, 10:26
Αυτο:http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/brand/castrol/castrol-actevo-20w50.html

byron
21/02/2017, 10:42
Ειδικα στο sh 150 αλλαγη καθε 2 χιλιαδες χλμ, ειδικα αν ειναι παλιο το σκουτερ..1 λιτρο ορυκτελαθο των 6,5 ευρω σιγα μην ειναι εξοδο προκειμενου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..και φυσικα συμπληρωμα οταν το τσιμπαει..ισως το μονο μειονεκτημα των sh..

2000 χλμ...!!! στο scooter !!! :lol:

Ούτε αγωνιστικό μοτέρ να ήταν.

Panos76
21/02/2017, 13:06
2000 χλμ...!!! στο scooter !!! :lol:

Ούτε αγωνιστικό μοτέρ να ήταν.

Δεν του κάνει κακό, 150άρι μοτεράκι είναι.



Στο glx που είναι ιστορικό μοτέρ αλλάζω κάθε 1000 :tooth:

byron
21/02/2017, 13:30
Δεν του κάνει κακό, 150άρι μοτεράκι είναι.



Στο glx που είναι ιστορικό μοτέρ αλλάζω κάθε 1000 :tooth:

Νταξ...και ωρόμετρο μπορεί να βάλει κάποιος. Μαζί με θερμόμετρο και κομπρέσες.

Είναι απλά αστείο να συζητάμε για αλλαγές στα 2.000 χλμ σε scooter που έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές λαδιού και όριο από τον κατασκευαστή του. Αν τσιμπάει λάδι, δεν φταίει η πυκνότητα του λαδιού, αλλά κάποια φθορά ή λάθος σχεδίαση στον κινητήρα (TDM 850 πχ).
Το βάζω πιο "χοντρό" (sic), και τα αλλάζω κάθε μήνα γιατι το λέει ο mechanic...με υποψιάζει λίγο (για τις γνώσεις του mechanic).

daz
21/02/2017, 14:00
Δεν του κάνει κακό, 150άρι μοτεράκι είναι.



Στο glx που είναι ιστορικό μοτέρ αλλάζω κάθε 1000 :tooth:

Δεν είμαι σίγουρος ότι δεν του κάνει κακό αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν του κάνει ούτε καλό!

Panos76
21/02/2017, 14:00
Λέω απλά πως δεν του κάνει κακό να το αλλάζεις στο μεσοδιάστημα σε σχέση με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής. (το κάνω σε όλα μου τα οχήματα).

Για όλα τα άλλα εξυπακούεται, τύπος λαδιού, κλπ, πως ακολουθούμε τις οδηγίες.

Nik0s_Dk
21/02/2017, 14:09
Παντελακο κοιτα το σιτικομ το 300. Μ αισχρή χρήση τάπες Εθνική 140 145 και Μέσα στην πόλη άνετο. Μέσο όρο 4,3 τα 100. Πάνω απο 200 χλμ αυτονομία. 10λίτρο ντεπόζιτο. Εχω βγάλει μέχρι 240 και είχε ακόμα κάτι λιγότερο απο μισό λίτρο. Έχει χώρους καλούς. Μείον τα σέρβις του είναι ακριβά αλλά δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός τα πληρώνει η εταιρία οπότε ίσως και μας γδέρνουν.. Δε ζορίζεται με 2 άτομα. Αξίζει. Θα το άλλαζα το παπί μονο για θέμα γκαζιού και ανέσης. Ότι θες μου λες

daz
21/02/2017, 15:06
Λέω απλά πως δεν του κάνει κακό να το αλλάζεις στο μεσοδιάστημα σε σχέση με αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής. (το κάνω σε όλα μου τα οχήματα).

Για όλα τα άλλα εξυπακούεται, τύπος λαδιού, κλπ, πως ακολουθούμε τις οδηγίες.

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν του κάνει κακό. Θέλεις να μου πεις τι καλό του κάνει?

Η σωστή απάντηση είναι, κανένα! Η ποσότητα και η ποιότητα λαδιού αντέχει για πολύ παραπάνω σε σχέση με τις στροφές που έχει ο κινητήρας. Οπότε πετάς λάδια που έχουν ακόμα ζωή και σου δίνουν ότι ακριβώς δίνουν και τα καινούρια που βάζεις.

Είναι σα να αγοράζεις μια σοκολάτα, να τρως τη μισή και την άλλη μισή να την πετάς για να ανοίξεις μια καινούρια! Οκ δεν κάνει κακό αυτό (εκτός απ' την τσέπη σου) αλλά ούτε βλέπω και κανένα καλό!

P70
21/02/2017, 17:15
όχι δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό και ούτε πρόκειται να το κάνει οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος ������������
η κατανάλωση που ανεφερα ειναι με ήπιους και με γρήγορους ρυθμούς μέσα στην πόλη.
τωρα η μετρηση που λες δεν εχει νόημα γιατί έτσι δεν θα το οδηγείς ποτέ.

Δηλαδη με ενα οχημα που εχει τελικη 120 χλμ την ωρα, σου φαινεται περιεργο σε μια εθνικη οδο να πηγαινεις με 120; πασο.


@p@nos αν με γραψουν κληση με οριο το 100 και το 80 με παπι, χαλαλι τους ρε φιλε :lol:

Pew
21/02/2017, 18:47
Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν του κάνει κακό. Θέλεις να μου πεις τι καλό του κάνει?

Η σωστή απάντηση είναι, κανένα! Η ποσότητα και η ποιότητα λαδιού αντέχει για πολύ παραπάνω σε σχέση με τις στροφές που έχει ο κινητήρας. Οπότε πετάς λάδια που έχουν ακόμα ζωή και σου δίνουν ότι ακριβώς δίνουν και τα καινούρια που βάζεις.

Είναι σα να αγοράζεις μια σοκολάτα, να τρως τη μισή και την άλλη μισή να την πετάς για να ανοίξεις μια καινούρια! Οκ δεν κάνει κακό αυτό (εκτός απ' την τσέπη σου) αλλά ούτε βλέπω και κανένα καλό!
Τσαμπα σαλιο χαλας φιλε. (Αν εισαι φιλη, χαλας και τα νυχια σου στα keyboard).
Ο κοσμος αρνειται κατηγορηματικα να καταλαβει καποια πραγματα.

Υπαρχουν ανθρωποι που βαζουν μπρος και αφηνουν 5 λεπτα το μηχανακι στο ρελαντι για να ζεσταθει κανοντας τσιγαρο, χαζευοντας τ'αστερια με 2 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια.
...μετα, βαζουν κρανος, γαντια, ανεβαινουν. Μαρσασουν λιγο, φτανουν στο πρωτο φαναρι.
...λιγο αργοτερα βλεπουν τη θερμοκρασια παραφλου "να πλησιαζει στη μεση"... ΟΛΑ ΚΑΛΑ! Ζεσταθηκε.
..... και κιζουν το κακομοιρο το μηχανακι με λαδια στους 30 βαθμους οπως και πολλα ακομα κινουμενα μερη.

Μετα, απορουν!! Πως καιει λαδι οταν οι αλλαγες γινοταν ανα 1000χλμ! :D


Οκ καποια καινε λαδι σε μεγαλο ποσοστο λογω κατασκευής, δεν ειναι κακο αν η καταναλωση ειναι μικρη και ΣΤΑΘΕΡΗ
(αλλο να καιει 100ml με καρτερ 1,3L ανα 9000χλμ και αλλο να καιει 500ml ανα 2000χλμ ή και τιποτα... εκει κατι βρομαει!)
Για 'μενα 2 ειναι τα κλασσικα FAIL τυπου "ποιος;;; εγω ξερω καλυτερα!!":

1) Αλλαγη λαδιων ΤΡΑΓΙΚΑ νωριτερα απ'οσα προτεινει ο κατασκευαστης
2) Επιλογη διαφορετικου ιξωδους λαδι, σε μηχανακι ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ για επιδοσεις (για τα επιδοσεων ειναι ακομα μεγαλυτερη ιστορια και δραμα!).

stefanos
21/02/2017, 19:10
μωρέ εσύ καλά κάνεις. απλά λέω εγώ τώρα, η Χόνδα μέσα στην άπειρη ανοησία της προτείνει αλλαγή κάθε 4000 με την κλασσική προειδοποίηση για συνθήκες με σκόνη, υγρασία κλπ κλπ κλπ. Επίσης λέει να μην χρησιμοποιείται "ανώτερος τύπος λιπαντικού" από αυτόν που βάζει. Και αν δεν απατώμαι τα συνθετικά λάδια τα λέει "4 stroke hi-Performance"...

Οπότε για την ζημιά, μήπως δεν φταίει η εταιρία...

To 300 λέει "SG or higher except oils labeled as energy conserving" και jaso MB,
Για τις αλλαγές 6000 km ή 6 μήνες.
Τι περιθώρια λάθους υπάρχουν?

Pew
21/02/2017, 19:17
To 300 λέει "SG or higher except oils labeled as energy conserving" και jaso MB,
Για τις αλλαγές 6000 km ή 6 μήνες.
Τι περιθώρια λάθους υπάρχουν?
E τα αλλαζεις ανα 4000 να 'σαι σιγουρος.
Μετα η Honda λεει ανα 5000 με απολυτη σιγουρια να πεσει μεσα.
Ε... μετα τ'αλλαζεις ανα 3000! :bawl:

daz
21/02/2017, 19:26
Ρε παιδιά γι το ΧΤ η υαμαχα λέει 10.000χλμ.
Ο έλληνας αντιπρόσωπος έχει προσθέσει "για τις ελληνικές συνθήκες αλλαγή καθε 5.000" (μόνο ο έλληνας το έχει κάνει αυτό)
Και ο Έλληνας οδηγός τα αλλάζει κάθε 3.000 για να έχει το κεφάλι του ήσυχο!
Βάζει και πλήρως συνθετικό μερικές φορές, σε μονοκύλινδρο με 6.500 στροφές μαξ, γιατί είναι καλό λέει!
Μετά λέει ότι πήρε ΧΤ γιατί τα ΚΤΜ έχουν ακριβά σέρβις και ασχολείται συνέχεια με την κατανάλωση βενζίνης!

amyroukai
21/02/2017, 20:00
To 300 λέει "SG or higher except oils labeled as energy conserving" και jaso MB,
Για τις αλλαγές 6000 km ή 6 μήνες.
Τι περιθώρια λάθους υπάρχουν?

τα 125/150 λέει κάθε 4000 αλλαγή και πλύσιμο την σίτα (κατέβασα το manual). Αν τα αλλάζεις κάθε 6000 προφανώς και υπάρχουν περιθώρια λάθους. Επίσης, όταν λέει "Χρησιμοποιείτε το συνιστώμενο λάδι" το οποίο είναι ημισυνθετικό και βάΝεις συνθετικό γιατί έτσι, επίσης υπάρχουν περιθώρια λάθους.

Και φυσικά, υπάρχουν περιθώρια να κάνω λάθος εγώ και να είναι όλοι οι άλλοι σωστοί.

p@nos
21/02/2017, 21:09
Δηλαδη με ενα οχημα που εχει τελικη 120 χλμ την ωρα, σου φαινεται περιεργο σε μια εθνικη οδο να πηγαινεις με 120; πασο.


@p@nos αν με γραψουν κληση με οριο το 100 και το 80 με παπι, χαλαλι τους ρε φιλε :lol:


Με παπι δε θα σε γραψουν, αλλα εσυ ειπες οτι θες κατι για να το πας τερμα...σε εθνικη με σκουτερ το τερμα ειναι κοντα 150 χλμ και ναι, με τοσα μια χαρα σε γραφουν...

Οπως σου ειπα παραπανω, τραβα κανε ενα σκουτερ βολτα και θα καταλαβεις αν σου κανει η οχι...το παπι δεν εχει κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με το σκουτερ, η μονη διαφορα ειναι οτι αν το οικονομικο ειναι ο απολυτα καθοριστικος παραγοντας, κερδιζει το παπι...αλλα στην ουσια ειναι ενα σεναριο που στους τυφλους βασιλευει αυτος με το γλαυκωμα...το ενα εχει πολυ χαμηλα εξοδα, και το αλλο ακομα πιο χαμηλα εξοδα...

stefanos
21/02/2017, 22:29
τα 125/150 λέει κάθε 4000 αλλαγή και πλύσιμο την σίτα (κατέβασα το manual). Αν τα αλλάζεις κάθε 6000 προφανώς και υπάρχουν περιθώρια λάθους. Επίσης, όταν λέει "Χρησιμοποιείτε το συνιστώμενο λάδι" το οποίο είναι ημισυνθετικό και βάΝεις συνθετικό γιατί έτσι, επίσης υπάρχουν περιθώρια λάθους.

Και φυσικά, υπάρχουν περιθώρια να κάνω λάθος εγώ και να είναι όλοι οι άλλοι σωστοί.

Για το 300άρι μιλάω και το προτεινόμενο είναι "Honda 4-stroke motorcycle oil" τρέχα γύρευε δηλαδή ποιό απ όλα.
Από την άλλη εδώ: http://prohondaoils.com/engine-oils/4-stroke-engines/ (κλικ το applications)
σαφώς αναφέρει ότι για σκουτεράκια το καλυτερότερο είναι το HP4M που ΔΕΝ επιτρέπεται να μπει σε στριτάδικα γιατί προφανώς
περιέχει αντιτριβικά.
Και φυσικά εφόσον η Honda δεν έβγαζε συνθετικό μέχρι πρόσφατα πώς θα το συνιστούσε.

amyroukai
21/02/2017, 22:34
αυτό που δεν πρόσεξες λοιπόν είναι ότι η ανακατασκευή από την οποία ξεκίνησε η συζήτηση έγινε σε 150άρι στο οποίο έμπαινε συνθετικό κάθε 6000.

stefanos
21/02/2017, 23:27
αυτό που δεν πρόσεξες λοιπόν είναι ότι η ανακατασκευή από την οποία ξεκίνησε η συζήτηση έγινε σε 150άρι στο οποίο έμπαινε συνθετικό κάθε 6000.

Τη συζήτηση για τα "τσιμπίματα" και τα "ρουφήγματα" την άνοιξα εγώ.
Μέχρι τότε γαμ@γ@νε τα SH.:lol:
Και εντάξει το 150 που στροφάρει συνέχεια στο θεό να "τσιμπάει" στα 60+ τρώγεται.
Το 300 να σου πω δεν το περίμενα.

kostaskk
21/02/2017, 23:28
Με παπι δε θα σε γραψουν, αλλα εσυ ειπες οτι θες κατι για να το πας τερμα...σε εθνικη με σκουτερ το τερμα ειναι κοντα 150 χλμ και ναι, με τοσα μια χαρα σε γραφουν...

Οπως σου ειπα παραπανω, τραβα κανε ενα σκουτερ βολτα και θα καταλαβεις αν σου κανει η οχι...το παπι δεν εχει κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με το σκουτερ, η μονη διαφορα ειναι οτι αν το οικονομικο ειναι ο απολυτα καθοριστικος παραγοντας, κερδιζει το παπι...αλλα στην ουσια ειναι ενα σεναριο που στους τυφλους βασιλευει αυτος με το γλαυκωμα...το ενα εχει πολυ χαμηλα εξοδα, και το αλλο ακομα πιο χαμηλα εξοδα...
πλεονεκτηματα παπιου:
μεγαλύτεροι τροχοι=ασφαλεια-ευκολία (λακουβες,πεζοδρομια,φρεναρισμα(μεγαλος τροχος εχει και καλητερο φρεναρισμα και παιρνει και μεγαλητερα φρενα αν θες), καλύτερη λειτουργεια αναρτήσεων,και γενικα ειναι καλητερο στο περασμα 'εμποδιων')
για αυτο και στα off-road βαζουν μεγαλους τροχους.
ποιο αποτομη γεωμετρια= στρίψιμο-ευελιξια. (καστερ,μεταξονιο)
συνήθως λιγοτερο βαρος= ευελιξια,ευκολοτερος χειρισμος,μικρότερη καταναλωση
λιγοτερο ογκος=ευκολια οταν εισαι σε κινηση αναμεσα σε αυτοκινητα- πας ευκολοτερα πρωτος στο φαναρι.

το παπι εκτος του οτι καει λιγοτερη βενζινη και δεν εχει ιμαντα,εχει λιγοτερο κοστος επισκευης αν πεσεις κατω λογο του οτι δεν εχει τα πολλα πλαστικα του σκουτερ και ειναι πολυ ποιο ευκολο στο λυσε δεσε (λιγοτερη ωρα στον μαστορα=λιγοτερο κοστος)
ή αν το φτιαχνεις μονος ενα παπι ειναι πολυ ποιο ευκολο γιατι δεν χρειαζεται να βγαζεις-βαζεις την πλαστικουρα που εχουν τα σκουτερ

εκτος αυτου οταν μεινεις απο μιζα και μανιβελα στο παπι μπορεις πολυ απλα να το σπρωξεις με μια ταχυτητα μεσα και θα παρει. το σκουτερ οχι.
ενω με σωστη χρηση του κανονικού σασμαν εχεις πολυ ποιο πολλες επιλογες.
πχ οταν θες να καψεις πολυ λιγο πας με κρεμασμενη 4η παντου και πολυ λιγο γκαζι. το αυτοματο φυγοκεντρικο του σκουτερ θα επελεγε μια μικροτερη σχεση και θα εκαιγες παραπανω.

στις κατηφορες ή τσουλοντας πριν απο φαναρια μπορεις να βαλεις νεκρα και να σβησεις το μοτερ. ή να εχεις νεκρα με ανοικτο μοτερ.
στην συνεχεια εν κινησει να το ξαναβαλεις μπρος.
αν δεν θες να φθειρεις τα φρενα μπορεις να φρεναρεις με κατεβασματα.
ή σε μεγαλες κατηφορες να βαζεις μια ταχυτητα κατω και να τις περνας χωρις να πατήσεις καθολου φρενο.
σε εκτακτη αναγκη μπορεις να συνδυάσεις κατεβασματα ταχυτητων και φρενα μαζι.
σε βρεγμενο εχεις λιγοτερη πιθανοτητα για γληστριμα τροχου οταν κανεις κατεβασμα σε σχεση με φρεναρισμα.

αν θες αποτομη επιταχυνση μπορεις να κατεβασεις 1 ταχυτητα ή 2 ή να πατιναρεις τον συμπλεκτη και να τον συμπλεξεις αποτομα εχοντας παει τις στροφες του μοτερ στο τερμα
αυτο οδηγει και σε σουζες ή δυνατοτερη επιταχυνση οταν την χρειαστεις.
θεωρω οτι φορτώνονται το ιδιο (εχω μεταφερει ανετα βαλιτσα πανω σε παπι)
και το μονο πλεονεκτιμα του σκουτερ ειναι ο χωρος κατω απο την σελα και τα περισσοτερα κυβικα συνηθος.

P70
22/02/2017, 12:31
πλεονεκτηματα παπιου:
μεγαλύτεροι τροχοι=ασφαλεια-ευκολία (λακουβες,πεζοδρομια,φρεναρισμα(μεγαλος τροχος εχει και καλητερο φρεναρισμα και παιρνει και μεγαλητερα φρενα αν θες), καλύτερη λειτουργεια αναρτήσεων,και γενικα ειναι καλητερο στο περασμα 'εμποδιων')
για αυτο και στα off-road βαζουν μεγαλους τροχους.
ποιο αποτομη γεωμετρια= στρίψιμο-ευελιξια. (καστερ,μεταξονιο)
συνήθως λιγοτερο βαρος= ευελιξια,ευκολοτερος χειρισμος,μικρότερη καταναλωση
λιγοτερο ογκος=ευκολια οταν εισαι σε κινηση αναμεσα σε αυτοκινητα- πας ευκολοτερα πρωτος στο φαναρι.

το παπι εκτος του οτι καει λιγοτερη βενζινη και δεν εχει ιμαντα,εχει λιγοτερο κοστος επισκευης αν πεσεις κατω λογο του οτι δεν εχει τα πολλα πλαστικα του σκουτερ και ειναι πολυ ποιο ευκολο στο λυσε δεσε (λιγοτερη ωρα στον μαστορα=λιγοτερο κοστος)
ή αν το φτιαχνεις μονος ενα παπι ειναι πολυ ποιο ευκολο γιατι δεν χρειαζεται να βγαζεις-βαζεις την πλαστικουρα που εχουν τα σκουτερ

εκτος αυτου οταν μεινεις απο μιζα και μανιβελα στο παπι μπορεις πολυ απλα να το σπρωξεις με μια ταχυτητα μεσα και θα παρει. το σκουτερ οχι.
ενω με σωστη χρηση του κανονικού σασμαν εχεις πολυ ποιο πολλες επιλογες.
πχ οταν θες να καψεις πολυ λιγο πας με κρεμασμενη 4η παντου και πολυ λιγο γκαζι. το αυτοματο φυγοκεντρικο του σκουτερ θα επελεγε μια μικροτερη σχεση και θα εκαιγες παραπανω.

στις κατηφορες ή τσουλοντας πριν απο φαναρια μπορεις να βαλεις νεκρα και να σβησεις το μοτερ. ή να εχεις νεκρα με ανοικτο μοτερ.
στην συνεχεια εν κινησει να το ξαναβαλεις μπρος.
αν δεν θες να φθειρεις τα φρενα μπορεις να φρεναρεις με κατεβασματα.
ή σε μεγαλες κατηφορες να βαζεις μια ταχυτητα κατω και να τις περνας χωρις να πατήσεις καθολου φρενο.
σε εκτακτη αναγκη μπορεις να συνδυάσεις κατεβασματα ταχυτητων και φρενα μαζι.
σε βρεγμενο εχεις λιγοτερη πιθανοτητα για γληστριμα τροχου οταν κανεις κατεβασμα σε σχεση με φρεναρισμα.

αν θες αποτομη επιταχυνση μπορεις να κατεβασεις 1 ταχυτητα ή 2 ή να πατιναρεις τον συμπλεκτη και να τον συμπλεξεις αποτομα εχοντας παει τις στροφες του μοτερ στο τερμα
αυτο οδηγει και σε σουζες ή δυνατοτερη επιταχυνση οταν την χρειαστεις.
θεωρω οτι φορτώνονται το ιδιο (εχω μεταφερει ανετα βαλιτσα πανω σε παπι)
και το μονο πλεονεκτιμα του σκουτερ ειναι ο χωρος κατω απο την σελα και τα περισσοτερα κυβικα συνηθος.

Αναλυτικοτατο και ωραιο! Συμφωνω απόλυτα σε ολα! Δεν θα κανω την κινηση τελικα, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

BLiTzER
22/02/2017, 12:36
στις κατηφορες ή τσουλοντας πριν απο φαναρια μπορεις να βαλεις νεκρα και να σβησεις το μοτερ. ή να εχεις νεκρα με ανοικτο μοτερ.
στην συνεχεια εν κινησει να το ξαναβαλεις μπρος.


Εγκυκλοπαιδικά αυτά, φαντάζομαι και δε συμβουλεύεις να το κάνει κανείς στην πράξη, μμ;

daz
22/02/2017, 12:43
....


Nice post man! :beer:

Να επέμβω όμως σε κάποια σημεία?


στις κατηφορες ή τσουλοντας πριν απο φαναρια μπορεις να βαλεις νεκρα και να σβησεις το μοτερ. ή να εχεις νεκρα με ανοικτο μοτερ.

Και με τους δύο τρόπους είναι επικίνδυνο αλλά το σβηστό μοτέρ δεν είναι ότι καλύτερο και για το σασμάν!
Για οικονομία αφήνουμε απλά το γκάζι. Όταν η μηχανή ρολάρει με ταχύτητα μέσα, οι πεταλούδες είναι κλειστές και δεν στέλνουν καθόλου κάυσιμο.


αν δεν θες να φθειρεις τα φρενα μπορεις να φρεναρεις με κατεβασματα.

Σιγά το έξοδο! Για να μην πούμε τι συμβαίνει στον κινητήρα σε άγρια κατεβάσματα!


σε εκτακτη αναγκη μπορεις να συνδυάσεις κατεβασματα ταχυτητων και φρενα μαζι.

που είναι και το σωστό!

p@nos
22/02/2017, 16:57
....


:lol::lol::lol:

φιλε ειλικρινα γραφεις ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

η εισαι 80 χρονων και εχεις μεινει στις βεσπες η σε πληρωνει καποιος για να λες ασχετα πραγματα να ανεβουν οι πωλησεις των παπιων? η εισαι οντως ασχετος

μεγαλυτεροι τροχοι το παπι, τη στιγμη που πλεον στα σκουτερ ειναι στανταρ οι 14 τουλαχιστον ιντσες με πολλα σκουτερ να ειναι στις 16 η τις 17 ιντσες, με λαστιχα στις ροδες και σοβαρο πελμα και οχι τυλιγμενο λαστιχο του κηπου γυρω απο μια ζαντα

καλυτερο φρεναρισμα και καλυτερη λειτουργεια αναρτησης? κανεις πλακα? :cry::cry::cry::lol:

ο λογος του παπιου που στιβει πιο ''αποτομα'' ειναι επειδη ειναι 80 κιλα...φυσικα δεν υπαρχει γεωμετρια και ειανι εντελως αζυγιστο...αν ενα αμαξι περασει απο διπλα σου εχεις αλλαξει λοριδα...το ιδιο και αμα κλασεις πανω στο παπι, παλι θα αλλαξεις λοριδα

το κοστος του σκουτερ αν πεσεις, ειναι μικρο γιατι συνηθως τα σημεια που χτυπανε κατω ειναι αφαιρουμενα και στοιχιζουν λιγο...τωρα αν εσυ ψαχνεις το σεναριο αμα γινει τροπετο πιο φτιαχνεται πιο ευκολα πασο

ο ιμαντας που λες στην πλειοψηφια των σκουτερ κανει ενα 50ρικο και θα βγαλει καμμια 20χιλ χιλιομετρα...επισης δε θα χρειαστει ποτε συντηρηση λαδωμα τεντωμα κλπ και δε θα λερωσει ποτε τιποτα...το σεναριο να μεινεις απο μιζα ειναι κατι που θα συμβει μια φορα στα 10 χρονια? οποτε καλο θα ηταν συμφωνα με το σκεπτικο σου να μην παρεις μηχανη γενικοτερα χωρις μανιβελα...και μιας και λες οτι με το παπι καις λιγοτερο, το κιβωτιο cvt δουλευει παντα στη μεγιστη ροπη του κινητηρα η πολυ κοντα σε αυτην...εκει δηλαδη που εχεις την μεγιστη οικονομια...

στο θεμα καταναλωσης ειπαμε το σκουτερ καιει περισσοτερο μιας και παει και περισσοτερο...αλλα αν θεωρεις εξοδο μια καταναλωση της ταξης των 4λτ/100χλμ εξοδο καλυτερα να πας με τα ποδια γιατι κανεις και καλο στην υγεια σου...τωρα για τις κατηφορες και τα φρενα πρωτον αγνοεις πως πολλα σκουτερ εχουν χειροφρενο, και οσα δεν εχουν μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα μικρο κλειδωμα στη μια μανετα για να μην τσουλανε παρκαρισμενα...επισης προφανως αγνοεις πως φυσικα εχεις φρενο κινητηρα στο σκουτερ

το κατεβασμα στο φρεναρισμα πρεπει να συνοδευεται απο rev matching, αλλιως ειναι επικινδυνο γιατι θ μπλοκαρει ο τροχος...γι αυτο το λογο εχουν βγαλει μονοδρομους συμπλεκτες οι οποιοι μαλιστα κοστιζουν και παρα πολυ...στο σκουτερ δε χρειαζεται να το κανεις αυτο μιας και το κανει το κιβωτιο μονο του

αποτομες επιταχυνσεις κατεβασματα που λες κλπ δειχνουν επισης αγνοια μιας και οπως σου πα αγνοεις πως λειτουργει ενα cvt κιβωτιο...

γενικα απο το κειμενο σου φαινεται οτι οχι μονο εχεις αγνοια για το πως λειτουργει ενα σκουτερ, αλλα για το πως λειτουργουν οχηματα με δυο τροχους γενικοτερα...μαλιστα, ενω εχεις αγνοια, δινεις συμβουλες μεσα απο τα δικα σου συμπερασματα σε καποιον αλλο, οδηγοντας τον πιθανοτατα στα ιδια λαθη με εσενα...καλο θα ηταν λοιπον, να ασχοληθεις λιγο με το πως δουλευουν οι μοτο γενικοτερα, και να μη βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα...γιατι οκ καλο ειναι να λες την αποψη σου αλλα οταν λες πραγματα του τυπου οτι το παπι φρεναρει καλυτερα η δουλευουν οι αναρτησεις καλυτερα :lol::lol::lol:

δειχνει οτι σα σκουτερ εχεις στο μυαλο σου τις βεσπες του 60 και κανα τιφουν σκουτερ με 9ιντσες ροδες...

και για τελευταια φορα στο φιλο παραπανω....να πας να οδηγησεις ενα σκουτερ πρωτα και μετα να αποφασισεις...πιθανοτατα θα καταλαβεις αν εχει και χειροτερα φρενα απο παπι η χειροτερα κρατηματα :lol: και μετα να αποφασισεις...τα φορουμ ειναι για να λεει ο καθενας την αποψη του και τη μαλακια του...και οι αποψεις ολοι ξερουμε σαν ποιο σημειο του σωματος ειναι :lol:

kostaskk
22/02/2017, 17:47
ξερεις κανενα παπι να εχει 14 ή 16ααρι τροχο? ολα ειναι ειναι 17.. εφοσον υπαρχουν σκουτερ με μικροτερους τροχους αρα τα σκουτερ εχουν μικροτερους.
εκτος και αν παρεις σκουτερ με 17

αν πεσεις κατω με σκουτερ δεν θα σπασεις-γρατζουνισεις και ουρα-ποδια-καρινα,την πλαστικουρα που ειναι μπροστα στα ποδια και ισως μασκα?
ειναι ποιο φαρδυ και αρα βρίσκουν περισσοτερα κατω. ενα στενο παπι θα γρατζουνισει μονο πατακια-χερουλια συνήθως.
ετσι εγινε στο δικο μου glx, και αν γινοταν κατι ή ποδια μπροστά εχει 5 ευρω. και ολα τα πλαστικα να σπασουν τα παιρνεις με ενα 50αρικο.
ποσο εχουν ολα τα πλαστικα ενός σκουτερ?

ο ιμαντας μπορει να εχει 50 ευρω η αλυσιδα ομως εχει 8-12 ευρω και με σωστη συντηριση μπορει να βγαλει παρα πολλα χιλιομετρα.
επισης ειναι πολυ σπανιο μια αλυσιαδα να κοπει ενω ο ιμαντας οχι τοσο.

το δικο μου παπι καιει 2 λιτρα/100 χιλιομετρα οποτε τα 4 ενως σκουτερ ειναι η διπλη κατανάλωση.
το διχρονο dinamik μου εκαιγε λιγο ποιο πανω απο 4 λιτρα. για μενα ειναι πολλα για καθημερινη μετακινηση.

δεν αγνοω το φρενο του κινητηρα στα σκουτερ, υπαρχει οπως και στα παπια οταν κλεισεις το γκαζι.
εγω μιλαω για κανονικο δυνατο φρεναριμα κανοντας κατεβασματα και οχι απλα κλεινοντας το γκαζι.

παμε στην συντηριση. ποση ωρα σου παιρνει να αλλαξεις λαδια-μπουζι σε ενα σκουτερ και ποσο σε ενα παπι?
ο χρονος θα ειναι πολυ μικροτερος στο παπι.
μονο για να φτασεις στο μπουζι σε ενα σκουτερ μια φορα που το εχω κανει δεν θελω να το ξανακανω, ενω στο παπι εχεις το μπουζι μπροστα σου και απλα το ξεβιδωνεις.

για να μπλοκαρει ο τροχος απο κατεβασμα στις ταχυτητες που κινουνται τα παπια ειναι πολυ δυσκολο.
καταρχην το μοτερ γυριζει συνεχεια οταν κανεις κατεβασμα και ο τροχος δεν θα μπλοκαρει ποτε αν το κανεις σωστα, απλα θα επιβραδύνει.
αν υπαρξει μεγαλη διαφορα μεταξυ ταχύτητας οχηματος και ταχυτητας τροχου ο τροχος θα γλιστρήσει αλλα θα ξαναβρει πρόσφυση.
δεν θα μπλοκαρει παρατεταμενα σαν να κοκκαλοσες το πισω φρενο για κανενα λογο. (εκτος και αν φρακαρει το μοτερ ή κανεις κανενα κατεβασμα σε πρώτη ενω εχεις 100km/h

ολα αυτα τα εγραψα γιατι ειπες οτι το παπι δεν εχει κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με το σκουτερ ενω αν βγω εξω στον δρομο κατα κυριο λογο βλεπω παπια και αυτοκινητα να κυκλοφορουν και καποια ελαχιστα σκουτερ. (στην περιοχη μου τουλαχιστον)
αρα οι χιλιαδες με τα παπια εκανα λαθος αγορα?
γιατι δεν πηραν σκουτερ?

amyroukai
22/02/2017, 17:49
εγώ ξέρω ότι ένα απλό πράγμα πάει να γίνει μεσανατολικό...


μην ξεφύγουμε, κρίμα γιατί τα επιχειρήματα είναι καλά και από τις δύο πλευρές.

p@nos
22/02/2017, 18:06
kostaskk οπως σου ειπα παραπανω...δεν αγνοεις μονο το πως δουλευουν τα σκουτερ αλλα γενικοτερα πως λειτουργουν οι μοτοσυκλετες...οπως ειπα και παραπανω αν εισαι σε απολυτως tight budget τοτε πας σε παπι, end of story

αν ομως δε μετρας τα 5λεπτα απο το σουπερμαρκετ σε ρεστα, τα εξοδα χρησης ενος σκουτερ ειναι αρκετα χαμηλα...προφανως αν εχεις και μεγαλη μοτοσυκλετα δε μετρας 5λεπτα


το να λες σε καποιον να προτιμησει το παπι επειδη ειναι πιο φτηνο οκ ειναι σεβαστο, το να λες και να προσπαθεις να υποστηριξεις αστεια πραγματα οπως το οτι θα φρεναρεις καλυτερα με παπι η θα εχεις καλυτερη προσφυση επειδη ετσι το εχεις στο κεφαλι σου ειναι εγκληματικο, γιατι μπορει να παρεις και καναν ανθρωπο στο λαιμο σου...

οι περισσοτεροι που αναφερομαστε στα σκουτερ ειτε εχουμε και παπι (εγω εχω και παπι) ειτε με σχεδον 100% βεβαιοτητα περασε καποτε παπι απο τα χερια μας...οποτε ιιιιισως ξερουμε και κατι παραπανω

daz
22/02/2017, 18:10
αν υπαρξει μεγαλη διαφορα μεταξυ ταχύτητας οχηματος και ταχυτητας τροχου ο τροχος θα γλιστρήσει αλλα θα ξαναβρει πρόσφυση.


Εδώ είσαι ένα κλικ πριν καρφώσεις τις βαλβίδες στο πιστόνι. Το φρένο το προκαλεί υποπίεση του κινητήρα, όταν το παρακάνεις ζορίζεις πίρο πιστονιού, ελατήρια, μπιέλα. Αυτό σου λέει ο π@νος.




Εdit. Ή μάλλον αυτό εννοούσε όταν μίλαγε για rev matching!

AristidisZ
22/02/2017, 18:26
Βασικά τα πράματα νομίζω είναι απλά

Αν μπορείς να διαθέσεις τα παραπάνω χρήματα που χρειάζεται ένα σκούτερ, και δε σε νοιάζουν τα λίγο μεγαλύτερα κόστη συντήρησης δεν έχεις λόγο να πάρεις παπί (εκτός αν σε λένε Trooper)

Η άνεσή, η προστασία από νερά κλπ κλπ και οι σαφώς περισσότεροι χώροι, που σε καθημερινή βάση παίζουν τεράστιο ρόλο απλά δε βρίσκονται σε παπιά

Αν κάνεις 200 χλμ τη μέρα και σε νοιάζει αν θα κάψεις 2 ή 3 λίτρα στα 100 χλμ, θες λάστιχα κάθε έξι μήνες κλπ κλπ, και σε νοιάζει τι αντίκτυπο έχει η παραπάνω χρήση στη τσέπη σου, παίρνεις παπί και ησυχάζεις

Επειδή προσωπικά κοιτάω καιρό να πάρω ένα commuter, ο μόνος λόγος που κοιτάω παπιά είναι επειδή θέλω να πάρω honda μηχανάκι καινούριο

Ε, το wave έχει 1800, ενώ το SH το 150άρι έχει κάνα 1500άρι παραπάνω, άρα ο παράγων χρήμα προφανώς και παίζει το ρόλο του

Τώρα βέβαια εντελώς καλοπροαίρετα μιλώντας, το επιχείρημα ότι με παπάκι μπορείς να ρολάρεις σε κατηφόρα σβήνοντας το μοτέρ μου ακούγεται στη καλύτερη των περιπτώσεων αστείο...

amyroukai
22/02/2017, 18:28
Εdit. Ή μάλλον αυτό εννοούσε όταν μίλαγε για rev matching!

αυτό το κάνς και για να μην ψηνς τον συμπλέκτη στα κατεβάσματα.

DoctoR_k6
22/02/2017, 19:01
Φρενα, στησιμο, ασφαλεια καλυτερο το παπι...? :eleison:
Απλα καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Οπως λεει κ ο P@nos μονο λογω οικονομικου πας στο παπι...αλλιως ουτε για αστειο.
Τα σκουτερ εχουν μεγαλη γκαμα να διαλεξει ο ενδιαφερομενος...απο αυτα που ειναι κ οικονομικα/φθηνα αλλα κ τα ακριβα που εχουν τα καλουδια τους.
Μπανιερες ξε-μπανιερες εγω ξερω πως παω γραφειο κυριος(ειδικα τις μερες που ριχνει καρεκλες κ τραπεζια) εχω τον χωρο μου...κ το ABS μου(ενταξει δεν ειναι κ Bosch).
Eπειδη το γαργαλαω καιει κανα 4.5αρι στα 100 αλλα το ξερω κ το κανω.
Τα Service του σιγουρα ειναι ακριβοτερα αλλα παιζουν πολλα ρολο...(κυβικα, χρηση, τροπος οδηγησης)+ οτι μιλαμε φια τελειως διαφορετικα μοτο.

toyar
22/02/2017, 19:15
αν θελεις εργαλειο δουλειας παιρνεις παπι
αν θελεις περισσοτερο γκαζι και ανεση παιρνεις σκουτερ για κυριλε χρηση
αν θελεις μοτοσυκλετα δεν παιρνεις τιποτα απο τα δυο

NIKOS.
23/02/2017, 06:33
Μια καλή μέθοδος για να μπερδευτείς ακόμα περισσότερο από ότι είσαι μπερδεμένος ειναι να γραφτείς σε καποιο μότο φόρουμ !!
θα διαβάσεις κάποια σωστά ....αλλα θα διαβάσεις και ενα καρο χ@ζαμαρες ..τυπου π.χ ....

το παπί εχει καλντέρα φρένα...!##$$#@@##..

τα piaggio ειναι πιο αξιόπιστα από τα Honda ...@##$#@@

τα πάπια έχουν καλύτερη συμπεριφορά στο δρομο...@#$$#@@ ...

ο μόνο λόγος να πάρει παπί κάποιος σήμερα ειναι η οικονομία σε όλα τα αλλά τα σκούτερ υπερτερούν !!!

byron
23/02/2017, 07:12
ο μόνο λόγος να πάρει παπί κάποιος σήμερα ειναι η οικονομία σε όλα τα αλλά τα σκούτερ υπερτερούν !!!

Το αυτό.
Δεν είμαστε scooter club για να υπερασπιζομαστε τα scooter για το γαμωτο, αλλά πραγματικά...όποιος συγκρίνει παπί με scooter σε επιδόσεις, κράτημα, άνεση, φρενάρισμα, ασφάλεια, δεν έχει ιδέα τι λέει.

teo_g7
23/02/2017, 11:00
Το αυτό.
Δεν είμαστε scooter club για να υπερασπιζομαστε τα scooter για το γαμωτο, αλλά πραγματικά...όποιος συγκρίνει παπί με scooter σε επιδόσεις, κράτημα, άνεση, φρενάρισμα, ασφάλεια, δεν έχει ιδέα τι λέει.

+οσα


Η' δεν εχει καβαλησει ποτε σκουτερ (της προκοπης) και μιλαει βασιζομενος σε ιδεοληψιες,μυθους και λοιπες δυσειδαιμονιες

panavour
23/02/2017, 17:01
Οταν γινονται συγκρισεις να γινονται επι ιδιων κυβικων παρακαλω,και να μην επεκτεινομεθα σε ανουσιες συγκρισες.
ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΤΗς ΑΓΟΡΑς ΚΑΤΑ 99 ΤΟΙς ΕΚΑΤΟ φθανουν μεχρις 125-130 κυβικα και με αντιστοιχα σκουτερ πρεπει να συγκρινονται οσον αφορα τις επιδοσεις το κρατημα την ασφαλεια τα ανταλλακτικα και τα φρενα.Ειναι αδικο να συγκρινεις το παπι με ενα σκουτερ 500 κυβικων σε καποιους τομεις και το αναποδο σε αλλους τομεις.Γενικως οταν κρινουμε κατι πρεπει οι συγκρισεις να γινονται σε ισοδυναμα μετρα και ποσοτητες.

meccanica
23/02/2017, 17:29
Οδηγουσα παπια διαφορα μοντελα, glx, astrea, dream με τελευταιο ενα innova 125 το τελευταιο με καρμπς , απο το 99 μεχρι το 11, που πηρα εννα hd 125 sym. 100Χιλιαδες χλμ , με τις παπιες και 72000 με το συμακι ναι ειναι λιγο πιο ακριβα στα παντα αλλα παιρνεις πολλα περισσοτερα σε χωρους, ανεση , φρενα και γενικοτερη οδηγικη συμπεριφορα. το innova ηταν και οτι πιο ζημιαρικο εχει περασει απο τα χερια μου