PDA

View Full Version : Πρόβλημα με πολύμπριζο!



macdeath_s
10/02/2017, 00:49
Μάλλον δεν κολλάει εδώ αλλά το βάζω. Λοιπόν έχω ένα πολύπριζο, όχι κινέζικο MGE και σήμερα το ξαναχρησιμοποίησα μετά από αρκετό καιρό είναι η αλήθεια. Έχει διακόπτη on/off και παρατήρησα το εξής: όταν είναι off περνάει ρεύμα στα σιδεράκια που είναι πάνω και κάτω σε κάθε πρίζα σούκο τα οποία πιέζει το βύσμα όταν μπαίνει μέσα. Σε κανονικές πρίζες σε όλο το υπόλοιπο σπίτι δεν υπάρχει ρέυμα σε αυτά τα σιδεράκια. Όταν ανοίγω on το πολύπριζο πάλι περνάει ρεύμα σε αυτά μέχρι όμως να συνδέσω κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας σε όποιαδήποτε θέση όπου τότε τα σιδεράκια δεν βγάζουν ρεύμα.

Αυτό δοκιμάζεται με δοκιμαστικό κατσαβίδι και η αλήθεια είναι ότι δεν ανάβει το ledάκι του όσο έντονα όσο όταν περνάει κανονικό ρεύμα.

vaska
10/02/2017, 01:20
Μάλλον δεν κολλάει εδώ αλλά το βάζω. Λοιπόν έχω ένα πολύπριζο, όχι κινέζικο MGE και σήμερα το ξαναχρησιμοποίησα μετά από αρκετό καιρό είναι η αλήθεια. Έχει διακόπτη on/off και παρατήρησα το εξής: όταν είναι off περνάει ρεύμα στα σιδεράκια που είναι πάνω και κάτω σε κάθε πρίζα σούκο τα οποία πιέζει το βύσμα όταν μπαίνει μέσα. Σε κανονικές πρίζες σε όλο το υπόλοιπο σπίτι δεν υπάρχει ρέυμα σε αυτά τα σιδεράκια. Όταν ανοίγω on το πολύπριζο πάλι περνάει ρεύμα σε αυτά μέχρι όμως να συνδέσω κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας σε όποιαδήποτε θέση όπου τότε τα σιδεράκια δεν βγάζουν ρεύμα.

Αυτό δοκιμάζεται με δοκιμαστικό κατσαβίδι και η αλήθεια είναι ότι δεν ανάβει το ledάκι του όσο έντονα όσο όταν περνάει κανονικό ρεύμα.Αυτά τα σιδεράκια είναι η γείωση στις πρίζες σούκο και κανονικά όπως όλες οι γειώσεις δεν πρέπει να έχουν ρεύμα. Πιθανά μικροδιαρροή από την φάση προς την γη που αν είχες πίνακα με ρελέ διαφυγής θα έπρεπε να τον ρίχνει. Το επιτρεπτό όριο είναι 30 mAh

macdeath_s
10/02/2017, 02:21
Αυτά τα σιδεράκια είναι η γείωση στις πρίζες σούκο και κανονικά όπως όλες οι γειώσεις δεν πρέπει να έχουν ρεύμα. Πιθανά μικροδιαρροή από την φάση προς την γη που αν είχες πίνακα με ρελέ διαφυγής θα έπρεπε να τον ρίχνει. Το επιτρεπτό όριο είναι 30 mAh

Περίεργο... Γιατί οι υπόλοιπες πρίζες όμως είναι οκ και μόνο το πολύπριζον είναι το θέμα ?

vaska
10/02/2017, 02:47
Περίεργο... Γιατί οι υπόλοιπες πρίζες όμως είναι οκ και μόνο το πολύπριζον είναι το θέμα ?Γιατί είναι πολύμπριζο ασφαλείας και προφανώς έχει κύκλωμα αντιυπερτασικό (surge arrest) και μέσα από αυτό (συνήθως από βλάβη - παλαιότητα) περνάει ρεύμα και κάνει διαρροή. Αν είχες στις υπόλοιπες πρίζες του χώρου διαρροή θα είχες θέμα κεντρικής εγκατάστασης, τώρα έχεις θέμα στην συσκευή οπότε το πρόβλημα είναι της συσκευής. Είναι λίγο ευαίσθητες αυτές οι συσκευές. Παλιότερα θυμάμαι σε χώρο πελάτη υπήρχε ένα πολύμπριζο που μας ταλαιπωρούσε (με διαρροές και ανοιγοκλεισίματα της παγίδας - ασφάλειας) και τελικά υπεύθυνο ήταν ένα μεγάλο μοτέρ που είχε εγκατεστημένο δίπλα ο πελάτης το οποίο δημιουργούσε επαγωγικά ρεύματα και τρέλαινε το πολύμπριζο.

macdeath_s
10/02/2017, 14:00
Γιατί είναι πολύμπριζο ασφαλείας και προφανώς έχει κύκλωμα αντιυπερτασικό (surge arrest) και μέσα από αυτό (συνήθως από βλάβη - παλαιότητα) περνάει ρεύμα και κάνει διαρροή. Αν είχες στις υπόλοιπες πρίζες του χώρου διαρροή θα είχες θέμα κεντρικής εγκατάστασης, τώρα έχεις θέμα στην συσκευή οπότε το πρόβλημα είναι της συσκευής. Είναι λίγο ευαίσθητες αυτές οι συσκευές. Παλιότερα θυμάμαι σε χώρο πελάτη υπήρχε ένα πολύμπριζο που μας ταλαιπωρούσε (με διαρροές και ανοιγοκλεισίματα της παγίδας - ασφάλειας) και τελικά υπεύθυνο ήταν ένα μεγάλο μοτέρ που είχε εγκατεστημένο δίπλα ο πελάτης το οποίο δημιουργούσε επαγωγικά ρεύματα και τρέλαινε το πολύμπριζο.

:( Kai e;inai και επώνυμο το γαμήδι. Να του δώσω πούλο δλδ ?

vaska
10/02/2017, 16:43
:( Kai e;inai και επώνυμο το γαμήδι. Να του δώσω πούλο δλδ ?Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω αφού δεν το έχω δει αλλά εύκολα μπορείς να κάνεις τουλάχιστον έναν οπτικό έλεγχο στα ηλεκτρονικά του, αν έχει πχ πρησμένους πυκνωτές και να τους αλλάξεις.

macdeath_s
10/02/2017, 19:06
Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω αφού δεν το έχω δει αλλά εύκολα μπορείς να κάνεις τουλάχιστον έναν οπτικό έλεγχο στα ηλεκτρονικά του, αν έχει πχ πρησμένους πυκνωτές και να τους αλλάξεις.

κάτω άλλο πρησμένο έχω Παρασκευή 7 το απόγευμα με 5 tickets σε high-priority ακόμα open αλλά τέλος πάντων. Με 20€ νομίζω παίρνω καινούργιο και επίσης και να το ανοίξω δεν ξέρω αν θα καταφέρω κάτι πέραν από το να σου ποστάρω φωτό.

Θα το κάνω και βλέπουμε.