PDA

View Full Version : Βελτίωση TGB 125cc



niklop
20/02/2017, 15:04
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Το πρώτο μου post στο forum καθώτι νεοεισερχόμενος και πρωτάρης στον κόσμο των μηχανών γενικά. Οκ, έχω διαβάσει αρκετά μηχανολογικά και εκπαιδευτικά άρθρα και έχω δει πολλά επιμορφωτικά βιντεάκια, αλλά ως γνωστόν όταν περνάμε απο την θεωρία στην πράξη αναμφίβολα τα πράγματα ζορίζουν. Στο δια ταύτα λοιπόν.

Όπως αναγράφω και στον τίτλο του post, έχω ένα Tgb 125cc του 06' το οποίο θέλω να βελτιώσω κάπως, καθώς για τα κυβικά του, τα τελικά χλμ/ω της τάξης των 85-90 θεωρώ οτι είναι λίγα. Το μηχανάκι έχει αρκετά καλά ρεπριζ σε όλο το φάσμα γενικά, μέχρις ότου αγγίξει τα 80χλμ/ω όπου και τα πράγματα ζορίζουν μέχρι και την τελική των 90 βια 95χλμ/ω. Σε αυτά τα χλμ/ω ενώ φαίνεται οτι ο κινητήρας θέλει, η μετάδοση δεν μπορεί.

Μπήκα λοιπόν στο τρυπάκι να καταφέρω κάτι μόνος μου, καθώτι χρόνια τώρα είχα πάντα τη θέληση να μάθω και να περάσω στο στάδιο do it yourself, αλλά πάντα το ανέβαλα λόγω φόβου, ώσπου νομίζω ήρθε η ώρα. Έχω λάβει αρκετή θεωρητική εμπειρία αλλά στην πράξη δεν έχω επιχειρήσει κάτι μέχρι στιγμής.

Για αρχή λοιπόν σκέφτομαι να αλλάξω ελατήριο ροπής φυγοκεντρικού. Τι μου προτείνετε και πως μπορώ να βρω ελατήριο που να ταιριάζει γεωμετρικά με το μαμά που φοράει το μηχανάκι? Μπορώ να μετρήσω με κάποιο παχύμετρο διάμετρο, μήκος κτλπ και με αυτά τα χαρακτηριστικά να ψάξω το ανάλογο απο malossi ας πούμε??
Να σημειώσω οτι σε κάποιο σέρβις πριν ένα χρόνο το μηχανάκι ήταν ακόμα χειρότερα σε τελικές, και πηγαίνοντάς το στο μηχανικό, διαπυστώσαμε οτι πιθανόν τα ράουλα να είχαν αλλαχτεί απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη με ελαφρύτερα, καθώς το μοτόρι το πήρα μεταχειρισμένο. Τα άλλαξε λοιπόν με ποιο βαρία βάζοντας στην ουσιά αυτά που ήταν σχεδιασμένο απο μαμα να φοράει το μηχανάκι και τα πράγματα συμμορφώθηκαν κάπως. Παρόλα αυτά δεν είμαι και πάλι ικανοποιημένος καθώς απο οτι σας είπα φαίνεται το μηχανάκι να θέλει αλλά η μετάδοση να αρνείται να ανεβάσει πάνω απο 85-90χλμ/ω.
Με αλλαγή ελατηριόυ με κάποιο ποιο σκληρό, θεωρώ οτι θα ανεβούν οι σαλ σε όλο το φάσμα, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν πάρω + στην τελική. Μήπως θα έπρεπε να βάλω μαλακότερο ελατήριο για να "ανοίγει" το πιάτο του συμπλέκτη ευκολότερα και να ρίξω στην ουσία τις στροφές, ώστε στα 85χλμ/ω ας πούμε να δίναται ο κινητήρας να βγάλει λίγα παραπάνω χλμ??
Επίσης θα μπορούσα να αλλάξω και ράουλα με ακόμα ποιο βαριά, αλλά φοβάμαι να μην έχω πρόβλημα στις χαμηλές μετά και το μοτόρι κρεμάσει λόγω έλλειψης απόδοσης ροπής. Ή θα μπορούσα να βάλω τα ίδια γραμμάρια αλλα με μπίλιες pulley που λόγω γεωμετρίας θα έχω πλεονέκτημα σε όλο το φάσμα λογικά.
Επίσης με αλλαγή των ελατηρίων συμπλέκτη τι θα μπορούσα να πετύχω??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για τις τυχόν ασάφειες που μπορεί να περιέχει το κείμενό μου, αλλά δικαιολογώ ξανά τη θέση μου αναφέροντας οτι είμαι πρωτάρης και δέχομαι τις παρατηρήσεις όλων σας. Δεκτές λοιπόν όλες οι προτάσεις με σκοπό να βελτιώσω τελικά το μηχανάκι και να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα με τη βοήθειά σας

spyros33f
20/02/2017, 20:35
Γεια σου φιλε.οπως εχει ξανα αναφερθει καλυτερα ξεκηνα να μαζευεις λεφτα για αλλο μηχανακι που θα σου κανει τα γουστα που θες.φιληκα ε.

niklop
20/02/2017, 21:16
Σπύρο δεν παρεξηγώ μην ανησυχείς. Εννοείται οτι θα γίνει και αυτό καποια στιγμή, και πάλι θα καταλήξω σε σκουτερ αλλά μεγαλύτερου κυβισμού, καθώς έχω διαπυστώσει οτι είναι το στυλ δίκυκλου που με εξυπηρετεί για αυτά που θέλω να κάνω.
Παρόλα αυτά, επειδή η περιέργια και γενικά η ομορφιά της ανακάλυψης και της δημιουργίας είναι αναντικατάστατα, θα ήθελα να πειραματιστώ πρώτα στην εν λόγω κυρία, μιας και σαν παλιό σκουτερ δεν με πειράζει και πολύ αν κάτι πάει στραβά, καθώς θα είναι και αφορμή να πάρω κάτι μεγαλύτερο μια ώρα αρχύτερα!
Παρόλα αυτά, επειδή σίγουρα μόνος μου δε θα καταφέρω να αποδόσω στο σκούτερ αυτό που έχω στο μυαλό μου χωρίς τη βοήθειά σας, αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον σαφώς και θα το παρατήσω και θα δω ποιο σοβαρά το θέμα αγοράς καινούργιου!!;)