PDA

View Full Version : πολεμικα sm αγορα.....



Spazz
20/11/2005, 18:22
τελευταια ειμαι σε πολυ μεγαλο διλημμα αναμεσα σε street και sm.

και ρωταω......

ειμαι αναμεσα ας πουμε σε wr450f, crf450sm EXC450 και husqvarna smr 450.

TM, vor, husaberg, gas gas, ccm αποκλειονται!

η σκεψη μου ειναι η εξης!το μηχανακι οτι κι αν παρω θα το κρατησω 2 χρονια..... και τα 3 εκτος απο το husky δεν εχουν εγγυησεις ..του ktm ενα μηνα νομιζω.......ενω το husqvarna τουλαχιστον τωρα το 2005 μοντελο εχει 2 χρονια εγγυηση!!! 9050ε εχει.και μου αρεσει και παρα πολυ.


τι γνωμες εχετε γενικοτερα??για ολα πειτε.το husqvarna το 450 ειναι αρκετα δυνατο??νομιζω διαβασα οτι ειναι 124 κιλα???σαν πολλα δεν ειναι??εαν υστερει αρκετα σε δυναμη απο τα αλλα 450 παιζει και το 510 παντως.


αν παρω το husky θα καταφερω να το πουλησω μετα??

ποιο πιστευετε πως ειναι το καλυτερο ασχετα με εγγυησεις??το honda και husqvarna το καλο ειναι πως ειναι ηδη sm και γλυτωνεις καποια λεφτα συν οτι θα ειναι και ρυθμισμενες οι αναρτησεις για δρομο.

πες οτι παιρνω yamaha η ktm.δεν ειναι μαλακια να σκασω ποσα λεφτα για ζαντολαστιχα και φρενα?? ακομα αντε ρυθμιζε και ανσρτησεις.ακομα δεν θα ειναι και μεγαλυτερς οι διαδρομες στα μπροστινα τους???αρα και μεγαλυτερο υψος???λυνεται αυτο??και πως???


τι λετε???με βλεπω για husqvarna σερβις σε εξουσιοδοτημενο να μη χασω την εγγυηση....ολοσωμη εξατμιση και σπασιμο ολη μερα.

με εξατμιση διακοπτεται η εγγυηση??καλα και να διακοπτεται θα την βγαζω.


γνωμες παιδες pls και κυριως για το τι λεει το husky!εχει γκαζι το γαμημενο??αισθηση??φρενα???στριψιμο??η μηπως 510 καλυτερα???

slaybas
20/11/2005, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
τελευταια ειμαι σε πολυ μεγαλο διλημμα αναμεσα σε street και sm.

και ρωταω......

ειμαι αναμεσα ας πουμε σε wr450f, crf450sm EXC450 και husqvarna smr 450.

TM, vor, husaberg, gas gas, ccm αποκλειονται!

η σκεψη μου ειναι η εξης!το μηχανακι οτι κι αν παρω θα το κρατησω 2 χρονια..... και τα 3 εκτος απο το husky δεν εχουν εγγυησεις ..του ktm ενα μηνα νομιζω.......ενω το husqvarna τουλαχιστον τωρα το 2005 μοντελο εχει 2 χρονια εγγυηση!!! 9050ε εχει.και μου αρεσει και παρα πολυ.


τι γνωμες εχετε γενικοτερα??για ολα πειτε.το husqvarna το 450 ειναι αρκετα δυνατο??νομιζω διαβασα οτι ειναι 124 κιλα???σαν πολλα δεν ειναι??εαν υστερει αρκετα σε δυναμη απο τα αλλα 450 παιζει και το 510 παντως.


αν παρω το husky θα καταφερω να το πουλησω μετα??

ποιο πιστευετε πως ειναι το καλυτερο ασχετα με εγγυησεις??το honda και husqvarna το καλο ειναι πως ειναι ηδη sm και γλυτωνεις καποια λεφτα συν οτι θα ειναι και ρυθμισμενες οι αναρτησεις για δρομο.

πες οτι παιρνω yamaha η ktm.δεν ειναι μαλακια να σκασω ποσα λεφτα για ζαντολαστιχα και φρενα?? ακομα αντε ρυθμιζε και ανσρτησεις.ακομα δεν θα ειναι και μεγαλυτερς οι διαδρομες στα μπροστινα τους???αρα και μεγαλυτερο υψος???λυνεται αυτο??και πως???


τι λετε???με βλεπω για husqvarna σερβις σε εξουσιοδοτημενο να μη χασω την εγγυηση....ολοσωμη εξατμιση και σπασιμο ολη μερα.

με εξατμιση διακοπτεται η εγγυηση??καλα και να διακοπτεται θα την βγαζω.


γνωμες παιδες pls και κυριως για το τι λεει το husky!εχει γκαζι το γαμημενο??αισθηση??φρενα???στριψιμο??η μηπως 510 καλυτερα???

Πάρε αυτό που έχει εγγύηση φίλε μου να μην βάλεις δραχμή από την τσέπη σου..
Αφού σου αρέσει κιόλας είσαι έτοιμος...
:wave2:

vassilis88
20/11/2005, 21:16
i ktm dn exei k afti smr450?
giati na pareis exc k na kaneis metatropi k na min to pareis etoimo?:confused:
:wave2:

Spazz
20/11/2005, 21:20
stoubi μη χεσω μη χεσω σε παρακαλω πολυ.:eek: :eek:


το smr δε πρεπει να βγαζει πινακιδα.

μαλλον για το husqvarna το βλεπω...


κι ενα κανονι εξατμιση και ειμαστε κομπλε!

doni
20/11/2005, 23:50
sorry kiolas alla to aprilia den su aresei katholou??

omorfo kai grigoro...
gia egihsh kai lipa den xerw...

re si spazz epeidi eimaste stin idia fasi alla egw me simantika mikrotero badget xereis kati:

prospathise na kaneis volta ola ta mixanakia pou theleis na agoraseis!!tosa lefta tha doseis "gourouni sto saki tha pareis"
opio se k@ulonei perisotero se volta kai se emfanisi auto na pas na agoraseis...

kai ase tous allous na kourevonte...

etsi einai ta pragmata vevaia an kaneis mlk mono ton eauto sou tha vrizeis meta..:rotflmao: :rotflmao:

manos426f
21/11/2005, 01:31
Και εγω ρε Spazz μαλλον θα σου πω για Husqvarna αφου το θες sm και εχει και 2 χρονακια εγγυηση οπως λες.....
Bεβαια δεν την εχω πολυ σε εκτιμηση σαν εταιρια αλλα....περι ορεξεως....

Παντως απο ιπποδυναμη μια χαρα ειναι το μηχανημα και δεν νομιζω οτι σου χρειαζεται το 510....

Οσο για πωληση μετα,τα ξερεις ρε Spazz,αυτα τα μηχανακια χανουν πολλα απο τα λεφτα τους και η συγκεκριμενη εταιρεια δεν τραβαει και πολλους αγοραστες μεταχειρισμενου....

Spazz
21/11/2005, 10:21
doni με τετοια μηχανακια δεν ειναι μονο τι σε καυλωνει.παιζει κι η εγγυηση στο husqvarna που ειναι μεγαλο συν!ουτως η αλλως παιζει οτι μ αρεσει και περισσοτερο απο ολα.

για την μεταπωληση αστο δε θελω καν να το σκεφτομαι.ουτε να παρω κανενα χωρις εγγυηση και να μου γινει σμπαραλια κανα μοτερ και δεν εχω μηχανακι για ποσο καιρο!και αντε βρες και λεφτα.

Julius
21/11/2005, 10:42
to Husky asizititi


o Kostas (ena apo ta paidia pou eixame vgei volta mazi) edose to RMX toy kai peire TE450


tha patheis plaka ean to odigiseis


kai to 2005 exei KEIHIN carb kai exei ginei lepida afeinontas kapoia provlimata trofodosias pou eixane ta palaiotera mpontela


pare Husky lemeeeee

Spazz
21/11/2005, 11:01
jul υπαρχει περιπτωση να παρω 2006 μοντελο που ηρθαν και μαλιστα πρεπει να εχουν 50αρι μπροστινο!!!

ειδωμεν..

DimST
21/11/2005, 12:25
Εσύ 'σαι ορε ο 666.... τι εγινε με το 600RR??

Spazz
21/11/2005, 13:02
:lol: :rotflmao: ναι ο ιδιος ειμαι.:D

ασε ρε εχω τρελαθει.γουσταρω και sm και street.

cbr το ξεγραψα.αν στην τελικη παρω ss θα ειναι το R6. γιατι ειναι καυλα.διαβασα χωρις να ειμαι σιγουρος οτι θα εχει 1χρονο εγγυηση μονο??? κι ετσι να ναι το προτιμω απο το cbr κι ας παιζει ο κινδυνος οταν βγω απο την εγγυηση να καω! :evil:

ειναι μουναρα και μαλλον πιστολι!

απλα το sm ειναι γενικοτερα φτηνοτερο πιο ασφαλες και παιζει να το χαρω και περισσοτερο γιατι δεν ειμαι και κανας φραγκατος να μπαινω συνεχεια πιστα με το ss κι αν πεσω και γαμηθουν τα πλαστικα την μπιιιιιιιιιπ!ισα ισα θα βγαινω ΑΝ βγαινω ετσι και παρω το R.

σκεφτομαι sm σουζες ντριφταρισματα πιστουλα εντο ηχος πορωτικος και μ αρεσει που ειναι αλητικο.:smokin:

το ss δε θα μου επιτρεπει πολλες τετοιες ανοησιες θα γινονται τραγικα πιο δυσκολα κι οχι τοσο ακραιες συν οτι θελει μυαλο το street και δεν ειμαι και πολυ πολυ "ψυχραιμος".

ετσι τα βλεπω τα πραγματα...

DimST
21/11/2005, 13:43
Ζόρικη φάση... σε καταλαβαίνω, κάπου εκεί μπλεγμένος ήμουν και 'γώ. Εντούρο-SM-στρήτ.

Δεν παίζουν όλα μαζί, όχι όπως τα θέλουμε (τέρας στρήτ, κτήνος εντούρο, τούμπανο sm).

Οπότε... ζύγισε τα... με το sm(μη πολιτικό), δεν παίζει ταξίδι ούτε μέχρι την Χαλκίδα... θα στορπίσει το μηχανάκι, θα διελύσεις και 'σύ.

Απο την άλλη μέσα στην πόλη δεν θα σου κουνιέται τίποτα, οι ρυθμοί θα είναι 10 κλίκ πάνω απο το πιο ζόρικο ss, φούλ safe και μέσα στον χαβαλέ.
Οι απαιτήσεις όμως σε συντήρηση δεν είναι μικρές και ναί μέν το μηχανάκι έχει δύο χρόνια εγγύηση, αν όμως στα 5-8.000χιλ σου πεί ο μηχανικός να γίνει γενική? τι θα του πείς όχι? είπαμε αγωνιστικό. Το μηχανάκι ναί μεν έχει εγγύηση αλλά πρέπει να ακολουθείς τα χρονοδιαγράμματα του κατασκευαστή... και φαντάζομαι θα τα έχεις δεί. Αν δεν σου κάνει κόπο πήγαινε και πές τους στα ίσα, θα κάνω αυτή τη χρήση, τι συντήρηση θα με βάλετε να πληρώνω για να είμαι εντός εγγύησης...


Το στρήτ είναι άλλη φάση, αν και δεν είμαι και πολύ υπέρ των τόσο ακραίων κατασκευών, σου προσφέρουν άλλου τύπου ευχαρίστηση... ταξίδια Ελλάδα και εξωτερικό, πίστα, cruising (το τσιγάρο της ευχαρίστησης)...
Ο βρόντος είναι και εδώ μέσα στο παιχνίδι αλλά αυτό το έχεις στο νού σου, απλά δεν πήγαίνεις τέζα στον δρόμο, ο κίνδυνος να γίνεις χαρτοπόλεμος είναι κοντά αν "ξεχαστείς" και τα σύγχρονα στόρ μηχανάκια έχουν δυνατότητες που μπορείς να πας...απίστευτα γρήγορα στον δρόμο...και δε λέει...
Πίστα και ένα κουστούμι πολυεστερικά. Φυσιολογικά δεν θα σου κοστίσει πάνω απο 400-500Ε.

Όποιο 600 και να πάρεις καλό είναι, είναι καλοστημένα και πολύ γρήγορα μηχανάκια...

sapila racing
21/11/2005, 14:35
Είχα οδηγήσει το Husky 450 SMR πέρυσι στην πίστα cart στις Σερρες κατ'α την διάρκεια του Ducati weekend που είχαν και τεστ ride.
Επαθα ΠΛΑΚΑ!!! OK για μένα δεν κάνει για καθημερινό μηχανάκι, αλλά είναι πολύ καλό.
Δυνατό, ελαφρύ, ακριβές, πολύ καλό φρένο και στήσιμο.
Κι ηταν το μαύρο μπλέ, από τοτε βελτώθηκε κι αλλο αν δεν κάνω λάθος.

Επίσης για κοίτα για κάτι προσφορές που έχουν βγεί, νομίζω ότι το δίνουν κάτω από 8000.

doni
21/11/2005, 17:03
re esi spazz egw otan milisame thimase oti sto eipa oti ta ss theloun psixremia..
kai emeis den tin exoume.. .
kalitera na pareis ena sm kai den se fagane ta xronia....
to husky pouliete ena edw sto iraklio sm 450 se kali katastasi kai nomizw akoma entos egiisis...
alla outos i allos esi exeis ta fragka na to pareis kainourio

einai kai pio alitiko... mprrr mprrrr:D :D :D :smokin: :smokin: :smokin:

Spazz
21/11/2005, 18:24
ρε συ dimst τ΄ι λες ρε συ!σιγα μη μου ορισουν αυτοι την συντηρηση που θα κανω στο μηχανακι συμφωνα με τη χρηση που το κανω.απιστευτο ειναι αυτο που λες!!!

απλα πρεπει φανταζομαι να κανω τα σερβις οπως τα λεει το μανιουαλ.καθε 8000χιλ θελει πιστονι ελατηρια.

θα παω απο κει και θα τους πω αν γινεται να δω το μανιουαλ για να δω τι παιζει.μπορει να δινει η husqvarna να δινει εγγυηση δυο χρονια αλλα να σου αλλαζει τα φωτα σε σερβις!:mad:

ρε συ αραξε λες να μην ξερω οτι αυτα τα μηχανακια δεν ειναι για μεγαλες αποστασεις??το ξερω μηχανακι για μετακουνα θα εχω ....αυτο το θελω για να παω αθηνα για χαβαλε και να γυρναω απο αλεξανδρας με endo σε καθε φαναρι στο πρασινο σαν του στιβου που περνανε τα λεωφορεια με καμια κατοσταρα.γενικα για καννιβαλισμους οχι για εξυπηρετηση.


runner ballistic σιγουρα ειναι βελτιωμενο.επισης απο το 2005 στο 2006 εκτος απο καποια πραγματα στο μοτερ το 2006 εχει 50αρι μπροστινο και ακτινικη δαγκανα εμπρος!πρεπει να ειναι πολυ καυλα ακτινικη brembo σε supermotard!

DimST
22/11/2005, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
[Β]
...απλα πρεπει φανταζομαι να κανω τα σερβις οπως τα λεει το μανιουαλ.καθε 8000χιλ θελει πιστονι ελατηρια.

θα παω απο κει και θα τους πω αν γινεται να δω το μανιουαλ για να δω τι παιζει.μπορει να δινει η husqvarna να δινει εγγυηση δυο χρονια αλλα να σου αλλαζει τα φωτα σε σερβις!



[/B]

Αυτό σου είπα spazz αλλά δεν το κατάλαβες... δες το μάνιουαλ τι συντήρηση ορίζει και ανα πόσες ώρες λειτουργίας (?). Για να σου παρέχονται αυτά τα δύο χρόνια εγγύησης πρέπει και 'σύ να είσαι τυπικός στη συντήρηση αυτή...

Julius
22/11/2005, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Αυτό σου είπα spazz αλλά δεν το κατάλαβες... δες το μάνιουαλ τι συντήρηση ορίζει και ανα πόσες ώρες λειτουργίας (?). Για να σου παρέχονται αυτά τα δύο χρόνια εγγύησης πρέπει και 'σύ να είσαι τυπικός στη συντήρηση αυτή...

Pantos den einai makrya apo thn pragmatikotita ta manuals ton kataskeyaston (diladi den einai ypervolika MONO gia na sta trone kai na dikaiologoun ta dyo xronia eggyhshs)


PX sto TE450 elege 90 ores pistoni........ stis 100 (to afise o idioktitis theorontas to ypervoli mia kai to mixanaki ksirize) varese, eytyxos xoris paratragouda.

Einai megalo pragma h eggyhsh, px meta apo ena xrono toy alaksane valvides me tis kenoyrgies (apo diaforetiko yliko) dioti oi palies eitane malakes kai pernane anoxes me thn xrish!!!

Alla kai 90 ores einai.... 90 ores, pou simenei oti anevazei polyyyyy to kostos tis kathimerinis metakinishs (tha pigeneis mia fora to mina gia pistoni??!?!?!? me tipota, edo leme treiler mexri thn pista sta 120 kai skliri proponish kai pali piso me to treiler gia na mhn grafei xiliometra tsampa

doni
24/11/2005, 16:05
re spazz svise kana p.m sou den su erxonte giati exei gemisei
kane kana koumanto

XTMPAM
24/11/2005, 16:19
ΤΟΥΜΠΑΝΟ LC4 ΧΑΡΤΙ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΛΕΜΕ!!!!