PDA

View Full Version : Έλεγχος οχήματος για ατυχήματα μέσω ασφαλιστικής, γίνεται;



PortisHead
21/02/2017, 11:56
...και όχι ασφαλίτες :p

Εκείνη η περιβόητη βάση δεδομένων που "ταχαμ" έχουν οι ασφαλιστικές εταιρείες
με όλα τα αυτοκίνητα που έχουν εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα (κι έχει καταγραφεί φυσικά)
υπάρχει τελικά ή είναι hoax ?

lleonidas
21/02/2017, 12:07
Έχουν σίγουρα πρόσβαση αλλά δεν ξέρω σε πόσο βάθος χρόνου.Προ ημερών μιλώντας με γνωστό μου ασφαλιστή για να βάλω εκεί το ΙΧ ενός θείου μου, είδε τα δύο πρόσφατα τροχαία που είχε και μου είπε ότι αυτό συνυπολογίζεται (αρνητικά) σε κάποιες εταιρείες.

PortisHead
21/02/2017, 12:10
Αχα.
Και πως μπορουμε να τσεκαρουμε οι υποψήφιοι αγοραστες ενα αυτοκίνητο ?
Πρεπει να βρουμε γνωστό στην ασφαλιστική ?

BLiTzER
21/02/2017, 12:12
Παίρνεις τηλέφωνο και δίνεις πινακίδα. Ή βάζεις κάποιον ασφαλιστή να το κάνει. Δεν αποτελούν μυστικά του κράτους τα ατυχήματα.

PortisHead
21/02/2017, 12:14
Παίρνεις τηλέφωνο και δίνεις πινακίδα. Ή βάζεις κάποιον ασφαλιστή να το κάνει. Δεν αποτελούν μυστικά του κράτους τα ατυχήματα.

Εγω δεν εχω ομως ασφαλιστή :(
Anytime γαρ.

BLiTzER
21/02/2017, 12:15
Ε πάρε στην Anytime. :p Δοκίμασες και σου αρνήθηκαν;

lleonidas
21/02/2017, 12:20
Αχα.
Και πως μπορουμε να τσεκαρουμε οι υποψήφιοι αγοραστες ενα αυτοκίνητο ?
Πρεπει να βρουμε γνωστό στην ασφαλιστική ?

Όχι απαραίτητα στην ασφαλιστική που είναι ασφαλισμένο...άλλωστε μπορεί πριν από ένα χρόνο να ήταν σφαλισμένο σε άλλη εταιρεία.Ο δικός μου ας πούμε συνεργάζεται με πολλές ασφαλιστικές και (εικάζω πως) έχει πρόσβαση σε αρκετές,αν όχι σε όλες.Αν μιλήσεις με κάποιον ασφαλιστή και του πεις τον αρ.κυκλοφορίας του οχήματος,μπορεί να σε βοηθήσει αν θέλει.

PortisHead
21/02/2017, 12:22
Λοιπόν ?
Ποιος καλος ασφαλιστής "θέλει" να με βοηθήσει ?
(p.m.)+

BLiTzER
21/02/2017, 12:24
"Είμαι στην Anytime, αλλά θέλω τη βοήθεια κάποιου ασφαλιστή." :lol:

PortisHead
21/02/2017, 12:30
"Είμαι στην Anytime, αλλά θέλω τη βοήθεια κάποιου ασφαλιστή." :lol:

Εσενα να σε καλέσουμε σε γαμο, να τους πεις και του χρόνου. :mad:

:lol:

amyroukai
21/02/2017, 12:31
ε όχι, δίκιο έχει και τώρα περιμένω να πεταχτεί ο Wise και να σε "ευχηθεί" όπως σου αξίζει :bawl:

sniper
21/02/2017, 12:36
"Είμαι στην Anytime, αλλά θέλω τη βοήθεια κάποιου ασφαλιστή." :lol:


Δεν χρειάζεται ασφαλιστή, αλλά εκδούλευση. ;)

PortisHead
21/02/2017, 12:36
Ενταξει λοιπον....θα παρω anytime τηλεφωνο και θα τους τριξω τα δοντια :mad:

Εσεις δε μου λεγατε χωρις μεσαζοντες ? Λοιπον τωρα θέλω μεσαζοντα...αλλιως θα φύγω και θα καταστραφειτε σαν εταιρεια.

Δεν ειναι και Παρασκευή απογευμα, να ευθυμήσουν τα κοριτσια στο call center της anytime, που αναθεμα κι αν μπορουν,
περα απο το να κλεισουν νεα συμβολαια να κανουν και κατι αλλο.

Να λοιπον γιατι "ασφαλιστες".

:lol:

BLiTzER
21/02/2017, 12:37
Βασικά απλά σε πρόλαβα, πριν ακούσεις το κράξιμο από τον Wise. :p

Πάρε την ασφαλιστική και ενημέρωσε κι εμάς. Πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα. Δε μπορεί να χρειάζεσαι βύσμα ακόμα και γι'αυτό.

PortisHead
21/02/2017, 12:39
Βασικά απλά σε πρόλαβα, πριν ακούσεις το κράξιμο από τον Wise. :p

Πάρε την ασφαλιστική και ενημέρωσε κι εμάς. Πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα. Δε μπορεί να χρειάζεσαι βύσμα ακόμα και γι'αυτό.


Will do !

P.S.
Ο WiSe είναι πολύ εξυπηρετικός και με έχει βοηθήσει στο παρελθον
με πληροφορίες.
Να τα λέμε κι αυτά (σλουρπ, γλυψ κλπ)

PortisHead
21/02/2017, 13:03
Ποπο....φοβερο εργαλειο.
Βρηκα ακρη τελικα με ασφαλιστη γνωστου....

Υποψηφιο αμαξι σε δελεαστικότατη τιμούλα.....

αλλα....

το 2011 --->7500,00 ζημια που εκανε χρηση ο ιδιος της μικτης ασφαλειας
και τον 8/2016 ---> 700,00 περιπου

Πικρααααααααα :cry:


Το σμπαραλιασε.....το εφτιαξε ολο λογω μικτης...κα ιτωρα ψαχνει για θυμα.
Γερμανια που σας χρεαιζεται...δεν μπορεις εκει να αφησεις αδηλωτο το τρακαρισμα κατα την πωληση....ειναι παρανομο.

Panos76
21/02/2017, 13:13
Το σμπαραλιασε.....το εφτιαξε ολο λογω μικτης...κα ιτωρα ψαχνει για θυμα.
Γερμανια που σας χρεαιζεται...δεν μπορεις εκει να αφησεις αδηλωτο το τρακαρισμα κατα την πωληση....ειναι παρανομο.

Με πρόλαβες γιατί θα σου έλεγα πως 7.500€ ζημιά για καινούριο σχετικά αμάξι δε σημαίνει και πολλά (πχ αν σε ένα χτύπημα μαζέψεις xenon, πιτσιλιστήρια και Μ πακ προφυλακτήρα με λίγο καπό, τα 7.500 τα έχεις με άνεση) αλλά αφού το τσέκαρες, τότε αλάργα.

PortisHead
21/02/2017, 13:15
Με πρόλαβες γιατί θα σου έλεγα πως 7.500€ ζημιά για καινούριο σχετικά αμάξι δε σημαίνει και πολλά (πχ αν σε ένα χτύπημα μαζέψεις xenon, πιτσιλιστήρια και Μ πακ προφυλακτήρα με λίγο καπό, τα 7.500 τα έχεις με άνεση) αλλά αφού το τσέκαρες, τότε αλάργα.

Μιλαμε για ενα xsara του 2002...που το '11 , αντε να ειχε αξια 3000 χιλιαρικα βαρια !!!

Αυτος δεν ειχε ατυχημα....σε πρέσσα ανακυκλωσης πρεπει να επεσε... και το ξαναφτιαξε :lol:

Τιμιος ομως ! Δε λέει πουθενα "ατρακαριστο".

BLiTzER
21/02/2017, 13:17
Τα πράγματα δεν είναι όσο τραγικά ακούγονται μερικές φορές. Το αυτοκίνητό μου έπαθε ζημιά μπροστά, επισκευάστηκε μέσω μικτής, σε αντιπροσωπεία, όλα καινούρια και στοίχισε 6.500€. Το μόνο μηχανικό μέρος που πειράχτηκε ήταν το ψυγείο. Όλα τα άλλα ήταν πλαστικά (και καπό). Ναι, είναι ακριβά.

Κανείς δε θα γράψει στην αγγελία του "είχε 7.500€ ζημιά".

PortisHead
21/02/2017, 13:20
Τα πράγματα δεν είναι όσο τραγικά ακούγονται μερικές φορές. Το αυτοκίνητό μου έπαθε ζημιά μπροστά, επισκευάστηκε μέσω μικτής, σε αντιπροσωπεία, όλα καινούρια και στοίχισε 6.500€. Το μόνο μηχανικό μέρος που πειράχτηκε ήταν το ψυγείο. Όλα τα άλλα ήταν πλαστικά (και καπό). Ναι, είναι ακριβά.

Κανείς δε θα γράψει στην αγγελία του "είχε 7.500€ ζημιά".

Όντως, αλλα οπως και να χει, ζημια 7500 σε αυτοκινητο 15ετιας, ειναι καλη ένδειξη για να τρεξεις μακρυα.

lleonidas
21/02/2017, 13:35
Ερώτησις:Η μικτή καλύπτει τέτοια δαπάνη επισκευής 7500€ για αμάξι που κοστίζει 3 ή 4 χιλιάρικα;
Πριν φύγεις οριστικά μακριά,δοκίμασε να ρωτήσεις ευθέως τον πωλητή τι ζημιές είχε τότε το αμάξι και αν έχει κρατήσει τιμολόγια επισκευής(και αυτά βρίσκονται μέσω ασφαλιστικών).

PortisHead
21/02/2017, 13:43
Ερώτησις:Η μικτή καλύπτει τέτοια δαπάνη επισκευής 7500€ για αμάξι που κοστίζει 3 ή 4 χιλιάρικα;
Πριν φύγεις οριστικά μακριά,δοκίμασε να ρωτήσεις ευθέως τον πωλητή τι ζημιές είχε τότε το αμάξι και αν έχει κρατήσει τιμολόγια επισκευής(και αυτά βρίσκονται μέσω ασφαλιστικών).

Δεν λεει να μπω καν στον κοπο.
Ειχε και ενα παλαιοτερο τρακαρισμα...700 ευρω...αν ηταν μονο αυτο ουτε που θα ρωταγα.
Αλλα τώρα...για ποιο λόγο ? λες και δεν υπάρχουν άλλα.

Ασε που θα τον προϊδεάσω και θα βγαλει τις φωτογραφιες που φαινεται η πινακιδα, για να βρει πιο ευκολα θυμα.

"A fool and his money are soon parted" ... δυστυχώς.

Red Rider
21/02/2017, 20:39
Ερώτησις:Η μικτή καλύπτει τέτοια δαπάνη επισκευής 7500€ για αμάξι που κοστίζει 3 ή 4 χιλιάρικα;
Πριν φύγεις οριστικά μακριά,δοκίμασε να ρωτήσεις ευθέως τον πωλητή τι ζημιές είχε τότε το αμάξι και αν έχει κρατήσει τιμολόγια επισκευής(και αυτά βρίσκονται μέσω ασφαλιστικών).

Αυτό ακριβώς... Το λογικό θα ήταν να το έβγαζαν ολική,και να τον αποζημιωναν με την τρέχουσα αξία του οχηματος.

ποπαϋ
03/03/2017, 12:02
Βρίσκομαι σε αναζήτηση οχήματος και ρώτησα δύο ασφαλιστές εάν μπορώ με τα στοιχεία του οχήματος (αριθμ. κυκλοφ.) να ελέγξω το ιστορικό των ζημιών του.
Και οι δύο ήταν κατηγορηματικά αρνητικοί στο ότι μπορεί αυτό να γίνει. Ο ένας μου άφησε ένα παραθυράκι λέγοντας ότι θα πρέπει να έχει και το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη (πράγμα φυσικά αδύνατο).

Εσείς πως κάνατε τον έλεγχο αυτό (όσοι τον έχουν κάνει);

AristidisZ
03/03/2017, 12:16
Να βρεις καλύτερο ασφαλιστή ;)

:beer:

George_Sp
03/03/2017, 12:16
είχαμε καλύτερη σχέση με τον ασφαλιστή μας :)

ποπαϋ
03/03/2017, 12:19
καλές και τυπικές σχέσεις και με τους δύο ασφαλιστές έχω.

spyrval
03/03/2017, 12:20
Με τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος εγώ το έχω κάνει πάντως:D
Πάνω από 1 φορά...
Ίσως να έχει σχέση ότι έχω ασφαλιστή ασφαλιστή, μόνο αυτό κάνει. Όχι ασφαλιστής-δημόσιος υπάλληλος, ασφαλιστής-περιπτεράς κλπ. Ίσως να μην έχει και σχέση αυτό, δεν ξέρω.

ποπαϋ
03/03/2017, 12:25
και οι δυο που έχω είναι ασφαλιστές - ασφαλιστές, με δικά τους γραφεία.

το ερώτημα, για μένα, παραμένει, μπορεί νόμιμα ο κάθε ασφαλιστής να σου/μου πει το ιστορικό των ζημιών του οχήματος;

AristidisZ
03/03/2017, 12:29
Όχι δεν έχει πρόσβαση

Παίρνει στην από πάνω εταιρία όμως και του τα στέλνουν (αναλόγως τον ασφαλιστή, μάλλον έχει να κάνει με αυτό που λέει ο spyrval)

tuning
03/03/2017, 19:44
μια φορα που χρειαστικε να το κανω ετυχε να ειναι ο ασφαλιστης μου στο μαγαζι,μπηκε απο τον δικο μου υπολογιστη δεν ειδα που,εβαλε κατι κωδικους και τσουπ μου τα ειπε ολα μεσα σε 3 λεπτα