PDA

View Full Version : Σχάρα



2stroker
26/02/2017, 19:48
Καλησπερα.Ψαχνω να βρω μια σχαρα για να βαλω στο ΧΤ μου.Στο εμποριο βρισκω καποιες σαν την παρακατω στη φωτο αλλα φανταζομαι οτι αν φορτωθει με 15+κιλα δεν θα αντεξει.Οποτε ψαχνω για κατι βαρεων βαρεων.Μπορω να βρω καπου κατι τετοιο η θα χρειαστει να βρω καποιο μηχανουργειο να μου φτιαξει κατι custom? :rolleyes:

379134

karellen
26/02/2017, 19:55
Η σχάρα αντέχει παραπάνω από 15 κιλά,το θέμα είναι ότι ταλαιπωρείται το υποπλαίσιο.Πρέπει να βάλεις έξτρα αντηρίδες (να πιάνουν πχ στους πατητήρες) ώστε να κουμαντάρεις το παραπάνω φορτίο.Δες κάτι μεγάλες σχάρες παπιών με αυτή την ιδέα.

2stroker
26/02/2017, 20:02
Αντηριδες δεν θα ηθελα να βαλω. Στο προηγουμενο μηχανακι μου ειχα μια σχαρα μεταλλικη η οποια ηταν αρκετα χοντρη και με οσο φορτωμα και αν της εβαζα δεν καταλαβαινε τιποτα ουτε αυτη αλλα ουτε και το υποπλαισιο.Κατι τετοιο θα θελα να βρω αλλα δεν ξερω που μιας και το προηγουμενο μηχανακι το χα αγορασει μεταχειρισμενο ετσι.Παραθετω μια φωτο . Ειναι λιγο μακρινη αλλα το πιανεις το νοημα

379136

S705
27/02/2017, 17:27
Την σχάρα που πόσταρες ξεχνά την. Είναι πολύ λεπτός ο σωλήνας και κόβετε πάνω στην κόλληση.
πήγαινε σε έναν λαμαρίνα που έχει όρεξη και φτιάξτε κάτι που θες με πάχος 3-4 mm να το έχεις μια ζωή.
http://www.geladakis.gr/index_files/Page389.htm
αυτός θα σε εξυπηρέτηση έχει υδροκοπη με πρόγραμμα σε pc και μπορεί να σου κάνει κάτι πολύ ωραίο.