PDA

View Full Version : Euro 4 & Ταξινομήσεις



AristidisZ
27/02/2017, 10:32
Αντιγράφω post από σκουτεροφόρουμ


Μετα απο σημερινη τηλεφωνικη επαφη μου με υπαλληλο απο το τμημα πωλησεως δικυκλων της Honda-Σαρακακης,
προεκυψαν οι παρακατω πληροφοριες.

Οσα δικυκλα εισαγονται και ταξινομουνται απο 1/1/2017 πρεπει υποχρεωτικα να ειναι Euro4.
Eρωτηση : Τι γινεται με τα υπαρχοντα Euro3 της αγορας ?
Απαντηση : To Υπουργειο εβγαλε ανακοινωση αφορωσα τους εισαγωγεις, τους οποιους καλει να δηλωσουν τους αριθμους πλαισιου των αδιαθετων Euro3 δικυκλων τους,
τα οποια δηλ. εχουν εισαχθει στην χωρα μας μεχρι 31/12/2016,
για τα οποια θα επιτραπει (κατ'εξαιρεσιν) να πωληθουν και να βγαλουν 1η αδεια κυκλοφοριας εντος του 2017 (παρ'οτι ειναι Euro3),
αφου πρωτα διασταυρωθει απο το Υπουργειο, οτι το προς πωλησιν δικυκλο συμπεριλαμβανεται στην λιστα που κατεθεσαν οι Εισαγωγεις.
Το παραπανω "ειδικο" μετρο θα ισχυει για 2 -3 μηνες.
Την δυνατοτητα αυτην, εχουν μονον οι εισαγωγεις και οχι οι εμποροι που εχουν στοκ στα καταστηματα τους,
και οι οποιοι θα εχουν μεριμνησει ηδη να βγαλουν πινακιδες γι'αυτα ωστε να τα πωλουν ως "μεταχειρισμενα" (αλλα επι της ουσιας... καινουργια).

Ρωτηστε, διασταυρωστε και εσεις τα παραπανω, και ενημερωστε...
για να καταλαβουμε ολοι... ΤΙ ακριβως ισχυει στην αγορα.

Το ίδιο πράγμα μου είπε φίλος που πρόσφατα έκανε αγορά, ότι παίζουν αρκετά μηχανάκια που έχουν βγάλει πινακίδες 31/12/16

Προφανώς η εγγύηση ξεκινά να τρέχει από τη μέρα που βγήκε η πινακίδα, άρα π.χ. σήμερα που μιλάμε είναι ήδη -2 μήνες

Όσο περνάει ο καιρός προφανώς και η αξία τους θα απομειώνεται, και φαντάζομαι η τιμή τους θα είναι διαπραγματεύσιμη

Έχετε ακούσει τίποτα για το παραπάνω ;

amyroukai
27/02/2017, 10:50
Πολλές εταιρίες βγάζουν πινακίδα σε οχήματα τέλος του χρόνου (γενικότερα δηλαδή) και τα πωλούν ως καινούρια "σε προσφορά" μετά, για διάφορους λόγους. Αυτό που ανακοίνωσε το υπουργείο το είχα δει να γράφεται και σε sites του εξωτερικού και είναι γενικότερη οδηγία της ΕΕ, όχι δική μας απόφαση. Για το θέμα της εγγύησης, πολλές εταιρίες σε αυτά δίνουν +κάποια χρόνια (πχ η ΚΤΜ στα υπάρχοντα 1290SA διαβάζω ότι έδωσε/δίνει +2 σε ότι έχει μείνει -φόρουμ εξωτερικού αυτό, δεν ξέρω στην χώρα μας-).

AristidisZ
27/02/2017, 11:18
Ναι, προφανώς και δεν είναι ελληνική πατέντα, εφόσον υπάρχει η νομοθεσία για τα euro 4
Απλά αν πρόσεξες λέει ότι ο αντιπρόσωπος μπορεί να ταξινομήσει το 17 κατ' εξαίρεση, ενώ οι dealers όχι
Όμως το θέμα της εγγύησης έχει να κάνει με την αντιπροσωπεία
Το να δίνει η ΚΤΜ extended warranty στη ναυαρχίδα της είναι λογικό, εδώ μιλάμε όμως για εκατοντάδες (εικάζω) μηχανάκια, όλων των μεγεθών και κατηγοριών

irinia
27/02/2017, 11:43
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ





Από πέρσυ,το 2016 και αναγκάστηκα να αγοράσω το τενερέ μου και να το βγάλω άδεια
στις 30-12-2015 λόγω euro 3.Μου είχαν πει ότι από την πρώτη του 2016 θα υπήρχε θέμα.
Τώρα βλέπω το έργο πάει για το 2017.Ελλάδα ατελείωτη..!!
Από πότε ξεκινάει η εγγύηση..??Μάλλον από την πώληση και μετά αλλιώς τι να τα κάνουν
τα μηχανάκια..?? ΚΛΥΣΜΑ..??Είναι δυνατόν να πουλιούνται μηχανάκια χωρίς εγγύηση αν κάτσουν
2 χρόνια στο ράφι με βγαλμένη πινακίδα λόγω euro..??
Aυτοί χάνουνε ποτέ..??

AristidisZ
27/02/2017, 11:52
Από πότε ξεκινάει η εγγύηση..??Μάλλον από την πώληση και μετά αλλιώς τι να τα κάνουν
τα μηχανάκια..?? ΚΛΥΣΜΑ..?

Το θέμα είναι ποιος την δίνει την εγγύηση

Ο έμπορος ή ο αντιπρόσωπος

Προφανώς και είναι της αντιπροσωπείας

Άρα ασχέτως του τι λέει ο dealer, αν η αντιπροσωπεία δε προτίθεται να με καλύψει για 2 έτη από την ημέρα που θα το αγοράσω, δε θα το κάνει

irinia
27/02/2017, 12:01
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ




Γνωρίζουν το πρόβλημα και θα δείξουν ανοχή,διότι επί της ουσίας
δεν έχουν να ρισκάρουν κάτι.Από τη στιγμή που κυκλοφορεί το μηχανάκι
το καταλαβαίνω να ισχύσει η εγγύηση.Είναι πολύ δύσκολο να κρεμάσουν τους
εισαγωγείς αντιπροσώπους και αυτοί με τη σειρά τους τους μικροντήλερ.
Σε τελική ανάλυση αν τα μαγαζιά των ντήλερ είναι γεμάτα με απούλητα μηχανάκια
λόγω λέμε έλλειψης εγγύησης,αυτοί που τα παράγουν δεν θα βγούνε χαμένοι..??

gior-gos
27/02/2017, 12:40
Ειναι λιγο μπλεξιμο το euro 3 και το euro 4. Στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει προβλημα γιατι αφενος καποιοι εμποροι εχουν ηδη βγαλει πινακιδα στα προς πωληση euro 3 αδιαθετα μηχανακια τους, αφετερου, και πινακιδα να μην τους εχουν βγαλει, τους βγαζουν μετα κανονικα. Τωρα αν τα εχουν δηλωμενα απο πριν ή τους βγαζουν πινακιδα με άλλους τροπους;) δεν το ξερω.
Εγω παρηγγειλα euro 3 μηχανακι στις 9/1/17 το οποιο δεν ειχε πινακιδα και στις 13/1 το παρελαβα με πινακιδα κανονικα.
Η ημερομηνια παραλαβης αναγραφεται στην αδεια και στο βιβλιο συντηρησης και απο αυτην ξεκιναει η εγγυηση.

basilis_k6
27/02/2017, 20:04
Η ημ/νια ειναι απο τοτε που το αγόρασες και ειναι καθαρά τυπικο θέμα. αλλωστε καλύπτεσαι και μετά απο αυτη κάποιες φορές με την καλή θέληση της αντιπροσωπίας η οποια ειναι ο μόνος υπέυθυνος για το θέμα αυτο. Όυτε το μοντέλο ουτε η ημ/νια ταξινομησης εχουν σημασία. Αν το αγοράσεις σήμερα, σήμερα σε περνάνε στο σύστημα τους και απο τωρα τρέχει.

Μανολης67
27/02/2017, 21:45
Η ημ/νια ειναι απο τοτε που το αγόρασες και ειναι καθαρά τυπικο θέμα. αλλωστε καλύπτεσαι και μετά απο αυτη κάποιες φορές με την καλή θέληση της αντιπροσωπίας η οποια ειναι ο μόνος υπέυθυνος για το θέμα αυτο. Όυτε το μοντέλο ουτε η ημ/νια ταξινομησης εχουν σημασία. Αν το αγοράσεις σήμερα, σήμερα σε περνάνε στο σύστημα τους και απο τωρα τρέχει.

Για την Ελλάδα πάντα μιλάμε........στας Ευρωπας χλωμό να συμβαίνουν αυτά....

amyroukai
27/02/2017, 21:48
Για την Ελλάδα πάντα μιλάμε........στας Ευρωπας χλωμό να συμβαίνουν αυτά....

ΠΑΝΤΟΥ πωλούνται pre-registered οχήματα.

Triathlon 7
27/02/2017, 22:12
Ξερει κανεις αν αναγραφεται καπου στην αδεια κυκλοφοριας της μοτο η κατηγορια euro;

basilis_k6
27/02/2017, 23:17
Ξερει κανεις αν αναγραφεται καπου στην αδεια κυκλοφοριας της μοτο η κατηγορια euro;

δες τι γράφει στο V.9

Triathlon 7
27/02/2017, 23:40
δες τι γράφει στο V.9

Τιποτα απολυτως. Εχει παυλες. (---).
Ρωταω, γιατι πριν παρω το μηχανακι (06/16), σε ολα τα τεστ αναφερονταν σαν euro4. Το ιδιο ελεγαν και οι εξουσιοδοτημενοι dealers.
Φετος το "καινουργιο" μοντελο εχει αλλαγμενο τελικο (και μονο αυτο), με σκοπο - λεει - να συμμορφωθει με τις προδιαγραφες euro4!

basilis_k6
28/02/2017, 00:21
Τιποτα απολυτως. Εχει παυλες. (---).
Ρωταω, γιατι πριν παρω το μηχανακι (06/16), σε ολα τα τεστ αναφερονταν σαν euro4. Το ιδιο ελεγαν και οι εξουσιοδοτημενοι dealers.
Φετος το "καινουργιο" μοντελο εχει αλλαγμενο τελικο (και μονο αυτο), με σκοπο - λεει - να συμμορφωθει με τις προδιαγραφες euro4!

βαρέθηκαν να το βάλουν. Ποιο μηχανάκι ειναι?

Triathlon 7
28/02/2017, 00:30
βαρέθηκαν να το βάλουν. Ποιο μηχανάκι ειναι?

CB 500XA

basilis_k6
28/02/2017, 00:54
CB 500XA

η αλήθεια ειναι οτι δεν κατάλαβα ουτε εγω. Λένε οτι ηταν ε4 αλλα τωρα έβαλαν αλλη εξάτμιση για να ειναι ε4. wtf

Κατα πάσα πισθανότητα το μοτερ του 2016 ήταν έτοιμο να περάσει ε4 αλλα το δικο σου δεν ειναι ε4 γιατι δεν υπήρχε λόγος. Τώρα υπάρχει και με ένα νεο τελικό περνάει τα ε4. Τι σε νοιάζει εσενα ομως?

irinia
28/02/2017, 05:25
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ




Με αυτά τα euro ,νομίζω ότι κάποια στιγμή θα αρχίσουν οι περιορισμοί,
τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας κ.λ.π.
Στα αυτοκίνητα που έβλεπα τη μία euro5, την άλλη euro 5 b,έπειτα euro 6,
τώρα βλέπω euro 6 w,ειλικρινά δεν ξέρω τι έργο παίζεται και πότε θα τον φάμε
εμείς οι καταναλωτές.
Εν τω μεταξύ ανάθεμα αν αλλάζουν και τίποτε στα μοτέρ με όλα αυτά,άντε κανένα φίλτρο
κάπου για να περνάνε τις προδιαγραφές.
Ήδη κυκλοφόρησε το φιάσκο της vw και ανακοινώθηκε ότι τα οχήματα θα μετρώνται πλέον
σε συνθήκες δρόμου και όχι εργαστηρίων για να βγάζει προδιαγραφές ο κάθε κατασκευαστής
όπως τον βολεύει..!!
Εμένα πάντως η άδεια της μοτό είχε επάνω ένα Ε3 σε κάποιο σημείο τώρα αν εννοούσε euro 3 δεν ξέρω..!!
Πάντως εμείς που πληρώνουμε νομίζω ότι θα το μάθουμε τελευταίοι το έργο και ως συνήθως πιστεύω
ότι θα είναι επώδυνο για μας..!!

devil's animal
28/02/2017, 07:04
ρε παρτε τα μηχανακια που γουσταρετε...
θα κατσετε να σκασετε για το τι euro ειναι το καθε μηχανακι και θα επιλεξετε με αυτο το κριτηριο?:eleison:

ή μηπως θα σας αποτρεψει αν αυριο οι προδοτες βαλουν 20-50-80€ πανω τα τελη στα Χ euro και κρατησουν τα ιδια τελη για τα Y euro?


το θεμα ειναι να εχει εγγυηση το μηχανακι...και αυτο λυνεται με την εξης ερωτηση: "για ποσο εχω εγγυηση γι'αυτο μαστορα?"....
αλλωστε υπαρχει και ο συνηγορος του καταναλωτη αν αρχισουν να κανουν τα παγωνια...αποδειξουλα παντα και καληνυχτα σας...:yawn:

AristidisZ
28/02/2017, 08:03
Ασχέτως εγγύησης, δε ξέρω κατά πόσο κάποιος θα ενθουσιαζόταν με την ιδέα να αγοράσει ένα μηχανάκι με άδεια της περασμένης χρονιάς...

devil's animal
28/02/2017, 08:08
Ασχέτως εγγύησης, δε ξέρω κατά πόσο κάποιος θα ενθουσιαζόταν με την ιδέα να αγοράσει ένα μηχανάκι με άδεια της περασμένης χρονιάς...


γιατι ποσοι παιρνουν μηχανακια κυριολεκτικα με κουτα εργοστασιου της ιδιας χρονιας?
αν ενα μοντελο ειναι π.χ. 2015 και δεν εχει αλλαξει και βγει αδεια το 2016 και το αγορασει το 2017 τι θα αλλαξει?

θα σου πω εγω...
το μονο, πλεον, που ΔΕΝ θα μπορει να κανει, ειναι να κοροϊδεψει τον επομενο αγοραστη οταν παει να το πουλησει για μοντελο 2017, ενω ειναι 2015...

AristidisZ
28/02/2017, 08:12
γιατι ποσοι παιρνουν μηχανακια κυριολεκτικα με κουτα εργοστασιου της ιδιας χρονιας?
αν ενα μοντελο ειναι π.χ. 2015 και δεν εχει αλλαξει και βγει αδεια το 2016 και το αγορασει το 2017 τι θα αλλαξει?

θα σου πω εγω...
το μονο, πλεον, που ΔΕΝ θα μπορει να κανει, ειναι να κοροϊδεψει τον επομενο αγοραστη οταν παει να το πουλησει για μοντελο 2017, ενω ειναι 2015...

Τώρα μου θυμίζεις τον Σπυράκο...

Άλλο το μηχανάκι που είναι μοντέλο του 14 και κυκλοφόρησε το 14 στο δρόμο, και άλλο το μηχανάκι που βγήκε πρώτη φορά το 17 στο δρόμο

Για μένα, σαν υποψήφιο αγοραστή, δεν είναι το ίδιο

Εξάλλου και το μοντέλο του 15, 16 θα γράφει στην άδεια (και δη 31/12)

irinia
28/02/2017, 08:13
Ασχέτως εγγύησης, δε ξέρω κατά πόσο κάποιος θα ενθουσιαζόταν με την ιδέα να αγοράσει ένα μηχανάκι με άδεια της περασμένης χρονιάς...



ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙΣ




Εμένα δεν μου άρεσε που έβγαλα άδεια 2 μέρες πριν αλλάξουμε χρονιά,αλλά
όταν σου λένε ότι θα έχεις θέμα..??Χώρια που έχωσα και για τα τέλη κυκλοφορίας
μιας ολκόκληρης χρονιάς..!!
Επί της ουσίας πας στα σάιτ των αντιπροσωπειών και ενημερώνεσαι για το τι χρονιάς είναι
το μηχανάκι που θέλεις.Νομίζω ότι πέρασε ο καιρός που ανενημέρωτοι αγοράζαμε ότι μας πουλούσαν.
Όλα αυτά βέβαια θεωρώ πως τα γράφεις σκεπτόμενος την πώληση γιατί στην ουσία δεν υπάρχει
άλλο θέμα,πιο πολύ δηλαδή το ψυχολογικό μέρος,ή κάνω λάθος..??

AristidisZ
28/02/2017, 08:15
Όλα αυτά βέβαια θεωρώ πως τα γράφεις σκεπτόμενος την πώληση γιατί στην ουσία δεν υπάρχει
άλλο θέμα,πιο πολύ δηλαδή το ψυχολογικό μέρος,ή κάνω λάθος..??

Κάνεις :lol:

Να αγοράσω θέλω, και ψάχνω μήπως βρω καμιά προσφορά :D

:beer:

irinia
28/02/2017, 08:45
Κάνεις :lol:

Να αγοράσω θέλω, και ψάχνω μήπως βρω καμιά προσφορά :D

:beer:



ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ





Το βεστρόμ το τελευταίο παλιό του 2010 νομίζω,το 2013..!!
Τα ελαστικά ήταν μεγάλης ηλικίας,απάτητα βέβαια.
Αλλά τα υγρά φρένων..?? Δεν ξέρω τι έφταιγε και πόσο.
Σίγουρο είναι ότι έχω κάνει τη διαδρομή από Χάνια για Τσαγκαράδα στο Πήλιο,
ΑΠΕΙΡΕΣ φορές,αλλά ΜΙΑ έχασα τελείως το πίσω φρένο..!!
Τι θέλω να πω..??Προσοχή στην αγορά,μπορεί καμμιά φορά λόγω του καιρού
που έχει κάτσει στη βιτρίνα το μηχανάκι να βγάλει προβλήματα που ούτε τα φαντάζεστε.
Και οι εταιρίες δεν ρίχνουν τυχαία τις τιμές στα στοκ οχήματα,κάτι έχουν στο νου τους κι αυτοί..!!
Τώρα αγορά ή πώληση........μέσα έπεσα..!!Εκεί καίει η ημερομηνία στην άδεια.

amyroukai
28/02/2017, 09:00
Και οι εταιρίες δεν ρίχνουν τυχαία τις τιμές στα στοκ οχήματα,κάτι έχουν στο νου τους κι αυτοί..!!

Ναι, κάπου είχα διαβάσει ότι προϊόν που κάθεται ένα χρόνο δεν μπορείς να το πουλήσεις ως "καινούριο";


Επίσης, σε παρακαλώ πολύ ρε φίλε, ΕΛΕΟΣ. Αυτήν την ιστορία με τα φρένα πάλι; Για όνομα του όποιου θεού πιστεύεις πιά...

irinia
28/02/2017, 09:33
Ναι, κάπου είχα διαβάσει ότι προϊόν που κάθεται ένα χρόνο δεν μπορείς να το πουλήσεις ως "καινούριο";


Επίσης, σε παρακαλώ πολύ ρε φίλε, ΕΛΕΟΣ. Αυτήν την ιστορία με τα φρένα πάλι; Για όνομα του όποιου θεού πιστεύεις πιά...






ΜΗ ΣΥΓΧΙΖΕΣΑΙ



Είπαμε δεν θα μαλώνουμε πλέον..!!
Το μάνουαλ του βεστρόμ γράφει αλλαγή υγρών φρένων κάθε 2 χρόνια ανεξαρτήτως χλμ.
Αυτά που είχα εγώ επάνω ήταν 4 ετών.Αποκλείεις κάτι..??
Σε τελική ανάλυση το έγραψα για να τονίσω στον φίλο μας πως όταν κάτι ΚΑΘΕΤΑΙ για χρόνια
έστω και στη βιτρίνα μπορεί να μην είναι σαν κάποιο ΦΡΕΣΚΟ,από πλαστικά μέχρι τα πάντα.
Εσύ μην κολλάς σε μένα,εγώ μπορεί μετά από τόσα χρόνια μοτοσυκλετιστής να έκανα τη μαλακία
να είχα κολλημένο το πόδι στο φρένο και να τα άναψα .......λέμε τώρα...!!!
Εσύ τι πιστεύεις, ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ,αν θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά,
μια μοτό που κάθεται 2-3-4 χρόνια στο ράφι,ή βγαίνει όλο το καλοκαίρι έξω γιατί δε χωράει στο μαγαζί
όταν ανοίγει κάθε πρωί,το έχουμε δει όλοι αυτό,ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ για μόστρα,
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΘΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ..??
Και ποιος δεν θέλει να αγοράσει από κούτα..??
Μη πεις πάλι για τα φρένα.......ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ..!!


ΥΓ.ΣΤΟΚ έγραψα και όχι ότι μετά από 1 χρόνο πουλάνε
τα καινούργια σαν μεταχειρισμένα...!!
Εσύ αν χώσεις 15-20 χιλιάρικα,θέλεις να πάρεις ένα που κάθεται 2 χρόνια στο ράφι
ή ένα στην κούτα..??
Για μένα καλά κάνει ο Αριστείδης και ψάχνει,σαν καταναλωτές όλα πρέπει να τα υπολογίζουμε
για να μην μας πιάνουν τον κώλο..!!

BLiTzER
28/02/2017, 09:39
Εγώ, πάντως, ΖΗΤΗΣΑ μοντέλο προηγούμενης χρονιάς, επειδή μου άρεσαν τα χρώματα. Μπορούσα κάλλιστα να έχω του '16, αλλά προτίμησα παλαιότερο. Η άδεια, φυσικά, είναι του 2016. Δεν καταλαβαίνω τι σημαντικές φθορές μπορεί να έχει ένα μηχανάκι πριν καν μπουν υγρά, αν φυλάσσεται εντός.

AristidisZ
28/02/2017, 10:05
Μισό παίδες :p

Άλλο τα μηχανάκια στοκ που παίρνουν πινακίδα τη στιγμή που πωλούνται, κι άλλο τα μηχανάκια που λόγω νομοθεσίας πήραν πινακίδα σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία !

BLiTzER
28/02/2017, 10:07
Ποια η διαφορά; Το μόνο που ίσως επηρεαστεί είναι η μεταπώληση. Αλλά αν αγοράζεις μηχανάκι σκεπτόμενος πότε/πόσο θα το πουλήσεις, κάτι κάνεις λάθος.

AristidisZ
28/02/2017, 10:13
Ποια η διαφορά; Το μόνο που ίσως επηρεαστεί είναι η μεταπώληση. Αλλά αν αγοράζεις μηχανάκι σκεπτόμενος πότε/πόσο θα το πουλήσεις, κάτι κάνεις λάθος.

Mα το μηχανάκι που θέλω εγώ, δεν έχει αλλάξει μοντέλο, ίδιο ήταν πέρυσι, το ίδιο βγαίνει φέτος

Απλά αν το αγοράσω το Πάσχα, θα έχει 6 μήνες πιο παλιά άδεια από την "κανονική"

Δε συμφωνώ μαζί σου, αν εσύ αγοράζεις οτιδήποτε όχημα, μη σκεπτόμενος τη μεταπώλησή του, μάλλον εσύ κάτι κάνεις λάθος :rolleyes:

BLiTzER
28/02/2017, 10:15
Δηλαδή θα μου αρέσει ένα μηχανάκι, αλλά δε θα το πάρω επειδή έχει χειρότερη μεταπώληση. Μμμ, όχι. Μάλλον αγοράζουμε μηχανάκια για διαφορετικούς λόγους. :p

Μόνο το θέμα της εγγύησης μπορώ να δεχτώ, αλλά γι'αυτό είτε θα παρέχουν επέκταση, είτε σημαντικά χαμηλότερη τιμή αγοράς, οπότε σίγουρα δε σε "ρίχνουν".

AristidisZ
28/02/2017, 10:17
Δηλαδή θα μου αρέσει ένα μηχανάκι, αλλά δε θα το πάρω επειδή έχει χειρότερη μεταπώληση. Μμμ, όχι. Μάλλον αγοράζουμε μηχανάκια για διαφορετικούς λόγους. :p

Μόνο το θέμα της εγγύησης μπορώ να δεχτώ, αλλά γι'αυτό είτε θα παρέχουν επέκταση, είτε σημαντικά χαμηλότερη τιμή αγοράς, οπότε σίγουρα δε σε "ρίχνουν".

Α γεια σου :)

BLiTzER
28/02/2017, 10:18
Ε ναι, αν δεν παρέχουν τουλάχιστον ένα εκ των 2, προφανώς θα προτιμήσεις το καινούριο καινούριο. Το θεωρώ αυτονόητο.

AristidisZ
28/02/2017, 10:22
Ε ναι, αν δεν παρέχουν τουλάχιστον ένα εκ των 2, προφανώς θα προτιμήσεις το καινούριο καινούριο. Το θεωρώ αυτονόητο.

Μα θεωρητικά δε πρέπει να υπάρχει καινούριο (euro 3 τουλάχιστον), τι λέμε τόση ώρα ωρέ πατριώτη ;

Άρα ψάχνουμε να δούμε τι γίνεται επί του πρακτέου, όντως έχουν βγάλει πινακίδες σε όλα τα στοκ euro 3 ή δεν ισχύει το παραπάνω

Και αν ναι, μετά συζητάμε τι γίνεται με εγγυήσεις, εκπτώσεις κλπ

BLiTzER
28/02/2017, 10:23
Μα θεωρητικά δε πρέπει να υπάρχει καινούριο (euro 3 τουλάχιστον), τι λέμε τόση ώρα ωρέ πατριώτη ;

Α δεν ξέρω, δεν παρακολουθώ. :lol:

irinia
28/02/2017, 10:42
Εγώ, πάντως, ΖΗΤΗΣΑ μοντέλο προηγούμενης χρονιάς, επειδή μου άρεσαν τα χρώματα. Μπορούσα κάλλιστα να έχω του '16, αλλά προτίμησα παλαιότερο. Η άδεια, φυσικά, είναι του 2016. Δεν καταλαβαίνω τι σημαντικές φθορές μπορεί να έχει ένα μηχανάκι πριν καν μπουν υγρά, αν φυλάσσεται εντός.




ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ




Που δεν φυλάσσονται εντός και δεν είναι μόνο ενός έτους παλιά αλλά 2 και 3 ετών
Τώρα υγρά,δε νομίζω να είναι ΑΔΕΙΑ,από υγρά,εκτός από καύσιμο φυσικά που μάλλον δεν έχουν.
Κάτι άλλο,δε σκέφτεσαι ότι στην έκθεση τα καβαλάει ο ένας κι ο άλλος..??
Έχω δει αρκετές φορές γρατζουνιές στη σέλλα και σε εργοστασιακές βαλίτσες..!!
Ε τώρα αν σου αρέσει τόσο πολύ κάποιο χρώμα..........εντάξει πάρτο.
Δε νομίζω να μην τα έχεις δει..??

harris_x
28/02/2017, 10:48
Είναι λογικό ένας εισαγωγέας να έχει υπόλοιπο στοκ με προδιαγραφές που έχουν αλλάξει. Για την περίπτωσή μας η προδιαγραφή των ρύπων.

Είναι λογικό και θεμιτό να μην πρέπει ο εισαγωγέας να "φάει" το στοκ αυτό.

Οπότε, υπάρχει το λεγόμενο "τέλος σειράς" απο το υπουργείο όπου δυλόνωνται τα VINs των οχημάτων αυτών έτσι ώστε να μπορούν να ταξινομηθούν έως κάποια προθεσμία.

Αν δεν προλάβουν να πουληθούν έως τότε, ο εισαγωγέας ή ο έμπορος που τα έχει ως στοκ, τα ταξινομεί.

Δεν ισχύει σε όλες τις εταιρίες ότι η εγγύηση ξεκινά με την ταξινόμηση.
Σε κάποιες ξεκινά με την ημερομηνία παράδοσης στον τελικό πελάτη.

irinia
28/02/2017, 10:51
Μισό παίδες :p

Άλλο τα μηχανάκια στοκ που παίρνουν πινακίδα τη στιγμή που πωλούνται, κι άλλο τα μηχανάκια που λόγω νομοθεσίας πήραν πινακίδα σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία !




ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ



Λόγω νομοθεσίας για να μη τα βάλουν στον πάτο τους,μια και το έργο το έχω δει το 2016 λέμε,
φυσικά και θα πρέπει σαν καταναλωτής να τα ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ σε καλύτερη τιμή..!!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πατάς εκεί πάνω και παζαρεύεις,διότι όση ανοχή και να δείξουν οι εισαγωγείς
προς τους ντήλερ,κάποια στιγμή.......τι θα τα κάνουν..??

buckley
28/02/2017, 11:45
ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ



Λόγω νομοθεσίας για να μη τα βάλουν στον πάτο τους,μια και το έργο το έχω δει το 2016 λέμε,
φυσικά και θα πρέπει σαν καταναλωτής να τα ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ σε καλύτερη τιμή..!!
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πατάς εκεί πάνω και παζαρεύεις,διότι όση ανοχή και να δείξουν οι εισαγωγείς
προς τους ντήλερ,κάποια στιγμή.......τι θα τα κάνουν..??

Μια διαπίστωση να κάνω με το θάρρος (λόγω κοινών οπαδικών φρονημάτων) αλλά και σεβασμό λόγω της προχωρημένης ηλικίας σου ψηλέ.
Αν δεν ήσουν γυμναστής και ήσουν καθηγητής ας πούμε φιλόλογος θα μας είχες τελειώσει ρε με την επιχειρηματολογία και την επιμονή σου...
Φαντάσου και τώρα δηλαδή μερικοί ίσα ίσα την παλεύουν.

AristidisZ
28/02/2017, 17:55
Λοιπόν πήγα μια βόλτα σε έμπορο σήμερα να δω τι παίζει

Όντως τα μηχανάκια euro 3 έχουν όλα ταξινομηθεί και βγάλει πινακίδες

Σχετικά με την εγγύηση, μου είπαν ότι ξεκινάει να "γράφει" από την ημέρα που θα πουληθεί το όχημα

Από εκεί και πέρα, η προσφορά που έλαβα για μηχανάκι με πινακίδα του 2016 ήταν αστεία (4% έκπτωση στη τιμή του καταλόγου, με "δώρο" την ταξινόμηση και τα τέλη, σε αγορά απολύτου μετρητοίς)

Sapadak
28/02/2017, 17:56
Λοιπόν πήγα μια βόλτα σε έμπορο σήμερα να δω τι παίζει

Όντως τα μηχανάκια euro 3 έχουν όλα ταξινομηθεί και βγάλει πινακίδες

Σχετικά με την εγγύηση, μου είπαν ότι ξεκινάει να "γράφει" από την ημέρα που θα πουληθεί το όχημα

Από εκεί και πέρα, η προσφορά που έλαβα για μηχανάκι με πινακίδα του 2016 ήταν αστεία (4% έκπτωση στη τιμή του καταλόγου, με "δώρο" την ταξινόμηση και τα τέλη, σε αγορά απολύτου μετρητοίς)

Τα τέλη του 2016? :lol:

Triathlon 7
28/02/2017, 22:31
Κατα πάσα πισθανότητα το μοτερ του 2016 ήταν έτοιμο να περάσει ε4 αλλα το δικο σου δεν ειναι ε4 γιατι δεν υπήρχε λόγος. Τώρα υπάρχει και με ένα νεο τελικό περνάει τα ε4. Τι σε νοιάζει εσενα ομως?

Με ενδιαφερει για δυο λογους:
Πρωτον η μεταπωληση. Το euro4 ειναι ενα συν σημερα, ενω στο μελλον η ελλειψη του μπορει μεχρι και να κανει αδυνατη την πωληση μιας μηχανης. Χωρις να γνωριζουμε αν προβλεπεται αλλαγη κατηγοριας "εκ μετατροπης".
Δευτερον η ανεπαρκεια επαγγελματισμου απο τους αντιπροσωπους. Οταν καταθετεις το χρημα σου ζεστο-ζεστο και σε μετρητα (μερες που'ναι), χωρις παζαρια (κακως), μαζι με πληθος ακριβων αξεσουαρ, απαιτεις και ενα μινιμουμ εμπορικης αξιοπιστιας. Πρεπει δλδ. να απαιτουμε εγγραφως την αποδειξη οτι αγορασαμε αυτο που ισχυριζονται οτι πουλανε;
Χθες ηταν οι ιπποδυναμεις (κλειστα- ανοικτα μηχανακια), σημερα η κατηγορια euro, αυριο τα ηλεκτρονικα, κτλ. κτλ.
Ποιος εξαλλου μας βεβαιωνει οτι δεν υπαρχει και δολος πισω απο την δηθεν αγνοια. "Πουλατε παραμυθι, να τα σπρωξουμε, μεχρι ναρθουν τα καινουργια..."

Οσον αφορα τον καταιγισμο euro 3,4,5,15 και τους λοιπους περιβαλλοντολογικους περιορισμους σε πολλους τομεις της καθημερινης ζωης μας, τι να πουμε. Οι επιστημονες δεν συμφωνουν παντα στα οποια νεα μετρα, οπως και σε καποιες περιεργες θεωριες, αλλα οι πολιτικοι αγονται και φερονται απο τα διαφορα (δηθεν, μερικες φορες) οικολογικα κινηματα που διευθυνονται ενιοτε απο περιεργους εως περιθωριακους τυπους.

basilis_k6
28/02/2017, 22:44
Με ενδιαφερει για δυο λογους:
Πρωτον η μεταπωληση. Το euro4 ειναι ενα συν σημερα, ενω στο μελλον η ελλειψη του μπορει μεχρι και να κανει αδυνατη την πωληση μιας μηχανης. Χωρις να γνωριζουμε αν προβλεπεται αλλαγη κατηγοριας "εκ μετατροπης".
Δευτερον η ανεπαρκεια επαγγελματισμου απο τους αντιπροσωπους. Οταν καταθετεις το χρημα σου ζεστο-ζεστο και σε μετρητα (μερες που'ναι), χωρις παζαρια (κακως), μαζι με πληθος ακριβων αξεσουαρ, απαιτεις και ενα μινιμουμ εμπορικης αξιοπιστιας. Πρεπει δλδ. να απαιτουμε εγγραφως την αποδειξη οτι αγορασαμε αυτο που ισχυριζονται οτι πουλανε;
Χθες ηταν οι ιπποδυναμεις (κλειστα- ανοικτα μηχανακια), σημερα η κατηγορια euro, αυριο τα ηλεκτρονικα, κτλ. κτλ.
Ποιος εξαλλου μας βεβαιωνει οτι δεν υπαρχει και δολος πισω απο την δηθεν αγνοια. "Πουλατε παραμυθι, να τα σπρωξουμε, μεχρι ναρθουν τα καινουργια..."

Οσον αφορα τον καταιγισμο euro 3,4,5,15 και τους λοιπους περιβαλλοντολογικους περιορισμους σε πολλους τομεις της καθημερινης ζωης μας, τι να πουμε. Οι επιστημονες δεν συμφωνουν παντα στα οποια νεα μετρα, οπως και σε καποιες περιεργες θεωριες, αλλα οι πολιτικοι αγονται και φερονται απο τα διαφορα (δηθεν, μερικες φορες) οικολογικα κινηματα που διευθυνονται ενιοτε απο περιεργους εως περιθωριακους τυπους.

για κανένα λόγο δεν προβλέπεται αλλαγη κατηγοριας. Κανένας δεν νοιάζετε για τα euro. το μηχανάκι σου ειναι μοντέλο 16 και μόνο αυτό εχει σημασία. τις περισσότερες φορές ειναι συν το να μήν εισαι στο χειροτερο (πιο αυστηρο) κωδικα. Αν η εξάτμιση έχει εξτρα πράγματα (πεταλούδες/αισθητηρα λ) ίσα ίσα δυσκολευει την αλλαγη της.

irinia
01/03/2017, 04:03
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ EURO





Κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα τα βρούμε μπροστά μας.

bulmont
01/03/2017, 06:37
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ EURO





Κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα τα βρούμε μπροστά μας.



Πες μας τώρα πώς θα προτιμούσες να τα βρείς από πίσω σου............:bawl:

amyroukai
01/03/2017, 07:57
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ EURO





Κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα τα βρούμε μπροστά μας.

πολλά φημολογούνται. και τα κυβικά θα βρούμε μπροστά μας (εσείς οι πολλά έχοντες δηλαδή) και το ότι αναπνέουμε θα βρούμε μπροστά μας γιατί θα μας φορολογήσουν και τον αέρα στο τέλος. Να τα χαρούμε όσο μπορούμε ακόμα και τα υπόλοιπα τα συζητάμε ΟΤΑΝ γίνουν, όχι καταστροφολογία συνεχώς.

Sapadak
01/03/2017, 08:27
Να το βρούμε μπροστά μας, πως το εννοεις?
Δε θα μπορούμε να πουλήσουμε/αγοράσουμε μοτοσυκλέτες παλαιότερων κανονισμών? (euro1-2-3ktl)

AristidisZ
01/03/2017, 08:32
Ίσως αυξημένα τέλη κυκλοφορίας ή σε πιο ακραίο σενάριο απαγόρευση κυκλοφορίας στο κέντρο κλπ κλπ

Sapadak
01/03/2017, 08:40
Ίσως αυξημένα τέλη κυκλοφορίας ή σε πιο ακραίο σενάριο απαγόρευση κυκλοφορίας στο κέντρο κλπ κλπ

?!?!

Και γιατί στα αυτοκίνητα δεν ισχύει κάτι τέτοιο? Ισα ισα, το δικό μου που ειναι προ 2000 (ουτε ξέρω τι euro ειναι) έχει σίγουρα λιγότερα τέλη σε σχέση με ένα νεότερης τεχνολογίας. Οχι οτι συμφωνώ με αυτή τη λογική, αλλά αναφέρω τι ισχύει σήμερα

AristidisZ
01/03/2017, 08:44
Ε για αυτό λέω ίσως :p

Vice
01/03/2017, 08:48
Λογικά θα αλλάξουν τα τέλη κυκλοφορίας ανάλογα με τις εκπομπές ρύπων όπως και στα αυτοκίνητα. Στην συνέχεια θα τσουβαλιάσουν τα "παλιά" ανεβάζοντας 30-40% τα τέλη και θα σε σπρώξουν με αυτόν τον τρόπο να πας να αγοράσεις "καινουριο μη ρυπογόνο".

Θα καρφώσουν και κανένα τεκμήριο στις μηχανές με λογική του στύλ "μηχανή 600cc = αυτοκινητο 2000cc & μηχανή 1000cc = αυτοκίνητο 3500cc" και θα μας γίνει ο κώλος γαρύφαλλο.

Καταστροφολογία; μπορεί! απόδοση ΟΠΑΠ να έχω δίκιο; 1,20

Sapadak
01/03/2017, 08:49
Ε για αυτό λέω ίσως :p

Τίποτα δε θα γίνει, όπως και με τα αυτοκίνητα που το παλεύουν χρόνια τώρα, και παίζει πολύ περισσότερο χρήμα απο ότι στις μοτοσυκλέτες.

Προσωπικά, αν εβρισκα αυτό που ήθελα, με πινακίδα και άδεια 31/12/2016, σε καλη τιμη, θα το χτυπούσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ούτως η άλλος το ιστορικό φαίνεται, και εξηγείτε ευκολα.

Ετσι πιτσιρικάς πρόλαβα και χτύπησα ένα FX 125, τα οποία βέβαια ακόμα πουλιούνται μεταχειρισμένα κανονικά!!

AristidisZ
01/03/2017, 08:55
Προσωπικά, αν εβρισκα αυτό που ήθελα, με πινακίδα και άδεια 31/12/2016, σε καλη τιμη, θα το χτυπούσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ούτως η άλλος το ιστορικό φαίνεται, και εξηγείτε ευκολα.

Βρε και εγώ για αυτό το έψαξα και βγήκα λίγο στη γύρα, μπας και βρω τίποτα σε προσφορά

Βέβαια η πρώτη κρούση στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία

Επειδή βέβαια οι έμποροι στο Ελλάντα λειτουργούν παραδοσιακά, στο τέλος ξέρω που θα καταλήξει το πράμα:

Θα πηγαίνεις το καλοκαίρι να πάρεις μηχανάκι και θα ρωτάς:

- "Πόσο έχει"
- "Χ"
- "Ρε φίλε Χ είναι η τιμή τιμοκαταλόγου, το μηχανάκι έχει άδεια 8 μηνών"
- "Ε τράβα βρέστο με σημερινή άδεια"

Που φυσικά δεν θα υπάρχει :p

spyrval
01/03/2017, 08:58
Μην το ψειρίζετε ωρέ με τα euro 3, 4 κλπ. Φυσικά αν αγοράζεις τώρα στην αλλαγή παζαρεύεις έκπτωση. Οι υπόλοιποι ας μη σκεφτόμαστε αν και πότε. Ζήστε επικίνδυνα:D

Άλλωστε κυκλοφορούν τόσα οχήματα που δεν είναι όχι euro 3 αλλά ούτε africa 1 :lol:

gior-gos
01/03/2017, 09:36
Οταν θα ερθουν τα μοντελα του '17 που θα ειναι euro 4

θα πουλιουνται πιο ακριβα απο τα εναπομειναντα μοντελα του '16 που ειναι euro 3.

Βαλε και μιά "σιωπηλη" εκπτωση που κανουν συνηθως στα στοκ μοντελα της προηγουμενης χρονιας (εστω αυτο το 4%)

συμφερει.

Το οτι τα μοντελα του '17 θα ειναι euro 4 θα χρησιμοποιηθει για το λανσαρισμα των μοντελων ως αναβαθμισμενα

κατι το οποίο φυσικα θα το πληρωσεις.

Κατα τη γνωμη μου, τη συγκεκριμενη (πλασματικη, στα χαρτια) "αναβαθμιση" δεν αξιζει να την πληρωσεις μόνο και μόνο για να εχεις το τελευταιο μοντελο.

Πρακτικα δεν εχει καμία ουσια (περιβαλλον;:rolleyes:) συνεπως δεν αποτελει καν αναβαθμιση.

AristidisZ
01/03/2017, 09:46
Οταν θα ερθουν τα μοντελα του '17 που θα ειναι euro 4

θα πουλιουνται πιο ακριβα απο τα εναπομειναντα μοντελα του '16 που ειναι euro 3.

Βαλε και μιά "σιωπηλη" εκπτωση που κανουν συνηθως στα στοκ μοντελα της προηγουμενης χρονιας (εστω αυτο το 4%)

συμφερει.

Το οτι τα μοντελα του '17 θα ειναι euro 4 θα χρησιμοποιηθει για το λανσαρισμα των μοντελων ως αναβαθμισμενα

κατι το οποίο φυσικα θα το πληρωσεις.

Κατα τη γνωμη μου, τη συγκεκριμενη (πλασματικη, στα χαρτια) "αναβαθμιση" δεν αξιζει να την πληρωσεις μόνο και μόνο για να εχεις το τελευταιο μοντελο.

Πρακτικα δεν εχει καμία ουσια (περιβαλλον;:rolleyes:) συνεπως δεν αποτελει καν αναβαθμιση.

Καλά, το 4% σε αγορά απολύτου μετρητοίς είναι αστείο, δε το σχολιάζω καν :p

Από εκεί και πέρα, μάλλον δεν έχει γίνει κατανοητό τι γράφω

Μιλάω για μηχανάκια τα οποία δεν γίνεται να εισαχθούν πλέον, όχι λόγω ρύπων στη περίπτωσή μου, αλλά λόγω ABS

Άρα τους έχουν βγάλει πινακίδες και περιμένουν αγοραστές

Όταν επί παραδείγματι ο Σαρακάκης μου έχει τιμή για το 150άρι PCX 3000 (χωρίς ABS), δεν είναι γελοίο να μου το δίνει ο έμπορος 2900 (κασέρι), την στιγμή που το μηχανάκι έχει και περσινή πινακίδα ;;;

gior-gos
01/03/2017, 10:14
Όταν επί παραδείγματι ο Σαρακάκης μου έχει τιμή για το 150άρι PCX 3000 (χωρίς ABS), δεν είναι γελοίο να μου το δίνει ο έμπορος 2900 (κασέρι), την στιγμή που το μηχανάκι έχει και περσινή πινακίδα ;;;

Για να προσδιορισεις τι γλιτωνεις, πρεπει να συγκρινεις την τιμη του καινουργιου με το προηγουμενο μοντελο και τι διαφορές εχουν (αν εχουν).

Αν πχ το 150άρι PCX του '17 χωρις abs πουλιοταν 3300 λογω του οτι ηταν πιο φρεσκο, αντε και με νεες λαμπες led (ουάου)

γιατι να μην γλιτωσεις 400 € παίρνοντας το προηγουμενο μοντελο που ουσιαστικα ειναι το ιδιο μηχανακι;

Αυτο που συνηθως ειναι δυσκολο για μας τους καταναλωτες, ειναι να μαθουμε σχετικα εγκαιρως ποιες (και αν) θα ειναι οι διαφορές του νεου μοντελου με το προηγουμενο

και ποια αναμενεται να ειναι η τιμη του. Αυτα οι εμποροι τα γνωριζουν αρκετα πιο πριν και διαμορφωνουν τις τιμες των στοκ μοντελων αναλογα.

amyroukai
01/03/2017, 10:17
Αυτα οι εμποροι τα γνωριζουν αρκετα πιο πριν και διαμορφωνουν τις τιμες των στοκ μοντελων αναλογα.

και φτάνουν το 2016 να πουλάνε στοκ VFR1200 του 2010 αν θυμάμαι καλά...

AristidisZ
01/03/2017, 10:19
Για να προσδιορισεις τι γλιτωνεις, πρεπει να συγκρινεις την τιμη του καινουργιου με το προηγουμενο μοντελο και τι διαφορές εχουν (αν εχουν).

Αν πχ το 150άρι PCX του '17 χωρις abs πουλιοταν 3300 λογω του οτι ηταν πιο φρεσκο, αντε και με νεες λαμπες led (ουάου)

γιατι να μην γλιτωσεις 400 € παίρνοντας το προηγουμενο μοντελο που ουσιαστικα ειναι το ιδιο μηχανακι;

Αυτο που συνηθως ειναι δυσκολο για μας τους καταναλωτες, ειναι να μαθουμε σχετικα εγκαιρως ποιες (και αν) θα ειναι οι διαφορές του νεου μοντελου με το προηγουμενο

και ποια αναμενεται να ειναι η τιμη του. Αυτα οι εμποροι τα γνωριζουν αρκετα πιο πριν και διαμορφωνουν τις τιμες των στοκ μοντελων αναλογα.

Βρε μάνα μου, δεν υπάρχει 150άρι μηχανάκι του 17 χωρίς ABS, πως να το πω αλλιώς ; :p

Άρα έχει μείνει μόνο το στοκ, το οποίο μάλιστα έχει βγάλει και άδεια (περσινή)

gior-gos
01/03/2017, 10:48
και φτάνουν το 2016 να πουλάνε στοκ VFR1200 του 2010 αν θυμάμαι καλά...

Στην προκειμενη περιπτωση, το 'διαμορφωνω την τιμη' σημαινει οτι πουλαω σε καλυτερη τιμη. Αυτη η καλυτερη τιμη ομως, δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και καλη. Εμποροι ειναι εξαλλου.. ;)


Βρε μάνα μου, δεν υπάρχει 150άρι μηχανάκι του 17 χωρίς ABS, πως να το πω αλλιώς ; :p

Άρα έχει μείνει μόνο το στοκ, το οποίο μάλιστα έχει βγάλει και άδεια (περσινή)

Γι αυτο εγραψα


Αν πχ το 150άρι PCX του '17 χωρις abs πουλιοταν 3300 λογω του...

irinia
01/03/2017, 11:50
Πες μας τώρα πώς θα προτιμούσες να τα βρείς από πίσω σου............:bawl:


ΚΟΙΤΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ......



Εξάλλου όπως είπε και ο αοιδός.........ΑΝΤΡΑΣ είναι αυτός
που το έκανε και δεν του ΑΡΕΣΕ..!!

irinia
01/03/2017, 12:04
Να το βρούμε μπροστά μας, πως το εννοεις?
Δε θα μπορούμε να πουλήσουμε/αγοράσουμε μοτοσυκλέτες παλαιότερων κανονισμών? (euro1-2-3ktl)



ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ.......ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ




Δεν αποκλείεται να ζήσουμε το έργο των τρίλιτρων τζιποειδών..!!
Πάρε κόσμε,μοίραζαν λεφτά και μετά ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ στο κεφάλι φόρους.
Ξέρεις πόσα δίλιτρα+ έχουν καταθέσει πινακίδες γιατί οι ιδιοκτήτες δεν μπορούν
να πληρώσουν φόρο έξτρα,τέλη πολλά ,ασφάλειες νέες ακριβότερες..??
Το δίκυκλο ακόμα ΑΠΛΩΝΕΤΑΙ,έρχεται όμως η ώρα του,θα τη φάμε όλοι μαζί.
Πιστεύω ότι θα αρχίσουν από τα πολλά κυβικά 1000+ .
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ...?? Λάθος μόντ..!! ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ..!! Η μία πινακίδα μετά την άλλη
μας έρχεται στο κεφάλι 8-9 χρόνια τώρα.
ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ..??

υγ. Για την αντικατάσταση του ΕΝΦΙΑ από φόρο ακίνητης και κινητής περιουσίας
που ετοιμάζουν ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ..?? Αυτά δεν τα κυκλοφόρησα εγώ,αλλά
κυβερνητικοί κύκλοι κατά το γνωστό σχέδιο,αμολάμε καλούμπα .....εισπράττουμε αντιδράσεις
και μετά ανάλογα τους ΞΕΣΚΙΖΟΥΜΕ...!!
Μόνο εγώ τα βλέπω αυτά..??

amyroukai
01/03/2017, 12:22
όλοι τα βλέπουμε.

από εκεί ως το "θέλω σκουτεράκι για τα καθημερινά μου και περιμένω να πάρω με έκπτωση λόγω παλιού κανονισμού/ήδη τοποθετημένης πινακίδας" και το πόσα θα πληρώσουμε στον νέο ΕΝΦΙΑ, στα ΕΦΚΑ και στα διάφορα άλλα που έρχονται, απόσταση χαώδης...

irinia
01/03/2017, 13:26
όλοι τα βλέπουμε.

από εκεί ως το "θέλω σκουτεράκι για τα καθημερινά μου και περιμένω να πάρω με έκπτωση λόγω παλιού κανονισμού/ήδη τοποθετημένης πινακίδας" και το πόσα θα πληρώσουμε στον νέο ΕΝΦΙΑ, στα ΕΦΚΑ και στα διάφορα άλλα που έρχονται, απόσταση χαώδης...





ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΔΙΑΦΟΡΑ


Τώρα θα πω απλά....ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ ξέσκισε τους και πάρτο όσο λιγότερα μπορείς.
Και ναι αν περάσει ένας χρόνος όσο καινούργιο και να είναι αν έχει επάνω πινακίδα
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ για τον έμπορα..!!

AristidisZ
01/03/2017, 13:33
ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΔΙΑΦΟΡΑ


Τώρα θα πω απλά....ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ ξέσκισε τους και πάρτο όσο λιγότερα μπορείς.
Και ναι αν περάσει ένας χρόνος όσο καινούργιο και να είναι αν έχει επάνω πινακίδα
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ για τον έμπορα..!!

:bawl:

Εννοείται ότι θα περιμένω, δεν καίγομαι εξάλλου, με το hornet τη κάνω τη δουλειά μου

Επί παραδείγματι, κοίταγα το Sym Symphony 200

2245 οι έμποροι το στοκ (https://www.car.gr/6438979-sym-symphony-st-200i-cbs-new), με περσινή πινακίδα και cbs, 2295 το καινούριο, με δώρα και ABS (https://www.car.gr/9662663-sym-symphony-200-abs-euro4-new)

Ότι κι αν πεις είναι λίγο...

Sapadak
01/03/2017, 13:38
:bawl:

Εννοείται ότι θα περιμένω, δεν καίγομαι εξάλλου, με το hornet τη κάνω τη δουλειά μου

Επί παραδείγματι, κοίταγα το Sym Symphony 200

2245 οι έμποροι το στοκ (https://www.car.gr/6438979-sym-symphony-st-200i-cbs-new), με περσινή πινακίδα και cbs, 2295 το καινούριο, με δώρα και ABS (https://www.car.gr/9662663-sym-symphony-200-abs-euro4-new)

Ότι κι αν πεις είναι λίγο...

Έκανες την ερώτηση σε κάποιον ή οχι ακόμα?
Για να δούμε πως το απαντάνε δηλαδης

AristidisZ
01/03/2017, 13:52
Έκανες την ερώτηση σε κάποιον ή οχι ακόμα?
Για να δούμε πως το απαντάνε δηλαδης

Για το συγκεκριμένο δε ρώτησα να σου πω την αλήθεια, πρώτα κοιτάω για Honda (ναι ξέρω κολλημένος κλπ), οπότε περιμένω μήπως βρω κάνα στοκ

Απλά επειδή το sym φαίνεται αρκετά ελκυστικό σαν πακέτο (τιμή, αξεσουάρ, χώροι κλπ), το έχω στα υπόψην (για αυτό με το cbs), υπό την έννοια ότι τα δυο παραπάνω μοντέλα διαφέρουν μόνο στο ABS και σε τίποτα άλλο

amyroukai
01/03/2017, 14:58
Απλά επειδή το sym φαίνεται αρκετά ελκυστικό σαν πακέτο (τιμή, αξεσουάρ, χώροι κλπ), το έχω στα υπόψην (για αυτό με το cbs), υπό την έννοια ότι τα δυο παραπάνω μοντέλα διαφέρουν μόνο στο ABS και σε τίποτα άλλο

το είδα σήμερα στο δρόμο αυτό, δεν είναι άσχημο, βασικά σαν αντιγραφή του SH μοιάζει υπό γωνίες και ωραίο το επίπεδο πάτωμα.