PDA

View Full Version : XTX με πολλα χιλιομετρα



new driver
03/03/2017, 16:37
Καλησπερα σε ολη την παρεα....
εχω ενα θεμα που με προβληματιζει..
εχω βρει ενα xtx του 05 με 97.000 χιλιομετρα...
το προβλημα μου ειναι αξιζει να το παρω?
εχει παει σε δικο μ μαστορα κ μου ειπε οτι το μοτερ του ακουγετε κ φενετε πολυ καλο(δεν καιει-σταζει λαδια)..
επειδη ειναι η πρωτη μου φορα που θα παρω μηχανακι μοταρ κατηγοριας και δεν ξερω πολλα γυρω απο αυτα...
εχω ενα crypton x με πολυ λιγα χιλιομετρα κ εκει ειναι το διλημα μου..αξιζει να δωσω το crypton και να παρω το xtx με τοσα πολλα χιλιομετρα???

zannisvel
03/03/2017, 16:45
Το θέμα με τα πολλά χιλιόμετρα είναι και λίγο ψυχολογικό. 97000 χλμ δεν είναι λίγα αλλά δεν είναι και πολλά εφόσον ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν σωστός με τη συντήρηση και την οδήγηση του.
Αν έπαιρνα το OK και από μηχανικό δε θα είχα δεύτερες σκέψεις για να το πάρω αν και η τιμή του ήταν σωστή.

ΥΓ. Έχω το 600 με 90000 χλμ και είναι σα καινούριο!!!

panavour
03/03/2017, 17:05
Καλησπερα σε ολη την παρεα....
εχω ενα θεμα που με προβληματιζει..
εχω βρει ενα xtx του 05 με 97.000 χιλιομετρα...
το προβλημα μου ειναι αξιζει να το παρω?
εχει παει σε δικο μ μαστορα κ μου ειπε οτι το μοτερ του ακουγετε κ φενετε πολυ καλο(δεν καιει-σταζει λαδια)..
επειδη ειναι η πρωτη μου φορα που θα παρω μηχανακι μοταρ κατηγοριας και δεν ξερω πολλα γυρω απο αυτα...
εχω ενα crypton x με πολυ λιγα χιλιομετρα κ εκει ειναι το διλημα μου..αξιζει να δωσω το crypton και να παρω το xtx με τοσα πολλα χιλιομετρα???

ποσο κασερι???

toyar
03/03/2017, 17:55
το βασικο ειναι η τιμη που το δινει σε σχεση με τα αναλωσιμα που χρειαζεται σχετικα αμεσα
........οχι τα χλμ

basilis_k6
03/03/2017, 20:46
ρωτα ποσο κάνει η πλήρης ανακατασκευη με πιστονι κτλ και σκεψου το. Κατα πάσα πιθανότητα έχει ζωη ακόμη 50χιλ χλμ χαλαρα αυτο το μοτερ αλλα εγω θα το αγόραζα τοσο όσο θα με συμφερε να το κάνω καινουργιο. Απο τα μηχανάκια 12 ετίας με 15κ χλμ καλύτερο θα ειναι.

Μανολης67
03/03/2017, 21:26
Να το θέσω διαφορετικά...χρειάζεσαι αλλαγή κατηγορίας πράγματι? η κόλλησες στην ευκαιρία? αν πράγματι το Krypton δεν σε καλυπτει σκέψου το....πάντως βασικά και το ΧΤΧ ενα μεγάλο παπάκι ειναι με πιο πολλές δυνατότητες πχ στο ταξίδι...

leftos
04/03/2017, 12:39
Οπως ειπε και παραπανω το μοτερ αυτο εχει ζωη αλλα 50000 τουλαχιστον με σωστη συντηρηση.
Το θεμα ειναι ποσα θες εσυ να κανεις το χρονο γιατι αν θες να κανεις 25 30 χιλ. καθημερινη χρηση ισως σε συμφερει να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις πιο καινουργιο που εχει αποδεδειγμενα λιγοτερα χλμ.
Αμα θες να κανεις 5 10 χιλ το χρονο εχει ζωη 5 χρονια το λιγοτερο οποτε καλα ειναι.
Και να εχεις στο μυαλο σου οτι τα χλμ ειναι φυσιολογικα για μηχανακι 11 χρονων αυτα που λενε 50 και 40 χιλ πιθανον να εχουν πολυ περισσοτερα.
Εγω που οποτε ανεβαινω στο μηχανακι χαιρομαι γιατι δεν κανω χλμ . Κανω 6000 το χρονο οποτε μου φαινονται πραγματικα τα χλμ και το οτι αναφερει τα σωστα χλμ ειναι πολυ σημαντικο στο θεμα ιδιοκτητη γενικοτερα αν ειναι και ενας ακομα περισσοτερο.

new driver
04/03/2017, 16:54
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντισεις...το μηχανακι το εχω βρει 1600 ευρω..βγηκαμε γνωστοι κ μου το εριξε αρκετα...
οποτε λετε να το παρω ε???αξιζει δηλ...??

new driver
04/03/2017, 16:56
την αλλαγη κατηγοριας την ζηταει ο οργανισμος μου...δεν ξερω τι με επιασε κ την θελω...ισως επειδη εχουν 2 φιλαρακια μου,ισως η επιθημια μου να πηγενω καμια μακρινη βολτα-ταξιδακι με την γυναικα...δεν ξερω να σου πω...

new driver
04/03/2017, 17:01
εγω στο crypton κανω 4000 χιλιομετρα το χρονο το πολυ..υπολογιζω οτι θα κανω λιγα παραπανω με το xtx και αυτο λογο των ταξιδιων....μενω σε επαρχεια με πολλα στοφιλικια..
3 ιδιοκτιτες εχουν περασει απο τη μηχανη...και οι δυο ηταν φιλοι..στη μηχανη μοθ ειπε οτι αλλαχτηκαν στα 76000 βαλβιδες και ελατιρια...πιστονι δεν αλλαξε γτ δεν χρειαζοταν...

new driver
04/03/2017, 17:02
ποσο κασερι???

1600

Sapadak
06/03/2017, 08:41
Για 1600 ευρώ νομίζω οτι αξίζει το κόπο, εκτός αν θέλει του κόσμου τα μαζέματα.

Dalt0n
07/03/2017, 00:05
1600 πολύ καλά είναι και σαν το κρυπτον δν είναι :nono: