PDA

View Full Version : Πρώτη ολοήμερη με την γυναίκα, βοήθεια στον προορισμό



TsoliasGR
03/03/2017, 22:03
Καλησπέρα και πάλι.
Αποφάσισα την Κυριακή μόλις σχολάσει η γυναίκα, να την φορτώσω στην μηχανή και να πάμε μια...ολοήμερη.
Θα αναχωρήσουμε κατά τις μια απο Αθήνα και θα ξεκινήσουμε για πίσω πρίν το σούρουπο.θέλω να πάω κάπου σχετικά κοντά, μια-μιαμιση ώρα απόσταση.
Δεν έχω κάποιο μέρος κατά νου οπότε θα ήθελα τις γνώμες σας.
Να έχει καμια ταβερνούλα να φάμε, να έχει κανα αξιοθέατο...
Η πρώτη ολοήμερη μαζί της είναι οπότε...

amyroukai
03/03/2017, 22:04
μεταφέρεσαι στις "βόλτες".

TsoliasGR
03/03/2017, 22:05
Ευχαριστώ αν και μια-μιαμιση ώρα ειναι ταξιδάκι <3

amyroukai
03/03/2017, 22:11
Ευχαριστώ αν και μια-μιαμιση ώρα ειναι ταξιδάκι <3

Αγάπη μόνο, πες το όπως θες γιατί μου είστε και εύθικτοι οι ταξιδιώτες και δεν θα σκαλώσουμε εκεί :lol:


Θα φύγεις μία το μεσημέρι, σούρουπο υπολογίζω κατά τις έξι το απόγευμα, έχεις πέντε ώρες περίπου, να φας τις τρεις στο δρόμο και τις δύο στον προορισμό... πιεσμένο...

Και καθημερινή σε "νεκρή σεζόν"... Δύσκολα βάΝεις. Παραλία Σαράντη (και τα διπλανά χωριά) είναι όμορφα αλλά δεν ξέρω αν δουλεύουν εκεί καθημερινές.

Αν δεν είστε του ψαρικού μπορείς να πας μιά βόλτα Κυριάκι ας πούμε, να χορτάσετε βουνό (και κοψίδια).

lykourgi
03/03/2017, 22:32
Ψάθα - Αλεποχώρι - Σχοίνος - Πίσσια - Περαχώρα (λίμνη Ηραίου - αρχαιολογικός χώρος Ηραίου - φάρος) - Λουτράκι και επιστροφή από εθνική οδό.

Η παρένθεση μπορεί και να παραληφθεί αναλόγως χρόνου.
Μην χάσετε χρόνο για φαγητό (αν και η ταβέρνα στην πλατεία στα Πίσσια είναι εξαιρετική). Ίσως έναν καφέ μόνο. Οι ώρες είναι λίγες.

Billymuse
03/03/2017, 22:39
+499 για αυτο που πρότεινε ο Διονύσης
Επίσης διάφορες σκόρπιες σκέψεις.. Επιδαυρος,Κάρυστος,Αλυκή

amyroukai
03/03/2017, 22:51
Επίδαυρο και Κάρυστο σε μιάμιση ώρα, με το wolf 250... Καλά, με όποιο μηχανάκι και όποιον οδηγό εδώ που τα λέμε...

Grafton 505
03/03/2017, 23:27
Κόρινθο και πίσω.
Πρώτη βόλτα της είναι. Μην της τινάξεις τα μπουριά !

7gibernau
04/03/2017, 00:02
"Πρώτη ολοήμερη με την γυναίκα, βοήθεια"
Εγω κρατάω αυτο....:smokin:

TsoliasGR
04/03/2017, 00:37
Επίδαυρο και Καρυστο γιατί όχι σε μιαμιση ωρίτσα?

Billymuse
04/03/2017, 00:54
Καρυστο με καραβακι απο Ραφηνα και βολτα στα περιξ. Επιδαυρο βαλε κατι παραπανω απο χρονο.

George_M.
04/03/2017, 05:19
Καρυστο με καραβακι απο Ραφηνα και βολτα στα περιξ. Επιδαυρο βαλε κατι παραπανω απο χρονο.

αυτο το Ραφηνα-Καρυστο δλδ Ραφηνα-Μαρμαρι με το καραβακι εχει κοστος κρουαζιερας πλεον.
9ευρω το ατομο/ανα διαδρομη + 4,50 η μοτο των 250cc =22,50 + την επιστροφη = 45 ευρω....:cry:

http://www.in-karystos.gr/timetables-marmari.html

λεβεντη μ'Τσολια εφυγες για Λουτρακι η' Χαλκιδα,καφεδακι φαγητο με θεα θαλασσα κ συντομος ανετος προορισμος,πιαστε εθνικη για ανεση,θα ειναι κ κουρασμενη απο την δουλεια μην εχετε γκρινιες....;)

zannisvel
04/03/2017, 05:59
Για πρώτη βόλτα και να έχετε και τοσες λίγες ωρες. Κλασική βολτουλα να πάτε Σούνιο Παραλιακά και μετά φαγητάκι στο Λαύριο αν είστε για ψαράκι η Καλύβια για κοψιδια.
Είναι η πρώτη της φορα πάνω στο Wolf οπότε πήγαινε κάπου κοντά για να μην εχεις προβλήματα τη Δεύτερη φορά πετάγεται και Δαλματικές ακτές.
Φεύγεις 13:00
Φτάνεις Σούνιο κατά τις 14:00
Πίνετε ένα καφεδάκι και περπατάτε εκεί λίγο. Ανέβετε στο μηχανάκι και πάτε Λαύριο μέχρι τις 15:00 έχετε κάτσει κάπου και "τσίμπατε"
Έχει πάει 16:00 - 16:30.
Αν έχει κουράγια πεταγεστε και μία Πόρτο Ράφτη για θάλασσα και καφέ στο Del mare, και μετά τρως τη κίνηση της επιστροφής. Θα είστε πίσω μετά τις 18:30 - 19:00.

toyar
04/03/2017, 06:18
ρωταει εμας που και οπως ωστε σε περιπτωση στραβης (που ειναι πολυ πιθανη) να τα ριξει πανω μας:cool:

για πρωτη φορα ξεκινα με μια μισαωρη διαδρομη και βλεπεις
πηγαινε χαλαρα να μην αγχωνεται και διαλεξε ομορφη διαδρομη ωστε να χαζευει
στο μισαωρο κανε μια σταση και κοψε αντιδραση για να δεις αν και πως θα συνεχισεις
ΜΗΝ τη βαλεις πανω και βγεις εθνικη του σκοτωμου για να μαζεψεις χλμ γιατι θα βαρεθει γρηγορα

καλο κουραγιο:p

panavour
04/03/2017, 08:10
πρωτη διαδρομουλα χαλαρα πανε απο παλια εθνικη μεχρι ισθμια και οπου βρεις στους ενδιαμεσους οικισμους πινεις καφε η τρως ψαρακι και επιστρεφεις προς το βραδακι.:beer:

amyroukai
04/03/2017, 08:33
Έτσι απλά να αναφέρω πως υπάρχουν και μερικές που πρώτη βόλτα πήγαν ημερήσια Μονεμβασιά για καφέ :bawl:

οπότε εντάξει μην τον πανικοβάλλετε τον άνθρωπο. Κάρυστο και Επίδαυρο σε μιάμιση ώρα δεν γίνεται (περιμένω τον σουπερσπορτά της παρέας να πεταχτεί και να πει "εγώ το κάνω Επίδαυρο σε λιγότερο" σε 5, 4, 3, 2, 1...)

kordix
04/03/2017, 08:40
Εγώ την δικιά μου την ειχα πάει στον Κόρφο στην Επίδαυρο με το μπροσάκι που χα τότε.

TsoliasGR
04/03/2017, 09:12
Πρώτη ολοήμερη...αλλά δεν ειναι η πρώτη της με μοτο...
Έχουμε κάνει και 2μιση ώρες διαδρομή με το παπί...Ουκ ολίγες φορές.
Εξάλλου δεν σκόπευα να πάω μονοκοπανιά τα χλμ στην Εθνική.
Μέχρι 120 και για λίγο...τα υπόλοιπα στα 85-90 να κάνουμε το χαβαλέ μας και τα λοιπά....

Billymuse
04/03/2017, 09:41
αυτο το Ραφηνα-Καρυστο δλδ Ραφηνα-Μαρμαρι με το καραβακι εχει κοστος κρουαζιερας πλεον.
9ευρω το ατομο/ανα διαδρομη + 4,50 η μοτο των 250cc =22,50 + την επιστροφη = 45 ευρω....:cry:

http://www.in-karystos.gr/timetables-marmari.html

λεβεντη μ'Τσολια εφυγες για Λουτρακι η' Χαλκιδα,καφεδακι φαγητο με θεα θαλασσα κ συντομος ανετος προορισμος,πιαστε εθνικη για ανεση,θα ειναι κ κουρασμενη απο την δουλεια μην εχετε γκρινιες....;)

Θα επαιρνα όρκο οτι πριν 4 χρόνια που είχα πάρει καραβάκι ήταν πιο φθηνα..πολυ πιο φθηνα!
Α τωρα μου ρθε στο μυαλο ότι είχα παει απο Αγ.Μαρίνα Προς Στύρα και μετα κατέβηκα γιατί ειναι φθηνοτερα έτσι.

Billymuse
04/03/2017, 09:43
Γιαννάκη απο το περίφτερο περίπου μέχρι κάτω (https://goo.gl/maps/59bsw5TSfZs):lol:

AristidisZ
04/03/2017, 09:48
Αν είσαστε καλοφαγάδες και δε θέλετε θάλασσα κλπ, έχει πάρα πολύ καλή ταβέρνα στο Αμπελοχώρι Βοιωτίας (δίπλα στη Θήβα)

Αν δεν έχεις βαρεθεί την παλιά ΕΟ είναι σίγουρα όμορφη διαδρομή

amyroukai
04/03/2017, 09:54
Γιαννάκη απο το περίφτερο περίπου μέχρι κάτω (https://goo.gl/maps/59bsw5TSfZs):lol:

α ΟΚ τα θυμάμαι λάθος τότενες :D

με ζμπαθάτε, ανακαλώ (πόσο κουλάδι είμαι γμτ)

Α, επίσης κάπου εκεί είναι ο Καρατζάς με την σλουρπ ταβέρνα, η οποία όμως δεν δουλεύει καθημερινές...








Ωχ, ακόμα μιά "δολοφονική" πρόταση του Αρίστου μπαίνει στο χάρτη "για δοκιμή". Προλαβαίνω να πεταχτώ σήμερα... χμ...

Panos76
04/03/2017, 17:46
Αν είναι γκρινιάρα συμφωνώ για ψάθα/αλεποχωρι/Χαλκίδα.

Αν δεν είναι και την παλεύετε, θα έλεγε ενα ανάπΛι στο χαλαρό με το μηχανάκι. Παγωτό/καφες/φαγητό και 19:00/19:30 είστε πίσω.

TsoliasGR
04/03/2017, 19:05
Λοιπόν αποφασίστηκε να πάμε Ναύπλιο μεριά.
Η διαδρομή είναι η εξής: https://www.google.gr/maps/dir/37.9844383,23.7281172/37.5657796,22.7930102/@37.9821191,23.1394907,9.5z/data=!4m2!4m1!3e0
(Έχει μπεί αφετηρία η πλατεία ομονοίας για ευνόητους λόγους.)
Ξεκινάμε τελικά κατά τις 06:20 χαλαρά ποδαρόδρομο (μιας και αλλαξε το πρόγραμμα και θα έχουμε ολόκληρη την μέρα μπροστά μας) να πάμε μέχρι τις 06:30 στο γκαράζ που είναι η μηχανή,να βάλουμε εμπρός και να έχουμε φτάσει μέχρι τις 06:50 κοντά στο Παλάσκα. (Υπάρχει περίπτωση να τροποποιηθεί η ώρα).
Θέλω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ η ανατολή του ηλίου να μας βρεί στην άκρη του δρόμου αγκαλιασμένους να χαζεύουμε το πανέμορφο πρώτο φώς της μέρας και να την φιλάω σαν να μην υπάρχει αύριο (θα φοράω εξοπλισμό και δεν φοβάμαι μην γλιστρήσω απο τα μέλια :p)...Mην κράζετε παιδιά 13 χρόνια κλείνουμε τον Οκτώβρη και ακόμα αγαπάω...
Μετά λοιπόν έχει χαλαρή οδήγηση μέχρι Μυκήνες να χαζέψουμε τα αρχαία και βρουμ για Τύρινθα να δούμε τα έτερα αρχαία.Στο Ναύπλιο θα πάμε εν συνεχεία να τσιμπήσουμε κατιτις και να πιούμε ενα νεράκι και να ξεκουραστούμε μια ωρίτσα.
Εάν το επιτρέπει η διάθεση και η ώρα περνάμε απο Κυνόρτιο Όρος και Αρχαία Επίδαυρο και γυρίζουμε Αθήνα.Αλλιώς...Κυνόρτιο Όρος και Αρχαία+Νέα Επίδαυρος και η βυθισμένη πόλη θα περιμένουν για μετά το Πάσχα, διότι το Πάσχα έχει εξόρμηση στην δυτική Μάνη.
Κύριε Amyroukai που να ανοίξω θέμα με φωτό και βίντεο απο την...εκδρομή; Εδώ η στα ταξιδιωτικά;


Υ.Γ. Αγοράστηκε action cam+2 microSD 32+8GB +powerbank 2500, +μια φωτογραφική ψηφιακή και αν μπορέσω να δανειστώ απο τον πατέρα την βιντεοκάμερα sony...Θα σας έχω ΠΟΛΥ Υλικό!Μιας και θέλω να καλύψω ΟΛΗ την οδική απόσταση με βίντεο και να τραβήξω και τα αρχαία και κάτω στο Ναύπλιο...

amyroukai
04/03/2017, 19:31
Χα χα κεριά λιβάνια και καλή εκδρομή.

Τυπικά μία ημερήσια θεωρώ πως είναι "βόλτα" αλλά δεν θα τα χαλάσουμε τώρα... Όπως αγαπάς.

George_M.
04/03/2017, 20:01
Κύριε Amyroukai που να ανοίξω θέμα με φωτό και βίντεο απο την...εκδρομή; Εδώ η στα ταξιδιωτικά;


κοιτα αμα προλαβετε να δειτε κ μια τραγωδια μετα απο τοσα αρχαια τοτε αβλεπι ποσταρεις ταξιδιωτικα,στα μακρινα!
αν οχι, κ μεινετε μονο με φωτο τους κιονες τοτε ανηκεις στις εκδρομες...

stathis78
04/03/2017, 20:41
Στο Ναύπλιο αυτή την Κυριακή είναι ο Μαραθώνιος. Θα έχει λαοθάλασσα και κλειστούς δρόμους! http://www.sportevent.gr/index.php/2014-04-10-11-52-55/calendar/item/8750-4os-marathonios-nafpliou-nafplio-marathon-2017

TsoliasGR
05/03/2017, 01:12
Και εγώ για τρέξιμο θα πάω!!!
Αλλά θα είμαι πιο γρήγορος!

EDITED
Kαι βάλαμε και φρέσκα λάδια,
Και βάλαμε και φρέσκα τακάκια πίσω,
Και πλύναμε το μηχανάκι,
Και το γεμίσαμε μπενζίνα,
Και ελένξαμε πίεση ελαστικών,
Και ελένξαμε στάθμη υγρών φρένων
Και ελένξαμε στάθμη υγρού ψυγείου
Και σφίξαμε και βίδες,
Και λαδώσαμε αλυσιδογράναζα
Και ταίσαμε το σκύλο...
Ξέχασα κάτι;
Μάλλον να κοιμηθώ!
Τα φιλιά μου και αύριο με περιμένει μεγάλη μέρα!

GiorgosLa
05/03/2017, 07:00
Και εγώ για τρέξιμο θα πάω!!!
Αλλά θα είμαι πιο γρήγορος!

EDITED
Kαι βάλαμε και φρέσκα λάδια,
Και βάλαμε και φρέσκα τακάκια πίσω,
Και πλύναμε το μηχανάκι,
Και το γεμίσαμε μπενζίνα,
Και ελένξαμε πίεση ελαστικών,
Και ελένξαμε στάθμη υγρών φρένων
Και ελένξαμε στάθμη υγρού ψυγείου
Και σφίξαμε και βίδες,
Και λαδώσαμε αλυσιδογράναζα
Και ταίσαμε το σκύλο...
Ξέχασα κάτι;
Μάλλον να κοιμηθώ!
Τα φιλιά μου και αύριο με περιμένει μεγάλη μέρα!

Του Αγίου βαρθολομαιου θα γίνει σήμερα. Γιουρια στον Μορια, στην Μακεδονία, κι ο τσολιας στο Ναύπλιο. Απάνω τους. (που λέει κι ο Γαυρος)

Billymuse
05/03/2017, 11:53
Καλη βολτα να εχετε

TsoliasGR
05/03/2017, 21:59
Ολοκληρώθηκε η βόλτα με απώλειες.
Περάσαμε υπέροχα αλλά η καλή μας τουβλο-χ κάμερα ναι μεν έχει τα αρχεία που τράβηξα σε 4Κ σαν mpeg4 αλλά δεν τα ανοίγει ούτε ο κλουζώ.
Ότι αρχείο έχω είναι μόνο σε 720@30 καρρέ/δευτερόλεπτο ή 720@60 καρρέ/δευτερόλεπτο ή 1080@30 καρρέ/δευτερόλεπτο.
Την ανοχή σας διότι ήταν και η δοκιμή της κάμερας και πρέπει να πέσει και το σχετικό edit στα βίντεα πριχού να τα ανεβάσω στο γιουτιούμπ!
Απο εικόνες...Χρωστάω τον λύκο...αλλά πλυμένο πλέον και έξω απο τον γρηγόρη πριν τα διόδια εκεί στα διυληστήρια...(Για όλα τα άλλα θα ανοίξω νέο θέμα λίαν συντόμως)!
379325

Panos76
05/03/2017, 23:00
Σιγά την απώλεια βρε. Είπα κ εγώ πως έκανε τίποτα το μηχανάκι.

Με το καλό η επόμενη βόλτα! Η καλύτερη εποχή για μηχανάκι ξεκινά τώρα! :beer: