PDA

View Full Version : Sym Wolf 250



TsoliasGR
09/02/2017, 16:40
Αγοράστηκε,πλύθηκε και είναι ώρα για επιλογή σωστών λιπαντικών κινητήρα.
Τι λιπαντικά προτείνετε για το μηχανάκι αυτό?
Ξεκινάμε με τύπο
Ορυκτέλαιο?
Ημισυνθετικό?
Συνθετικό?
Κατασκευαστής?
Έχω μια προτίμηση στα Castrol.Όμως είμαι ανοιχτός σε προτάσεις πλήν Motul.
Και με βάση τις καιρικές συνθήκες στην Ελλάδα?10-50?

o teos
09/02/2017, 16:42
Καλοριζικο καλοταξιδο και καλα χιλιομετρα:beer:..τι λεει το μανουαλ??ποσα χλμ εχει??

Aσε το βρηκα..ημισυνθετικο λεει στη sym απο 5-40 εως 15-50

Οποτες 10-40 χειμωνα και 15-50 καλοκαιρι και εισαι κομπλες..εγω βαζω αυτο https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149598&highlight=spectro στο CBR και ειμαι ευχαριστημενος για ημισυνθετικο..απο κει και περα ολα τα γνωστα για το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι μια χαρα..

TsoliasGR
09/02/2017, 16:52
Καλοριζικο καλοταξιδο και καλα χιλιομετρα:beer:..τι λεει το μανουαλ??ποσα χλμ εχει??
Eυχαριστώ.
32.158 χλμ και τελευταία αλλαγή λαδιών στις 31.100 βάση book service.(5/11/2016),27200 χλμ με φίλτρο λαδιού και αέρα στις 17/7/2016....Μεγάλο διάστημα οι κοντά 4,5 χιλιάδες χλμ....
Αλλά ως γνωστόν με κάθε νέα αγορά...το λαδάκι επιβάλεται...Αν και επειδή είναι δεύτερη αλλαγή θα αλλάξω και φίλτρο λαδιού παρεάκι.
Υ.Γ. Δεν πληρώνω για λάδια sym να πα κουρευτεί ο γκοργκόλης με τις τιμές που έχει στα ανταλλακτικά...Το παλικάρι δεν ειχε την χειρολαβή πίσω και μπήκα να την δώ στο site...Εμφραγμα....80 ευρα...Η χειρολαβή ρε παιδιά...Ότι μπορώ να πάρω aftermarket και ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΟΜΑΛΗ λειτουργία θα το παρω.
To manual...
(API) SH SAE 10-40 / SAE 20-40 ή καλλίτερο
1.7 λίτρα ή 1,5 λίτρα για κανονική αλλαγή (φαντάζομαι όταν δεν αλλάζω φίλτρο).
SAE 5-40 Όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι κάτω απο 0'C

o teos
09/02/2017, 16:56
βαλε 15-50 οποια επωνημη μαρκα θες spectro torco belray ημισυνθετικα και εισαι κομπλε
Παρε aftermarket απο ebay μια χειρολαβη ειναι..:wave2:

TsoliasGR
09/02/2017, 17:02
βαλε 15-50 οποια επωνημη μαρκα θες spectro torco belray ημισυνθετικα και εισαι κομπλε
Παρε aftermarket απο ebay μια χειρολαβη ειναι..:wave2:

Όχι aftermarket.Θα παραγγείλω απο τους γείτονες (ακα Τουρκία).Μου βγαίνει καμιά 45ριά με τα μεταφορικά!
Σιγά να μην πλουτίσω τον λήσταρχο Νταβέλη (Γκοργκόλη ήθελα να πώ):D
Πέραν τούτου...Για τα λαδάκια λές όλα την ίδια δουλειά κάνουν (απο μάρκες?).Αν ναι θα πάω σε castrol που τα χρησιμοποιώ χρόνια.
Για φίλτρο λαδιού...κάτι να προσέξω? (επειδή ειναι injection) και δεν ξέρω αν έχει διαφορές με τους απλούς κινητήρες ή αν είναι μονο στην τροφοδοσία καυσίμου.

o teos
09/02/2017, 17:30
Βαλε castrol γουστα ειναι αυτα..με τα λαδια παιζουν πολλα αλλα στο συγκεκριμενο οτι και να βαλεις θα ναι μια χαρα αν ειναι ημι και 15-50..δοκιμαζεις και οτι σου κανει..οσο για το φιλτρο εχει να κανει με την τροφοδοσια βενζινης οσο εχει να κανει ο τσιπρας με πρωθυπουργό..δηλαδη παρε ενα σχετικα επωνυμο hiflo, kn κλπ και εισαι κομπλε δεν εχει καμια σχεση με τη βενζινη..

devil's animal
09/02/2017, 18:30
Στα 1800 τελικό χωρίς την μπαγκαζιέρα,με την σχάρα,με ένα ζευγάρι τακάκια ferodo πίσω στο χέρι,λάστιχα φορεμένα 09/16 κατασκευασμένα την 19 βδομάδα του '15 diablo rosso II σε αρκετά καλη κατάσταση,αλυσιδογράναζα κομπλέ και τον μάστορα να λέει το κόστος επισκευής είναι στα 120-130 max...


Αγοράστηκε,πλύθηκε και είναι ώρα για επιλογή σωστών λιπαντικών κινητήρα.
Τι λιπαντικά προτείνετε για το μηχανάκι αυτό?
Ξεκινάμε με τύπο
Ορυκτέλαιο?
Ημισυνθετικό?
Συνθετικό?
Κατασκευαστής?
Έχω μια προτίμηση στα Castrol.Όμως είμαι ανοιχτός σε προτάσεις πλήν Motul.
Και με βάση τις καιρικές συνθήκες στην Ελλάδα?10-50?




πολυ καλη τιμη τελικα!!:D
καλοριζικο, καλοταξιδο!
:beer::beer:

λαδακια ημισυνθετικα οπως γραφτηκε... εγω θα εβαζα torco ή belray...

βαλε και καμια φωτο να χαζεψουμε...
:wave2:

Panos76
10/02/2017, 14:44
Ωωω καλορίζικο! Χ€σε τα λάδια και κάνε φόκους στην ευχαρίστηση. Τώρα που θα πιάσει άνοιξη σιγά-σιγά θα δεις πόσο θα σου φτιάξει η διάθεση με το μηχανάκι!

Καλορίζικο, απροβλημάτιστο και πάντα με ασφάλεια.

:beer:

TsoliasGR
11/02/2017, 05:13
Eυχαριστώ παιδιά.Φωτό συντομα γιατί εχω μεινει απο κινητό!
Λαδακια φιλτράκια και τα συναφιά εντός της ημέρας! (μόλις γύρισα απο την δουλειά)....

amyroukai
11/02/2017, 10:19
Μόλις βρεθώ σε pc θα διαχωριστούν τα της αναζήτησης με τα μετά την απόκτηση.

TsoliasGR
11/02/2017, 16:23
Μόλις βρεθώ σε pc θα διαχωριστούν τα της αναζήτησης με τα μετά την απόκτηση.
Ευχαριστώ.

TsoliasGR
15/02/2017, 09:13
Kαι επειδή επισκέυασα και το κινητό...Και σας τα υποσχέθηκα...
Kαι το πρώτο τεσταρισμα για κατανάλωση εντός...
Με βάρος αναβάτη και τσάντας 120 κιλά.
Με 1,47 το λίτρο βενζίνη BP απλή αμόλυβδη...(6,8lt)
Με 10 ευρώ συνολική βενζίνη απο την ώρα που μπήκε ρεζέρβα...
Έκανα (εντός πάντα και με γκαζάκι στις ευθείες κάμποσο) 197,25 km... άρα περίπου 3,35lt/100km?
Ξαναγέμισα σήμερα BP απλή αμόλυβδη 10 ευρώ με 1,54 να δώ πόσο θα με βγάλει με ίδιο στυλ οδήγησης και στις ίδιες ακριβώς αποστάσεις απο τον ίδιο δρόμο...
To test θα επαναληφθεί με όλες τις εταιρίες και με τις 2 ποιότητες καυσίμου της κάθε εταιρίας και μετά θα πάμε σε ήρεμη οδήγηση εντός (μέχρι 80).

Υ.Γ. Συγνώμη για την παραφωνία στα κλειδιά (kawasaki) αλλά έβαλα το ένα κλειδί μαζί με του παπιού :D
378723
378724
378725

GFawkes
15/02/2017, 09:21
Πολυ καλη επιλογη

καλους δρομους να εχεις.

Ειναι και ομορφο το ατιμο.

o teos
15/02/2017, 09:22
:beer::beer:

TsoliasGR
15/02/2017, 09:24
Πολυ καλη επιλογη

καλους δρομους να εχεις.

Ειναι και ομορφο το ατιμο.

Ευχαριστώ πολύ!

lleonidas
15/02/2017, 09:26
Καλορίζικο το μαυράκι,καλές βόλτες!

sapila racing
15/02/2017, 10:28
Ωραίο μηχανάκι, καλές βόλτες! :beer:

TsoliasGR
15/02/2017, 13:20
Eυχαριστώ πολύ παιδιά.
Ανοίγω νέο θέμα σχετικά με τις καταναλώσεις εκτός και εάν υπάρχει ήδη που δεν εχω δει.

GiorgosLa
16/02/2017, 07:40
Καλορίζικο και καλοτάξιδο. :beer:

ypopsifios
04/04/2017, 23:20
Αγοράστηκε,πλύθηκε και είναι ώρα για επιλογή σωστών λιπαντικών κινητήρα.

Έχω μια προτίμηση στα Castrol.Όμως είμαι ανοιχτός σε προτάσεις πλήν Motul.

Καλές βόλτες!
Τι θέμα έχουν τα Motul?

vaska
05/04/2017, 08:37
Καλορίζικο και καλές βόλτες!!

:beer:

TsoliasGR
22/08/2017, 13:09
Επανέρχομαι με εντυπώσεις μετά απο τόσο καιρό και 2 ταξίδια.
Εντός πόλης μέσο όρο κατανάλωση 10ευρώ/200 χλμ (1,51ε/λιτρο) (περίπου 3lt-3,12lt/100khm).
Θέση οδηγού...απλά απίστευτη,ξεκούραστη...
Θέση συνοδηγού ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ για μικρές αποστάσεις.Μετά ξεκινάει και κουράζει.
Η θέση το οδηγού μπορούσε να έχει πιο καλά αφρολέξ βέβαια αλλά και παλι καλή ειναι.
Σχαρα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ αν θες να βαλεις μπαγκαζιέρα και δικάβαλο για ταξίδι.Έχει μικρή απόσταση απο την πίσω σέλα και ο συνοδηγός έρχεται πιο κοντά στον οδηγό με αποτέλεσμα να πλησιάζει ο οδηγός στο ντεπόζιτο,να αλλάζει η θέση οδήγησης και να ΚΟΥΡΑΖΕΙ απιστευτα.
Επί των τεχνικών τώρα.
Φορτωμένο 210 κιλά ξεχωριστά τα υγρά του στο σπαθοβούνι με κατεύθυνση προς Αθηνα πιάσαμε 147 σταθερά για 3 χιλιόμετρα.
Ταξίδι Μάνη-Αθήνα 13 Αυγούστου απογευμα δεν ανέβασε τρελές θερμοκρασίες.309χλμ - 15 ευρώ κατανάλωση με 1,59 το λίτρο απο επαρχία απλή 95άρα βενζίνα.Δηλαδή φορτωμένο όσο πάει έκαψα με 110-120 Εθνκή 9,43 λίτρα στα 309 χλμ άρα κατανάλωση 3,09lt/100khm εκτός πόλης ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΠΛΗΡΩΣ.
Φώτα σε επαρχιακό δρόμο ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΙΣΜΟ κάτι παραπάνω απο ικανοποιητικά σε απόλυτο σκοτάδι μου επέτρεψαν να οδηγήσω με απόλυτη ασφάλεια.
Αναρτήσεις πιο καλά απο ικανοποιητικές και σε "κατσικόδρομο" και καλντερίμια.
Συντήρηση;
Εξαιρετικά εύκολη πιο εύκολη απο το καζερακι μου.
Μέχρι τώρα (ένα κλικ κάτω απο τις 40.000) δέν έχει ζητήσει τιποτα.
Λαδάκια ,φιλτράκια ,βενζίνα ,αλυσίδα.Τίποτα άλλο πραγματικά.

George_Sp
22/08/2017, 13:44
Σούπερ!

TsoliasGR
23/08/2017, 11:53
Τώρα θέλω να αλλάξω και λάστιχα σιγά σιγά.
Φοράdiablo rosso II και μαλλον αυτά θα ξαναβάλω.
Φαγωμένα δεν ειναι αλλά ειναι απο 19/2015 οπότε...Πακέτο με τα λάστιχα πάει πλύσιμο,λαδι στην αλυσίδα, και βρουμ για την επόμενη μονοήμερη.
Λογικά απο Στερεα θα φύγω προς Μεσολόγγι μερια αλλα ακομα δεν ξέρω.

TsoliasGR
10/05/2018, 01:04
Επανέρχομαι στο θέμα μόνο και μόνο ενημερωτικά για τα κόστη συντήρησης.
Ήρθε η ώρα για το μεγάλο σέρβις.Και το κόστος είναι υψηλό.
Το σέρβις των 40.000 χλμ (θα το κάνω τελικά στις 42.000 που έχω φτάσει σχεδόν).
Οι τιμές είναι από αντιπροσωπεία SYM οπου και θα γίνουν τα πάντα και τα μόνα που θα παραδώσω εγώ θα είναι τα λαδάκια μιας και χρησιμοποιώ ipone και όχι sym.
Ναι ξέρω...τα λάδια τα άλλαξα πριν απο 200χλμ περίπου αλλά μιας και μπαίνει μέσα και φοράει και τα λάδια αυτά περίπου 1 τρίμηνο σε σχεδόν ακινησία ας τα αλλάξουμε να είμαστε κομπλέ.Στο σύνολο είναι μικρή η διαφορά για 2 λίτρα λάδι.Και πάμε λοιπόν να δούμε τιμές.(Όλες οι εργασίες γίνονται στα πλαίσια της προληπτικής συντήρησης ΕΚΤΟΣ απο αλλαγή πίσω δισκόπλακας που ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΜΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗ).
Εργασίες: Αλλαγή υγρών φρένων/εξαέρωση,Υγρά φρένων DOT4,αλλαγή ποτηριών,αλλαγή δίσκων συμπλέκτη,φλάτζα δίσκων συμπλέκτη,αλλαγή ντίζας γκαζιού,αλλαγή ντίζας συμπλέκτη,αλλαγή ψυκτικού υγρού,αλλαγή πίσω δισκόπλακας και τακακιών,μπουζί,καθαρισμός μπεκ,αλλαγή φίλτρου αέρα,αλλαγή φίλτρο λαδιού,αλλαγή λαδιών.
Κόστος 452 ευρώ με τα λάδια δικά μου.

rainmike
10/05/2018, 02:22
Επανέρχομαι στο θέμα μόνο και μόνο ενημερωτικά για τα κόστη συντήρησης.
Ήρθε η ώρα για το μεγάλο σέρβις.Και το κόστος είναι υψηλό.
Το σέρβις των 40.000 χλμ (θα το κάνω τελικά στις 42.000 που έχω φτάσει σχεδόν).
Οι τιμές είναι από αντιπροσωπεία SYM οπου και θα γίνουν τα πάντα και τα μόνα που θα παραδώσω εγώ θα είναι τα λαδάκια μιας και χρησιμοποιώ ipone και όχι sym.
Ναι ξέρω...τα λάδια τα άλλαξα πριν απο 200χλμ περίπου αλλά μιας και μπαίνει μέσα και φοράει και τα λάδια αυτά περίπου 1 τρίμηνο σε σχεδόν ακινησία ας τα αλλάξουμε να είμαστε κομπλέ.Στο σύνολο είναι μικρή η διαφορά για 2 λίτρα λάδι.Και πάμε λοιπόν να δούμε τιμές.(Όλες οι εργασίες γίνονται στα πλαίσια της προληπτικής συντήρησης ΕΚΤΟΣ απο αλλαγή πίσω δισκόπλακας που ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΜΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗ).
Εργασίες: Αλλαγή υγρών φρένων/εξαέρωση,Υγρά φρένων DOT4,αλλαγή ποτηριών,αλλαγή δίσκων συμπλέκτη,φλάτζα δίσκων συμπλέκτη,αλλαγή ντίζας γκαζιού,αλλαγή ντίζας συμπλέκτη,αλλαγή ψυκτικού υγρού,αλλαγή πίσω δισκόπλακας και τακακιών,μπουζί,καθαρισμός μπεκ,αλλαγή φίλτρου αέρα,αλλαγή φίλτρο λαδιού,αλλαγή λαδιών.
Κόστος 452 ευρώ με τα λάδια δικά μου.

Γειά σου ρε τσολιά μερακλή φαίνεται πως το προσέχεις το εργαλείο.Γιαυτά που αλλάζεις μια χαρά την βλεπω την τιμή.Δεν θέλω να διαννοηθώ πόσα θα σκάσω αν χρειαστεί να αλλάξω δίσκους συμπλέκτη στο μονστερ.:rolleyes:

ΤάκηςΜπ
10/05/2018, 03:32
Εγώ πριν σταξω τόσα λεφτά θα κοιτούσα και aftermarket επιλογές, αλλά από ότι καταλαβαίνω τα θέλεις όλα μαμά πάνω.

TsoliasGR
10/05/2018, 05:30
Αλλάζω δίσκους συμπλέκτη ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ.
Βασικά να μην λέω μαλακίες...Το μόνο που έχει πρόβλημα είναι η δισκόπλακα πίσω.Όλα τα άλλα προληπτικά τα κάνω.
Τι να κάνω που είμαι ψείρας?
Μιας και μπαίνει συνεργείο και έχω γράψει 40.000 χλμ ας το κάνω και αυτό να είμαι οκ.
Αλυσιδογράναζα απλά θα πλυθεί η αλυσίδα με πετρέλαιο και θα είναι μια χαρά.Δεν με βγάζει να αλλάξω ακόμα αλυσίδα μιας και πονάω στην τσέπη που πρέπει να μπούνε λαστιχα -250 ευρώ RossoII- και έμεινα χωρίς δουλειά.(Όχι πάνω απο μήνα αλλά μην μείνουμε χωρίς τσιγάρα κιολλας)

rainmike
10/05/2018, 07:04
Αλλάζω δίσκους συμπλέκτη ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ.
Βασικά να μην λέω μαλακίες...Το μόνο που έχει πρόβλημα είναι η δισκόπλακα πίσω.Όλα τα άλλα προληπτικά τα κάνω.
Τι να κάνω που είμαι ψείρας?
Μιας και μπαίνει συνεργείο και έχω γράψει 40.000 χλμ ας το κάνω και αυτό να είμαι οκ.
Αλυσιδογράναζα απλά θα πλυθεί η αλυσίδα με πετρέλαιο και θα είναι μια χαρά.Δεν με βγάζει να αλλάξω ακόμα αλυσίδα μιας και πονάω στην τσέπη που πρέπει να μπούνε λαστιχα -250 ευρώ RossoII- και έμεινα χωρίς δουλειά.(Όχι πάνω απο μήνα αλλά μην μείνουμε χωρίς τσιγάρα κιολλας)
προληπτικά?Ρε αγόρι το Λύκο έχεις οχι την κοκκινοσκουφίτσα:winka:

TsoliasGR
10/05/2018, 07:17
προληπτικά?Ρε αγόρι το Λύκο έχεις οχι την κοκκινοσκουφίτσα:winka:

Φαντάσου να μην το είχα για πώληση.Βέβαια θα επηρεάσει την τιμή ελαφρά ανωδικά αλλά...Τι να κάνουμε.
Μεκανακι διαμάντι...

ΤάκηςΜπ
10/05/2018, 07:22
Γενικά πολλά λεφτά τα ακούω εγώ, ίσως επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο. Αλλά ρε συ, προληπτική αλλαγή ντιζας συμπλέκτη και ντιζας γκαζιού σε μηχανακι 5ετιας με 40κ χλμ;

TsoliasGR
10/05/2018, 07:37
Αφου εφαγα φόλα στο καζερακι με ντίζα γνήσια 2,5 μηνών και γρασαρισμένη ναι.Θα το κάνω και αυτο.Σκέψου πχ να μην βρεθει τωρα κοντά αγοραστης και να είμαι σε τιποτα ερημιές εν μέσω μονοήμερης και να κοπεί;Την έκατσα.Οπότε...του φρονίμου τα παιδιά, πριν ξεκινησουν για εκδρομές αλλάζουνε τα πάντα.

ΤάκηςΜπ
10/05/2018, 07:48
Των φρονίμων τα παιδιά βάζουν οδική βοήθεια στο ασφαλιστήριο τους :lol:

toyar
10/05/2018, 08:22
Τα μηχανακια αυτα φτιαχτηκαν για να εχουν οικονομικη συντηρηση.
Δικα σου λεφτα ειναι αλλα μαλλον τα πετας με τις προληπτικες αλλαγες

sapila racing
10/05/2018, 09:56
Προληπτική αλλαγή δίσκων συμπλέκτη? :confused:

Αλλο και τούτο πάλι....
Και να δώσεις 400τόσα Ευρω για το ταπεινό μονοκύλινδρο 250 αλλάζοντας ανταλλακτικά που δεν χρειάζονται αλλαγή ενω βρέθηκες όπως λές χωρίς δουλειά?
Κατι δεν παει καλά!!!

ΥΓ. Το KazeR κόβει τις ντίζες λόγω σχεδιαστικού λάθους, αν ανοίξεις την γκαζιέρα θα το δείς, λιμάρεις την προεξοχή που έχει στην πορεία της ντίζας και δεν ξανακόβεται.

andreastwin
09/03/2020, 10:34
Προληπτική αλλαγή δίσκων συμπλέκτη? :confused:

Αλλο και τούτο πάλι....
Και να δώσεις 400τόσα Ευρω για το ταπεινό μονοκύλινδρο 250 αλλάζοντας ανταλλακτικά που δεν χρειάζονται αλλαγή ενω βρέθηκες όπως λές χωρίς δουλειά?
Κατι δεν παει καλά!!!

ΥΓ. Το KazeR κόβει τις ντίζες λόγω σχεδιαστικού λάθους, αν ανοίξεις την γκαζιέρα θα το δείς, λιμάρεις την προεξοχή που έχει στην πορεία της ντίζας και δεν ξανακόβεται.

τα θυματα του γκοργκολη!!! αλλαγη δισκους στα 40.000 χιλ.!!!!! βουτυρο στο ψωμι τους.Ενταξει, αυριο θα κατευασω μοτερ για προληπτικη αλλαγη φλαντζας καρτερ. Αυτο μας λεει για τους δισκους.

Ρε φιλε οι δισκοι θα σου φωναζουν μερες πριν οτι θελουν αλλαγη, δεν τους αλλαζουμε προληπτικα, και το μονο που θα σου κανει ειναι να σου πατιναρει λιγο, που σημαινει οτι σιγα σιγα προγραμματιζεις να το πας για αλλαγη.

Bowleno
09/03/2020, 10:55
τα θυματα του γκοργκολη!!! αλλαγη δισκους στα 40.000 χιλ.!!!!! βουτυρο στο ψωμι τους.Ενταξει, αυριο θα κατευασω μοτερ για προληπτικη αλλαγη φλαντζας καρτερ. Αυτο μας λεει για τους δισκους.

Ρε φιλε οι δισκοι θα σου φωναζουν μερες πριν οτι θελουν αλλαγη, δεν τους αλλαζουμε προληπτικα, και το μονο που θα σου κανει ειναι να σου πατιναρει λιγο, που σημαινει οτι σιγα σιγα προγραμματιζεις να το πας για αλλαγη.

Σχεδόν 2 χρόνια μετά απαντάς εσύ; :lol: αυτός θα το έχει κάνει καινούργιο τώρα πια και θα το έχει πουλήσει :p

Pew
09/03/2020, 17:53
και θα το έχει πουλήσει :p
Προληπτικα παντα, μην εκκραγει στα χέρια του. :bawl:

andreastwin
09/03/2020, 19:58
Σχεδόν 2 χρόνια μετά απαντάς εσύ; :lol: αυτός θα το έχει κάνει καινούργιο τώρα πια και θα το έχει πουλήσει :p

Αντε για, χαμπαρει δεν το πηρα, μου κολλησε η αλλαγη δισκων στις 40.000 χιλ.:beer:

andreastwin
09/03/2020, 20:14
Προληπτικα παντα, μην εκκραγει στα χέρια του. :bawl:

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

ptc
09/03/2020, 21:12
Πετυχα ενα παιδι με το λυκο στο φαναρι χθες και του επιασα την κουβεντα (μιας και ειμαι στο ψαξιμο γενικα αυτην την περιοδο). Κι αυτος επινε νερο στο ονομα του, πολυ ευχαριστημενος. 30000χλμ χωρις θεμα και πολυ οικονομικο στο καυσιμο μου ειπε. Παντως στο ματι δεν το κανεις για 250 με τιποτα. Δειχνει σαν μηχανη μεσαιου κυβισμου (εχουν καλυψει και πολυ εξυπνα με τα πλαστικα τα κενα που θα αφηνε το μικροτερο μοτερ και φαινεται "γεματο"). Πρεπει να εχει και λιγο φαρδυτερα λαστιχα απο τα υπολοιπα μικρα;

Pew
09/03/2020, 22:28
Πετυχα ενα παιδι με το λυκο στο φαναρι χθες και του επιασα την κουβεντα (μιας και ειμαι στο ψαξιμο γενικα αυτην την περιοδο). Κι αυτος επινε νερο στο ονομα του, πολυ ευχαριστημενος. 30000χλμ χωρις θεμα και πολυ οικονομικο στο καυσιμο μου ειπε. Παντως στο ματι δεν το κανεις για 250 με τιποτα. Δειχνει σαν μηχανη μεσαιου κυβισμου (εχουν καλυψει και πολυ εξυπνα με τα πλαστικα τα κενα που θα αφηνε το μικροτερο μοτερ και φαινεται "γεματο"). Πρεπει να εχει και λιγο φαρδυτερα λαστιχα απο τα υπολοιπα μικρα;
Σκεφτεσαι για κατι τετοιο; :eek:

140άρι φοραει πισω... so what, 110 εμπρος. (FYI πολλα σκουτερ εχουν 150άρι πισω)

Δεν βρισκω ομως πλατος ζάντας και πουθενα, ειναι ενα κριτηριο και αυτο ετσι;

DRAKONET
10/03/2020, 10:47
Πετυχα ενα παιδι με το λυκο στο φαναρι χθες και του επιασα την κουβεντα (μιας και ειμαι στο ψαξιμο γενικα αυτην την περιοδο). Κι αυτος επινε νερο στο ονομα του, πολυ ευχαριστημενος. 30000χλμ χωρις θεμα και πολυ οικονομικο στο καυσιμο μου ειπε. Παντως στο ματι δεν το κανεις για 250 με τιποτα. Δειχνει σαν μηχανη μεσαιου κυβισμου (εχουν καλυψει και πολυ εξυπνα με τα πλαστικα τα κενα που θα αφηνε το μικροτερο μοτερ και φαινεται "γεματο"). Πρεπει να εχει και λιγο φαρδυτερα λαστιχα απο τα υπολοιπα μικρα;

καλοριζικο !:D

buckley
10/03/2020, 11:01
Πετυχα ενα παιδι με το λυκο στο φαναρι χθες και του επιασα την κουβεντα (μιας και ειμαι στο ψαξιμο γενικα αυτην την περιοδο). Κι αυτος επινε νερο στο ονομα του, πολυ ευχαριστημενος. 30000χλμ χωρις θεμα και πολυ οικονομικο στο καυσιμο μου ειπε. Παντως στο ματι δεν το κανεις για 250 με τιποτα. Δειχνει σαν μηχανη μεσαιου κυβισμου (εχουν καλυψει και πολυ εξυπνα με τα πλαστικα τα κενα που θα αφηνε το μικροτερο μοτερ και φαινεται "γεματο"). Πρεπει να εχει και λιγο φαρδυτερα λαστιχα απο τα υπολοιπα μικρα;

Δεν πας καλά ,μετά το σουζουκάκι sym :cry:

ptc
10/03/2020, 11:10
Ρε παιδιά μια κουβέντα κάναμε στο φανάρι να περάσει η ώρα μέχρι το πράσινο, δεν το αγόρασα.

Είναι μάλλον ασύμφορη αγορά μεταχειρισμένου (πέρα απ' το αν είναι καλή μηχανή ή όχι). Κρατάει πολύ καλά την τιμή του. Ενώ καινούριο έκανε 4200 (στο τέλος της πορείας του είχε πέσει και κάτω από τα 4000), σήμερα πουλιέται λίγο πάνω από τα 2000. Σε αυτά τα λεφτά νομίζω πως ένα cbr250r είναι πιο συμφέρουσα αγορά (ήταν πιο ακριβό καινούριο και σίγουρα ως Honda χάνει πιο αργά την αξία του).

TsoliasGR
14/03/2020, 04:28
110/70/17 140/70/17 Σαν το bandit 400 ακριβώς φοράει με μαμα ζαντες.
Το λες VFM μηχανάκι αλλά και πάλι ΔΕΝ το συγκρίνω σαν αξιοπιστία με τα γιαπωνέζικα.
Όσον αφορά το design είναι μια αντιγραφή με μικροαλλαγές του CBF1000R όπως πχ στο μπροστινό φανάρι που απουσιάζει αυτό το πράμα που μοιάζει με φίλτρο μάσκας κορονοιού.
Σε ότι αφορά την σύγκριση που κάνεις με το CBR250R είναι λίγο άτοπη διότι ναι μεν και τα 2 είναι commute bikes αλλά street και naked είναι 2 εντελώς διαφορετικές κατηγορίες.Αν το έβαζες δίπλα με το Z250 τότε ναι.Και θα προτιμούσα το καβασάκι αβλεπί.Γιατί είναι Kawasaki no matter what.

yellowdeer34
01/04/2020, 23:56
Το μηχανάκι έχει ABS;
Γιατί βλέπω αγγελίες στο car που αναφέρουν ABS, αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο σε παρουσιάσεις που ψάχνω στο ίντερνετ.

νεοσσός
02/04/2020, 09:36
ABS έχει το retro-naked Wolf 300.

LUK
15/05/2023, 15:37
Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κανείς πρόβλημα με το πίσω αμορτισέρ στο wolfάκι του.Είναι η 4η φορά στα 9 χρόνια που το αλλάζω. Και επειδή δεν βρίσκω after market παράγγειλα πάλι το γνήσιο και μάλιστα δεν υπάρχει στοκ στην Ελλάδα και το φέρνουν απέξω. Έχω κάνει 102000km μέχρι τώρα.

Bowleno
15/05/2023, 16:55
Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κανείς πρόβλημα με το πίσω αμορτισέρ στο wolfάκι του.Είναι η 4η φορά στα 9 χρόνια που το αλλάζω. Και επειδή δεν βρίσκω after market παράγγειλα πάλι το γνήσιο και μάλιστα δεν υπάρχει στοκ στην Ελλάδα και το φέρνουν απέξω. Έχω κάνει 102000km μέχρι τώρα.

Από όσους είναι ενεργά μέλη εδώ (να γράφουν, δηλαδη) δεν νομίζω να το έχει κάποιος. Μόνο αυτός που άνοιξε τούτο δω το θέμα. Αλλά έχει πάνω από 2 χρόνια να μπει να γράψει....

DRAKONET
15/05/2023, 18:52
Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κανείς πρόβλημα με το πίσω αμορτισέρ στο wolfάκι του.Είναι η 4η φορά στα 9 χρόνια που το αλλάζω. Και επειδή δεν βρίσκω after market παράγγειλα πάλι το γνήσιο και μάλιστα δεν υπάρχει στοκ στην Ελλάδα και το φέρνουν απέξω. Έχω κάνει 102000km μέχρι τώρα.

ψαξε εαν επισκευαζςται το δικο του

JasonEV
15/05/2023, 20:47
Εμενα μου κανει εντυπωση που εφτασε 102.000 χλμ. Τι χρηση του εκανες;

drspiros
17/08/2023, 12:37
Γνωρίζει κανείς από πού ρυθμίζει το ρελαντί της μηχανής;