PDA

View Full Version : Γενικό Service Honda Hornet '08 95.000 χλμ



konstantinos.
08/03/2017, 12:22
Γεια σας παιδιά,

Ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος του φόρουμ.

Όπως λέει και ο τίτλος, ήρθε η ώρα για service. Πήγα στο συνεργείο και μου είπε για ρύθμιση βαλβίδων, καθαρισμό μπουζί, μπεκ, γενικό έλεγχο κτλ 280 ευρώ. Ότι άλλο χρειαστεί, τακάκια, λάδια κτλ είναι εννοειται έξτρα. Είναι λογική αυτή η τιμή;;;

Ευχαριστώ

borbos
08/03/2017, 12:48
αλλαξε μαστορα...και οχι τιποτε αλλο απλα για το "καθαρισμό μπουζί"

daz
08/03/2017, 16:36
Καλά μη το δένεις και κόμπο ότι είπε καθαρισμό μπουζί. Μπορεί να είπε καθαρισμό φίλτρων αλλαγή μπουζί και να το μετέφερε λάθος.

daz
08/03/2017, 16:38
Φίλε κων/νε, ήταν αντιπροσωπία, εξουσιοδοτημένο ή ανεξάρτητος?

sapila racing
08/03/2017, 16:45
Καλά μη το δένεις και κόμπο ότι είπε καθαρισμό μπουζί. Μπορεί να είπε καθαρισμό φίλτρων αλλαγή μπουζί και να το μετέφερε λάθος.

Μαλλον καθαρισμό μπεκ ψεκασμού είπε ο μαστορας.

daz
08/03/2017, 16:51
Μαλλον καθαρισμό μπεκ ψεκασμού είπε ο μαστορας.

Σωστά! :beer:

konstantinos.
08/03/2017, 20:58
Φίλε κων/νε, ήταν αντιπροσωπία, εξουσιοδοτημένο ή ανεξάρτητος?

Ανεξάρτητος φίλε μου.


Καλά μη το δένεις και κόμπο ότι είπε καθαρισμό μπουζί. Μπορεί να είπε καθαρισμό φίλτρων αλλαγή μπουζί και να το μετέφερε λάθος.

Μάλλον έχεις δίκιο!

daz
08/03/2017, 22:41
Ανεξάρτητος φίλε μου.


Σε αντιπροσωπία στα 20.000 μου είπαν 317ευρώ. Δεν ρώτησα αν ήταν με ή χωρίς το φπα.
Σε εξουσιοδοτημένο κάπου κοντά στο 300αρι μαζί με το φπα.

Η τιμή εξαρτάται από το τι θα σου κάνει. Στα παραπάνω ήταν όλες οι προβλεπόμενες εργασίες + αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες χωρίς καθαρισμό injection.

Ο καθαρισμός του injection σαν εργασία μπορεί να κοστίσει μέχρι και 50 ευρώ νομίζω (σύμφωνα με όσα μου έχουν πει, δεν το έχω κάνει ποτέ). Μια χοντροκομμένη ανάλυση που μου έκανε ένας εξουσιοδοτημένος ήταν 60 ευρώ + φπα τα εργατικά για έλεγχο βαλβίδων και ρύθμιση (χωρίς καπελώτα) και αλλαγή λαδιών + η τιμή των λαδιών, μπουζί, φίλτρων. Αν είναι με καπελώτα και χρειαστεί ρύθμιση, η εργασία νομίζω πάει περισσότερα + την τιμή των καπελώτων.

Αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες και γρασάρισμα στο λαιμό είναι κανένα 60αρι + φπα πάλι, χωρίς τα λάδια. (που δεν είναι και πολύ φθηνά).

Αυτά χοντρικά χοντρικά για το δικό μου μηχανάκι από τότε που ήταν στην εγγύηση. Κάποιες εργασίες για το δικό σου μπορεί να είναι πιο ακριβές ή να έχεις περισσότερα και πιο ακριβά αναλώσιμα (πχ μπουζί).

Εγώ δεν έδωσα ποτέ τόσα λεφτά γιατί τις περισσότερες εργασίες μπορούσα να τις κάνω μόνος μου και έξω έκανα μόνο ότι ήταν το απολύτως απαραίτητο για να πάρω την σφραγίδα στο βιβλιαράκι. Δεν είναι κακό να ρωτήσεις τι εργασίες θα γίνουν και πόσο κοστίζει η κάθε μία.

alexis_d
09/03/2017, 07:44
Μπορείς να ζητήσεις μια ανάλυση τιμών όπως είπαν και πιο πάνω.
Επίσης καλό θα ήταν και μια ερώτηση σε άλλο συνεργείο.Η συντήρηση που θες να κάνεις θεωρητικά είναι πάνω κάτω το "μεγάλο"
service, άρα να υπολογίζεις πως και η τιμή θα είναι ανάλογη.

dankannn
09/03/2017, 10:05
Οτι σου ειπαν απο πανω να ζητησεις αναλυση τιμών
Καδενα εκεντροφορου εχεις αλλαξει ? γιατι εχεις αρκετα χλμ

konstantinos.
09/03/2017, 10:10
Σε αντιπροσωπία στα 20.000 μου είπαν 317ευρώ. Δεν ρώτησα αν ήταν με ή χωρίς το φπα.
Σε εξουσιοδοτημένο κάπου κοντά στο 300αρι μαζί με το φπα.

Η τιμή εξαρτάται από το τι θα σου κάνει. Στα παραπάνω ήταν όλες οι προβλεπόμενες εργασίες + αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες χωρίς καθαρισμό injection.

Ο καθαρισμός του injection σαν εργασία μπορεί να κοστίσει μέχρι και 50 ευρώ νομίζω (σύμφωνα με όσα μου έχουν πει, δεν το έχω κάνει ποτέ). Μια χοντροκομμένη ανάλυση που μου έκανε ένας εξουσιοδοτημένος ήταν 60 ευρώ + φπα τα εργατικά για έλεγχο βαλβίδων και ρύθμιση (χωρίς καπελώτα) και αλλαγή λαδιών + η τιμή των λαδιών, μπουζί, φίλτρων. Αν είναι με καπελώτα και χρειαστεί ρύθμιση, η εργασία νομίζω πάει περισσότερα + την τιμή των καπελώτων.

Αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες και γρασάρισμα στο λαιμό είναι κανένα 60αρι + φπα πάλι, χωρίς τα λάδια. (που δεν είναι και πολύ φθηνά).

Αυτά χοντρικά χοντρικά για το δικό μου μηχανάκι από τότε που ήταν στην εγγύηση. Κάποιες εργασίες για το δικό σου μπορεί να είναι πιο ακριβές ή να έχεις περισσότερα και πιο ακριβά αναλώσιμα (πχ μπουζί).

Εγώ δεν έδωσα ποτέ τόσα λεφτά γιατί τις περισσότερες εργασίες μπορούσα να τις κάνω μόνος μου και έξω έκανα μόνο ότι ήταν το απολύτως απαραίτητο για να πάρω την σφραγίδα στο βιβλιαράκι. Δεν είναι κακό να ρωτήσεις τι εργασίες θα γίνουν και πόσο κοστίζει η κάθε μία.

Τα αναλώσιμα όπως λάδια, φίλτρα, υγρά φρένων δεν είναι μέσα στη τιμη. Στα 280 ευρώ είναι ρύθμιση βαλβίδων, μπουζί, μπεκ, γενικό έλεγχο και καθαρισμός injection που είπες.

sniper
09/03/2017, 10:13
Τα αναλώσιμα όπως λάδια, φίλτρα, υγρά φρένων δεν είναι μέσα στη τιμη. Στα 280 ευρώ είναι ρύθμιση βαλβίδων, μπουζί, μπεκ, γενικό έλεγχο και καθαρισμός injection που είπες.

Γιατί δεν πας σε κάποιον άλλον;
Μάλλον πρώτη φορά κάνεις σέρβις.

konstantinos.
09/03/2017, 11:11
Γιατί δεν πας σε κάποιον άλλον;

Απλα ρωταω για να μαθω που κειμενονται οι τιμες για αυτες τις εργασιες.


Μάλλον πρώτη φορά κάνεις σέρβις.

Τα service στη μηχανη εχουν γινει κανονικα αλλα σε αλλο συνεργειο πιστοποιημενο που ποτε δε μου χε ζητησει τοσα χρηματα και λογικα ποτε δεν ειχε ανοιξει το κινητηρα. Για αυτο και αλλαξα συνεργειο αλλα δε θελω να δινω και τσαμπα λεφτα.

AristidisZ
09/03/2017, 11:12
Πιστοποιημένο και δεν είχε κοιτάξει βαλβίδες στα 100,000 χλμ ;;;

Καλά μου τα λέγε μια ψυχή για τα Honda :p

amyroukai
09/03/2017, 11:13
Απλα ρωταω για να μαθω που κειμενονται οι τιμες για αυτες τις εργασιες.



Τα service στη μηχανη εχουν γινει κανονικα αλλα σε αλλο συνεργειο πιστοποιημενο που ποτε δε μου χε ζητησει τοσα χρηματα και λογικα ποτε δεν ειχε ανοιξει το κινητηρα. Για αυτο και αλλαξα συνεργειο αλλα δε θελω να δινω και τσαμπα λεφτα.

πως ξέρεις ότι δεν είχαν ανοίξει το καπάκι μέχρι σήμερα;

280 για αυτά που γράφεις χωρίς αναλώσιμα είναι πολλά, πάρα πολλά.

alexis_d
09/03/2017, 11:21
Απλα ρωταω για να μαθω που κειμενονται οι τιμες για αυτες τις εργασιες.



Τα service στη μηχανη εχουν γινει κανονικα αλλα σε αλλο συνεργειο πιστοποιημενο που ποτε δε μου χε ζητησει τοσα χρηματα και λογικα ποτε δεν ειχε ανοιξει το κινητηρα. Για αυτο και αλλαξα συνεργειο αλλα δε θελω να δινω και τσαμπα λεφτα.

Δηλαδή δεν έχει γίνει ποτέ έλεγχος -ρύθμιση βαλβίδων σε αυτά τα 90 χιλιάδες κάτι χιλιόμετρα;
Γιατί θες να αλλάξεις συνεργείο αφού οικονομικά και φαντάζομαι από πλευρά δουλειάς ήσουν ικανοποιημένος;
Τι θα πει τσάμπα λεφτά; Γενικά να ξέρεις η τιμή τιμή δεν έχει...
Οι εργασίες παντού στην ελεύθερη αγορά και όχι μόνο σε συνεργεία κοστολογούνται βάση κάποιας πολιτικής του εκάστοτε επιχειρηματία,του αποτελέσματος καθώς και της δυσκολίας της εργασίας.

sapila racing
09/03/2017, 11:38
πως ξέρεις ότι δεν είχαν ανοίξει το καπάκι μέχρι σήμερα;

280 για αυτά που γράφεις χωρίς αναλώσιμα είναι πολλά, πάρα πολλά.

Εξαρτάται πως το βλέπεις και τι αναλώσιμα περιλαμβάνει.

Αν υποθέσουμε οτι το συνεργείο είναι απολύτως τιμιο, και στην τιμή περιλαμβάνει και ΦΠΑ αλλά και καποια βασικά αναλώσιμα τότε κατα την δική μου γνώμη δεν ειναι πάρα πολλά.

Στα 95000 θα χρειαστεί καπελώτα και σίγουρα θα ειναι η 1η φορά που θα ρυθμιστούν βαλβίδες σε αυτό το μοτέρ. Θα βγαλει τον ψεκασμό και θα τον παει για καθαρισμα.
Η φλάντζα του καπακιού που θα πρέπει να την αλλάξει αν είναι σωστός κοστίζει απο μονη της 40 Ευρω, το φιλτρο αέρα κοστίζει 25 κοκ.
Αμα τα βάλετε κάτω και δείτε τις απαιτούμενες εργασίες και τα μετρήσετε θα το δείτε.
Το service αυτό σε αυτα τα χλμ θα πρέπει να περιλαμβάνει αρκετά πράγματα, όπως έλεγχο και πιθανη αντικατασταση ρουλεμαν λαιμού, τροχών και ψαλιδιού, το ίδιο για όλα τα σωληνάκια, έλεγχο φρένων και πιθανή αντικατασταση δίσκων, κλπ κλπ, σιγουρα αλλαγη λαδιών πηρουνιού μπορεί και καμμια τσιμούχα, πιθανότατα αλλαγή σε αλυσιδογράναζα και τακακια, αλλαγή παραφλού κλπ κλπ.

Αν τα βαλετε ολα αυτα θα δείτε οτι 225 Ευρω (+ΦΠΑ) = 280 + δεν ειναι πολλά. Θα πρέπει βέβαια να ξεκαθαριστεί το τι περιλαμβάνουν.

Μπορεί βέβαια σε κάποιον που κανει 'μεγαλο service' τυπου 'ξεματασμα' με 100 Ευρω και με τα αναλώσιμα μαζι να του φαινονται πολλά.
Αν όμως γινόνταν ολα τα service κανονικά και οχι με ξεματιασμα, τότε και στο πραγματικό μεγαλο service δεν θα χρειαζόταν η μοτο τόσα πολλά πράγματα μια και θα είχαν ξαναγίνει νωρίτερα.

amyroukai
09/03/2017, 11:42
Εξαρτάται πως το βλέπεις και τι αναλώσιμα περιλαμβάνει.

Αν υποθέσουμε οτι το συνεργείο είναι απολύτως τιμιο, και στην τιμή περιλαμβάνει και ΦΠΑ τότε κατα την δική μου γνώμη δεν ειναι πάρα πολλά.

Στα 95000 θα χρειαστεί καπελώτα και σίγουρα θα ειναι η 1η φορά που θα ρυθμιστούν βαλβίδες σε αυτό το μοτέρ. Θα βγαλει τον ψεκασμό και θα τον παει για καθαρισμα.
Η φλάντζα του καπακιού που θα πρέπει να την αλλάξει αν είναι σωστός κοστίζει απο μονη της 40 Ευρω, το φιλτρο αέρα κοστίζει 25 κοκ.
Αμα τα βάλετε κάτω και δείτε τις απαιτούμενες εργασίες και τα μετρήσετε θα το δείτε.
Το service αυτό σε αυτα τα χλμ θα πρέπει να περιλαμβάνει αρκετά πράγματα, όπως έλεγχο και πιθανη αντικατασταση ρουλεμαν λαιμού, τροχών και ψαλιδιού, το ίδιο για όλα τα σωληνάκια, έλεγχο φρένων και πιθανή αντικατασταση δίσκων, κλπ κλπ, σιγουρα αλλαγη λαδιών πηρουνιού, μπορεί και καμμια τσιμούχα, πιθανότατα αλλαγή σε αλυσιδογράναζα και τακακια.

Αν τα βαλετε ολα αυτα θα δείτε οτι 225 Ευρω (+ΦΠΑ) = 280 + δεν ειναι πολλά. Θα πρέπει βέβαια να ξεκαθαριστεί το τι περιλαμβάνουν.

Μπορεί βέβαια σε κάποιον που κανει 'μεγαλο service' τυπου 'ξεματασμα' με 100 Ευρω και με τα αναλώσιμα μαζι να του φαινονται πολλά.
Αν όμως γινόνταν ολα τα service κανονικά και οχι με ξεματιασμα, τότε και στο πραγματικό μεγαλο service δεν θα χρειαζόταν η μοτο τόσα πολλά πράγματα μι ακαιθα είχαν ξαναγίνει νωρίτερα.

μισό λεπτό...

οι εργασίες αυτές δεν συζητήθηκαν (άρα απίθανο να γίνουν σιωπηλά) και φίλτρο/φλάντζα κλπ είναι αναλώσιμα άρα εκτός συμφωνίας. Συμφωνούμε στο ότι θα πρέπει να ξέρει τι θα γίνει ακριβώς και ΑΝ είναι όπως τα περιγράφεις είναι λίγα τα χρήματα γιατί όλες αυτές οι δουλειές είναι πολλές ώρες απασχόληση (αμφιβάλλω ότι είναι όπως τα περιγράφεις όμως).

daz
09/03/2017, 11:47
Αν δε ξέρουμε τι περιλαμβάνει, δε μπορεί να δωθεί απάντηση.

sapila racing
09/03/2017, 11:50
μισό λεπτό...

οι εργασίες αυτές δεν συζητήθηκαν (άρα απίθανο να γίνουν σιωπηλά) και φίλτρο/φλάντζα κλπ είναι αναλώσιμα άρα εκτός συμφωνίας. Συμφωνούμε στο ότι θα πρέπει να ξέρει τι θα γίνει ακριβώς και ΑΝ είναι όπως τα περιγράφεις είναι λίγα τα χρήματα γιατί όλες αυτές οι δουλειές είναι πολλές ώρες απασχόληση (αμφιβάλλω ότι είναι όπως τα περιγράφεις όμως).

Συμφωνούμε, αλλά το:

' Πήγα στο συνεργείο και μου είπε για ρύθμιση βαλβίδων, καθαρισμό μπουζί, μπεκ, γενικό έλεγχο κτλ' εμένα μου λέει οτι πρόκειται για πραγματικό μεγάλο service.

Το αν συζητήθηκαν δεν το ξερουμε πραγματικά, μια και αποκλείεται το συνεργείο να ανέφερε 'καθαρισμό μπουζί' που έγραψε ο konstantinos.

Επίσης σε κανονικό περιβάλλον, ο πελατης παει στο εξουσιοδοτημένο και το εξουσιοδοτημένο κάνει αυτα που πρέπει βασει του manual χωρίς συζήτηση κι εκπτώσεις, τα οποία είναι παρα πολλά!

konstantinos.
09/03/2017, 11:55
ρουλεμαν, τσιμουχες, λάδια πηρουνιού, δισκοπλακες εχουν αλλαχτει σε προηγουμενο service

sapila racing
09/03/2017, 12:04
ρουλεμαν, τσιμουχες, λάδια πηρουνιού, δισκοπλακες εχουν αλλαχτει σε προηγουμενο service

ΟΚ, τοτε θα πρέπει να δείς τι ακριβώς χρειάζεται η μοτοσυκλέτα σου και να συνεννοηθείς για τα αναλώσιμα και την εργασία.
Αν τα 280 είναι μονο εργασία γοα λαδια βαλβίδες και ψεκασμό, και χωρίς αλλαγές ρουλεμαν, πηρούνι κλπ τότε είναι όντως παρα πολλά.

konstantinos.
09/03/2017, 14:29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Θα μάθω ακριβώς τι θα γίνει στη μηχανή και τα κόστη και θα επανέλθω

ptc
09/03/2017, 14:47
'μεγαλο service' τυπου 'ξεματιασμα' με 100 Ευρω

:lol:

Εγραψες Αρη! Ποσες φορες δεν το εχουμε διαβασει σε αγγελιες; "Δε θελει ευρω, μολις βγηκε απο μεγαλο σερβις, λαδια, μπουζι, φιλτρα..." :moutza: