PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100]

harris_x
11/04/2024, 12:15
Όχι ακομα... απο τις απαντήσεις θα εξαρτηθεί η αγορά.
-Aναγνωρίζω οτι παώ για διαζύγιο και γάμο μετά (με χωρίζει η γυναίκα και παντρεύομαι το Triple...)
-ABS or not ABS? ( εγώ θέλω με....)
-ειναι πολύ "σκυφτό"?
-θα μπορώ να πάω μια βόλτα σαν άνθρωπος, αφού έχω συνηθίσει σε πιό όρθια θέση οδήγησης?
-Συντήρηση, κατανάλωση και τέτοια, δεν με νοιάζουν, θα χρησιμοποιείται ελάχιστα σε σχέση με τα προηγούμενα μηχανάκια που είχα, αλλά καλό είναι να μην μου βγάλει το λάδι και να μπορώ να παώ και μια βόλτα και να μην σταματάω για βενζίνη κάθε 120 χλμ...
-Και άλλες...

- καλύτερα με
- όχι δεν είναι
- ναι θα μπορείς, ίσως χρειαστεί να σκυψεις λιγάκι προς τα μπρος
- δε θα έχεις τέτοιο πρόβλημα
- ποιες άλλες;

Manalishi
11/04/2024, 12:21
- καλύτερα με

- ποιες άλλες;

Του '15 με ABS?
Του '12 με?
Του '8 ή του '10 με εξτρά αλλά χωρίς ABS?

Και εαν θες 2-3 μέρες ταξίδι, παίρνει κανα tankbag? Καμιά πλαινή? Η όλα στην πλάτη?
- Ο συνεπιβάτης πισω είναι τελείως στον αέρα ( καλά, δεν περιμένω να είναι και Varadero η άνεση...)

nikos_abel
11/04/2024, 13:19
Ρε παίδες ξαναλέω, ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ κάποιον ως παιδέρα?
Εκτός αν θεωρείτε ότι τους πιάνουν στα πράσα κάθε φορά με ένα παιδάκι παραμάσκαλα.

Είμαι γονιός, θα πω όμως ότι συμφωνώ πως οι "μόνιμες" λύσεις κλπ δεν είναι λύση.

Από την άλλη, ως γόνιός πάντα, αν τον πιάσω στα πράσα, θα την μονιμοποιήσω εγώ προσωπικά τη λύση, με όλες τις συνέπειες
που θα έχω. Όχι μόνο για το δικό μου, και για άλλων.
Στα πράσα όμως.

Ilias_83
11/04/2024, 16:25
-Aναγνωρίζω οτι παώ για διαζύγιο και γάμο μετά (με χωρίζει η γυναίκα και παντρεύομαι το Triple...)
Γι' αυτό και εγώ πήρα το Street Triple ελάχιστες ημέρες πριν παντρευτώ...
...Με παντρεύτηκε παρ' όλα αυτά και τώρα ψάχνω κάτι να μου αρέσει και να μπορεί να ανέβει.

Manalishi
11/04/2024, 17:15
Γι' αυτό και εγώ πήρα το Street Triple ελάχιστες ημέρες πριν παντρευτώ...
...Με παντρεύτηκε παρ' όλα αυτά και τώρα ψάχνω κάτι να μου αρέσει και να μπορεί να ανέβει.

Κατάλαβα, για Tracer GT σε κόβω....

karateo
11/04/2024, 18:12
Γι' αυτό και εγώ πήρα το Street Triple ελάχιστες ημέρες πριν παντρευτώ...
...Με παντρεύτηκε παρ' όλα αυτά και τώρα ψάχνω κάτι να μου αρέσει και να μπορεί να ανέβει.

multistrada :p

Ilias_83
11/04/2024, 20:53
Κατάλαβα, για Tracer GT σε κόβω....
Tracer ποτέ...
Multistrada που λέει ο από κάτω ίσως πιο πιθανό.

giorgosb
12/04/2024, 13:41
εδώ δεν μιλάμε για κουλτούρα αλλά για basics, απλή τήρηση του κοκ εν προκειμένω - και όχι τόσο θράσος.


Κλασσική συμπεριφορά μέσων δικυκλιστών τα τελευταία τουλάχιστον δύο χρόνια.. Θράσος και καφρίλα. Ότι χειρότερο υπάρχει στους δρόμους δυστυχώς..

toyar
12/04/2024, 13:42
η χαζομαρα ειναι ανικητη

Panos76
12/04/2024, 13:54
Για αυτό ίσως η λύση είναι να τους παίρνεις φαλάγγι και μετά να το παίξεις ξανθιά - χωρίς τσαμπουκά - και να του πεις αχ καλέ δεν έχετε stop που το παραβιάσατε; Ας φωνάξουμε έναν τροχονόμο να μας πει.

motojojo
12/04/2024, 13:57
Για αυτό ίσως η λύση είναι να τους παίρνεις φαλάγγι και μετά να το παίξεις ξανθιά - χωρίς τσαμπουκά - και να του πεις αχ καλέ δεν έχετε stop που το παραβιάσατε; Ας φωνάξουμε έναν τροχονόμο να μας πει.

Πραγματικά κάτι τέτοιο τους αξίζει.
Στο τελος δεν κάνεις τίποτα γιατί θα βρεις και το μπελα σου από πάνω.

toyar
12/04/2024, 14:46
Αν έχω προτεραιοτητα και κόψω ότι προλαβαίνουν να σταματήσουν πάω καρφί πάνω τους
Έχει πλάκα το βλέμμα πανικου

DoctoR_k6
12/04/2024, 14:47
Αν έχω προτεραιοτητα και κόψω ότι προλαβαίνουν να σταματήσουν πάω καρφί πάνω τους
Έχει πλάκα το βλέμμα πανικου

Σωστο απο τη μια...αλλα απο την αλλη υπαρχει περιπτωση να χασουν και τα αυγα και τα πασχαλια.
Αστο μην ξαπλαρουν λεω εγω...

panavour
12/04/2024, 14:54
Αν έχω προτεραιοτητα και κόψω ότι προλαβαίνουν να σταματήσουν πάω καρφί πάνω τους
Έχει πλάκα το βλέμμα πανικου

με αμαξι το κανεις αυτο σαν οδηγος ή με μηχανακι??διοτι στην δευτερη περιπτωση βαζεις το κεφαλι σου στον ντορβά.

toyar
12/04/2024, 14:55
Μιλάω για αυτοκίνητα
Για να πω την αλήθεια σε στοπ και κόκκινα δε μου τυχαίνουν συχνά μηχανες

toyar
12/04/2024, 14:57
Με αυτοκίνητο και μηχανή το κάνω και μόνο σε αυτοκίνητα
Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο πάντα
Ελπίζοντας η τρομάρα να τους μαζέψει για λιγο

Vassilis
12/04/2024, 15:00
Κλασσική συμπεριφορά μέσων δικυκλιστών τα τελευταία τουλάχιστον δύο χρόνια.. Θράσος και καφρίλα. Ότι χειρότερο υπάρχει στους δρόμους δυστυχώς..

Ετσι

Tsber
12/04/2024, 16:47
Κλασσική συμπεριφορά μέσων δικυκλιστών τα τελευταία τουλάχιστον δύο χρόνια.. Θράσος και καφρίλα. Ότι χειρότερο υπάρχει στους δρόμους δυστυχώς..

Οι χειρότεροι είναι με διαφορά αυτοί με τα ηλεκτρικά πατίνια, μετά οι ποδηλάτες (για αυτές τις δύο κατηγορίες δεν υφίστανται καν σήματα, κανόνες και λοιπές λεπτομέρειες) μετά εμείς και μετά τα τετράτροχα δυστυχώς...

Και το λέω αυτό όντας και μοτοσικλετιστής και ποδηλάτης.

Bowleno
12/04/2024, 17:47
Οι χειρότεροι είναι με διαφορά αυτοί με τα ηλεκτρικά πατίνια, μετά οι ποδηλάτες (για αυτές τις δύο κατηγορίες δεν υφίστανται καν σήματα, κανόνες και λοιπές λεπτομέρειες) μετά εμείς και μετά τα τετράτροχα δυστυχώς...

Και το λέω αυτό όντας και μοτοσικλετιστής και ποδηλάτης.


Άμα είναι ο άλλος μ@λάκας, τι να σου κάνει το είδος οχήματος......

BLiTzER
12/04/2024, 18:11
Ο μαλάκας είναι σε διαφορετικό βαθμό μαλάκας ανάλογα το όχημα. Οι ποδηλάτες παίρνουν σίγουρα το κέικ. Το ότι παραβιάζουν κόκκινα μονίμως σαν να μην υπάρχουν με κάνει να σκέφτομαι πολύ συχνά χαντάκια και μπαριέρες. Χωρίς καμία ντροπή. Ευτυχώς δεν υπάρχουν πολλοί με πατίνια ακόμα στους δρόμους, οπότε δεν είναι τόσο εμφανές, αλλά πιθανότατα ισχύει ακριβώς ό,τι λέει ο τσουμπέρ.

kordix
12/04/2024, 18:12
Άμα είναι ο άλλος μ@λάκας, τι να σου κάνει το είδος οχήματος......

Αυτό !!!

Δεν φταίνε τα οχήματα σε καμμιά περίπτωση.

panavour
12/04/2024, 18:28
Αυτό !!!

Δεν φταίνε τα οχήματα σε καμμιά περίπτωση.

Προφανως δεν φταιει το πιστολι που πυροβολαει.Ομως αυτο που λεει ο κροκοδειλακιας,ειναι πλεον ευρεως παρατηρησιμο,και ισως οφειλεται,στο ιδιο φαινομενο που παρατηρειται και στον μεσο πεζό.ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ο πιό αδυναμος και εκμεταλλευομαι υπερμετρα απ οτι μου αναλογει, την αδυναμια μου.
Γιατι ξερω οτι σπανια θα με τιμωρησει,εστω κι αν εχω αδικο,καποιο δικαστηριο.

PaNick67
12/04/2024, 18:43
Αυτό !!!

Δεν φταίνε τα οχήματα σε καμμιά περίπτωση.

Διαφωνω. Εχω γειτονα που με το μηχανακι παει αναποδα σχεδον σε ολους τους δρομους, βασικα ακολουθει την συντομοτερη διαδρομη αδιαφοροντας αν εχει την σωστη φορα. Με το αμαξι δεν το κανει ποτε ουτε για τα 20 μετρα να βγει απο την πιλοτη του μεχρι το πρωτο στενο.

Ο λογος; Γιατι το μηχανακι χωραει και γιατι οι αλλοι θα τον προσεξουν και αυτο το δευτερο ειναι παραλογο αφου εκχωρει την ασφαλεια του σε αλλους ενω ειναι σε πιο ευαλωτο οχημα.

Τουλαχιστον αυτος ειναι ευγενικος αν του την πεις

Οχι τους τυπους που πανε αναποδα και πουλανε αγριαδα αν τους κορναρεις, παιξεις φωτα ή απλα δεν τους κανεις αρκετο χωρο να περασουν.

alexis72
15/04/2024, 13:58
ποιος ξέρει τι μαλακ@ες εκανε στον δρόμο...https://www.protothema.gr/greece/article/1487863/varus-o-pelekus-se-odigo-motosukletas-10-mines-fulaki-me-anastoli-kai-dimeusi-tis-mihanis/

basilis_k6
15/04/2024, 13:59
Εξαιρετικος νομος. Για μηχανακια δουλευει, αμα κλεψεις κανα μυριο δημοσιο χρημα δεν..

lykourgi
15/04/2024, 16:56
Εξαιρετικος νομος. Για μηχανακια δουλευει, αμα κλεψεις κανα μυριο δημοσιο χρημα δεν..

Το χρήμα εξαφανίζεται πιο γρήγορα από τα Hayabusa.

Tallyban
15/04/2024, 18:59
Μάλλον κάνας λαϊκός θα ήταν.
Άμα ήταν κανένας με καθωσπρέπει μηχανάκι από τις φιλίες δυνάμεις ,θα τον χτύπαγαν φιλικά στη πλάτη και θα τον άφηναν.

viper1
15/04/2024, 20:55
Διαφωνω. Εχω γειτονα που με το μηχανακι παει αναποδα σχεδον σε ολους τους δρομους, βασικα ακολουθει την συντομοτερη διαδρομη αδιαφοροντας αν εχει την σωστη φορα. Με το αμαξι δεν το κανει ποτε ουτε για τα 20 μετρα να βγει απο την πιλοτη του μεχρι το πρωτο στενο.

Ο λογος; Γιατι το μηχανακι χωραει και γιατι οι αλλοι θα τον προσεξουν και αυτο το δευτερο ειναι παραλογο αφου εκχωρει την ασφαλεια του σε αλλους ενω ειναι σε πιο ευαλωτο οχημα.

Τουλαχιστον αυτος ειναι ευγενικος αν του την πεις

Οχι τους τυπους που πανε αναποδα και πουλανε αγριαδα αν τους κορναρεις, παιξεις φωτα ή απλα δεν τους κανεις αρκετο χωρο να περασουν.

Πες του γείτονα ότι δεν είναι κάθε μέρα Κυριακή

Manalishi
15/04/2024, 21:54
Ελα ρε moto.gr για τα πάντα όλα, απο μηχανάκι μέχρι και maidens....

452328

karellen
15/04/2024, 21:58
:lol:
Και maidens αλλά και maids


https://www.youtube.com/watch?v=q7Te8602xZ8&ab_channel=RolandRocker

kordix
16/04/2024, 08:07
Διαφωνω. Εχω γειτονα που με το μηχανακι παει αναποδα σχεδον σε ολους τους δρομους, βασικα ακολουθει την συντομοτερη διαδρομη αδιαφοροντας αν εχει την σωστη φορα. Με το αμαξι δεν το κανει ποτε ουτε για τα 20 μετρα να βγει απο την πιλοτη του μεχρι το πρωτο στενο.

Ο λογος; Γιατι το μηχανακι χωραει και γιατι οι αλλοι θα τον προσεξουν και αυτο το δευτερο ειναι παραλογο αφου εκχωρει την ασφαλεια του σε αλλους ενω ειναι σε πιο ευαλωτο οχημα.

Τουλαχιστον αυτος ειναι ευγενικος αν του την πεις

Οχι τους τυπους που πανε αναποδα και πουλανε αγριαδα αν τους κορναρεις, παιξεις φωτα ή απλα δεν τους κανεις αρκετο χωρο να περασουν.

Δεν φταίει το όχημα του γείτονα αλλά το γεγονός πως είναι ηλίθιος και κακομαθημένος. Ότι και να οδηγήσει με τέτοια νοοτροπία θα έρθει η στιγμή που θα κάνει την τσαχπινιά του.

Είναι θέμα γενικότερης παιδείας και έλλειψης αστυνόμευσης.

BLiTzER
16/04/2024, 08:35
Δεν φταίει το όχημα του γείτονα αλλά το γεγονός πως είναι ηλίθιος και κακομαθημένος. Ότι και να οδηγήσει με τέτοια νοοτροπία θα έρθει η στιγμή που θα κάνει την τσαχπινιά του.

Ίσως να είναι αυτό που λες και να ισχύει ότι οι πιο καθυστερημένοι σε ένα σύνολο πληθυσμού προτιμούν τα ποδήλατα (και μετά, τα μηχανάκια).

rainmike
16/04/2024, 09:32
Μαρεσουν πολυ αυτα τα γενικευμενα συμπερασματα.
Λες και αυτος που οδηγαει το ποδηλατο σαν λακαμας δεν μπορει να οδηγει και αμαξι και μηχανη.
Υπαρχει καποιος περιορισμος στο να λεμε η μηχανη θα οδηγεις η ποδηλατο η αμαξι?
Στατιστικα αν το παρεις ,κανοντας μια βολτα στο δρομο θα δεις 1 ποδηλατο και 50 μηχανακια ανα 10000 αμαξια
Οποτε μαλλον οι καθυστερημενοι κουτακηδες ειναι περισσοτεροι σε αριθμο.
Προσωπικα σε ολες τις επαφες με αλλο οχημα, δεν ειχα ποτε υπαιτιοτητα και δεν ηταν ουτε με ποδηλατο ουτε με αλλο μηχανακι.

BLiTzER
16/04/2024, 10:08
Μαρεσουν πολυ αυτα τα γενικευμενα συμπερασματα.
Λες και αυτος που οδηγαει το ποδηλατο σαν λακαμας δεν μπορει να οδηγει και αμαξι και μηχανη.
Υπαρχει καποιος περιορισμος στο να λεμε η μηχανη θα οδηγεις η ποδηλατο η αμαξι?
Στατιστικα αν το παρεις ,κανοντας μια βολτα στο δρομο θα δεις 1 ποδηλατο και 50 μηχανακια ανα 10000 αμαξια
Οποτε μαλλον οι καθυστερημενοι κουτακηδες ειναι περισσοτεροι σε αριθμο.
Προσωπικα σε ολες τις επαφες με αλλο οχημα, δεν ειχα ποτε υπαιτιοτητα και δεν ηταν ουτε με ποδηλατο ουτε με αλλο μηχανακι.

Οι απόλυτοι αριθμοί δε λένε ποτέ τίποτα. Οι συγκρίσεις γίνονται πάντα ποσοστιαία.

Από το 1 ποδήλατο, τα 50 μηχανάκια και τα 10000 αμάξια που συναντάς σε μια βόλτα, τι ποσοστό εξ αυτών είναι ζώα; Και έχεις την απάντησή σου. ;)

Θα σου πω εγώ από τη δική μου εμπειρία, που περιλαμβάνει και Μαραθώνος, άρα και αρκετούς καθυστερημένους ποδηλάτες που νομίζουν ότι ποδηλατούν στην αυλή τους, όπως συνήθως. Που και πάλι δε λέει πολλά δηλαδή, διότι είναι η εμπειρία ενός ατόμου μόνο, αλλά φαντάζομαι ότι παρόμοιες εμπειρίες έχετε όλοι όσοι κυκλοφορείτε στην Αθήνα. Από τα 10 ποδήλατα, τα 9 είναι ζώα, αν όχι και τα 10. Από τα 50 μηχανάκια, τα 20 είναι ζώα. Από τα 10000 αυτοκίνητα, τα 50 είναι ζώα. Και όταν λέω "ζώα" για τα αυτοκίνητα, εννοώ ότι οι οδηγοί τους μπορεί να αλλάξουν λωρίδα χωρίς να ελέγξουν καλά, να στρίψουν χωρίς φλας ή να οδηγούν με 4 χλμ/ώρα στην αριστερή λωρίδα. Για τα μηχανάκια και τα ποδήλατα εννοώ ότι παραβιάζουν ό,τι φανάρι υπάρχει, αναστροφές όπου να'ναι, πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους κτλ. Οπότε, φαντάζομαι, καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν υπάρχει καν σύγκριση.

PaNick67
16/04/2024, 10:08
Δεν φταίει το όχημα του γείτονα αλλά το γεγονός πως είναι ηλίθιος και κακομαθημένος. Ότι και να οδηγήσει με τέτοια νοοτροπία θα έρθει η στιγμή που θα κάνει την τσαχπινιά του.

Είναι θέμα γενικότερης παιδείας και έλλειψης αστυνόμευσης.

Αυτο λεω. Μια μερα αυτος ο τυπος θα περασει με κοκκινο μια διασταυρωση στριβοντας δεξια και θα σκασει μια μηχανη πανω του η οποια μπορει μεν να ετρεχε αλλα ειχε πρασινο, και στο μυαλο του θα φταιει ο μοτοσυκλετιστης γιατι αφου ετρεχε δεν ειχε τον χρονο να αντιδρασει (ουτε να μυρισει νυχι οτι θα πεταχτει μακακας ). Αλλωστε το ειχε κανει κι αλλες φορες με το μηχανακι και δεν εγινε τιποτα.

Οποτε ναι, μονο με ελεγχο κι αστυνομευση θα λυθει το πραγμα κι οχι με αυστηρα προστιμα και ποινες. Γιατι αν τον παιρνει τον αλλον θα την κανει την χαζομαρα του και δεν παιζει κανενα ρολο αν ειναι Ελληνας ή Γερμανος. Απλα ο δευτερος θα την πατησει κι ετσι πειθαρχει, εδω που δεν τρεχει καστανο τα βλεπουμε καθε μερα.

rainmike
16/04/2024, 10:23
Οι απόλυτοι αριθμοί δε λένε ποτέ τίποτα. Οι συγκρίσεις γίνονται πάντα ποσοστιαία.

Από το 1 ποδήλατο, τα 50 μηχανάκια και τα 10000 αμάξια που συναντάς σε μια βόλτα, τι ποσοστό εξ αυτών είναι ζώα; Και έχεις την απάντησή σου. ;)

Ρε φιλαρακι το θεμα ειναι απο ποιους κινδυνευεις περισσοτερο.
Αναφερουμε συνεχως ποδηλατες να κανουν μαλακιες επειδη ακριβως δεν βλεπεις πολλους ποδηλατες οποτε η βλακεια του ποδηλατη
σου φαινεται καπως.
Επειδη ακριβως εχεις συνηθισει τα αμαξια που ειναι απειρα να κανουν βλακειες στο δρομο δεν σου φαινεται παραξενο οποτε λες αλλη μια τυπικη μερα στο δρομο.
Αν καναμε ενα γκαλοπ εδω να βγουν και να πουν ποσοι εχουν εμπλακει σε ατυχημα με ποδηλατη με αλλο μηχανακι και με αλλο αμαξι, θα βγαζαμε ενα καλυτερο συμπερασμα.

BLiTzER
16/04/2024, 10:31
Ρε φιλαρακι το θεμα ειναι απο ποιους κινδυνευεις περισσοτερο.
Αναφερουμε συνεχως ποδηλατες να κανουν μαλακιες επειδη ακριβως δεν βλεπεις πολλους ποδηλατες οποτε η βλακεια του ποδηλατη
σου φαινεται καπως.
Επειδη ακριβως εχεις συνηθισει τα αμαξια που ειναι απειρα να κανουν βλακειες στο δρομο δεν σου φαινεται παραξενο οποτε λες αλλη μια τυπικη μερα στο δρομο.
Αν καναμε ενα γκαλοπ εδω να βγουν και να πουν ποσοι εχουν εμπλακει σε ατυχημα με ποδηλατη με αλλο μηχανακι και με αλλο αμαξι, θα βγαζαμε ενα καλυτερο συμπερασμα.

Προφανώς οι πιθανότητες να εμπλακείς σε ατύχημα με αυτοκίνητο είναι πολύ μεγαλύτερες, καθώς τα αυτοκίνητα, όπως λες, είναι 10.000 στον αριθμό έναντι 10 ποδηλάτων. Αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα και όχι αυτό που συζητάμε.

Κι εγώ μπορώ να σφάζω φανάρια όλη μέρα με 0% ρίσκο επειδή έχω μικρό, ελαφρύ και σβέλτο όχημα, με εξαιρετική ορατότητα. Σίγουρα με πολύ μικρότερο ρίσκο από ένα ποδήλατο. Άρα δε θα εμπλακώ ποτέ σε ατύχημα εξαιτίας αυτού αν το κάνω. Άρα όλα καλά.

panavour
16/04/2024, 10:39
Μαρεσουν πολυ αυτα τα γενικευμενα συμπερασματα.
Λες και αυτος που οδηγαει το ποδηλατο σαν λακαμας δεν μπορει να οδηγει και αμαξι και μηχανη.
Υπαρχει καποιος περιορισμος στο να λεμε η μηχανη θα οδηγεις η ποδηλατο η αμαξι?
Στατιστικα αν το παρεις ,κανοντας μια βολτα στο δρομο θα δεις 1 ποδηλατο και 50 μηχανακια ανα 10000 αμαξια
Οποτε μαλλον οι καθυστερημενοι κουτακηδες ειναι περισσοτεροι σε αριθμο.
Προσωπικα σε ολες τις επαφες με αλλο οχημα, δεν ειχα ποτε υπαιτιοτητα και δεν ηταν ουτε με ποδηλατο ουτε με αλλο μηχανακι.

Η στατιστική βγαίνει επί τοις εκατό.Αν στους 50 μοτοσικλετιστές είναι μαλακές 10 είναι 20%.Αν στον 1 ποδηλατη ,είναι 1 μαλακας, είναι 100%.Δεν λένε τίποτα τα απόλυτα νούμερα.

rainmike
16/04/2024, 10:45
Η στατιστική βγαίνει επί τοις εκατό.Αν στους 50 μοτοσικλετιστές είναι μαλακές 10 είναι 20%.Αν στον 1 ποδηλατη ,είναι 1 μαλακας, είναι 100%.Δεν λένε τίποτα τα απόλυτα νούμερα.

Αυτο ακριβως λεμε οτι αν ενας ποδηλατης ειναι μαλακας αλλα ειναι ενας σε επηρρεαζει πολυ λιγο και φυσικα δεν αποκλειει οτι ο ιδιος ποδηλατης οδηγει και αμαξι ετσι?
Αν στα 10000 αμαξια οι 500 ειναι μαλακες σε επηρρεαζει πολυ περισσοτερο.
Το να λεμε οτι οι πιο καθυστερημενοι ειναι οι ποδηλατες επειδη οι 5 δεκα που ειδαμε στη ζωη μας κανανε μαλακιες ειναι αυθαιρετη εικασια.
1)Γιατι δεν ξερουμε οτι ο συγεκριμενος οδηγει μονο ποδηλατο? Μπορει να οδηγει και ερπυστριοφορο και να κανει εξισου μαλακιες
2)Το δειγμα των παρατηρησεων ειναι εξαιρετικα μικρο
Η στατιστικη εχει νοημα για μεγαλο δειγμα,
Αν ριξω ενα ζαρι και φερει 3 φορες 5 δεν σημαινει οτι η πιθανοτητα μου ειναι 100% στο 5 το ιδιο και αν δω 5 ποδηλατες να κανουν μαλακιες δεν σημαινει οτι
οι ποδηλατες ειναι στην πλειοψηφια τους καθυστερημενοι.

sanctusan
16/04/2024, 10:52
δεν σημαινει οτι
οι ποδηλατες ειναι στην πλειοψηφια τους καθυστερημενοι.

Αυτό ξανασκέψου το :bawl:

BLiTzER
16/04/2024, 10:55
Αυτο ακριβως λεμε οτι αν ενας ποδηλατης ειναι μαλακας αλλα ειναι ενας σε επηρρεαζει πολυ λιγο και φυσικα δεν αποκλειει οτι ο ιδιος ποδηλατης οδηγει και αμαξι ετσι?
Αν στα 10000 αμαξια οι 500 ειναι μαλακες σε επηρρεαζει πολυ περισσοτερο.
Το να λεμε οτι οι πιο καθυστερημενοι ειναι οι ποδηλατες επειδη οι 5 δεκα που ειδαμε στη ζωη μας κανανε μαλακιες ειναι αυθαιρετη εικασια.
1)Γιατι δεν ξερουμε οτι ο συγεκριμενος οδηγει μονο ποδηλατο? Μπορει να οδηγει και ερπυστριοφορο και να κανει εξισου μαλακιες
2)Το δειγμα των παρατηρησεων ειναι εξαιρετικα μικρο
Η στατιστικη εχει νοημα για μεγαλο δειγμα,
Αν ριξω ενα ζαρι και φερει 3 φορες 5 δεν σημαινει οτι η πιθανοτητα μου ειναι 100% στο 5 το ιδιο και αν δω 5 ποδηλατες να κανουν μαλακιες δεν σημαινει οτι
οι ποδηλατες ειναι στην πλειοψηφια τους καθυστερημενοι.

Βρε και αεροπλάνο μπορεί να οδηγεί. Αλλά με το αεροπλάνο δε θα κάνει μαλακίες. Με το ποδήλατο θα τις κάνει. Τι λέμε 3 σελίδες τώρα; :p

Το ότι οι καθυστερημένοι επιλέγουν ποδήλατο το έγραψα αστειευόμενος, με αφορμή αυτό που έγραψε ο kordix. Φυσικά και διαφωνώ, ακριβώς για τους λόγους που λες. Οι περισσότεροι οδηγούν 2 ή περισσότερα οχήματα. Αλλά δε φέρονται με όλα το ίδιο. ;) Η καθυστέρηση σίγουρα υπάρχει στο άτομο. Αλλά όσο μεγαλώνει το όχημα είναι δυσκολότερο να εμφανιστεί.

Panos76
16/04/2024, 11:56
Το πρόβλημα με τους ποδηλάτες νομίζω είναι εν μέρη ηλικιακό.

Δηλ. οι των 30-35-40 αναπτύσσουν τέτοιες αντικοινωνικές συμπεριφορές.

''Εμείς'' οι class of 70s και πίσω, που μεγαλώσαμε επάνω σε ένα ποδήλατο και δεν το κάναμε-ουμε θέμα, ούτε επιστήμη, δεν θεωρώ ότι είχαμε ή έχουμε τέτοια θέματα (μλκιας και κάλου στον εγκέφαλο).

Φυσικά και δεν τσουβαλιάζουμε και είναι πρωτίστως θέμα ανθρώπου.

spyrval
16/04/2024, 19:11
. Από τα 10 ποδήλατα, τα 9 είναι ζώα, αν όχι και τα 10. Από τα 50 μηχανάκια, τα 20 είναι ζώα. Από τα 10000 αυτοκίνητα, τα 50 είναι ζώα. Και όταν λέω "ζώα" για τα αυτοκίνητα, εννοώ ότι οι οδηγοί τους μπορεί να αλλάξουν λωρίδα χωρίς να ελέγξουν καλά, να στρίψουν χωρίς φλας ή να οδηγούν με 4 χλμ/ώρα στην αριστερή λωρίδα. Για τα μηχανάκια και τα ποδήλατα εννοώ ότι παραβιάζουν ό,τι φανάρι υπάρχει, αναστροφές όπου να'ναι, πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους κτλ. Οπότε, φαντάζομαι, καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν υπάρχει καν σύγκριση.

Συμφωνώ με τα υπόλοιπα ποσοστά αλλά 50 στα 10.000 αυτοκίνητα;;;; Μόνο τόσους βλέπεις δηλαδή να οδηγούν χασκογελώντας στο κινητό, να σταματάνε όπου και όπως τους βολεύει, να κάνουν σφήνες κλπ; Δεν υπάρχει φανάρι που να μην περάσουν 2-3 αυτοκίνητα με κόκκινο.

Επειδή κι εγώ κινούμαι καθημερινά στη Μαραθώνος (θα με έχεις δει με το ποδήλατο-όχι πλάκα κάνω) έχω την εντύπωση ότι οι ποδηλάτες είναι σε άλλη φάση. Δρόμος συνήθως ανοιχτός χωρίς τρομερή κίνηση, βλέπω πολλούς με κούρσες. Γι'αυτό και είναι συνήθως δυό δυό ή και περισσότεροι. Δεν βλέπεις πολλούς να πηγαίνουν στη δουλειά τους πχ. Μια φορά νομίζω είδα κάποιον να σταματάει σε κόκκινο, δεν παίρνω κι όρκο βέβαια.

giorgosb
16/04/2024, 19:18
Το να ασχολούμαστε με τα ποδήλατα μου φαίνεται περιττό. Είναι τόσο μικρή η μερίδα που πιστεύω δεν επηρεάζει καν.. Πιστεύω ότι τα μηχανάκια είναι το κυριότερο πρόβλημα συμπεριφοράς στους δρόμους. Σήμερα κιόλας πέτυχα τρικάβαλο σκουτερ με το 4χρονο παιδί ανάμεσα στο ζευγάρι να περνάνε κόκκινο (φυσικά ακράνωτοι) ενώ ο πατέρας -αναβάτης μιλούσε στο κινητό.. Δεν ξέρω, αν καθόμουν να γράψω τις καφρίλες των σκουτερόπαπων που βλέπω καθημερινά, θα έγραφα βιβλίο..

BLiTzER
16/04/2024, 19:23
Επειδή κι εγώ κινούμαι καθημερινά στη Μαραθώνος (θα με έχεις δει με το ποδήλατο-όχι πλάκα κάνω) έχω την εντύπωση ότι οι ποδηλάτες είναι σε άλλη φάση. Δρόμος συνήθως ανοιχτός χωρίς τρομερή κίνηση, βλέπω πολλούς με κούρσες. Γι'αυτό και είναι συνήθως δυό δυό ή και περισσότεροι. Δεν βλέπεις πολλούς να πηγαίνουν στη δουλειά τους πχ.

Αν είχαν δουλειά δε θα ήταν πάνω σε ποδήλατο. :lol:

Ilias_83
16/04/2024, 21:23
Κλασικά εικονογραφημένα. Η συζήτηση είναι εντελώς άσκοπη. Ο μαλάκας είναι μαλάκας ότι όχημα και να οδηγήσει. Συνεχίζει να είναι μαλάκας ακόμα και πεζός, ακόμα και στο σπίτι του στον καναπέ του.
Ο χαρακτηρισμός ζώα δεν μου αρέσει, αλλά και το μαλάκας δεν είναι ακριβώς εύστοχο. Νομίζω πως το πιο επικίνδυνο/εκνευριστικό χαρακτηριστικό που μας κάνει να ξεχωρίζουμε συγκεκριμένους συμπεριφορές είναι αυτό του εξυπνάκια, που επιδεκτικά γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τους πάντες για να βολευτεί, δεν συνεργάζεται με τους γραπτούς και άγραφους κανόνες συνεργασίας και είναι τελικά αντικοινωνικός.

Από εκεί και πέρα ο "μαλάκας" (θα χρησιμοποιήσω τελικά αυτό τον χαρακτηρισμό για να συνεννοηθούμε) θα συμπεριφερθεί αναλόγως με την περίσταση και με το τι "τον παίρνει" να κάνει κάθε φορά και εννοείται αναλόγως του οχήματος που θα καβαλήσει. Οπότε πολύ συχνά επιλέγει και όχημα αναλόγως.

Τυχαίνει να οδηγώ αυτοκίνητο 20 χρόνια, ποδήλατο πολύ περισσότερο, αλλά όντως ενήλικας και σε δημόσιο δρόμο τα τελευταία 7 και μηχανή τα τελευταία 2.
Χαρακτηριστική είναι η φράση μηχανόβιου ενώ είναι σταματημένος με το ποδήλατο σε φανάρι: "Εσύ γιατί δεν περνάς, δεν σε γράφει κανένας."
Αυτός λοιπόν αν ήταν σε ποδήλατο δεν θα περνούσε;

Ή ο ενοχλητικός γείτονας που ενώ παρκάρει μόνιμα πάνω στο μιας πλάκας πεζοδρόμιο το παπάκι του δίπλα στην πόρτα του σπιτιού του και θυμάται πως παρκάρουν οι μηχανές νόμιμα βάση του ΚΟΚ μόνο όταν πρέπει να κλείσει την θέση για να πάρει το αυτοκίνητό του να πάει κάπου, θεωρούμε πως στο δρόμο θα είναι τυπικός;

Ilias_83
16/04/2024, 21:24
Αν είχαν δουλειά δε θα ήταν πάνω σε ποδήλατο. :lol:

:moutza::p

DoctoR_k6
19/04/2024, 13:26
Γρηγορη ερωτηση...με το ροζ τριφυλλο διπλωμα με το σημα GR (EE/αστερακια) που δεν εχει λατινικους χαρακτηρες ταξιδευετε/οδηγειτε κανονικα και δη Ελβετια?
Η πρεπει να εχουμε της ΕΛΠΑ (αν δεν εχουμε καινουριου τυπου διπλωματος)? Με βλεπω να το βγαζω για σιγουρια...

Ιταλια, Γαλλια, Αυστρια, Γερμανια ειχα ταξιδεψει κανονικα. Αλλα φοβαμαι τους Ελβετους...
Εχει κανεις προσφατη εμπειρια?
Μην φαω καμια ηττα στα συνορα...και μου λενε αναστροφη. :lol:

Panos76
19/04/2024, 14:04
Μπορείς αλλά να έχεις μαζί και το διαβατήριο ή νέου τύπου ταυτότητα.

motojojo
19/04/2024, 14:40
Μα η Ελβετία δεν έχει έλεγχο στα σύνορα!
Φίλος πάντως μια χαρά έχει οδηγήσει με αυτό στην Ελβετία, θέμα είχε μόνο στην ενοικιαση αυτοκινητου από την ελβετική πλευρά του αεροδρομίου. Όταν νοικιασε από τη γαλλική κανένα προβλημα. Δεν ξερω όμως τι ισχύει σε ενδεχόμενο έλεγχο στο δρόμο.

Άμα προλαβαινεις βγαλε την καρτα να τελειώνεις. Κάποια στιγμή θα αναγκαστείς, δεν θα ισχυει για πάντα το ροζακι (απ'όσο ξερω).

DoctoR_k6
19/04/2024, 15:29
Μπορείς αλλά να έχεις μαζί και το διαβατήριο ή νέου τύπου ταυτότητα.

Ταυτοτητα εχω 2 ετιας αλλα οχι τυπου καρτας.
Επισης ειχα αναγκαστει να βγαλω αλλη ταυτοτητα (πριν 2.5 χρονια που ανεβηκα με αεροπλανο) λογω του οτι δεν πρεπει να υπερβαινει την 10ετια απο εκδοση.


Μα η Ελβετία δεν έχει έλεγχο στα σύνορα!
Φίλος πάντως μια χαρά έχει οδηγήσει με αυτό στην Ελβετία, θέμα είχε μόνο στην ενοικιαση αυτοκινητου από την ελβετική πλευρά του αεροδρομίου. Όταν νοικιασε από τη γαλλική κανένα προβλημα. Δεν ξερω όμως τι ισχύει σε ενδεχόμενο έλεγχο στο δρόμο.

Άμα προλαβαινεις βγαλε την καρτα να τελειώνεις. Κάποια στιγμή θα αναγκαστείς, δεν θα ισχυει για πάντα το ροζακι (απ'όσο ξερω).

Εχει τελωνεια στο δρομο. Επισης ο ελεγχος της αστυνομιας με φοβιζει λιγο.
Στην ΕΠΛΑ την βγαζεις στο 10 λεπτο επιτοπου γιατι ειναι στο χερι η φαση... :lol:
60ε ο χρονος 150(?) η τριετια? Δεν συμφερει βεβαια αν σκεφτεις οτι με 30ε παραβολο και φωτογραφια βγαζεις καινουριο διπλωμα (καρτα).
Ειχα στο μυαλο μου οτι οδηγω κανονικα με το 3φυλλο αλλα με πιασανε σκεψεις τωρα και ειπα να δω.
Μπορει να παρω ενα τηλ την πρεσβεια.

Panos76
19/04/2024, 15:34
Ειχα στο μυαλο μου οτι οδηγω κανονικα με το 3φυλλο

Φιλαράκι ούτε στο Άμστερνταμ πλέον :lol:

CorpseAlive
19/04/2024, 16:09
Ταυτοτητα εχω 2 ετιας αλλα οχι τυπου καρτας.
Επισης ειχα αναγκαστει να βγαλω αλλη ταυτοτητα (πριν 2.5 χρονια που ανεβηκα με αεροπλανο) λογω του οτι δεν πρεπει να υπερβαινει την 10ετια απο εκδοση.



Εχει τελωνεια στο δρομο. Επισης ο ελεγχος της αστυνομιας με φοβιζει λιγο.
Στην ΕΠΛΑ την βγαζεις στο 10 λεπτο επιτοπου γιατι ειναι στο χερι η φαση... :lol:
60ε ο χρονος 150(?) η τριετια? Δεν συμφερει βεβαια αν σκεφτεις οτι με 30ε παραβολο και φωτογραφια βγαζεις καινουριο διπλωμα (καρτα).
Ειχα στο μυαλο μου οτι οδηγω κανονικα με το 3φυλλο αλλα με πιασανε σκεψεις τωρα και ειπα να δω.
Μπορει να παρω ενα τηλ την πρεσβεια.

Χρήστο θα σε παρακαλέσω να απέχεις από αναφορές σε οδήγηση υπό την επήρεια ν. ουσιών.
Είναι γνωστό σε όλους ότι αν οδηγάς με τρίφυλλο και ανοιχτά παράθυρα δεν σε πιάνει.

doctoras
19/04/2024, 16:37
συνεπώς κλειστά όλα και τον αέρα στην ανακύκλωση!! :lol::lol:

DoctoR_k6
19/04/2024, 17:27
:bawl::moutza:

PaNick67
19/04/2024, 17:54
Γρηγορη ερωτηση...με το ροζ τριφυλλο διπλωμα με το σημα GR (EE/αστερακια) που δεν εχει λατινικους χαρακτηρες ταξιδευετε/οδηγειτε κανονικα και δη Ελβετια?
Η πρεπει να εχουμε της ΕΛΠΑ (αν δεν εχουμε καινουριου τυπου διπλωματος)? Με βλεπω να το βγαζω για σιγουρια...

Ιταλια, Γαλλια, Αυστρια, Γερμανια ειχα ταξιδεψει κανονικα. Αλλα φοβαμαι τους Ελβετους...
Εχει κανεις προσφατη εμπειρια?
Μην φαω καμια ηττα στα συνορα...και μου λενε αναστροφη. :lol:

Μπορεις να ανανεωσεις ηλεκτρονικα το διπλωμα σου, παραβολα, φωτογραφια, υπογραφη και σε 10 εργασιμες πας σε οποια αρχη δηλωσεις και το παιρνεις δινοντας πισω το παλιο. Το εκανα πριν 2,5 χρονια.

Τα παραβολα μεσω του e-paravolo, σκαναρισμα υπογραφης, η φωτο του φωτογραφου μου ηρθε με email και την ανεβασα εγω.

viper1
19/04/2024, 18:20
Χρήστο θα σε παρακαλέσω να απέχεις από αναφορές σε οδήγηση υπό την επήρεια ν. ουσιών.
Είναι γνωστό σε όλους ότι αν οδηγάς με τρίφυλλο και ανοιχτά παράθυρα δεν σε πιάνει.

Η τροχαία? Η αστυνομία?
Space cake και με όπως θέλετε τα παράθυρα

o_gavros
19/04/2024, 18:24
Ναι ναι, σπεης κεηξ φάτε.
σι γουατ χαπενς νεξτ :D

doctor_john
19/04/2024, 19:00
paxainei?

Panos76
19/04/2024, 19:30
paxainei?

Ομορφαίνει :bawl:

motojojo
19/04/2024, 21:50
Ταυτοτητα εχω 2 ετιας αλλα οχι τυπου καρτας.
Επισης ειχα αναγκαστει να βγαλω αλλη ταυτοτητα (πριν 2.5 χρονια που ανεβηκα με αεροπλανο) λογω του οτι δεν πρεπει να υπερβαινει την 10ετια απο εκδοση.



Εχει τελωνεια στο δρομο. Επισης ο ελεγχος της αστυνομιας με φοβιζει λιγο.
Στην ΕΠΛΑ την βγαζεις στο 10 λεπτο επιτοπου γιατι ειναι στο χερι η φαση... :lol:
60ε ο χρονος 150(?) η τριετια? Δεν συμφερει βεβαια αν σκεφτεις οτι με 30ε παραβολο και φωτογραφια βγαζεις καινουριο διπλωμα (καρτα).
Ειχα στο μυαλο μου οτι οδηγω κανονικα με το 3φυλλο αλλα με πιασανε σκεψεις τωρα και ειπα να δω.
Μπορει να παρω ενα τηλ την πρεσβεια.

60 ευρώ ο χρόνος;;; Άλλοι παιρνουν ναρκωτικά και μάλιστα βαριά!

Κάρτα και πάλι κάρτα.

Bowleno
25/04/2024, 00:59
Mamma mia! Που λένε κι οι Ιταλοί... Όχι, να είναι αξιόπιστο βρε παιδιά το είπαμε, δεν το είπαμε; Δεν εξυπακούεται;

Βασικά πάντα ήταν αξιόπιστα, απλά επειδή είναι λίαν απαιτητικά στα σέρβις τα οποία ΠΡΕΠΕΙ να τηρούνται με ευλάβεια, τα ΚΤΜ τα έπαιρναν (κυριώς) κάγκουρες οι οποίοι πάθαιναν αλλεργία στην λέξη σέρβις (λόγω και του υψηλού κόστους του) με αποτέλεσμα τα μοτέρ να σπάνε κάθε τρεις και λίγο και να βγει η σχετική καζούρα.....

Ntemi
25/04/2024, 15:50
Βασικά πάντα ήταν αξιόπιστα, απλά επειδή είναι λίαν απαιτητικά στα σέρβις τα οποία ΠΡΕΠΕΙ να τηρούνται με ευλάβεια, τα ΚΤΜ τα έπαιρναν (κυριώς) κάγκουρες οι οποίοι πάθαιναν αλλεργία στην λέξη σέρβις (λόγω και του υψηλού κόστους του) με αποτέλεσμα τα μοτέρ να σπάνε κάθε τρεις και λίγο και να βγει η σχετική καζούρα.....

Πολύ σωστός, τώρα καταλαβαίνω. Αλλά πραγματικά εγώ ένα αυτοκίνητο έχω μέχρι τώρα, και το έχω τζιτζί! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνω σέρβις στην ώρα του και να μην το προσέξω καλύτερα κι από τα μάτια μου που λέει ο λόγος. Το κόστος μπροστά στην ασφάλεια και τη "μακροζωία" του οχήματος δεν έχει καμία σημασία αν κάποιος με ρωτήσει. Εντάξει, βέβαια αν δε φτάνουν οι τσέπες πας στην πιο οικονομική λύση, δε λέω... Αλλά μην παίρνεις μηχανή ή αυτοκίνητο κατ'εμέ αν δε θες να κάνεις σέρβις.

stefanos
25/04/2024, 17:59
Βασικά πάντα ήταν αξιόπιστα, απλά επειδή είναι λίαν απαιτητικά στα σέρβις τα οποία ΠΡΕΠΕΙ να τηρούνται με ευλάβεια, τα ΚΤΜ τα έπαιρναν (κυριώς) κάγκουρες οι οποίοι πάθαιναν αλλεργία στην λέξη σέρβις (λόγω και του υψηλού κόστους του) με αποτέλεσμα τα μοτέρ να σπάνε κάθε τρεις και λίγο και να βγει η σχετική καζούρα.....

Τι σέρβις να ήταν αυτό που δεν το κάνανε?
Εγώ θυμάμαι ξεκάθαρα 2 φορές το χρόνο ρουλεμάν στροφάλου κάθε 20κ κεφαλή....:)
Και πως εξηγείται τώρα το γεγονός ότι δε βγάζουν βλάβες....
γεράσαν οι κάγκουρες και πάνε κυρίες?:p

husky21
25/04/2024, 18:26
Τι σέρβις να ήταν αυτό που δεν το κάνανε?
Εγώ θυμάμαι ξεκάθαρα 2 φορές το χρόνο ρουλεμάν στροφάλου κάθε 20κ κεφαλή....:)
Και πως εξηγείται τώρα το γεγονός ότι δε βγάζουν βλάβες....
γεράσαν οι κάγκουρες και πάνε κυρίες?:p

Νομιζω πως μεχρι και την εποχη που εγιναν ψεκαστα δλδ οταν πρωτοβγηκε το 990 ηταν για τα αναθεμα απο αξιοπιστια
Απο εκει κ περα εγιναν αλματα προς το καλυτερο και πλεον ειναι παρα πολυ αξιοπιστα και στο ιδιο επιπεδο με ολους
Απλα ο Ελλην εχει κολλησει σε εκεινη την εποχη

basilis_k6
25/04/2024, 18:38
Νομιζω πως μεχρι και την εποχη που εγιναν ψεκαστα δλδ οταν πρωτοβγηκε το 990 ηταν για τα αναθεμα απο αξιοπιστια
Απο εκει κ περα εγιναν αλματα προς το καλυτερο και πλεον ειναι παρα πολυ αξιοπιστα και στο ιδιο επιπεδο με ολους
Απλα ο Ελλην εχει κολλησει σε εκεινη την εποχη

περνα μια βολτα απο τα ξενα φορουμ να δεις ποσα 790-890 πηγαν ανακύκλωση. το 890 μοτερ παει για αποσυρση μεσα σε μολις 3 χρονια!

husky21
25/04/2024, 19:39
περνα μια βολτα απο τα ξενα φορουμ να δεις ποσα 790-890 πηγαν ανακύκλωση. το 890 μοτερ παει για αποσυρση μεσα σε μολις 3 χρονια!

για πες μας ενα ποσοστο μτοσοσακων που πηγαν στα σκουπιδια σε σχεση με τον αριθμο πωλησεων να δουμε
και μετα πες μας ποσο διαφορετικα ειναι τα πραγματα
στις αλλες μαρκες

basilis_k6
25/04/2024, 23:29
για πες μας ενα ποσοστο μτοσοσακων που πηγαν στα σκουπιδια σε σχεση με τον αριθμο πωλησεων να δουμε
και μετα πες μας ποσο διαφορετικα ειναι τα πραγματα
στις αλλες μαρκες

σιγα τις πωλησεις. ουτε τα μισα απο το τενερε δεν εχει. για ποιες μαρκες μιλας? τοσο κακο μοτερ ουτε η κτμ δεν ειχε ξαναβγάλει. οι μισοι ψαχνουν αν τους εμεινε ψωμι στους εκκεντροφορους και οι αλλοι αν γυρναει ακομα ο στροφαλος. η κτμ ηδη ανακοινωσε οτι το 890 μοτερ αντικαθισταται με ενα ολοκαινουργιο 990. αμφιβολο ειναι αν θα συνεχισει και το 790 να πουλιεται.

SeniorCanardo
26/04/2024, 11:18
Ρε μην αγοράζετε KTM και ανεβάζετε τις τιμές...

Ένα σωρό NC, CB, Strom κλπ έχει να αγοράσετε, που είναι αξιόπιστα και δεν χαλάνε.

STF
26/04/2024, 14:28
https://www.bikeit.gr/reportaz/item/38003-troxaio-vouli-enoxos-o-odigos-tou-vouleftikoy-aftokinitou-gia-ton-thanato-tou-iasona?m=1

Έπεσε στα μαλακά ο Αστυνομικός (δεν γνωρίζω το εύρος ποινής σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά 3 χρόνια με αναστολή δεν είναι τίποτα).
Τουλάχιστον στο ηθικό κομμάτι η απόφαση απάλλαξε από κάθε ευθύνη και συνυπαιτιότητα τον νεκρό Ιάσωνα. Μάλλον τα γεγονότα των τελευταίων ετών βοήθησαν λίγο στο να μετριαστεί μια προκλητική απόφαση γιατί για μένα ακόμη και αυτό ήταν απρόσμενο.

o_gavros
26/04/2024, 15:23
Να σε κάψω Γιάννη να σ'αλειψω λάδι.
Ας πέσουμε όλοι μαζί από τα σύννεφα για το ποιόν της δικαιοσ....χαχαχαχαχα ούτε να το γράψω δε μπορώ.
Η οικογένεια όμως θρηνεί το παιδί της.
Το οργανου του κάνανε παρατήρηση,μη,μη το ξανακάνεις για τρία χρόνια ακούς; κακό παιδί...
#αποτυχη

BLiTzER
26/04/2024, 15:41
Ορισμός της ανθρωποκτονίας με - ενδεχόμενο - δόλο εν τω μεταξύ.

o_gavros
26/04/2024, 15:45
Διάβαζα χθες μερικούς από τους διαλόγους του οργάνου με τον πάρεδρο του δικαστηρίου.
Του έλεγε ο δικαστικός ότι κάτω είχε βέλη υποχρεωτικής πορείας,είστε αστυνομικός,δεν το γνωρίζετε τι σημαίνει;.
Νιάου νιάου...
Προσπάθησε...ο μετανιωμένος να τα ρίξει στο μακαρίτη, τόσο αξία έχουν τα παντελόνια που φοράνε...αυτά τα σκουπίδια.
ακόμα ένας στα χάδια.
Ακόμα μια οικογένεια να κλαίει.
Δεν πειράζει σήμερα Παρασκευούλα ζάχαρη, Παρασκευούλα μέλι...

PaNick67
26/04/2024, 16:36
Περιμενε κανεις κατι διαφορετικο;

Με δραστη αστυνομικο της φρουρας βουλευτη και ποιου βουλευτη;

Αν το ειχα κανει εγω αυτο το εγκλημα γιατι περι εγκληματος προκειται, θα με ειχαν σταυρωσει.

Οταν ομως εισαι γονος, απο πολιτικο τζακι ή λακες τους, δεν υπαρχει δικαιοσυνη

motojojo
26/04/2024, 16:47
Παντως αυτά γίνονται κάθε μέρα. Και από πολίτες και από αστυνομικούς. Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα πόση τύχη κουβαλάμε είτε που δεν σκοτωνόμαστε είτε που δεν σκοτώνουμε.

Από περιέργεια, συνεχίζουν να μπαίνουν στη βουλή από την κάθοδο; Δεν περνάω συχνά και δεν έχω προσέξει κάτι σχετικό.

BLiTzER
26/04/2024, 16:57
Από περιέργεια, συνεχίζουν να μπαίνουν στη βουλή από την κάθοδο; Δεν περνάω συχνά και δεν έχω προσέξει κάτι σχετικό.

Ναι, αλλά τώρα έχουν μια κλούβα ματατζήδες απ' έξω που χτυπούν όποιον προσπαθεί να περάσει νομίμως ενώ διέρχεται παράνομα και δολοφονικά όχημα της Βουλής. Έτσι αποφεύγονται παρόμοια περιστατικά και σώζονται ζωές.

motojojo
26/04/2024, 17:16
Διάβαζα χθες μερικούς από τους διαλόγους του οργάνου με τον πάρεδρο του δικαστηρίου.
Του έλεγε ο δικαστικός ότι κάτω είχε βέλη υποχρεωτικής πορείας,είστε αστυνομικός,δεν το γνωρίζετε τι σημαίνει;.
Νιάου νιάου...
Προσπάθησε...ο μετανιωμένος να τα ρίξει στο μακαρίτη, τόσο αξία έχουν τα παντελόνια που φοράνε...αυτά τα σκουπίδια.


Και τι περίμενες να πει; Γαβ γαβ;
Δεν έστριψε από άγνοια ούτε ηταν η πρώτη φορα. Για την ακρίβεια η συγκεκριμένη παραβαση γίνεται από όλους εδω και χρόνια. Οχι 1-2, δεκαετίες! Ε αυτη τη φορά ήταν τυχερό....

Πιστεύει κανείς ότι οι οδηγοί των υπόλοιπων πολιτικών δεν έκαναν ποτέ το ίδιο;
Είπαμε, τυχη.




Ναι, αλλά τώρα έχουν μια κλούβα ματατζήδες απ' έξω που χτυπούν όποιον προσπαθεί να περάσει νομίμως ενώ διέρχεται παράνομα και δολοφονικά όχημα της Βουλής. Έτσι αποφεύγονται παρόμοια περιστατικά και σώζονται ζωές.

Κατι φαινεται να αλλάζει τουλαχιστον.

husky21
27/04/2024, 00:17
Περιμενε κανεις κατι διαφορετικο;

Με δραστη αστυνομικο της φρουρας βουλευτη και ποιου βουλευτη;

Αν το ειχα κανει εγω αυτο το εγκλημα γιατι περι εγκληματος προκειται, θα με ειχαν σταυρωσει.

Οταν ομως εισαι γονος, απο πολιτικο τζακι ή λακες τους, δεν υπαρχει δικαιοσυνη

Αν δει το θεμα ο δικηγορος μας θα σου απαντησει οτι και εσυ κ εγω να ημασταν στην θεση του κατηγορουμενου η ποινη θα ηταν ιδια

Ωραιο ειναι να βριζουμε μπατσους,κρατος,δικαστες κτλ δεν λεω
αλλα τουλαχιστον να υπαρχει λογος
και εδω δεν υπαρχει
εκανα κουοτ εσενα αλλα ταυτοχρονα ηθελα
να απαντησω και στους υπολοιπους
που εβγαλαν την αγανακτηση τους
για το σκανδαλο

basilis_k6
27/04/2024, 00:36
ποινη με αναστολη σε μπατσο. παιζει να τον ξαναπιασουν για κατι δηλαδη και να ανασταλει? κοριοδευομαστε...
θα μου πεις εδω υπαρχει και προτερος συννομος βιος για ενστολους και βουλευτες, το καλυτερο ανεκδοτο.

CorpseAlive
27/04/2024, 12:15
Σκέφτηκα πολύ αν θα συμμετάσχω σε αυτή την κουβέντα (Πάλι) γιατί την προηγούμενη φορά που το είχα κάνει , δεν είχα ο ίδιος σωστή αντίδραση (Νέος δικηγόρος τότε , ρομαντικός ακόμα) με αποτέλεσμα να μην ακουστεί αυτό που έλεγα σωστά.

Προς σκέψη όλων όμως ένα σχόλιο.

Το δικαστήριο έκρινε βάσει του νομικού πλαισίου που δίνει ελάχιστα και μέγιστα στην ποινή. Μέσα να έμπαινε , βάσει της προηγούμενης νομοθεσίας (που ίσχυε όταν έγινε το δυστύχημα * σε βλέπω DoctorK6 * ) , δεν θα μπορούσε. Η παρούσα νομοθεσία δεν εφαρμόζεται αναδρομικά.
Η Απόφαση δεν ήταν χάδι πάντως ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΑ ΙΣΧΥΟΥΝ, προσωπικά θεωρώ ότι θα εκπέσει κιόλας στο εφετείο αλλά αλλουνού παπά ευαγγέλιο αυτό.

Αλλά , αν καταλήγαμε οι δικαστές να κρίνουν με βάση το λαικό αίσθημα περί δικαίου και καμπανιάζανε όποιον η πλειοψηφία θεωρούσε ότι έπρεπε να καμπανιαστεί , σκεφτείτε τι θα συνέβαινε σε άλλες ομάδες ανθρώπων που δυστυχώς η πλειοψηφία θεωρεί μιάσματα.

Εγώ αυτό θα πω και δεν θα επανέλθω στην κουβέντα αυτή. Το σπαμ μου και η συμπεριφορά μου τότε , ήταν λάθος , ωστόσο αυτά που έλεγα ως δεδομένα και όχι γνώμη ακόμα πιστεύω ότι δεν ήταν.

o_gavros
27/04/2024, 13:34
Δεν θυμάμαι τι έλεγες τότε αλλά κρίνεις το ζήτημα καθαρά τεχνοκρατικά.
Εγώ στο πρώτο μου σχόλιο μετά το ποστ του στφ θίγω την αστειοτητα που λέγεται ελληνική δικαιοσύνη. Στα μάτια μου (και φαντάζομαι όχι μόνο στα δικά μου) αυτά τα παραχορτασμενα σκουπίδια που απαρτίζουν το σώμα της δικαιοσύνης, είναι έκπτωτοι και προδότες!
Αν αυτά τα μπουρδέλα κάνανε τη δουλειά τους αντί για πολιτικές καριέρες, δεν θα είχαμε φτάσει να είμαστε ο αποπατος της Ευρώπης.
Διαβάζω είμαστε λέει 2η, μετά τη Βουλγαρία, φτωχότερη χώρα στην Ε.Ε.
Μόνο που ο μέσος οι τιμές στη Βουλγαρία όσο και αν είναι χαμηλοί οι μισθοί,όλο και κάτι τους φτάνει να παίρνουν.
Εδώ αντιλαμβανόμαστε τι θα πει να βγαίνει ο μήνας με 7 ή 8 κατοσταρικα; μάλλον δεν βγαίνει...
Και να μην μείνω μόνο στη φτωχοποιηση.
Ναι συμφωνώ ότι ο δικαστής δεν μπορεί να άγεται από το κοινό περί δικαίου αίσθημα.
Δεν μπορείς όμως μωρη πατσαβούρα γμτχς για εισαγγελέας να βγάζεις λάδι στην αγόρευση σου, το παιδί του μαντριου σου και συναποφασιζουσα την 12χρονη που τηνε παίρνανε κούρσα όλοι οι γαμωανωμαλοι για μερικά γαμωευρω.
Η ηθική του συνόλου των δικαστών έχει γίνει σαν το αθερινοδιχτο. Θα πιάσει τη μαρίδα αλλά θα ανοίξει τρύπα μόλις περάσει ο καρχαρίας.
Αυτά τα λίγα και από μένα. Εννοείται ότι δεν στην πέφτω.
Το ζήτημα μου φέρνει απελπισία και οργή.

husky21
27/04/2024, 13:39
Δεν θυμάμαι τι έλεγες τότε αλλά κρίνεις το ζήτημα καθαρά τεχνοκρατικά.
Εγώ στο πρώτο μου σχόλιο μετά το ποστ του στφ θίγω την αστειοτητα που λέγεται ελληνική δικαιοσύνη. Στα μάτια μου (και φαντάζομαι όχι μόνο στα δικά μου) αυτά τα παραχορτασμενα σκουπίδια που απαρτίζουν το σώμα της δικαιοσύνης, είναι έκπτωτοι και προδότες!
Αν αυτά τα μπουρδέλα κάνανε τη δουλειά τους αντί για πολιτικές καριέρες, δεν θα είχαμε φτάσει να είμαστε ο αποπατος της Ευρώπης.
Διαβάζω είμαστε λέει 2η, μετά τη Βουλγαρία, φτωχότερη χώρα στην Ε.Ε.
Μόνο που ο μέσος οι τιμές στη Βουλγαρία όσο και αν είναι χαμηλοί οι μισθοί,όλο και κάτι τους φτάνει να παίρνουν.
Εδώ αντιλαμβανόμαστε τι θα πει να βγαίνει ο μήνας με 7 ή 8 κατοσταρικα; μάλλον δεν βγαίνει...
Και να μην μείνω μόνο στη φτωχοποιηση.
Ναι συμφωνώ ότι ο δικαστής δεν μπορεί να άγεται από το κοινό περί δικαίου αίσθημα.
Δεν μπορείς όμως μωρη πατσαβούρα γμτχς για εισαγγελέας να βγάζεις λάδι στην αγόρευση σου, το παιδί του μαντριου σου και συναποφασιζουσα την 12χρονη που τηνε παίρνανε κούρσα όλοι οι γαμωανωμαλοι για μερικά γαμωευρω.
Η ηθική του συνόλου των δικαστών έχει γίνει σαν το αθερινοδιχτο. Θα πιάσει τη μαρίδα αλλά θα ανοίξει τρύπα μόλις περάσει ο καρχαρίας.
Αυτά τα λίγα και από μένα. Εννοείται ότι δεν στην πέφτω.
Το ζήτημα μου φέρνει απελπισία και οργή.

Ενας καλος ψυχολογος θα μπορουσε να σε βοηθησει αρκετα..
Και δεν το λεω καθολου ειρωνικα

o_gavros
27/04/2024, 13:43
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
Ευτυχώς που το πρόβλημα μου, δεν είναι πρόβλημα των πολλών.
Φαντάζεσαι λέει να διεκδικούσαμε αξιοπρέπεια;

CorpseAlive
27/04/2024, 14:07
Δεν θυμάμαι τι έλεγες τότε αλλά κρίνεις το ζήτημα καθαρά τεχνοκρατικά.
Εγώ στο πρώτο μου σχόλιο μετά το ποστ του στφ θίγω την αστειοτητα που λέγεται ελληνική δικαιοσύνη. Στα μάτια μου (και φαντάζομαι όχι μόνο στα δικά μου) αυτά τα παραχορτασμενα σκουπίδια που απαρτίζουν το σώμα της δικαιοσύνης, είναι έκπτωτοι και προδότες!
Αν αυτά τα μπουρδέλα κάνανε τη δουλειά τους αντί για πολιτικές καριέρες, δεν θα είχαμε φτάσει να είμαστε ο αποπατος της Ευρώπης.
Διαβάζω είμαστε λέει 2η, μετά τη Βουλγαρία, φτωχότερη χώρα στην Ε.Ε.
Μόνο που ο μέσος οι τιμές στη Βουλγαρία όσο και αν είναι χαμηλοί οι μισθοί,όλο και κάτι τους φτάνει να παίρνουν.
Εδώ αντιλαμβανόμαστε τι θα πει να βγαίνει ο μήνας με 7 ή 8 κατοσταρικα; μάλλον δεν βγαίνει...
Και να μην μείνω μόνο στη φτωχοποιηση.
Ναι συμφωνώ ότι ο δικαστής δεν μπορεί να άγεται από το κοινό περί δικαίου αίσθημα.
Δεν μπορείς όμως μωρη πατσαβούρα γμτχς για εισαγγελέας να βγάζεις λάδι στην αγόρευση σου, το παιδί του μαντριου σου και συναποφασιζουσα την 12χρονη που τηνε παίρνανε κούρσα όλοι οι γαμωανωμαλοι για μερικά γαμωευρω.
Η ηθική του συνόλου των δικαστών έχει γίνει σαν το αθερινοδιχτο. Θα πιάσει τη μαρίδα αλλά θα ανοίξει τρύπα μόλις περάσει ο καρχαρίας.
Αυτά τα λίγα και από μένα. Εννοείται ότι δεν στην πέφτω.
Το ζήτημα μου φέρνει απελπισία και οργή.

Είναι τεράστια κουβέντα αυτή και ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα ότι δεν είναι εδώ ο χώρος να ανοιχτεί Γιάννη καθώς έχει αμιγώς πολιτική διάσταση.
Επομένως για το δίκαιο και προς τους υπόλοιπους χρήστες , προτείνω να σταματήσει όσον αφορά αυτή την διάσταση τουλάχιστον.


Ενας καλος ψυχολογος θα μπορουσε να σε βοηθησει αρκετα..
Και δεν το λεω καθολου ειρωνικα

Πολύ αχρείαστο σχόλιο. Δεν υπάρχει λόγος για προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

basilis_k6
27/04/2024, 18:26
Αλλά , αν καταλήγαμε οι δικαστές να κρίνουν με βάση το λαικό αίσθημα περί δικαίου ....

το πρόβλημα ειναι οτι οι νόμοι μας ειναι πολύ μακρια απο το λαίκο αίσθημα περι δικαίου και οι ποινές συνήθως ακουμπάνε τον πάτο των νόμων αυτων. οταν πχ η κλοπή ειναι απο 6 μήνες μεχρι 3 χρόνια (δεν ξερω ποσο ειναι, παραδειγμα γράφω) και ο κόσμος θεωρει οτι ειναι ΠΟΛΥ μικρη, τοτε ο νομοθέτης πρεπει να το σκεφτει οτι δεν γινετε οι νομοι να μην εκφράζουν πλεον την λαική βούληση και το λαικό αίσθημα περι δικαίου. Καπάκι έρχονται οι δικαστες που δίνουν στους περισσότερους τους 6 μήνες και μετα στον επόμενο βαθμο μαγικα αθωωνονται κιόλας. περίπατο το λαικό αίσθημα λοιπον.

ασχετα με το συμβαν εδω, εχουμε διαβάσει για ενα καρο συμμορίες που κλέβουν μηχανακια. πόσοι μπήκαν φυλακη? κάθε απόφαση που τυγχάνει να βρισκω και να διαβάσω στο νετ ειναι με αναστολή. Δηλαδη έχουμε ενα buffer για τα παντα οτι την πρωτη φορά επιτρέπονται. Μονο ο φονος ειναι εγκλημα σε αυτη τη χωρα. ολα τα αλλα "παίζονται και λιγάκι". Ε κάπου νισάφι πια. Έχει πιάσει πατο και η αστυνόμευση και η δικαιοσύνη. Και δεν το λεω εγω, αυτό ειναι δυστυχως το λαικό αίσθημα πλεον.

stefanos
28/04/2024, 10:35
Η ηθική του συνόλου των δικαστών έχει γίνει σαν το αθερινοδιχτο. Θα πιάσει τη μαρίδα αλλά θα ανοίξει τρύπα μόλις περάσει ο καρχαρίας.
Αυτά τα λίγα και από μένα. Εννοείται ότι δεν στην πέφτω.
Το ζήτημα μου φέρνει απελπισία και οργή.

Πολύ σωστή παρατήρηση.
Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.
Νόμος της φύσης.
Σε όλα τα επίπεδα.

stefanos
28/04/2024, 10:37
Στην Ελλάδα δεν λειτουργούν οι θεσμοί.


Σέ όλα τα κράτη έτσι είναι. Στα πολιτισμένα απλά δεν υπάρχει δυνατότητα να κλέβουν όλοι, μόνο τα μεγάλα ψάρια.
Στα τριτοκοσμικά όπως το δικό μας κλέβει ο κάθενας.