PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

teogtp
04/05/2017, 12:38
Για τους πατερούληδες, όχι του fb, αλλά αυτούς που το τρώνε καθημερινά, παρατηρητήριο τιμών http://app.gge.gov.gr/

επειδή μου έφυγε το κλαπέτο εχθές με την προσφορά που πήρα για Αγγλικά Α' junior (πρώτη προκαταρκτική όπως την έλεγαν στα χρόνια μας)

Πόσο σου είπαν;

Panos76
04/05/2017, 12:42
Αρχική τιμή 460 + 40 τα βιβλία αν τα πάρω τώρα αλλιώς 70 + 20(εφάπαξ - μία φορά) αν κάνει κάτι ενισχυτικό μέσω pc.

Αν δώσω προκαταβολή πάει 420 αντί 460. Αν θέλουμε ένα 50ρικο το μήνα τώρα στα διπλώματα πόσο θα θέλουμε το μήνα, 200;;

SHOOTER045
04/05/2017, 12:48
Αρχική τιμή 460 + 40 τα βιβλία αν τα πάρω τώρα αλλιώς 70 + 20(εφάπαξ - μία φορά) αν κάνει κάτι ενισχυτικό μέσω pc.

Αν δώσω προκαταβολή πάει 420 αντί 460. Αν θέλουμε ένα 50ρικο το μήνα τώρα στα διπλώματα πόσο θα θέλουμε το μήνα, 200;;

Γατάκι...
Η μεγάλη κανει δυο γλώσσες.
Και φέτος δίνει pre - lower(1η γυμνασίου)
O μεγαλος επίσης δυο γλώσσες (6η δημοτικού)
Ο μικρός μια γλώσσα (τετάρτη δημοτικού)


Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...



https://youtu.be/qkpLJzVh_UY

PortisHead
04/05/2017, 12:49
Ασε τα Αγγλικα.
Βουλγάρικα και Ρουμανικα να του μαθεις...αυτες θα ειναι οι γλωσσες που θα χρειαζομαστε σε λίγο καιρο.
:lol:

SHOOTER045
04/05/2017, 12:56
Ασε τα Αγγλικα.
Βουλγάρικα και Ρουμανικα να του μαθεις...αυτες θα ειναι οι γλωσσες που θα χρειαζομαστε σε λίγο καιρο.
:lol:

Γερμανικά ΤΕΛΟΣ
Η οροσειρά του Καϊμακτσαλάν ,θα μετονομασθεί σε Άλπεις Νο2
Τι να τα κάνουμε τα βουλγαρικά και τα ρουμάνικα?

nikos_abel
04/05/2017, 12:59
Αχαχαχαχαχα




(δεν είναι γέλιο, κλάμα με λυγμούς είναι)

teogtp
04/05/2017, 13:02
Ακριβουλι το Junior.
Για proficiency να υπολογιζεις γύρω στα 700 και

PortisHead
04/05/2017, 13:19
Γερμανικά ΤΕΛΟΣ
Τι να τα κάνουμε τα βουλγαρικά και τα ρουμάνικα?

Γιατι, που νομίζεις οτι θα βρίσκουμε σε λίγο καιρό δουλειες?
Στην Καλιφόρνια ?

Panos76
04/05/2017, 13:40
Κινέζικα παίζουν δυνατά αυτό τον καιρό πάντως.

sniper
04/05/2017, 13:50
Κινέζικα παίζουν δυνατά αυτό τον καιρό πάντως.


Μανδαρινική ή Καντονέζικα;

Panos76
04/05/2017, 14:11
Μανδαρινική ή Καντονέζικα;

Είναι σαν να μου λες Αστρινά ή Πυργιώτικα :lol:

Δε ξέρω μάναμ, σε επίπεδα είναι η γλώσσα και ξέρω μόνο ότι τα ιδιαίτερα σε πρώτο στάδιο εδώ Ελλάδα έχουν το 25€άρι / ώρα εύκολα :cry:

spyrval
05/05/2017, 09:59
Αρχική τιμή 460 + 40 τα βιβλία αν τα πάρω τώρα αλλιώς 70 + 20(εφάπαξ - μία φορά) αν κάνει κάτι ενισχυτικό μέσω pc.

Αν δώσω προκαταβολή πάει 420 αντί 460. Αν θέλουμε ένα 50ρικο το μήνα τώρα στα διπλώματα πόσο θα θέλουμε το μήνα, 200;;

Επειδή είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο θα σου πω τί πιστεύω. Τα ιδιαίτερα συμφέρουν όσο κι αν κάποιοι τα θεωρούν κυριλέ και ακριβά. Αν υπολογίσεις ότι σε φροντιστήριο πληρώνεις 1 μήνα επιπλέον χωρίς μαθήματα (Χριστούγεννα, Πάσχα) και σε αυτό προσθέσεις τις φορές που το παιδί σου θα είναι άρρωστο και δε θα πάει, θα δεις ότι τα χρήματα είναι μάλλον λιγότερα. Συν πολλοί ακόμα λόγοι που δεν είναι οικονομικοί. Το μόνο θετικό του φροντιστηρίου για εμένα είναι η έξτρα κοινωνικοποίηση του παιδιού σε μια τάξη επιπλέον αυτής του σχολείου ή των άλλων δραστηριοτήτων.

Panos76
05/05/2017, 11:00
@spyrval από ιδία πείρα, μόνο με ιδιαίτερα κατάφερα και πήρα τα διπλώματα. Όσα χρόνια ''κορόιδευα'' στα φροντιστήρια από πιτσιρικάς, δεν έκανα και δεν έμαθα τίποτα.

Συμφωνώ με την άποψή σου περί κοινωνικοποίησης ΚΑΙ των άλλων δραστηριοτήτων και επειδή ο δικός μου δεν έδειξε να τρελαίνεται με τα αγγλικά, θέλω να πιστεύω ότι έναντι της ''στατικότητας'' του ιδιαίτερου, εκεί, λόγω των δραστηριοτήτων και του ότι η μάθηση γίνεται κάπως σαν παιχνίδι, αυτό θα κρατήσει το ενδιαφέρον του.

BLiTzER
05/05/2017, 11:06
Από τη δική μου πείρα, απλά θα πω ότι έμαθα πάρα πολλά πράγματα από στίχους τραγουδιών και ταινίες/σειρές, όλα στα αγγλικά. Άκουγα, διάβαζα, έψαχνα, ρωτούσα. Η δασκάλα μου πολλές φορές είχε εντυπωσιαστεί από λέξεις που γνώριζα, πολύ πάνω από το επίπεδό μου, επειδή τις είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλιαράκι από cd. Είναι ένας τρόπος να συνδυάσεις την ευχαρίστηση με τη μάθηση, ειδικά αν δεν είσαι πολύ (δηλαδή καθόλου) του παραδοσιακού διαβάσματος, όπως εγώ.

Panos76
05/05/2017, 11:17
Blitz όταν γύρισες από το νησί και έβλεπες καμιά ταινία στην τηλεόραση δε σε ενοχλούσαν τρομερά οι υπότιτλοι;

Άριστη μέθοδος, μπορώ να πω η καλύτερη για εκμάθηση ξένης γλώσσας (όπως κ το να έχεις ξένο μωρό για να δουλέψεις το προφορικό :P )

BLiTzER
05/05/2017, 11:30
Πάντα με ενοχλούσαν οι μεταφράσεις, πριν καν πάω Αγγλία. Με αποσυντονίζουν. Ακόμα κι όταν οι αγγλικοί υπότιτλοι δεν είναι ακριβείς (άλλο ακούω, άλλο γράφουν), πάλι ενοχλούμαι. Πολλές φορές θα προτιμήσω να δω κάτι χωρίς καθόλου υπότιτλους, από το να ανεχτώ την ασχετοσύνη/κώφωση του κάθε υποτιτλιστή.

Επίσης, απλά το αναφέρω για την ιστορία, παρόλο που είχα πάντα επαφή με τη γλώσσα, λόγω μουσικής/τηλεόρασης και γνώριζα εξαιρετικά αγγλικά όταν ανέβηκα Αγγλία, στα 19 μου, τις πρώτες - αρκετές - μέρες δυσκολευόμουν πάρα πολύ να καταλάβω τα πάντα.

Και το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει με τα γαλλικά μου. Ενώ ήμουν στο ίδιο επίπεδο μικρός, δεν είχα καμία απολύτως τριβή με τη γλώσσα, οπότε αμφιβάλλω αν θυμάμαι έστω τα μισά.

buckley
05/05/2017, 11:35
Από τη δική μου πείρα, απλά θα πω ότι έμαθα πάρα πολλά πράγματα από στίχους τραγουδιών και ταινίες/σειρές, όλα στα αγγλικά. Άκουγα, διάβαζα, έψαχνα, ρωτούσα. Η δασκάλα μου πολλές φορές είχε εντυπωσιαστεί από λέξεις που γνώριζα, πολύ πάνω από το επίπεδό μου, επειδή τις είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλιαράκι από cd. Είναι ένας τρόπος να συνδυάσεις την ευχαρίστηση με τη μάθηση, ειδικά αν δεν είσαι πολύ (δηλαδή καθόλου) του παραδοσιακού διαβάσματος, όπως εγώ.

Καλά σε λέω εγώ βρέφος ρε μπαγάσα...
Καλά, πέραν της πλάκας και η "προηγούμενη" γενιά από σένα το ίδιο κάναμε.Μαζευόμασταν δυο τρεις μουσικόφιλοι βάζαμε το LP ρε *
και ακούγαμε (ο ένας έγραφε τους στίχΟΙ).Μετά έπαιζε βέβαια και ψηστήρι στα κορίτσια με στίχους τραγουδιών... **

* δεν έγραψα σινγκλάκι για να μην ψαρώσεις...
** Το Buckley βγήκε και από κει...

BLiTzER
05/05/2017, 11:45
Το πρώτο δικό μου άλμπουμ το αγόρασα το '94. Φυσικά σε cd. :p Ποτέ δεν ήμουν ρετρολάγνος, σε τίποτα. Ο πατέρας μου είχε εκατοντάδες βινύλια, αλλά άκουγε ελληνικά. Παρ'όλα αυτά είχα βρει μερικούς rock και disco δίσκους στη συλλογή του.

amyroukai
05/05/2017, 11:53
έπαιζε βέβαια και ψηστήρι στα κορίτσια με στίχους τραγουδιών...

της τα έγραφες στο λεύκωμα; ΛΟΛ

To μπάκλει από τον Τζεφ ή ήσουν του "λειψού" από τότε και έφαγες ένα ρο και το τζέιμς χάρβεστ;

7Tolis
05/05/2017, 11:54
Απλά του έλεγαν τα κορίτσια Back ρεη back ρεη, το γυάλισε λίγο και βγήκε το Buckley.

buckley
05/05/2017, 11:55
Το πρώτο δικό μου άλμπουμ το αγόρασα το '94. Φυσικά σε cd. :p Ποτέ δεν ήμουν ρετρολάγνος, σε τίποτα. Ο πατέρας μου είχε εκατοντάδες βινύλια, αλλά άκουγε ελληνικά. Παρ'όλα αυτά είχα βρει μερικούς rock και disco δίσκους στη συλλογή του.

Τελευταίο "σύγχρονο" LP που αγόρασα κατά σύμπτωση το 94 ρε μαν...
(δεν λέμε για τις μετέπειτα καταδρομικές σε δισκάδικα για παλιά άλμπουμς)

382019

amyroukai
05/05/2017, 11:57
Απλά του έλεγαν τα κορίτσια Back ρεη back ρεη, δεν ήξερε αγγλικά και...

γυρνούσε στην παρέα των "κλαρκ" μονολογώντας "back λέει" και έκλαιγε. Να δεις που το σύνθημα του Αλέξη "Go back mrs Merkel" αυτός το έγραψε.

BLiTzER
05/05/2017, 11:59
Τελευταίο "σύγχρονο" LP που αγόρασα κατά σύμπτωση το 94 ρε μαν...

Ναι, το δικό μου ήταν η άλλη τεράστια επιτυχία της χρονιάς στο είδος, το Smash. ;)

buckley
05/05/2017, 12:00
της τα έγραφες στο λεύκωμα; ΛΟΛ

To μπάκλει από τον Τζεφ ή ήσουν του "λειψού" από τότε και έφαγες ένα ρο και το τζέιμς χάρβεστ;

Τι λε ρε αχαίρευτε χαδιάρη ...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128577&p=2196893&viewfull=1#post2196893

buckley
05/05/2017, 12:02
Απλά του έλεγαν τα κορίτσια Back ρεη back ρεη, το γυάλισε λίγο και βγήκε το Buckley.

Εσένα ρε σε είχα για πιο σοβαρό...

amyroukai
05/05/2017, 12:03
Δηλαδή τι, νεφόπληκτος από κούνια;

buckley
05/05/2017, 12:07
Δηλαδή τι, νεφόπληκτος από κούνια;

Χάνεις φίλος αν δεν έχεις ακούσει αυτό το LP ...

amyroukai
05/05/2017, 12:16
Χάνεις φίλος αν δεν έχεις ακούσει αυτό το LP ...

Μπάκ ρέι που χάνω φίλους αν δεν το έχω ακούσει... Τελικά είναι ΤΙΜ και όχι Τζιμ, το βρήκα. Εντάξει, της ηλικίας σου είναι το στιλ, αμέρικαν μπαρ, μίλλερς, στέτσον και μπρόουκμπακ μάλμπορο. Γιατί το ρο τρώγεται επισήμως στο εν λόγω. Το έπαιζαν στο κασσετόφωνο του στρατηγού Λη ο Μπο και ο Λιουκ, στα διαλείμματα από την Ντόλι Πάρτον :p

buckley
05/05/2017, 12:21
Μπάκ ρέι που χάνω φίλους αν δεν το έχω ακούσει... Τελικά είναι ΤΙΜ και όχι Τζιμ, το βρήκα. Εντάξει, της ηλικίας σου είναι το στιλ, αμέρικαν μπαρ, μίλλερς, στέτσον και μπρόουκμπακ μάλμπορο. Γιατί το ρο τρώγεται επισήμως στο εν λόγω. Το έπαιζαν στο κασσετόφωνο του στρατηγού Λη ο Μπο και ο Λιουκ, στα διαλείμματα από την Ντόλι Πάρτον :p

Μλκ μου, άκουσε το πρώτα και μη βιάζεσαι να γράφεις κάντρυ σχόλια.Εκτίθεσαι λέμε...

BLiTzER
05/05/2017, 12:23
Δε μπορεί να μην έχει ακούσει το Basket Case...

amyroukai
05/05/2017, 12:32
LOL όχι δεν είναι κάντρυ αλλά είναι το κλασσικό Αμερικάνικο ροκ της εποχής. Άκουσα ΤΡΙΑ ολόκληρα τραγούδια τόση ώρα και λίγο αποσπασματικά τα υπόλοιπα. Φτάνει. Ίσως άλλη ώρα/άλλη διάθεση να αντέξω παραπάνω.

Κοιτάω και ακούω το τοπ 100 της χρονιάς... Τι ακούγατε και εσείς τότε... Ευτυχώς είχε και μερικά που επιβιώνουν ως σήμερα "φρέσκα".

BLiTzER
05/05/2017, 12:38
Punk/rock*. Ήταν στο peak του τότε.

Ποτέ δεν ήμουν φαν Green Day ή του είδους γενικότερα, αλλά το Smash ήταν δισκάρα. Ε πάρε μια γεύση κι από αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=C6jz1hewTzA

amyroukai
05/05/2017, 12:43
Μικρέ τα ακούσαμε KAI τότε που βγήκαν αυτά. Με ξένιζαν και με ξενίζουν ακόμα τραγούδια του δίλεπτου χωρίς σόλο, αλλά τι να πεις... Ήταν η μόδα.

Τον Τιμ Μπάκλει του αφάνα δεν τον ήξερα, η μαμά ήταν "νέο κύμα" κλπ κλπ κλπ και δεν είχα τέτοια ακούσματα σπίτι μέχρι που βρεθήκαμε με κασσετόφωνα και ανταλλαγές στο σχολείο, όπου ανακαλύψαμε το κλασσικό μέταλ και χαρντ ροκ. Για το οποίο τα 80ς ήταν θεϊκά και τα 90ς ήταν ταφόπλακα...

buckley
05/05/2017, 12:45
LOL όχι δεν είναι κάντρυ αλλά είναι το κλασσικό Αμερικάνικο ροκ της εποχής. Άκουσα ΤΡΙΑ ολόκληρα τραγούδια τόση ώρα και λίγο αποσπασματικά τα υπόλοιπα. Φτάνει. Ίσως άλλη ώρα/άλλη διάθεση να αντέξω παραπάνω.

Κοιτάω και ακούω το τοπ 100 της χρονιάς... Τι ακούγατε και εσείς τότε... Ευτυχώς είχε και μερικά που επιβιώνουν ως σήμερα "φρέσκα".

Άστο για βραδάκι ρε καμάρι με μπέρμπον παρεούλα ,τώρα βέβαια πιάσαν και οι ζέστες και δε λέει...

But there’s one frizzy-haired honky who could definitely pull his weight when it comes to music written between the sheets. With the high cheek bones and refined good looks that would later be seen in his son Jeff, Tim Buckley was that honky. He was totally white – both physically, and for much of his career, culturally – but he could get as hot as Gaye and as wild as Hendrix. He showed the music world that black or white, we all bleed red, and that red blood pumps down to where it counts in the same way for everyone.

With Greetings From LA, Tim is pure sex – cheating and slutting and thrusting his way through seven soul rock numbers. And, at the time, it was a shock. Before Greetings... Tim was a folkie through and through. Sure, he was a little more attractively esoteric, and he was far more willing to mix up his influences than others. But listening to his debut self-titled album – on which he sings sad, innocent, wide-eyed, restrained folk-pop numbers – it’s difficult to imagine he would come out with an album like Greetings….

But we’re all the better for it because he did. While his early albums are extremely attractive thanks to his beautiful, nigh-operatic, earnest vocals, it’s when he gets his groove on that the brilliance of Buckley comes through.

On the opening track, Move With Me, you know it’s on. It’s really fucking on. It’s funked-up, it’s hot, it’s sweaty, it’s a little bit ugly, it’s dirty. And it’s spectacular. When Tim sings the opening lines

I went down to the meat rack tavern
And found myself a big ol’ healthy girl
Now she was drinkin’ alone
Aw, what a waste of sin

he pumps the words out with a confidence and lusty zeal that no one had heard from him before. It was a revelation. And more than 30 years after it was released, it still is.

Things don’t stop there. The album just gets better. On Sweet Surrender, he explains his predilection for infidelity with notably sleazy self-satisfaction

Now you wanna’ know the reason
Why I cheated on you
Well, I had to be the hunter again
This little man had to try
To make love feel new again.

It’s less an exclamation than a proclamation. He’s going to get his, and he doesn’t care who it hurts. It’s brutal, but he’s putting it out there, and his libido evidently won’t be restrained.

By the time he gets to the album closer, Make It Right, he’s embraced his desires with a relish rarely seen in music. ‘Come on and beat me, whip me, spank me,’ he begs, ‘mama, make it right again.’ Yeah, it’s still on.

Only Nighthawkin’ steers away from sex, but the music doesn’t seem to have noticed the thematic adjustment. It’s still hot, and it’s still heavy, and those guitars are still pumping and the horns are still blowing. Tim talks about a drunk holding a knife to his throat, and for a second, you can see hormones are still on his mind, as he sings as if the rush of near-violence isn’t any different to the rush to orgasm.

Every track is a winner, but it’s Get On Top where Tim really shows us how it’s going to go down. With a killer riff kicking things off, the funk gets so heavy it almost hurts. Imagine the shock when Tim’s folkie fans – used to romantic ballads and tales of broken hearts – listened to a man in the throes of musical ecstasy, reciting a chorus of ‘Get on top of me woman’ – a breath – ‘I just wanna’ see what you learned.’

There it is, right there. Not too slow and not too fast. And it almost hurts because it’s so good. That’s Greetings From LA, and that’s the best album the brilliant Tim Buckley ever produced.

BLiTzER
05/05/2017, 12:47
Μικρέ τα ακούσαμε KAI τότε που βγήκαν αυτά. Με ξένιζαν και με ξενίζουν ακόμα τραγούδια του δίλεπτου χωρίς σόλο, αλλά τι να πεις... Ήταν η μόδα.

Τι σόλο μωρέ; Όλη η punk σκηνή αν μπορούσε να κρατήσει μια κιθάρα σωστά ήταν θαύμα. Μου θες και σόλο. :lol:

Κατά τ'άλλα, τα σόλο είναι τόσο 80s. Θέλουμε φρέσκες δομές και ιδέες στη μουσική.

amyroukai
05/05/2017, 12:55
ε ναι. μετά το πέρασμα από το κλασσικό thrash πριν σπάσει σε χιλιάδες παρακλάδια, αρχίσαμε να εκτιμούμε τους δεξιοτέχνες :p

Πλην του Ύνγκβι του "κλείστε τα όλα να ακούγομαι μόνο εγώ και ο εαυτός μου". Μόνο στα πρώτα του ακούγεται αυτός.

BLiTzER
05/05/2017, 12:56
https://www.youtube.com/watch?v=BtXNLuyqMaQ

Υπάρχουν πολλοί δεξιοτέχνες που δε μπουρμπουληθριάζουν ακατάπαυστα.

sniper
05/05/2017, 13:00
...

Κατά τ'άλλα, τα σόλο είναι τόσο 80s. .....

Tα σόλο (της κιθάρας) ήταν πάντα και θα είναι για πάντα εδώ.

Αιρετικέ, πέρασε έξω!

amyroukai
05/05/2017, 13:00
Εντάξει και τώρα με την περιγραφή κατάλαβα γιατί ο αφάνας έχει κόλλημα με τον εν λόγω, είναι σεξουαλική μουσική από τότε που του σηκωνόταν ακόμα.

BLiTzER
05/05/2017, 13:08
Tα σόλο (της κιθάρας) ήταν πάντα και θα είναι για πάντα εδώ.

Αιρετικέ, πέρασε έξω!

Πλέον, που έχουμε ακούσει τα πάντα, δε μας εντυπωσιάζει η κλασική ροκ δομή κουπλέ, ρεφρέν, κουπλέ, ρεφρέν, σόλο, ρεφρέν. Τουλάχιστον εγώ δε συγκινούμαι από ιδέες του 1947. Ένα σόλο σήμερα πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερο για να έχει να πει κάτι. Δε χρειάζεται να πιέζεις το κομμάτι, απλά επειδή πρέπει να βάλεις κάποιο σόλο. Τίποτα δεν πρέπει. Υπάρχουν κομματάρες χωρίς σόλο. ;)

sniper
05/05/2017, 13:15
Πλέον, που έχουμε ακούσει τα πάντα, δε μας εντυπωσιάζει η κλασική ροκ δομή κουπλέ, ρεφρέν, κουπλέ, ρεφρέν, σόλο, ρεφρέν. Τουλάχιστον εγώ δε συγκινούμαι από ιδέες του 1947. Ένα σόλο σήμερα πρέπει να είναι πολύ ιδιαίτερο για να έχει να πει κάτι. Δε χρειάζεται να πιέζεις το κομμάτι, απλά επειδή πρέπει να βάλεις κάποιο σόλο. Τίποτα δεν πρέπει. Υπάρχουν κομματάρες χωρίς σόλο. ;)

Αυτά είναι... (https://www.youtube.com/watch?v=_JgDv_GoDx0) 2010's

BLiTzER
05/05/2017, 13:16
Ακριβώς. Πόσο καλύτερο θα γινόταν αυτό με ένα σόλο; :lol:

amyroukai
05/05/2017, 13:18
Δεν μπορείς να βελτιώσεις την τελειότητα. Σαν την ομώνυμη ταινία με τον Σλάι ένα πράγμα αυτό το άΖμα.

sniper
05/05/2017, 13:20
Όταν μεγαλώσετε, θα σας πω για τις Ροζ Ακρίδες, γίδια.

amyroukai
05/05/2017, 13:22
έκανες πολύ LSD μικρός δηλαδή;

sniper
05/05/2017, 13:28
έκανες πολύ LSD μικρός δηλαδή;


Πως νομίζεις αντεχόταν το αντμινιλίκι;

amyroukai
05/05/2017, 13:37
κάτι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω. πλάκα πλάκα ροζ ακρίδες υπάρχουν τελικά.

sniper
05/05/2017, 13:38
κάτι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω. πλάκα πλάκα ροζ ακρίδες υπάρχουν τελικά.

Άμα σας λέω γίδια παρεξηγιέστε μετά....

Sabre
05/05/2017, 13:50
Κοιτάω και ακούω το τοπ 100 της χρονιάς... Τι ακούγατε και εσείς τότε... Ευτυχώς είχε και μερικά που επιβιώνουν ως σήμερα "φρέσκα".

To 94 ήταν καλή χρονιά ,μην κοιτάς το τοπ 100, δες τι συγκροτήματα έβγαλαν δισκάρες τότε...

https://en.wikipedia.org/wiki/1994_in_music

:beer:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
10/05/2017, 17:38
Έχουν καταντήσει αίσχος στο Φ/Β οι αγγελίες ζήτησης για αγορά σκέτης άδειας.:mad:

Μέχρι που δεν άντεξα.
Ο ένας ζηταο άδεια από χ μότο.
Απάντηση ο αλλος: έχω κομπλέ όλο το μηχανάκι με άδεια στα 500ε
Ο ένας: όχι. Με ενδιαφέρει μονό η άδεια.
Εγώ: εγώ έχω σκέτη άδεια φιλέ μου αν σε ενδιαφέρει.

Ε δεν θα με ρωτήσει πόσο, να πεθάνουμε στα γέλια.:lol:

Grafton 505
10/05/2017, 22:49
Τι υποτίθεται ότι σημαίνει αυτό ; ---> :touched:

BLiTzER
10/05/2017, 23:40
Συγκίνηση.

Εγώ συνήθως το χρησιμοποιώ ειρωνικά. :p

teogtp
11/05/2017, 00:35
Τι υποτίθεται ότι σημαίνει αυτό ; ---> :touched:

Εγώ για συγκρατημενο χεσιμο το νόμιζα. ....

Grafton 505
11/05/2017, 19:38
Συγκίνηση.

Εγώ συνήθως το χρησιμοποιώ ειρωνικά. :p


Εγώ για συγκρατημενο χεσιμο το νόμιζα. ....

ααααα μάιστα ....

Δεινόσαυρος
14/05/2017, 14:27
Αναρωτιέμαι: μέσα σ' όλα αυτά τα... αχαρακτήριστα του Survivor αν υπάρχει έστω κι ένα που να ξέρει το όνoμα του νησιού που βρίσκονται;

Δεν λέω καν για το τι παίζεται αμέσως Δυτικά τους, αν το ξέραν αυτό πια θα ήταν θαύμα εξ ουρανών.

Δεινόσαυρος
15/05/2017, 14:49
To skin της Αγ.Ελένης* και το ξύλο του Τίμιου Σταυτρού, και πήγε και ο ΠτΔ;


:a49: :tooth:

:a23::a23::a23::a23::a23:





*αδιαμφισβήτητα

Δεινόσαυρος
23/05/2017, 13:24
Όλα απο την Ελλάδα ξεκίνησαν τελικά...

382709 (http://www.telegraph.co.uk/science/2017/05/22/europe-birthplace-mankind-not-africa-scientists-find/)

Μονο που οι υπόλοιποι εξελίχθηκαν :lol: :lol: :lol:



Καλά κατάλαβα; Από Πύργο Ηλείας ο κύριος; :hmm: Λογικο, να μου πείς...






Α, και επειδή το λινκ δεν φαίνεται αν δεν είσαι συνδεδεμένος (http://www.telegraph.co.uk/science/2017/05/22/europe-birthplace-mankind-not-africa-scientists-find/), το ξαναβάζω.

nikos_abel
23/05/2017, 13:30
Όλα απο την Ελλάδα ξεκίνησαν τελικά...
Μονο που οι υπόλοιποι εξελίχθηκαν :lol: :lol: :lol:


Στην εμφάνιση εννοείς σαφώς, ε;

Panos76
23/05/2017, 13:55
Από Πύργο Ηλείας ο κύριος; :hmm: Λογικο, να μου πείς...

:bawl:

Δεινόσαυρος
23/05/2017, 14:09
Στην εμφάνιση εννοείς σαφώς, ε;

E, και στην μουσική... :p :evil:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
23/05/2017, 16:43
παει και ο νταμπλ Ο σεβεν s. R. M.:(

Ζεύκας
23/05/2017, 17:17
Καλά κατάλαβα; Από Πύργο Ηλείας ο κύριος; :hmm: Λογικο, να μου πείς...

382718

lleonidas
29/05/2017, 01:51
29 Μαΐου...και ενώ είχε προγραμματιστεί να μιλήσει για την Άλωση της Πόλης ως αυτόπτης μάρτυρας των γεγονότων, ο Θεός τον πήρε κοντά του!
Βλακ χιούμορ...ακόμα και για έναν αιωνόβιο άνθρωπο, ο θάνατος είναι πάντα απώλεια, ιδίως για τη οικογένειά του.Ας είναι ελαφρύ το χώμα...
http://www.enikos.gr/politics/517978/apeviose-o-kostantinos-mitsotakis

taisteal
29/05/2017, 01:56
Δεν πρόλαβε να δει το ζαβό πρωθυπουργό..
:(

Μεγάλη απώλεια,θα μας λείψει..
382961

amyroukai
29/05/2017, 11:52
αγαπητά τέκνα, το πολιτικό νήμα έκλεισε. Μεταφέρθηκε η είδηση του θανάτου ως κοινωνικό γεγονός και ως αστείο, που έπαιζε και όσο ήταν ζωντανός. Περαιτέρω σχόλια θα φεύγουν άνευ προειδοποίησης, ευχαριστώ.

nikos_abel
01/06/2017, 11:37
Πείτε με στερεότυπο, πείτε με σεξιστη, δε με νοιάζει....


...χθες κατά τις 16:00 στη Χαλανδρίου είχε μείνει στην αριστερή λωρίδα μια πόρσε.....

...όποιος ήταν τυχερός είδε και την οδηγό της που στεκόταν στη σκιά καμμιά πενηνταριά μέτρα πιο πριν...


...αφού ζω....

Panos76
01/06/2017, 11:53
το φέρνω στο μυαλό μου λες και βγήκε από διαφήμιση :lol:

Σεξιστής γιατί; Επειδή είδες μια ν@ρ@ με πόρσε; :confused:




αλλά μάλλον κάτι άλλο εννοείς :lol:

o teos
01/06/2017, 12:19
Πείτε με στερεότυπο, πείτε με σεξιστη, δε με νοιάζει....


...χθες κατά τις 16:00 στη Χαλανδρίου είχε μείνει στην αριστερή λωρίδα μια πόρσε.....

...όποιος ήταν τυχερός είδε και την οδηγό της που στεκόταν στη σκιά καμμιά πενηνταριά μέτρα πιο πριν...


...αφού ζω....

Αγάπησες ε?:lol:

buckley
01/06/2017, 12:25
γά ησες ε?:lol:

Άλλα ονειρευόταν μάλλον...
ΥΓ Φαντάζομαι είχε βάλει και τρίγωνο ε ? χαχαχα

383104

nikos_abel
01/06/2017, 13:01
το φέρνω στο μυαλό μου λες και βγήκε από διαφήμιση :lol:

Σεξιστής γιατί; Επειδή είδες μια ν@ρ@ με πόρσε; :confused:

αλλά μάλλον κάτι άλλο εννοείς :lol:

Εννοώ αυτό ακριβώς που λέω!

ήταν με ένδυση κατάλληλη για "αστυνομικές" ταινίες


Αγάπησες ε?:lol:

Αγάβλωσα λέει.....


Άλλα ονειρευόταν μάλλον...
ΥΓ Φαντάζομαι είχε βάλει και τρίγωνο ε ? χαχαχα

383104

Χωρίς πλάκα, τώρα θυμήθηκα, είχε βάλει κορίνα.

Ρε μπας και όντως γυριζόταν ταινία........

amyroukai
01/06/2017, 13:12
Χωρίς πλάκα, τώρα θυμήθηκα, είχε βάλει κορίνα.

Ρε μπας και όντως γυριζόταν ταινία........

Ναι. Ο "ανήφορος".

Panos76
01/06/2017, 13:21
:lol:

Coyote.V
02/06/2017, 19:43
Σήμερα έγδυσα όλη τη μηχανή για τον καθιερωμένο ετήσιο καθαρισμό.. και επί της ευκαιρίας θα βάψω και τα πλαστικά πολυπροπυλενίου που χαλάνε από τον ήλιο με ματ χρώμα αυτοκινήτου.

Πολύ σωλήνα και βαλβίδα ρε παιδιά.... όλη η μηχανή είναι ένα φρένο! :lol:

Bob_o_mastoras
02/06/2017, 20:39
Σήμερα έγδυσα όλη τη μηχανή για τον καθιερωμένο ετήσιο καθαρισμό.. και επί της ευκαιρίας θα βάψω και τα πλαστικά πολυπροπυλενίου που χαλάνε από τον ήλιο με ματ χρώμα αυτοκινήτου.

Πολύ σωλήνα και βαλβίδα ρε παιδιά.... όλη η μηχανή είναι ένα φρένο! :lol:

Δεν νομιζω να μπορεσει να "πιασει" η μπογια αυτη σε τετοιου ειδους πλαστικα.
Με ενα γυαλιστικο για ταμπλο θα ανανεωθουν σημαντικα.

basilis_k6
04/06/2017, 10:57
«Σήμερα μας ενώνει, πέρα από κάθε σύνορο, η φρίκη και το πένθος, αλλά επίσης και η αποφασιστικότητα», επισήμανε η Μέρκελ σε σύντομη ανακοίνωσή της.

της είπα να το βάλει στα ανέκδοτα αλλα ήθελε εδω. νομίζει οτι το εννοει.

Ζεύκας
05/06/2017, 18:58
Ξέρουμε τι τελική πιάνουν; (http://www.naftemporiki.gr/story/1243117/me-sunodeia-drone-tis-astunomias-i-epistrofi-ton-ekdromeon)

Coyote.V
05/06/2017, 19:23
Δεν νομιζω να μπορεσει να "πιασει" η μπογια αυτη σε τετοιου ειδους πλαστικα.
Με ενα γυαλιστικο για ταμπλο θα ανανεωθουν σημαντικα.
Τώρα το είδα.

Πιάνει, έχω βάψει την μάσκα γύρω από το φανάρι αυτή που πιάνει και η ζελατίνα εδώ και 5 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα.
Στην αρχή πλένονται τρίβονται και στεγνώνουν, μετά αντισίλ, μετά αστάρι για πλαστικά. ειδικός στόκος για πλαστικά αν χρειαστεί και ακρυλικό μονής ματ. Απλά έβαψα τα υπόλοιπα πλαστικά που δεν είχα βάψει και είχαν ασπρίσει και φρέσκαρα με την ευκαιρία και την μάσκα.
Όπως το κάνει το παλικάρι https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135851&highlight=%CE%B2%CE%B1%CF%86%CE%AE+%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD
Με την μόνη διαφορά ότι δεν χρησιμοποίησα κανονικό αστάρι... μόνο πλαστικού και ακρυλικό μονής.
Αν θες μπορεί να βγει και σαγρέ, το περνάς με ένα σπρέι που είναι σαγρέ και μετά το χρώμα. Μιλάμε για πολύ καλό αποτέλεσμα.... νομίζεις ότι τα πλαστικά είναι καινούργια...

Coyote.V
05/06/2017, 19:25
Δεν νομιζω να μπορεσει να "πιασει" η μπογια αυτη σε τετοιου ειδους πλαστικα.
Με ενα γυαλιστικο για ταμπλο θα ανανεωθουν σημαντικα.
Τώρα το είδα.

Σε κάποια φάση το σπρέι της σιλικόνης που μου προτείνεις δεν κάνει δουλειά γιατί το πλαστικό τα φτύνει σιγά σιγά. Όταν φτάσουν σε σημείο να ασπρίζουν... χαιρέτα μου τον πλάτανο...

Πιάνει, έχω βάψει την μάσκα γύρω από το φανάρι αυτή που πιάνει και η ζελατίνα εδώ και 5 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα.
Στην αρχή πλένονται τρίβονται και στεγνώνουν, μετά αντισίλ, μετά αστάρι για πλαστικά. ειδικός στόκος για πλαστικά αν χρειαστεί και ακρυλικό μονής ματ. Απλά έβαψα τα υπόλοιπα πλαστικά που δεν είχα βάψει και είχαν ασπρίσει και φρέσκαρα με την ευκαιρία και την μάσκα.
Όπως το κάνει το παλικάρι https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135851&highlight=%CE%B2%CE%B1%CF%86%CE%AE+%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD
Με την μόνη διαφορά ότι δεν χρησιμοποίησα κανονικό αστάρι... μόνο πλαστικού και ακρυλικό μονής (είναι τόσο ισχυρό που δεν χαράζει φαντάσου).
Μιλάμε για πολύ καλό αποτέλεσμα.... νομίζεις ότι τα πλαστικά είναι καινούργια...
Με αερογράφο όλη η δουλειά!

Αν για κάποιο λόγο γρατζουνιστεί στοκάρεις τοπικά τρίβεις με 1500αρι και περνάς ένα ψιλό από πάνω με τον αερογράφο και εξαφανίζεται χωρίς τρίψιμο. Όπως επισκευάζεις το ακρυλικό μονής, η μόνη διαφορά είναι ότι ματάρει και δεν τρίβεται μετά... ούτε το χρειάζεται φυσικά το τρίψιμο

Bob_o_mastoras
05/06/2017, 21:16
Τώρα το είδα.

Πιάνει, έχω βάψει την μάσκα γύρω από το φανάρι αυτή που πιάνει και η ζελατίνα εδώ και 5 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα.
Στην αρχή πλένονται τρίβονται και στεγνώνουν, μετά αντισίλ, μετά αστάρι για πλαστικά. ειδικός στόκος για πλαστικά αν χρειαστεί και ακρυλικό μονής ματ. Απλά έβαψα τα υπόλοιπα πλαστικά που δεν είχα βάψει και είχαν ασπρίσει και φρέσκαρα με την ευκαιρία και την μάσκα.
Όπως το κάνει το παλικάρι https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135851&highlight=%CE%B2%CE%B1%CF%86%CE%AE+%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD
Με την μόνη διαφορά ότι δεν χρησιμοποίησα κανονικό αστάρι... μόνο πλαστικού και ακρυλικό μονής.
Αν θες μπορεί να βγει και σαγρέ, το περνάς με ένα σπρέι που είναι σαγρέ και μετά το χρώμα. Μιλάμε για πολύ καλό αποτέλεσμα.... νομίζεις ότι τα πλαστικά είναι καινούργια...

Ω! Καλο συστημα!! :a013:

Coyote.V
05/06/2017, 23:33
Το μόνο μελανό σημείο της χόνδα είναι τα πλαστικά της, της καβασάκι είναι πιο ποιοτικά, τουλάχιστον στο Ζ που είχα, φαντάσου στο ζ ήταν ήδη βαμμένα σε ένα πολύ ωραίο ματ χρώμα.

Δεινόσαυρος
06/06/2017, 13:34
Στην αρχή πλένονται τρίβονται και στεγνώνουν, μετά αντισίλ, μετά αστάρι για πλαστικά. ειδικός στόκος για πλαστικά αν χρειαστεί και ακρυλικό μονής ματ. Απλά έβαψα τα υπόλοιπα πλαστικά που δεν είχα βάψει και είχαν ασπρίσει και φρέσκαρα με την ευκαιρία και την μάσκα.
Όπως το κάνει το παλικάρι https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135851&highlight=%CE%B2%CE%B1%CF%86%CE%AE+%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD

Τι είναι το «αντισίλ»;
Αυτό που λέει ο φίλος - το στεγνώνουμε με αερόθερμο και περνάμε καθαρό οινόπνευμα ή διαλυτικό; Ή είναι κάι άλλο;

buckley
06/06/2017, 13:51
Τι είναι το «αντισίλ»;
Αυτό που λέει ο φίλος - το στεγνώνουμε με αερόθερμο και περνάμε καθαρό οινόπνευμα ή διαλυτικό; Ή είναι κάι άλλο;

Κομμωτήριο μη ξεχάσεις ρε.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
06/06/2017, 17:47
Είχα λίγο χρόνο και.
Σε κεντρικό μονόδρομο του Βύρωνα μ εσα σε 30 λεπτά πέρασαν 106 μότο

74 χωρίς. 32 με.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
ΥΓ τα δικαβαλα με ένα κράνος, είναι στα χωρίς.

Coyote.V
06/06/2017, 18:41
Τι είναι το «αντισίλ»;
Αυτό που λέει ο φίλος - το στεγνώνουμε με αερόθερμο και περνάμε καθαρό οινόπνευμα ή διαλυτικό; Ή είναι κάι άλλο;

383264

Την ίδια δουλειά κάνει απλά είναι ειδικευμένο για αυτή την δουλειά, μυρίζει περίεργα περισσότερο προς κηροζίνη με γουάιτ σπίριτ μαζί...
Αυτό εδώ είναι, το απλώνεις και το αφήνεις λίγο, αυτό εισχωρεί στους πόρους του πλαστικού και πετάει έξω τα υπολείμματα σιλικόνης τα οποία τα καθαρίζεις με χαρτί που το πετάς μετά, δεν το χρησιμοποιείς πουθενά αλλού στην συνέχεια. Μετά το σαπουνίζω το τρίβω και το ξανασαπουνίζω. Πιστόλια ζεστού αέρα ή ήλιο δεν χρησιμοποίησα γιατί δεν χρειάζεται με αυτό το υγρό.

Μια ολόκληρη μέρα έφαγα στο καθάρισμα αλλά φαντάσου σε κάθε πλύσιμο έριχνα σιλικόνη...

Panos76
07/06/2017, 10:45
Τέλειο; :) http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Yamaha-Fazer-250Mikrh-kai-ploysia_115275.asp

Θα έρθει εδώ; Πόσο να έχει;

buckley
07/06/2017, 10:59
Τέλειο; :) http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Yamaha-Fazer-250Mikrh-kai-ploysia_115275.asp

Θα έρθει εδώ; Πόσο να έχει;

O tempora o mores...
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_fzr250r%2093.htm

Panos76
07/06/2017, 11:26
:eek: 45 άλογα;! Εμ το χόντα σου βρωμάει, το γιαμάπα σου ξυνίζει, τι να βρω;

sapila racing
07/06/2017, 11:29
O tempora o mores...
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_fzr250r%2093.htm


:eek: 45 άλογα;! Εμ το χόντα σου βρωμάει, το γιαμάπα σου ξυνίζει, τι να βρω;

45 στις 15000 όμως κι αυτα στα χαρτιά γιατί στην πράξη δεν ηταν τόσα.

Τι συγκρίνουμε? 4 κύλινδρο με μονοκύλινδρο επειδή λέγονται Fazer 250 και τα δύο? :confused:

buckley
07/06/2017, 11:37
45 στις 15000 όμως κι αυτα στα χαρτιά γιατί στην πράξη δεν ηταν τόσα.

Τι συγκρίνουμε? 4 κύλινδρο με μονοκύλινδρο επειδή λέγονται Fazer 250 και τα δύο? :confused:

Σχολιάζουμε πως αλλάξανε οι καιροί και επίσης την ένδεια στην ονοματοδοσία των μοδέλων ρε.

Panos76
07/06/2017, 11:43
Σχολιάζουμε πως αλλάξανε οι καιροί και επίσης την ένδεια στην ονοματοδοσία των μοδέλων ρε.

Όλες εκεί πατούν, στο τιμημένο παρελθόν τους κάνοντας χρήση των ονομάτων που τους χάρισαν δόξα και όνομα (κυρίως με τα αμάξια γίνεται αυτό) αλλά από ουσία και καινοτομία, λίγα πράγματα.

amyroukai
07/06/2017, 11:46
Καλά δεν είναι μόνο "ρετρολαγνεία", αλλά και μάρκετινγκ. Γιατί να ξοδέψεις να "εκπαιδεύσεις" τον κόσμο να μάθει τι σημαίνει μπλαμπλαμοντέλο όταν ήδη γνωρίζει ότι fazer ισοδυναμεί με ημιντυμένο sport commuter ας πούμε.

sapila racing
07/06/2017, 11:51
Σχολιάζουμε πως αλλάξανε οι καιροί και επίσης την ένδεια στην ονοματοδοσία των μοδέλων ρε.

Δεν έχεις κι άδικο.
Βέβαια τα 4κύλινδρα 250 δεν τα είχε δεί κανείς καινούρια εκτός των Ιαπώνων.
Μονο μεταχειρισμένα χωρίς καμμιά υποστήριξη ανταλλακτικών κλπ.

billy84
07/06/2017, 14:12
Δεν έχεις κι άδικο.
Βέβαια τα 4κύλινδρα 250 δεν τα είχε δεί κανείς καινούρια εκτός των Ιαπώνων.
Μονο μεταχειρισμένα χωρίς καμμιά υποστήριξη ανταλλακτικών κλπ.

Και καθόλου αξιόπιστα στην πάροδο των χρονων.Λογικό με τόσο στροφάρισμα και την τοτε τεχνολογία.Πάντως με 14αρι τεπόζιτο το FZR δεν έφτανε Σούνιο πηγαινε έλα!:lol:

Panos76
09/06/2017, 08:50
άσχετο, γ@μάτοι;;! http://www.thetoc.gr/oikonomia/article/thelete-ekptwsi-forou-kante-mia-dwrea-se-ena-bouleuti-i-komma

Panos76
09/06/2017, 10:54
Τέρενς αλέρτ https://www.car.gr/9680949-honda-wave

amyroukai
09/06/2017, 12:09
Διαβάζω για ένα παιδάκι σχολείου που σκοτώθηκε πριν λίγο, όταν ο αχαρακτήριστος μενιδιάτης κάφρος που μένει δίπλα στο σχολείο βγήκε στην ταράτσα του να δει πόσο καλά δουλεύει το όπλο...

και δεν έχω λόγια.

Coyote.V
09/06/2017, 15:02
Εγώ διαβάζω ότι είχαν γλέντι οι γύφτοι λίγο παρακάτω από το σχολείο.

amyroukai
09/06/2017, 15:05
μπα δεν... κάτοικος της περιοχής είπε ότι ρίχνουν στον αέρα κάθε φορά που περνάνε αστυνομικοί για να έχουν το νου τους οι ντήλερς και οι πελάτες...

Coyote.V
09/06/2017, 15:06
άσχετο, γ@μάτοι;;! http://www.thetoc.gr/oikonomia/article/thelete-ekptwsi-forou-kante-mia-dwrea-se-ena-bouleuti-i-komma

Οι καλύτεροι.
Μαλάκας πιάστηκα που έγινα μηχανικός...

Coyote.V
09/06/2017, 15:08
μπα δεν... κάτοικος της περιοχής είπε ότι ρίχνουν στον αέρα κάθε φορά που περνάνε αστυνομικοί για να έχουν το νου τους οι ντήλερς και οι πελάτες...

Υπερβολικό δεν είναι να καρφώθηκε η σφαίρα στο κεφάλι αν κατέβαινε δια βαρύτητας; Πολύ αυτό υποστηρίζουν... εγώ νομίζω ότι έγινε εξωστρακισμός της σφαίρας από την μπασκέτα. Αυτό βέβαια μπορεί να επιβεβαιωθεί με βαλλιστικό έλεγχο, ακόμα δεν έχουμε μάθει τίποτα.