PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

Bowleno
28/02/2019, 16:38
Και τα πούλια, τί υλικό?

Ελεφαντοδοντο, εννοείται

tzimidis
28/02/2019, 21:07
Must οι αρχαίοελληνικές παραστάσεις στο ξύλο

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/02/2019, 21:12
Ταβλι με θηκη για τα πουλια στο ενα πλαι και στο αλλο πλαι ενσοματωμενο μαρμαρινο τασακι.:smokin:

Grafton 505
01/03/2019, 17:39
Ερώτηση : Ένα στάνταρ μεταλλικό βαρέλι, πόσα λίτρα είναι ; 150 ή 160 ;

karellen
01/03/2019, 18:09
180ρι νομίζω,σαν κι αυτά του πετρελαίου δε λες;

Panos76
01/03/2019, 19:20
Μην είναι και 200 δεν ξέρω.

yes-u
01/03/2019, 19:26
Ερώτηση : Ένα στάνταρ μεταλλικό βαρέλι, πόσα λίτρα είναι ; 150 ή 160 ;

200lt

Bowleno
01/03/2019, 20:09
Ότι είπε ο kaerelen, 180αρι είναι

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/03/2019, 20:20
Και 200 εχει.

o_gavros
01/03/2019, 21:32
Επειδη χρειάστηκα σχετικά προσφατα, επιβεβαιωνω τα 180λτ.
Τωρα αν εχει και μεγαλύτερα δεν ξέρω.
Νομιζω το στανταρ ειναι 180 παντως.

Grafton 505
01/03/2019, 21:41
@karellen : Ναι του πετρελαίου.

Οκ το κλείνουμε στα 180. και εγώ στα 180 ήξερα, αλλά με φίλο που τα λέγαμε σήμερα είπε 160 και με μπέρδεψε.

200αρια είναι τα πλαστικά τα ''ορθογώνια'' που μοιάζουν σαν κλεψύδρες.

Mille merci :beer:

GiorgosLa
01/03/2019, 21:47
Το βαρέλι ίσως να παίρνει 200 όρθιο και χωρίς καθόλου κενό. Επειδή όμως πρέπει να λειτουργεί και ξάπλα, είναι στάνταρ στα 180 (μου έτυχε και παρτίδα με 182) για να μην υπερβαίνει η στάθμη το ύψος της τάπας όταν είναι οριζόντια. Ίσως να χρειάζεται αυτό το κενό και για ασφάλεια στις διαστολές - συστολές.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/03/2019, 22:13
Εγω εχω 200αρι στο χωριο και το εχω σαν μικρη δεξαμενη.Ειναι ωμος πλαστικο.Μου διεφυγε το αρχικο ποστ που μιλουσε για μεταλικο.

karellen
02/03/2019, 09:22
Χωρητικότητες και σχήματα σε πλαστικά βαρέλια είναι άπειρα πλέον δε βγάζεις άκρη.
Το μόνο 'μπέρδεμα' είναι αν ζητάτε λίτρα ή κιλά και φυσικά τι θα βάλετε μέσα.

lleonidas
05/03/2019, 13:42
404264

Από εδώ (https://www.sofokleousin.gr/dieythyntria-my-market-se-ergazomenous-na-xamogelate-giati-ta-300) :smokin:

o_gavros
05/03/2019, 14:36
χαμογέλα ρε βρωμόπουστα...
τι παει να πει σε εμποδίζει το παπάρι μου που το χω στο στόμα σου;
χαμογέλα!

BLiTzER
05/03/2019, 14:50
404264

Από εδώ (https://www.sofokleousin.gr/dieythyntria-my-market-se-ergazomenous-na-xamogelate-giati-ta-300) :smokin:

Τουλάχιστον σήμερα μάθαμε ότι 300% * 0 = 300. Και είχα κάποιες απορίες σχετικά με τα ποσοστά από την τελευταία φορά που ασχοληθήκαμε.

basilis_k6
05/03/2019, 14:50
Σκιζει και στα μαθηματικα ο φελλος. Ενταξει διεύθυντρια είναι, συνηθως σε αυτες τις θεσεις πανε κατι τετοια ζουδια. Έχει μέλλον πάντως, κατι τετοιοι σε εταιριες πανε ψηλα.

Dimos35
05/03/2019, 14:55
Η ανακοίνωση έτσι όπως έχει γραφτεί είναι τουλάχιστον εμετική και ο άνθρωπος(; ) που την έστειλε έχει τεράστιο πρόβλημα ηθικής.
Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι είναι πολύ εύκολο να γράψεις μια επιστολή που θα ενθαρρύνεις τους υπαλλήλους μιας εταιρείας να χαμογελούν στους πελάτες. Για τους σωστούς λόγους.
Και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα προφανώς.

Το άλλο περίεργο είναι ότι, καθώς έχω μια γνωστή που δουλεύει σε My Market, οι συνθήκες εργασίας γενικά και στα πλαίσια της γενικότερης κατάστασης, είναι πολύ καλές από ότι λέει.

Είναι δυνατόν να έχει γραφτεί τέτοια αηδία από μεγαλοστέλεχος επιχείρησης; Αναρωτιέμαι....

ggs
05/03/2019, 15:09
Η ανακοίνωση έτσι όπως έχει γραφτεί είναι τουλάχιστον εμετική και ο άνθρωπος(; ) που την έστειλε έχει τεράστιο πρόβλημα ηθικής.
Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι είναι πολύ εύκολο να γράψεις μια επιστολή που θα ενθαρρύνεις τους υπαλλήλους μιας εταιρείας να χαμογελούν στους πελάτες. Για τους σωστούς λόγους.
Και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα προφανώς.

Το άλλο περίεργο είναι ότι, καθώς έχω μια γνωστή που δουλεύει σε My Market, οι συνθήκες εργασίας γενικά και στα πλαίσια της γενικότερης κατάστασης, είναι πολύ καλές από ότι λέει.

Είναι δυνατόν να έχει γραφτεί τέτοια αηδία από μεγαλοστέλεχος επιχείρησης; Αναρωτιέμαι....

"..Η γνωστή αλυσίδα Σούπερ Μάρκετ επιβεβαίωσε το γεγονός, ενώ εξέφρασε την αντίθεση της με την παραπάνω ανακοίνωση, επισημαίνοντας πως πρόκειται για "ατυχές περιστατικό", το οποίο έλαβε χώρα με πρωτοβουλία της συγκεκριμένης υπαλλήλου.

Κλείνοντας, η εταιρία My Market υπογράμμισε πως "τέτοιες κινήσεις δεν συνάδουν με τη φιλοσοφία της εταιρείας".

https://www.sofokleousin.gr/dieythyntria-my-market-se-ergazomenous-na-xamogelate-giati-ta-300

o_gavros
05/03/2019, 15:13
και τσουπ...σέντρα η διευθύντριαρα...
και να αναρωτιέται πως αλλάζει θέση τόσο γρήγορα η τοποθέτηση παπαριού...
και η εταιρεία πιο καλοκάγαθη κι απο τον καλο Σαμαρείτη.
και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς...

ggs
05/03/2019, 15:18
και τσουπ...σέντρα η διευθύντριαρα...
και να αναρωτιέται πως αλλάζει θέση τόσο γρήγορα η τοποθέτηση παπαριού...
και η εταιρεία πιο καλοκάγαθη κι απο τον καλο Σαμαρείτη.
και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς...

σοβαρα..ειναι συνδικαλιστρια η εν λογω διευθύντρια...δλδ, "παλευει" για τα δικαιώματα των εργαζόμενων..




..φτυάρισμα χιονι μεχρι να βγει αμμουδια στο ιρκουτσκ..

BLiTzER
05/03/2019, 15:19
σοβαρα..ειναι συνδικαλιστρια η εν λογω διευθύντρια...δλδ, "παλευει" για τα δικαιώματα των εργαζόμενων..

... των εργαζομένων σε διευθυντικές θέσεις.

:lol:

o_gavros
05/03/2019, 15:25
σοβαρα..ειναι συνδικαλιστρια η εν λογω διευθύντρια...δλδ, "παλευει" για τα δικαιώματα των εργαζόμενων..




..φτυάρισμα χιονι μεχρι να βγει αμμουδια στο ιρκουτσκ..

ε σμάηλ τεηξ γιου φέρδερ :D

katsar
05/03/2019, 18:56
Καλά το Νο2 είναι μαθηματικά για πολύ ψαγμένους και γνώστες.

lleonidas
05/03/2019, 22:40
Προσωπικά δεν έπεσα από τα σύννεφα με όσα διάβασα...κατά καιρούς ακούω αντίστοιχα περιστατικά με διαλόγους και απαιτήσεις απείρου κάλλους από διευθυντές ή περιφερειακούς προς τους υφιστάμενούς τους.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η κουταμάρα της να τυπώσει όλα αυτά και να τους τα μοιράσει ή να τα στείλει σε mail.Τέτοιου τύπου εξηγήσεις'' γίνονται συνήθως άτυπα.Αν όντως έχουν συμβεί όλα αυτά, η κυρία αυτή είναι είτε αφελής είτε άπειρη στη θέση αυτή και απλά έκανε μια αποτυχημένη απόπειρα να το παίξει καλή και δυναμική στους από πάνω της.

o_gavros
05/03/2019, 23:04
Λεωνίδα δεν είναι αμφισβητήσιμο το γεγονότο. Εβγαλε η εταιρεία ανακοίνωση που στην ουσία της ρίχνει άκυρο πανηγυρικό.
Το θέμα εδώ δεν είναι το ποιόν της εν λόγω και των εκάστοτε διευθυντάδων.
Το θέμα είναι πως μεσα στην κρίση έχουν αποθρασυνθεί τόσο ως προς τη διαχείριση των σκλάβων, που δεν περνάει καν απ'το μυαλό τους ότι έστω ένα μίνιμουμ προσχημάτων πρέπει να τα κρατάνε.

νεοσσός
05/03/2019, 23:34
Τα μαθηματικά απαράδεκτα. Ως προς την ουσία του πράγματος, δεν πέφτω καθόλου από τα σύννεφα (όπως και ο σούπερ τενερές πιο πάνω). Έχω ακούσει χειρότερα, αρκετές φορές. Και ναι, δεν είναι καθόλου ωραίο να νιώθεις να ασκείται εξουσία πάνω σου. Στην εποχή μας παίζει πολύ μαστίγιο και ελάχιστο καρότο. Η απειλή απόλυσης είναι συχνό φαινόμενο ως διαπραγματευτικό χαρτί και μάλιστα παίζει τόσο συχνότερα, όσο πιο ψηλά βρίσκεται στην ιεραρχία ο απειλούμενος. Αν δε βγουν οι στόχοι του διευθυντή, απειλείται άμεσα με απόλυση, οπότε πιέζει αντίστοιχα τους υφιστάμενους.

Θα κάνω όμως το δικηγόρο του διαβόλου, για να πω και την άλλη άποψη. Έχω δει πολλές περιπτώσεις όπου οι υπάλληλοι είναι απρόθυμοι και απρόσιτοι. Κάποιος πρέπει να τους συνετίσει με κάποιο τρόπο, αν δεν αλλάζουν συμπεριφορά μετά από μερικές απλές συστάσεις. Δε γίνεται ο πελάτης να έχει απέναντί του έναν κατσούφη που του μιλάει με το ζόρι. Φαντάζομαι έχετε δει τι συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις (όχι πάντα) σε δημόσιες υπηρεσίες, όπου η εργατικότητα και η προθυμία επαφίεται στο φιλότιμο κάποιου και όχι στην ανάγκη να διατηρήσει τη δουλειά του. Επιπλέον, πρέπει ο υπάλληλος να καταλαβαίνει ότι μία επιχείρηση καταβάλλει πολλούς υλικούς και ανθρώπινους πόρους για να του προσφέρει τη θέση εργασίας, σε μία αγορά δύσκολη και ανταγωνιστική. Αν κάποιος περάσει από ελεύθερο επάγγελμα, θα καταλάβει πόσο δύσκολο είναι να πάρει μερίδιο από την πίτα της αγοράς και θα εκτιμήσει την έτοιμη θέση εργασίας μίας επιχείρησης, που υφίσταται επειδή συνεργάζονται άρρηκτα πολλά τμήματα (νομικό, R&D, marketing, λογιστήριο, κλπ).

Ευγένεια και προθυμία λοιπόν, αλλά βέβαια όχι δουλικότητα, στην οποία έχουν φθάσει κάποια καταστήματα. Για παράδειγμα, με απωθούν κάποια πολυκαταστήματα που τρέχουν οι υπάλληλοι προς το μέρος σου για να σε εξυπηρετήσουν, επειδή τους πιέζουν. Θέλω να με εξυπηρετεί κάποιος σε λογικά πλαίσια, χωρίς να νιώθω ότι καταπιέζεται έντονα από τη διοίκηση. Κάποιος ο οποίος εκτιμάει τη δουλειά του και την υποστηρίζει στο μέτρο του δυνατού.

mia_zoi_kawa
05/03/2019, 23:50
Νεοσσε σίγουρα πολλοί υπάλληλοι δεν αντιλαμβάνονται και ούτε εκτιμούν τα ωφέλη ,που απολαμβάνουν, από τις υπεραξίες που έχει δημιουργήσει μια επιχείρηση στην οποία εργάζονται....

Αυτό όμως είναι ένα πταίσμα μπροστά στην απαράδεκτη συμπεριφορά πολλών εργοδοτών.

Γενικότερα στην Ελλάδα έχουμε χάσει την μπάλα όσον αφορά τα εργασιακά δικαιώματα. Το χειρότερο είναι οτι το θεωρούμε φυσιολογικό λόγω της κρίσης και υπάρχει ανοχή σε αυτό όχι μόνο από τους εργοδότες αλλά και από τους εργαζόμενους.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/03/2019, 05:20
Τα μαθηματικά απαράδεκτα. Ως προς την ουσία του πράγματος, δεν πέφτω καθόλου από τα σύννεφα (όπως και ο σούπερ τενερές πιο πάνω). Έχω ακούσει χειρότερα, αρκετές φορές. Και ναι, δεν είναι καθόλου ωραίο να νιώθεις να ασκείται εξουσία πάνω σου. Στην εποχή μας παίζει πολύ μαστίγιο και ελάχιστο καρότο. Η απειλή απόλυσης είναι συχνό φαινόμενο ως διαπραγματευτικό χαρτί και μάλιστα παίζει τόσο συχνότερα, όσο πιο ψηλά βρίσκεται στην ιεραρχία ο απειλούμενος. Αν δε βγουν οι στόχοι του διευθυντή, απειλείται άμεσα με απόλυση, οπότε πιέζει αντίστοιχα τους υφιστάμενους.

Θα κάνω όμως το δικηγόρο του διαβόλου, για να πω και την άλλη άποψη. Έχω δει πολλές περιπτώσεις όπου οι υπάλληλοι είναι απρόθυμοι και απρόσιτοι. Κάποιος πρέπει να τους συνετίσει με κάποιο τρόπο, αν δεν αλλάζουν συμπεριφορά μετά από μερικές απλές συστάσεις. Δε γίνεται ο πελάτης να έχει απέναντί του έναν κατσούφη που του μιλάει με το ζόρι. Φαντάζομαι έχετε δει τι συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις (όχι πάντα) σε δημόσιες υπηρεσίες, όπου η εργατικότητα και η προθυμία επαφίεται στο φιλότιμο κάποιου και όχι στην ανάγκη να διατηρήσει τη δουλειά του. Επιπλέον, πρέπει ο υπάλληλος να καταλαβαίνει ότι μία επιχείρηση καταβάλει πολλούς υλικούς και ανθρώπινους πόρους για να του προσφέρει τη θέση εργασίας, σε μία αγορά δύσκολη και ανταγωνιστική. Αν κάποιος περάσει από ελεύθερο επάγγελμα, θα καταλάβει πόσο δύσκολο είναι να πάρει μερίδιο από την πίτα της αγοράς και θα εκτιμήσει την έτοιμη θέση εργασίας μίας επιχείρησης, που υφίσταται επειδή συνεργάζονται άρρηκτα πολλά τμήματα (νομικό, R&D, marketing, λογιστήριο, κλπ).

Ευγένεια και προθυμία λοιπόν, αλλά βέβαια όχι δουλικότητα, στην οποία έχουν φθάσει κάποια καταστήματα. Για παράδειγμα, με απωθούν κάποια πολυκαταστήματα που τρέχουν οι υπάλληλοι προς το μέρος σου για να σε εξυπηρετήσουν, επειδή τους πιέζουν. Θέλω να με εξυπηρετεί κάποιος σε λογικά πλαίσια, χωρίς να νιώθω ότι καταπιέζεται έντονα από τη διοίκηση. Κάποιος ο οποίος εκτιμάει τη δουλειά του και την υποστηρίζει στο μέτρο του δυνατού.

Αν δεν το ελεγες εση νεοσσε θα το ελεγα εγω.Οχι βεβαια ετσι οπως τα ειπες εση που παιζεις το γραπτο λογο κομπολοι στα χερια σου αλλα με οτι ειπες σημφωνω και σημπληρωνω το εξης:οχι μονο σε δημοσιες υπηρεσιες αλλα και στον ιδιωτικο τομεα.Πρωσοπικα εχω κοψει 2 σουπερ μαρκετ που δεν παω επειδη τα μουτρα των υπαληλων ειναι στο πατωμα.Ιδικοτερα στο ενα ειναι εντελως αγενεστατοι.


Δε σηζηταω βεβαια για την απαραδεκτη σημπεριφορα της διευθηντριας παραπανω.Αυτο ειναι το αλλο ακρο!

bulmont
06/03/2019, 08:33
Τι κρίμα να μην υπάρχουν τέτοια ντοκουμέντα κι' από άλλες εποχές.......

Οπως τότε που κάποιοι ''μαύροι'' τραβούσαν κουπί στις γαλέρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κωπηλατώ και χαμογελώ............................................................

bulmont
06/03/2019, 08:36
Θα κάνω όμως το δικηγόρο του διαβόλου, για να πω και την άλλη άποψη. Έχω δει πολλές περιπτώσεις όπου οι υπάλληλοι είναι απρόθυμοι και απρόσιτοι. Κάποιος πρέπει να τους συνετίσει με κάποιο τρόπο, αν δεν αλλάζουν συμπεριφορά μετά από μερικές απλές συστάσεις. Δε γίνεται ο πελάτης να έχει απέναντί του έναν κατσούφη που του μιλάει με το ζόρι. Φαντάζομαι έχετε δει τι συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις (όχι πάντα) σε δημόσιες υπηρεσίες, όπου η εργατικότητα και η προθυμία επαφίεται στο φιλότιμο κάποιου και όχι στην ανάγκη να διατηρήσει τη δουλειά του. Επιπλέον, πρέπει ο υπάλληλος να καταλαβαίνει ότι μία επιχείρηση καταβάλει πολλούς υλικούς και ανθρώπινους πόρους για να του προσφέρει τη θέση εργασίας, σε μία αγορά δύσκολη και ανταγωνιστική. Αν κάποιος περάσει από ελεύθερο επάγγελμα, θα καταλάβει πόσο δύσκολο είναι να πάρει μερίδιο από την πίτα της αγοράς και θα εκτιμήσει την έτοιμη θέση εργασίας μίας επιχείρησης, που υφίσταται επειδή συνεργάζονται άρρηκτα πολλά τμήματα (νομικό, R&D, marketing, λογιστήριο, κλπ)......



Καλά μιλάμε δεν πρέπει να λέγεσαι νεοσσός αλλά κολοσσός........................

bulmont
06/03/2019, 08:39
404298404298

Panos76
06/03/2019, 08:51
404299




1-1 :lol:

teogtp
06/03/2019, 08:56
χαμογέλα ρε βρωμόπουστα...
τι παει να πει σε εμποδίζει το παπάρι μου που το χω στο στόμα σου;
χαμογέλα!

Αυτό το ποστ πρέπει να βγει σε μπλουζάκι.

:a23:

o_gavros
06/03/2019, 08:58
Γέλα μου οπως και χθες,γέλα μου
Βασιλης Καρράς
404300

(Αν δεν παιζει το gif τότε εδώ (https://giphy.com/gifs/15BuyagtKucHm))

o_gavros
06/03/2019, 09:02
Αυτό το ποστ πρέπει να βγει σε μπλουζάκι.

:a23:

δε θέμε μπλουζάκια και τέτγια στη γαλέρα μας μεσιέ

o_gavros
08/03/2019, 10:52
το πουλάκι τσίου το πουλάκι τσίου, το πουλάκι τσίου (https://www.news247.gr/epixeiriseis/my-market-apolythike-i-eristiki-dieythyntria.6700807.html?utm_source=Sport24&utm_medium=BoN_mob_hp&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3)

gior-gos
08/03/2019, 13:25
Μαλακία. Θα πρεπε να της δωσουν κι αυτης 300€/μηνα.

ptc
08/03/2019, 13:49
Θα παρει κι αυτη 300% παραπανω απο το 0 τωρα.

Panos76
08/03/2019, 13:56
Ακόμα πάντως δεν έχω πειστεί 100% ότι όλο αυτό έγινε με πρωτοβουλία δική της (έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια μας).

Nostradamus
08/03/2019, 14:24
Το κείμενο έδειχνε γραμμένο από άτομο μειωμένης κοινωνικής ευφυίας (ίσως και γενικότερης ευφυίας λόγω μαθηματικών αλλά άλλη κουβέντα αυτή). Μοιάζει πρωτοβουλία "να δείξω και εγώ" σε συνέχεια άλλης ενημερωσης. Ήταν και είναι καταπτυστο.
Η απόλυση της προσωπικά με θλίβει λίγο, γιατί λόγω της δημοσιότητας που έλαβε η ιστορία, ηίδια θα έχει δύσκολα μια δεύτερη ευκαιρία.
Όντας ιδιωτικός υπάλληλος πολλά χρόνια, έχω δει προϊσταμένους να δυσκολεύονται από τους δικούς τους ανωτερους. Ειδικά σε εποχές τέτοιας ιδιαιτερης κρίσης (όχι μόνο οικονομικής αλλά και αξιών) που διανύουμε.

Nostradamus
08/03/2019, 14:31
Ερώτηση με αφορμή το νήμα της αναγέννησης του Clio :lol:

Έχω ένα βολβο πετρέλαιο αυτόματο. Υποτίθεται ότι στις 120κ θέλει μεγάλο σέρβις με αντλία νερού, ιμάντα χρονισμού, λάδια, φίλτρα, έλεγχο και βαλβολινες σασμάν και άλλα τρυφερά.
Είμαι εκτός Ελλάδας και το ποσό που ζήτησε ο επίσημος εδω είναι στα αυτιά μου υπερβολικό. Το ίδιο και ανεξάρτητοι.

Έχουμε κάποιον να ρωτήσω Ελλάδα γιατί πιθανώς μπορεί να καταλήξω ότι με συμφέρει να το κάνω στα πάτρια.. Με ενδιαφέρει το βιβλίο να σφραγίστει για όλες τις εργασίες. Κατά προτίμηση νότια προάστια αλλά προφανώς πάω και αλλού εφόσον έχουμε κάποιον διαπιστωμένα σοβαρό.
Δεν αποκλείω και την Θεσσαλονίκη αφού μπορώ να κατέβω και από βόρεια συνορα.

zizou
08/03/2019, 17:25
Ακόμα πάντως δεν έχω πειστεί 100% ότι όλο αυτό έγινε με πρωτοβουλία δική της (έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια μας).

Ευνοεί και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα " η εργασία δεν πληρώνει,απελευθερώνει"

taisteal
09/03/2019, 13:02
Ευνοεί και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα " η εργασία δεν πληρώνει,απελευθερώνει"

;) ;)

TsoliasGR
09/03/2019, 21:02
Δεν ξέρω ρε παιδια ψάχνω να βρω σπίτι και λόγω airbnb δεν υπάρχει τίποτα.
Και να πεις ότι έχω τρελές απαιτήσεις....
Σε κάποια από τις περιοχές Νέο Κοσμο, Νέα Σμύρνη, Κουκκακι, Καλλιθέα, Δάφνη, Παγκράτι (κάτω), άγιο Δημήτριο, Παλαιό Φάληρο μέχρι 300-320 ευρώ πάνω από 35 τετραγωνικά όχι υπόγειο η ισόγειο προσοψης, να δέχεται κατοικιδιο.... Ψάχνω 2 μήνες και τίποτα...

basilis_k6
09/03/2019, 21:25
να μην λες οτι εχεις κατοικίδιο. δεν θα βρεις ποτε αμα το λες. μπαινεις και το φερνεις εκτος αν θες να ψαχνεις κανα χρονο.
το airbnb ειναι θεμα προσφορας και ζητησης. Στην καλλιθεα δεν περιμενα να εχεις προβλημα με airbnb παντως, δεν ειναι και κεντρο.

BLiTzER
09/03/2019, 22:11
να μην λες οτι εχεις κατοικίδιο. δεν θα βρεις ποτε αμα το λες. μπαινεις και το φερνεις εκτος αν θες να ψαχνεις κανα χρονο..

Κι αν μια μέρα δε βρει το κατοικίδιό του, θα απορεί γιατί.


Σε κάποια από τις περιοχές Νέο Κοσμο, Νέα Σμύρνη, Κουκκακι, Καλλιθέα, Δάφνη, Παγκράτι (κάτω), άγιο Δημήτριο, Παλαιό Φάληρο μέχρι 300-320 ευρώ πάνω από 35 τετραγωνικά όχι υπόγειο η ισόγειο προσοψης, να δέχεται κατοικιδιο.... Ψάχνω 2 μήνες και τίποτα...

Δεν είναι παράλογα αυτά που ζητάς, ούτε η τιμή. Θα βρεις. Συνέχισε να ψάχνεις.

teogtp
09/03/2019, 22:36
300€ 35τμ;!!!!!!!!!!!
Αλήθεια;

TsoliasGR
10/03/2019, 01:02
300€ 35τμ;!!!!!!!!!!!
Αλήθεια;

Μέχρι 300 ευρω και πάνω απο 35 τμ ναι αληθεια.Για μπες μια σε Χρυση ευκαιρια,σπιτογατο και φατσοτέφτερο να δεις τι γινεται και ελα να μου πεις μετά γιατί έχω τρελαθει...
Εδώ μενω σε 27τμ τώρα και υπογειο (γιατι δεν έβρισκα κατι αλλο σε λογικη τιμή) και δίνω 160...και θελει να το πάει 200....

Bowleno
10/03/2019, 09:55
300€ 35τμ;!!!!!!!!!!!
Αλήθεια;

Προφανώς δεν ξέρεις τι θα πει Αθήνα....

TsoliasGR
10/03/2019, 10:29
Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ολη η Αθηνα ετσι (ακομα), αλλα εκει παει.Περιοχές οπως η κυψέλη και πανορμου έχουν αρχίσει να "καθαριζουν" αν μπορω να το θεσω ετσι λογω της αυξησης των ενοικιων και της αποχώρησης των φτωχοτερων ανθρώπων (ως επι τω πλειστω αλλοδαπων)

o_gavros
10/03/2019, 11:01
όταν κάποιοι κάποτε κάναν λόγο για σκόπιμη "γκετοποίηση" της Αθήνας, κάποια ζώα δε τους πιστεύανε και αρνούνταν να δούν πέρα απο τη μύτη τους...

lleonidas
11/03/2019, 13:50
Ο Έλληνας Αντώνης Μαυρόπουλος είναι ο άνθρωπος ο οποίος έχασε για 2 λεπτά την πτήση (https://www.iefimerida.gr/news/484344/tragodia-stin-aithiopia-o-antonis-mayropoylos-perigrafei-pos-sothike-giati-den-eihe) με το αεροπλάνο της Εthiopian Airlines το οποίο συνετρίβη στην Αιθιοπία.Τον άκουγα στην tv να διηγείται τα γεγονότα και μου σηκώθηκε η τρίχα.Είναι από τις περιπτώσεις που περνάει όλη η ζωή από μπροστά σου.
Οι αρχές της Κίνας έδωσαν εντολή στις αεροπορικές τους εταιρείες να ανασταλούν (https://www.ethnos.gr/kosmos/26115_tromos-gia-ta-737-max-tis-boeing-kathilose-100-i-kina) οι πτήσεις των Boeing 737 ΜΑΧ 8.

BLiTzER
11/03/2019, 14:07
Ο Έλληνας Αντώνης Μαυρόπουλος είναι ο άνθρωπος ο οποίος έχασε για 2 λεπτά την πτήση (https://www.iefimerida.gr/news/484344/tragodia-stin-aithiopia-o-antonis-mayropoylos-perigrafei-pos-sothike-giati-den-eihe) με το αεροπλάνο της Εthiopian Airlines το οποίο συνετρίβη στην Αιθιοπία.Τον άκουγα στην tv να διηγείται τα γεγονότα και μου σηκώθηκε η τρίχα.Είναι από τις περιπτώσεις που περνάει όλη η ζωή από μπροστά σου.
Οι αρχές της Κίνας έδωσαν εντολή στις αεροπορικές τους εταιρείες να ανασταλούν (https://www.ethnos.gr/kosmos/26115_tromos-gia-ta-737-max-tis-boeing-kathilose-100-i-kina) οι πτήσεις των Boeing 737 ΜΑΧ 8.

Ποτέ δεν κατάλαβα πώς ακριβώς είναι "συγκλονιστικές" οι καταθέσεις ανθρώπων που σώθηκαν επειδή έμειναν πίσω, πώς "περνάει η ζωή τους από μπροστά τους" και γενικά ποιος νοιάζεται. Δεν ήταν ποτέ εκεί. Όσα γνωρίζει εκείνος για την τραγωδία, γνωρίζω κι εγώ. Ας πάρουν συνέντευξη σε μένα, το ίδιο ακριβώς ενδιαφέρον θα έχει.

lleonidas
11/03/2019, 14:20
Διηγήθηκε τα γεγονότα που του συνέβησαν μέχρι να χάσει(ευτυχώς για εκείνον) την πτήση, όχι όσα συνέβησαν κατά τη διάρκεια αυτής μέχρι τη συντριβή!
Τώρα πώς γίνεται να εξισώνεις στη συγκεκριμένη περίσταση αυτόν τον άνθρωπο με εσένα ή εμένα από τον ωραίο μας καναπέ, δεν το καταλαβαίνω!Προσωπικά, δεν ξέρω πόσον καιρό θα έκανα να συνέλθω ψυχολογικά αν πήγαινα καθυστερημένος για 2 λεπτά στο αεροδρόμιο και δε με άφηναν να μπω στο αεροπλάνο, έβριζα τους πάντες και τα πάντα από τα νεύρα μου, έμπαινα με το ζόρι στην επόμενη πτήση και φτάνοντας στον προορισμό μου μάθαινα ότι η πτήση που έχασα(στην οποία θα συνταξιδεύαμε με φίλους/γνωστούς), συνετρίβη και δεν υπάρχει επιζών.

BLiTzER
11/03/2019, 14:36
Καλά, δεν ήταν στον πόλεμο της Συρίας, μια πτήση έχασε κατά τύχη και, επίσης κατά τύχη, το αεροπλάνο έπεσε. Τι σχέση έχει αν εγώ ήμουν στον καναπέ ή όχι; Δηλαδή αν έκανα την εξαιρετικά γενναία πράξη του να ταξιδεύω κι εγώ με αεροπλάνο εκείνη την ημέρα, θα έδινε μεγαλύτερη αξία στο σχόλιό μου; :lol:

Βαριέμαι να εξηγώ, αν σου φαίνεται το ίδιο, αλλά θα κάνω μια μοναδική, σύντομη προσπάθεια. Ο τύπος δεν μπήκε ποτέ στο αεροπλάνο, επειδή ξέχασε το κινητό στο σπίτι και γύρισε να το πάρει, επειδή τον έπιασε χέσιμο, επειδή άργησε το λεωφορείο, whatever. Και το αεροπλάνο συνετρίβη. Αν δεν το μάθαινε ποτέ, δε θα τον επηρέαζε στο παραμικρό.

ΑΛΛΟ αν έχασε γνωστούς, φίλους, συγγενείς. Το πας αλλού. Αν συνέβη κάτι τέτοιο, πάσο, αλλά για εντελώς διαφορετικούς λόγους. Αυτά τα εφημεριδίστικα "συγκλονιστική ιστορία" εμένα με εκνευρίζουν. Ποια συγκλονιστική ιστορία, ρε κεφτέ; Κόσμος χάνει πτήσεις κάθε μέρα για ηλίθιους λόγους.

toyar
11/03/2019, 14:50
οδηγεις.....και περναει ενας με κοκκινο και δε σε σκοτωνει γιατι χαζευες και δεν ξεκινησες μολις αναψε το πρασινο....
ε σκεψου το τωρα αυτο με Boeing 737 με 100τοσους νεκρους που τους μαζευουν με φαρασι

BLiTzER
11/03/2019, 14:53
Αν κάθε φορά που δε με σκότωνε κάποιος στον δρόμο κατά τύχη, μου δημιουργούσε ψυχολογικά και "συγκλονιστικές ιστορίες", θα έγραφα βιβλίο κάθε βδομάδα. :lol: Απλά παραδεχτείτε ότι είναι δημοσιογραφικές, κλικοθηρικές αηδίες, να πάμε όλοι σπίτια μας. :)

Το παράδειγμα σου είναι παντελώς ατυχές κιόλας. Πιο κοντά θα ήταν αν δεν ανέβαινα ποτέ στο μηχανάκι επειδή με έπιασε κόψιμο και κάποιος παρακάτω πέρασε με κόκκινο και σκότωσε έναν τυχαίο. Νομίζω θα μου έπαιρνε 3 ολόκληρα λεπτά να το ξεπεράσω. Αν το μάθαινα.

Για να μην το κουράζουμε, οκ, δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε ε. Είπα απλά τη γνώμη μου για τέτοια περιστατικά μαρτύρων, που δεν είναι και τόσο μάρτυρες τελικά.

lleonidas
11/03/2019, 15:01
Για το ''Τι σχέση έχει αν εγώ ήμουν στον καναπέ ή όχι;'' ...Εσύ σχολίασες ''ας έπαιρναν συνέντευξη σ'εμένα, το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε''...γι'αυτό και έγραψα ότι εγώ, εσύ (ή όποιος άλλος) δεν μπορούμε να εξισωθούμε μ'αυτόν τον άνθρωπο από τον ωραίο μας καναπέ, μερικές χιλιάδες μίλια μακριά.
Για το ''αν δεν το μάθαινε ποτέ'' ...θα μπορούσε να ισχύει για ένα τρακάρισμα στο δρόμο ή κάτι αντίστοιχο αλλά όχι για το συγκεκριμένο περιστατικό.Δε γίνεται να μη μάθει κανείς μια πτώση αεροσκάφους με τριψήφιο αριθμό νεκρών.
Και δεν είπε κανείς ότι πολέμησε στη Συρία.Ένας καθημερινός άνθρωπος είναι ο οποίος τυχαία άργησε και δεν του επετράπη η είσοδος.Αυτό που λέω είναι απλό και έχει να κάνει με τη δική μου προσέγγιση: θα ήταν σοκαριστικό να ξέρω ότι γλίτωσα από μια πτήση στην οποία έχασαν τη ζωή τους 157 επιβάτες μεταξύ των οποίων και κάποιοι φίλοι/γνωστοί μου.
Για όσους χάνουν πτήσεις καθημερινά δε διαφωνεί κανείς, μόνο που στο 99,9% των περιπτώσεων η πτήση φτάνει κανονικά στον προορισμό της, πράγμα που δε συνέβη με αυτήν, γι'αυτό και τη σχολιάζουμε.

BLiTzER
11/03/2019, 15:02
Ναι βρε, αλλά θα το ξεχνούσες 2, 3, 10 μέρες μετά. Αυτό λέω. Δεν είναι και τόσο συγκλονιστικό κάτι που τελικά δε σου συνέβη ποτέ. Το να χάσεις γνωστούς, ναι, συμφωνώ φυσικά. Αλλά πάει αλλού.

Τι άλλα;! Αετό πετάξατε;

lleonidas
11/03/2019, 15:10
Ναι βρε, αλλά θα το ξεχνούσες 2, 3, 10 μέρες μετά. Αυτό λέω. Δεν είναι και τόσο συγκλονιστικό κάτι που τελικά δε σου συνέβη ποτέ. Το να χάσεις γνωστούς, ναι, συμφωνώ φυσικά. Αλλά πάει αλλού.

Τι άλλα;! Αετό πετάξατε;

Χαχα!Θα το άφηνα πίσω σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, δε λέει κανείς το αντίθετο.Και ο κύριος αυτός θα το ξεχάσει κάποια στιγμή.Το σχόλιο στο πρώτο post ήταν ότι θα περνούσε όλη μου η ζωή από μπροστά μου, δεν είπα ότι θα έπεφτα από τον 5ο!
Εγώ δεν κατάφερα να πετάξω αετό φέτος επειδή έμεινα στην εξωτική Κορυδαλλάρα...δυστυχώς δε βόλεψε να κατέβω χωριό.

BLiTzER
11/03/2019, 15:18
Κι εγώ Κορυδαλλό είμαι. Έχω ταράτσα, αν θες. :lol:

lleonidas
11/03/2019, 15:24
Κερνάω καφέ.
Εγώ την έχω κάνει ταράτσα με τόσα θαλασσινά από το πρωί :p

MAIK72
11/03/2019, 16:11
Διηγήθηκε τα γεγονότα που του συνέβησαν μέχρι να χάσει(ευτυχώς για εκείνον) την πτήση, και όσα συνέβησαν κατά τη διάρκεια αυτής μέχρι τη συντριβή!


Αληθεια τώρα? :a7:




:D

οχι γιατί διαβάζω τίτλους οτι ο Κος Μαυρόπουλος ξεγέλασε τον θάνατο!! μπρρρ

GiorgosLa
11/03/2019, 18:17
Αληθεια τώρα? :a7:




:D

οχι γιατί διαβάζω τίτλους οτι ο Κος Μαυρόπουλος ξεγέλασε τον θάνατο!! μπρρρ

Ποιος ξεγέλασε τον θάνατο? Αφού παρακαλούσε να φύγει!!! Ο θάνατος τον ξεγέλασε και τον παράτησε πίσω. :)

spyrval
11/03/2019, 20:58
Παίρνεις κύριέ μου το συνονόματό σου μοντέλο της Honda, το τελικιάζεις στη λεωφόρο Μεσογείων στις 9 το πρωί, και αν κατέβεις ολόκληρος τότε λες ότι ξεγέλασες το θάνατο.:D

LOUKILOUK
11/03/2019, 21:37
Παίρνεις κύριέ μου το συνονόματό σου μοντέλο της Honda, το τελικιάζεις στη λεωφόρο Μεσογείων στις 9 το πρωί, και αν κατέβεις ολόκληρος τότε λες ότι ξεγέλασες το θάνατο.:D


Αν τον έλεγαν Μαυροπούλη (Blackbird)...,
αλλά τον λένε Μαυρόπουλο (Blackdick)...:D;)

Νομίζω...

teogtp
11/03/2019, 23:34
:bawl:

lleonidas
14/03/2019, 12:27
Πιάσε ένα διπλωματάκι (https://www.news247.gr/koinonia/eglima/kykloma-plaston-diplomaton-parartima-ypoyrgeioy-metaforon.6702512.html) ...υπολόγιζε 1,5-2 χιλιάρικα και στο φέρνουμε σπίτι!

teogtp
14/03/2019, 13:04
Πιάσε ένα διπλωματάκι (https://www.news247.gr/koinonia/eglima/kykloma-plaston-diplomaton-parartima-ypoyrgeioy-metaforon.6702512.html) ...υπολόγιζε 1,5-2 χιλιάρικα και στο φέρνουμε σπίτι!

404464

Panos76
14/03/2019, 14:11
@teogtp κάτι παρόμοιο ήθελα να γράψω :p

Αυτό συμβαίνει 10 ετίες και για όλα τα διπλώματα, από αμάξι μέχρι βάρκα.

ptc
15/03/2019, 11:16
Γρηγορη ερωτηση. Υπαρχει καποια ρυθμιση στο φορουμ ωστε να μην εμφανιζονται συγκεκριμενα θεματα στα "νεα μηνυματα"; Οπως το μπλοκαρισμα χρηστη δηλαδη αλλα για νημα. Ωστε να μην εμφανιζονται καθολου θεματα που δεν παρακολουθω αλλα ειναι πολυ ενεργα.

Ευχαριστω.

teogtp
15/03/2019, 11:29
Γρηγορη ερωτηση. Υπαρχει καποια ρυθμιση στο φορουμ ωστε να μην εμφανιζονται συγκεκριμενα θεματα στα "νεα μηνυματα"; Οπως το μπλοκαρισμα χρηστη δηλαδη αλλα για νημα. Ωστε να μην εμφανιζονται καθολου θεματα που δεν παρακολουθω αλλα ειναι πολυ ενεργα.

Ευχαριστω.

Δηλαδή θες σταμπ στο φόρουμ;




:tooth:

ptc
15/03/2019, 11:33
Δηλαδή θες σταμπ στο φόρουμ;


Ελα μου; Σταμπ; :confused:

teogtp
15/03/2019, 11:36
Ελα μου; Σταμπ; :confused:

Πλάκα σου κάνω βρε, πιάστηκα από το νημα με το σταμπ.
:p

ptc
15/03/2019, 11:41
404481

teogtp
20/03/2019, 09:44
Εεεελα!
Δεν το πιστεύω!
Αποκλείεται! (https://www.iefimerida.gr/news/486287/salos-me-agio-fos-poio-thayma-anavo-me-anaptira-leei-skeyofylakas-toy-panagioy-tafoy?amp)

Bowleno
20/03/2019, 12:54
Εεεελα!
Δεν το πιστεύω!
Αποκλείεται! (https://www.iefimerida.gr/news/486287/salos-me-agio-fos-poio-thayma-anavo-me-anaptira-leei-skeyofylakas-toy-panagioy-tafoy?amp)

Πωωωωω ρε, τι μου έκανες τώρα.... Πάει, θα γίνω βουδιστής...:cry:

:bawl:

Acacius
20/03/2019, 20:07
Εεεελα!
Δεν το πιστεύω!
Αποκλείεται! (https://www.iefimerida.gr/news/486287/salos-me-agio-fos-poio-thayma-anavo-me-anaptira-leei-skeyofylakas-toy-panagioy-tafoy?amp)

Αυτό που δεν αποκαλύπτουν οι εβραιομασόνοι σιωνισταί στο κατάπτυστο βιβλίο τους είναι ότι ο αναπτήρας με τον οποίο ανάβουν το Άγιο Φως είναι ο μοναδικός, αυθεντικός BIC του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού. Θα τον βγάλει ο Βελόπουλος στο κανάλι για αγορά τη μεγαλοβδομάδα - μόνο 5000 κομμάτια διαθέσιμα.

404576

taisteal
20/03/2019, 20:27
Εεεελα!
Δεν το πιστεύω!
Αποκλείεται! (https://www.iefimerida.gr/news/486287/salos-me-agio-fos-poio-thayma-anavo-me-anaptira-leei-skeyofylakas-toy-panagioy-tafoy?amp)

Για τον αναπτήρα το ξέραμε..
Να μας πουν αυτό με τον κρίνο πως γίνεται...


:lol:

BLiTzER
20/03/2019, 20:28
Για τον αναπτήρα το ξέραμε..
Να μας πουν αυτό με τον κρίνο πως γίνεται...


:lol:

Εύκολο. "Κρίνο" έλεγαν το μισό χωριό εκείνη την εποχή.

GiorgosLa
20/03/2019, 20:41
Για τον αναπτήρα το ξέραμε..
Να μας πουν αυτό με τον κρίνο πως γίνεται...


:lol:


Εύκολο. "Κρίνο" έλεγαν το μισό χωριό εκείνη την εποχή.

Κι εμένα Κρίνο με φωνάζουν στο χωριό.

taisteal
20/03/2019, 20:55
Κι εμένα Κρίνο με φωνάζουν στο χωριό.

Ώπα με το μαλακό θα βγάλουμε κανένα μάτι

:lol::lol:

o_gavros
21/03/2019, 18:47
Περάστε κυρία μου έξω (https://www.news247.gr/koinonia/martyria-taxitzi-gia-elliniko-mpike-mesa-kai-elege-me-skotose.6705037.html?utm_source=Sport24&utm_medium=BestofNetwork_home&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3)... και τραβάτε να ψοφήσετε παραπέρα μη μου λερώσετε και τ'αμάξι

Ο...ταραγμένος αλλά περιχαρής στις κάμερες ταξιτζής...
Κάθε μέρα, λίγο πιο βαθιά βουτάμε :rolleyes:

lleonidas
22/03/2019, 10:28
Ντροπή της μεγάλη γυναίκα να παρανομεί (https://www.lifo.gr/now/greece/230942/synelavan-90xroni-sti-thessaloniki-epeidi-poylage-terlikia-xoris-adeia) σε μια χώρα που έχει λυμένα τα προβλήματα της εγκληματικότητας, των ναρκωτικών και της φοροδιαφυγής...

Dimos35
22/03/2019, 10:35
Ντροπή της μεγάλη γυναίκα να παρανομεί (https://www.lifo.gr/now/greece/230942/synelavan-90xroni-sti-thessaloniki-epeidi-poylage-terlikia-xoris-adeia) σε μια χώρα που έχει λυμένα τα προβλήματα της εγκληματικότητας, των ναρκωτικών και της φοροδιαφυγής...


Περάστε κυρία μου έξω (https://www.news247.gr/koinonia/martyria-taxitzi-gia-elliniko-mpike-mesa-kai-elege-me-skotose.6705037.html?utm_source=Sport24&utm_medium=BestofNetwork_home&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3)... και τραβάτε να ψοφήσετε παραπέρα μη μου λερώσετε και τ'αμάξι

Ο...ταραγμένος αλλά περιχαρής στις κάμερες ταξιτζής...
Κάθε μέρα, λίγο πιο βαθιά βουτάμε :rolleyes:

Πάμε γερά. Πιστεύω ότι μπορούμε να πάμε ακόμα χειρότερα. Όλοι μαζί αδέρφια να πιάσουμε τελείως πάτο. (δε βρίσκω κι αυτό το γαμωεμότικον που ξερνάει)

katsar
22/03/2019, 10:37
Έτσι πάει,από γιαγιάδες και καστανάδες δεν παίζει μίζα.Το λαθρεμπόριο τσιγάρων γίνεται ελεύθερα όμως στο κέντρο της πόλης.

Panos76
22/03/2019, 10:39
Ντροπή της μεγάλη γυναίκα να παρανομεί (https://www.lifo.gr/now/greece/230942/synelavan-90xroni-sti-thessaloniki-epeidi-poylage-terlikia-xoris-adeia) σε μια χώρα που έχει λυμένα τα προβλήματα της εγκληματικότητας, των ναρκωτικών και της φοροδιαφυγής...

Εμ πω νομίζεις ότι λειτουργεί ρολόϊ η χώρα;

Άσχετο αν από πίσω μπαίνουν τραίνα (Noor, novartis, Βγενόπουλοι, κλπ)

lleonidas
22/03/2019, 10:39
Μοιραία σε κάθε κοινωνία παρατηρούνται τέτοια και πολύ χειρότερα κρούσματα που δηλώνουν κρίση αξιών...το ζητούμενο, κατά την άποψή μου, είναι να παραμένουν δακτυλοδεικτούμενες αυτές οι περιπτώσεις, να παραμένουν εξαιρέσεις.Φοβάμαι όμως ότι δεν είναι πια τόσο λίγες.Ίσως και παλιότερα να υπήρχαν και να μην τις μαθαίναμε.

MAIK72
22/03/2019, 11:56
Εεεελα!
Δεν το πιστεύω!
Αποκλείεται! (https://www.iefimerida.gr/news/486287/salos-me-agio-fos-poio-thayma-anavo-me-anaptira-leei-skeyofylakas-toy-panagioy-tafoy?amp)

όλη η αλήθεια (https://www.youtube.com/watch?v=jCEt1phh41A)για το θαύμα της Ελληνικής πραγματικότητας.ΔΙΑΔΟΣΤ΅Ε!!@!!111 :lol:

Κάθε χρόνο τα ίδια

MAIK72
22/03/2019, 12:06
Διαχωρισμός κράτους Εκκλησίας αλλά είσπραξη δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα απ΄όλους.Δεν βγάζει νόημα... :bawl:

17inchwheeler
22/03/2019, 13:02
Διαχωρισμός κράτους Εκκλησίας αλλά είσπραξη δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα απ΄όλους.Δεν βγάζει νόημα... :bawl:

κυριολεκτικα ασχετο και ασυνδετο το ενα με το αλλο

https://seleo.gr/koinwnia/oikonomia/288009-pws-xekinhse-to-dwro-christoygennwn-gia-toys-ergazomenoys-,-sthn-chwra-mas

nikos_abel
22/03/2019, 13:03
Διαχωρισμός κράτους Εκκλησίας αλλά είσπραξη δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα απ΄όλους.Δεν βγάζει νόημα... :bawl:

Καταρχήν δεν είναι όλοι. Το άθεο δημόσιο δεν παίρνει πλέον δώρα :lol:

katsar
22/03/2019, 13:11
κυριολεκτικα ασχετο και ασυνδετο το ενα με το αλλο


Ε,ο καθένας τον νταλκά και τον πόνο του.

MAIK72
22/03/2019, 13:44
Καταρχήν δεν είναι όλοι. Το άθεο δημόσιο δεν παίρνει πλέον δώρα :lol:

Ευλόγησον, Μέγα Θαύμα (https://www.limenikanea.gr/gr/apostratoi/epanaferoun-ta-dora-se-dimosious-upallilous-suntaksiouxous-4842)!! :lol: http://www.enikonomia.gr/my-money/207538,ta-anadromika-gia-olo-to-dimosio-poioi-tha-paroun-kai-posa.html Στάχτη στα μάτια των απίστων με τις πεντάλφα :lol:

BLiTzER
22/03/2019, 14:03
Σίγουρα κάποιες ελληνικές γιορτές καταπάτησαν και τις ονόμασαν "χριστούγεννα" και "πάσχα", όπως κάνουν πάντα, οπότε τα δώρα θα δίνονταν ούτως ή άλλως. ;)

MAIK72
22/03/2019, 14:14
Σίγουρα κάποιες ελληνικές γιορτές καταπάτησαν και τις ονόμασαν "χριστούγεννα" και "πάσχα", όπως κάνουν πάντα, οπότε τα δώρα θα δίνονταν ούτως ή άλλως. ;)

και η μουσική των σάπιων αλλαχ δεν είναι σατανικοί ύμνοι αλλά "έργο τένχης" :D

nikos_abel
22/03/2019, 14:28
και η μουσική των σάπιων αλλαχ δεν είναι σατανικοί ύμνοι αλλά "έργο τένχης" :D

Ναι ρε γαμώτο, σατανικότατοι, για τον ίδιο λόγο δε, επειδή έγραφε σατανικά λόγια τον αφορίσανε τον Καζαντζάκη (https://www.youtube.com/watch?v=eHr-Q6TpuCk) εξάλλου, λογικότατο...

Αγαπητέ, εσείς οι "Χριστιανοί" πραγματικά δεν έχετε ιδέα γιατί πράγμα μιλάτε, ούτε καν άρωμα της φιλοσοφίας
που προκύπτει από τη θρησκεία σας.

Το βασικότερό σας προσόν είναι η ταπεινοφροσύνη, το οποίο το συντριπτικό ποσοστό σας αγνοεί τη σημασία της...

Μπαλίτσα νομίζετε ότι είναι και κοιτάτε να κερδίσετε τους άλλους με κάθε κόστος...

MikeG
22/03/2019, 15:54
Το άρθρο 17 λοιπόν καθιστά τους παρόχους περιεχομένου υπεύθυνους για το περιεχόμενο που ανεβάζει κάποιος χρήστης, παραδίδοντάς τους την ευθύνη να αστυνομεύουν τις αναρτήσεις περιεχομένου και να παρεμβαίνουν «όταν πρέπει».

Σύμφωνα με τα όσα προβλέπει το άρθρο 17, κάθε διαδικτυακή κοινότητα, πλατφόρμα ή υπηρεσία που υπάρχει για παραπάνω από τρία χρόνια ή έχει έσοδα περισσότερα από 10.000.000 ευρώ ανά έτος, υποχρεούται να διασφαλίζει πως κανένας χρήστης δεν θα δημοσιεύει τίποτα που να παραβιάζει τα πνευματικά δικαιώματα, έστω και στιγμιαία. Με απλά λόγια, η οδηγία προβλέπει πως εάν κάποιος χρησιμοποιεί το περιεχόμενο κάποιου άλλου χωρίς την άδειά του και κερδοσκοπεί σε βάρος του, δεν ελέγχεται εκείνος αλλά η ευθύνη πέφτει στην πλατφόρμα που τον φιλοξενεί. Σε περίπτωση δε που δεν φιλτράρει «αποτελεσματικά», η νομική ευθύνη βαραίνει την πλατφόρμα. Σαν να καθίσταται υπεύθυνη μία τηλεφωνική εταιρεία για ένα έγκλημα που σχεδιάζεται κατά τη διάρκεια ενός τηλεφωνήματος πελάτη της.




https://www.thepressproject.gr/article/139527/I-eleutheria-tis-ekfrasis-kai-tou-diadiktuou-sto-xeirourgiko-trapezi-tou-eurokoinobouliou