PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

Panos76
16/05/2019, 13:09
Έχω και εγώ θεματάκι με το τελικό ν.


Το τελικό -ν παραμένει όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από στιγμιαίο ή διπλό σύμφωνο (κ, π, τ, μπ, ντ, γκ, τσ, τζ, ψ, ξ)

Το τελικό -ν χάνεται όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από εξακολουθητικό σύμφωνο (γ, β, δ, χ, φ, θ, μ, ν, λ, ρ, σ, ζ)

GogosLux
16/05/2019, 13:43
Έχω και εγώ θεματάκι με το τελικό ν.


Το τελικό -ν παραμένει όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από στιγμιαίο ή διπλό σύμφωνο (κ, π, τ, μπ, ντ, γκ, τσ, τζ, ψ, ξ)

Το τελικό -ν χάνεται όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από εξακολουθητικό σύμφωνο (γ, β, δ, χ, φ, θ, μ, ν, λ, ρ, σ, ζ)

Αναρωτιέμαι αν ισχύει και για τους Κύπριους αδερφούς ??? :rolleyes:

Panos76
16/05/2019, 14:11
Το έχουν λυμένο το θέμα :lol:

lleonidas
16/05/2019, 15:26
Ο ΟΑΣΑ θέτει ξανά σε λειτουργία τις φωτογραφικές κάμερες, έτσι ώστε οι οδηγοί των οχημάτων να σεβαστούν τις λεωφορειολωρίδες, προκειμένου λεωφορεία και τρόλεϊ να πραγματοποιούν τα δρομολόγιά τους χωρίς καθυστερήσεις.

Σε έγγραφο που δημοσιεύτηκε στη «Διαύγεια» αναφέρεται ότι θα διατεθούν συνολικά 10.000€ από τον προϋπολογισμό του ΟΑΣΑ για τη συντήρηση των καμερών καταγραφής παραβάσεων στις λεωφορειολωρίδες.

Σήμερα, από τις 14 κάμερες που διαθέτει συνολικά η Τροχαία, σε λειτουργία τίθενται καθημερνά κατά μέσο όρο οι επτά κι αυτές μόνο στις ώρες αιχμής. Η συντήρηση των καμερών αναμένεται να αυξήσει τις κλήσεις από τους αστυνομικούς της Τροχαίας.

Οι εν λόγω κάμερες μπορούν να φωτογραφίζουν τις πινακίδες κυκλοφορίας των οχημάτων. Μετά ακολουθεί η ταχυδρομική αποστολή της κλήσης, η οποία συνοδεύεται από τη φωτογραφία.

Συνολικά στην Αθήνα υπάρχουν 43 στύλοι, στους οποίους μπορούν να τοποθετηθούν οι κάμερες. Η ευθύνη για τη διαχείρισή τους είναι της Αστυνομίας, ενώ για τη συντήρησή τους, του ΟΑΣΑ.
Πηγή (https://www.autoblog.gr/2019/05/16/epanaleitourgoun-oi-kameres-stis-lewforeiolwrides/)

sniper
16/05/2019, 15:40
Ο ΟΑΣΑ θέτει ξανά σε λειτουργία τις φωτογραφικές κάμερες, έτσι ώστε οι οδηγοί των οχημάτων να σεβαστούν τις λεωφορειολωρίδες, προκειμένου λεωφορεία και τρόλεϊ να πραγματοποιούν τα δρομολόγιά τους χωρίς καθυστερήσεις.

Σε έγγραφο που δημοσιεύτηκε στη «Διαύγεια» αναφέρεται ότι θα διατεθούν συνολικά 10.000€ από τον προϋπολογισμό του ΟΑΣΑ για τη συντήρηση των καμερών καταγραφής παραβάσεων στις λεωφορειολωρίδες.

Σήμερα, από τις 14 κάμερες που διαθέτει συνολικά η Τροχαία, σε λειτουργία τίθενται καθημερνά κατά μέσο όρο οι επτά κι αυτές μόνο στις ώρες αιχμής. Η συντήρηση των καμερών αναμένεται να αυξήσει τις κλήσεις από τους αστυνομικούς της Τροχαίας.

Οι εν λόγω κάμερες μπορούν να φωτογραφίζουν τις πινακίδες κυκλοφορίας των οχημάτων. Μετά ακολουθεί η ταχυδρομική αποστολή της κλήσης, η οποία συνοδεύεται από τη φωτογραφία.

Συνολικά στην Αθήνα υπάρχουν 43 στύλοι, στους οποίους μπορούν να τοποθετηθούν οι κάμερες. Η ευθύνη για τη διαχείρισή τους είναι της Αστυνομίας, ενώ για τη συντήρησή τους, του ΟΑΣΑ.
Πηγή (https://www.autoblog.gr/2019/05/16/epanaleitourgoun-oi-kameres-stis-lewforeiolwrides/)

Και γιατί μας ενδιαφέρει εμάς εδώ αυτό;

Panos76
16/05/2019, 19:32
Και γιατί μας ενδιαφέρει εμάς εδώ αυτό;

Για τον μπλιτσερ το έβαλε :D

Dimos35
17/05/2019, 06:46
https://www.skroutz.gr/s/14239466/Unimac-Premium-661310.html
Καλησπέρα. Έχει πάρει κάποιος τη συγκεκριμένη? Θέλω να ρωτήσω 2 πραγματάκια.

Καλημέρα πάτερ.
Έχω αυτήν και είμαι πολύ ευχαριστημένος. https://www.skroutz.gr/s/4641455/Vanward-4207S.html
Η συγκεκριμένη που έβαλες δεν έχει καμία κριτική, δύσκολο να την αγόραζα.

toyar
17/05/2019, 07:22
Αγοράζοντας ψησταριά υγραερίου να ρωτήσετε αν υπάρχει ανταλλακτικος καυστήρας και πόσο κοστιζει

bulmont
17/05/2019, 10:14
Για τον μπλιτσερ το έβαλε :D

:bawl::bawl::bawl:

buckley
17/05/2019, 10:18
:bawl::bawl::bawl:

Νέος καθάρισε λίγο το καρμπ γιατί δεν αρπάζει το εργαλείο...:tooth:

Acacius
17/05/2019, 16:27
Έχω και εγώ θεματάκι με το τελικό ν.


Το τελικό -ν παραμένει όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από στιγμιαίο ή διπλό σύμφωνο (κ, π, τ, μπ, ντ, γκ, τσ, τζ, ψ, ξ)

Το τελικό -ν χάνεται όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από εξακολουθητικό σύμφωνο (γ, β, δ, χ, φ, θ, μ, ν, λ, ρ, σ, ζ)

Αυτό με τα διπλά σύμφωνα δεν το ήξερα, πάντα θεωρούσα ότι στα περισσότερα το -ν χάνεται. Μου ακούγεται περίεργο να γράψω και να προφέρω την μπουγάτσα ή την ντομάτα π.χ.

Η Κρητική διάλεκτος, εκ φύσεως ορθή, δείχνει δε το παράλογο αυτού του κανόνα, μεταθέτοντας το -ν σε κάποιες λέξεις. Έτσι εδώ θα ακούσεις για τη ντούρτα που έφαγε κάποιος στο πάρτυ ή τη μπισίνα που κολύμπησε. Τώρα θα πρέπει να λέμε την ντούρτα. Πλεονασμός.

Grafton 505
17/05/2019, 16:34
Χαχαχα αμφιβολία ίντσες με χιλιοστά!
Που πας και τα βρίσκεις ένα ένα? :lol:

Έχω ανθρώπους που δουλεύουν για μένα ..... :ninja: :lol:


Αυτό με τα διπλά σύμφωνα δεν το ήξερα, πάντα θεωρούσα ότι στα περισσότερα το -ν χάνεται. Μου ακούγεται περίεργο να γράψω και να προφέρω την μπουγάτσα ή την ντομάτα π.χ.

Η Κρητική διάλεκτος, εκ φύσεως ορθή, δείχνει δε το παράλογο αυτού του κανόνα, μεταθέτοντας το -ν σε κάποιες λέξεις. Έτσι εδώ θα ακούσεις για τη ντούρτα που έφαγε κάποιος στο πάρτυ ή τη μπισίνα που κολύμπησε. Τώρα θα πρέπει να λέμε την ντούρτα. Πλεονασμός.

Δεν είναι μόνο οι κρητικοί, είναι και τα καρντάσια ...... Μπαοκ ρεεεε :D

BLiTzER
17/05/2019, 18:38
Η Κρητική διάλεκτος, εκ φύσεως ορθή, δείχνει δε το παράλογο αυτού του κανόνα, μεταθέτοντας το -ν σε κάποιες λέξεις. Έτσι εδώ θα ακούσεις για τη ντούρτα που έφαγε κάποιος στο πάρτυ ή τη μπισίνα που κολύμπησε. Τώρα θα πρέπει να λέμε την ντούρτα. Πλεονασμός.

"Την τούρτα" θα πρέπει να λέτε, γιατί δεν υπάρχει λέξη "ντούρτα" στην ελληνική γλώσσα. Κανένας πλεονασμός. :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/05/2019, 21:24
Καλημέρα πάτερ.
Έχω αυτήν και είμαι πολύ ευχαριστημένος. https://www.skroutz.gr/s/4641455/Vanward-4207S.html
Η συγκεκριμένη που έβαλες δεν έχει καμία κριτική, δύσκολο να την αγόραζα.

Ίσως δε το σκέφτηκα καλά αρχικά άλλα την αγόρασα.
Επειδή μου λέγανε ότι το υγραέριο είναι πολυ γρήγορο άλλα εγώ είδα ότι καθυστερεί περισσότερο από το κάρβουνο είχα ανχωθει. Εχθές μίλησα με το σέρβις στην Αθήνα και μου εξήγησαν κάποια πράγματα. Μιλάμε τη πασετα τη ψήνει σε μια ώρα. Η τυγανιερα δίπλα δεν έχει δύναμη να ψησει τίποτα. Είναι ψησταρια χαμηλής πιεσεως. Έτσι σου καθυστερεί και εσένα.

toyar
18/05/2019, 07:02
οταν μετρας το χρονο ψησιματος πρεπει να βαλεις μεσα και τον χρονο που θελει το καρβουνο για να αναψει καλα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/05/2019, 12:22
οταν μετρας το χρονο ψησιματος πρεπει να βαλεις μεσα και τον χρονο που θελει το καρβουνο για να αναψει καλα

Όχι. Δεν είναι σωστό αυτό που λες. Αν εγώ είμαι γκαγκαου και δε ξέρω να ανάβω κάρβουνα και κάνει μια ώρα να τα ανάψω?

BLiTzER
18/05/2019, 12:34
Στον επιστρέφουν αυτόν τον χρόνο; Αν όχι, τότε μετράει.

toyar
18/05/2019, 12:58
Όσο και να ξέρεις το κάρβουνο θέλει περισσότερη ώρα να πυρώσει από όσο θέλει το υγραέριο να προθερμανει
Την ευκολία αναματος και την καθαριοτητα του υγραερίου δεν τη αναφέρω καν

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/05/2019, 17:44
Όσο και να ξέρεις το κάρβουνο θέλει περισσότερη ώρα να πυρώσει από όσο θέλει το υγραέριο να προθερμανει
Την ευκολία αναματος και την καθαριοτητα του υγραερίου δεν τη αναφέρω καν

Ο.Κ.Το πιασα. Εάν θέλω να φάω στις 2 και έχω κάρβουνο θα ξεκινήσω τα κάρβουνα στις 1 .Αν θέλω να φάω στις 2 και έχω υγραέριο θα ανάψω στις 1.
Πολύ σωστή παρατήρηση. Δε το είχα σκεφτεί.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/05/2019, 05:48
Καλημέρα. Αν υποθέσουμε ότι θέλω να αλλάξω μονάδα abs στο αυτοκίνητο ποίους κωδικούς πρέπει να λάβω υπόψιν μου.

Για παράδειγμα. Η μονάδα μου είναι bosh και έχει τους εξής αριθμούς.

(185139 0265950046) αυτό σε σειρά.
Και από πάνω μόνο του (30735).
Βρίσκω στο νετ κάποιες που ταιριάζουν μόνο οι αριθμοί που έχω βάλει μέσα στη παρένθεση το δεύτερο σκέλος αλλά δεν ταιριάζει κανένας άλλος. Πρέπει να ταιριάζουν όλοι οι κάποιοι από αυτούς. Ευχαριστώ.

Dimos35
20/05/2019, 11:06
Ίσως δε το σκέφτηκα καλά αρχικά άλλα την αγόρασα.
Επειδή μου λέγανε ότι το υγραέριο είναι πολυ γρήγορο άλλα εγώ είδα ότι καθυστερεί περισσότερο από το κάρβουνο είχα ανχωθει. Εχθές μίλησα με το σέρβις στην Αθήνα και μου εξήγησαν κάποια πράγματα. Μιλάμε τη πασετα τη ψήνει σε μια ώρα. Η τυγανιερα δίπλα δεν έχει δύναμη να ψησει τίποτα. Είναι ψησταρια χαμηλής πιεσεως. Έτσι σου καθυστερεί και εσένα.

Φίλε μου καμία σχέση. Από την στιγμή που θα την ανάψω, τρώω σε μισή ώρα. Αν έχω να ψήσω για κόσμο, άντε να κάνω μία ώρα, καθώς βγαίνουν τα πρώτα και ξαναγεμίζω.
Η πανσέτα ειδικά που είναι και λεπτή δεν θέλει πάνω από 20 λεπτάκια.

Το ανεξάρτητο μάτι για τηγάνι που έχει, μια χαρά τηγανίζει τις πατάτες.
(κανόνας: Δεν αγοράζουμε κάτι που δεν ξέρουμε, αν δεν έχει κριτικές στο διαδίκτυο, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι οι κριτικές είναι πάντα αντικειμενικές)

Kas_Tracer
20/05/2019, 11:27
https://www.bikeit.gr/reportaz/item/19832-kontres-epixeirisi-tis-el-as-sta-limanakia

Μέσα λέει για 10 παραβάσεις φιμέ ανεμοθώρακα.
Τι εννοεί ο ποιητής?
Δεν ξέρω να απαγορεύονται οι φιμέ ζελατίνες στην μηχανή , εκτός και εάν μπερδεύτηκε ο συντάκτης με τις φιμέ ζελατίνες του κράνους ή των τζαμιών των αυτοκινήτων.

PaNick67
20/05/2019, 12:45
https://www.bikeit.gr/reportaz/item/19832-kontres-epixeirisi-tis-el-as-sta-limanakia

Μέσα λέει για 10 παραβάσεις φιμέ ανεμοθώρακα.
Τι εννοεί ο ποιητής?
Δεν ξέρω να απαγορεύονται οι φιμέ ζελατίνες στην μηχανή , εκτός και εάν μπερδεύτηκε ο συντάκτης με τις φιμέ ζελατίνες του κράνους ή των τζαμιών των αυτοκινήτων.

Ανεμοθωρακας λεγεται και το παρμπριζ των αυτοκινητων ;)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2019, 05:46
Φίλε μου καμία σχέση. Από την στιγμή που θα την ανάψω, τρώω σε μισή ώρα. Αν έχω να ψήσω για κόσμο, άντε να κάνω μία ώρα, καθώς βγαίνουν τα πρώτα και ξαναγεμίζω.
Η πανσέτα ειδικά που είναι και λεπτή δεν θέλει πάνω από 20 λεπτάκια.

Το ανεξάρτητο μάτι για τηγάνι που έχει, μια χαρά τηγανίζει τις πατάτες.
(κανόνας: Δεν αγοράζουμε κάτι που δεν ξέρουμε, αν δεν έχει κριτικές στο διαδίκτυο, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι οι κριτικές είναι πάντα αντικειμενικές)

Τρως σε μισή ώρα.μαγειρεύεις με κλειστό το καπάκι ή όχι. Στο χαμηλό ή στο ψηλό.

Dimos35
21/05/2019, 06:00
Τρως σε μισή ώρα.μαγειρεύεις με κλειστό το καπάκι ή όχι. Στο χαμηλό ή στο ψηλό.
Το καπάκι είναι κλειστό όσο δεν γυρίζω τα κρέατα, πιάνει καλύτερες θερμοκρασίες. Συνήθως ψήνω στην χαμηλή ένταση, δεν χρειάζεται παραπάνω, θα καούν εξωτερικά αν το βάλω στο τέρμα.

toyar
21/05/2019, 06:38
το καπακι κλειστο στο υγραεριο για να κραταει θερμοκρασια αφου δεν εχεις το μονοξειδιο του καρβουνου
αν προθερμανεις καλα μετα ψηνεις στο χαμηλο-μετριο

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2019, 08:54
Εχθές την αναψα. Όντως μεγάλη διαφορά με κλειστό το καπάκι. Μπορώ να πω πως κινδυνεψαν και να καούν κιόλας στο μισάωρο. Δυστυχώς η τυγανιερια κάνει ακόμα τα δικά της. Δε πειράζει όμως.

lleonidas
21/05/2019, 21:35
Νέο μοντέλο, Toyota souvlaki.
Άγιο είχε η Τσαμπίκα...όχι μόνο επειδή δεν έπαθε τίποτα αλλά και επειδή δεν είχε μαζί της το πιτσιρίκι στο παιδικό καθισματάκι.
Πηγή (https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/4918563/sokaristiko-trochaio-sti-rodo-prostateytiko-kigklidoma-diaperase-aytokinito)

toyar
22/05/2019, 06:18
ενταξει.....το τερματισε σε κωλοφαρδια....καλα να ειναι
οι γυναικες δεν κανουν συχνα μεγαλα τρακαρισματα αλλα οταν κανουν ειναι εντυπωσιακα:eek:
πως μπορει να το κανει κανεις αυτο σε καινουριο αυτοκινητο με 1000 συστηματα ασφαλειας;

BLiTzER
22/05/2019, 06:36
Βάζοντας μια γυναίκα στο τιμόνι.

lleonidas
22/05/2019, 07:47
Εδώ θα διερευνηθεί, φαντάζομαι, ο λόγος που η κυρία έπεσε πάνω εκεί αλλά χρειάζεται να διερευνηθούν και τυχόν ευθύνες για την κατάσταση που βρισκόταν το μεταλλικό στηθαίο.
Toyar, τι να σου κάνουν τα συστήματα ασφαλείας αν στέλνεις μήνυμα στο viber και οδηγείς ή αν πεταχτεί μπροστά σου ξαφνικά ένα μεταλλικό θηρίο που κρέμεται στην άκρη του δρόμου!Δε βγάζω πόρισμα, απλά λέω ότι εμείς ή/και οι κακοτεχνίες συνήθως ευθυνόμαστε για όσα παράδοξα συμβαίνουν εκεί έξω :)

DoctoR_k6
22/05/2019, 09:31
To σοκαριστικο της υποθεσης ηταν στο παιδικο καθισματακι...ευτυχως δεν ειχε το παιδακι μεσα.
Στα του συμβαντος ασχετως τι μ@λακια εκανε η οδηγος δεν θα επρεπε ποτε να συμβει αυτο με την μπαριερα (σουβλισμα).
Μεχρι κ στα προστατευτικα μ@λακια εχει γινει...
(Αν εχει χαλασει απο προηγουμενο τρακαρισμα κ δεν διορθωθηκε ποτε)

karateo
30/05/2019, 08:25
Respect...

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2242643615818086&id=166823756733426

lleonidas
31/05/2019, 09:04
Άλλο ένα νέο παιδί νεκρό.
Το είδα το πρωί στο fb σε αναρτήσεις φίλων που δούλευαν μαζί του νύχτα και προσπαθούσα να θυμηθώ που τον ξέρω, ήταν ο νικητής ενός reality πριν από ένα χρόνο.
Το δυστύχημα (https://www.ethnos.gr/lifestyle/42032_oi-protes-eikones-apo-simeio-poy-skotothike-o-nikitis-toy-power-love-vid) συνέβη αργά τη νύχτα στη Λ.Συγγρού στο ύψος του Ωνασείου... ανήμερα των γενεθλίων του...

BLiTzER
31/05/2019, 13:02
Νικητής power of love. Ξεκράνωτος, έμαθα.

congate7
03/06/2019, 16:50
Για να πάρουμε κατατεθειμένες πινακίδες από εφορία εκτός από ασφάλεια θέλει κάτι άλλο;

bulmont
03/06/2019, 17:19
Το χαρτί της ακινησίας...........

nassosxlvbros
07/06/2019, 06:57
Η Μπος έβγαλε πράσινη σειρά για να πάρει κομμάτι του κατώτερου αλλά πολυπληθούς τμήματος της αγοράς
Κάποιοι από αυτούς μετά θα πάνε στην μπλε
Η bmw στα αμάξια για τον ίδιο λόγο έβγαλε τη σειρά 1 η οποία είναι για τα μπάζα αλλά πολύ ακριβότερη από ένα αντίστοιχο χιουνται
Μιλώντας για parkside προσωπικά σαν ερασιτέχνης στην τιμή τους και με 3 χρόνια εγγύηση είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα κάνω απόσβεση
Αν χαλάσει στα 4 χρόνια θα πάρω καινουριο
Επίσης αν το δοκιμάσω και δεν μου αρέσει το γυρνάω πίσω και παίρνω τα λεφτά μου



Μη τα ανακατεύουμε όλα...Η Σειρά 1 είναι τα ίδια με τη σειρά 3 εκτός από το μήκος.-Εκτός αν εννοείς ότι και η σειρά 3 είναι σκατά,μαζί σου τότε.
Μη τη συγκρίνεις όμως με το αντίστοιχο χιουντάι ( ι30 ? ) γιατί σύγκριση δεν υπάρχει. Ούτε είναι πολύ φτηνότερο -τελικά... ;)

Έχω τον πρώτο άσσο και πέραν ότι σιχτίρησα με τις παιδικές βλάβες και τις τιμές του Σπανού -που δε με ξαναείδε-είναι ένα καλοφτιαγμένο αμάξι με κάπως μικρούς χώρους αλλά άριστο πάτημα και φρένα.Δε το πολυχρησιμοποιώ πάντως οπότε δε με πολυενδιαφέρει.Πληροφοριακά σαν αμάξι τότε που το πήρα δεν ήταν και πολύ ακριβότερο (24000€) από τα τότε μοντέλα των όπελ αστρα (23500€) φόκους (22800€) Χοντα (25000€)και τογιότα (23500)... ;)

Panos76
07/06/2019, 10:06
Εριξα μια ματιά στα αναλώσιμα του cbX

Αλυσιδογράναζα 239
Πίσω τακάκια 72
Εμπρός 59
Δισκόπλακα Εμπρός 104
Πίσω 264!

Χωρίς να υπολογίσω φίλτρα λαδιού, αέρα, μπουζί, υγρά, λάδια ή κανα φαναρι αν σπάσει που έχει 284! το μπροστά :uplate:

Άραγε στις πόσες αλλαγές τακακίων να θέλουν αλλαγή οι δισκόπλακες σε αυτό το μηχανάκι;

Παίζει να σκάσει κάποια φορά κανα σέρβις του 600ριού για αναλώσιμα; :faint:

sniper
07/06/2019, 10:29
Εριξα μια ματιά στα αναλώσιμα του cbX

Αλυσιδογράναζα 239
Πίσω τακάκια 72
Εμπρός 59
Δισκόπλακα Εμπρός 104
Πίσω 264!

Χωρίς να υπολογίσω φίλτρα λαδιού, αέρα, μπουζί, υγρά, λάδια ή κανα φαναρι αν σπάσει που έχει 284! το μπροστά :uplate:

Άραγε στις πόσες αλλαγές τακακίων να θέλουν αλλαγή οι δισκόπλακες σε αυτό το μηχανάκι;

Παίζει να σκάσει κάποια φορά κανα σέρβις του 600ριού για αναλώσιμα; :faint:

Τα τακάκια τρώγονται ανάλογα το πως οδηγείς. Οι δισκόπλακες, αν δεν βάλεις τίποτα περιεργα τακάκια δεν θα τις αλλάξεις ποτέ.
Τα υπόλοιπα δεν ξέρω, αν σπάσεις κανα μούτρο, ελπίζεις να μην φταις εσύ και να έχει ασφάλεια ο άλλος.

Θες να ακούσεις τιμές από πλαστικά, μουτρα-φαναρια-βασεις οργάνων για μεγάλα Honda;

Panos76
07/06/2019, 10:35
Θες να ακούσεις τιμές από πλαστικά, μουτρα-φαναρια-βασεις οργάνων για μεγάλα Honda;

Υποθέτω ένα δεύτερο μηχανάκι..

Υπολόγιζα πως οι δισκόπλακες θα θέλουν αλλαγή σε καμιά 60-70-80 χιλιάδες Km και λέω αν σκάσουν όλα μαζί τη γμσαμε!

katsar
07/06/2019, 10:36
Που τις βρήκες αυτές τις τιμές;239 για αλυσιδογράναζα νομίζω είναι πολλά,η Χόντα δίνει αυτά τα νούμερα;
Δισκόπλακες,για τις μανίσιες μιλάς;Γιατί και μια καλή αφτερ τόσο κάνει πάνω κάτω.
Νομίζω πως δεν έχει ούτε το υπερβολικό βάρος ούτε είναι τόσο σπορ ώστε να τρως συνέχεια τακάκια και πλάκες,βέβαια αν είναι κάποιος 1-2-3 τέρμα-φανάρι-φρένα-repeat ε......
Τώρα κάτι φανάρια,τεπόζιτα κτλ είναι πανάκριβα σε όλες τις μότο,δες πόσο κάνει μια μανίσια εξάτμιση μόνο.
Να σκάσει 600ρι δύσκολα ,δεν νομίζω να χρειαστεί αλυσίδα/τακάκια/πλάκες όλα μαζί ταυτόχρονα.

sniper
07/06/2019, 10:42
Υποθέτω ένα δεύτερο μηχανάκι..

Υπολόγιζα πως οι δισκόπλακες θα θέλουν αλλαγή σε καμιά 60-70-80 χιλιάδες Km και λέω αν σκάσουν όλα μαζί τη γμσαμε!

Να σου πω ότι έχω 90.000 χλμ στο 954 και μπροστά ειναι καινούριες, πίσω την έχουν ακούσει λίγο (και δεν το πατάω και ποτέ :uplate::cry:)

Panos76
07/06/2019, 10:42
Ναι, είναι τιμές από εξουσιοδοτημένο χόντα συνεργείο. :(

Σίγουρα είναι δύσκολο να τύχουν ταυτόχρονα όλα μαζί αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε βάθος χρόνου, 2-3 να σκάσουν ταυτόχρονα..

Κυρίως όμως ήθελα να ενημερωθώ για τα κόστη να ξέρω τι με περιμένει..

sniper
07/06/2019, 10:51
Ναι, είναι τιμές από εξουσιοδοτημένο χόντα συνεργείο. :(

Σίγουρα είναι δύσκολο να τύχουν ταυτόχρονα όλα μαζί αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε βάθος χρόνου, 2-3 να σκάσουν ταυτόχρονα..

Κυρίως όμως ήθελα να ενημερωθώ για τα κόστη να ξέρω τι με περιμένει..

Γενικά, για να εχεις μια ιδέα, δες το προγραμμα συντήρησης (έτους ή ανά 6Κ χλμ) για να δεις τι κόστη συντήρησης σε περιμένουν. Από εκεί και πέρα, ανάλογα το χέρι σου και που/πως την κυκλοφορείς.
Αν την πας γι αυτό που είναι και δεν την κανιβαλίσεις, τότε δεν θα εχεις τετοια κόστη. (Καλά, 230 δεν έχω δώσει ποτέ για αλυσυδογράναζα, ακομα και για AFAM).

karellen
07/06/2019, 10:52
Εριξα μια ματιά στα αναλώσιμα του cbX

Αλυσιδογράναζα 239
Πίσω τακάκια 72
Εμπρός 59
Δισκόπλακα Εμπρός 104
Πίσω 264!


Ένα αξιοπρεπές σετ αλυσογράναζα σου έρχεται 150€.
264 ο πίσω δίσκος? :eek: γιατί δίνουν και το abs μαζί? :p

katsar
07/06/2019, 10:56
Οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα θα τα έχει αυτά ότι και να κάνεις,το ξέρεις εξάλλου.
Οι μοτοσυκλέτες είναι τρύπιος κουμπαράς,όχι τσιμούχες,όχι ρουλεμάν,μια το ένα μια το άλλο,όλο και κάτι θέλουν,σε δουλειά να βρισκόμαστε :) :beer:

Panos76
07/06/2019, 11:03
Γενικά, για να εχεις μια ιδέα, δες το προγραμμα συντήρησης (έτους ή ανά 6Κ χλμ) για να δεις τι κόστη συντήρησης σε περιμένουν. Από εκεί και πέρα, ανάλογα το χέρι σου και που/πως την κυκλοφορείς.
Αν την πας γι αυτό που είναι και δεν την κανιβαλίσεις, τότε δεν θα εχεις τετοια κόστη. (Καλά, 230 δεν έχω δώσει ποτέ για αλυσυδογράναζα, ακομα και για AFAM).

Είδα το manual του '18 μοντ. και πήρα μια ιδέα.

Λίγο χειρότερος από τον νεοσσό :p


Ένα αξιοπρεπές σετ αλυσογράναζα σου έρχεται 150€.
264 ο πίσω δίσκος? :eek: γιατί δίνουν και το abs μαζί? :p

Χόνδα λέμε..


Οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα θα τα έχει αυτά ότι και να κάνεις,το ξέρεις εξάλλου.
Οι μοτοσυκλέτες είναι τρύπιος κουμπαράς,όχι τσιμούχες,όχι ρουλεμάν,μια το ένα μια το άλλο,όλο και κάτι θέλουν,σε δουλειά να βρισκόμαστε :) :beer:

Scooter 150άρι μου κόστιζε περίσσοτερο από clio 1.2 ('99) στο σέρβις του.. Ακόμα και το παπί αν θες να το έχεις με μαμά πράγματα κοστίζει. Φέτος ειδικά που έχω στο πρόγραμμα λάστιχα και μπαταρία είμαι ήδη ένα 100άρι + πλέον των υπολοίπων.

sniper
07/06/2019, 11:05
Είδα το manual του '18 μοντ. και πήρα μια ιδέα.

Λίγο χειρότερος από τον νεοσσό :p



Χόνδα λέμε..



Scooter 150άρι μου κόστιζε περίσσοτερο από clio 1.2 ('99) στο σέρβις του.. Ακόμα και το παπί αν θες να το έχεις με μαμά πράγματα κοστίζει. Φέτος ειδικά που έχω στο πρόγραμμα λάστιχα και μπαταρία είμαι ήδη ένα 100άρι + πλέον των υπολοίπων.

Μην πάρεις μηχανή, αν ειναι κάθε φορά που καβαλάς να σκέφτεσαι πόσο κοστίζει.


Εdit : Επίσης παιζει και η στραβή. Πες ό,τι κάτι συμβαίνει και χαζοπέφτεις και φταις, χωρίς να πάθεις τίποτα. Θες να ακούσεις ποσά εκεί;

Panos76
07/06/2019, 11:10
Μπα που να φας τη γλώσσα σου! :lol:

Ξέρω τα κόστη πάνω κάτω αλλά ήθελα να πάρω μια ιδέα για το συγκεκριμένο μοντέλο καθώς και διαστήματα σέρβις, ώστε να μη πάω εντελώς στα τυφλά!

νεοσσός
07/06/2019, 13:03
Για ποιο CBX μιλάμε;

Panos76
07/06/2019, 13:04
Του 19 το πεντακόΣα

:D

νεοσσός
07/06/2019, 13:05
Πολύ ωραίο. Πάρε το και μην το πολυσκέφτεσαι.

Panos76
07/06/2019, 13:12
Πολύ ωραίο. Πάρε το και μην το πολυσκέφτεσαι.

Θα πάω και αύριο στον Τσαλίκη, έτσι για μια τελευταία προσφορά και από εβδομάδα μάλλον προχωρούμε :D

Αρχές Ιούλη είμαστε για Χούντρα + το schuberth που θα μου κάνει δώρο ο καφετζής και φύγαμε για καλοκαίρι! :lol:

karellen
07/06/2019, 13:16
Αρχές Ιούλη είμαστε για Χούντρα + το schuberth που θα μου κάνει δώρο ο καφετζής και φύγαμε για καλοκαίρι! :lol:

Θύμισέ μου να σου στείλω μια νταμουζάνα κοκκινέλι να στρίβεις καλύτερα.

Panos76
07/06/2019, 13:20
Θύμισέ μου να σου στείλω μια νταμουζάνα κοκκινέλι να στρίβεις καλύτερα.

:lol:

Αν δεν πάω πρώτη διαδρομή Άστρος, σίγουρα θα πάω Καλαμάτα οπότε ετοίμασε και έναν Σκιαδά :D

karateo
07/06/2019, 13:40
Αν και το CB500x μου ταίριαζε καλύτερα και στο σωματότυπο και οικονομικά (αγορά) δεν ήθελα να ξανα-πληρώσω το καπέλο "HONDA".

Πιστεύω ότι το MT-07 με ζελατίνα+top box+σχάρα στα €6400+100+150+100= €6750 είναι καλύτερο.

Τουλάχιστον τώρα βλέπω τις σκουριές (οκ τις αλλάζουν στην εγγύηση) και δε νιώθω τελείως μαλάκας αλλά λίγο λιγότερο :D

Έχω διαβάσει για σκουριές και στο CB500x.

Δε τα λέω για να σε αποτρέψω. Αν δεν υπήρχε το ΜΤ-07 θα πήγαινα και εγώ στο CB500x.
Λογικά θα έχει και πολύ καλύτερα φρένα απο τη πατάτα abs της yamaha.

Panos76
07/06/2019, 13:55
Δεν έχω ιδέα από τα φρένα τους, αλλά μόνο τρέησερ 700 ή NC θα κοιτούσα γιατί γενικά προτιμώ την όρθια θέση οδήγησης και θέλω λίγο την αίσθηση/look του ''χωματερού'' για αυτό και κατέληξα εκεί (και όχι μόνο).

Αν δεν βιαζόμουν θα περίμενα το επόμενο μοντέλο το οποίο λένε θα έχει ακτίνα και γενικά περισσότερο (και καλά) ''true adve'' στυλ.

sniper
07/06/2019, 13:57
Δεν έχω ιδέα από τα φρένα τους, αλλά μόνο τρέησερ 700 ή NC θα κοιτούσα γιατί γενικά προτιμώ την όρθια θέση οδήγησης και θέλω λίγο την αίσθηση/look του ''χωματερού'' για αυτό και κατέληξα εκεί (και όχι μόνο).

Αν δεν βιαζόμουν θα περίμενα το επόμενο μοντέλο το οποίο λένε θα έχει ακτίνα και γενικά περισσότερο (και καλά) ''true adve'' στυλ.

Και 1-2Κ παραπάνω.

karateo
07/06/2019, 14:00
Δεν έχω ιδέα από τα φρένα τους, αλλά μόνο τρέησερ 700 ή NC θα κοιτούσα γιατί γενικά προτιμώ την όρθια θέση οδήγησης και θέλω λίγο την αίσθηση/look του ''χωματερού'' για αυτό και κατέληξα εκεί (και όχι μόνο).

Αν δεν βιαζόμουν θα περίμενα το επόμενο μοντέλο το οποίο λένε θα έχει ακτίνα και γενικά περισσότερο (και καλά) ''true adve'' στυλ.

Μα του 19 είναι το καινούργιο μοντέλο!

Και το ΜΤ έχει όρθια θέση. Και επειδή είμαι ψηλός πήγα το τιμόνι λίγο πιο μπροστά γιατί με ενοχλούσε στους ώμους.

Για την εμφάνιση πάω πάσο! Και εμένα το ΜΤ δεν ήταν η καλύτερη επιλογή αλλά μου άρεσε.
Αφού διόρθωσα το πρόβλημα που δε μπορείς ούτε ένα πορτοφόλι γεμάτο 5ευρα να φυλάξεις κάπου είμαι πανευτυχής!
Φρένα βέβαια νιώθω ότι δεν έχω αλλά έτσι πηγαίνω πιο σιγά σε κατοικημένες περιοχές :D


No extreme bodywork changes on the new 2019 CB500X apart from slightly more angular fairings. In fact, the biggest change is the seven spoke nineteen-inch, off-road-spec front wheel, which places the light-middleweight X firmly into the ‘crossover’ adventure category. Other less blatant changes include a taller adjustable front screen and extended radiator shrouds.
https://www.visordown.com/reviews/first-ride/honda-cb500x-2019-review

sapila racing
07/06/2019, 14:00
Υποθέτω ένα δεύτερο μηχανάκι..

Υπολόγιζα πως οι δισκόπλακες θα θέλουν αλλαγή σε καμιά 60-70-80 χιλιάδες Km και λέω αν σκάσουν όλα μαζί τη γμσαμε!

Δισκόφρενα εχω ακόμα τα μαμα στο Hornet 900 με 97000 χλμ κι έχει κάνει και κάμποσα trackdays, εχουν πατούρα βέβαια αλλά αντεχουν ακόμα.
Μεχρι και SBS carbon τακακια του έβαλα σε κάποια φάση για την πίστα.

Τα μαμα τακακια ειναι ακριβά αλλά αντεχουν πολύ και ειναι πολύ καλά.
Αλυσίδα/γραναζια υπολόγιζε στα 120 Ευρω max.
Ρυθμιση βαλβίδες χρειάστηκε πρώτη φορά στις 96000 χλμ.

κοκ

Μην σε πανικοβαλουν τα νούμερα των original ανταλλακτικών, ελαχιστα απο αυτά θα χρησιμοποιήσεις σύντομα καλώς εχόντων των πραγμάτων.

MAIK72
07/06/2019, 14:59
Τα μαμα τακακια ειναι ακριβά αλλά αντεχουν πολύ και ειναι πολύ καλά.
Αλυσίδα/γραναζια υπολόγιζε στα 120 Ευρω max.
Ρυθμιση βαλβίδες χρειάστηκε πρώτη φορά στις 96000 χλμ.

κοκ

Μην σε πανικοβαλουν τα νούμερα των original ανταλλακτικών, ελαχιστα απο αυτά θα χρησιμοποιήσεις σύντομα καλώς εχόντων των πραγμάτων.

True story! Θα έλεγα ότι είναι ο κανόνας ανεξαρτήτος μάρκας.Οταν αξιώθηκα λοιπόν να βάλω γνήσια τακάκια στο kawasaki μου ,πήγαν πακέτο μαζί με την δαγκάνα , απέκτησα φρένα. Και δίσκο gpz παρακαλώ που ήταν σαν καινούριος.Ομοίως και τα τακάκια με λιγότερα χλμ!

νεοσσός
07/06/2019, 15:30
Επειδή έκανε αναφορά ο Panos76 στο NC750X. Είναι κατά πολύ ανώτερο από το CB500X σε ποιότητα. Αν σε παίρνει οικονομικά και σε διαστάσεις, προτίμησέ το.

Με τα φρένα του MT-07 είμαι ευχαριστημένος. Στην πολύ καλή άσφαλτο του riding school το ABS στο μπροστινό δεν ενεργοποιούνταν με τίποτα. Ίσως κι επειδή δεν επαρκούσε η δύναμη πέδησης. Αλλά στη συνήθη άσφαλτο των ελληνικών δρόμων, η δύναμη περισσεύει και η προοδευτικότητα είναι καλή.

lleonidas
07/06/2019, 15:51
Αφού λέτε για το cbάκι... Πάνο δες και εδώ (https://www.bikeit.gr/on-off-honda/item/20094-test-honda-cb500x-2019-ta-on-off-einai-edo?m=1) .. σημερινό για το μοντέλο του 2019.

Panos76
08/06/2019, 00:39
Πολύ ωραίο, ανάγλυφο άρθρο. Thanks!

teogtp
08/06/2019, 10:20
Πολύ ωραίο, ανάγλυφο άρθρο. Thanks!

Άντε με το καλό να το πάρεις και να έρθεις στην Οίτη.

lleonidas
10/06/2019, 12:21
Ήταν να μην πέσει αυτός (https://www.bikeit.gr/roi-eidiseon/item/20101-ennia-meres-soyper-stysi-meta-apo-atyxima?m=1) ... αφού έπεσε μία φορά, μετά ποτέ ξανά :D

Bowleno
10/06/2019, 13:25
Ήταν να μην πέσει αυτός (https://www.bikeit.gr/roi-eidiseon/item/20101-ennia-meres-soyper-stysi-meta-apo-atyxima?m=1) ... αφού έπεσε μία φορά, μετά ποτέ ξανά :D

Χαρά που θα έκανε η γυναίκα του.....:D

billy84
10/06/2019, 23:28
Εριξα μια ματιά στα αναλώσιμα του cbX

Αλυσιδογράναζα 239
Πίσω τακάκια 72
Εμπρός 59
Δισκόπλακα Εμπρός 104
Πίσω 264!

Χωρίς να υπολογίσω φίλτρα λαδιού, αέρα, μπουζί, υγρά, λάδια ή κανα φαναρι αν σπάσει που έχει 284! το μπροστά :uplate:

Άραγε στις πόσες αλλαγές τακακίων να θέλουν αλλαγή οι δισκόπλακες σε αυτό το μηχανάκι;

Παίζει να σκάσει κάποια φορά κανα σέρβις του 600ριού για αναλώσιμα; :faint:




Μη σε ανησυχεί καθόλου,αν και τα έχεις γράψει ανάποδα τα μπρος-πίσω.Το CB500X έχει ίδιες δισκόπλακες με το NC ή περίπου ίδιες.Θυμάμαι που για λογους κόστους είχαν βγάλει απο ένα κομμάτι και τους δύο δίσκους.Όλα τα ιντερνετικά φυντάνια τότε μιλούσαν για πτώση ποιότητας κλπ.:D

Στην πράξη το NC χρειάστηκε πίσω δισκόπλακα στα 225.000km και τώρα στα 238.000 η μπροστινή δείχνει να έχει άλλα τόσα :lol: .Δηλαδή ένας απλός χρήστης των 12.000km ετησίως θα χρειαστεί μια πίσω δισκόπλακα σε περίπου 20 χρόνια,φαντάζομαι τότε θα υπάρχουν αρκετά τρακαρισμένα και θα καθαρίσει με κανα 40αρι ευρώ .Τακάκια δε βάζεις γνήσια αλλά εφάμιλλα με 30 ευρώ μπροστά και 20 πίσω.Αλυσιδογράναζα με 150ευρώ χρυσή afam XSR και αλλαγή σε 50.000km.Αν πέσεις άσχημα θεωρώ πως σε κάθε εταιρεία τα σκας χοντρά...

lleonidas
13/06/2019, 21:40
H KTM ξεπέρασε τη Harley Davidson και είναι η πρώτη παγκοσμίως σε πωλήσεις(261.000 το 2018) μετά τις τρεις γιαπωνέζικες.
Μου έκαναν εντύπωση τα εξής:
-Σήμερα η ΚΤΜ κατασκευάζει σε εβδομαδιαία βάση πιο πολλές μοτοσυκλέτες απ’ όσες κατασκεύαζε ετησίως την εποχή που την αγόρασε ο Pierer το 1991!
-Παρά τις μεγάλες πωλήσεις, τα έσοδα της KTM ήταν 1,75 δισεκατομμύρια δολάρια, έναντι 5 δισεκατομμυρίων της Harley διότι οι Αμερικάνοι πουλάνε ακριβότερες μοτοσυκλέτες.
-Έχει στόχο τις 400.000 πωλήσεις μέχρι το 2022.
-0 Pierer, αν κατάλαβα καλά, γλυκοκοιτάζει Ducati-Triumph με στόχο να συγκροτήσει μια μεγάλη και ενωμένη ευρωπαϊκή μοτο-εταιρεία.

Πηγή (https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-06-12/motorcycle-maker-ktm-passes-harley-and-aims-at-kawasaki)

lleonidas
17/06/2019, 11:26
Συμβαίνουν και αλλού!
Στο Παρίσι ένας οδηγός επιτέθηκε (https://www.newsbomb.com.cy/kosmos/story/751816/ntropi-odigos-epitethike-se-tyflo-kai-pige-na-ton-patisei-vinteo) σε τυφλό άνδρα και στο συνοδό του επειδή περνούσαν τη διάβαση την ώρα που οδηγούσε ένα πολυτελές Audi...

Bowleno
17/06/2019, 11:38
Συμβαίνουν και αλλού!
Στο Παρίσι ένας οδηγός επιτέθηκε (https://www.newsbomb.com.cy/kosmos/story/751816/ntropi-odigos-epitethike-se-tyflo-kai-pige-na-ton-patisei-vinteo) σε τυφλό άνδρα και στο συνοδό του επειδή περνούσαν τη διάβαση την ώρα που οδηγούσε ένα πολυτελές Audi...

Η απόλυτη αθλιότητα.....ας την έπεφτε σε μένα, θα καλοπερνούσε :a021::a021:

tzimidis
17/06/2019, 12:02
Συμβαίνουν και αλλού!
Στο Παρίσι ένας οδηγός επιτέθηκε (https://www.newsbomb.com.cy/kosmos/story/751816/ntropi-odigos-epitethike-se-tyflo-kai-pige-na-ton-patisei-vinteo) σε τυφλό άνδρα και στο συνοδό του επειδή περνούσαν τη διάβαση την ώρα που οδηγούσε ένα πολυτελές Audi...

Βεβαίως συμβαίνουν και αλλού.
Απλά έξω είναι είδηση, εδώ είναι κλαιν μαιν

lleonidas
17/06/2019, 12:39
Ναι, σε κάποιες χώρες αυτές οι συμπεριφορές είναι απλά οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Εδώ δεν είναι ακριβώς εξαίρεση... δε νομίζω ότι αποτελεί την πλειοψηφία αλλά αποτελεί μια ισχυρή μειοψηφία η οποία όμως επηρεάζει τον κανόνα.

MAIK72
17/06/2019, 12:48
Οδηγός audi: -Κανείς δεν ακουμπάει το καμάρι μου. Δεν σταματάω πουθένα ρε!!
Συνοδός: -Πάμε!! Περνάει μάυρο Audi!!Βάρα με το μπαστούνι ..τώρα!
Καλύτερα να πάρει σκύλο συνοδό και ο οδηγός ηλεκτρικό πατίνι

o_gavros
17/06/2019, 18:31
Στο Παρίσι ένας οδηγός επιτέθηκε (https://www.newsbomb.com.cy/kosmos/story/751816/ntropi-odigos-epitethike-se-tyflo-kai-pige-na-ton-patisei-vinteo) σε τυφλό άνδρα...

"τη διάβαση πεζόν..."
Από τέτοια σάιτ ενημερώνεται κόσμος...

basilis_k6
23/06/2019, 16:04
https://www.youtube.com/watch?v=rHEvjvTcNIA

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/181753/dyo-nekroi-podilates-parasyrthikan-apo-aytokinito-stin-ptolemaida

2 νεκροι...

BLiTzER
23/06/2019, 17:00
https://www.youtube.com/watch?v=rHEvjvTcNIA

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/181753/dyo-nekroi-podilates-parasyrthikan-apo-aytokinito-stin-ptolemaida

2 νεκροι...

Όπως έλεγα σε φίλους, δεν ξέρεις τι να πρωτοσχολιάσεις.

Από τη μία, ποδηλάτες σε ΕΟ (έστω επαρχιακή). Darwin award.

Από την άλλη, βλέποντας το βίντεο, η "ΕΟ" έχει πλάτος 5 μέτρα με το ζόρι. Καλά, για στηθαίο ή οποιοδήποτε άλλο προληπτικό μέτρο, ούτε κουβέντα.

Και η οδηγός πέρασε στο αντίθετο ρεύμα. Φαντάζομαι δεν είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια, αφού με το ζόρι χωράει ένα αυτοκίνητο στην κάθε λωρίδα.

buckley
23/06/2019, 17:05
Όπως έλεγα σε φίλους, δεν ξέρεις τι να πρωτοσχολιάσεις.

Από τη μία, ποδηλάτες σε ΕΟ (έστω επαρχιακή). Darwin award.

Από την άλλη, βλέποντας το βίντεο, η "ΕΟ" έχει πλάτος 5 μέτρα με το ζόρι. Καλά, για στηθαίο ή οποιοδήποτε άλλο προληπτικό μέτρο, ούτε κουβέντα.

Και η οδηγός πέρασε στο αντίθετο ρεύμα. Φαντάζομαι δεν είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια, αφού με το ζόρι χωράει ένα αυτοκίνητο στην κάθε λωρίδα.

Πιθανόν για να προσπεράσει κάποιον-α που τον έπαιζε και φυσικά αυτός μετά έσπευσε να εξαφανιστεί :eek:
Γάματα...

basilis_k6
23/06/2019, 17:38
Πιθανόν για να προσπεράσει κάποιον-α που τον έπαιζε και φυσικά αυτός μετά έσπευσε να εξαφανιστεί :eek:
Γάματα...

μεχρι τωρα φαινετε οτι απλα την εφυγε το καρο.

buckley
23/06/2019, 17:48
μεχρι τωρα φαινετε οτι απλα την εφυγε το καρο.

Μάλιστα κι άλλοι έτσι απλά φύγαν απ τη ζωή...:sad:

buckley
23/06/2019, 19:21
Μου σηκώθηκε η τρίχα ...:bigcry:
https://www.huffingtonpost.gr/entry/7-nekroi-motosikletistes-se-seykroese-me-ayrotiko-forteyo-sto-nioe-chamsair_gr_5d0f7a0ee4b0aa375f4e1022?utm_hp_ref=gr-diethnes&utm_source=Sport24&utm_medium=BestofNetwork_article&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2

Bowleno
23/06/2019, 21:17
Μου σηκώθηκε η τρίχα ...:bigcry:
https://www.huffingtonpost.gr/entry/7-nekroi-motosikletistes-se-seykroese-me-ayrotiko-forteyo-sto-nioe-chamsair_gr_5d0f7a0ee4b0aa375f4e1022?utm_hp_ref=gr-diethnes&utm_source=Sport24&utm_medium=BestofNetwork_article&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2

:uplate::uplate::uplate:

Dimos35
23/06/2019, 21:25
Instant karma.
Δεν είναι ότι είμαστε πιο κάφροι από τους άλλους λαούς.
Όλοι έχουν τους μαλάκες τους, αλλά πόσο ωραίο είναι να είσαι σε κράτος που λειτουργεί, ε παιδιά;

https://www.facebook.com/watch/?v=2601905073152985

karateo
24/06/2019, 09:02
Θα ρωτούσα στα τεχνικά θέματα αλλά φοβάμαι τον Oldman :p
Πριν 1μιση μήνα έβαλα στο ντεπόζιτο δεξιά και αριστερά λάστιχα για να γαντζώνουν τα πόδια μου ευκολότερα.
Χτές είδα το ένα πεσμένο στο πάτωμα και θέλω να το ξανακολλήσω.
Είχα ακολουθήσει ακριβώς τις οδηγίες (θερμοκρασίες, καθαριότητα, χρόνος αναμονής).

Μάλλον η ζέστη και ο ήλιος το ξέκαναν.

Με τί το ξανακολλάω?

ΥΓ. Η καλύτερη προσθήκη! Έφυγε ένα τεράστιο βάρος απο το τιμόνι.

GogosLux
24/06/2019, 10:17
Θα ρωτούσα στα τεχνικά θέματα αλλά φοβάμαι τον Oldman :p
Πριν 1μιση μήνα έβαλα στο ντεπόζιτο δεξιά και αριστερά λάστιχα για να γαντζώνουν τα πόδια μου ευκολότερα.
Χτές είδα το ένα πεσμένο στο πάτωμα και θέλω να το ξανακολλήσω.
Είχα ακολουθήσει ακριβώς τις οδηγίες (θερμοκρασίες, καθαριότητα, χρόνος αναμονής).

Μάλλον η ζέστη και ο ήλιος το ξέκαναν.

Με τί το ξανακολλάω?

ΥΓ. Η καλύτερη προσθήκη! Έφυγε ένα τεράστιο βάρος απο το τιμόνι.

Δοκίμασε με κόλλα σπρέυ για χειροτεχνίες / χαρτι απο τα χαρτικά του ΠΛΑΙΣΙΟ .

Την εχω χρησιμοποιήσει να κολλήσω ξανα tank pad αυτο πριν την ταπα και δουλεψε μια χαρα!
Ειναι και υδατοδιαλυτή αλλα δεν εχει παθει κατι απο το πλύσιμο- μεχρι τωρα κανα χρονο και οχι πολλα πλυσίματα.

Μην βαλεις καποια τυπου βενζινόκολλα γιατί σε βλεπω αν ποτε τα βγαλεις να βγαζεις και το βερνίκι-χρωμα.

karateo
24/06/2019, 10:37
https://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/kola-glue/Bostik-Kolla-Se-Spreu-500ml-30602630.htm
?
είδα και αυτή
https://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/kola-glue/UHU-Glue-Varnish-150ml-47438.htm

και είχα σκεφτεί ταινία διπλής όψης 3m που τέτοια πρέπει να είχε και απέτυχε

Για πιο ζόρικη βλέπω αυτή αν και μπερδεύτηκα με αυτό που διαβάζω
http://www.pattex.gr/el/products/100-percent-line/100-percent-glue.html


Χρήση σε συνδυασμό με μπογιά:

Η Pattex 100% είναι κατάλληλη για βαμμένες επιφάνειες και μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα σε συνδυασμό με ακρυλικές μπογιές, βερνίκια DD (βερνίκια πολυουρεθάνης) και βερνίκια αλκυδικής ρητίνης. Ωστόσο, η Pattex 100% δεν ενδείκνυται για χρήση με μπογιές PU ενός συστατικού.

και οι πιο Light
http://www.pattex.gr/el/products/crafting-hobby.html

GogosLux
24/06/2019, 10:54
https://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/kola-glue/Bostik-Kolla-Se-Spreu-500ml-30602630.htm
?
είδα και αυτή
https://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/kola-glue/UHU-Glue-Varnish-150ml-47438.htm

Εγω φιλε εβαλα αυτη γιατι αυτη ειχα σπιτι αυτη δοκίμασα :lol:

407588


Θα ελεγα να επιλεξεις σε σπρευ μορφή μιας και ειναι βολικό αλλα και γιατι ειναι υδατοδιαλιτές και αν δεν σου κάτσει φευγει ευκολα.

Με την ταινια 3Μ θα πρεπει να βρεις μια να μην ειναι αφρόδες αλλα προσωπικά δεν θα την προτιμούσα

karateo
24/06/2019, 11:24
Αν είναι να αγοράσω όμως (μιας και δεν έχω το απο πάνω) ας αγοράσω το καταλληλότερο!

Σκέφτηκα και σιλικόνη που έχω ήδη και σίγουρα στα πλαστικά της μηχανής δεν θα έχει θέμα αλλά φοβάμαι ότι δε θα κολλήσει στο tank pad.

GogosLux
24/06/2019, 11:50
Αν είναι να αγοράσω όμως (μιας και δεν έχω το απο πάνω) ας αγοράσω το καταλληλότερο!

Τοτε γιατι δεν αγοράζεις το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ που ειναι ενα καλο επώνυμο σετ tank pads πχ. STOMPGRIP ?????

Αυτα των €50+ , δεν ειχα ποτε προβλημα με αυτα ΑΝ τα κολήσεις καλά συμφωνα με τις οδηγίες ;)


Αμα το βαλεις με σιλικόνη θελω να δω το αποτελεσμα :lol::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

karateo
24/06/2019, 12:14
Αυτό βρήκα για τη δική μου και αυτό πήρα. Και ζορίστικα για να τα βρώ!
https://www.stelpet.gr/Proion/26583/140/Autokollito-rezervouar-plaino-Yamaha-MT-07-18-Print-mauro/

Εντάξει, δεν είναι των €50+ αλλά κοντά έπεσα :p

Ψάχνοντας για τη σιλικόνη βρήκα και αυτή
https://www.bison.gr/el/selida-proiontos/vinyl-plastic-adhesive/2220

PaNick67
24/06/2019, 12:29
Αυτό βρήκα για τη δική μου και αυτό πήρα. Και ζορίστικα για να τα βρώ!
https://www.stelpet.gr/Proion/26583/140/Autokollito-rezervouar-plaino-Yamaha-MT-07-18-Print-mauro/

Εντάξει, δεν είναι των €50+ αλλά κοντά έπεσα :p

Ψάχνοντας για τη σιλικόνη βρήκα και αυτή
https://www.bison.gr/el/selida-proiontos/vinyl-plastic-adhesive/2220

ΟΧΙ σιλικονη! Καλυτερα αυτη

https://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/kola-glue/Bostik-Kolla-Se-Spreu-500ml-30602630.htm

Kas_Tracer
24/06/2019, 13:52
Ευτυχώς ο Διατσιδης την γλύτωσε μόνο με τραυματισμό.
https://www.bikeit.gr/roi-eidiseon/item/20280-troxaio-atyxima-gia-ton-dimitri-diatsidi
Kυκλοφορεί πολύ βλακεια εκεί έξω.

leftos
24/06/2019, 17:20
Θελει προσοχη με τις ταινιες και τις κόλλες επάνω σε χρώματα φίλος σε επαγγελματικό αυτοκίνητο του ξεκόλησε ένα γράμμα απο την επωνυμία του και έβαλε μία ταινία διπλής που είχε δεν θυμάμαι εταιρία και όταν πήγαν να το βγάλουν έφυγε ολόκληρη φλούδα απο το χρώμα. Έχετε στο μυαλό σου πρίν το βγάλεις όταν χρειαστεί. Ίσως με ζεστό αέρα η κανα χημικό να γινότανε σωστή δουλειά.

basilis_k6
24/06/2019, 20:45
Προσοχή! Ανακαλείται επικίνδυνο παιδικό παιχνίδι από την ελληνική αγορά

νόμιζα οτι ειναι τρολλιά μόλις ειδα το airbus :lol:

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/260284/prosoxi-anakaleitai-epikindyno-paidiko-paixnidi-apo-tin-elliniki-agora-pics

buckley
26/06/2019, 09:57
Ενδιαφέρον πλάσμα...:pink:

https://www.irishmirror.ie/showbiz/irish-showbiz/jessie-buckley-reveals-how-starring-14998682

Panos76
26/06/2019, 10:34
Ενδιαφέρον πλάσμα...:pink:

https://www.irishmirror.ie/showbiz/irish-showbiz/jessie-buckley-reveals-how-starring-14998682

Είχα διαβάσει πρόσφατα σε Ελληνικό site για αυτή με αφορμή το Τσέρνομπιλ.

Πολύ ωραίο παιδί! Ξαδέρφη από Σκωτία μήπως; :p

407604

teogtp
26/06/2019, 11:00
Ενδιαφέρον πλάσμα...:pink:

https://www.irishmirror.ie/showbiz/irish-showbiz/jessie-buckley-reveals-how-starring-14998682


Είχα διαβάσει πρόσφατα σε Ελληνικό site για αυτή με αφορμή το Τσέρνομπιλ.

Πολύ ωραίο παιδί! Ξαδέρφη από Σκωτία μήπως; :p

407604

407606

buckley
26/06/2019, 11:28
Είχα διαβάσει πρόσφατα σε Ελληνικό site για αυτή με αφορμή το Τσέρνομπιλ.

Πολύ ωραίο παιδί! Ξαδέρφη από Σκωτία μήπως; :p

407604

Ναι τριτο-τέταρτη να επιτρέπει κι η εκκλησία :p
ΥΓ Μάλιστα βγήκε και ο " you're my only hope" να μιλήσει για σιρόπια...:moutza:

katsar
26/06/2019, 11:47
Τι έχουμε εδώ κύριοι;;Γεροντοκαψούρες;;;;:D