PDA

View Full Version : Ο καφενές vol.2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

S705
01/10/2020, 10:49
Δεν πάμε νύχτα να βάλουμε ένα φουρνελο να πέσει και να χαλάσει την άσφαλτο μπας και βάλουν νέα!

Ζητείται άνθρωπος με γνώσεις στην τοποθέτηση εκρηκτικών.... :a016::a016:

karateo
01/10/2020, 11:04
1 Αυτο ειναι σχετικο.Σου φαινεται οτι κανουν τα απιστευτα γτ ειναι εκτος του περιβαλλοντος τους και εντος του δικου σου.Για παραδειγμα εαν πας στην Ινδια θα πεις "Πως διαολο συνεννοουνται στις διασταυρωσεις",εαν ερθει ενας Ινδος στην Ελλαδα θα σου πει "Μα καλα τοσο δυσκολο ειναι,τι τα θελετε τοσα φαναρια".Επισης για ποιον τουριστα μιλαμε?Βορειοευρωπαιο?Ανατολικοευρωπαιο/Βαλκανιο?Ιταλο?

Εγω παντως δεν εχω δει καποιον Βορειοευρωπαιο να κανει καποια παραβαση που να δειχνει οτι δεν εχει παιδεια οδηγικη,πχ να φαει κοκκινο ή να παρκαρει σε θεση αναπηρου.Πιο πολυ λαθη οδηγικα λογω του οτι δεν καταφερνουν να συμβαδισουν με τον τροπο οδηγησης στην Ελλαδα.

2 Δεν καταλαβαινω πως τα προβληματα που εχει ο καθενας επιρρεαζουν την αναληψη των ευθυνων του απεναντι στην κοινωνια και στους συμπολιτες του.Αν και συμφωνω οτι,τουλαχιστον μεχρι να εκπαιδευτουν αρκετα οι πολιτες,χρειαζεται αστυνομευση.

1. 3-4 άτομα επάνω σε γουρούνα χωρίς κράνος με την κόρνα πατημένη συνεχώς και να μπαίνουν ανάποδα σε μονόδρομο? Και αυτά το μεσημέρι. Το βράδυ δεν κυκλοφορώ :p

τα βλέπω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
αναστροφές στην Εθνική, να τρέχουν σε επαρχιακούς και άλλα πολλά

2. Οδηγείς το ίδιο όταν έχεις να προλάβεις δουλειά, γυναίκα, παιδιά, χρωστάς και είσαι και άνεργος (μή βάλω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας) με το να μήν έχεις τίποτα στο κεφάλι σου?

Η μόνη λύση είναι η αστυνόμευση.
Να ξέρεις ότι ανα πάσα στιγμή αν κάνεις μαλακία την πληρώνεις.

Shinigami Ryuk
01/10/2020, 12:06
1. 3-4 άτομα επάνω σε γουρούνα χωρίς κράνος με την κόρνα πατημένη συνεχώς και να μπαίνουν ανάποδα σε μονόδρομο? Και αυτά το μεσημέρι. Το βράδυ δεν κυκλοφορώ :p Δεν εχεις αδικο.Προσωπικα ομως νομιζω οτι ειναι μεμονομενες περιπτωσεις επειδη συνηθως ειναι πιτσιρικια τα οποια μπορει να μην οδηγουν καν στις χωρες τους

τα βλέπω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
αναστροφές στην Εθνική, να τρέχουν σε επαρχιακούς και άλλα πολλά
Αυτο με την αναστροφη νομιζω οτι εχει να κανει με το οτι δεν εχουν τετοιες εθνικες στις χωρες τους

2. Οδηγείς το ίδιο όταν έχεις να προλάβεις δουλειά, γυναίκα, παιδιά, χρωστάς και είσαι και άνεργος (μή βάλω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας) με το να μήν έχεις τίποτα στο κεφάλι σου?
Αυτο ομως στο ξαναλεω οτι δεν εχει να κανει με την τηρηση των κανονων.Καταλαβαινω οτι μπορει να οδηγεις πιο επιθετικα υπο αυτες τις συνθηκες αλλα οχι το να φας κοκκινο ή στοπ.

Η μόνη λύση είναι η αστυνόμευση.
Να ξέρεις ότι ανα πάσα στιγμή αν κάνεις μαλακία την πληρώνεις.Συμφωνω απολυτως:beer:

Volpad
01/10/2020, 12:37
Παιδιά, δεν διαφωνώ στο οτι η αστυνόμευση είναι λύση.
Όμως θεωρώ οτι σαν πολίτες, δεν πρέπει να ζητάμε αστυνόμευση, αλλα λύσεις για την τροποποίηση του τρόπου σκέψης του Έλληνα.

Γιατι με την επιβολή θα βγαίνουν κάποιοι και θα γκρινιάζουν οτι "είναι οι μπάτσοι παντού και σταματάνε το κόσμο χωρίς λόγο", ενώ άν υπάρχει παιδεία και η αστυνόμευση δεν χρειάζεται να είναι τεράστια, δεν θα πεί κανένας τίποτα.
Κοινωνικά, θεωρώ πως δεν χρειάζεται να δημιουργούνται προφάσεις για διχασμό και οποιουδήποτε είδους πόλωσης ακόμα και αν αυτή είναι με μικρό κομμάτι του πληθυσμού.

Πόσες φορές βγαίνει η τροχαία τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα έξω και γράφουν τους πιωμένους, τους ακράνωτους και αυτούς που δε φοράνε ζώνη, και το μόνο που ακούω, είναι οτι βγήκαν έξω να κόψουν κλήσεις για να βγάλουν τα δώρα τους...
Είναι φανερό οτι το πρόβλημα είναι στη νοοτροπία του Έλληνα.

Θεωρώ, οτι δεν μπορώ να κρίνω τους κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους για τους οποίους η αστυνόμευση είναι σε αυτά τα επίπεδα.
Όταν μία κοινωνία είναι σαλταρισμένη γιατι ο μισθός τους είναι 600€ και έχουν και 2 παιδιά ή είναι άνεργοι, ή ή ή, το να είναι και η αστυνόμευση αυξημένη είναι σα να έχεις έναν εργάτη μα σκάβει, με ένα πιστόλι στο κρόταφο.
Ακόμα, όταν η αγορά είναι κατεστραμμένη και δεν ψωνίζει κανένας τίποτα, το να παίρνει το κράτος τα χρήματα απο τους πολίτες μέσω των κλήσεων, την χειροτερεύει ακόμα περισσότερο και στο τέλος δεν έρχεται ανάπτυξη ποτέ.

Δεν είναι όλα άσπρα και μαύρα. Την "ιδανική ποσότητα" αστυνόμευσης δεν μπορώ να την κρίνω. Μπορώ όμως πολύ εύκολα να πώ οτι οι Έλληνες δεν έχουν οδηγική παιδεία και να ζητήσω τρόπους για να την αποκτήσουν.

PaNick67
01/10/2020, 12:39
1 Αυτο ειναι σχετικο.Σου φαινεται οτι κανουν τα απιστευτα γτ ειναι εκτος του περιβαλλοντος τους και εντος του δικου σου.Για παραδειγμα εαν πας στην Ινδια θα πεις "Πως διαολο συνεννοουνται στις διασταυρωσεις",εαν ερθει ενας Ινδος στην Ελλαδα θα σου πει "Μα καλα τοσο δυσκολο ειναι,τι τα θελετε τοσα φαναρια".Επισης για ποιον τουριστα μιλαμε?Βορειοευρωπαιο?Ανατολικοευρωπαιο/Βαλκανιο?Ιταλο?

Εγω παντως δεν εχω δει καποιον Βορειοευρωπαιο να κανει καποια παραβαση που να δειχνει οτι δεν εχει παιδεια οδηγικη,πχ να φαει κοκκινο ή να παρκαρει σε θεση αναπηρου.Πιο πολυ λαθη οδηγικα λογω του οτι δεν καταφερνουν να συμβαδισουν με τον τροπο οδηγησης στην Ελλαδα.

2 Δεν καταλαβαινω πως τα προβληματα που εχει ο καθενας επιρρεαζουν την αναληψη των ευθυνων του απεναντι στην κοινωνια και στους συμπολιτες του.Αν και συμφωνω οτι,τουλαχιστον μεχρι να εκπαιδευτουν αρκετα οι πολιτες,χρειαζεται αστυνομευση.

Ενα καραβι μηχανες στην Ηγουμενιτσα, Πατρα, Κρητη με Γερμανους, Αυστριακους, μοτοσυκλετιστες που κατεβηκαν με βερμουδες, σαλβαρια, κοντομανικα και τα κρανη στα μπαγκαζια, πιανεται; Τα εχω δει και τις δυο φορες που γυρισα απο εξωτερικο οπως και οσες φορες εχω παει Κρητη.

Μεχρι σκουπιδια στην παραλια τους ειδα να αφηνουν και τους πηρε ο διαολος μεχρι να τα μαζεψουν. Δεν θα μιλησω για γουρουνες κλπ νοικιαρικα γιατι δεν ειμαι καν βεβαιος αν εχουν διπλωμα οδηγησης.

Προφανως δεν ειναι ολοι ετσι, οπως και δεν ειμαστε ολοι ετσι εδω, αλλα σιγουρα δεν τα κανουν αυτα στις χωρες τους.

PaNick67
01/10/2020, 12:45
Παιδιά, δεν διαφωνώ στο οτι η αστυνόμευση είναι λύση.
Όμως θεωρώ οτι σαν πολίτες, δεν πρέπει να ζητάμε αστυνόμευση, αλλα λύσεις για την τροποποίηση του τρόπου σκέψης του Έλληνα.


Φιλε Volpad εν αρχη ειναι η παιδεια. Η οποια αποκτιεται στο σπιτι και στο σχολειο. Μετα ειναι η αστυνομευση για να βρεθουν αυτοι που δεν την εχουν η δεν εφαρμοζουν τον νομο, ΚΟΚ στην περιπτωση μας.

Πασχουμε και στα δυο.

Ο Ελληνας δεν εχει τιποτα στραβο στον τροπο σκεψης του. Μολις βγει απο τα συνορα γινεται οδηγος υποδειγμα. Γιατι ξερει οτι δεν θα του χαριστει κανεις.

Για να μπορεσει λοιπον να κανει αυτα που κανει εξω και στον τοπο του, ενα πραγμα χρειαζεται. Να κοβει κωλους η αστυνομια.

Volpad
01/10/2020, 13:18
Φιλε Volpad εν αρχη ειναι η παιδεια. Η οποια αποκτιεται στο σπιτι και στο σχολειο. Μετα ειναι η αστυνομευση για να βρεθουν αυτοι που δεν την εχουν η δεν εφαρμοζουν τον νομο, ΚΟΚ στην περιπτωση μας.

Πασχουμε και στα δυο.

Ο Ελληνας δεν εχει τιποτα στραβο στον τροπο σκεψης του. Μολις βγει απο τα συνορα γινεται οδηγος υποδειγμα. Γιατι ξερει οτι δεν θα του χαριστει κανεις.

Για να μπορεσει λοιπον να κανει αυτα που κανει εξω και στον τοπο του, ενα πραγμα χρειαζεται. Να κοβει κωλους η αστυνομια.

Μόλις βγεί απο τα σύνορα, γίνεται οδηγός υπόδειγμα γιατι είναι έξω απο τα νερά του, είναι σε μία χώρα που έχει ισχυρή αστυνόμευση, είναι σε μία χώρα που αν δε φοράς κράνος/ζώνη κλπ, σε καρφώνουν οι υπόλοιποι οδηγοί, είναι σε μία χώρα που για τον οποιοδήποτε λόγο, οι ντόπιοι οδηγοί τηρούν τον ΚΟΚ και νοιώθουν άσχημα να ξεχωρίσουν αυτοί.

Φαντάσου, άνθρωπος που καπνίζει ένα τσιγάρο κάθε 5 λεπτά. Μόλις πάει σε καινούρια δουλειά, δεν βγαίνει για τσιγάρο κάθε 5 λεπτά... Περιμένει να "κόψει" μέχρι πού τον παίρνει.
Το ίδιο ισχύει και στον οδηγό που βγαίνει εκτός των συνόρων.


Ανεξάρτητα. Αυτό που λέω εγώ δεν είναι οτι διαφωνώ με την άποψή σου.
Λέω οτι αυτό που πρέπει να ζητάμε είναι παιδεία και όχι αστυνόμευση.
Η επιβολή είναι πάντα προσωρινός τρόπος λύσης. Ο μόνιμος είναι η αλλαγή της νοοτροπίας.

Αν δεν υπάρξει αλλαγή στην παιδεία (οδηγική και όχι μόνο) λοιπόν, η ισχυρή αστυνόμευση θα πρέπει να υπάρχει για πάντα, που δεν είναι βολικό, γιατι θα πρέπει να έχεις 2πλάσια (ή και περισσότερα) άτομα (αστυνόμους) για να επιβάλουν, τι?, το αυτονόητο... Να φοράμε κράνος πάνω στο μηχανάκι και να μη σφάζουμε τα στόπ και τα κόκκινα...

katsar
01/10/2020, 13:21
Πριν αρκετά χρόνια (ήμουν 15-16 οπότε υπολογίζω χοντρικά το 95) φεύγει μια παρέα της πιάτσας, οι μεγάλοι που λέγαμε με τα εργαλεία ,να πάει βόλτα στην Ιταλία,Αλπεις κτλ.
Θυμάμαι 2 GSXR 1100 σίγουρα ,κλασσικά 90'ς με εξατμίσεις μπουριά ,μικρές πινακίδες κάτω από τον κώλο ή και καθόλου,χωρίς καθρέφτες ,you get the picture.
Περάσαν δεν περάσαν 3 μέρες και τους βλέπουμε πίσω.''Τι έγινε ρε μάγκες;;;''
Ε τι να γίνει,μόλις βγήκαν από το καράβι με την μία τους την έπεσε la polizia στο λιμάνι ,και η φάση ήταν ή γυρνάτε πίσω με το ίδιο καράβι ή τα μαζεύουμε τα μοτόρια και περάστε από το ταμείο για το τσεκ.

Θα μου πεις εσύ οδηγάς και ζεις by the book; Όχι αλλά αν ήταν αυτή η κατάσταση αναγκαστικά θα προσαρμοζόμουν.Κράνος άρχισα να φοράω όταν έφαγα 2 τσεκ σε μια βδομάδα :wave2:

panavour
01/10/2020, 14:14
Και που να δεις τι γινεται στην αγνη ελληνικη υπαιθρο-επαρχια απο παραβατικοτητα που ολοι ειναι γνωστοι και συγγενεις.το φαρ ουεστ ωχρια μπροστα τους.Ο δε αστυνομικος αν ειναι διοικητης δεχεται πιεσεις απο κοινοταρχη -δημαρχο-βουλευτη, αν ειναι απλο οργανο απ τον διοικητη η απο τον απλο μπακαλη μαναβη εστιατορα που θα παει καποτε στο μαγαζι του και ο μαγαζατορας θα τον κοιταει με μισο ματι και μπορει να φτυσει και μεσα στομ καφε του.

tzimidis
01/10/2020, 14:18
Ο Ελληνας δεν εχει τιποτα στραβο στον τροπο σκεψης του. Μολις βγει απο τα συνορα γινεται οδηγος υποδειγμα. Γιατι ξερει οτι δεν θα του χαριστει κανεις..

Μα αυτό δεν αποδεικνύει ακριβώς πόσο στραβός είναι ο τρόπος σκέψης????

viper1
01/10/2020, 14:36
Ζητείται άνθρωπος με γνώσεις στην τοποθέτηση εκρηκτικών.... :a016::a016:[/QUOTE]

Δεν θέλει γνώσεις. Μακρύ φιτίλι θέλει :D

karateo
01/10/2020, 14:38
Παιδιά, δεν διαφωνώ στο οτι η αστυνόμευση είναι λύση.
Όμως θεωρώ οτι σαν πολίτες, δεν πρέπει να ζητάμε αστυνόμευση, αλλα λύσεις για την τροποποίηση του τρόπου σκέψης του Έλληνα.

Γιατι με την επιβολή θα βγαίνουν κάποιοι και θα γκρινιάζουν οτι "είναι οι μπάτσοι παντού και σταματάνε το κόσμο χωρίς λόγο", ενώ άν υπάρχει παιδεία και η αστυνόμευση δεν χρειάζεται να είναι τεράστια, δεν θα πεί κανένας τίποτα.
Κοινωνικά, θεωρώ πως δεν χρειάζεται να δημιουργούνται προφάσεις για διχασμό και οποιουδήποτε είδους πόλωσης ακόμα και αν αυτή είναι με μικρό κομμάτι του πληθυσμού.

Πόσες φορές βγαίνει η τροχαία τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα έξω και γράφουν τους πιωμένους, τους ακράνωτους και αυτούς που δε φοράνε ζώνη, και το μόνο που ακούω, είναι οτι βγήκαν έξω να κόψουν κλήσεις για να βγάλουν τα δώρα τους...
Είναι φανερό οτι το πρόβλημα είναι στη νοοτροπία του Έλληνα.

Θεωρώ, οτι δεν μπορώ να κρίνω τους κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους για τους οποίους η αστυνόμευση είναι σε αυτά τα επίπεδα.
Όταν μία κοινωνία είναι σαλταρισμένη γιατι ο μισθός τους είναι 600€ και έχουν και 2 παιδιά ή είναι άνεργοι, ή ή ή, το να είναι και η αστυνόμευση αυξημένη είναι σα να έχεις έναν εργάτη μα σκάβει, με ένα πιστόλι στο κρόταφο.
Ακόμα, όταν η αγορά είναι κατεστραμμένη και δεν ψωνίζει κανένας τίποτα, το να παίρνει το κράτος τα χρήματα απο τους πολίτες μέσω των κλήσεων, την χειροτερεύει ακόμα περισσότερο και στο τέλος δεν έρχεται ανάπτυξη ποτέ.

Δεν είναι όλα άσπρα και μαύρα. Την "ιδανική ποσότητα" αστυνόμευσης δεν μπορώ να την κρίνω. Μπορώ όμως πολύ εύκολα να πώ οτι οι Έλληνες δεν έχουν οδηγική παιδεία και να ζητήσω τρόπους για να την αποκτήσουν.

Πρόβλημα τους.
Αφού δεν έχουν χρήματα και έχουν και άλλα προβλήματα να φροντίζουν να μήν φάνε κλήση.
Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να είναι νόμιμοι?

Επίσης οι Άγγλοι στη χώρα τους μιλάνε διαφορετικά ακόμα και στα καταστήματα σε σχέση με την Ελλάδα.

ΟΛΑ ξεκινάνε απο την αστυνόμευση. Ποτέ δεν έχω παραπονεθεί για κλήση που έφαγα ακόμα και όταν ήμουν 17 χρονών.
Ποτέ δε ζήτησα να μου σβήσουν κλήση και πάντα τα πλήρωνα στην ώρα τους (κράνος, πινακίδα, εξάτμιση).
Ειδικά την τελευταία φορά για την εξάτμιση που μου πήραν και άδεια/πινακίδα την έβγαλα και την χάρισα.
Αν δε με έγραφαν μπορεί να είχα ακόμα (~12-15 χρόνια πίσω)

viper1
01/10/2020, 14:44
Πρόβλημα τους.
Αφού δεν έχουν χρήματα και έχουν και άλλα προβλήματα να φροντίζουν να μήν φάνε κλήση.
Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να είναι νόμιμοι?

Επίσης οι Άγγλοι στη χώρα τους μιλάνε διαφορετικά ακόμα και στα καταστήματα σε σχέση με την Ελλάδα.

ΟΛΑ ξεκινάνε απο την αστυνόμευση. Ποτέ δεν έχω παραπονεθεί για κλήση που έφαγα ακόμα και όταν ήμουν 17 χρονών.
Ποτέ δε ζήτησα να μου σβήσουν κλήση και πάντα τα πλήρωνα στην ώρα τους (κράνος, πινακίδα, εξάτμιση).
Ειδικά την τελευταία φορά για την εξάτμιση που μου πήραν και άδεια/πινακίδα την έβγαλα και την χάρισα.
Αν δε με έγραφαν μπορεί να είχα ακόμα (~12-15 χρόνια πίσω)

Βλέπω ότι αφήνετε εκτός την υποδομή. Όσο παιδεία και αν υπάρχει όσο αστυνόμευση και να κάνουν αν δεν υπάρχει η υποδομή στην εκπαίδευση, στο κίνητρο ασφαλείας, στην κατάσταση οδοστρώματος, ποδηλατόδρομοι κλπ θα είμαστε ακόμα ένα νούμερο στις στατιστικές

PaNick67
01/10/2020, 14:50
Μα αυτό δεν αποδεικνύει ακριβώς πόσο στραβός είναι ο τρόπος σκέψης????

Τωρα που το ξαναδιαβασα σαν να εχεις δικιο :lol: Λαθος διατυπωση.

Ο Ελληνας ξερει τι πρεπει να κανει για να ειναι σωστος στον δρομο. Επιλεγει να μην το κανει γιατι δεν θα τιμωρηθει στην Ελλαδα. Στο εξωτερικο ομως που δεν υπαρχει ανοχη ειναι κυριος.

Αν ειχε παιδεια δεν θα χρειαζοταν η αστυνομευση, αλλα μεχρι να την αποκτησει γιατι θελει μια γενια για να αλλαξει νοοτροπια καποιος ( μου πηρε 15 χρονια για να μαθει ο πατερας μου να φοραει ζωνη παντου και παντα, φορουσε μονο στις εθνικες οδους ), μονο με την αστυνομευση γινεται.

Οσο για τους διπλασιους πιθανα αστυνομικους, εχουμε νομιζω ενα πολυ υψηλο αριθμο αστυνομικων ανα 1000 κατοικους. Ομως δεν ειναι στον δρομο αλλα σε πρωην βουλευτες, δημοσιογραφους, καλλιτεχνες, φραγκατους, κλπ. Δεν χρειαζονται αλλοι. Απλα να βγουν στους δρομους και ολοι οι μεγαλοσχημοι να προσλαβουν σεκιουριτι. Α, και οταν βγαινουν να γραψουν για δακτυλιο πχ, να γραφουν και για ΚΤΕΟ, κρανος, ζωνη, κλπ

doctoras
01/10/2020, 16:35
https://www.iefimerida.gr/ellada/patra-epeisodio-se-sholeio-poy-telei-ypo-katalipsi

φαντάζομαι ότι αυτή η εκφοβιστική συμπεριφορά του τύπου σ ε επίπεδα τραμπούκο δεν συμβαίνει επειδή οι μαθητές στερούνται μάθησης... αλλά επειδή μάλλον εξυπηρετεί κάποιους λόγους
:a06::moutza:

karateo
01/10/2020, 16:49
Βλέπω ότι αφήνετε εκτός την υποδομή. Όσο παιδεία και αν υπάρχει όσο αστυνόμευση και να κάνουν αν δεν υπάρχει η υποδομή στην εκπαίδευση, στο κίνητρο ασφαλείας, στην κατάσταση οδοστρώματος, ποδηλατόδρομοι κλπ θα είμαστε ακόμα ένα νούμερο στις στατιστικές

Δε διαφώνησα με την υποδομή.
Αλλά με γυαλί δρόμο δε βλέπω ο κόσμος να γίνεται νόμιμος!

Πάλι πριν λίγο τουρίστες >30χρονών με 2 μηχανές on/off και 1 γουρούνα όλοι χωρίς κράνος μέσα σε κατοικημένη περιοχή και στις μηχανές ήταν όρθιοι λές και είναι στο χώμα.

lleonidas
01/10/2020, 17:07
H Dainese εξαγόρασε (https://www.inmoto.it/news/news/attualita/2020/10/01-3430428/tcx_ora_e_di_dainese_group/) την TCX.
ΥΓ: Καλό μήνα είπαμε; Δεν είπαμε!

contes di Zante
01/10/2020, 17:18
Και που να δεις τι γινεται στην αγνη ελληνικη υπαιθρο-επαρχια απο παραβατικοτητα που ολοι ειναι γνωστοι και συγγενεις.το φαρ ουεστ ωχρια μπροστα τους.Ο δε αστυνομικος αν ειναι διοικητης δεχεται πιεσεις απο κοινοταρχη -δημαρχο-βουλευτη, αν ειναι απλο οργανο απ τον διοικητη η απο τον απλο μπακαλη μαναβη εστιατορα που θα παει καποτε στο μαγαζι του και ο μαγαζατορας θα τον κοιταει με μισο ματι και μπορει να φτυσει και μεσα στομ καφε του.

Μάλλον το αντίθετο γίνεται, κάνει τις χάρες στον μανάβη, εστιάτορα κλπ κλπ για να έχει και αυτός το όφελός του. Αλλά τι να συζητήσουμε όταν αστυνομικός της ομάδας ΔΙΑΣ είχε επι χρόνια την προσωπική του μηχανή χωρίς πινακίδες!!! Τον έβλεπα να φεύγει τα μεσημέρια μόλις τελείωνε υπηρεσία και χωρίς κράνος μάλιστα....ειδικά το κράνος στα όργανα της τάξης είναι άγνωστο, εκτός ομάδας ΔΙΑΣ

BLiTzER
01/10/2020, 17:33
Ποιες πινακίδες; Κάποιοι δεν έχουν καν άδεια οδήγησης (άρα και ασφάλιση), εκτός της υπηρεσιακής.

katsar
01/10/2020, 19:18
Το βάζω εδώ γιατί δεν είναι αστείο . https://www.youtube.com/watch?v=PpFUDrWKQ5g ( YELLOW CORN Kawasaki GPZ750R Ninja(SPECIAL チューニングマジックⅡ) )
Κρίμα που δεν γνωρίζω Γιαπωνέζικα,κάτι για 135ps λέει,ειδικά από το 3:30 και μετά,eargasm .Μάλλον στο μουσικές έπρεπε να πάει.:beer:
Δείχνει παλιό βίντεο.

basilis_k6
01/10/2020, 19:25
Το βάζω εδώ γιατί δεν είναι αστείο . https://www.youtube.com/watch?v=PpFUDrWKQ5g ( YELLOW CORN Kawasaki GPZ750R Ninja(SPECIAL チューニングマジックⅡ) )
Κρίμα που δεν γνωρίζω Γιαπωνέζικα,κάτι για 135ps λέει,ειδικά από το 3:30 και μετά,eargasm .Μάλλον στο μουσικές έπρεπε να πάει.:beer:
Δείχνει παλιό βίντεο.

οριακά πιστευω μπορεί να ριξει και αυτο στο v4s

motojojo
01/10/2020, 21:39
Φιλε motojojo βρίσκεσαι κάπου που η χρήση κράνους στο ποδήλατο επιβάλλεται με νόμο;

Πωπω ποτε προλάβατε και γραψατε 3 σελίδες σε μια μέρα!

Ενδεικτικά ειμαι στη δευτερη μεγαλύτερη πόλη της Βαυαρίας. Η Βαυαρία ειναι από τις ασφαλέστερες περιοχές στη Γερμανία και πιθανότατα πανευρωπαικά. Το αναφέρω για να αιτιολογήσω την αστυνόμευση που ανέφερα προηγουμενως.

Καλώς ή κακώς τα περιπολικά που κυκλοφορούν είναι πολλά. Ενοχλητικά πολλά θα έλεγα.

Στο δια ταύτα. Το κράνος στα ποδήλατα δεν επιβάλλεται. Το καλοκαίρι κυκλοφορω καθημερινά με ποδήλατο, ποτέ δεν έβαλα κράνος και ποτέ δεν μου είπε κανείς τίποτα. Αντίθετα το βράδυ δεν διανοούμαι να βγω χωρίς φώτα. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα με σταματήσει το πρωτο περιπολικό που θα με δει. Έχω δει όμως να σταματάνε ποδηλάτη για έλλειψη φώτων το βράδυ.
Στην ίδια κατηγορία εμπίπτει και η παραβίαση κόκκινου. Προσέχω ποια κόκκινα παραβιάζω αλλα και αυτό ενέχει ρίσκο. Ειδικά με το ποδήλατο.

Σχετικά πρόσφατη (πέρισυ το χειμώνα) προσωπική εμπειρία. Κατά τις 5 τα ξημερώματα σαβάτου προς κυριακή. Γυρνάω από έξοδο που ομολογουμένως έχω πιει. Επειδη βαριόμουν να περπατήσω 5 λεπτά παραπάνω παίρνω ένα σκούτερ, αυτά τα νοικιάρικα. Με σταμάτησε περιπολικό για αλκοτέστ. Προσοχή, όχι μπλόκο. Σταματησε στο δρόμο (εγω στο πεζοδρομιο), κατέβηκε το όργανο κάτω και με σταμάτησε. Ήταν η πρώτη φορά που φοβηθηκα ότι θα χάσω το διπλωμα μου. Πληροφοριακά με άφησαν (φυσικα και φύσηξα στο μπλιμπλίκι, τυπικό αλκοτέστ) προφανώς όχι επειδή ήμουν όμορφος αλλά επειδή το όριο αλκοολ για ποδήλατο (ναι, υπάρχει και τέτοιο και λογικά τα σκουτερ ανηκουν σε αυτη την κατηγορία) είναι πιο ψηλά από το όριο για οδήγηση οχήματος.

Αυτή είναι αστυνόμευση κύριοι. Κόβουνε βόλτες όλες τις ώρες και όταν πέσει κάτι περίεργο στην αντίληψη τους κάνουν έλεγχο. Χωρίς τι πως και γιατί.
Μου είναι πλέον λίγο εκνευριστικό να βλέπω συνέχεια περιπολικά, αλλά η αλήθεια είναι ότι έτσι διατηρείται μια τάξη. Όχι ότι οι οδηγοι δεν κάνουν βλακείες, λοβοτομημένοι είναι οι περισσότεροι έτσι όπως οδηγάνε. Αλλά ούτε κι εγω είμαι κανας αγιος όμως αν το παρακάνεις είναι εξαιρετικά πιθανό να σε πιάσουν κάπου.

Έχω και άλλα περιστατικά, δεν ειναι το μοναδικό. Μετά πείτε μου εσείς για παιδείες και άλλα τέτοια γλυκανάλατα.

Άσχετο, σήμερα πέτυχα κινητό ραντάρ μέσα στην πόλη. Δεν είναι η πρώτη φορά. Όριο 30. Πηγαινα με 50+ (60 στο κοντερ, χάνει και καμια 10χλμ). Πιθανότατα το γλύτωσα επειδή ήμουν με τη μηχανή που έχει πινακίδα μόνο πίσω ενω τα ρανταρ χτυπανε απο εμπρός. Αν ήμουν με το αυτοκίνητο και επιβεβαιωμένη ταχύτητα 51-55χαω (ας πουμε) θα σημαινε 1 ποντάκι, αφαίρεση διπλώματος για ένα μηνα και κανα 150αρι πρόστιμο (μπορει και παραπάνω, αυξηθηκαν πρόσφατα). Έχω πλήρώσει αρκετά τέτοια, ευτυχως με μικρή διαφορά από το όριο οπότε και τα πρόστιμα ήταν μικρα.

Δεν έχω ιδέα τι διδάσκουν στα σχολεία. Αλλά όσο μ@λ@κ@ς και να είσαι είναι θεμα χρόνου να φοβάσαι και τη σκια σου. Έχω και τέτοιο παράδειγμα.

νεοσσός
01/10/2020, 21:41
Παρατηρήσατε ότι βγάζει κωλαράκι έξω, αλλά κρατάει το στήθος μέσα, με αποτέλεσμα να δίνει μεγάλη κλίση στη μοτοσυκλέτα;

Το έχω δει σε παλιά video αυτό και προσπαθώ να καταλάβω αν οφείλεται στη σχεδίαση της μοτοσυκλέτας ή σε "σχολή" της εποχής.

karateo
04/10/2020, 14:52
Γερμανός έκανε αναστροφή, τράκαρε μηχανή και εγκατέλειψε.
Πρόλαβε και έφυγε Γερμανία.
Χτές....


Θα έκανε τα ίδια στη χώρα του?

https://www.cretalive.gr/kriti/ekane-anastrofi-traymatise-egkateleipse-kai-diefyge-sto-exoteriko

Acacius
04/10/2020, 17:41
Εξάγουμε πολιτισμό κι εσείς γκρινιάζετε

Bowleno
04/10/2020, 18:40
Γερμανός έκανε αναστροφή, τράκαρε μηχανή και εγκατέλειψε.
Πρόλαβε και έφυγε Γερμανία.
Χτές....


Θα έκανε τα ίδια στη χώρα του?

https://www.cretalive.gr/kriti/ekane-anastrofi-traymatise-egkateleipse-kai-diefyge-sto-exoteriko

Αν θα έκανε τα ίδια δεν το ξέρω, ξέρω όμως ότι τώρα θα τον :a021::a021: εκεί μόλις πάει η δικογραφία.....

doctoras
04/10/2020, 18:48
Αν θα έκανε τα ίδια δεν το ξέρω, ξέρω όμως ότι τώρα θα τον :a021::a021: εκεί μόλις πάει η δικογραφία.....

δικογραφία απο ελλάδα?? όπως τον χριστοφοράκο? απέλαση με την μία.... Οι νομοι στην αλεμανια εκτελούνται απο το αλεμανικο δίκαιο... τους απέξω για γράφουν στα βουρστ τους


όμως είπαμε πρέπει να τα προβλέπεις αυτά... και απο τουρισμό η κρέτα μπόλικο..

motojojo
04/10/2020, 19:13
Υποθέτω θα τον βρουν πανεύκολα μιας και εμπλέκονται δικαστήρια. Παλιά οι παραβάσεις δεν στέλνονταν Γερμανία, πλέον αν δεν κάνω λάθος υπάρχει συμφωνία ανταλλαγής δεδομένων ανάμεσα στις 2 χώρες.
Αυτό όμως ειναι κάτι παραπάνω από απλή παράβαση.

Μην κρίνετε από το Χριστοφοράκο. Στη διαφθορά οι Έλληνες είμαστε γατάκια μπροστά στους γερμανούς.

Bowleno
05/10/2020, 01:54
δικογραφία απο ελλάδα?? όπως τον χριστοφοράκο? απέλαση με την μία.... Οι νομοι στην αλεμανια εκτελούνται απο το αλεμανικο δίκαιο... τους απέξω για γράφουν στα βουρστ τους


όμως είπαμε πρέπει να τα προβλέπεις αυτά... και απο τουρισμό η κρέτα μπόλικο..

Δεν νομίζω... Εδώ μιλάμε για απόπειρα δολοφονίας από αμέλεια με ενδεχόμενο δόλο, δεν περνάνε έτσι ντούκου αυτά. Η διαφθορά είναι εντελώς άλλο καπέλο.

lleonidas
05/10/2020, 14:34
Αμετάβλητα παραμένουν τα τέλη κυκλοφορίας (https://m.naftemporiki.gr/story/1642805/ametablita-ta-teli-kukloforias-2021) Ι.Χ. αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών για το 2021.
Θα αναρτηθούν εντός του Νοεμβρίου στο Taxisnet.

S705
05/10/2020, 14:37
Αμετάβλητα παραμένουν τα τέλη κυκλοφορίας (https://m.naftemporiki.gr/story/1642805/ametablita-ta-teli-kukloforias-2021) Ι.Χ. αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών για το 2021.
Θα αναρτηθούν εντός του Νοεμβρίου στο Taxisnet.

Και λάστιχα και service και τέλη και δοση ενφια!
Του περισσεύει κανενός λίγη βαζελίνη γιατί μου τελείωσε και αρχίζει και με τσούζει?

katsar
05/10/2020, 14:56
Μια χαρά είσαι !!

BLiTzER
05/10/2020, 15:00
Και λάστιχα και service και τέλη και δοση ενφια!

First world problems. :lol:

Acacius
05/10/2020, 17:54
First world problems. :lol:

Άμα ήμασταν first world, ίσως να μην είχαμε (τόση...) αντίρρηση :p



Και λάστιχα και service και τέλη και δοση ενφια!
Του περισσεύει κανενός λίγη βαζελίνη γιατί μου τελείωσε και αρχίζει και με τσούζει?

Μόλις αρχίσει να τρέχει αίμα θα γλυστράει καλύτερα :eek:

motojojo
05/10/2020, 18:45
Τα τέλη κυκλοφορίας στις μοτοσυκλέτες υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό ακόμα?

νεοσσός
05/10/2020, 18:46
Τα τέλη κυκλοφορίας στις μοτοσυκλέτες υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό ακόμα?
Ναι. (https://www.eea.gr/epikairotita-eea/teli-kikloforias-2021-gia-aftokinita-ke-motosikletes/)

buckley
05/10/2020, 20:14
Τα τέλη κυκλοφορίας στις μοτοσυκλέτες υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό ακόμα?

Ναι κατά 80% με τον κυβισμό των αυτοκινήτων* ,ακόμα ...












































































*Ευτυχώς :eleison:

giorgosb
05/10/2020, 20:47
Ευτυχώς όντως..

Κάποιες εταιρείες* ξεκινούν να ανακοινώνουν και τις εκπομπές co2 των μοντέλων. Δεν θα μου φαινόταν απίθανο σε λίγα χρόνια τα τέλη να υπολογίζονται βασει ρύπων..

*https://www.kawasaki.gr/el/products/SUPERNAKED/2021/Z650/specifications?Uid=08BAXVBYDlBaDVoLWQldXFFZCwkLXFlRClldCwwNWl5eDlk

S705
05/10/2020, 20:52
Έχει να γίνει της vw το κάγκελο αν γίνει κάτι τέτοιο!

bulmont
06/10/2020, 07:57
Θεωρείται άνθρωπος ο σαπιοκοιλιάς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

https://www.thebest.gr/article/596017-kremase-skulo-kai-tou-ekopse-tous-orcheis-me-tanalia-sklires-eikones

KotsosDR
06/10/2020, 08:38
Θεωρείται άνθρωπος ο σαπιοκοιλιάς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

https://www.thebest.gr/article/596017-kremase-skulo-kai-tou-ekopse-tous-orcheis-me-tanalia-sklires-eikones

άντε μπες στο μυαλό του ψυχάκια τώρα να βρεις το γιατί... αυτό το γιατί που τόσα χρόνια δεν μπόρεσα να βρω ή να καταλάβω.

doctor_john
06/10/2020, 10:20
Αν είναι δυνατόν, έχει το στομάχι - μυαλό να κάνει κάτι τέτοιο και θεωρούμε ότι μπορεί να έχει οικογένεια, δίπλωμα, δικαίωμα ψήφου κ.λπ.;

Τι καλό ή τουλάχιστον συμβατό περιμένει κάποιος απο αυτόν;

Kas_Tracer
06/10/2020, 10:35
Ανάκληση 7.356 δικύκλων Yamaha λόγω... οπίσθιου ανακλαστήρα
Να κάθεσαι σε μια γωνιά και να βλέπεις όλους αυτούς με τα βγαλμένα πίσω φτερά να τρέχουν για την ανάκληση
https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/item/24854-anaklisi-7-356-dikyklon-yamaha-logo-opisthiou-anaklastira

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/10/2020, 12:09
Θεωρείται άνθρωπος ο σαπιοκοιλιάς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

https://www.thebest.gr/article/596017-kremase-skulo-kai-tou-ekopse-tous-orcheis-me-tanalia-sklires-eikones

Εγώ δε θα ήθελα να είμαι συνανθρωπος με αυτόν. Αν μάθαινα ότι πέθανε με φριχτό τρόπο θα γελούσα.
Για εμένα δεν αξίζει ούτε φυλακή

S705
06/10/2020, 12:19
Εγώ δε θα ήθελα να είμαι συνανθρωπος με αυτόν. Αν μάθαινα ότι πέθανε με φριχτό τρόπο θα γελούσα.
Για εμένα δεν αξίζει ούτε φυλακή

Ίσως θα έπρεπε να πληρώσει με το ίδιο νόμισμα!

toyar
06/10/2020, 14:11
Ο χαρακτηρισμός είναι ένας...
Επικίνδυνος για το κοινωνικό σύνολο

doctoras
06/10/2020, 14:15
αν αντέχει να κάνει τέτοια ζημιά σε ζώο δεν έχει κανένα πρόβλημα να κάνει και σε άνθρωπο
θα πρέπει άμεσα να καταλήξει φυλακή

Bowleno
06/10/2020, 20:20
Εγώ δε θα ήθελα να είμαι συνανθρωπος με αυτόν. Αν μάθαινα ότι πέθανε με φριχτό τρόπο θα γελούσα.
Για εμένα δεν αξίζει ούτε φυλακή

Είναι και συντοπίτης σου.... Ρε συ τι γίνεται τελικά εκεί κάτω;:confused:
8 στις 10 τέτοιες κακοποιήσεις εκεί γίνονται... Λεβέντες σου λέει μετά

Grafton 505
06/10/2020, 20:21
Τι είναι αυτό ρε ΄σεις. Μου ήρθε στο e-mail. Βουλευτής δεν είμαι (από όσο ξέρω τουλάχιστον), λογαριασμό στην Alpha bank δεν είχα ποτέ, οπότε πρόκειται για ψάρεμα ;

421506

BLiTzER
06/10/2020, 20:22
Όχι, όχι, μπες και θα αρπάξεις τα εκατομμύρια του βουλευτή. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΟΥ!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/10/2020, 20:34
Είναι και συντοπίτης σου.... Ρε συ τι γίνεται τελικά εκεί κάτω;:confused:
8 στις 10 τέτοιες κακοποιήσεις εκεί γίνονται... Λεβέντες σου λέει μετά

Γ@μησετα φίλε.

lleonidas
06/10/2020, 20:58
άντε μπες στο μυαλό του ψυχάκια τώρα να βρεις το γιατί... αυτό το γιατί που τόσα χρόνια δεν μπόρεσα να βρω ή να καταλάβω.


Αν είναι δυνατόν, έχει το στομάχι - μυαλό να κάνει κάτι τέτοιο και θεωρούμε ότι μπορεί να έχει οικογένεια, δίπλωμα, δικαίωμα ψήφου κ.λπ.;

Τι καλό ή τουλάχιστον συμβατό περιμένει κάποιος απο αυτόν;

Δυστυχώς δεν είναι το πρώτο ούτε το τελευταίο περιστατικό (https://www.ant1news.gr/eidiseis/article/581993/skotose-kai-kremase-alepoy-se-pinakida-simansis--sklires-eikones-) .
To ερώτημα όντως είναι τι σκατά έχουν στο μυαλό τους αυτοί οι ''άνθρωποι'' και βασανίζουν τόσο βάναυσα αυτά τα ανυπεράσπιστα πλάσματα που δε βλάπτουν κανέναν. Είναι ψυχασθενείς, είναι κομπλεξικοί, είναι απλώς σκατόψυχοι;
Ποτέ δε θα μάθουμε αλλά συμφωνώ(με κάποιους αστερίσκους όμως) ότι ένα τέτοιο άτομο θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι αντίστοιχο και σε συνάνθρωπό του.

spyrval
06/10/2020, 21:10
Τι είναι αυτό ρε ΄σεις. Μου ήρθε στο e-mail. Βουλευτής δεν είμαι (από όσο ξέρω τουλάχιστον), λογαριασμό στην Alpha bank δεν είχα ποτέ, οπότε πρόκειται για ψάρεμα ;

421506

Κύριε συνάδελφε μου ήρθε και μένα.

νεοσσός
06/10/2020, 21:46
Τι είναι αυτό ρε ΄σεις. Μου ήρθε στο e-mail. Βουλευτής δεν είμαι (από όσο ξέρω τουλάχιστον), λογαριασμό στην Alpha bank δεν είχα ποτέ, οπότε πρόκειται για ψάρεμα ;

421506
Ακόμα κι αν δεν σε προσφωνούσε βουλευτή, ακόμα κι αν ήταν από τράπεζα στην οποία έχεις ημπάγκι, δεν θα έπρεπε να δώσεις τα στοιχεία σου.

Γενικά, δεν δίνουμε κωδικούς όταν μας το ζητάνε, χωρίς να έχουμε αιτηθεί πρώτα πρόσβαση οι ίδιοι. Μάλιστα, όσο πιο επείγουσα και σημαντική φαίνεται μία ειδοποίηση (με e-mail, τηλεφώνημα ή δια ζώσης), τόσο πιο καχύποπτοι πρέπει να είμαστε.

Το συγκεκριμένο είναι χαμηλής ποιότητας, λόγω της προσφώνησης και του domain του αποστολέα.

bulmont
06/10/2020, 21:49
Δυστυχώς δεν είναι το πρώτο ούτε το τελευταίο περιστατικό (https://www.ant1news.gr/eidiseis/article/581993/skotose-kai-kremase-alepoy-se-pinakida-simansis--sklires-eikones-) .
To ερώτημα όντως είναι τι σκατά έχουν στο μυαλό τους αυτοί οι ''άνθρωποι'' και βασανίζουν τόσο βάναυσα αυτά τα ανυπεράσπιστα πλάσματα που δε βλάπτουν κανέναν. Είναι ψυχασθενείς, είναι κομπλεξικοί, είναι απλώς σκατόψυχοι;
Ποτέ δε θα μάθουμε αλλά συμφωνώ(με κάποιους αστερίσκους όμως) ότι ένα τέτοιο άτομο θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι αντίστοιχο και σε συνάνθρωπό του.

Φαντάζομαι τι θα τραβάνε γυναίκα και παιδιά άν υπάρχουν....

Volpad
06/10/2020, 22:01
Ακόμα κι αν δεν σε προσφωνούσε βουλευτή, ακόμα κι αν ήταν από τράπεζα στην οποία έχεις ημπάγκι, δεν θα έπρεπε να δώσεις τα στοιχεία σου.

Γενικά, δεν δίνουμε κωδικούς όταν μας το ζητάνε, χωρίς να έχουμε αιτηθεί πρώτα πρόσβαση οι ίδιοι. Μάλιστα, όσο πιο επείγουσα και σημαντική φαίνεται μία ειδοποίηση (με e-mail, τηλεφώνημα ή δια ζώσης), τόσο πιο καχύποπτοι πρέπει να είμαστε.

Το συγκεκριμένο είναι χαμηλής ποιότητας, λόγω της προσφώνησης και του domain του αποστολέα.

Εκτός εάν είναι από νιγηριανό πρίγκηπα ετσι;

νεοσσός
06/10/2020, 22:10
Εκτός εάν είναι από νιγηριανό πρίγκηπα ετσι;
Αυτό είχε σκάσει μέχρι και σε fax σε γνωστό μου και το σκεφτόταν ο τύπος.

Volpad
06/10/2020, 22:12
Παίζει να είναι η γνωστότερη κομπίνα εβερ...
Μου αρέσει που ακόμα υπάρχουν άτομα που το λαμβάνουν όμως...
Είναι λίγο καλτ... :bawl:

teogtp
06/10/2020, 22:21
Ακόμα κι αν δεν σε προσφωνούσε βουλευτή, ακόμα κι αν ήταν από τράπεζα στην οποία έχεις ημπάγκι, δεν θα έπρεπε να δώσεις τα στοιχεία σου.

Γενικά, δεν δίνουμε κωδικούς όταν μας το ζητάνε, χωρίς να έχουμε αιτηθεί πρώτα πρόσβαση οι ίδιοι. Μάλιστα, όσο πιο επείγουσα και σημαντική φαίνεται μία ειδοποίηση (με e-mail, τηλεφώνημα ή δια ζώσης), τόσο πιο καχύποπτοι πρέπει να είμαστε.

Το συγκεκριμένο είναι χαμηλής ποιότητας, λόγω της προσφώνησης και του domain του αποστολέα.

Αποστολέας.
Βαγγέλης Μερισιωτης.

Volpad
06/10/2020, 23:15
Πάει και ο Van Halen...
Αν και ήταν μαλακας σε χαρακτήρας, ήξερε κιθάρα...

Grafton 505
07/10/2020, 16:00
Όχι, όχι, μπες και θα αρπάξεις τα εκατομμύρια του βουλευτή. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΟΥ!

Με το είπε και η καφεντζού της γειτονιάς και δεν την πίστεψα. Ερε τι θα έχανα ...... !!!!!!!


Κύριε συνάδελφε μου ήρθε και μένα.

Να προσέξουμε μόνο μην μπλέξουμε τα μπουτ ..... εεεε ..... τα υπουργεία μας ήθελα να πω ...... :look:

Grafton 505
07/10/2020, 16:03
Παίζει να είναι η γνωστότερη κομπίνα εβερ...
Μου αρέσει που ακόμα υπάρχουν άτομα που το λαμβάνουν όμως...
Είναι λίγο καλτ... :bawl:

Επειδή, για κάποιο λόγο, το επιτρέπει η alpha bank......

Volpad
07/10/2020, 16:28
Επειδή, για κάποιο λόγο, το επιτρέπει η alpha bank......

Όχι, για την άλλη με το νιγηριανό πρίγκηπα μίλαγα.
Αυτό με την Alpha bank πρώτη φορά το βλέπω.

Όμως άν παρατηρήσεις τον αποστολέα του mail που έλαβες, θα καταλάβεις αμέσως οτι είναι φίσινγκ... support@worldaftercovid.com

Grafton 505
07/10/2020, 18:21
Όχι, για την άλλη με το νιγηριανό πρίγκηπα μίλαγα.
Αυτό με την Alpha bank πρώτη φορά το βλέπω.

A ok ! :a10:



Όμως άν παρατηρήσεις τον αποστολέα του mail που έλαβες, θα καταλάβεις αμέσως οτι είναι φίσινγκ... support@worldaftercovid.com

Γι' αυτό το έβαλα, επειδή βγάζει μάτι.

Αλλά μόνο ο γοργόδιλος κατάλαβε ότι κάνω πλάκα .... χμμμμ ..... μάλλον πρέπει να βάζω εμόζι ...... :hmm:

Acacius
07/10/2020, 19:59
Το πιο γουστόζικο nigerian scam που είχα πετύχει, πριν από πολλά χρόνια:

https://www.snopes.com/fact-check/nigerian-astronaut-lost-in-space/

Grafton 505
07/10/2020, 20:17
14 χρόνια σε τροχιά .... :bawl::bawl::bawl:

viper1
07/10/2020, 20:52
14 χρόνια σε τροχιά .... :bawl::bawl::bawl:

Θα φόραγε και μαύρη στολή γιαυτο δεν τον βρίσκουν

karellen
08/10/2020, 09:31
14 χρόνια σε τροχιά .... :bawl::bawl::bawl:
Αυτός θα πεθάνει 150 χρονών!

doctor_john
08/10/2020, 10:47
To advrider εκδίδει ξανά περιοδικό με ιστορίες για άγρια τερέν και αναβάτες για να βοηθήσει στα έξοδα του φορουμ.
Είναι 9$ και μάλλον έχει τα ίδια μεταφορικά μέχρι τρία αντίτυπα.
Αν θέλει κάποιος ας πει μήπως μπω στην διαδικασία να πάρω και εγώ.

νεοσσός
08/10/2020, 10:57
Πες στα γατάκια να κάνουν νιάου. :p Εμείς μαζεύουμε περισσότερα χρήματα, σε χρόνο dt, χωρίς περιοδικό, μόνο με τις εξορμήσεις του Βασίλη του Ογδοντατέσσερου.

katsar
08/10/2020, 15:46
https://www.youtube.com/watch?v=37bDyHhDGd0 Rode Safely Victor Horsman Liverpool 1955
Οδηγίες ασφαλούς οδήγησης του 1955.Απολαύστε υπεύθυνα :)

Grafton 505
08/10/2020, 16:17
Θα φόραγε και μαύρη στολή γιαυτο δεν τον βρίσκουν

:bawl:

Ώρε τι με θύμισες. Ανέβαινα την Ναβαρίνου , νύχτα, με την παρέα. Δεν είχε φώτα παντού και σε ένα σημείο ήταν πίσσα σκοτάδι γιατί δεν είχε καν βιτρίνες. Ξαφνικά, στα 10 μέτρα μακρυά, βλέπω ένα μπουφάν πολύχρωμο να κατεβαίνει και να κουνάει και τα μανίκια. Τότε έπαιζε και το X-Files στην τηλεόραση, λέω αυτό ήταν μας απαγάγανε ! Με το που έφτασε στο ένα μέτρο, βλέπω ότι ήτανε ένας μαύρος ντιπ κατράμι με μαύρο κολλάν. :cry: Έχασα 10 χρόνια ζωής πανάθεμα τον !!!

:bawl:


Αυτός θα πεθάνει 150 χρονών!
Και χωρίς κόκαλα!

karellen
08/10/2020, 17:43
:bawl:

Ώρε τι με θύμισες. Ανέβαινα την Ναβαρίνου , νύχτα, με την παρέα. Δεν είχε φώτα παντού και σε ένα σημείο ήταν πίσσα σκοτάδι γιατί δεν είχε καν βιτρίνες. Ξαφνικά, στα 10 μέτρα μακρυά, βλέπω ένα μπουφάν πολύχρωμο να κατεβαίνει και να κουνάει και τα μανίκια. Τότε έπαιζε και το X-Files στην τηλεόραση, λέω αυτό ήταν μας απαγάγανε ! Με το που έφτασε στο ένα μέτρο, βλέπω ότι ήτανε ένας μαύρος ντιπ κατράμι με μαύρο κολλάν. :cry: Έχασα 10 χρόνια ζωής πανάθεμα τον !!!
!
Έχω deja vu ή είχες ξαναγράψει παλιότερα αυτό το περιστατικό?

Grafton 505
08/10/2020, 18:48
Έχω deja vu ή είχες ξαναγράψει παλιότερα αυτό το περιστατικό?

Λες ; Δεν θυμάμαι..... Μπορεί .....

Bowleno
09/10/2020, 06:39
Μην τρέχετε μέσα στα στενά.... Έλεος... (https://www.in.gr/2020/10/09/greece/troxaio-mixanovios-pararysei-servitoro-eksafanistike-apo-plano/)

S705
09/10/2020, 16:37
Ας το κάνουν σποτάκι να παίζει όλη μέρα στην tv μαζι με τόσα άλλα μήπως και βάλουν κάποιοι μυαλό!

alexis72
09/10/2020, 17:36
απίστευτη χαζομάρα - ηλιθιότητα - επικινδυνότητα -μαλακ@ία απο γυναίκα σε βενζινάδικο .....
αποκλείεται να ειναι αλήθεια βρε παιδιά...μάλλον φάρσα θα ειναι......
https://www.zougla.gr/perierga/article/evale-venzini-se-plastiki-sakoula

Acacius
09/10/2020, 20:07
απίστευτη χαζομάρα - ηλιθιότητα - επικινδυνότητα -μαλακ@ία απο γυναίκα σε βενζινάδικο .....
αποκλείεται να ειναι αλήθεια βρε παιδιά...μάλλον φάρσα θα ειναι......
https://www.zougla.gr/perierga/article/evale-venzini-se-plastiki-sakoula

Όλα εντάξει, έβαλε διπλή (https://www.msn.com/en-us/video/downtime/woman-tries-to-carry-gas-in-plastic-bag-to-her-cars-trunk/vp-AAK30An) για να μη χάνει.

(Αμερικάνοι ρπστμ.....)

doctoras
10/10/2020, 08:40
γκαντ μπλες αμέρικα, δεν μπορεί κατι τους ταιζουν εκει τέτοια performance ηλιθιότητας nowhere else

doctor_john
11/10/2020, 09:18
Mε παίρνει τηλ ενδιαφερόμενος:
- Θα θελα το φανάρι που πουλάτε.
- Το έχω, εσείς όλα καλά; τι έπαθε το δικό σας;
- Όλα καλά, έχει θολώσει και είναι λίγο κίτρινο.
- Αν το γυαλίσετε με ψιλή αλοιφή του περνάει..
- Σοβαρά; έχω, ευχαριστώ!

- Η μοτό πως σας φαίνεται; (κουτσομπόλης..)
- Έχω ερωτευτεί, κάνουμε τα πάντα, στοκ 09 το πήρα το '15. Έκανα το μεγάλο service τώρα και στοίχισε αλλά πετάει!
- Γιατί στοίχισε; (αθωότητα..)
- Αλλάξαμε 2 βαλβίδες που 'χαν κλείσει, μου 'πε ο μηχανικός πως ήμουν τυχερός, 67000Km είναι αρκετά...
- :roflmao:

Grafton 505
12/10/2020, 15:48
Ιπτάμενα αυτοκίνητα θέλετε ε ;;; Είστε σίγουροι ;;;;;

421655

Grafton 505
13/10/2020, 18:04
Μετά από παρουσία 155 ετών της ΠΙΤΣΟΣ στην Ελλάδα, η ΠΙΤΣΟΣ θα παράγεται πλέον στην Τουρκία.

Είναι θυγατρική της ΒSH η οποία ανήκε κατά 50% στη Siemens και κατά 50% στη Bosch.

Από 1η Ιανουαρίου 2015 η ΒSH(Bosch Siemens Hausegerate) (pitsos) πέρασε εξ ολοκλήρου στη Bosch.

https://www.e-daily.gr/news/158393/pitsos-kleini-to-ergostasio-meta-apo-155-xronia

Οι ''φίλοι μας'' μας φέρνουν την ανάπτυξη .....

Kas_Tracer
13/10/2020, 18:28
Μετά από παρουσία 155 ετών της ΠΙΤΣΟΣ στην Ελλάδα, η ΠΙΤΣΟΣ θα παράγεται πλέον στην Τουρκία.

Είναι θυγατρική της ΒSH η οποία ανήκε κατά 50% στη Siemens και κατά 50% στη Bosch.

Από 1η Ιανουαρίου 2015 η ΒSH(Bosch Siemens Hausegerate) (pitsos) πέρασε εξ ολοκλήρου στη Bosch.

https://www.e-daily.gr/news/158393/pitsos-kleini-to-ergostasio-meta-apo-155-xronia

Οι ''φίλοι μας'' μας φέρνουν την ανάπτυξη .....

Τα ψυγεία (το μεγαλύτερο κομμάτι παραγωγής) είχε ήδη σταματήσει εδώ και 3 χρόνια.
Είχαν μείνει οι κουζίνες και ο υπόλοιπος χώρος είχε γίνει μια τεράστια αποθήκη.
Προαποφασισμένο πρέπει να ήταν .
Τους πραγματικούς λόγους ελάχιστοι θα τους ξέρουν (η τελικά τους ξέρουμε όλοι με την υπέρογγη φορολογία των επιχειρήσεων?).

buckley
13/10/2020, 18:36
Μετά από παρουσία 155 ετών της ΠΙΤΣΟΣ στην Ελλάδα, η ΠΙΤΣΟΣ θα παράγεται πλέον στην Τουρκία.

Είναι θυγατρική της ΒSH η οποία ανήκε κατά 50% στη Siemens και κατά 50% στη Bosch.

Από 1η Ιανουαρίου 2015 η ΒSH(Bosch Siemens Hausegerate) (pitsos) πέρασε εξ ολοκλήρου στη Bosch.

https://www.e-daily.gr/news/158393/pitsos-kleini-to-ergostasio-meta-apo-155-xronia

Οι ''φίλοι μας'' μας φέρνουν τον Ερντογάν στην πόρτα μας .....

Και πρέπει να πάρουμε μια απόφαση που θα αφορά και τις επόμενες γενιές Ελλήνων ...

Grafton 505
13/10/2020, 19:10
Τα ψυγεία (το μεγαλύτερο κομμάτι παραγωγής) είχε ήδη σταματήσει εδώ και 3 χρόνια.
Είχαν μείνει οι κουζίνες και ο υπόλοιπος χώρος είχε γίνει μια τεράστια αποθήκη.
Προαποφασισμένο πρέπει να ήταν .
Τους πραγματικούς λόγους ελάχιστοι θα τους ξέρουν (η τελικά τους ξέρουμε όλοι με την υπέρογγη φορολογία των επιχειρήσεων?).

Προφανώς. Αλλά από τότε που μπήκαμε στην ευρωπαϊκή ένωση και πολύ δε περισσότερο στο ευρώ, άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις για εμάς. Δυστυχώς.


Και πρέπει να πάρουμε μια απόφαση που θα αφορά και τις επόμενες γενιές Ελλήνων ...

Το δικαίωμα αυτό το έχουμε παραδώσει προ πολλού. Δυστυχώς ^2 ...

doctor_john
14/10/2020, 20:37
πρόσφατα κατατεθημένη πατέντα της honda.. :a9:

421736

thunder ace
14/10/2020, 22:02
Ότι τα μηχανάκια της θα έχουν δύο Ρόδες;

doctor_john
14/10/2020, 22:07
O σωλήνας που φαίνεται να κατηφορίζει απο το τιμόνι (82) δεν είναι του πλαισίου..

S705
14/10/2020, 22:12
Μετά από παρουσία 155 ετών της ΠΙΤΣΟΣ στην Ελλάδα, η ΠΙΤΣΟΣ θα παράγεται πλέον στην Τουρκία.

Είναι θυγατρική της ΒSH η οποία ανήκε κατά 50% στη Siemens και κατά 50% στη Bosch.

Από 1η Ιανουαρίου 2015 η ΒSH(Bosch Siemens Hausegerate) (pitsos) πέρασε εξ ολοκλήρου στη Bosch.

https://www.e-daily.gr/news/158393/pitsos-kleini-to-ergostasio-meta-apo-155-xronia

Οι ''φίλοι μας'' μας φέρνουν την ανάπτυξη .....
Το κάνω αντιγραφή για όσους δεν έχουν fb.
Τρεις τυχαίες φωτογραφίες, για όσους τους έπιασε σήμερα ο πόνος για την Pitsos.

α) Εργαζόμενοι ( ; ) της Pitsos ποδοπατούν τις αφίσες της εταιρίας κατά τη διάρκεια απεργίας την δεκαετία του '70. Ειδικά το Δεκέμβριο του 1975 η απεργία κράτησε 40 μέρες και οδήγησε στην πτώχευση της εταιρίας. Η πτωχευμένη Pitsos εξαγοράσθηκε το 1977 από την Bosch-Siemens.

β) Το χρονικό μιας επένδυσης που δεν έγινε ποτέ. Το 2008 η Bosch Siemens ανακοινώνει την κατασκευή νέου εργοστασίου στην Ελλάδα, μία επένδυση που πέρα από χρήμα στα κρατικά ταμεία θα έφερνε και 600 νέες θέσεις εργασίας. Την επένδυση την πολέμησε από την πρώτη στιγμή ο Δήμος Ελευσίνας. Η επίσημη ιστοσελίδα του Δήμου Ελευσίνας στις 26 Οκτωβρίου 2011 αναφέρει: «Πρέπει να αποτρέψουμε το κοινωνικό και περιβαλλοντικό έγκλημα που σχεδιάζουν να υλοποιήσουν με τη διαδικασία fast track. Με συντονισμένες ενέργειες του λαού της περιοχής και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης μπορούμε να πετύχουμε τη ματαίωσή του»

γ) Το 2017 η BSH έχει ήδη πάρει την απόφαση να μην προχωρήσει στην δημιουργία εργοστασίου στην Ελλάδα, παρότι είχαν δεσμευτεί για την επένδυση το 2012. Οι εργαζόμενοι της εταιρείας στέλνουν τότε επιστολή στον Α. Τσίπρα και του ζητούν να παρέμβει για να βρεθεί λύση. Ο σύντροφος Τσίπρας τους έγραψε κανονικά...

ΥΓ. Ο Δήμαρχος Ελευσίνας θα πρέπει να νιώθει δικαιωμένος για τον αγώνα του να διώξει την επένδυση. Αν τώρα έχει ανεργία στο δήμο του μπορεί να διοργανώσει καμία πορεία κατά της ανεργίας και να μοιράσει συσσίτια, με ευρωπαϊκά πάντα λεφτά, στους περήφανους δημότες του.

S705
14/10/2020, 22:13
421764
421765

S705
14/10/2020, 22:14
421766
421767

Acacius
14/10/2020, 22:54
Από την Pirelli μέχρι την Πίτσος, είναι ωραίο να βλέπεις οτι σαν κράτος έχουμε μια σταθερότητα. Με το καλό να χαλάσουμε και τα σχέδια της Microsoft.

buckley
15/10/2020, 04:40
O σωλήνας που φαίνεται να κατηφορίζει απο το τιμόνι (82) δεν είναι του πλαισίου..

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/32544124-honda-cx-500

doctoras
15/10/2020, 06:52
O σωλήνας που φαίνεται να κατηφορίζει απο το τιμόνι (82) δεν είναι του πλαισίου..

εγώ σαν εισαγωγή αέρα προς το φιλτροκούτι βλέπω κάτι σαν το ramair της kawa
το 84 δε καταλαβαίνω τι είναι

ο υπερσυμπιεστής συνδέεται με την εξαγωγή απο αυτή την πλευρά δεν διακρίνεται κάτι τέτοιο


το μοντέλο που απεικονίζεται(δεν ξέρω αν έχει σχέση)πρέπει να είναι το africa 1000-1100

buckley
15/10/2020, 07:01
εγώ σαν εισαγωγή αέρα προς το φιλτροκούτι βλέπω κάτι σαν το ramair της kawa
το 84 δε καταλαβαίνω τι είναι

ο υπερσυμπιεστής συνδέεται με την εξαγωγή απο αυτή την πλευρά δεν διακρίνεται κάτι τέτοιο


το μοντέλο που απεικονίζεται(δεν ξέρω αν έχει σχέση)πρέπει να είναι το africa 1000-1100

Υπερσυμπιεζόμενο 2τροχο suv ,σημεία των καιρών :bawl:

Shinigami Ryuk
15/10/2020, 10:40
Το κάνω αντιγραφή για όσους δεν έχουν fb.
Τρεις τυχαίες φωτογραφίες, για όσους τους έπιασε σήμερα ο πόνος για την Pitsos.

α) Εργαζόμενοι ( ; ) της Pitsos ποδοπατούν τις αφίσες της εταιρίας κατά τη διάρκεια απεργίας την δεκαετία του '70. Ειδικά το Δεκέμβριο του 1975 η απεργία κράτησε 40 μέρες και οδήγησε στην πτώχευση της εταιρίας. Η πτωχευμένη Pitsos εξαγοράσθηκε το 1977 από την Bosch-Siemens.

β) Το χρονικό μιας επένδυσης που δεν έγινε ποτέ. Το 2008 η Bosch Siemens ανακοινώνει την κατασκευή νέου εργοστασίου στην Ελλάδα, μία επένδυση που πέρα από χρήμα στα κρατικά ταμεία θα έφερνε και 600 νέες θέσεις εργασίας. Την επένδυση την πολέμησε από την πρώτη στιγμή ο Δήμος Ελευσίνας. Η επίσημη ιστοσελίδα του Δήμου Ελευσίνας στις 26 Οκτωβρίου 2011 αναφέρει: «Πρέπει να αποτρέψουμε το κοινωνικό και περιβαλλοντικό έγκλημα που σχεδιάζουν να υλοποιήσουν με τη διαδικασία fast track. Με συντονισμένες ενέργειες του λαού της περιοχής και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης μπορούμε να πετύχουμε τη ματαίωσή του»

γ) Το 2017 η BSH έχει ήδη πάρει την απόφαση να μην προχωρήσει στην δημιουργία εργοστασίου στην Ελλάδα, παρότι είχαν δεσμευτεί για την επένδυση το 2012. Οι εργαζόμενοι της εταιρείας στέλνουν τότε επιστολή στον Α. Τσίπρα και του ζητούν να παρέμβει για να βρεθεί λύση. Ο σύντροφος Τσίπρας τους έγραψε κανονικά...

ΥΓ. Ο Δήμαρχος Ελευσίνας θα πρέπει να νιώθει δικαιωμένος για τον αγώνα του να διώξει την επένδυση. Αν τώρα έχει ανεργία στο δήμο του μπορεί να διοργανώσει καμία πορεία κατά της ανεργίας και να μοιράσει συσσίτια, με ευρωπαϊκά πάντα λεφτά, στους περήφανους δημότες του.


Από την Pirelli μέχρι την Πίτσος, είναι ωραίο να βλέπεις οτι σαν κράτος έχουμε μια σταθερότητα. Με το καλό να χαλάσουμε και τα σχέδια της Microsoft.

Αν ειναι να καταντησουμε ετσι https://www.news247.gr/politiki/mera25-thesmotheteitai-katotatos-misthos-200-eyro-gia-toys-makrochronia-anergoys.9017793.html ας μην επενδυθουμε ποτε.Γνωμη μου παντα

νεοσσός
15/10/2020, 10:50
Αν ειναι να καταντησουμε ετσι https://www.news247.gr/politiki/mera25-thesmotheteitai-katotatos-misthos-200-eyro-gia-toys-makrochronia-anergoys.9017793.html ας μην επενδυθουμε ποτε.Γνωμη μου παντα
Από αρχές Οκτώβρη το κράτος επιδοτεί την ασφάλιση νεοπροσληφθέντων, οπότε ο εργοδότης καλείται να πληρώσει μόνο το βασικό μισθό. Ως προς άρθρο που παρέθεσες, αναφέρεται σε επιπλέον κρατική επιδότηση για τους μακροχρόνια άνεργους, η οποία καλύπτει όχι μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές, αλλά και μέρος του μισθού. Έτσι ο εργαζόμενος θα παίρνει το γνωστό βασικό μισθό και τις ασφαλιστικές του εισφορές, αλλά ο εργοδότης θα δίνει πολύ λιγότερα χρήματα. Η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική όσο όσο φαίνεται με απλή ανάγνωση του συγκεκριμένου δημοσιεύματος, αφού δίνει κίνητρα στις επιχειρήσεις να προσλάβουν μακροχρόνια άνεργους.

https://www.capital.gr/oikonomia/3481074/oaed-epixorigisi-ergasiakou-kostous-80-se-nees-12mines-proslipseis

Shinigami Ryuk
15/10/2020, 10:57
Από 1η Οκτώβρη το κράτος επιδοτεί την ασφάλιση νεοπροσληφθέντων, οπότε ο εργοδότης καλείται να πληρώσει για κάποιο χρονικό διάστημα μόνο το βασικό μισθό. Ως προς άρθρο που παρέθεσες, αναφέρεται σε επιπλέον κρατική επιδότηση για τους μακροχρόνια άνεργους, η οποία καλύπτει όχι μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές, αλλά και μέρος του μισθού. Έτσι ο εργαζόμενος θα παίρνει το γνωστό βασικό μισθό και τις ασφαλιστικές του εισφορές, αλλά ο εργοδότης θα δίνει πολύ λιγότερα χρήματα. Η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική όσο όσο φαίνεται με απλή ανάγνωση του συγκεκριμένου δημοσιεύματος, αφού δίνει κίνητρα στις επιχειρήσεις να προσλάβουν μακροχρόνια άνεργους.

Νεοσσε μου,φοβαμαι οτι αυτο θα ειναι απλα μια προγευση του τι θα γινει σε μερικα χρονια,μιας και ο Κυριακος εχει εξαγγειλει απο την ΔΕΘ την προθεση του να ελαστικοποιησει τις εργασιακες σχεσεις,που μπορει σε καποια προηγμενα κρατη του κοσμου να μην ειναι και τοσο ασχημο ομως εδω ειναι Ελλαδα με οτι αυτο συνεπαγεται στην μη τηρηση των νομων.

Εντιτ: Για παραδειγμα το δωρο σε πολλες επιχειρησεις που τους το βαζουν στην τραπεζα και μετα τους βαζουν να πανε να κανουν αναληψη των χρηματων και να το δωσουν πισω στον εργοδοτη

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/10/2020, 14:44
Εντιτ: Για παραδειγμα το δωρο σε πολλες επιχειρησεις που τους το βαζουν στην τραπεζα και μετα τους βαζουν να πανε να κανουν αναληψη των χρηματων και να το δωσουν πισω στον εργοδοτη

Απίστευτο!!!Τι αρρωστημένο μυαλό το σκέφτηκε αυτό. Δε κανω πλάκα. Έχω εκπλαγεί...

Panos76
15/10/2020, 15:06
Απίστευτο!!!Τι αρρωστημένο μυαλό το σκέφτηκε αυτό. Δε κανω πλάκα. Έχω εκπλαγεί...

Γνωρίζω εταιρία στον Πύργο που το κάνει αυτό.

Πιστεύω το κάνουν αρκετοί.